i IUIS iN thee. 1 HJN. »E STIEFMOEDER. I ll N Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, «ll 31 .o' n I - Donderdag 14 April 1910. No. 11235. F 3EMAN, - •eedschappen I i&Zoon. Buitenlandsch, Overzicht. ■streken Verspreide Berichten. FEUILLETON. 49ste Jaargang. I JYPERS, iauofabriek. 1 I ‘echt eien, ZONEN, KENNISGEVING. nummerd te zien. Ie telt. hoe i Marseille teruggekeerd. joeden SALON- VI. (Wordt vervolgd.) eer te berichten regeld elke week t 3SCHUUR, HON- ’AARDENTUIG, ’ALEN, diverse n No. 2897. itro. r.nir van ge- berelende IJL, LRT Lx. (xOl imi E COIRIVT lelykatc «n iel voor Heereu lerichoenwtrk. M MHIter l C« -Men latte nerk.— tfaamaatTnïbiSB Telefoon No. £9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering- van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Frankrijk. Men herinnert zich, dat toen het lyk van de in een spoorwegwagen vermoorde mevr. Gouin gevonden werd, de sieraden, die de overledene gedragen had, verdwenen waren. Alle pogingen om ze terug te vinden bleven vruchteloos en de moordenaars Michel en Grabit zeiden van niets te weten. Zondag heeft een spoorwegwerker op de spoorlijn by Epinay-sous-Sénart, op ongeveer dertig meter afstand va,n de plaats waar het lyk van mevrouw Gouin ontdekt werd, een medaljon gevonden. Het is door de familie-leden als het eigendom der vermoorde herkend. Duitbchland. In een klein stadje in de nabijheid van Mainz zou een Zangvereeniging haar 50-jarig jubileum vieren. In een bijeenkomst van een aantal vere nigingsbesturen, waar de voorbereidende iBlD), 1910, ’s morgens wmanswoning be- 1TER KOOL ten Het is, met de Grieksche politiek nog lang niet in den baak. En het dreigt steeds erger te worden. Onlangs meldden we, dat de Officierenbond, hoewel in naam ontbon den, inderdaad nog als „Politieke Vereni ging" voortbestaat. De Atheensche correspondent van deKöl- nische Zeitung meldt, dat Venizelos, de bekende Cretenzische politicus, met vee] IT*! Een glans van stil geluk had zich over Agnes’ gelaat verspreid, haar oogen schitter den in zoete overpeinzing, en de blijdschap dezer ééne, korte minuut verhelderden het bewustzijn van haar treurig bestaan. Daar voelt zy opeens iets warms tegen haar band Pax besnuffelt haar, alsof hy de nabijheid zyns meesters ruikt. Dan likt hy haar haïfd en kijkt met zyn groote, trouwe oogen tot haar op. Zy buigt zich tot hem neer, slaat de armen om zyn dikken kop, drukt het ge laat in zyn zacht vel en weent over haar verdriet, haar blijdschap en baar geheim, zoet verlangen. was hy minister van financiën, welke functie hy reeds spoedig weder moest nederleggen tengevolge van zyn houding, by het uitbre ken van den oorlog. In allerijl liet hy toen de muntreserve uit de Bank in wagens, ge ëscorteerd door een sterke cavaleriebedek- king, binnen de vesting Antwerpen in vei ligheid brengen, welke maatregel een halve paniek in het land verwekte, daar men dacht dat de vyandelyke legers reeds het Belgische grondgebied binnengetrokken waren. Te Brussel is overleden op 91-jarigen leeftijd de bekende afgevaardigde Tack, minister van Staat, de meest populaire figuur uit de Belgische Kamer, waarin hy sinds 1854 tot voor enkele jaren onafgebroken zitting had, telkens opnieuw door de katho- lièke party afgevaardigd. In het jaar 1870 Wy hebben indertijd mededeeling gedaan van den eisch, door den heer Vod Hellfeld tot de Russische regeering gericht, wegens leveringen gedurende den Rissisch-Japanschen oorlog gedaan, die de Russische regeering weigerde te betalen. De heer Von Hellfeld stelde een eisch in tot betaling tegen de Russische regeering die door de Duitsche rechtbank werd toegewezen en op grond van .dit vonnis liet de heer Von Hellfeld beslag leggen op een bedrag van vyf millioen Mark aan Russische fondsen, die bij de Berlynsche bankiersfirma Mendelssohn Co. in bewaring waren. Op 15 December werd bevel gegeven tot die beslaglegging, waarover in dien tyd heel wat is te doen geweest. Ondanks alle diplomatieke vertoogen en redeneeringen, heeft de Russische fiscus de drie maanden, waarin hy bezwaar tegen dit gelegde beslag kon inbrengen, laten verloopen, zoodat het vonnis van de rechtbank rechtsgeldig, is ge worden. Dientengevolge heeft thans de heer Von Hellfeld een eisch ingesteld tegen de firma Mendelssohn Co., tut uitbetaling van het door hem geëischte bedrag, dat met ren ten en gemaakte kosten ongeveer 4| millioen Mark bedraagt. De zaak zal op 7 Mei voor de civiele Kamer van het Landgericht Berlyn I in be handeling komen. E’CK te letten VAN N worden afgele- de pakjes van vij< en een Ned. ont van Nommer en van nevenstaand Ie Wet gedepo- Aan den oproep van den bond van vakvtr- eenigingen tot de arbeiders van Marseille om tot algemeene staking over te gaan is dus geen gehoor gegeven. Alleen by de metaal bewerkers werd een lichte neiging waarge nomen om den arbeid neer te leggen, op de kaden werd echter gewerkt als gewoonlyk. Men schynt thans nog te willen probeeren het tram-personeel tot staking over te halen, tot dusver zonder gevolg. De staking der ingeschrevenen by de ma rine is dan ook bezig geheel te verloopen. De marine-vnartuigen Gabion, Oriflamme, Sebretache, Carabinier, Mousqueton en La- Hirq, naar Marseille ontboden om den post dienst ïnet Corsica, Algerië en Tunis te onder houden, zyn Maandagochtend reeds weer naar De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den nen April 1910 executoir is' verklaard Het Kohier No. 4 der Personeele Belasting, dienst 1910, dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken bin nen welke de reclames behooren te worden in gediend. Gouda, den 13 April 1910. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS succes doende is een radicale party te vor men, die een zeer beslist anti-dynastiek ka rakter draagt en naar algemeen bekend is op de Nationale Vergadering een sterke pres sie denkt uit te oefenen. Het vormen van deze party was volgens dezelfde bron de ware reden van de toena dering tuischen Rhallys en Theotokis. Mag dit onder de huidige omstandigheden als een misschien niet ongunstig teeken worden beschouwd, het feit, dat Venizelos met suc ces doende is zich een aanhang te verwer ven, kan niet dan als uen gevaarlijk ele ment in de hoogst onzekere toekomst worden opgemerkt. Hij zei zoo in vertrouwen bet was slechts een gril van mevrouw de gravin die den hond niet mocht lyden, alleen omdat de Bernsburger baron hem de freule gebracht had. Nu, ik wil geen kwaad van den baron spreken, maar de gravin moet vroeger een oogje op hem gehad hebben, vóór zy met den graaf trouwde. Nu steekt het haar, dat de Bernsburger zich interesseert voor haar stiefdochter. Ik zeg maar, bet zou een geluk zyn, als hy haar trouwde. Veel pleizier heeft zy thuis nietDat zegt Willem en weet u, by was er by, toen men den hond wilde doodslaan. Hy heeft het niet gedaan, omdat by een goed hart heeft en de arme freule hem zoosmeekend en angstig aangekeken heeft." „Zy moet echter niet goed by het hoofd zyn „Nu, dat zal ook wel een verdachtmaking van den een of ander zyn," antwoordde de herbergierster geheimzinnig en keek om zich heen of niemand het boorde. „Willem zegt: zy beeft haar verstand zoo goed als ieder ander." Niettemin bleef de tuioiersvrouw twijfelen. „Ja, een beetje driftig is de gravin wel, dat komt van baar vurig temperament, zegt mjjn man; maar zy heeft een goed hart. Nu de dag nadert, dat de zittïfig van den Deenscheu Rijksdag ten einde loopt en het gevaar voor de aaqgekondigde ontbinding van het parlement steeds toeneemt, wordt in het parlement en de pers de stryd tegen het radicale „minderheidsministerie” hoe langer boe heftiger. Het is vooral de houding der regeering in zake de verdediging, die de oppositie tegen haar in het harnas jaagt. „Met het oog op den financieelen toestand” heeft het ministerie 7 millioen geschrapt van de be- grooting van oorlog en de voorstanders van een krachtige landsverdediging vreezen, dat het ministerie Zable, dat het niet onder stoelen en banken steekt, dat het de mi litaire hervorming tot stand wil brengen, volgens de beginselen der radicale party, zoodra de nieuwe verkiezingen het een radi- caal-soeialistische meerderheid hebben ver schaft,'de legerquaestie zal regelen op zeer onvoldoende wjjze. En dat er op een zoo danige meerderheid groote kans bestaat, dat zien liberalen en conservatieven zeer goed in en daarom is hier een veldtocht begonnen tegen de voorgenomen kamerontbinding. Men tracht nu den koning te bewegen een eventueel voorstel der regeering tot ontbin ding van de Kamer niet goed te keuren en de bekende liberale partijleider Christensen is met dit doel reeds op audiëntie by den Koning geweest. Maar de heer Zahle is vol rnoed hy hoopt, ondanks de tegenkanting, de ontbinding door te zetten en acht zich overtuigd, dat het meerendeel der kiezers aan zyn militaire politiek zyn goedkeuring zal hechten. 23) Sneeuw komt er ongetwijfeld dezen winter, zoo al niet te Lindenau, dan ergens anders, en de sneeuw brengt my by u vertrouw daarop! Intusschen smokkel ik door tus- schenkomst van onzen goeden Jesko Pax by u in buis. Hy heeft strenge orders, myn kleine sphinx te bewaken, dag en nacht, en haar alle spoken en demonen van het lyf te hou den. Hy is daarop gedresseerd, die goede Pax! Houd myn vriendschap vast, zy is echt en zal nooit roesten. Uw vertrouwen ligt in myn kast opgesloten eenigszins verwelkt. Friseb het spoedig een beetje op met een lief, klein briefje als dat laatste. Ik heb het te lief om het kwyt te willen wezen, zelfs indien het tot niets meer zou deugen dan om in het herbarium gelegd te worden. Ik vbrzoek u, van Pax te honden, maar niet mper dan van zyn meester, en wees niet verdrietig over kale velden en ontbladerde hoornen, wat de winter aan de natuur ont neemt, brengt da lente haar terug. De ion In het tuintje voor haar huis stond de dikke herbergierster met de ziekelyke tui- niersvrouw te praten. Zoo al niet dol, levens gevaarlijk was de hond in elk geval. Dat zei haar man ook, die het van den huis knecht wist; deze bad het weder van de kamenier, die er by geweest was toen het beest de gravin had aangevallen. „Waarom hebben ze hem dan niet dood geslagen?" vroeg de herbergierster. „Daar zit ’m juist de kneep! De freule gedoogde bet niet. De kamenier zegt, dat de vleescbelyke duivel in den hond gevaren moet zyn." De herbergierster schudde het hoofd. „Ge loof dat niet, beste juffrouwDe koeknecht Willem" --zy sloeg de oogen neer en streek haar schort glad - „Willem kwam bier onlangs binnen om een glas bier, weet u! wordt zeldzaam, ziet bleek en stemt wee moedig, niet waar? Zou zy misschien ver liefd zyn? De verschijnselen zyn er. Op wien, dat is niet moeilyk te raden. Stellig niet op den ouden, brommerigen, stuurschen winter, maar op het jonge, schoone voorjaar. Let maar eens hoe vroolyk dat u zat toelachen „In de blauwe oogen onzer Hilde moet ge meer vertrouwen stellen. Ze zien helder, mogen zy dan ook wat lang onderzoeken. Groet den armen dominee van my; ik kan my voorstellen, hoezeer hy met uw ruiker ingenomen was, want ik weet, dat er weinig bloemen op zyn levenspad gebloeid hebben. „Geef het leeren van het ABC van den lach niet op. Ge moet volhonden. Ik wil het! Pax kan u daarbij helpen, hy is zeer bekwaam in bet gezichten trekken. „Gegroet en tot wederziens, myn verlaten kleine sphinx! Ik lach en dans veel, maar heb altijd den tyd aan u te denken. Werp my een kushand toe! Zoo dank u! Uw oude, trouwe vriend en advocaat; Heinrich Rambert." Telefoon No. 8?. A DVERTENTÏEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. m^jl^elen voor het feest werden bespro ken, eischte de mede-aanwezige, de Katho lieke geestelijke, dat op het feest geen vrij heidsliederen zouden worden gezongen. Wanneer hy zulke liederen zou moeten aanhooren, zou hy zich ten diepste gekrenkt gevoelen. Daar de feestvierende vereeniging aan het verlangen van den kapelaan voldeed, ver klaarde de vertegenwoordigers van een aan tal andere vereenigingen, dpt zy onder der- gelyke omstandigheden niet aan bet feest konden deelnemen. En zy trokken zich terug. De Munchensche correspondent van de Frankf. Ztg. geeft eenige berichten van het terrein Yaq den Beierschen bieroorlog, die bewijzen met hoeveel verbittering de strijd gevoerd wordt, zonder dat de Beieren er evenwel bun goede luim by verliezen. In vele gemeenten houdt men alle bijeen komsten en vergadqpngen in het schoolge bouw, om niet in de verleiding om bier te drinken te komen. Op vergaderingen te Grongörgen, Raindiug en Birnbach zyn voor acht gemeenten anti-biervereenigingen opge richt, die o.m. bet volgende besloten hebben Voorloopig zullen geene vereenigingsfeesten gehouden worden. Andere feesten, komedie- voorstellingen, kermissen, biergelagen enz. mogen niet bezocht worden. De gebruikelijke begrafenisdrinkpartij wordt eens voor altijd afgeschaft. Bij het afbidden tan den lijdens weg mag men niet stilhouden, om tot bier- drinken gelegenheid te geven, maar na de kerk moet men dadelijk den terugweg af bidden (retour beten). Ambachtslieden en arbeiders, die bier van 24 pf. d«n liter drin ken, zullen by leden van de anti-biervereeni gingen geen werk krygen. Evenmin zal van leurders, die dat bier drinken, iets gekocht worden. Alle leden verbinden zich bovenge noemde bepalingen na te leven, op straffe van 20 mk. boete. Te Simbach ging een troep van 50 man van herberg tot herberg. Overal vroeg men Wat kost het bier En als het antwoord van de kasteleins „24” was, klonk bet be velOpgerukt marsch! Te Pilsting plaatste men op het marktplein een hoogen paal, van wege „de diep rouwende achtergeblevenen van den overleden ouden bierprijs”. Op den paal stond een open bierkroes met bet op schrift Laatste groet. Te Metten beeft men de cantines by de steengroeven, waar elke maand 80 H.L. bier getapt werden, moeten sluiten, omdat de steenhouwers geen druppel bier meer dronken. Op den laatsten heer lijken Zondag ging men daar niet ais ge woonlyk naar de herbergen, maar naar den Geisbrunnen, om zyn dorst met een dronk S

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1