m het mwn. 1 f H18N. IEOOPINQ Maaiï 1910. No. 11198. Meur* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Verspreide Berichten. FEUILLETON. istreken JYPERS, tanoFafiirMc. 1LIS Vrijdag 11 Maart 1910. 4Sste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. v den. der koopppnnio- V KIMMAN &Zx (Wordt vervolgd.) jlegen naast bet o. 18, kadastraal ■oot 17. c.A. week. liegen naast bet ectie D no. 958, gemerkt no. 22. week. gelegen aan den lastraal bekend c.A., plaatselyk week. gelegen aan 1de kadastraal be groot 63 c.A., gelegen aan bet aal bekend sectie plaatselyk ge le 3 werkdagen uur en van 2—4 ig van 9--IX uur. elt voornoemde eer te berichten iregeld elkeweek 3 wijze zich In verrassin gen te Parjjs kunnen hou- week. met daarachter ijke WONING, TERREIN, ge- mda, kadastraal groot 2 A. 8 c.A. plaatselyk ge- week. met daarachter >n SCHUÜR, aan mda, kadastraal m 2962, te zamen c gemerkt no. 10. week. et OPEN TER- i in de Jan van kadastraal be groot 71 c.A., o No. 2897. [oeden 8AL0N- ruime gelag en. week. kamers, alkoof, n afzonderlijke uo den Kleiweg, jnd sectie C no. latseljjk gemerkt (Uit het Amerikaansch.) filffiMEWBANT week. in van waterlei- Die sub 1 en 8 Telefeon No. SN. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. _wver- kbekende by twee liqui-” kü goederen zich respec- a naif millioen francs toe- Het „Berl. Tageblatt” verneemt uit Santa Cruz, op de Kanarische eilanden, dat Gastro, de oud-president van Venezuela, daar nog altijd een grooten staat voert en zich kos telijk vermaakt. Door zijne voorliefde voor dure dranken en zyne vorstelijke fooien wint hy de harten van hotelhouders en kellners. Hy wordt overal waar hij komt met groote onderscheiding ontvangen. De correspondent zegt, dat Gastro de hoop, om naar Caracas terug te keeren, geenszins heeft opgegeven. En zijne voorliefde voor de Kanarische eilanden is ongetwijfeld hier uit te verklaren, dat van daar uit dè beste stoomvaartverbinding met Venezuela bestaat. Het trekt de aandacht, dat de Spaansche gouverneur hem dikwijls bezoekt. Men wil eruit opmaken, dat de Spaansche regeering zijne plannen begunstigt. Dat is natuurlijk, zegt de correspondent, een dwaas vermoeden, want het is zeer wel mogelijk, dat de hooge Spaansche ambtenaar in Gastro en zyne dune wijnen een zuiver persoonlijk welbehagen schept. In de zaak Hofrichter, die na Paschen in openbare behandeling zal komen, is, naar het „Berliner Tageblatt” verneemt, een be langrijke' ontdekking gedaan. Bij zyn avon turen met een meisje uit Weenen had de luitenant Hofrichter zich, volgens de ver halen, van den naam dr. Haller bediend. zicht op de revolutionnairen belast blijft. De regeering hoopt op den - beter te Kunnen vrijwaren tegWi gen eh de revolutionnaire krijge met beter gevolg in het oog€el Men herinnert zich, dat de Italiaansche afgevaardigde Chiesa een aantal duels moet uitvechten wegens zijn beschuldiging in de Kamer, dat verschillende generaals betrek kingen zouden onderhouden hebben met een spionneerende Duitsche dame, mevr. Siemens. Het eerste duel zou plaats hebben met gene raal Feccia di Cossato. Chiesa stelde echter als voorwaarde, dat slechts eenmaal op twin tig meter afstand zou worden geschoten. Daarop verklaarden de secondanten van den generaal, dat een duel onder zulke omstan digheden slechts comediespel was, en van het duel werd afgezien. Met den onderstaatsse cretaris van oorlog, Prudente, zou Chiesa op de sabel duelleeren. Doch bij het zoeken van een geschikt terrein buiten de St. Paulspoort in Rome werden de heeren gehinderd door een honderdtal nieuwsgierigen, en toen men elders een poging wilde wagen, maakte de aanwezigheid van een commissaris van politie het duel onmogelijk. Van welingelichte zyde verneemt de Pe- tersburgsche berichtgever van het Berliner Tageblatt dat het Russische geheime agent schap te Parijs belangrijk uitgebreid zal worden. Het departement van politie heeft onlangs een zekeren Krassilnikof tot tweeden agent daar ter stede benoemd en tot diens taak behoort in de eerste plaats het aan- knoopen en onderhonden van betrekkingen tot de Fransche overheidspersonen, terwijl de gendarmerieofficier Dolgof met het toe- den rug vast. Daarna trachtte hij het paard te grijpen, maar het draafde weg. Daar hy begreep dat, wanneer een van de bende het paard zou ontdekken zonder ruiter, dit ach terdocht zou opwekken, sleepte hy den be- wustelooze achter de rots. Daarna nam hy twee pistplen uit den gordel van den ge vangene fin legde die naast zich neer. De man kreunde. „Had ik maar een lucifer om zyn gelaat te kunnen onderscheiden. Misschien heeft hy ze by zich, laat me eens kijken. Ja, zoo waar hy is goed voorzien.” Juist terwyl hy een lucifer wilde aanstry- ken, hoorde hy paardengetrappel, en de beide pistolen grijpende, sprong hij op den weg en verborg zich. Twee mannen galoppeerden voorbij. Len hief een der pistolen op en vuurde. De galop sloeg in een wilde vlucht over; daarna werd alles stil. Toen hy terugkeerde, bemerkte hy, dat de misdadiger niet van ligging veranderd was, maar door een diepe ademhaling teekenen van leven gaf „Wie zyt gy?" vroeg Len. Geen antwoord. Hy naderde den gevangene, die op zyn rug lag, en streek een lucifer aan. De man mom pelde iets, maar Len sloeg er geen acht op en hield hem dicht by zyn gelaat. „Goede Hemel 1“ riep de jonkman, liet den Zwitserland. Twee loodgieters, die bezig waren met het soldeeren van zinken vaten, hebben in een opslagplaats van benzine te Genève brand gemaakt. De fabriekswerklui brachten in allerijl een aantal vaten met benzine en olie in veiligheid, maar moesten, toen de vlam men zien uitbreidden, dit werk opgeven. Ongeveer tien waggons olie raakten in brand en spoedig hing er een dikke rook boven de heele stad, zoodat de zon verduisterd werd. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Byles gisteren of hetgeen de Duitsche rykskanse- lier 5 dezer in den Ryksdag heeft gezegd over de Engelscb-Duitsche betrekkingen in vloed zal oefenen in de richting van een vermindering der Engelsche marinebegroo- tingen. Mc. Kenna antwoorddeDe vriendschap pelijke toon der redevoering van den Duit- schen rykskanselier wordt hartelyk beant woord, maar ik moet in het licht stellen, dat onze marinebegrootingen niet gebaseerd zyn op de veronderstelling dat andere naties van plan zyn onvriendschappelijk jegens ons te zyn of dat wy plan zyn onvriendschappe lijk jegens hen te zyn (toejuichingen). De be groetingen worden ontworpen met de bedoe ling den standaard van onze macht ter zee te handhaven en zyn afhankelijk van hetgeen andere landen werkelijk voor hun vloot uit geven. Mc. Kenna voegde er aan toe, dat hy niet vernomen had, dat eenige uitlating in het openbaar door de Duitsche ministers gedaan, op de bedoeling wees om wyziging te bren gen in de uitgaven voor het by de wet vast gestelde vlootprogram. Groot opzien wekt in Fransche parlemen taire kringen de gevangenneming van den liqnidateur Duez. Reeds eenigen tyd geleden was door den Kechter van instructie een onderzoek der boeken van den verdachte gelast door een accountant. Eerst vond deze niets verdachts, doch plotseling ontdekte hy reusachtige duisteringen. DnerVu~’•*- w daties van kerkelyk| goederen zich respec tievelijk vier en een geëigend te hebben. De rechter ging in op zyn aanbod binnen 24 uur het tekort te dek ken, doch liet hem arresteeren, toen de ter mijn verstreken was, zonder dat Duez iets gestort had. Allengs begint de ontevredenheid in libe rale kringen over den val van Moret en het optreden van Canalejas te verminderen. Zelfs een republikeinsch orgaan schenkt den Minister-president thans eenig vertrou wen. Toch is het nog altyd de vraag of het vrijzinnig Spanje reden heeft om zyn wan trouwen te laten varen. Het gevoel van verademing waarmede de clericalen Canalejas hebben zien optreden is nog altyd niet verzwakt, en de eenige regeeringsdaad, waaruit men de gezindheid van Canalejas kan opmaken bestaat iu bet verbod van de opening van twee neutrale scholen. Voor de eene school werden hygiënische redenen opgegeven, omtrent de andere ver nam-men heelemaal geen reden voor de wei gering. Men zal toestemmen dat dit wel eenige reden tot twyfel geeft aan de zuiverheid van Canalejas’ vrijzinnige gezindheid. Nu werd onlangs door de papierhande laarsfirma Friedel und Banm, te Weenen, een pakket ontvangen, dat als „monster zonder waarde" door die firma zou zyn verzonden aan dr. Haller te Linz, en dat als onbestelbaar werd teruggezonden.* De heer Friedel, die het pakket openmaakte, vond daarin ronde doosjes, waarop met een dameshand de woorden„vergif sublimaat" waren geschreven. Friedel gaf van het geval kennis aan de politie en werd nu door den kapitein-audi- teur Kunz in verhoor genomen, ierwyl te gelijk het pak aan den vermeenden dr. Hal ler gericht in beslag werd genomen. Voorts wordt gemeld, dat mevrouw Hof- richter het verhaal, dat haar man de pillen doosjes gekycht had, om voor haar eeh naai- nécessaire te maken, niet langer heeft vol gehouden. Hoe de Berlynsche president van politie, Von Jagow, zyn taak opvat, hebben de laatste weken getoond, en de Berlynsche pers is in haar commentaren over die op vatting lang niet malscb. Een andere Von Jagow, landraad te Os terburg, lid van den provincialen Landdag, heeft by gelegenheid van de besprekingen over de begrooting der provincie Merseburg niet minder merkwaardige jonkeropvattingen getoond. De gouverneur der provincie had medegedeeld, dat verschillende hooge Uit gaven de verhooging der belasting met l’/a pCt. noodig maakten; voor een nieuw sana torium te Erfdrt werden 3 millioen geraamd voor het bouwen van een provinciaal museum 2 millioen, en voor het restaureeren van het klassieke theater te Lauchstedt 35.000 Mark. Toen stond de heer Von Jagow op, en protesteerde tegen al die onnutte uitgaven hy zeide in zyn redevoering: „De doktoren in onze geneeskundige in richtingen moeten de grootste zuinigheid in acht nemen. Hebben die nu altoos de nieuw ste en modernste instrumenten noodig? Zy moeten zich leeren behelpen. Geneesheeren schrijven graag recepten, maar rapporten schyven doen zy liever niet. Een totaal on waardige en ergerlijke uitgaven is die voor het theater te Lauchstedt. Toen wy dien schouwburg overnamen heette het, dat de restauratie 20.000 Mark zou kosten, thans wordt reeds 35.000 Mark daarvoor uitge trokken. De overneming van het oude en eerwaardige klooster Arendsee heeft het provinciaal bestuur geweigerd. Zulk een geestelijke plaats staat toch hooger dan de comedie van Lauchstedt, waar Schiller en Gpethe hun legitime en illegitime genoegens zochten. „En dan -het provinciaal museum. Wij kun nen toch veel beter onze verzamelingen aan de eene of andere stad, Maagdenburg, Er furt, Stendal of Salzwedel cadeau doen Wegenaanleg kost ook wat geld, om dat terug te krygen zouden wy verstandig doen de automobielen zwaarder te belasten." Het moet gezegd worden, dat de provin ciale Landdag by verschillende opmerkingen van den heer Von Jagow in luid gelach uitbarstte. Maar de heer Von Jagow is ook lid van het Pruisische Huis van Afgevaardigden. Wellicht zal hy straks bij de kiesreebt- debatten daar ook zyn van hooge ontwikke ling getuigende opvattingen eens willen ver kondigen. r9 54) „Hol* zei de man, tot zgn paard spre kende. Het dier trachtte aan de bladeren van een struik, die- op den kalen bodem groeide, te knabbelen en was daarbij de rots genaderd waarachter Ganset stond. - ,Ho, zeg ik I* Len stond in afwachtende bonding, bij bewoog zich een weinig ter zijde om zijn arm meer speelruimte te geven, en met een vaardigheid die een cowboy bewonderd zon heben wierp hg de las over den ruiter heen. Daarna met zgn volle gewicht aan het touw hangende, sprong hg achter den rots van daan. Het paard steigerde en de man, een woesten kreet slakende, viel op den grond. Zonder het touw te laten schieten, volgde Len dit hand voor hand, tot hg den gevan gene had bereikt. Deze verroerde zich niet. Hg was bewusteloos en misschien wel dood; maar Gansett, die allo kans op ontsnapping wilde buitensluiten, bond hem de handen op 1910, des voor- et gebouw der J, aan de West- rstaan van den LO, aldaar van dankbaarheid stemmen. Len in naam van onze vriendschap smeek ik u, my te bevrij den. Ik zal deze streek verlaten en hier nimmer terugkeeren. Laat men hier geloo- ven, dat ik in Engeland gestorven ben. Van daaruit zal machtiging gegeven worden, myn farm en myn omninusdienst aan u over te dragen, als hebbende ik zulks by uitersten wil beschikt. Om ’s Hemels wil, Len, wend u niet van my afl Honeykit zal verdwijnen, nooit terugkeeren, en gy en de vrouw die gij. liefhebt, kunt in „Kolonel,” viel Len hen» in de rede, „de zon is opgegaan wilt ge met my naar Dog wood gaan, of wil ik u bier laten tot ik een rytuig gehaald heb P” „Ik zal met u meegaan." „Dan zal ik uw voeten losmaken." Toen zy Dogwood bereikten, was het volk zeer opgewonden. Tot Len’s verwondering deed Bentley geen enkele poging om zich te verdedigen. Hy werd naar de gevangenis gebracht, opgesloten, en men zette een sterke wacht,, uit. Juist toen Len en dé sherif de gevangenis verlieten, kwam er iemand naar hem toe en zei: „Gansett, ik heb nieuws voor u. Gisteravond, toen Honeykit van hier per paard vertrokken was, heelt er iemand op hem geschoten. Telefoon No. S». A D V E RTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a öO Centen; iedere regel meer 10 Centem Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. lucifer vallen en sprong op. „Het is kolonel Bentley!" Len, met de hand tegen den boom leunende, bleef een oogenblik staan; daarna ging hy langzaam zitten en bedekte het gelaat met beide handen. „Gansett," riep de kolonel, „bind my los 1“ „Neen." „Gansett, ik doe een beroep op uw dank baarheid, uw vriendschap, qw medelyden. Herinner u, dat g< aan my uw gejuk ver schuldigd zyt. Ik bracht n in uw tegenwoor dige positie, en ik hield Honeykit er van terug, zyn hnwelyk met juffrouw Hobdy door te dryven." „Neen." „Is het mogelijk, Len, dat ik tevergeefs' by u blyf aandringen?" i „Ja, de kolonel Bentley dien ik kende, aanbad, van wien ik zielsveel hield, vertoeft in Engeland. Gy zyt een misdadiger, en wellicht een moordenaar." „Ik bezweer u, dat ik bet niet ben." „Ook de duivel zwoer, dat hy heilig was." „Gansett, ge zyt te hard tegen my, zoo hard, dat ge uw verplichting vergeet. Her inner u, dat de drukkerij „Ik ben u geen cent schuldig. Ik heb den laatsten termijn afbetaald." „Zeer waar, maar bet feit dat ik u niet om betaling ben lastig gevallen, moest u tot fi s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1