I van I I I )0N. I RE STIEFMOEDER. 1.70. 1 n i' i No. 11217. 4 1 Aïeitws- en Advertentieblad toor Gouda en Omstreken. Buitenlandsch. Overzicht. FEV1LLETON. F i lil ff Dinsdag 5 April/MO. 49ste «Jaargang. i IV. (Wordt vervolgd.) Telefoon No. 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. i Aanmelding voor den aanstaanden winter- cursus. (1 Graat Vod Loebnitz waagde ternauwernood aan den goeden geest te gelooven, die plot seling zgn bnis was binnengetrokken en in de eerste plaats zgn echtgenoote bezielde. Een aangename panze trad er in tusachen de vele bezoeken en partijen. De omgang met de pastorie en haar in den onttrek spreek- woordeljjk geworden vriendschap voor Hüde schenen de gravin plotseling te bevredigen. Bovendien ging zg zich met de bnisbonding bemoeien. Zg liet zich twee dozgnen witte kenkenboezelaars mot haar gekroond mono- n een t een bewijs een bewijs deeling en op bevordering van de binnen- landsche lucbtscbepen-indnstrie. De adjunct van den minister van oorlog verklaarde, dat bet departement zieb bezig bondt met de bestudeering van quaesties betreffende de taktiek en bet gebruik van vliegtoestellen, met de keuze en het gebruik van buitenlandscb materiaal bij de constructie van eigen toestellen en met de voorbereiding van een geschoolden troep. Deze voorbe reidingsperiode is byna geëindigd. In Mei zullen boven Petersburg systematisch de vliegproeven met bestuurbare luchtschepen plaats hebben, welke schepen alsdan op verschillende plaatsen van het Ryk gesta tioneerd zullen worden. waschmeiden, die ieder een fijn stuk linnen goed uit de linnenkamer, waar zg mevrouw bg het opruimen geholpen hadden, medena men. De meisjes meesmuilden en pasten wel op het tegendeel te beweren In de keuken, waar men bezig was de zomervruchten in te maken, zei de huishoud ster tot Hilde, luid genoeg om door de gravin verstaan te worden: „Ja, juffrouw, zooals u zegt, onze mevrouw is goed zonder we derga? De brave vronw was nog vol van den nieuwen wintermantel, die sinds gisteren in haar kleerenkast hing. Hilde verheugde zich in stilte hierover, en daar zy vol bewondering was over de zich met reuzenschreden ontwikkelende huiselijke deugden harer vriendin, zwaaide zy haar bg de eerste de beste gelegenheid baar oprecht gemeenden lof toe „Zoo is bet goed, vrouwe Adelheid! (J beeft bet beste geneesmiddel tegen verdriet en ontevredenheid gekozen: de arbeid. Myn hart klopt van vreugde, als ik u zoo opge ruimd bezig zie. Door bet behartigen van de belangen uwer ondergeschikten zal u de uwe het best bevorderen? De gravin bloosde van blijdschap, zooals een jong meisje by bet eerste compliment over baar schoonheid. 15) De twee vrienden reden door den heerlij ken zomernacht, beiden ongewoon stil. Ba ron Von Bllchnow was de eerste die ver strooid vroeg:. .Heinz, ouwe jongen, slaap jef .Neen ik zit te peinzen.’ .Mag ik je storen?’ .Dat is je reeds toegestaan, JeskoDe duivel hale mg! Verbeeld je, daar heb ik me vandaag in een drama verwikkeld, in mjjn natuurlijke rol als clown dat spreekt 1 Plaats der handeling Lindenau.’ .Eerste bedrijf speelt in het huis van Lochnitz.’ .Eerste heldin vrouwe Adelheid 1 Ik weet alles, beste Heinz, en raad je ais vriend, laat je daar niet mee int’ .Integendeel I Het zal mg een bijzonder genoegen verschaffen, mij als goed tooneel- speler voor te doen. Hilde is eveneens daarin De BURGEMEESTER van GOUDA maakt bekend, dat voor jongelieden van 16—24 jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aan staanden winter een Cursus zal worden ge houden tot het ontvangen van Voorbereidend Militair Onderricht. •Dit onderricht heeft o.a. ten doel lo. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid te verschaffen om de geschikt heid tc verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en zoo veel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld by art. 104 der Mllitie- wet 1901en 2o. aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het verwerven van het mi litair getuigschrift, vereischt voor de toela ting tot het Reservekade der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende win- tertydperkenvoor de adspiranten van het Reservekader over één wintertydperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per weekhet begint 1 October of zoo spoedig mogelgk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het ocderricht moet geschieden vóór 1 Juni eerst komende ten bureele van den Heer Majoor, Garnizoens-Commandant alhier, alwaar ver dere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aangelegen heid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Melden zich méér deelnemers aan/, dan met het oog op de beschikbare letaliteit kunnen worden geoefend, dan worden niet toegelaten de ingeschrevenen voor de militie, die niet vroeger het onderricht van twee achtereenvolgende wintertydperken of wel van het voorgaande wintertgdperk hebben gevolgd, en voorts de jongsten in leeftyd. Jongelieden, die op 1 Januari e.k. nog niet militieplichtig waren, of, wel militieplichtig zynde, doch zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. buitenslands bevinden en eerst na 1 Juni in Nederland terngkeertn, kunnen zich ook na genoemden datum, mits vóór den aanvang van het onderriebt, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zoo tydig mogelgk rechtstreeks bg den Inspec teur der Infanterie te ’s-Gravenhage, onder opgaaf van bet juiste adres van den belang hebbende en van de Gemeente, waar hy het onderriebt wenscht by te wonen en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blykt, dat bg tot het doen zyner aangifte vóór 1 Juni niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zg wellicht slechts gedu rende één wintertgdperk het onderricht kun nen volgen, zullen, zoo zy in eene garni zoensplaats wonen of zich daartoe naar een naburige garnizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te balen hetgeen zy door het niel-bywonen van bet onderricht in het vorig wintertgdpeik heb ben verzuimd. Latere aanmelding voor het onderriebt is ook toegelaten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds hebben geloot, en in ver band met het door hen getrokken nummer in aanmerking komen eerst in het aanstaande jaar by de militie te worden icgelyfd. Voor deze categorie van militieplichtigen moet de aanmelding geschieden by den Officier, met het onderriebt belast, en wel by den aan vang van bet eerste oefeningsuur in den aanstaanden winter. In de eerste helft van Januari a.s. zal ten overstaan van eene Militaire Commissie een onderzoek plaats hebben, waarbij voor ben, die in aanmerking komen om in bet volgend jaar by de Militie te worden inge- lyfd, de gelegenheid zal bestaan tot bet ver werven van een bewys van voorgeoefend- beid. De bewjjzen van voorgeoefendheid zyn drieërlei bewys van militaire bekwaamheid van lichamelijke geoefendheid, en bewys van militaire bekwaamheid én lichamelijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen ver werven, worden, op hunne aanvrage, ingelyfd by het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zy daartoe ge schikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs, hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bewijzen. De houders van een bewys van militaire bekwaamheid én lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen tot inlijving voor kortere oefening (vier maanden). Aan bet bovenomschreven onderzoek kan ook worden deelgenomen door tot korte Reuter seint uit Petersburg, d.d. 2 April: De Ryksdoema heeft toegegeven aan den wensch der commissie voor de landsverde diging, die de indiening bad verzocht van wetsontwerpen op de inrichting van een lucbtschepenvloot, van een luchlschippersaf- gram vervaardigen, die geregeld gebruikt en gewasschen werden. Den geheelen voormid dag zweefde zjj, nu eens met Hilde, dan weer alleen, van onder tot boven bet huis door. Zy bracht gang in de zaken. Afgezien van baar ongeduld en zenuwacbtige baast, die veel bedierven, was zy een zuinige en be kwame huisvrouw, voor wie de knechts en meiden respect hadden. Veel complimenten maakte zy echter met dezen niet! Van des morgens vroeg tot des avonds laat werden zy als met de zweep voortgedrevende knechts waren bij den maaltyd hun korte rust niet meer zeker, de keukenmeiden kregen oorvijgen, de kamenier werd streng bespied, omdat zy verdacht werd gestolen te hebben. Kortom, een storm, vergezeld van onweer en regenvlagen, die ruim acht dagen duurde, streek over het huis. Toen wilde het geza menlijke personeel opeens te gelijk den dienst opzeggen. Maar het kwam zoo ver niet. Zooals eerst de scheldwoorden en berispin gen, stroomden nu de milde gaven. Op elke wond werd een pleister gelegd. Men was één en al verbazing en koste de hand van mevrouw. Zelfs de kamenier kreeg voor haar eerlijken naam een Parijsch kostuum, nauwelijks driemaal gedragen, en bleef me vrouw hoogst dankbaar. „Jelui hebt het hier goed Is zei de niets kwaads vermoedende Hilde tot de beide Zooals men weet, is de heer Suzzati, zon der rechtstreeks een meerderheid te hebben, er in geslaagd een Italiaansch ministerie te vormen. Naar hetgeen de Romeinsche Temps-corres- pondent vernomen heeft, zal het kabinet in z\jn geheel, by monde van den premier, voor stellen indienen tot regeling der maritieme conventies. De minister van justitie, de eenige verte genwoordiger der rechterzijde, zal de han gende quaestie oplossen van den voorrang van het burgerlijk boven het kerkelijk huwe lijk, waarop de radicalen aandringen. Als tweede gedeelte van het anti-clerlcale pro gramma wordt genoemd de hervatting van het onderzoek naar de verrichtingen der godsdienstige congregaties, reeds door den heer Caccbi aangevangen onder het eerste ministerie-Sonnino. Toch zal met het optre den van dit kabinet geen zuiver anti-clericale politiek worden ingeluid slecht zal weerstand geboden worden aan het clericale streven van zekere fracties, met vermijding nochtans van eiken scliyn van godsdienstvervolging. De strydleue van den premier is de kerk behoort vry te zyn in den sonvereinen staat. De gebeele persoonlijkheid van den minister president strekt tot waarborg, dat getracht zal worden naar economische en sociale her vormingen. Giolitti is in bet kabinet vertegenwoor digd door twee vertrouwde vrienden, de minister van financiën en die van de schat kist. Over bet algemeen heeft het ministerie een goede persslechts enkele clericale en con servatieve bladen schorten bun oordeel op. Het orgaan van den afgetreden, premier, de Giornala d’Italia, waarschuwt voor de ge varen van een anti-clericale politiek, welke de vrienden van Giolitte zeer zeker niet zul len toelaten. bekwaam? „Zou je haar niet willen verzoeken, zich hieraan niet te wagen Zy zal de ondank baarste rol van allen moeten spelen? z „Doet niets ter zake! Wg hebben baar noodig als vredegodin? „Jammer voor haar zielsrust „Die vindt ze weder, in het geval dat zy deze verliezen mocht, geloof my! Wat zou er zonder haar terechtkomen met dien figu rant van een vader en die hoogst interessante stiefmoeder! Hensch die vrouw is een eerste heldin of een eerste intrigante? Baron Von Büchnow gaf geen antwoord; hy verdiepte zich in de beschouwing van het uitspansel. (.Ol im IE COURANT. oefening ingelyfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewys van militaire be kwaamheid én lichamelijke geoefendheid wenseben te vernieuwen, ten einde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel. By het onderzoek wordt ook gevorderd eenige geoefendheid in het schieten. Voor jongelieden die in staat waren zich in of naby hunne woonplaats in het schieten te bekwamen, zal tekortkoming in de gestelde eiseben van schietvaardigheid een beletsel zjjn om het bewys van Militaire Bekwaam heid te verwerven. Daarom wordt aangera den om, zoo daartoe gelegenheid bestaat, deel te nemen aan de Schietoefeningen tot verhooging van ’s lands weerkracht, die by voldoende deelneming, zoowel in Garnizoens- als jn sommige audere plaatsen met bruik bare schietbanen telken jare van 1 Mei1 September worden gehouden Gouda, den 2n April 1910. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Telefoon No. tT'. ADVERTENT IEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; ied^e regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van AcHrertentiën tot 1 uur des midd. Reuter seint uit Parys, d.d. 2 April In den loop beraadslagingen over de be- grooting van spoorwegen, verklaarde minister Millerand, dat het personeel van het wester- spoorwegnet, dat by bet staatsspoornet was gevoegd, de voldoening had gekregen, die zy wenschte en dat de agitatie, die de tegenstanders van de naasting op touw had den trachten te zetten, bedaard was. Omtrent de begroeting van posteryen, telegraphic en telephonie, verklaarde de minister, dat de regeering het binnendringen vanpolitieke overwegingen in dienstzaken niet zal dulden. Alle ambtenaren kunnen er zeker van zyn, dat zy, wanneer zy de gewenschte loyauteit blyven betoonen, geenszins lastig zullen worden gevallen wegens hunne staat kundige meeningen. Minister Millerand zal eerstdaags een voorstel, tot algebeele verbetering van de positie der ambtenaren indienen. De twee begrootingen werden daarna aan genomen. S

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1