gmg. HT /UN. DE STIEFMOEDER. HMl'X. C’./ BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 21 Maart 1910. No. 11206. GHIIALE 48ste Jaargang. Verspreide Berichten. Buitenlandsch Overzicht. opste adres streken Iclit-en nllallcs Brieven uit de Hofstad, XXIII. IYPERS, taM/atriei. kklng. i. jk; el Wz. 31. Staten-G ene raai. L&Zoon. FEUILLETON. li Bureau weg 18. en en Telefoons. e«c*. oeien SALON- JNKMAN A Zn (Wordt rerrolgd.) eefsel sschen. 1 gekleurd i kleur, zoo nikt wordt. ere wasch oschadlgen bben doen ■schieten, uk dan ns aan woord nllflhL i No. 2897. reiaiging. ondergeneslelde e reiniging. I Circulair!» igbaar aan om mstreken by do JONG. DE (ALEN. Utrecht. an Inrichtingen jzonder te letten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrydag 18 Maart: Allereerst komt in stemming bet gister door den beer van Karnebeek gedane voor stel om, in aiwyking van het vroeger ge nomen besluit om beden afdeelingsonderzoek aer te1 berichten regeld elke week publieke tribune ontruimen. De politie te Kiel heeft Ja, waarom deed Bücbnow dat niet? Zag hy tegen de moeite op, onder de docbteren des lands rond te kjken vorscbte de ad vocaat. Neeni dat was het zeker niet. Stelde hy te hoog» eiscben? Evenmin; hy zou slechts twee voorwaarden stellen. „Aha! Rykdom en schoonheid echt modern!* lachte de advocaat. „Je vergist je, Heinz! Ik heb myn ge heels leven lang tot de oude romantische school behoord, die rechtstreeks van het Christendom afstamt. Wat ik van een vrouw als huwelijksgift verlang, is: liefde en waar heid.1 De ander zette een verbluft gezicht. Woei de wind uit deze idealistische he melstreek? Dat verergerde den toestand in niet geringe mate. Hy wist echter een aan- bevelenswaardigen uitweg, namelijk: blinde lings, hals over kop verliefd te worden! Baron Büchnow lachte zwaarmoedig. Zyn vriend zon hem wel bet genoegen willen doen spoedig zelf van dezen uitweg gebruik te maken. „O, met hem, Heinz Rambert, was dat ge heel iets anders! Voor hem bleef bet para des van liefde en echt voor eeuwig gesloten. Als hy bet ook maar even waagde daar bin nen te treden, joeg de engel met getrokken zwaard hem daaruit. D«m engel waa eigenlijk De verontwaardiging over het zwygen van Iswolski, den Russiscben minister van bui- tenlandsche zaken, in de Doema over de buitenlandsche politiek is nog niet tot be daren gekomen. Toch gaan hier en daar stemmen op, die wyzen op de verdiensten van Iswolski. Zy wyzen er op, dat hy steeds werkzaam is geweest in het belang van den vrede, en verder zal men dienen af te wach ten wat de uitkomsten zyn van zyn bespre kingen met Aehrentbal. Zoolang de bespre kingen tusscben Weenen en St. Petersburg nog niet tot een resultaat hebben geleid, is alle oordeel voorbarig en, zoo zeggen Is- wolski’s verdedigers, er zyn thans wellicht gewichtige redenen om te zwygen. Het ver luidt inmiddels, dat Iswolski weer omgaat met het plan om af te treden en ergens ge zant te worden. Men heeft al meermalen van Iswolski verteld, dat hy liever gezant was dan minister. De dames uit de hooge conservatieve krin gen te Londen hebben zich vereenigd om hare ecbtgenooten en broeders in hunnen stryd tegen wat dezen socialisme noemen te hulp te komen. Er is n.l. door eenige peeresses een „La dies Carlton Club” opgericht, naast de reeds bestaande hoogst deftige Carlton clubde dames hebben dezer dagen een prospectus de wereld ingezonden, waarin zy mededeelen, dat de club zich de onderdrukking van bet socialisme en de bevordering van tariefber- vorming tot taak stelt. In dit prospectus komt o.a. deze zeer merkwaardige zinsnede voor„De golf van het socialisme, die het zaad van de revolutie zaait, moet onderdrukt worden.” Tot bet bestuur van de club bebooren een hertogin, een markiezin, 15 gravinnen, 5 vicomtessen en 27 baronnessen. De Fransche oud-minister Monis beeft zich in den Senaat beklaagd over de toespelingen van ■ioister Bartbou by diens bespreking van de zaak der liqnidateurs, waarop de minister bem volledige voldoening beeft ge- De Basler Nachrichten spreekt de stelligste verwachting uit, dat de Bondsvergadering de nieuwe tractaten betreffende den Gotthard- spoorweg zal verwerpen, omdat zy de onaf hankelijkheid van Zwitserland beperken en de Zwitserscbe spoorwegen oeconomisch af breuk doen. Het blad verklaart, dat de Bonds raad aan Italië en Duitschland tegemoetko mingen heeft verleend, die geenszins te recht vaardigen zyn en uit de opbrengst van den Goltbardspoorweg niet gedekt kunnen wor den. In de kringen van den Bondsraad houdt men nu reeds rekening met de mogelijkheid, dat de volksvertegenwoordiging de tractaten niet zal bekrachtigen. De verplichtingen, die Zwitserland in de tractaten op zich neemt, gelden ten eeuwigen dage en zyn onopzeg- baar. geven, onder erkenning, dat dezen voorgan ger, ten aanzien van de liquidatie-quaestie, geen blaam treft. Maar daarna heeft de onmiddellyke opvol ger van Monis als minister van justitie, de beer Vallé, weder vuur gevat, daar hy hoofd van het departement was, toen de liquida- teuren benoemd werden en de beschuldigin gen van Barthou dus als aan zyn adres ge richt konden worden beschouwd. Dit heeft aanleiding gegeven tot een zeer heftig twistgesprek in de wandelgangen van de Kamer tnsschen Vallé en Combes eener- zyds, en minister-president Briand anderzijds, zoodat Bartbou, die daarbij niet aanwezig was geweest, aanleiding vond Vallé schrif- telyk mede te deelen, dat hy Donderdag in den Senaat opheldering zou geven over de beteekenis van zyn uitlatingen in de Kamer. Dat beeft hy dan ook gedaan en zich daarby solidair verklaard met al zyn voorgangers, die in deze zaak betrokken zyn geweest, maar in het bijzonder mot Vallé, voor wiens rechtschapenheid hy groote achting ver klaarde te koesteren. Aan het slot van het debat werd in den Senaat een motie van vertrouwen in de re- geering aangenomen met 261 Pgen 13 stem men. Door bet overlijden van het zittend lid, den beer H. M. de Vries, uud-agent der LNederlandsche Bank bier ter stede, Is we derom een tusschentydsche verkiezing noodig geworden voor de Provinciale Staten. Nu is de residentie voor provinciale verkiezingen één district van een goede 30.000 kiezers. Men kan zich begrijpen, hoe onwelkom zulke onverwachte verkiezingen zyn. Aan de ge meente kosten ia een groote som gelds de kiezers worden opnieuw, na zeer korte rust, lastig gevallen de kiesverenigingen hebben geen geld in kift voor een te voeren actie. En daarby komt nu nog, dat in Juni a.s. de periodieke verkiezingen voor de Staten plaats hebben dan gunnen we er weer volop van genieten. Maar het mooiste is, dat het nu te kiezen lid in Juni óók moet aftreden zelfs zonder zitting te hebben genomen. Geen wonder, dat men er weinig op gebrand is, voor deze tusschentydsche ver kiezing duizenden guldens uit te geven en ik kan my daarom zeer wel begrypm dat men in politieke kringen doende is om deze verkiezing by enkele candidaatstelling te doen afloopen. No is één „maar”: Een zit tend lid beeft altijd een streep vóór by periodieke verkiezingen. En die streep vóór mag het nu te kiezen lid blijkbaar niet heb- een duivel en heette -- trotschheid. „Ik zeg je, Jesko, het is myn noodlotZoo dik wijls ik een lief meisje zie, dat my bevalt, pakt by mij in myn kraag en houdt my vast, tot mijn zaak hopeloos verloren is. Verstand en opvoeding raden wel is waar wijselijk: zucht, myn jongen, dweep een beetje, smacht in de gebruikelijke scheiding en verdraai by gelegenheid de oogenOef daar geeft mijn trotschheid my een stoot in de ribben: wees niet dwaas! Kus, dans, omhels, wees blij dat je jong bent en dat er lieve meisjes op de wereld zyn! Onder dergelyke om standigheden bergt vriend Amor zyn pyl weder in den koker en vliegt heen/ Baron Von Bücbnow lachte eenigszins ver strooid, want hy herinnerde zich eensklaps een lieftallig, blond vrouwenbeeld met oogen vol geest en hartstocht, en een band, die hy gekust had, wierp hem een ring voor de voeten Heinz dacht, dat ze nu lang genoeg hadden liggen soezen, en wilde paddestoelen zoeken Pax zou daarbij helpen. Uit gebrek aau geoefendheid joeg het verstandige beest ech ter heel iets anders op: namelijk het heer- Ijjkste, meest schroomvallige wild dat zich in dit vroege morgenuur In bet woud ver borgen hield. Het vloog door het kreupel hout, zoodat het lichte kleedje in den wind fladderde, Pax iu lange sprongen keffend te houden, een gewone openbare zitting te doen plaats hebben, ter afdoening van de agenda. Dit voorstel wordt verworpen met 47 tegen 12 stemmen. Verder wordt op voor stel des voorzitters besloten van de agenda af te voeren het wetsontwerp houdende wet- telyke bepalingen betreffende het gebruik van trekhonden en het wetsontwerp hou dende bepalingen tot wering van den Ame- rikaanschen kruisbessenmeeidauw. Daarna wordt de behandeling voortgezet van het wetsontwerp strekkende de aankoop van den spoorweg Batavia- Buitenzorg. Na replieken van de heeren Bos, Coltfn, de Monté Verloren en den Minister van Ko loniën, komt het ontwerp in eindstemming, en staken de stemmen36 tegen 36, zoodat later eei^ nieuwe stemming zal moe ten pluats hebben. Ten slotte komt in behandeling de motie- Marchant, de wenschelykheid uitsprekende tot het instellen van een onderzoek naar de noodzakelijkheid van de geldeljjke en persoonlijke lasten voor ’s lands verdediging. De minister van Oorlog verklaart tegen het beginsel der motie geen bezwaar te heb ben, doch vindt het voor de Regeering on gemotiveerd wantrouwend, dat in de motie wordt uitgesproken dat de commissie noodig is „tot herstel van het vertrouwen des volks in ’s lands weerbaarheid”. De heer Marchant wyzigt zyn motie, door de bewuste zinsnede er uit te lichten. Aldus gewyzigd wordt de motie zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De vergadering wordt hierop tot nadere byeenrbeping gescheiden. De rede, die Lord Curzon Woensdag ip het Engelsche Hoogerhuis heeft gehouden, was ’t merkwaardigst door het denkbeeld, dat hy aan bet slot gaf van zyn voorstel tot hervorming van het HuisDe Peers zouden er niet alleen krachtens het erfelyke beginsel in zitten, maar een deel hunner zou er door huns gelyken in gekozen worden dan zouden er door de kroon, op advies der regeering, in benoemd kunnen wordenzy zouden ook er in verkoren worden, b.v. ter vertegenwoordiging van Londen, Lancashire of Yorkshire (volgens de Daily Chronicle zou de regeering alle leden van het Hoogerhuis door groote districten willen laten afvaar digen). Of Curzon ook anderen dan Peers in het Hoogerhuis wilde hebben is ons niet duidelyk geworden. Verder verdedigde Curzon bet erfelyke beginsel in den geest, dien wy van bem kennen. Hy zou het hervormde Hoogerhuis ook zeggenschap over de financiën willen geven. Hiervoor pleitte ook Lord Cromer, die in bet Hoogerhuis mede plaats gemaakt wou hebben voor onafhankelijke politici, mannen ais Harold Cox b.v. Lord Halsbury toonde zich de onvervalschte conservatief. Hy zou eerst uitgewerkte voor stellen van een nieuw Hoogerhuis moeten zien om te kunnen weten of verbetering van bet bestaande Hoogerhuis er door te ver krijgen is. Voorloopig vindt hy ’t best gelyk het is. Lord Willoughby de Broke noemde zich zelf een „backwoodsman”, een lord, die zich gewoonlyk niet met de politiek bemoeit, maar diep uit het boseb is gehaald om tegen de middelenwet te stemmen. Ik heb myn leven met veefokken doorgebracht, zeide hy en ik ben bereid om voor mensch en beest bet erfelyke beginsel te bepleiten. 4) „Wat blief?* lachte de vrooltyke spotter en strekte zich behaaglijk naast den ander in het gras uit. „Heeft dat nog uitlegging noodig? Deze heerlijke boschgeur is de jouwe; je baadt je dagelijks in deze onmeteiyke zee van luchtdeze groote, fraaie zon gaat eiken murgen extra voor jou op; kortom, je bent je eigen heer en meester in deze onbedorven natuur wy daarentegen leven onder een stuk hemel dat men met de band kan be dekken I By Jupiter, Jesko, laat my op den straatweg een riddergoed vinden en ik word landheer/ „Je denkt er heel aardig over, beste jon gen, en hebt dit alles tamelyk kleurrijk af geschilderd. Maar je vergeet, hoe eensaam men onder dat alles leeft, hoe zwaarmoedig en afgestompt men onder deze eeuwige een tonigheid wordt/ „Ba eigen schuld! Waarom trouw je niet en zorgt voor een nieuw geslacht, waaraan de menschheid reeds lang behoefte heeft?* 50. i kosteloos en Frankrijk. Duez, de gevangen genomen boedelbered- deraar, hoeft den rechter van instructie be loofd binnen 48 uren opheldering te geven omtrent de plaats, waar de verduisterde millioenen zich bevinden. In het dertiende Parysche arrondissement zullen by de aanstaande verkiezingen ook vrouwen candidaat worden gesteld. Duitschland. De Burgerschap van Bremen heeft drie moties van sociaal-democraten met betrek king tot de bestraffing v.in onderwijzers, die een telegram aan Bebel hadden gezonden, het morgengebed op de scholen en de vie ring van vaderlandsche feesten verworpen. De politie moest gedurende de zitting de achter haar aan. Een kreetHet arme kind klappertandde van angst opeens klonk de stem van den vroolyken advocaat door het woud: „Wees niet bang! Hjj byt niet/ Met een paar flinke sprongen bereikt hy de plaats der handeling, vangt in deu eenen arm het bezwijmende slachtoffer op en slaat met den anderen op den verbluften hond los, dien het spelletje met bet aardige, vluch tende menschenkind kostelijk vermaakt had. „Maar, lief kind pardon! -- mejuf frouw/ putte de advocaat zich nit in be leefdheden, „het is waarlyk niet noodig, dat u in zwijm valt. Deze dog is de onschuldigste mensch pardonhond ter wereld. De domkop verbeeldde zich, dat u zich door hem wilde laten vangen. Leeljjk mormelIk sluit hem op water en brood op. Op de knieën, hondVraag bet arme schaap pardonde jonge dame om vergiffenis Pax deed wat hy konby smeekte op zyn trouwhartige hondenmanier om vergiffenis, terwijl hy de kleine voetjes, die hem tot de jacht hadden opgewekt, likte. Het arme kind werd rood van schaamte. „Laat my los, verzoek ik u 1“ „Met genoegen dat wil zeggen, zooals u beveelt!4 zefcde j >nge man beleefd. „Zal u echter niet in zwym vallen lutie te herdenken. Engeland. De vereeniging van Britsche kamers van koophandel heeft zich met 31 tegen 12 stem men tegen den vrijhandel verklaard. 41 Kamers hadden zich echter van stemming onthouden. Een Parysche maatschappij heeft van den gemeenteraad van Dover een stuk grond gekregen voor het oprichten van een loods voor luchtschepen, waarmede een dienst over hel Kanaal zal worden begonnen. Rusland. Te Kiew is door de politie een Oostenryker gearresteerd, die bekend beeft voor rekening van den Oostenrykschen generalen staf in Zuidwest-Rusland gespionneerd te hebben. In verband met wat er in de vorige doema- zitting (waar Poerischkewitsch het woord ontnomen werd) gebeurd is, heeft de presi dent, Chomjakow, zijn ambt neorgelegd. VèfcEENioDE Staten. Het staatsdep^tement lafat tegenspreken, dat onderhandeliAren uj/f Japan geopend zouden zyn voor ^en^overeenkomst aan gaande de aangelegenheden in het Verre Oosten. Ook de Japanscbe gezant in Washington verklaarde van het bericht niets te weten. (ilHIMJIE LOERAAT. voor gisten n vergunning geweigerd aan de socialisten, om in een openluchtmeeiing d Maart-revo-

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1