M1UGN. ERVEN IN HET MOTSTEN. kooping »A,_ No. 11197. 48ste Jaargang. m, m. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, en Erf Donderdag 10 Maart. 1910. Buitenlandsch Overzicht. ostreken FEUILLETON. childerda Kerkglazen JAXSKKRK JDE, H I Jaoskerk, der keningen enz. JYPERS, •faMc/aibriek. ÏUAN, KRAMM, Igerers - Goud». t Notaris KOEMAN XXVII. SCHERM )A. eer te berichten eregeld elke Week jten), Over- 110. :htigen de laatste der veiling van aren en op dien ICHT DIB RABETH, DA, 1 gerestaureerd aan de Groene* Centiaren. voor t 2.—. >1 gerestaureerd aan de Groene- Dentiaren. voor f 1.75. il gerestaureerd aan de Groene- Dentiaren. voor f 2.50. jl gerestaureerd aan de Groene- Centiaren. voor f 2.25. (Uit het Amerikaansch.) m No. 2897. goeden SALON- 1910, des voor- iieteit .VREDE i overstaan van en '.eldende Kunsten ens.t n Directeur der tde te Utreiht, 60 CEXT. GOIDSCHE Uil HI\T Telefoon No. 82- ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des naidd. Telefoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. i De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 2, groot 70 Cen- De commissie in zake echtscheiding heeft gisteren den advocaat Barnard gehoord, die tientallen jaren echtscheidingsprocessen heeft behandeld. Barnard is voor behoud van de scheiding tusschen tafel en bed in gevallen, dat iemand reden voor echtscheiding heeft, maar uit godsdienstigen hoofde of anderszins daar bezwaar tegen heeft. Van echtscheiding is Barnard anders geen voorstander. Hy wil haar niet te gemakke- lyk maken, schoon hy wel voor eenige wij ziging van de wet is. Ongeneeslyke krank zinnigheid zou een reden tot echtscheiding behooren te zjjn; dronkenschap niet, maar dat kon tot de wreedheid worden gerekend, die de wet by den man boven en behalve overspel eischt om de vrouw recht op echt scheiding te geven. Dat de vrouw alleen reeds om ’t overspel van haar man echtscheiding zou kunnen krijgen, daar is Barnard tegen. Ook niet bij voortdurende echtbreuk vroeg Lord Gorell, oud-rechter in bet echtscheidingshof en voor zitter van de commissie. Ook dan niet, ant woordde Barnard. Zelfs niet, wanneer de echtbreuk geschiedt met een vrouw die in de echtelijke woning buist; met de dienst bode b. v. Neendat zou in den zin der wet wreedheid kunnen zijn, aangezien de gezondheid der echtgenoote er onder kan lijden! Is ’t dan maar niet beter dergeljjke echtbreuk op zich zelf tot reden van echt scheiding te maken vroeg Lord Gorell. afgevaardigde voor Seine-et-Marne, in een brief aan een Parysche courant medegedeeld dat hy het voorbeeld van Lasies en Gauthier de Cl&gny gaat volgen. Ook hy heeft er genoeg van. De wetgevende arbeid, zoo schr/ijft Labori, gebeurt in Frankryk zonder regel, zonder orde, zonder controle; de erent- festen van het Palais-Bonrbon zjjn daardoor overgeleverd aan de genade der ministers en deze komen ten, val niet op beginsel- kwesties, maar tengevolge van politieke kuipery. Ook klaagt Labori er over, dat men onder den dekmantel van verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst, in het geniep de katholieke relegie tracht te ver woesten. De sherif en zyn helpers mahkten proces verbaal op, de gewone premie werd uitge loofd en daarna werd het rustig zoo rus tig als het gewoonlijk na een gewichtig voorval in een kleine plaats kan zjjn, „Ik ben vandaag niet erg wel en hebbe sloten een extra-wandeling te maken,* merkte Len op zekeren morgen op, toen hy, na zyn komst op het kantoor, een min pleizierig werk onder handen zou nemen. „Ik blijf wellicht den geheelen dag weg, Ned, en laat 53) „Geen horloge, he? Hier is er een,* ging hy voort, terwijl hy zich tot den ban- delsreiziger wendde. „Ge hebt my dus in den afgeloopen nacht bedrogen. Ik heb u immers in den trein in Missouri ontmoet, Diet waar F* Ned stond naast Len, haar hand op diens schouder latende rusten. Een der roovers kwam haar voorbij en streelde haar onder de kin; maar met een hevigen slag wierp Len hem tegen den grond. „Wat, voor den duivel, is dat daar!* riep de aanvoerder en wendde zich tot Len. „Nog zulk een slag en het zal u berouwen als ge dat ten minste dan nog kunt.* „Het kan me weinig schelen, dat ge my mijn geld afneemt,* antwoordde Len gelaten „maar noch gjj noch een andere struikroover zult u vrijheden veroorloven tegenover deze dame, wier beschermer ik ben. ,’t Ia goed, keer In den wagen terug. Ik Noen, was weer ’t bescheid. Het zou echt scheiding vergemakkelijken en dat zou voor de kinderen niet gewenscbt zijn, Dus moeten die kinderen de echtbreuk vau hun vader in het ouderlijk huis blyven bywonen! merkte Lord Gorell op. Barnard erkende, dat dat wel erg was, maar de wet heeft daar al een middel tegen, zeide hy zonder aan te geven wat dat is. Scheiding van tafel en bed? Zondag is er te Saint-Valérien, by Sens, in Frankryk een aardig feest gevierd ter eere van dokter Jean Boullé, die een eeuw oud geworden was. Er was een feestmaal aangericht, waar 150 personen deel aan namen. De minister van openbaar ouderwijs had een vertegenwoordiger gezonden, de onderprefect presideerde de tafel en de Se nator en het Kamerlid uit de streek waren onder de gasten, De honderd-jarige, een levendig, klein, mager mannetje met witte haren, verscheen aan den feestelyken disch, steunend op den arm van een oude, trouwe dienstmaagd, die zeven-en twintig jaar by hem in dienst geweest was. De jongste zoon van den honderdjarige, een man van 65 jaar, medicus als zyn vader, vergezelde hem. Dr. Boullé heeft by deze gelegenheid van zyn leven verteld. Myn vader en myn grootvader, zeide hy o.m., waren ook dokters hier in de streek, zoodat sedert 1750 al de zieken hier in de streek door myn familie behan deld zjjn. In myn ouderlijk huis leefden wy als boeren en we aten vaker aardappelen dan rundvleesch. Myn vader was evengoed boer als dokter en hy bebouwde zyn land als hy geen zieken te bezoeken had. Van de onlusten van 1830, van de omwenteling in ’48 wist Boullé alles te vertellen. In dat jaar werd hy tot burgemeester van St. Valé- rien gekozen. En ’701 Ik beb ’70 gezien, zeide de oude manPruisische soldaten hier in ons dorp. Dat waren treurige dagen Toen er twee jaar geleden in het huis van den krassen oude brand uitbrak, nam by zelf deel aan het redden van papieren van waarde en dingen, die hem lief waren. De dorpelingen zagen hun ouden dokter langs een ladder tot op het dak van het bran dende huis klimmen. Reeds eenigen tyd geleden hebben de Fransóhe Kamerafgevaardigden Lasies en Gauthier de Clagny hun voornemen kenbaar gemaakt zich by de komende verkiezingen niet meer herkiesbaar te stellen. Ze zeiden meer dan genoeg van hun Kamerlidmaat schap te hebben. Thans heeft mr. Labori, algemeen bekend als verdediger van Dreyfus, De bekende financier Jacob H. Schiff, beeft aan een feestmaal in de Republican Club te New-York, een opzienbarende rede gehouden over het gele gevaar. Hy moet o. a. gezegd hebben: „Ik hoop dat myn voorspelling niet bewaarheid zal worden, daar ik een vriend van Japan ben. Maar tot myn leedwezen moet ik verklaren, dat naar myn meemng, eeu groote oorlog dreigt uit te breken. Ik zelf heb Japan by den jongsten oorlog finan cieel gesteund, maar Japan’s overwinning brengt groot gevaar mee. Ik was zeer ge troffen, toen ik dezer dagen las, dat Japan met Rusland tot een vergelyk is gekomen. Het is het doel van Rusland en Japan, Chi na’s onafhankelijkheid aan te tasten. krenpelboscb, waardoor het byna onmogelyk was bet pad te onderscheiden. Toen Len een kruispunt bereikte, waar de weg aan den eenen kant door hooge rotsen begrensd werd, hoorde hy op korten afstand van zich den hoefslag van paarden op den harden bodem. Onwillekeurig bleef hy staan en luis terde. De paarden kwamen dichter by. Ais by ingeving klauterde hy tegen de rotsen op en verborg zich daarachter. Nauwelijks had hy dit gedaan, of twee ruiters naderden in zijn richting. „Luister eens,* zei een hunner, „ik zal hier blijven, terwijl gij de manschappen te gemoet rijdt. Zeg hun, dat wij morgen naar Missouri moeten terugkeeren. Kom dan zoo spoedig mogelijk terug, want we hebben nog een zaakje op te knappen.* Een der beide mannen reed nu heen, ter wijl de ander in Leo’s onmiddellijke nabijheid achterbleef. „Ik geloof, dat mijn ervaring als cowboy t ij thans goede diensten zal kun nen bewijzen,* dacht Gansett, en terstond begonnen zijn vingers een Jus in het touw te maken. Hij was in het minst niet zenuw achtig of bang. Zijn eenige aandoening was die van kalm overleg. „Als het mij nu maar gelukt de lus stevig genoeg om zijn armen te slingeren, zullen zijn wapens hem van weinig nut zijn,* sprak hy by zich zei ven. (Wordt vervolgd.) wou, dut ge evenveel geld hadt als ge moed in het Ijjf hebt. Bill, zyn wy klaar met de visitatie? Het doet my leed, dat wy den koetsier van den bok moesten werpen. Ga eens kyken, of hy erg is toegetakeld.* Er verliep eenige tyd vóór de omnibus weer wegreed. De koetsier had een hevigen slag opgeloopen. De handelsreiziger haalde een flesch te voorschijn, liet hem drinken en wist hem zoover op te knappen, dat de reis kon voortgezet worden. „Parker,* wendde zich een der passagiers tot den handelsreiziger, „kunt ge my niet zeggen, hoe laat het is?* „Wacht maar,* bromde deze, „ik zal myn horloge wel terugkrygen. Ik ken eec der roovershet is een pandhouder uit St. Louis.* Reuter seint uit Stockholm, d.d. 8 Maart: De Koning heeft heden over Schonen en Karlsruhe de reis naar Cap Martin aanvaard. Een groote menigte bracht den Koning aan het centraalstation, waar hy zich voor het eerst na zyn ziekte weder aan het volk vertoonde, een ovatie. Reuter seint uit Bogota (Colnmbie), d.d. 8 Maart Tengevolge van een twist tusschen den directeur van de aan een Amerikaansche maatschappij toebehoorende tram en een politiebeambte ontstond gisteravond een op roer, waarby het gepeupel trachtte de wa gens te vernielen en den directeur in hechte nis wercf genomen. Het gepeupel bombardeerde daarop het Amerikaansche gezantschapsgebouw met stee nen. Het gebouw en de staf der legatie moesten door de politie beschermd worden. Hedenochtend was de rust hersteld. René Millet, oud-resident-generaal te Tunis, heeft te Lyon een lezing gehouden over Marokko en Frankryk’s toekomst aldaar. Hy zette uiteen, hoe de republiek, na de verovering van Algiers en Je bezetting van Tunis, de oogen wel moest richten naar het ryk van den Sultan, daar zy onmogelyk op haar grenzen een gevaarlijk broeinest van anarchie kon dolden en laten voortbestaan. Frankryk zoekt in Marokko geen verovering of annexatie, zelfs geen protectoraat, zooals in Tunis, maar streeft slechts naar een recht van toezicht om de orde te handhaven, waardoor het een van nature zoo ryk Iqnd kan openstellon voor de werkkracht der Franscbe kooplieden en kolonisten. Na een kort overzicht gegeven’ te hebben van het Franscbe werk in Tunis, besloot de redenaar „Den dag, waarop de eerste locomotief van uit Algiers te Casablanca zal aankomen, is Nieuw-Frankryk gesticht en scharen zich vyf verschülende rassen,'met drie godsdiensten en drie regeeriugsvormen, rondom de Fran- sche vlag, het zinnebeeld van recht en vrij heid”. het kantoor aan jou over.* Hy liep naar buiten en bekommerde zich niet om de richting die hij insloeg. Toen het begon te schemeren en hy den terugweg wilde nemen, kwam hy tot de onaangename ontdekking, dat hy van den weg was afge dwaald. „Dat’s een mooie geschiedenis* dacht hy by zich zelven, „ik ga wandelen en verdwaal.* Hy zette zich neder om uit te rusten en viel van vermoeidheid in slaap. Toen hy ontwaakte, ging de zon reeds onder. „Dat begint ernstig te worden,* mompelde hy, terw’yl hy weder op stap ging. „Als ik niet te rechter tyd thuis kom, zal grootva der de heele buurt in opschudding brengen. Ha, daar is een straatweg. Thans weet ik, waar ik ben; dit is de weg naar Oak Hill. Nu, dan ben ik een aardig eind van buis af.“ Hy liep verder. „He, wat is dat?“ riep Len opeens, bleef staan en raapte een touw van ongeveer vyf voet lengte op. „De een of ander zal dit van zyn hooiwagen verloren hebben,* voegde by er by, toen hy bemerkte, dat er hooi aan de takken boven hem hing. „Ik zal het meenemeo, want ik kan deze gelegenheid om grootvader te bewijzen dat ik ook oog heb voor bet practische in het leven, niet laten voorbijgaan.* Hjj stapte vlugger voort, toen de dnister- nis inviel. Intusschen liep de weg door dicht Het „Perfide Albion”, dat zich als den grooten menschenvriend voordoet, is de derde in het verbond. Dit vergelyk tusschen Rus land, Japan en Engeland, zal de ernstigste bedreiging van den wereldvrede in de komende jaren zyn, indien wy niet op de juiste wyze optreden. Zeer spoedig zullen wy, Amerika nen, ons in de zaken van het verre Oosten verwikkeld vinden. Steeds duidelijker wordt het, hoe onzeker en verward de politieke toestand in Italië is. De beerschende malaise in het parlemen taire leven uit zich op allerlei wyzen, hoofd- zakeljjk wel in het doffe, ma^r hardnekkige verzet in de afdeelingen tegen alle regee- ringsontwerpen. Met groote moeite weet de regeering tot nog toe een meerderheid te krygen, maar meestentijds is dit een meer derheid van een stem. De volgelingen van Giolitti beginnen zich te verzetten tegen de bevelen van hun lei der, om Sonnino trouw te blyven, en weige ren diens voorstellen, welke al hun plannen in duigen werpen, goed te keuren. De premier regeert feitelyk zonder meer derheid. In de Italiaansche Kamer zyn vier hoofd groepen te onderscheiden110 afgevaardig den van de uiterste linkerzijde (radicalen, republikeinen en socialisten)40 leden der democratische linkerzijde,28 tot 30 cleri- calen en 320 liberalen van alle scbakeerin- gen. De uiterste linkerzijde en democratische linkerzijde zyn zoo verstandig, om, indien bet moet, de handen ineen te slaan en een bloc te vormen van 150 stemmen. De liberale groep daarentegen is het wel onderling eens over de vraagstukken der algemeene politiek, maar is wanhopig verdeeld over den persoon van den leider. Zeventig liberalen willen niets weten van Giolittivan de tweebon- derdvyftig anderen zyn een honderdtal Gio- littisten geweest, maar zjjn thans by voor komende gelegenheden voorstanders van Sonnino, terwyl weer anderen door alles heeu Giolitti aan het roer van den staat willen zien, zelfs tegen diens uitdrukkelyken wensch. Indien thans de premier aftreedt, en zjjn voorganger weigert de teugels weder in han den te nemen, dan beteekent dat den groot- sten warboel, daar het democratische bloc weer niet sterk genoeg is om de leiding over te nemen. Dat is de reden, waarom iederen dag, weder het denkbeeld overwogen wordt en ingang vindt, de Kamer te ont binden en door een beroep op het volk den chaos te ordenen. Heeft het land zich uit gesproken, dan weet men ten minste, welke richting men op moet.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1