m. ,ar HEN. Dl STIEFMOEDER, s I NT Ij No. 11213. Nieuws- en Adverte f 'tentiehlad toor Gouda en Omstreken. 48ste Jaargang. Verspreide Berichten. Buitenlandsch Overzicht. .treken FEUILLETON. I i ÏPERS, mofabriek. ÏRS Jz. I ZONEN, Donderdag 31 Maart 1910. KENNISGEVING. II KENNISGEVING. i ten slotte tech INKMAN *Zm (Wordt Tervolgd.) :r te berichten geld elke week van het land niet ongestraft aangerand wil zien. >efsel\ schen. gekleurd 1 deur, zoo ikt wordt. re wasch- schadigen »ben doen schieten, ik dan is aan J woord g flight.J i toepassingen erde Por- ris. Zjj geven s niet kunnen geen imitatie No. 2897. eden SALON- aantal onge- op aanvraag 8 Jb Co. IT, n modellen te GOT le Jenever I tcapl )PPE. iar bg «m btrlttowtcl- I jeweld rifil t zielrloteen l./Zg maakte vouw. hebt ge het iCK te letten AM i. worden afgele- pakjes van vijf m een NedK ons an Nommer en in nevenstaand Wet gedepo- roering van ge- svelende JL, £T Lz. Het onderzoek in de zaak tegen luitenant Hofrichter is geëindigd. De krijgsraad zal einde April of begin Mei bijeenkomen, om de, zaak te behandelen. Hofrichter wordt beschuldigd van sluipmoord gepleegd op den kapitein van den generalen staf Mader, poging tot sluipmoord op verschillende officieren van den generalen staf, vervalsching van officieele stukken door het vervaardigen van gefingeer de marschordere, verleiding van den provoost (gevangenbewaarder) Tuttmann tot misbruik van zijn positie. De gevangenbewaarder Tuttmann, die briefjes van Hofrichter uit de militaire ge vangenis heeft gesmokkeld en aan Hofrich- ter’s vrouw en andere personen overhandigde, stond Zaterdag wegens dit feit te Weenen terecht voor den krijgsraad. Hij werd, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, en ontslag uit zijn betrekking en uit den militai ren dienst. Hofrichter, die als getuige werd gehoord, had Tuttmann beloofd er nooit over te zullen spreken, maar was U.. L door de mand gevallen. Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. onderwerp laten varen?" Hij had kunnen vragen welk, maar hy gaf er de voorkeur aan baar met een algemeene opmerking uit den weg te gaan. Hy had geen onderwprp laten varende menschen gaven dit slechts voor, als zy zich vastge praat hadden. Maar hy moest nog eens dan sen. „Het leven is kort!". Een fraaie opmerking die ik zou gedaan hebben, als my niet iemand was voor geweest. Staat u my toe, mevrouw, dat ik de kleine sphinx opspoor? Ik hoop niet, dat u haar reeds naar bed heeft gestuurd?" „Wie bedoelt u?“ vroeg mevrouw Von Loebnitz scherp. Agnes? Het arme kind zal haar leven lang een raadsel blijven. Wilt ge met haar uw goeden naam als elegant danser op het spel zetten?" „Integendeel! Ik wil bjjval inoogsten met de freule. Wy hebben reeds met een galop de proef genomen." „Had uw dame daarbij niet de bewegingen eener ledepop?" Heinz boog diep. „Mevrouw, ik ben over tuigd, dat freule Von Lochnitz de verper soonlijkte lieftalligheid in mijn arm wordt." „Ga dan uw gang maar I" zeide zy lachend „Agues zit waarschijnlijk in den een of an deren verborgen hoek de bloempjes van haar waschechte japon te tellen. A propos, mijn heer Rambert, kan u haar buiten den galop 11) De gravin nam op een stoel plaats, die baron Von Büchnow met een buiging voor baar neerzette. Ondeugd!11 zeide zg co quet en gaf den advocaat een tik met baar waaier. .Maar wg hebben verrukkelijk gewalst, niet waar, mevrouw?* .Verschrikkelijk; wij zgn geen enkele maal in de maat gebleven. Ik zal mij wel wachten een tweede maal zoo onstuimig met u rond i te draaien.* Zjj leunde in den stoel achterover en keek naar baron Von Bilchnow, die op de ba lustrade leunde, half verborgen achter de groote bladeren der bladplanten. De advo caat zette zich op de trap neer en waaide zich deftig met zgn zakdoek koelte toe. Zjj was verstandig geweest! Terwijl bg zich b# achttien graden Béanmnr buiten adem mocht huppelen, zat zij bier in de koelte, dweepte met den zomernacht en keek naar het fonkelen dar sterren. Na de jongste betreurenswaardige gebeur tenissen in de Hongaarsche Kamer, zgn den minister-president Khuen Hedervary van ver schillende zgden bewijzen van sympathie en hulde ten deel gevallen. De burgerij van Boedapesth meende daarin niet te nogen achterblijven en heeft Zondag yi. een grootsche betooging gebonden, waar de gebeurde schandalen in de strengste be woordingen werden gegipst en een votum van vertrouwen in de regeering werd aan genomen. Daarna trok een groote menigte naar de club der regeeringspartjj, waar de minister president geestdriftig werd gehuldigd. Graaf Hedervary kwam naar buiten, sprak zgn dank uit voor de betoonde sympathie en verklaarde in de betooging het bewijs te zien, dat de burgerij de eer en goeden naam De gastvrouw geeuwde achter haar waaier. Wat haar niet rechtstreeks aanging, ver veelde haar. Heinz had daar geen last van. Hg beschouwde bet als een bijzonder voor recht, uit te kramen, wat zijn onverstoorbare goede luim hem ingaf. Terwijl bg zoo voor de vuist weg zat te praten, bemerkte hg, dat de anderen niet meer naar hem luister den en de blik van zgn vriend op hetzelfde punt rustte als waarop Hilde de oogen ge vestigd hield: op de gravin! Zjj zat ach terover geleund in baar stoel, de armen slap latende hangen, bleek, afgemat, bet beeld van zware vermoeidheid. Heinz trok een stunrsch gezicht, maar in zgn oogen lag iets eigenaardigs, vol beten- kenis iets verachtelijks. Door de inge- tredeo stilte uit baar gevoelloosheid opge wekt, sloeg mevrouw Pon Lochnitz de oogen op. Deze hadden een glazige, strakke uit drukking. .Lieve mevrouw,* zei Hilde bezorgd, ,het is koel geworden. Wil ik een doek voor u halen?* ,0 neen,* antwoordde zjj met eigenaardige zwaarmoedigheid en zonder zich te bewegen. .Ik frisch juist op.* Met geweld rijhtte zjj zich op; haar mond vertrok glimlach, die haar leeljjk stond., geheel den indruk eener oude i .Ei, mijnheer de advocaat, De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 26 Maart 1910 executoir is verklaard Het Kohier No. 7 der belasting op bednjfs- en andere inkomsten, dienst 1909/10. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is, zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames bebooren te worden ingediend. Gouda, den 30 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. ÏÏE «OÏBANT Telefoon No. 99. A D V E R T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Den eersten April wordt het nieuwe, ver hoogde, douanentarief in Frankrijk, van kracht. De Senaat heeft het ontwerp met geringe wijzigingen aangenomen, welke reeds door de dduanencommissie uit de Kamer zyn goedgekeurd. De belanghebbenden maken gebruik van de hun restende dagen om nog zóóveel mo- geljjk voorraad over de grenzen te brengen. Het Parysche goederenstalion la Chapelle is overvoerdfait Duitschland, Oostenrijk, België en Engeland komen voortdurend treinen bin nen, beladen met koopwaar van allerlei soort. Niettegenstaande de feestdagen heeft men dag en nacht dooi gewerkt om te lossen. Drie honderd wagons konden reeds plaats vinden aan de losplaatsen; voor den internationalen dienst heeft het personeel een bulpperron moeten aanleggen. De opgehoopte koopwaar vertegenwoordigt millioenen franken, waarop duizenden aan invoerrechten gewonnen worden. Donderdagnacht 12 uur treedt het nieuwe tarief in werking. Het gevaar voor een mynwerkersstaking in Zuid-Wales is voorbjj. Op een Zaterdag gehouden conferentie kwamen de mijneige naars met aanmerkelijk gewijzigde voorstel len en over deze werd men het eindelijk eens. Beide partyen hebben wat toegege ven. De mijneigenaars trokken den eisch in, dat de arbeiders de zestig extra uren per jaar, die de wet op den achtuurswerk- dag toelaat, zullen werken en verklaarden zich voorts bereid den eisch tot schadever goeding voor de geweigerde overuren sinds 1 Juli 1909 te laten vallen. Het bedrag van deze vergoeding werd op 250,000 ge raamd. De werklieden zyn den mijneigenaars te gemoet gekomen in de verhooging der pro ductiekosten, die het gevolg is van de mijn wetgeving, voor de loonsverhooging werd een aannemelijk bemiddelingsvoorstel ge daan en ook de vraag van den invloed van de marktprijs op het loon werd afdoende ge regeld. Reuter seinde reeds, dat deze nieuwe voorstellen zoo goed als aangenomen zyn. De Mynwerkersbond moet nog enkelen goed keuren en de mijnwerkers van Zuid-Wales moeten nog over de overeenkomst stemmen, maar de uijslag wordt niet onzeker geacht. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 26 Maart 1910 executoir is verklaard Het Kohier No. 3 der Personeele Belasting, dienst 1910, dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welke de reclames behoor en te worden in gediend. Gouda, den 30 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Frankrijk, Een opzienbarende misdaad heeft te Nice plaats gehad. De bekende astronoom van het observatorium Bischoffsheim aldaar, Auguste Charlois, is Zondagnacht in de deur van zyn woning doodgeschoten door een man, die, onder het voorwendsel hem een telegram te brengen, den natuurkundige had opgescheld. Uit verschillende gegevens maakt de jus titie op, dat de geheimzinnige moordenaar die na zyn daad spoorloos verdwenen is, iemand moet zyn, die te Nice niet bekend was. Zoo heeft hy eerst den huisheer, die beneden woont, wakker gebeld om dezen te vragen, waar Charlois woonde. Dan heeft hij waarschijnlijk niet geweten, dat de rue Gubernatis, waar de vermoorde woonde, in de nabijheid ligt der theaters, zoodat het bloot een toeval is geweest, dat op het uur van den aanslag, tien minuten voor mid dernacht niemand in de straat liep. In Pont A Mousson is een Duitsche ballon neergekomen, in welks schuitje vier Duit- schers zaten, onder wie een kapitein. Zy werden door den commissaris van Pagny- sur-Moselle in verhoor genomen, doch later op bevel van bet ministerie van binnen- landsche zaken weer vrijgelaten. Onder- tusschen had er echter voor het politie bureau een vijandige volksbetooging tegen de Duitschers plaats gehad. Te FlersÜreucq, by Rjjssel, is weer een man gearresteerd, die zich veelal onledig hield met photographeeren en dat meer speciaal van voor de defensie belangrijke punten. In zyn woning, hy is fabrieksar beider, zyn een groot aantal cliché's in be slag genomen. Overigens wordt deze spio- nagezaak zeer geheimzinnig behandeld. Duitschland. Te Keulen is Maandagmiddag by het uit gaan van een circus een ernstige paniek geweest. Toen 5000 menschen door den hoofduitgang het paardenspel wilden ver laten, versperden duizenden anderen, die kaarten voor de avondvoorstelling wilden nemen, hun den weg. Het gedrang werd zoo erg, dat vrouwen en kinderen onder den voet kwamen. Moeders hielden bewnstelooze kinderen omhoog. Politieagenten en circus beambten stonden hulpeloos in bet menseben- klnwen, tot ten laatste de brandweer met een dikken waterstraal de menigte buiten den circus verdreef. Maar toen de menschen in den circus de brandweer aan het werk zagen, beving hen een nieuwe paniek, daar zy meenden, dat er brand was. Een sterke politie-afdeeling, die met de brandweer samen het plein schoonveegde, wist eindelek de orde te herstellen. Honderden menschen, die hun nieuwe Paaschplunje aan hadden, dropen, na door de brandweer bespoten te zyn, met wanhopige gezichten af. Italib. 4 De Etna mindert hanr werkzaamheid nog niet. Gisterenavond verspreidde de lava zich in de richting van San Leo. Een andere tak ging in Westelyke richting naar den berg Nocilla en een derde is op drie kilo meter afstand van Borrello genaderd, op zyn weg de wyugaarden verwoestende. Een groot aantal toeristen en geleerden is aan den voet van den berg aangekomen, om van het zeer schoone schouwspel te ge nieten of waarnemingen te doen. Uit den middelsten krater stygen witte rookwolken, terwjjl de verschillende nieuwe kraters zwarte dampzuilen uitstooten. Ttn Westen van de Monté Albanello stoot de berg kolos sale lavamassa’s uit, die als uit een tunnel schijnen veort te komen. De directeur van het Etna-observatorium, professor Ricco stelde het volgende vast Nieuwe kraters zijn ontstaan tdsseben Bel* lone en Montagnola, de eerste by Albanello, de tweede by Volta Sanguiliano, hondord- vyftig meter van den eersten verwijderd, de om niet bewegen zich wat gepaster teklee- den U zou my zeer verplichten." Heinz beloofde al het mogelyke en ónmo gelijke, om maar spoedig weg te komen. Hy ging echter niet dansen. Mevrouw Von Loch nitz deed alsof zy haar goede luim weder had teruggekregen. Zy prees die van den advocaat - met een heel klein bijsmaakje van spotternij en vertelde een anekdote over de onbeholpenheid barer stiefdochter by een mislukte poging om een paard te bestijgen. Terwijl zy sprak, sloeg zy onvoorziens met de hand op de balustrade waarop baron Von Büchnow zat. De veer van baar armband sprong los, zoodat deze afviel. Von Bficbnow haastte zich hem op te rapen. Het was hem daarbij, alsof de fonkelende edelsteenen een levend vuur uitstraalden. Zyn hand brandde, hy had bet behekste sieraad kunnen weg werpen. Plotseling ontmoette bij den onthutsten, smeekenden blik der gravin. „Ach, baron!" fluisterde zy op een toon die hem als een liefkoozing in de ooren klonk. „Welk een prachtige armband, mevrouw! Zeker een geschenjr?" Zyn stem, koel en terugstootend, deed haar huiveren.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1