Nightcap ADVERTENTIES EI1T1TENLAND. SYYISOM. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM EXPOSITIE costumes-tailleur Mantels, Costumes, Blouse». Vereeniging »AltME\Z0IUi» koel water te lesschen. Eep harmonica-speler zorgde voor muziek en onder de schaduw i van de naaldboomen vermaakte men zich ook zonder bier. Te Bina, in Neder-Beieren, moesten de leerlingen van de hoogste klas een opstel over het kometenjaar maken. Een hunner schreefEen komeet moet ongeluk brengen, en werkelijk is er al een gekomen, namelijk de verhooging van den bierprgs tot 24 pf. Oostenrijk-Hongarije. Het programma voor de ontvangst van Roosevelt te Weenen is verschenen. De Keizer zal hem met groote eerbewijzen ontvangen. Roosevelt zal door een adjudant van het spoor worden afgehaald en in een rijtuig naar zijn hotel worden gebracht. Verder zal de Keizer zjju loge in de opera en iii het Burgtheater ter beschikking stellen. De oud-president en zijn zoon zullen in particuliere audiëntie door den Keizer ontvangen worden en deelnemen aan een maaltijd in het palei3 van Schönbrunn. Verder zullen Roosevelt en familie door graaf Aehrenthal worden uitgenoodigd op een feest maal in het ministerie van buitenlandsche zaken. Roosevelt's verblijf te Weenen is op twee dagen vastgesteld. Amerika. v Te Novite in Texas werd bij een spoor wegaanleg, tengevolge van het verkeerd ver staan der seinen, een mijn ontstokeD, voordat de ploeg, die haar geboord had, van de plek was heengegaan. Veertien werklieden werden bij de ontploffing gedood. Italië. De telefoonjuffrouwen van Rome hebben van de koningüi een prachtige zwartgelakte doos met bonbons, voorzien van portretten der vier prinsen en het koninklijk wapen cadeau gekregen. Aanleiding daartoe was, dat de koningin tijdens de ziekte, van de hertogin van Genua nogal eens heeft moeten telefoneeren. Hoe gij kunt vaststellen of gij eenig teelten van de verschrikkelijke nier- of blaasziekte hebt. Vraag 1. Hebt gjj 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zjjn uw oogleden opgeblazen Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen Zijn uw enkels en banden opge zwollen (De eerste kenteekenen van water zucht.) Vraag 3. Is uw urine bewolkt, met bezink sel of schrijnend Loost gij te veel of te weinig urine Vraag 4. Zijn uw ledematen bevend of rheumatisch, vooral bij slecht en vochtig weer Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd Werkt het hart onregelmatig Wordt gij duizelig na eeuigen tijd gestaan te hebben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heupjicht Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wijze aan geen enkele patient heeft alle kenteekenen^ maar iedere patient heeft som mige kenteekenen. Indien gü echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwakte hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren 5 raad geklommen dan gij denkt, en verliest e blaas misschien plotseling baar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zjj lossen het urinezuur volkomen op en werken recht streeks op de lijdende nieren. Zjj staan hen op een zachte wijze bij in hun grootsch werk om het bloed te filtreeren en de urinevergiften af te voeren, die zoovele nood lottige ziekten by mannen en vrouwen teweeg brengen. Let op den juisten naamFoster's Rugpijn Nieren Pillen en weigert alle namaak. De echte zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k t 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Z. K. H. de Prins zal Woensdag 20 April in den namiddag per auto komende van Het Loo, te Leeuwarden aankomen, den nacht doorbrengen ten huize van den Commissaris der Koningin, om den volgenden morgen vroegtijdig de reis naar Schiermonnikoog te vervolgen. 23 April zal Z. K. H., komende van het eiland Rottumeroog, per auto in den avond in Leeuwarden terugkomen en, na weder gelogeerd te hebben tên huize van den Com missaris der Koningin, den volgenden morgen per auto weder naar Het Loo vertrekken. Van andere zijde vernemen we nog, dat Z. K. H. Donderdagmorgen 21 dezer de reis naar Schiermonnikoog zal maken per auto tot Oostmahorn en dat yen commissie uit de Reddingmaatschappij den Prins op deze reis ook per auto zal vergezellen. Uit Den Haag wordt aan de Tel. gemeld, dat het lid der Eiyste Kamer mr. C. baron van Heeckeren van Keil in een nota aan de Eerste Kamer nadere gegevens zal mededee- betreffende den brief, dien de Duitsche keizer in 1904 aan onze 'Kopingin zou geschreven hebben. Wellicht zal deze nota by de Eerste Kamer ingediend worden vóór haar eerstvol gende samenkomst, die begin Mei kan ver wacht worden. Door de directie van de Ned. Scheeps- bouw-My. te Amsterdam, is gisteren een schrijven verzonden aan de jongens, welke het werk neerlegden, inhoudende dat, in dien zij Woensdagmorgen 13 April 's mor gens om uur niet aan het werk kuinen, allen ontslagen zyn. Tevens bevat bet schrij ven, dat, indien zij op den vastgestelden tyd aan het werk terugk9eren, allen twee dagen loon zal worden ingehouden, als straf bepaling doch dat hun by goed gedrag de ingehouden loonen 30 April a.s. zullen wor den ter hand gesteld. De staking omvat thans 74 jongens. De directie deelde ons voorts mede dat zy het vermoeden heeft, dat de staking niet van de jongens uitgaat, doch dat ouderen hen hiertoe hebben aangezet. Het een en ander, vermeent de directie, staat in verband met haar besliste weigering om het Comité van Actie, dat zich iq Januari jl. by de directie vervoegde, te erkennen. Het wordt niet on waarschijnlijk geacht, dat het een en ander er toe zou kunnen leMen dat alle arbeiders, ruim 1000 in getal, het werk zullen neer leggen. De officieele opening van de tentoonstel ling is bepaald op Zaterdag 23 April, om twee uur 's namiddags. De Koning en de Koningin, de Ministers, de leden der beide Kamers, het diploma tieke corps en de hoofdcommissarissen der verschillende landen, die aan de tentoon stelling deelnemen, zullen by die plechtig heid aanwezig zyn. Baron Janssen, voorzitter van het uitvoe rend comité, zal de feestrede uitspreken. Na het antwoord van den Koning, zullen zich al de uitgenoodigden. ten getale van 2300, naar de voornaamste hallen begevendaarna zullen zy de Spaansche sectie bezichtigen, het paviljoen van Nederland, wiens inrich ting daags te voren zal in orde zyn en dat een der prachtigste van de tentoonstelling is en eindelyk de Duitsche en de Fransche afdeelingen. In het paviljoen der Stad Brussel zal aan den Koning, de Koningin, de Ministers en de hoofdcommissarissen een kopje thee aan geboden worden. Om zes uur 's avonds zal het feest ten einde zyn. 's Andersdaags heeft een raaöt plaats in de prachtige zalen van het Stad huis van Brussel. (N. R. Ct.) In de Betuwe doet zich een eigenaardige ziekte onder de vogels voor, voornamelijk onder de houtduiven. De beestjes vladderen meer dan zy vliegenzetten zich moede loos neer, om dan plotseling dood te vallen. Men gelooft, dat men hier te doen beeft met die ziekte, die men in Engeland vogel- diphtheritis noemt en daar te lande ook onder de houtduiven groote sterfte veroor zaakt. Door de seisTOgrafen van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt werd hedennacht een sterke sto ring geregistreerd, begin 12 u. 34 6/10 mi nuut, tijd van Greenwich, als gevolg van een verwijderde aardbeving. De afstand van het epicentrum is 9000 K.M. Een gezelschap te Loosduinen, die naar huis keerde, werd Maandagavond lastig ge vallen door eenige leden van een beruchte bende. Een militair werd door hen in den arm gestoken en een gemeente-ambtenaar op den grond geworpen. Op het hulpgeroep der aangevallenen kwam eindelijk een agent op dagen. Deze kreeg het echter zoo benauwd, dat hy eerst een buis invluchtte, doch later met revolverschoten de booswichten op de vlucht dreef. Te Etten is Maandagavond door de mare chaussee aangehouden A. B., woonachtig te Breda, die een paard met kar geleidde, 't welk gespan hy te Breda gestolen had van den koopman Cornelis Damen. A. B. een rici- divist. is ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Breda. (Br. Ct.) De Haagscbe wethouder dr. Lely, die met den heer Stoffels, directeur van het Bonw- Woningtoezicht te 's Gravenhage, de gemeen- 3 te zal vertegenwoordigen op het tegen denj a.s. zomer te Weenen te houden woningcon gres, is tevens uitgenoodigd als gedelegeerde der Nederl. Regeering op dat congres op te treden, welke opdracht de heer Lely heeft aangenomen. Te Achten is een kleine bronzen Romein- sche munt gevonden van keizer Constantinus 336 n. C. De voorzijde vertoont het gelau werde hoofd met het opschrift Imp. Const. Aug. De keerzijde bevat een zonnebeeld, de rechterhand opgeheven, in de linker den aardbol. Aan weerszijden daarvan staan de letters F. F., daaronder de aanduiding der muntplaats A. F. R. en het omschrift luidt Soli invicto comiti aan de zou, den on- verwinljjken leidsman. Te 's-Gravenbage is na veel lijden in den ouderdom van slechts 27 jaren, overleden Jacoba Johanna Van Nouhuys, de schrijfster van het knappe tooueelstuk „Schyn", dochter van den bekendeu letterkundige W. G. Van Nouhuys. Terwijl Zondagavond de sergeant O. zich ten huize van zyn meisje in de Lange Geere, te Middelburg, bevond, werd hy buiten op gewacht door M., die vroeger in militairen dienst was, doch wegens dienstweigering door het rapport van genoemden sergeant tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. De R., vader van het meisje, begaf zich naar buiten en vroeg M., waarom hy daar post gevat had. Deze maakte zich hierover zoo woedend, dat hy een scherp voorwerp te voorschijn haalde en R. biermede een diepe wonde over de hand toebracht, zoodat de duim erg gekwetst werd. Daarna wilde hy den inmiddels naar buiten gekomen ser geant te lyf. Deze trok uit zelfverdediging zyn sabel en bracht den woesteling een ge- duchten slag op het hoofd toe, waardoor hy een bloedende wond bekwam. Politietusscbenkomst verhoedde verdere ongelukken. De beide gewonden werden op het politie- bureaa verbonden en zyn later naar het gasthuis overgebracht, waar de wonden ge hecht zyn. Toen men Zaterdag te Huissen op de steenfabriek van den heer Neiszen bezig was met het piaatsen van een ijzeren scho >r- steenpijp op het machinegebouw, brak een der touwen, zoodat de pijp omsloeg en op den schouder van G. 8.. een oppassend werk man, terechtkwam. Door den hevigen schok stortte deze te^ hoogte vpn ongeveer 3 M. van de ladder, waarop Hy stond. Hy werd bewusteloos opgenomen en in een nabystaande woning binnengedragen. By de komst van den onmiddellijk ontbo den geneesheer, dr. Rutschy, was de onge lukkige nog niet tot bewustzijn gekomen. Eerst Zondag is hy by kennis gekomen en heeft de geneesheer verlof gegeven hem haar zyn woning te vervoeren. Naar het schynt, is de toestand niet zoo ernstig als die zich eerst deed aanzien en bestaat er hoop, dat de patiënt het leven zal behouden. Een andere werkman wist door een koenen sprong aau het dreigend gevaar te ontkomen. Afdreiging. Een paar dagen geleden, werd, naar „de Ned.* meldt, een heer te 's Gravenhage des avonds door een vrouw op straat aangehouden, en uitgenoodigd, met baar mede te gaan naar haar woning in een van de zijstraten van het Stationsplein. In het huis binnengekomen, werd het paar overvallen door den man van de vrouw een berucht individu en een zyner vrien den, die er vlak naast woont, mede een bekend chanteur. De heer gaf ter voorkoming van erger, het in zijn bezit zijnde geld, een vrij zienlijk bedrag en kwam spoedig tot de overtuiging van de noodzakelijkheid de po litie te halp te roepen. Deze beeft na on derzoek het feit van zoo ernstigen aard be vonden, dat eén agent voor genoemde huizen is geplaatst. De Gooische Stoomtram, die n.m. te 5.30 uur van uit Laren te Naarden moet aan komen, liep gistermiddag op de noodbrug aan den Amersfoortschen straatweg uit de rails. Gelukkig dat de machinist kalm reed en direct wist te stoppen, anders zou het rijtuig, dat op de locomotief volgde, in de Galgealoot zijn gereden. Nu bleef 't aan één zijde boven de sloot hangen, 't Personeel, werkzaam aan de nieuwe brug, ging nu met vereende kracht aan 't werk om het gevaarte weer op de rail te brengen, wat na veel moeite en krachtsinspanning gelukken mocht, echter niet zonder een vertraging te ver oorzaken van ruim 3 oren. En niet alléén dat de tramdienst vertraging ondervond, doch de geheele passage was gedurende dien tyd gestremd. Uit meedeelingen van de Vereeniging voor Bloembollencultuur blijkt, dat voor 'tafge- loopen jaar de cijfers een vermeerdering aanwijzen van den invoer met 266.200 KG. en van don uitvoer met 3,590.500 KG., of ruim 25 pCt. De export naar alle landen is belangrijk toegenomen. Volgens een to Rotterdam ontvangen te legram, is de Nederl. klipper „Tijdgeest", schipper Kovel, door een Hamburgsche sleep boot onbeheerd in de Oostzee aangetroffen, en te Sassnitz binnengebracht. De redding boot is nog aan boord, zoodat men vreest dat de bemanning Maandag tijdens den he vigen storm overboord is geslagen. Te Zwyndrecht kwam het in den laatsten tyd herhaaldelijk voor, dat met harde voor werpen get^rpen werd naar voorbijrijdende personentreinen. Toen dit Vrijdag weder gtfbeurde, waarbij eenige ruiten werden stukgeworpen, is de politie er in geslaagd de daders -- twee opgeschoten knapen in handen te krijgen, tegen wie thans poces-verbaal is opgemaakt. Het gezin van den arbeider M. v. d. K., bestaande uit man. vrouw en 5 kinderen, vertrok verleden Donderdag van Anjum (Friesland) naar Noord-Amerika. Zaterdag nacht keerden allen naar het dorpje terug. By het geneeskundige onderzoek te Rotter dam was een der kinderen afgekeurd. Wel een tegenvaller voor den man, die natuurlijk zijn geheelen inboedel te gelde had gemaakt en zich heel wat onkosten had getroost. Gelukkig was zijn woning nog niet verhuurd, zoodat hy die weer kon be trekken. Maandagavond was de Raad van Eind hoven bijeengeroepen om de bekende school- quaestie nog eens te bespreken. Daarby deed zich het volgende incident voor. Het lid Verhagen verklaarde uit bevoegde bron vernomen te hebben, dat B. en W. doende waren, een verbetering van het open baar onderwijs voor te bereiden. Naar de bevoegde bron nader gevraagd, wees hy als zoodanig den gemeeute-secre- taris, den heer Van Vorst, aan. Deze zou tevens verklaard hebben, dat hem altijd door het college van B. en W. verboden was, den Raadsleden inzage van byzonderen stuk ken te geven, die nog niet aan de orde waren. De burgemeester was na dit gezegde zichtbaar getroffen, en verklaarde vol ver ontwaardiging, dat nimmer een dusdanig verbod van dat college is uitgegaan on dat de secretaris thans het vertrouwen van hét col lege van B. en W. heeft verloren. Onmid dellijk hierna vroeg het lid De Haes het woord en verklaarde, dat hy de tolk meende te zyn van het grootste gedeelte der Raads- meerderheid, wanneer hij deu secretaris ins- gelyks het vertrouwen van deze meerderheid ontzegde. Een talrijk aanwezig publiek gaf hierna door luidruchtig applaus van zyn in stemming met deze verklaringen blijk. Tegen de redactie van het a.-r. weekblad „De Delvenaar" is door den heer J. Van Aggelen, lid Van den Raad van Delft, by de justitie een aanklacht ingediend wegens smaadschrift. Weer een prachtig staaltje, hoe de open bare school soms bestreden wordt. Ditmaal betreft het eeu Hoogere Burgerschool, en wel te Helmond. Volgens berichten in R.-K. bladen zou een leeraar aan die inrichting een leerling, die een insigne van de vereeniging „Voor Eer en Deugd" droeg, daarover in afkeuren den zin hebben aangesprokenhem hebben gezegd, dat zoo iets daar niet tehuis be hoorde, en zich op spotteudeu toon over het doel en bet optreden der vereeniging hebben uitgelaten. Naar aanleiding hiervan pdbliceert de heer P. C. Van Stappen, leeraar in wiskunde en boekhouden aan de Ryks H. B. S. te Hel mond, in de Eindhovensche Courant de vol gende verklaring: lo. Dat de leerling onzer school, die een insigne draagt van de vereeniging „Eer en Deugd", is Gerrit Passenier uit Geldrop, leerling der voorbereidende klasse, oud 13 jaren. 2o. Dat ondergeteekeDde de eenige leeraar is, die dezen leerling naar de beteekenis van dit insigne heeft gevraagd. 3o. Dat door hem dien leerling niet is toegevoegd „zulke dingetjes hooren hier niet thuis", noch iets wat afbreuk zou kunnen doen aan de waardeering dier vereeniging. Maandagmorgen ontstond er in het gezin van den schilder Z. te Hoogeveen twist tus- scben man en vrouw. De ruzie liep zoo hoog, dat de vrouw opsprong en haar man een steekwond toebracht in den linkerarm met een vlymscherp mes. De man vlnchtte en vond een schuilplaats achter een scherm. De 18 jarige dochter, die tusschenbeide kwam, kreeg van haar stiefmoeder een ernstige steekwond tusschen de schouderbladen. De vrouw is in hechtenis genomen. De toestand van het meisje, dat door bloedverlies zeer zwak is, was Maandagavond tamelyk wel. Dat komt er vanIn het gesticht voor ooglyders in de Nadorststraat te Rotterdam is ter verpleging opgenomen een 18-jarige jongen uit de Generaal van der Heydenstraat. In deze straat heeft een stucadoor hem, om dat by moedwillig aan de stelling schudde, waarop deze stond te werken, een slag met een witkwast in het gelaat gegeven. De jongen kreeg hierdoor kalk in beide oogeD. Het bloedige drama te Tilburg. Wy lezen nader in de „N. T. Ct.": Zondagnamiddag 5 uar kwam L. v. H, met zyn zoon F. v. H. in de woning van zyn schoonzoon H. S. iu de Oude Kerkstraat te Tilbirg, blijkbaar met slechte bedoelingen, daar zy, zoo gauw ze binnen waren, den boel begonnen stuk te slaan. H. S., die daarop was uitgegaan en 's avonds omstreeks 9 uur terugkwam, werd, toen hij zyn deur wilde binnengaan, d,oor zyn zwager F. v. H. met twee messteken in rug en arm verwond. Vooral de laatste was van ernstigen aard, daar door het mes de groote slagader was afgesneden. Ter stond waren de heeren doctoren Bloemen en Deelen ter plaatse, die spoedig een verband legden en H. S. naar het gasthuis lieten vervoeren. Het mocht den adjunct-inspecteur, den lieer J. Wiel, na veel moeite gelukken, F. v. H. te arresteeren, die op het bureau zyn snoode daad bekende. De toestand van den gewonde was Maan dagmorgen 'vry gunstig. Door wylen den heer van Walree te Maarseveen is" „aan de „Vereeniging van Weesvaders" een legaat vermaakt, groot f 2000. De broeder van den overledene vermaakte vroeger aan de Vereeniging het huis en den tuin te Dieren, Waarin thans 21 weezen, groot en klein, zyn opgenomen. Het weeshuis draagt den naam van „Ca- rel van Walree-stichting". Een 14-jarige jongen verdween onlangs uit Prinsenhage. Nu is hy, na drie weken by zyn ouders teruggekeerd. Hy was dien tyd in dienst geweest by eeu landbouwer on derEtten, een uurtje gaans van zyn dorp! Met 6 tegen 5 stemmen verwierp onlangs de raad van Ryssen een voorstel van B. en W. om een gasfabriek te stichted. Een der tegenstemmers heeft nu een re ferendum bnder de kiezers uitgelokt door ontslag te nemen als raadslid, maar weer een candidatuur te aanvaarden, tegenover een voorstander van de fabriek. Gefingeerde vereeniging en valéche qui- tantie. Bij een familie, wonende qan do Parklaan, te Rotterdam werd Maandagmiddag een quitantie gepresenteerd van f 10 door een als heer gekleed persoon met donker uiter lijk, quitantie was afkomstig van de Vereeni ging voor Nationale Blindenzorg, Instituut voor minvermogende blinden in Nederland Beschermvrouw H. M. de Koninging (met een g op het eind). Toen de heer des huizes thuiskwam bleek het, dat hy geen donateur is van die ver. terwijl de ver. bovendien in 't geheel niet bestaat. De valsche quitan tie is bij de politie gedeponeerd. Arcbitekten te 's-Hertogenbosch, die voor f 14,000 eigenaars zyn geworden van het huis De Roodenburg te 's-Hertogenbosch, voor welke som het gemeentebestuur het afstond op voorwaarde dat het tot den grond moet worden afgebroken en dat de gemeente eigenares zal blijven van mogelijk by die afbraak te vinden merkwaardigheden, heb ben een begin gemaakt met de slooping van dit oude gebouw, waarvan door den Bosschen kroniekschrijver Cuperinus in z(jn ;Chronick« van der Stat van Tsertogenbosch" wordt melding gemaakt. Vry zeker is het gebouw, zooals wy het kennen, dagteekönend uit het laatst der 16de eeuw, en zyn alleen de fondamenten en zware muren nog afkomstig van de stichting uit de 12de eeuW. Vanwege de broodbakkers vereeniging „De Voorzorg", worden in de Militiezaal te Am sterdam broodwedstryden met een tentoon stelling gehouden. Voor den wedstrijd liggen 500 brooden in lange rijen 'geëtaleerd. Een leek ziet tus schen die brooden onderling weinig of geen verschil, maar de jury zal straks uitmakeD, wie in elk <ler twaalf klassen, waarin de wedstrijd verdeeld is, nuihmer één is, en deze eersten zullen dan onderling naar den zilveren kampioensbeker, ter waarde van f 500 dingen. Een tentoonstelling van machinerieën en ingrediënten in het bakkersbedrijf, is met de wedstrijden, gecombineerd. Een meng- en zeefmachine is op deze expositie inwerking gesteld; de firma Benier te 's Gravenhage exposeert verschillende machinerieën, die in bet bedrijf gebezigd worden. Wedstrijden en tentoonstelling duren tot Zondag a.s. Blijkens de eerste verantwoording van de gelden ingekomen voor de nagelaten betrek kingen van de met de Prins Willem II om gekomenen, is totaal ingekomen f 17.923.85. GOUDA, 13 April 1910. Voor een flink bezette zaal hield gister avond Dr. J. Ph. Klias in „de Réunie" eene lezing over „Tuberculose en de school", daartoe uitgenoodigd door de afd. Gtyada van „Het Groene Kruis". De voorzitter, de heer Schim van der Loeff, opende deze vergadering en zeide dat fle bedoeling dezer vergadering was om veleji behalve op de tentoonstelling wat te doen zien, ook iets te laten hooren over de tubercu lose en dat daarom het bestuur der afd. Gouda goed meende gedaan te hebben door dr. Elias te verzoeken een spreekbeurt te vervullen. De heer dr. Elias, hierna het woord ver- krjjgende, zeide alvorens tot bet ouderwerp over te gaan, dat de afd. Gouda, hoewel het laatst toegetreden, toch het eerst had willen zyn in Zuid-Holland in den stryd var. Het Groene Kruis tegen „De witte Pest". Zooals men weet is het de tuberculose, die in alle lagen der maatschappij om zich grypt en de meeste slachtoffers maakt uit hen, die in de kracht van hun leven zyn. Jaarlijks sterven er in Nederland aan tuber culose ongeveer 9000 personen, wat een groot verlies aan nationaal vermogen is. Daar de tuberculose, zeide spr., voorkomen kan worden, is het dus een geheel noodeloos verlies. De tuberkel-bacil is de oorzaak VAn de tuberculose en behoort tot de bacteriën. Slechts met de sterkste vergrooting kan de bacil worden waargenomen. Het is een langwerpig, een weinig gekromd staafje van 2/1000 m.M. lengte en van nog geringere dikte. In een doosje van 1 kubieke milli meter kunnen ongeveer 62 millioen bacillen. Spreker noemde den tuberkel-bacil den vloek van het menschdom. De tuberculose kan voorkomen worden. Daartoe moet nog zeer veel gedaan worden. Een slechte gewoonte die men ook zeer veel in ons land bezit, is het spuwen, op den grond, dat niet alleen vies maar ook gevaarlijk is, want eeu teringlijder zal uit den aard der zaak ware broeinesten van tuberkel-bacillen, ziju fluimen, op den grond spuwen. Daarom wenschte spr. dat op vergaderingen, samen komsten, in trein of tram, in het alge meen, waar veel mensclien aanwezig zyn, spuwbakken geplaatst te zien. Deze maatre gel zou alleen daartoe dienen om uitdroging en verstuiving van de fluimen te voorkomen. Ieder moet het zich tot taak stellen niet op den grond te spuwen en ook anderen voor te houden het niet te doen. De mensch is niet het eenige wezen, dat door tuberculose wordt aangetast. Een groot gedeelte der runderen lijdt aan deze ziekte, ook wel parelzucht genoemd, en de talrijke ziektekundige praeparaten van het rund, die in het Museum aanwezig zyn, geven een beeld van de wyze, waarop de tuberkel-bacil in het lichaam van het rund huishoudt. De melk is dan ook^besmet, zoodat men geen andere dan gekookte of gepasteuriseerde melk drinke. Geraakt en nestelt zich de tuberkel-bacil iu de slijmvliezen dan ontstaat klier tuberculose de meest voorkomende vorm van huid-tuber- culose is de lapus. In verband biermede staat de slechte gewoonte van velen om met de vingers in den neus te mauipuleeren. Menig geval van lupus moet aan deze gevaarlijke gewoonte zyn ontstaan te danken hebben. Twee Hongaarsche artsen onderzochten schoolkinderen vOn bevonden dat in het vuil onder de nagels van 21 pet. der kinderep zich tuberkel-bacillen bevonden. De gezonde moet zich bekend maken, ver volgde ppr., met de middelen ter voorkoming der ziekte en deze zijn de lucht die men in ademt moet zoo rein mogelijk, zijnde voeding moet, voor wat men er voor besteden kan, degelijk en goed zyn men moet de huid, in bet algemeen het geheele lichaam rein houden. Dan geraakt inen tot een krachtig, Weerbaar lichaam, in staat de ziekte te weren. Daarna ging dr. Elias over om met behulp van enkele platen van het menschelyk lichaam, de aanwezigen een kleine voorstelling te geven van de normale ontleedkunde. In den nene bevindt zich een filter, die de lucht die er door komt zuivert van de bacil len en bacteriën. Vele kinderen en ook vol wassenen kannen echter niet door den neus ademen en moeten dit door den mond doen, zoodat al die stofdeeltjes veel eerder in de longen komen. De reden hiervan is dat zich voor de verbinding van neus en mondholte klieren gevormd hebben, de zg. adenoïde vegetaties. De invloed hiervan openbaart zich b(j alles. By het onderwys is het kind veel minder bevattelijk, enz. Wanneer dit het geval is, is spoedige geneeskundige hulp aan te raden. In de luchtpijp bevinden zich ook zg. tril- hareu, microscopische cellen, die medewerken om vreemde indringers er buiten te houden. Verder heeft men nog de witte bloed lichaampjes, Mie zooals spr. ze noemde, de soldaten van ons lichaam zyn. Ook zij strijden tegen de indringers. Komen de bacteriën in te groote boeveelheid dan moe ten zy wel het onderspit delven en ontstaat er een ontsteking. De etter is niets anders, zeide spr., dan de lyken der soldaten, de witte bloedlichaampjes, gevallen in den stryd# tegen de indringers. De bestrijding der 'tuberculose is niets anders dan de leer der gezondheidscommissie opvolgen, alleen: „weest rein". Nauw met de tuberculose-bestryding hangt samen het woningvraagstuk. Men moet niet meer slapen in alcoven en de mooiste, lach- tigste kamer gebruiken voor „pronkkamer", neen de ruimste, luchtigste kamer moet de slaapkamer zyn, met raam en deuren open. Breedvoerig stond spreker stil by de school- baden, wat ook in de lyn van de tubercu lose-bestryding ligt. Vooral ook het gebit en de mondholte moet in orde gehouden worden. By een onderzoek in Duitschland bleek 95°/0 der schooljeugd een slecht gebit te bezitten. De vereenigingen tegen drankmisbruik werken ook mede tot bestrijding der tuber culose. Spreker zeideWie de sterke drauk weert, weert ook de tuberculose. Aan het eind van zyn rede gekbmen, sprak dr. Elias de hoop uit, dat de onderwijzers spoedig wat meer over volkshygiène zouden spreken. Het behoort nog lang niet onder de verplichte vakken, maar wanneer het toegestaan werd, zouden de onderwijzers er zeker gaarne op school wat over praten. Na dankzegging aan dr. Elias voor zyn mooie, leerrijke lezing, sloot de voorzitter de vergadering. Zevenhuizen. De landman D. K. aan den Groenenweg voorziet menig landlooper van nachtverblijf in het hooi. De vorige week logeerde hy een zieke, die een dag of vier in het hooi bleef liggen. Toen werd be sloten hem per spoor te vervoeren-, maar de stationschef weigerde hein den toegang tot den trein. Daarom werd hy per rijtuig naar Rotterdam vervoerd, alwaar hy niet öpge- nomen kon worden, aangezien hij er zyn domicilie niet had, zoodat hy ten slotte onder do hoede van het Burgerlyk Ambestuur moest gesteld worden. Een 26 jarigen monteur der Gemeente-Tram stond gisteren voor de 4e Kamer der Recht bank te Amslerdam terecht, beklaagd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. I -De beklaagde reed in den vroegen ochtend van 7 Januari met de automobiel der Gemeen tetram van de Tolstraat naar den Dam. De chauffeur stuurde hijzelf stond op de zijplank om na te gaan of de motor goed werkte. Op den Dam werd stilgehouden en werden door den monteur eenige veranderingen aan den motor aangebracht. Van den Dam naar de Tolstraat stuurde de monteur vervolgens zelf. Hij reed over den Dam door de Raadhuisstraat de brug oVer de Prinsengracht naar de Rozen gracht op. En dit geschiedde, volgens een agent van politie, die er getuige van was, met een snelheid die nergens op geleek, in vliegen de vaart. Chauffeur en monteur verklaarden zelf dat met een snelheid van 16 17 K.M. per uur werd gereden. De gevolgen bleven niet uit. Een 60-jarige timmerman, die in den ochtend van 7 Januari de vroegmis in de roomsch-katholieke kerk op de Keizersgracht had bijgewoond en die achter een op de brug staande tram om naar de Bloemstraat wilde oversteken, werd door de automobiel gegrepen en tegen den grond geslingerd. De timmerman werd eerst naar het politiebureau gebracht, en van daar per auto naar het Binnengasthuis gereden, waar zyn linker beneden arm, die gebroken was, gezet en zyn gewond hoofd verbonden, werd. Daarna kon de man naar huis loopen. Gedurende zes weken bleef hy onder dokters behandeling en gedurende negeu weken kon hy zyn werkzaamheden niet verrichten. Blij vend letsel heeft bet ongeluk niet veroorzakt. Beklaagde zeide dat toen hij de brug kwam opryden, de weg geheel vrij was. Hy gaf een signaal met den hoorn, toen er plotseling op een meter of zes afstand een man den weg wilde oversteken. De man liep tegen het lin kerspatbord aan. Bekl. haalde rechts uit (remmen was onmogelijk), om in dezelfde richting te ryden als de man liep. Daarna is de man op straat gevallen, met het hoofd tegen de lantaarn. Het linkerwiel is niet over zyn arm gegaan. Na het recbtsche uit wijken, is bekl. links uitgeweken, daar hy anders op het trottoir gereden zon zijn. De agent van politie verklaart den mon teur alleen een linkache wending te hebben zien maken. Een signaal heeft hy niet hoo ren geven. De gehoorde deskundigen waren 't niet eens over de vraag of de auto al, dan niet met den arm in aanraking is gekomen. De één achtte dat waarschijnlijk de ander meende dat de verwonde een schok kreeg valfde anto, daar door op den grond is gevallen en toen de armbreuk bekomen heeft. Het O. M., mr. Bruyn, oordeelt de snel heid van 16 k 17 K.M., waarmede de auto de brug overreed en over welke brug op dat tijdstip een zeer druk verkeer was, veel te groot. Geen gewone, maar grove schuld acht hy hier aanwezig. Eischwegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld veroordeeling tot 14 dagen hechtenis. DONDERDAG 31 MAAKT. L.K. H.K Staatsleeninqcn. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2V, 77»/, Portuqal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41 a 978/« Rentelooze certif. f 6.80 Oblig. 2e Serie fr. 600 8 61®/4 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91®/i Hypothee. Staatsl. 1892 6 94"/„ Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 41/, 93»/« Azie. Japan Obligation 1899 4 95 */g Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 49 - Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 10(7 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4V# 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/. Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 98®/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, lOG'/i Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99 Eerste Nod. Hypotheekbrief- bank 4 991/» Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart- M aatschappijen. Oqlig- L. Smit en Co. Sleep dienst 4l/j 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 16 PremieUemngen. Beloie. Stad Antwerpen 1887 2'/i 97®/4 Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 991,' Specialiteit in Nouveautés GOUDA. der belangrijke Collectie Nouveautéh en cn verdere Nouveauté» voor het aan staande Zomer-Saisoen. Afdeding IHIOKKENIMJIN. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doel om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging Ar menzorg". Eohto Oude Jenever P. HOPPE. Verkrijgbaar b(j PEETERS Jz. Let 'op eaehet tn kurkbrand. [NICHTCAPI

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2