ADVERTENTIES SAMOSWIJJN. BUnrECTLACTD. l>. SAMSOM. Firma Eerman Zoon. TJlt d.e Pers. Gfemeagde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEURS VAK BOTTERDAM Mantels, Costumes, Blousen. eerst dagen na de ramp medische hnlp inge roepen, nadat ze geboord hadden dat de behandeling gratis was. Er is thans voor de nagelaten familieleden der slachtoffers 200,000 kronen bijeenge bracht, waarvan 30,000 als gift van Frans Jozef, 20,000 van de stad Boedapest en 10,000 van de stad Weenen. Het „Neue Wiener Tageblatt" meldt, dat de boeren in het Zuiden van Oostenrijk zoo bang zjjn voor de nadering van Halley's staartster, dat de minister# van onderwijs maatregelen heeft moeten nemen, om te verhinderen, dat zij tegen hun eigen belangen handelen en het slachtoffer van oplichters worden. De onderwijzers en priesters zijn uitge- noodigd, het domme volk in te lichten aan gaande de ongevaarliikheid van den staart. Vele lieden in Oostenrijk, vooral onder het volk, gelooven, dat de wereld vergaan zal en verkoopen have en goed, om geld te maken, waarmee zij in den korten tijd, die naar hunne meening nog rest, zooveel moge lijk willen genieten. ITrankrijk. Bij de aankomst van het stoomschip Phi ladelphia te Cherbourg is een van de reizi gers, Francesco di Feo, een Newyorksch bankier, ijlings naar den commissaris van politie geloopen, om zijne bescherming in te roepen. De bankier, die te Vulturara Soprina, in Italië, geboren is, verhaalde hem, dat hij eenige dagen voor zijn vertrek naar Europa een brief van een lid van de Zwarte Hand had ontvangen, met de mededeeling, dat zijne dagen geteld waren. Hij nam daarop aan boord van de Philadelphia de vlucht naar Europa. Maar ook aan boord van dat schip volgden twee mannen hem onophoudelijk en bespied den al zijne bewegingen. De laatste dagen had hij zich daarom in zijn hut opgesloten. Aan den commissaris te Cherbourg liet hij den door hem ontvangen brief zien. De politie stelt nu een onderzoek in. In de Opera Comique te Parijs, werd Woensdagavond „Tosca" opgevoerd. Terwijl men bezig was met het tweede bedrijf, begonnen plotseling eenige mannen, die zich leden noemden van de „Union Syndicale des Artistes Dramatiques", stinkbommen uit een loge naar beneden te werpen en een hunner hield een toespraak tot het publiek over het karig loon van de jongere artisten van den schouwburg. Er ontstond natuurlijk groote opschudding onder de schouwburgbezoekers, waarvan de in de zaal aanwezige zakken rollers gebruik maakten om snel hun slag te slaan. Een Nederlander, die de voorstelling bijwoonde, jnerkte tot zijn schrik dat hem een portefeuille met 3000 francs was ontrold. Het geheele tooneeltje bad natuurlijk slechts enkele oogenblikken geduurd. De rustverstoorders werden de zaal uitgezet en naar het politiebureau gebracht, waar pro cesverbaal tegen hen werd opgemaakt, maar voor de bestolenen bleef het een bedorven avond. Vereenigde Staten. Er is in de Vereenigde Staten en in Enge land heel wat te doen over een recente be slissing van de immigratie-ambtenaren te New York. Voor het eerst sinds jaren werd aan een vermogend eerste klasse passagier geweigerd aan wal te gaan, doch moest bij zich op het landverhuizerseiland onder ob servatie stellen. De man, wien deze beslissing tróf, is zekere heer Romanes, een zoon van den beroemden Engelschen geleerde prof. Romanes. Gewoonlijk is de geneeskundige inspectie voor eerste klasse passagiers niet streng; maar Romanes was zeer ziek en viel dus erg op. Bij onderzoek van den immigran tendokter bleek, dat Romanes lijdende was aan tering, en in een vergevorderd stadium verkeerde. In verband met de desbetreffende bepalingen mocht de Engelschman als lij dende aan een gevaarlijke besmettelijke ziekte niet worden doorgelaten. En daarbij bleef hettot de Britsche consul generaal voor Romanes in de bres kwam en voor hem toe lating wist te verkrijgen. Het merkwaardige van het geval schuilt hem hier in, dat de zieke juist naar de Ver eenigde Staten was gejcomen om genezing te zoeken. Hij wilde tot dat doel een kuur gaan doen in Colorado Springs. De toestemming om de Vereenigde Staten binnon te komen, aan Romanes verleend, is nog zeer voorwaar delijk. Hij heeft een borgtocht moeten four- neeren groot f 2500, terwijl hij zich heeft moeten verplichten, tijdens zijn reis naar Colorado alle mogelijke hygiënische maat regelen van voorzorg in acht te nemen, zich niet buiten Colorado te zullen vestigen en niet duurzaam in de Vereenigde Staten te zullen blijven. Indien de Zwitsersche regeering eens zoo streng optrad legen zieken, die in de Zwit sersche berglucht genezing komen zoeken. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat de oud-Minister van Financiën, mr. Th. H. De Meester, weer in zooverre hersteld is, dat hij dezer dagen gesteund door zijn geleidster, reeds kleine wandelingen in de buitenlucht kon doen. Meer dan waarscbjjnljjk, zoo goed ais zeker zelfs„zal het Vredespaleis niet in 1913 gereed komenzooals vrjj algemeen werd verwacht. Er bestaat, naar wij vernemen, zelfs alle reden om te verwachten, dat de inwijding eerst zal kunnen plaats hebben in 1915. Het Koninklijk bezoek aan Haarlem. Men meldt uit Haarlem Bij dit bezoek van de Koningin en d«n Prins aan Haarlem op Donderdag 26 Mei biedt de vereeniging „Koninginnedag" een eerewacht aan. 's Middags wordt een bloemencorso ge houden en 4000 kinderen zullen aan Koniu- gin en Prins voor het stadhuis een aubade brengen. Verder staan er op het program een orgel concert en avondfeestelijkheden, o.a. illumi natie van het geheele stadscentrum. H. M. de Koningin-Moeder heeft gister namiddag een langdurig bezoek gebracht aan het Israëlietisch Oude Mannen- en Vrouwen buis in de St. Jacobstraat te 's Gravenhage. H. M. werd bij Haar komst ontvangen door den voorzitter van het college van re genter., den heer J. Simons, die Haar naar de Regentenkamer geleidde, waar de leden van dit college, zoomede de directeur en de directrice van het gesticht, de heer en me vrouw Hamburger, aan H. M. werden voor gesteld. De heer Simons dankte H. M. voor de hooge eer van het bezoek, terwijl me vrouw Hamburger Haar, op verzoek van de verpleegden, eeq bloemruiker aanbood. De Koningin-Moeder maakte daarna, door den voorzitter van regenten en directeur en directrice begeleid, een rondgang door het geheele gesticht. Alle zalen de conver satie- en eetzalen, de kamers voor zieken en zwakken, de badkamer en keukens, de kleed kamers, enz. werden door H. M. in oogen- schouw genomen. De Vorstin liet zich door de directie in bjjz inderheden inlichten om trent de leefwijze der oudjes, de voedingen kleeding, en verklaarde zich zeer ingenomen met de talrijke verbeteringen, die het gesticht heeft ondergaan sedert Haar vorig bezoek, nu 14 jaren geleden. Met bijzondere belang stelling bezichtigde de Koningin-Moeder de afzonderlijke slaapkamertjes voor de gehuw den, en Zij betuigde Haar bijzondere ingeno menheid met de keurige, '•heldere wjjze, waarop deze kamertjes un andere zalen wa ren ingericht en worden onderhouden. H. M. sprak alle verpleegden met enkele woorden toe en overhandigde ieder hunner er zijn thans 22 mannen en 32 vrouwen een bouquetje. Slechts vjjf van de ver pleegden, die ook bij het vorige Koninklijk bezoek in het gesticht waren opgenomen, zijn nog in leven. Na nog enkele oogenblikkeu te hebben verwijld in het Bedehuis, aan het gesticht verbonden, waar Haar de verschillende kerk sieraden werden getoond, verliet H. M. het gesticht, na nogmaals te hebben verzekerd, dat Zij met groote ingenomenheid alles in oogenschouw had genomen. H. M. stelde by haar vertrek aan de directie een gift ter hand voor onthaal der verpleegden. Van het gesticht en van verschillende woningen in de omgeving wapperde de vlag. By het wegryden juichte een talryke me nigte H. M. hartelyk toe. De West van 22 Maart meldt Meende men tot dusverre, dat de Willem II het laatst is gezien by het passeeren van Oue8sant. wy vernemen, dat er nog een later bericht is. De Fransche mailboot Guadeloupe heeft het stoomschip nog gezien een dag voorby Ouessant. De Willem II verkeerde op dat oogenblik nog niet in nood, doch de Guade loupe merkte op, dat de boot een zuideiyker koers nam om den storm te ontloopeo. Zoo kwam de boot dieper in de Golf van Biscaje. Ouderdom8- en Invaliditeits verzekering;. Het H. K. Huisgezin vestigt de aandacht op de driestar uit De Standaard, waarin dit blad waarschuwt tegen toegeven aan den op komenden drang, bij de in uitzicht gestelde onderdoms- en invaliditeitsverzekering de laagste inkomens en premiebetaling vrjj te stellen. Wy noemen het een hard betoog. En schoon het stellig zoo niet bedoeld is, maakt het hier en daar ook den indruk van een bespotting. Meent men werkelyk, dat de arme stak ker, wien men van zjjn hongerloontje de premie heeft afgehouden, inderdaad de rente zal gaan innen in het „gelukkig gevoel", dat zjjn oude dag uit „de vrucht van zyn arbeid" verzorgd is, terwyl by weet dat het de vracht is van de uiterste ontbering, welke van hem is afgevergd Men kan wel zeggen, dat ge, door hem van premiebetaling vrjj te stellen, den man declineert, waar ge hem verheffen moest, maar hoe wil men iemand verheffen, die met ettelyke guldens in de week met een groot gezin moet rondkomen Hoe kan de Standaard van een proefne ming spreken, alsof de zaak nog wel mee zou vallen, terwyl zjj toch ook moest weten en anders zal men het haar uit de krin gen van Patrimonium wel vertellen dat er nu eenmaal een aantal arbeiders zyn, wien men redeljjkerwjjs van hun karig loon voor een premiebetaling niets meer kan en mag afnemen? Wy zouden van harte willen, en het zou ods iets liefs waard zyn, indien alle werk lieden een zoo goed weekluon verdienden, dat de premie er flink af kon. Ook wy zonden liever tot de premiebetalers dan tot de niet-premiebetalers behooren. Maar wat wy hard vinden, is den oppas- senden christelyken werkman met zyn voor zyn groot gezin te gering loon naar de armenkas te verwyzen. Die hardvochtige verwjjzing declineert den man meer dan de voldoening zjjner premie door den Staat. Wy kunnen hierin geen bedeeling zien en evenmin een verlaging zjjuer levenspositie Beginselen zyn fraaie dingen en systemen ook. Maar hooger dan dit alles staat de menschlievendheid en barmhartigheid, en den klank daarvan missea we in het betoog van de Standaard. Wy zouden althans voor ditmaal willen hopen dat minister Talma niet bet oor zal leenen aan het acfvies van het anti-revoln- tionnaire orgaan, maar eerder zal luisteren naar hetgeen in arbeiderskringen, ook in onze christelijke arbeiderskringen, gedacht en gezegd wordt. Te Amsterdam zyn gearresteerd een 23- jarige chauffeur en een 32-jarige handels reiziger, beiden uit Brussel, die ook daar trachtten goudsmeden beet te nemen met de z.g. 18 karaats gouden ringen, welke la ter bleken van zilver te zyn met een dun goudlaagje er over. Te Rotterdam hadden zy verscheidene slachtoffers gemaakt en ook te Dordrecht waren er eenige goudsmeden ingevlogen. Vrouw Bor, wonende in het Hoogeind, ondêr Leerdam, was met haar jongetje naar haar ouders gegaan, in Over-Heikop. Het jongetje had daar den geheelen dag by grootmoeder gespeeld en zich vermaakt en het zou uu weer naar huis gaan. Echter, wat schrik voor de moeder: baar jongetje was nergens te vinden. Eindelyk in de sloot gezien, zag zy het lieve knaapje voorover in het water liggen. De levens geesten bleken reeds geweken. Te Sneek waren Dinsdag aan de week markt 7500 a 8000 kievitseieren aangevoerd, welke verhandeld werden aan opkoopers voor 18 tot 20 cent per stuk. Op de Zuiderzee bevoudeo zich dezer dagen bezuiden het eiland Marken drie vis- scbers. Plotseling zagen ze in het zuiden een donkere wolk verryzen, die snel naderde. In hun nabjjheid gekomen, ontlastte de wulk zich en dwarrelde een massa blade ren naar beneden. Het bleken dorre eikenbladeren te zyn. Waarscbynlyk zyn deze door een windhoos in het boschrjjke Gooi opgenomen en naar de Zuiderzee gevoerd. Om aaD drank te komen Maandagochtend kwam een burgerjuffrouw van middelbaren leeftyd in een tapperjj in de Marnixstraat te Amsterdam een halve kan jenever met elixer haleu. Met het oog op de a s. bruiloft van haar zuster, deed zy tegelykertyd een groote be stelling van jenever, cognac, advocaat, likeuren, wyn, enz., welke zy verzocht, 's middags by haar aan huis te bezorgen. De rekening kon er bygevoegd worden en daarop ook het verschuldigde voor de halve kan bitter. De tapper natuurlijk in zyn nopjes. Dat was nog eens een goeden dag. Toen hy echter 's middags het bestelde wilde bezorgen, bespeurde hy, dat het op gegeven adres in het geheel niet klopte. Dadelyk begreep hy, dat hy beetgenomen was. Maar vermoedelijk had by er weinig aan kunnen doen, indien de juffrouw niet de brutaliteit bad gehad, vanochtend weer eenige flescbjes stout te komen bestellen. De tapper ging haar ou stilletjes na, en zag haar een comestibleswinkel op de Olden- barneveldtkade binnengaan. Daar kocht zy weer op crediet en deed met het oog op de bruiloft van haar zoster, een groote be stelling, welke by baar aan huis bezorgd moest worden. Toen zjj haar boodschap ge daan en den winkel verlaten had, waar schuwde de tapper den winkelier en volgde haar verder, om haar onderweg door een politieagent te doen aanhouden. Zy werd naar het bureau Westerstraat overgebracht, en daar bleek al spoedig, dat zjj ook nog een anderen tapper op do Marnixstraat op dezelfde wjjze voor ander halve kan bitter had opgelicht. De oplichtster, een 39-jarige vrouw, woont sinds den tyd, dat zjj buiten betrekking is, by haar moeder in. Blykbaar heeft zy de oplichtingen ge pleegd, om haar begeerte naar drank te bevredigen. De groote bestellingen dienden alleen om crediet te krjjgen voor de kleine hoeveelheden, welke zy meenam. Tel. Sedert eenige dagen reeds is de asphalt- weg boven de Orauje-Galery te Schevenin- gen afgesloten en moeten de veile rolscbaat- senrjjders, die zich daar dqg aan dag io dichte menigte vermaakten^ elders een goed heenkomen zoeken. Voor de betrokken au toriteiten is dit rolschaatsenvermaak alles behalve vermakelyk geweest; het duurde niet laag, of de asphaltlaag, die veel min- der sterk is gemaakt dan die in de Haag- sche straten, vertoonde teekenen van finale aftakeling. Naar aan de Ned. werd mede gedeeld, wordt er ernstig over gedacht de zen weg, ca bet herstel, waaraan men thans druk bezig is niet meer voor rolschaatsen- rjjders toegankelijk te stellend In den laatsten tyd werden van ver schillende landbouwers te Axel en Overslag kippen gestolen, in het geheel ongeveer een 300 stuks. De politie moet de daders van deze diefstallen op het spoor zyn, nadat de Nederlandsche en Belgische politie gezamen lijk een uitgebreid onderzoek hadden inge steld. Vele der gestolen kippen werden reeds in beslag genomen en door de rechtmatige eige naren als hun eigendom herkend. In de woning van J. Snelleraan en diens b|jzit vrouw B. aan de Zevenhuizensteeg 4 te Rotterdam is Donderdagmorgen 5 uur door den commissaris van politie, den heer L. J. C. Vuyk, vergezeld van een talryke politie macht, een inval gedaan ten einde een 6-jarig dochtertje van vrouw B. op to eischeu, welk kind by beschikking van den officier van justitie door den Voogdijraad aan een vrouw, wonende aan de Boezemkade was toever trouwd. Door S. en vrouw B. was het kind Dinsdagmorgen op straat aan die vrouw ont nomen. De politie moest zich met geweld toegang verschaffen tot de woning van S.. en 8., die zich te weer stelde, moest ontwapend wor den. S. en vrouw B. z|jn naar het politie- bureau aan de Meermanstraat overgebracht en het kind opnieaw aan den Voogdijraad toevertrouwd. Over de kansen der Limburgsche steenkolen om aan de concurrentie met de kolen var. het Rynsch-Westfaalsche steenkolensyndicaat het hoofd te kannen bieden, schrijft men aan Het Centrum Hoofdzaak voor den afzet der Limburg sche steenkolen is de prijs. Deze moet lager worden, omdat by nu in verhouding tot de steenkolen uit het Ruhrgebied byv.beslist te hoog is. Men vergete niet, dat de vrach ten van uit Limburg voor Nederland betrek kelijk hoog zyo, eu dat Duitschland door zjju uitstekende scheepvaart-verbinding met ons laud zeer gemakkelijk kan coucurreeren, zoadat de Duitscbe kolen, zelfs b|j hoogeren prys dan de Hollandsche, toch voor Nederland goedkooper uitkomen, afgezieo nog van moge lijk kwaliteitsverschil. Uit Amsterdam wordt gemeld Tengevolge der besmetverklaring van de werken, waarop door zg. onderkruipers (hieronder de patroons begrepen) gearbeid is, hebben gistermorgen op deze werken nog een aantal timmerlieden, stukadoors eu schilders het werk neergelegd. Het z|jn voor het groot ste gedeelte ongeorganiseerdeneenigszins verrassend echter was, dat er ook eenige leden vao gecontracteerde organisaties b|j zyo, die dus afgeweken zyn van de gedragslijn, bun door hun besturen voorgeschreven. Deze besturen wenden thans pogingen aan om hen tot andere gedachten te brengen. Gisterenmiddag hadden enkele bestuurders vau gecontracteerde werkliedeo-vqreeuigin- gen een samenspréking met bestuurders van de Algemeene Patroonsvereeniging. Doel was elkander wederzijds||te polsen, in hoeverre samenwerking mogelijk is tot het nemen van maatregelen ter beëindiging van het conflict. Op de Schiekade w.z. te Rotterdam had Woensdagavond halfacht een aanrijding plaats tusschen een motorwagen van de eleetrische tram en een wagen van den pakketpostdienst, op het oogenblik, dat deze laatste nit de Delftschevaart kwam. Van den postwagen werd een achterwiel verbrijzeld, waardoor de koetsier van den bok viel en verschillende kwetsnren bekwam. Nadat hy eerst per bran card naar het Ziekenhuis was gebracht is hy later naar zjjn'.woning getransporteerd. Het adres van den ontslagen ouderwijzer Joog8ma, aan Ged. Staten, verzoekende nie tigverklaring van het bekende ontslag, is thans gevolgd door twee adviezen in denzelf den geest. Een is geteekend door by'na alle ouders van leerlingen van den heer Jongsma, terwyl het andere vier en vyftig hacdteekeniugen van andere ingezetenen draagt. Ware de tyd langer geweest, dan had het laatste adres zeker nog meer instemming ge vonden. Deljjstis nu maar bij enkelen gepresenteerd, terwyl het belangrijkste deel in de gehouden vergadering verkregen was. Het feit, dat door het ontslaan van deze leerkracht, om den anderen dag een klas kin deren vacantie wordt gegeven, verwekt op het dorp bovendien veel verontwaardiging. Met belangstelling wordt dan ook de beslis sing van Gedep. Staten tegemoet gezien. (Tel.) Te Halst (Z.) zal een groot klooster wor den gebouwd met een dadraan verbonden apostolische school. Het klooster wordt ge sticht door de paters Maristeo uit Frankrijk. De rechtbank te Zntphen eischte Woens dag tegen den arts Blanken, te Loenen, wegens het in de uitoefening van zyn ambt den dood van een ander te wijten te hebben, ontzetting van zyn ambt gedurende een door de rechtbank te bepalen tyd. Uitspraak Woensdag a.s. Beklaagde, die b|j een patiënt geroepen werd. had nagelaten aan dat verzoek tydig te voldoen. Voor ongeveer 4 weken stond het water op de voetpaden langs de Schoterlandsche Compagnonsvaart, nu is de waterstand in dat kanaal alweer zóó laag, dnt gisteren een met rogge geladen schip van Rotterdam komende, den drempel in de sluis te Hee renveen niet kon passeeren en eerst moest lichten. Wie had dat voor 4 weken durven denken Men meldt uit Arnhem Woensdagavond zyn 47 manschappen van de eerste battery rijdende artillerie, kapitein J. C. A. Drabbe, weggeloopen in de richting van Nijmegen. Men verneemt, dat zy bevreesd waren voor een gistermorgen gebonden inspectie; dat er ontevredenheid bestaat over de vele inspec ties en de straffen, opgelegd voor kleine verzuimen. Luitenant Storm Buysing ontmoette gister morgen de troep by Wolf hezen en heeft haar iu handen van een patrouille overgegeven. Abonnement voor ziekenhuisverpleging van inwonende dienstboden. De raad van Amsterdam behandelde Woensdag een voorstel van B. en W\ om een abonnement voor verpleging van inwonende arbeiders en dieostboden in de Gemeente- gasthuizen of in de ziekenhuizen, waarmede overeenkomsten zyn afgesloten, in te voeren. Ieder binnen de gemeente woonachtige werk gever kan zich abonneeren voor de verple ging van by hem inwonenden in den zin van art. 1638|j B. W. vour den tyd van ten hoogste zes weken, telkens wanneer gednrende het jaar, waarop bet abbonnement betrekking heeft, ziekenhnisverpleging coodig blykt. In het abonnement, dat voorloopig wordt vast gesteld op f 4 per jaar, is niet begrepen de verpleging b|j ziekte of ongevallen, ontstaan door opzet of grove schold van den werk gever. De heer Schoch kwam er tegen op omdat het een z.i. ongewenschte concurrentie met de verzekeringmaatschappyen is; maar de heer Simons verdedigde het voorstel, ook met 't oog op die particuliere ondernemingen, als een uitkomst voor vele burgers. Nadat nog meer leden hnn meening hadden geoit en tenslotte wethouder Jitta o.a. had ver klaard, dat het stelsel te Haarlem goed werkt, werd de voordracht aangenomen met 26 tegen 16 stemmen. De firma Gny de Coral en Co. te Amster dam zal na het vorstelijk bezoek aan de hoofdstad 'n nationalen amateurfotografen- wedstrjjd organiseeren ter verkryging van een keurcollectie van foto's, op die feesten be trekking hebbende. De deelname staat open voor iederen Ne derlander. Men schryft ons Qp 14 Mei worden de bosch-tehnizen en op 21 Mei de zee-kolooies van h9t Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie-Kolonies weder door tal van zwakke, bloedarme en pat herstelde kinderen be trokken. Mag ik bjj dezen weder eveneens als ver leden jaar een beroep doen op de gelukkige moeders van gezonde kinderen om dekleer- en speelgoed-kasten te vullen P Aan reserve- kleertjes vooral jongens- en meisjesonder- kleertjes is steeds gebrek. Zeer welkom is ook sterk speelgoed als gebroikte .tennis ballen, bonwdoozen, schopjes, sportkarren, enz. Ook goede kinderboeken z|jn een uit stekend geschenk om regenachtige dagen en laDge najaarsavonden op te vroolykou. Een hoeveelheid b|j den penningmeester ingekomen zilverpapier, theelood, capsules eu oud koper is verkocht voor 117,18 gld. Voortaan worden deze oude metalen inge wacht in koloniebuis, Kerdyk. Er is reeds o een mooie voorraad, maar er moeten nog zeer vele zendingen komen, om alles de vol gende maand b|j inschrijving van de hand te kunnen doen ter wille van het kind. De opbrengst is bestemd voor den bouw en inrichting van het groote zomer- en winter- tebnis voor zwaicke kinderen te Egmond aan Zee. Zilverpapier alleen echter is niet vol doende om het tekort te dekken. 120 sub- comité's brachten 60 dnizend gulden bijeen. Wie wil ons helpen om een groot aantal nieuwe sub-comité's op te richten Als die er maar in voldoend aantal komen is het resteerend bedrag van 25 mille w\l te vinden. Het Centraal Genootschap beeft in zwaren drok gezeten. Het dames-comita „Ter Wille van het Kind" heeft het voor /stilstand be hoed. Dit jaar wordt het Centraal Genoot schap 10 jaar oud, even na de opening van het nienwe huis. Moge het dan van schul denlast bevryd z|jn! Benoemingen b|j het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en vacantie-ko- lonies. Tot directrice en adjunct-directrice van het nieuwe koloniehuis te Egmood aan Zee zyn resp. benoemd Mej. J. Peck te Bussum en Mej. L. M. N. Wertbeim te Amsterdam; Tot directrice en adjunct-directrice van kolo- niehuis „Kerdyk" te Egmond aan Zee Mej. A. H. Tolmer, waarnemend directrice van het Kinderziekenhuis te Groningen en Mej. W. Munnik te Alkmaar; Tot directrice van het „Zeehuis" te Egmond aan Zee Mej. A. Zelvelder te Sneek Tot directrice van kolo- niehuis „Noordwijk" te Noordwjjk aan Zee Mej. B. van Bauren te AmsterdamTot directrice van koloniehuis „Weezenkas" te Nunspeet Mej. A. Benraadt te Haarlem Tot directrice van koloniehuis „Kinderhuis" te Nunspeet, achtereenvolgens Mej. A. M. Heybroek te Baarn en freule J. van de Santlieuvel te 's-Gravenhage Tot directrice van kolouiehuis „Zonneheuvel" te Hoeven bij Oudenbosch Mej. H. Hooge te Amsterdam. Dr. S. Diamant. De uit de dagen der sBerlin"-ramp welbekende dr. S. Diamant te Hoek van-Holland zal zich, naar „De Ned." verneemt, te 's Hertogenbosch vestigen. Van bevoegde zjjde verneemt de Tel., dat den beer Thiemessec te Silvolde door eenige Amsterdamsche hoeren f 1000 winst is ge boden op het door hem gekochte doek van het panorama „Jeruzalem." Gaat de koop door, dan komt het doek dus wederom in Neerland hoofdstad en ver liest Silvolde weer een deel van z|jn be roemdheid. Iti Friesland wcrnen vyf zusters Smeding Cornelia, te Drachten, ond 88 jaar; Pietje, in het Gastbais |te Leeuwarden, 80 jaar Jetske, in het Gasthuis te Marssum, 78 jaar Jauke, in betzelfde Gasthuis, eu Jeltje te Langezwaag, tweelingen, 76 jaar. En allen genieten een goede gezondheid. Men meldt nit TailPer halve pont zou Woensdagmiddag de auto van den beer S. te Beriknra (N.-Br.) de Waal alhier over steken. Het voertuig moest daartoe achteruit van den veerdam bewogen worden. Op de tamelyk steile helling gekomen, weigerde de rem, zoodat de anto vrjjwel naast de pont te water liep. De veerlieden smaakten het genoegen, den cbanffenr, die alleen reisde, nog intyds nit zyc benarde positie te redden. Naar aanleiding van de ongeregeldheden, des morgens by het beginnen en des avonds by het uitgaan van de Zandsteenfabriek te Rbenen, waar de werkwilligen bemoeilijkt worden door de posters, versterkt door an dere arbeiders, sigarenmakers, enz., heeft de burgemeester eeu verbod tot samenscholing uitgevaardigd. Als samenscholing wordt be schouwd het samenzijn van meer dan 3 personen. De strjjd tegen de tuberculose. In aansloiting aan het voor eenigen tyd verspreide bericht over bet buisje te Non- speet, dat de weezen maatschappij Zandbergen zon inrichten voor de verpleging van tuber- calose-lyders ouder haar papillen, meldt men thans, dat met die inrichting zoo krachtig mogelyk voortgang wordt gemaakt. Meubelen en verder huisraad moet thans worden aan geschaft. Gebruikte stukken worden door den directeur der maatschappij, jhr. W. A. Ortt te Amersfoort, gaarne ter meubileering van het buisje in ontvangst genomen. Uitspraak doende in de zaak van G. Th. A. G. H. Romer, door de rechtbank te's Gra venhage veroordeeld tot f50 boete of 20 dagen hechtenis wegens 't aanranden van de eer en goeden naam van den generaal-majoor Braams, heeft het het hof te 's-Gravenhage den beklaagde van een deel der aanklacht vrijgesproken en voor het overige hem ver oordeeld tot f 25 boete subsidair 10 dagen hechtenis. Prof. dr. W. de Sitter en vele andere vader8 van schoolgaande kinderen te Leiden, hebben b|j den raad der gemeente een ver zoek ingediend om te beslaiten tot den bouw van een nienwe meisjesschool eerste klasse, omdat het schoolgebouw aan de Boommarkt in het geheel niet voldoet aan de paedago- giscbe en aan de hygiënische eischen, die men thans aan een schoolgebouw stelt. By de marechaussee te Breda meldde zich Woensdag iemaud aan, die vier jaar ge leden geteekend had om dienst te nemen bjj het Indische leger en, na een gedeelte van het handgeld ontvangen te hebben, ge deserteerd was. De wisselwachter R. is gisteravond bjj het rangeeren op het Centraalstation te Utrecht onder den trein geraakt. Er zjjn hem een arm en een been afgereden. De man werd naar de rijksklinieken vervoerd. De bladen maken een telegram nit Berljjn openbaar, meldende dat het bestuurbare lucht schip Parseval in het Plaaenmeer is gestort. Wat er van de twee inzittende lachtschippers is geworden, weet men nog niet. Aan een uitvoeriger bericht over het onge val aan de Parseval overkomen ontleenen wjj, dat dit Fransche luchtschip gisterenmorgen door een hevigen orkaan in bet Plauenmeer is gestort, De twee personen, die met de Parseval waren opgestegen, zyn in het meer gevallen, maar het was nog niet bekend of zjj zich hebben kannen redden. Een groot aantal vaartuigen was op de plaats, waar het ongeluk gebeurde, aanwezig. Terwjjl Woensdagavond omstreeks 7 nar eenige jongens op het Wilhelminaplein te Leeuwarden bezig waren met voetballen, was er een onder hen, de 15 jarige G.v. d. M., die onderwjjl een gevaarljjk Bpelletje begon. Hjj was in bet bezit van een revol ver, geladen met zes scherpe patronen, waarmede hy van plan scheen te gaan schie ten. Eerst hield hjj een van zjjn kameraden bet wapeu voor bet hoofd doch gelukkig sloeg de bedreigde de revolver in een an dere richting. Nu moest een andere jongen het mikpnnt wordeD. De gevaarlijke schatter, die onbe wust was van het gevaarlijke spel, dat hjj op dat oogenblik speelde, richtte toen de revolver op den 15-jarigen J. M. De haan werd overgehaald, het schot ging af en het projectiel trof M. in den schouder, met het gevolg, dat de jongen gewond doch niet levensgevaarlijk gewond werd. De politie nam het schietwapen in beslag; bjj het verhoor van den onvoorzichtigen schatter bleek, dat hjj de revolver met pa tronen weliswaar had gekocht, doch niet wist, dat de patronen scherp waren. Men schrijft nit Hillegom: De klearenpracht in de bloembollenstreek van Haarlem tot Leiden heeft thans haar hoogtepunt bereiktde hyacinten staan in vollen bloeide vroege talpen eveneens. Na de-afgesneden bloemen niet meer die hooge prgzen in het bnitenland opbrengen van de vorige week wordt bet snyden niet meer met zooveel kracht voortgezet. Ook zjjn er vele bloemisten, die ban velden zooveel mogelyk ongerept laten staan, om Aan de deelnemers van den grooten tocht der bnitenlandsche juryleden en bezoekers der tentoonstelling op a.s. Zaterdag, de streek in zjjn volle pracht te laten zien. Anderen weer hopen, dat de dikke trossen het lof eenigermate tögen nachtvorsten kannen beschutten. Hoe het zjj, het snjjden tier bloemen begint niet voor de volgende week. GOUDA, 15 April 1910. Onder de aandacht van belanghebbenden wordt gebracht, dat gedurende de nitvoering van herstellingswerken van af Maandag 18 April de KIeiweg8brng voor het verkeer met rjj- en voertuigen zal zjjn afgesloten. Voor het Gerechtshof te 's-Gravenbage werd gisteren behandeld de zaak van de 25-jarige G. M. S., onderwijzeres te Alblas- serdam, door de rechtbank te Dordrecht vrijgesproken van mishandeling van een leerling der gemeenteschool waar zjj in be trekking is, op grond van het tnchtigings- recht, waarop beklaagde üich beroepen had. Zy had nl. een jongen op de wang geslagen, omdat hjj naar zjj meende met een knoop door de klasse had gegooid. „U noemt dat een tuchtmaatregel, een jongen op het gezicht te Rlaan", zeide adv.-gen. mr. van Haugest baron d'Yvoy. „Is dat een vorm, waarin zulk een tochtmaatregel meer wordt toegepast?" „Ik zon 't wel denken, myn heer," repliceerde beklaagde. Adv.-gen. deelde die meening echter niet en was van oordeel, dat de plaats, waar de slag is toegebracht, erop wyst, dat meo to doen beeft met een uiting van drift, een gewone mishandeling, geen kastjjding. Gerequireerd werd das vernietiging van het vonnis en veroordeeling van beklaagde tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis ter zake van mishandeling. De verdedigster, mej. de Brayn, advocaat te Dordrecht, laakte het optreden, in deze onbeduidende zaak van den veldwachter en van het hoofd der school, die in beklaagde's klasse aan de kinderen zjjn gaan vragen, of de juffrouw ze wel meer slaat. Daardoor heeft bekl. haar prestige in de klasse ver loren. In bepaalde gevallen is lichamelijke tuchtiging volgens schoolantoriteiten geoor loofd, ja noodzakelijk. Het tuchtigingsge recht mag alleen de grenzen eener modica ca8tigastie niet overschrijden. PI. beriep zich voor haar gevoelen o.a. op prof. Winkler, dr. Gunning en op jurisprndentie. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft beves tigd het vonnis der Rechtbank te Almelo, waarbjj deze den gepensionneerden Indischen militair J. H. K. te Hengelo, wegens bigamie heeft veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. De preventieve hechtenis komt bjj de uitvoering in mindering. DONDERDAG 31 MAART. I-K. H.K Staattleeninvau. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2V, 77'/, Portugal. Ublig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 4' 97*/4 Rentelooze certif. f 6.80 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 61'/4 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91*/< Hypothee. Staatsl. 1892 6 948/, Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 41/, 938/4 Azib. Japan Obligatien 1899 4 96*/, Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pdbr. Sted Hypb, 'sGrav, 41/, 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. We8tlandsche Hypb. 4 100', Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 98", Pandb. Algemeene Groninger Scheep8-Hypb. 4'/, 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 100'/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99'/, -- Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Specialiteit in Nouveauté» GOUDA. EXPOSITIE der belangrijke Collectie Nouveauté» en COSTUMES-TAILLEUR en verdere Nouveautét voor het aan- staande Zomer-Saisoen. Predikbeurt bi) de Remonstrantse he Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 17 April, 'b Morgen* 10'/, uur. Ds. H. VAN ASSENDELFT. fid cent per Jteech. Aanbevelend, i

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2