ADVERTEUTIEN I). SAMSOM. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. BEURS VAU ROTÏERMM EXPOSITIE COSTUMES TAILLE E Co^a Institute, goedgevonden, dat de overeenkomst tusscheu mijneigenaars en mijnwerkers zal worden gesloten. Rusland. De Servische koning is van Kiew naar Con8tantinopel vertrokken. Er doen zich in Petersburg weer cholera gevallen voor. Bovendien is er een pokken epidemie. Het heet, dat tengevolge van de afkondi ging der geloofsvrijheid door de Doem» ruim 300.000 menschen tot een ander geloof zyn overgegaan. Alleen het Katholicisme zou in korten tijd 233.000 aanhangers hebben ge wonnen. Balkan-Staten. Koning Peter zal vijf dagen in Constanti- nopel blijven. Het ceremonieel zal hetzelfde zijn als bij koning Ferdinand's bezoek, met nitzondering van de parade. Egypte. Roosevelt is juist tijdig genoeg uit Egypte vertrokken om een protestbetooging van Jong- Egyptenaren tegen zijn verklaring, dat Egyp te nog niet rijp was voor zelfbestuur, mis te loopec. Honderden studenten begaven zich naar zijo hotel en schreeuwden Weg met Roosevelt Amerika. De Pennsylvania Railroad Company heeft besloten met ingang van morgen de loonen der beambten met 6 pCt. te verhoogeD. Daarop hebben ook de andere spoorwegmaatschap pijen in Pennsylvanië hetzelfde besluit ge nomen. De loonsverhooging komt 150.000 man ten goede en zal 10 millioen dollar kosten. Zooals gisteren werd medegedeeld is Woens dag even na twee uur de luxetrein 174, die van Hamburg over Keulen naar Genua loopt bij Mülbeim aar den Rijn op een militairen trein geloopen, doordat de machinist var. den luxetrein door het haltesein reed. De militaire trein ging van Keulen naar Metz, en was bestemd om verlofgangers van de regimenten No. 144, 145, 98 en 130 uit de Rijnprovincie, die in Metz in garnizoen liggen, naar hun garnizoensplaats terug te brengen. De schok was ontzettend. Vier wagens werden geheel vernield, twee wagens en de locomo tief beschadigd. Van de soldaten, die in den militairen trein zaten, werden er 19 gedood, 39 min of meer ernstig gewond, evenals 3 conducteurs van den militairen trein. Met het aantal licht gewonden bedraagt het ge- heele aantal van degenen, die by het ongeval letsel bekwamen ongeveer 100. Zoodra het ongeluk bekend was*geraakte geheel Mtilkeim in beweging. Van alle zijden snelden de menschen naar de plaats des on- heils. Wat zy daar zagen was hartverscheu rend, en vooral het kermen en om hulp smee- ken der gewonden, het gezicht der dooden, die op baren naar de hal van het station werden gedragen was ontzettend. De trein was zoodanig in elkaar geschoven, dat het 1| uur duurde voor de reddingsbrigade iu staat was de eerste gewonden uit de wagens te halen. De meeste gewonden en dooden hadden beenbreuken, schedelbreuken en be langrijke kwenuren. Te drie uur kwamen de eerste gewonden begeleid door militaire geneesheeren en sol daten van de gezondheidscolonnes te Keulen aan. Het waren de minst gevaarlijk gewon den, die met een snelverband voldoende waren geh'olpeu, om vervoerd te kunnen worden. Zij werden bij aankomst te Keulen op draag baren naar het militaire hospitaal vervoerd. De ernstig gewonden werden in het zieken huis te Mülheim opgenomen, de gedooden naar het lijkenbuis op het kerkhof te Mül heim overgebracht. Een der gewonde con ducteurs van den militairen trein, een vader van negen kinderen, moest onmiddellijk na zjjn aankomst in bet ziekenhuis, een been worden afgezet. Van den luxetrein waren de vyf groote zware wagens volkomen onbeschadigd geble ven, ondanks den zwaren schok, die ook deze wagens onderginge.-. Van een der wa gens waren echter de bnffers zoo verbogen, dat de wagen te Keulen nit den trein moest worden genomen, en door een anderen ver vangen. Van de twaalf passagiers, die met dezen Lloyds express naar Genua werden vervoerd, was niemand gewond. De kellner nit den spyswagen was door den schok ge vallen en licht aan het hoofd gewond de kenkenchef was zoo door den schrik over mand, dat hij in Keulen onder geneeskun dige behandeling moest achterbleven. De man, die in verschillende gemeenten, Amsterdam, Hilversum, enz. een sigarenzakje als bankbiljet van f40 in betaling gaf. blijkt een oude bekende van de justitie te zyn, die reeds verschillende vonnissen heeft onder gaan. Men heeft zyn identiteit kunnen vast- itellen, door middel van een portret. Naar alle plaatsn is zyn signalement gezonden ter bespoedigiug van zyn arrestatie. 't Is avond. Op den singel wandelt een minnend paar, in zalig samonzyn, denkend slechts aan liefde Neen, niet slechts dééraan. Want de harmonie wordt verstoord, een woordentwist out8taat. En zy ze snelt naar den oever van den „snellen vliet", die Maliesingel heet, en springt ('t is daar erg ondiep) te water. Hy d'r achterna Als ze samen druipend, rillend weer op den kant staan is de twist bekoeld; in een dracht gaan zy verder(U. D.) De firma's Eyck, Van den Hout, Van den Lisdonk, Pynenburgsnels en Spapens hebben de firma Van Besouw de overeenkomst be treffende de fabricage en den verkoop van behangsellinnen opgezegd, zoodat met 21 April de vrye concurrentie intreedt. Te Bussum heeft in den afgeloopen nacht ter gelegenheid van een party in Concordia een gasontploffing plaats gehad, vermoede lijk doordien eeü kraan in een kleedkamer open is gebleven. De feestvierenden kwamen met den schrik vrjj. De concierge Beyeu evenwel bekwam ernstige brandwonden. De ontstane brand werd spoedig gebluscht. Het achtergebouw bekwam door de ontplof fing Bcbade. Het congres der S. D. A. P. besteedde Dinsdag nog aan 'n heftige gedachtenwis- seling met mevrouw Roland Holst over het Marxistische weekblad, 't Eindigde met aan neming met groote meerderheid van deze motie (waarmee de heer Duys „ze wel bly wilde maken"): „Het congres, gehoord de verdediging van de redactie van het Weekblad, naar aanleiding vau do in de pers en in 't con gres gevoerde kritiek, aanvaardt 't stand punt dat het optreden der redactie, als woordvoerd8ter der minderheid, alleen ge leid wordt door haar inzichten van party belangen, erkent dit optreden als de ver vulling, naar de inzichten dier redactie, van de taak, haar door de party opgelegd, en verwacht dat de partygonooten met deze erkenning rekening zullen houden." Er waren toen nog een groot aantal pun ten van den beschrijvingsbrief niet behan deld. De voorzitter betreurde dit vooral van de onderwijskwestie, waarna met algemeene stemmen hieromtrent een motie werd aangenomen, die protesteert tegen alle pogingen, die de onzijdigheid van het open baar onderwijs ten opzichte van staatkun dige en godsdienstige kwesties in gevaar brengen, en waarin de arbeiders opgeroe pen worden zich met alle kracht te verzet ten tegen eiken maatregel, dié de neutrali teit van het openbaar onderwys en de po litieke onafhankelijkheid der onderwijzers bedreigt. Nadat als plaats voor het volgend con gres Utrecht aangewezen was, zei de heer Vliegen in zyn sluitingsrede, dat hy maar betrekkelyk tevreden was over het Congres, dat byna geheel door bespreking van ge schillen in beslag is genomen. Men moet er wel op rekenen, dat dit niet meer mag ge beuren, zei hy. Dat kan de party niet ver dragen, omdat de arbeiders recht hebben, van haar te eischen dat zy zich bezig houdt met hun hooge belangen. Half 6 werd het congres gesloten. Het had, behalve de voorvergadering, acht-en- twintig uren geduurd. De geruchtmakende moord te Newyork moet op deze wyze in 't werk zyn gegaan. Wolter lokte het meisje in zyn woning, waar hy met zyn vriendin Kfithe Muller woonde, 's Nachts werd de 16-jarige Ruth Wheeler geworgd, haar lyk in stukken gehakt, met petroleum begoten en in 't vuur geworpen. Wolter'8 vriendin verklaarde hem van uit een andere kamer aan 't werk te hebben gezien, maar by dreigde haar met den dood indien zy hem in zyn plannen stoorde. Wolter weigerde een bekentenis af te leggen, maar toonde zich terneergeslagen door de verkla ring van zyn vriendin. In geheel Neder-Oostenryk valt veel sneeuw. De straten van Weeneo zyn met sneeuw be- dekt. Ook uit geheel Hongarye, vooral het Noor den en het Oosten, komen berichten van sneej/w en zelfs hier en daar zes graden fistermiddag heeft in Den Haag een droe- ongeluk plaats gehad. Een oude dame „,fde de rails van lyn 3 oversteken, toen een tram naderde in de richting naar het Val- kenboschplein. De oude dame, die doof schijnt (in haar bezit werd althaus een gelnidshoorn gevonden), heeft de tram zeker niet gehoord. Zij werd door den wagen gegrepen en voor dood opgenomen. Dr. Van der Horst, die de eerste hulp verleende, kon slechts den dood cocstateeren. Iütu8scken is het nog de vraag, in hoeverre de aanryding-zelf de oorzaak van deu dood geweest is. De wonde aan het hoofd moet nl. by het eerste onderzoek niet van dien aard geweest zyn, dat uitgesloten is, dat de dame, die wellicht een hartkwaal had, door schrik overleden is. In een te IJsselstein gehouden vergadering van de Roomsch-Katholieke kiesvereeniging werd onlangs met 32 tegen 12 stemmen de volgeudo motie |angenomen „De algemeene vergadering der Roomsch- Katholieke Centrale Kiesvereeniging iu het kiesdistrict Wyk-by-Duurstede van oordeel, dat verhoudingen als tusschen de partyen ter rechterzijde in de districten Breukeleu en Wyk-by-Duurstede^ bestaan hebbeto, in den vervolge niet meer mogen voorkomen, als zyndo gevaarlijk voor de coalitie noodigt het bestuur van den Algemeenen bond van R.-K. kiesvereenigingen in Neder land beleefd uit, zich in verbinding te stellen met de hoöfdbesturen van de Staatspartijen ter rechterzyde, ten einde reeds nu te gera ken tot een vast accoord omtrent de ver deeling der door de coalitie te bezetten zetels in de Tweede Kamer." Thans wordt medegedeeld, dat de R.-K. Centrale vereeniging van Wyk-by-Duurstede de motie heeft verworpen. Een vroege 1 April-grappenraaker heeft eenige bladen er leelyk laten inloopon. Tot zijn slachtoffers behoort ook het Vaderland Wy lezen in genoemd blad In den gewonen vorm werd door ons gis teren n.m. ontvangen een suppletoire agenda van de a.s. Maandag te houden vergadering van den Gemeenteraad, waarop eenige be langrijke punten voorkwamen. Had de betrokken redacteur een critische bui gehad, dan zou het hem misschien ver wonderd hebben, dat na een reeds in een onzer vorige nummers afgedrukte agenda van 40 punten, nu nog per suppletoire agenda eenige voorstellen van den eersten rang by den Raad werden ingediend, waaronder b.v. een voorstel om in beginsel te besluiten tot den bouw van een Raadhuis aau de Verlengde Koningskade, de benoeming van eon medicus- bacterioloog voor den Gemeentelijken Ont- 8mettingsdienst enz. Maar een redacteur, die kort voor het sluiten der courant een officieele Raadsagenda ontvangt in den meest-authentieken vorm, twijfelt niet aan de echtheid, afgezien zelfs van de onwaarschijnlijkheid, dat het by hem zou opkomen, critiek uit te oefenen op de samenstelling der agenda. Hy laat deze voor rekening van Burgemeester en Wethouders, en zendt bet stuk ter zetterij Die agenda is echter gebleken een bedrie- gelyk nagebootste falsificatie te zyn. Het stuk heeft hetzelfde gedrukte hoofd, waarvan de officieele agenda voorzien isbet papier is hetzelfdeen het is op dezelfde wyze met de schrijfmachine geschreven. Het welslagen der mystificatie werd in de hand gewerkt doordat enkele der aangekon digde voorstellen oppervlakkig beschouwd niet onwaarschijnlijk geleken. Zelfs hoorden wy van Raadsleden, die, na in de couranten de z.g. agenda gelezen te hebben, in ernst geloofden, dat de bode hen by het bezorgen der agenda had overgeslagen. De vroegtijdige 1 April-grappenmaker heeft dus wil van zyn grap, hoewel er aanleiding is om te vragen, of het op deze wijze na maken van een officieel stuk nog wel een grap is, en of het nog wel verdienste heeft, dat men er op die manier in slaagt slacht' offers te maken. Maar op 1 April beoordeelt men de dim gen, ende menschen naar de regelen van 1 April, en daarom zullen wy ons niet beklagen, dat wy er ingeloopen zyn. Van een stadhuis aan de Verlengde Ko ningskade komt nu niets! De medicus-bacte rioloog blijft nog in de kraamkamer van B. en W. Aan de Driehoekjes en Oude Molstraat wordt geen grond in erfpacht uitgegeven en het verhoogde voetpad aan den Vijverberg wordt niet geasphalteerd om de rolschaat- sensport déér te concentreeren. Het is byna jammer, dat het niet waar is Gisterenavond tegen 6 uur werd de Am sterdamsche brandweer gealarmeerd voor een feilen uitslaanden brand in het perceel St. Jacobstraat 23, by den N. Z. Voorburg wal. De brand was ontstaan in de metaal- slypery Galvano van den heer W. B. van Herwaarden, gevestigd in het benedenhuis, en het vuur deelde zich van daaruit spoedig mede aan de meubelmakerij van den heer J. N. Nolting op de bovenverdiepingen. De vlammen sloegen vóór en achter nit, maar voornamelijk aan den achterkant, waar het brandende perceel slechts door een smal binnenplaatsje gescheiden was van het huis van den loodgieter J. Broekhoff, N. Z. Kolk 18, waarnaar de brand oversloeg. Hier werd het vuur evenwel door den inmiddels met veel materiaal verschenen brandweer, onder bevel van den hoofdbrandmeester, Nieuwen bays, spoedig gestuit. Het buis aau dé St. Jacobatraat, een perceel van drie verdiepin gen, brandde echter geheel nit. Drie personen, die zich op de bovenver- diepingen bevonden, toen de brand uitbrak, konden zich nog juist byiyds redden, gewaar schuwd door den politieagent no. 61, die zich daartoe herhaaldelijk in het brandende perceel begaf. De bewoner van de 2e verdieping, A. Lypold, was niet geasscreerd en heeft door den brand alles verloren. De oorzaak van den brand was, dat een jongen die het gas zou aansteken, struikelde en de brandende lucifer viel in een kan met benzine. Ladelichtster geknipt Dinsdagmorgen werd vrouw K. door een rechercheur ten huize van den winkelier B., in de VValstraat te Arnhem, betrapt op diefstal van f 11. De vrouw werd meegeno men naar het politiebareau, waar zy bekende dezen en ook andere diefstallen te hebben gepleegd. Nog niet lang geleden had zy uit dezelf de lade, waarin f 14.20 geborgen was f 5 ontvreemd. Dinsdagmorgen was de verleiding haar weer te groot. Er bevond zich ongeveer f 45 in bedoelde lade. waarvan ze er 11 uit nam. De vogel werd echter geknipt. Een rechercheur, die het geld had getee- kend,en op deu loer lag, vatte baar. Hoewel de winkelier geen gevolg aan de zaak wilde ge-> ven, als ze het geld teruggaf, kon de recher cheur daarmede geen genoegen nemen. De vrouw zit nu achter slot. Naar uit Zwitserland aan Die Bückerei wordt gemeld is in Tessino -- het gedeelte van Zwitserland, waar de Italiaansch spre kende bevolking woont het verbod van nachtarbeid in bakkerijen tydelyk opgeheven en is 't te verwachten, dat dit verbod niet meer wordt vernieuwd. Daaruit blijkt, zegt het bl%d, dat de af schaffing van nachtarbeid in dat gedeelto van Zwitserland niet is kannen worden doorge voerd. Er waren dan ook vele klachten tegen dezen maatregel ingekomen en de regeering heeft dan ook ingezien, dat zy met het wets ontwerp in te dieneu en te doen aannemen een fout heeft begaan en wil nu de zaak maar kalm laten doodbloeden. De 41-jarige timmerman A. H. uit Nieuw koop kwam Dinsdag op de fiets van U- trecbtryden. Onder de gemeente Veldhuizen werd hy aangereden door de auto van den heer B. uit Rotterdam, waardoor hy een rib brak en zwaar gekneasd werd. Hy werd naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. By het verhoor der doktoren in het proces Tarnowska te Venetië zijn zonderlinge ge tuigenissen afgelegd over de behandeling vau graaf Komarowski. Naumoff heeft dezen 'n paar kogels in de maagstreek geschoten, maar uog levend werd de graaf op de opera tietafel gelegd. Dr. Menini verklaarde dat op last van den opperarts Cavazzani na de buikoperatie den graaf de maag werd uit- gepompt. 8 Toen reet de buikwond open, zoodat de darmen te voorschijn kwamen. Dr. Cavazzani gaf te kennen den graaf zelfs niet gezien te hebben en gaeu order te hebben gegeven om Komarowski's maag leeg te pompen. Een 3-tal verpleegsters komen verklaren dat Cavazzani de maag-nitpomping bevolen had. Menini zei gister dat de toestand van Komarowski aanvankelijk slechts ernstig en levensgevaarlijk, na 't aitpompn der maag en de darmnittreding hopeloos werd. Deze getuigenissen maakten veel sensa tie. De gravin kreeg tijdens het verhaal der operatie een flauwte en moest nit de zaal gedragen worden. Indien bewezen is dat Komarowski tenge volge der operatie is overleden, dan wordt de aanklacht tegen gravin Tarnowska aan merkelijk verzwakt. De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren A. v. D., 35 jaar, tuinder te Bleis- wyk, wegens het niet opvolgen van een hem door een rijksveldwachter gegeven bevel tot f 5 boete, subsidiair vyf dagen hechtenis. Gisteren is voor de Hooge Raad gepleit in een reclamezaak. De Deutsche Gist- en Spiritusfabriek „haarde" voor haar reclame voor 3 jaar een oppervlakte, zich bevindend aan de schutting van het terras van Café „Suisse" in Den Bosch; de eigenaar van dit café verkocht de zaak en de nienwe eigenaar deed de reclame oververven, zoodat deze verdween. Vandaar een eisch tot schade vergoeding van de Delftsche tegen den nieuwen eigenaar. De groote vraag is nu was bier een huurovereenkomst, die krach tens art. 1612 B. W. door den nieuwen eigenaar moet worden gestand gedaan. Neen, zeide de Bossche rechtbank, er is geen haar omdat de oppervlakte aan een schatting niet is een zaak, die men kan verhuren en waarvande haar door den verkoop van het verhaarde niet te Diet gaat. De „Delftsche" werd dos in haar vorde ring tot schadevergoeding niet ontvankelijk verklaard, zy reclameerde by den Hoogen Raad. Namens haar werd door mr. J. Wolterbeek Maller betoogd, dat hier wel een huurover eenkomst was en wel van een schutting voor zooveel deze noodig was tot het aanbrengen der reclame, de wet eiscbt alleen dat de hoarder het genot der zaak moet hebben niet ook dat hy in het bezit daarvan moet zyn, terwijl bovendien partyen zooveel als zij willen kunnen afwijken van de bepalin gen der wet op het stak van baar. Mr. J. A. Loeff voor den nieowen eigenaar optredend meende dat bet cassatiemiddel fei- telyken grondslag mist omdat daarby was ge steld dat ten onrechte door de rechtbank was uitgemaakt dat alle dergelijke reclameschnt- ting-contracten geen huurcontracten zyn, had beslist, welke beslissing bovendien zon zijn van feitelyken aard en niet schendend de door mr. Wolterbeek Maller als geschon den aangehaalde artt. 1584, 1586 en 1621 B. W. Conclusis proc.-gen. Noyon over 14 dagen. In hooger beroep is gisteren behandeld de strafvervolging ingesteld tegen G. Th. A. G. H. Römer, door de Haagsche recht bank veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis wegens het aanranden van de eer en den goeden naam van den generaal- majoor Braams door het plaatsen vau den bekenden brief in de „Avondpost" van 17 Mei 1909. Gelyk men zich herinneren zal, verwierp de rechtbank het verweer van den beklaagde, dat hy niet de bedoeling bad om te boleedigen en dat er in den bedoelden brief niets beleedigends bad gestaan en dat hy gehandeld bad in bet algemeen belang. Op de vraag van den president van bet bof wat appellant aanleiding bad gegeven tot zyn hooger beroep, herbaalde dezedat hy niet bad willen beleedigen, dat hy zyns inziens niets beleedigends beeft gepubliceerd, daar hy slechts voorgevallen feiten had ge relateerd en dat hy zich in de „Avondpost" had verdedigd, omdat hem een andere ver dediging onmogelijk was gemaakt. De president meende, dat appellant niet verplicht was geweest znlk een groote rncht- baarheid aan deze zaak te geven en bad kannen volstaan met eenvoadig een brief tot zyn oad-kameraden te richten, zonder dit in een conrant te doen. De president verklaarde ook het verband niet te begrijpen tnsschen het passeeren van der. luit.-kolonel Römer en de beleediging van generaal Braams, dat deze tegenover H. M. de Koningin onwaarheid had gesproken. Ook achtte de president beieedigeud de zin sneden in den open brief voorkomende, dat generaal Braams opzettelijk de carrière van app., overste Römer, had gebroken en dal hy onware rapporten omtrent hem had in gediend. Tegenover het hof zette app. uitvoerig zijne reeds in vroegere instantie medegedeelde grieven uiteen, waarop de president opmerkte dat die nog geen aanleiding konden geven om generaal Braams te beschuldigen dat hg onwaarheid tegenover de Koningin had ge sproken, nog minder waqr het appellant be kend was dat dit niet het geval was. Appellant hield ook na vol dat generaal Braams hem persoonlijk bad verteld dat hy aan Hare Majesteit had gezegd, dat hy opont houd had gehad. (Gelijk men zich herinneren zal had de Koningin gezegd, naar aanleiding van het te laat komen voor het défilé op het Loo„Ik heb den kolonel - den regiments commandant niet aan bet woord laten komen. Ik heb hem het woord afgesneden door te zeggen Ik weet het wel, kolonel, n hebt oponthoud gehad.") Naar aanleiding van de vraag van den raadsheer-rapportenr, mr. Van Holten tot Echten, wat appellant bedoeld had met de woorden boos opzet, meent appellant zich te herinneren, dat by de woorden boos opzet uit de Telegraaf beeft overgenomen. Wat hij er eigenlijk mee bedoeld heeft, zon hy op 't oogenblik niet kannen zeggen. Adv.-generaal Hangest baron d'Yvoy, deed app. opmerken dat dit gezegde van generaal Braams „wat overste Römer zegt is beslist onwaar" een objectieve opmerking en geen beschuldiging is. Appellant hondt van zyn kant vol dat by het als een directe beleediging heeft be- sehoawd en opgevat. Advocaat-generaal voornoemd ving zyn requisitoir aan met er op te wyzen dat het hof alleen te maken heeft met den brief in de Avondpost. Naar het oordeel van het O. M. wysen de geïncrimineerde zinsneden waar het om gaat, op betichting van generaal Braams van kwade trouw en lengen. De geïm- pnteerde tirades achtte het O. M. van dien aard dat daardoor de eer en den goeden naam vau generaal Braami zjjn aangerand. Spr. deelde het oordeel van de rechtbank dat hier geen openbaar behang, noch noodzakelijke zelfverdediging aanwezig was. Beter zon de zaak naar het oordeel van O. M. tot zijn recht zyn gekomen door een brief regelrecht aan het korps. Gevorderd werd bevestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank. Mr. P. F. L. Verschoor, die hier den beer Römer ter zyde stond als verdediger, begon, gelyk in eerste instantie, met een bestrijding der dagvaarding. Gelyk men zich herinneren zal had pleiter voor de rechtbank tot niet- ontvankelijkheid van het O. M. geconcludeerd, hetgeen door de rechtbank was verworpen. Ook nu trachtte pleiter aan te toouen dat appellant niet anders gedaan beeft dan een historisch relaas te leveren van feiten welke hadden plaats gevonden. Door minister Staal was een onderzoek gelast en daarmede was belast de heer Wüpperman. Generaal Staal, een heerlijk mensch in dat opzicht, iemand die alleen ja of neen wilde hebben, was niet tevreden met het resnltaat van het onder zoek, daar het niet zyn bedoeling was ge weest een verbaal te hebben van hetgeen tnsschen generaal Braams en overste Römer was voorgevallen, maar eenvoudig of ge neraal Braams tegenover overste Römer had gezegd dat hy aan de Koningin had ge zegd, dat hij opontbood had gehad aan de Schipbrng. Vast staat dat de heer Braams aan de Koningin geen onwaarheid heeft ge zegd, daar de Koningin hem geen gelegenheid heeft gegeven om zich te verantwoorden, maar ook staat vast dat de heer Braams aau overste Römer heeft gezegd, dat hy tegen de Koningin onwaarheid had gezegd. Het geheele verdere, bekende verloop der zaak werd door pleiter weder nagegaan, waarbij hy deed uitkomen dal niets ten laste van generaal Braams is gezegd, maar dat alleen feiteo, welke hebben plaats gehad historisch zyn gerelateerd. Die historische aaneenschakeling is door het O. M. ten on rechte naar pleiter's meening, uiteengerafeld en omgezet in eene dagvaarding, welke niet getrouw weergeeft de klacht. Uitvoerig betoogde pleiter ook ditmaal dat de beer Römer niets heeft gedaan dan citateo gepubliceerd uit de Telegraaf en uit hetgeen minister van Rappard heeft gezegd, dat hy noch door het een, noch door het ander de eer of goeden naam van generaal Braams. heeft aangerand. Er is geen quaestie van opzet om te beleedigen, aangenomen al dal er beleedigd is. Na nog gewag te hebben gemaakt van het geen in de Tweede Kamer over deze zaak is gezegdvan de aanklacht voor het Hoog Militair Gerechtshof en van de gevoerde briefwisseling, een en ander reeds uitvoerig vroeger medegedeeld, concludeerde pleiter ook hier tot vrijspraak op de gronden hier boven niteengezet. Na re- en dnpliek werd de. nitspraak van het Hof bepaald op 14 April. GOUDA, 1 April 1910. Heden herdacht de heer S. D. Boon, sta tionschef alhier, den dag dat hy voor veer tig jaar in fnnctie trad bij den voormaligen Rhjjnspoorweg, thans Staatsspoorweg. Ten kantore van den chef* dat met groen en bloemen was versierd, ook het perron prijkte met vlaggentooi, werd de jabilaris toegespre ken door den onder-chef, den heer Bonman, die den heer Boon gelnk wenschte met dezen dag en hem als een aandenkeD namens het persoueél van het station een salonlamp aanbood met een albnm met de namen der gevers. De chef van dienst, de inspecteur, «Ijanct- inspeotenr enz., waren uit Utrecht overge komen om den heer Boon te complimenteeren. Eenige indostrieelen nit deze gemeente hadden zich tot een commissie gevormd om namens de ingezetenen van Gonda den heer Boon een geschenk aan te bieden; dit hul deblijk bestaande nit een bnreau-ministre van eikenhout met stoel eo inktkoker, werd door den heer H. J. Nederhorst Sr. heden ten half drie den heer Boon aangébodon. De heer Boon dankte zeer voor de hem aangeboden hnlde. Moge by nog lang als hoofd van het station alhier werkzaam zyn, is voorzeker de wensch van allen, die met den zeer hnmanen chef dikwerf in aanra king komen. Van de aangeboden gelegenheid om het werk te bezichtigen in den afgeloopen winter door de leerlingen onzer Borger-Avondschool vervaardigd, hebben wy weer als naar ge woonte met veel genoegen gebroik gemaakt. Voor alle bezoekers was er weer veel te zien en bleek het, dat er beslist w^er gear beid was in een richting die den leerlingen later tot groot ent kan en zal zyn. Bouw kunst vooral, maar ook schilder- en boet seerkunst leverden haar contingent, waardoor w|j ons verlustigden in het vele schoons, daar dezer dagen tentoongesteld. En zeker zien dan ook de leeraren met pleizier op den afgeloopen cartas terag, vol tevredenheid op hel sacces, als belooning voor de moeite en inspannende uren, die zy zich getroost hebben, om dit resultaat te bereiken. Al het tentoongestelde toch gaf den indruk, dat er door leeraren en leer lingen gewerkt is met volhardenden ijver ter bereiking van het doel dat voor oogen gesteld wasde opleiding van leerlingen, die later ipet de noodige ontwikkeling het leven ingaan. Aan het postkantoor Gonda en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Maart 1910 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 29349.54I/a en terugbetaald f 31878.64. Het laatste, door dat kantbor uitgegeven boekje, draagt het nummer 16931. Gedurende de maand Maart werden in de Volksgaarkeuken, in de zaal gebruikt 1310 J portiën van 10 cent en 292 van 15 ct., te zamen 16021 portiën. Afgehaald werden 12067a portiën van 10 ct. en 20 portiën van 15 ceDt te zamen 12267a portiën.. GASCONTROLE. 1 April 1910, 11 nor voormiddag. Drnk 40 m.M. Licktkracht 13.5 Kaarsen. WV ™X;end j "37 Caloriën. Gisterenmiddag is te Waddinxveen afge brand een door twee gezinnen bewoond pand, waarvan inboedels, die niet verzekerd wareu, mede een prooi der vlammen werden, daar slechts weinig kon worden gered. De oorzaak is onbekend. DONDERDAG 31 MAART. L.K. H.K Staat*! eeuinife» Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schnld 27, 777, Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleoning(500—5000fr.) 4l a978/4 Rentelooze cert if. f 6.80 Oblig. 2e Serie fr. 600 3 618/4 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91»/, - Hypothee. Staatsl. 1892 6 94% Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 47, 937 Azitf. Japan Obllgatien 1899 4 95*/, Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schnld. R. 3 49 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100s/« Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'/a 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100',4 - Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 98', 8 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 997 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 47, IOC1- Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99 Eerste Ned. Hypotheektirief- bank 4 997a Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart- M aatechappijen. nqlig- L. Smit en Co. Sleep dienst 47i 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 j— Premieleentngen Belgie. Stad Antwerpen 1887 27, 977* - Diversen. Laan v. Meerdervoort Mij. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99',8 Specialiteit in Nouveautés GOUDA. der belangrijke Collectie Nouveautés en VOORJAARSMAN1ELS en JÜPES TROTTEUSES. Amsterdam 30 Maart 1910 Als nienw ingekome wyzigingen van vraag en aanbod in bet weekblad van de Comrais- siebank te Amsterdam, vermelden wjj U de volgende fondsen; GEVRAAGD. Aand. Amstel Hotel Mij. 108 pCt. N. V. tot voortzetting der kleedermakerij v.b. Lasance Zn. Offerte Bouwgrond M(j. „Zorgvliet" 110 Znid-Hollandsche Credietver- eeniging 35 de Kanter Hordyk's Bank Offerte Haagsche IJsclub Offerte Assam Theeonderneming „Landen aan de Znid" Offerte Eerste Nederlandsche Hypo- theekbriefbank (20 pet. geBt.) 122 Eerste Nederlandsche Hypo- theekbriefbank (10 pet. gest.) 117 Mij. tot exploitatie van het Poolsche Koffiehuis 103 21/, pCt. Oblig. Gemeente Haarlem (oude schnld) 62 Aand. Landbouw My. „Pasir Kananga" 32 Opr. aand. Holl. Canada Hypoth. F 55. Aand. Billiton My. Eerste Rubriek 2050.— Electr. Mg. „Medau" 8 pCt. Opr. aand. Cult. My. „Marou" F 650.— AANGEBODEN. Aand. Ontvang- en Betaalkantoor 86*pCt. 2Va pOt. Oblig. Gemeente Haarlem (onde schnld) 76 Aand. Brandverz. My. „Mercnrius" 170 Nederl. fabriek van verdnnrz. levensmiddelen v/h N. Hoo- genstraaten Co. 72 My. tot exploitatie den landen „Pantjoer en Angkrek" Bod Manufacturen magazijn „het Anker" v. h. J. H. Klatte Bod Haagsche IJsclub 100 Nieuwe Asahan Tabak My. Bod 4pCt. Oblig. Exploitatie My. „Schevoningen" 66 Aand. Algemeene Suiker Mjj. 95 5 pCt. Oblig. Deventer Katoenmy. 101 Aand. Kina My. „Lodaja" Bod Java Caoutchouc Compagnie 150 Opr. aand. Stichtsche Hypotheek bank f 60.— Aand. 's Gravenhaagsche Zwem- en Badinrichting 30 pCt. -ruiA*- op naam en fsbrieksmsrk.— V«rkry|k«tr ky Hierin WlnkKliri In lekmwirk, •aiiitiriM, kiliryi* mi. n*. OmmH-Omt »y- V.BirArntiM Predikbeurt by de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 3 April, 's Morgens 107, uur. Prof. Dr. T. CANNJCGIETER, Hoogleeraar te Utrecht. Hij heeft g-een druppel drank meer over zijn lippen gehad. Ik heb tot nu toe geen droppel drank meer ovei mijn lippen gehad. Reeds na het gebruik der eerste doos was ik zoo goed als genezen. Ik ben U dan -ook ten hoogste dankbaar voor Uw voortreftelyk middel. Ik zal het dan ook een ieder aanbevelen. F. Dirks, p/a Mevr. de Wed: Dirk», te Haarlem. Een monster van het merkwaar dige Coza poeder wordt gratia toe gezonden. Kan ingegeven worden in KoffieThee MelkLikeurAbsintBier, Water of in het voedsel zonder rlat het noodig is, dat de dronkaard er iett van af weet. Het COZA POEDER bezit de won derbare eigenschap om togenzin tot hot drinken van sterken drank (bier, wyn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onop gemerkt en zeker dat de echtgenoote, de zu ster of de dochter van den verslaafde het he m toe kan dienen, zonder zijn medeweten, enji zonder dat het noodig is, dat de patiënt oo behoeft te weten waaraan hij z(jne red ding 'te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huise lijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte en oneer gered, en deze .personen tot levenslustige en nuttige leden der Mij. gemaakthet heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onscha delijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is ver krijgbaar in alle apotheken en in het vol gend depót, te GoudaWOLFF Co. Onze depóthouders reiken het attesten- boek gratis uit aan hen, die er pnvraag voor doen, maar geven geen gratis proeven. Om dezo te bekomen, wendt V direct naar Londen. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoende middel tegen dronkenschap. Het bette, onichadelymte en g» makkelykttc poetsmiddel voor Heerea ftjfl en vooral dames en Kinderschoen werk, JÊBËr- u de Apprtuur van C. M. Mlillar k Ca Berlin, Baafk-Str. 14. - Men lette goed

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2