van ON. I 1 »B STIHWMII. I DM. 4.70. /Vteuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 19 April 1910. 49ste «Jaargang. No. 11329. Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Blossen. IE m. f belasting 101 97*/. iveautés f blik toe. (Wordt vervolgd.) 'ill tand. »irk Cornelia, rman. 14. P. J. Kuypens •aders T. van er, ouders M. 100 100 reedery, is gebonden daarvan binnen ééne maand kennis te waar G. G. Enden- ler Kley 17 d. W. Snoeyen- P. Dessiug en te Amsterdam :de en A. W. 99 991 Burgemeester De Secretaris, BROUWER. LEUR or het aan- noen. Nouveautés 99 100', 99 99'/, 94 ten tot den Ontvanger der Directe Belastin gen van hunne woonplaats. Gouda, den 16n April 1910, en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, R. L. MARTENS. reeg nu en dan elyken kennis, .in het een of jl. zelfs een Ijet van f 10. nuis. Men zou ‘tten van f 10 daalder in de iep in de val. i Amsterdam, mpo vorderde misstraf. President Taft ontving Vrijdag een groep afgevaardigden van den nationalen vrouwen- kiesrechtbond in de Vereenigde Staten. Hy zeide tot de delegatie, dat hy niet veel voor vrouwenkiesrecht voelde. Hy vreesde, dat over bet algemeen de vrouwen geen be langstelling zouden hebben voor de politiek en dat dus bet kiesrecht alleen zou worden uitgeoefend, door de minder gewenschte elementen in de beweging. Deze woorden werden met gejoel en ge fluit begroetde president bleef kalm af wachten, totdat het rumoer bedaard was en voegde toen de delegatie toe „Gy moet eerst toonen het kiesrecht waard te zyn, door u de zelfbeperking op te leggen, van niet te joelen en te fluiten, welke zelf beperking voor de goede beliandeling van regeeringszaken heel noodig is”. Toen de president zyn toespraak bad ge ëindigd werd by luide toegejuicht; verschil lende leiders der delegatie boden hem ver ontschuldigingen aan voor bet ongepaste optreden van sommige afgevaardigden. Een doodelyke verstijving mijner ledematen volgde er op en allerlei verschrikkelijke ver schijningen deden zich aan my voornog verscheiden dagen daarna voelde ik een ont zettende matheid Ach, vader!* stamelde zy, hevig aangegrepen door de herinnering, „bet spuitje heeft zy nog; zy draagt bet altyd by zich. Onlangs by vergissing baalde zy het te gelijk met baar zakdoek uit den zak.* De graaf bracht bet overige van den nacht in een onbeschryfelyken gemoedstoestand aan het bed zijner dochter door. Hy kon even min aan een misdaad denken als aan een hersenschim van een ziek, ontoerekenbaar kinderhoofd. Maar de gedachte aan de mo gelijkheid van bet eene kwelde hem even zeer als het andere en vervolgde hem met de vraag: welke van beide zou het ergst zyn Opmerkelijk was het, dat de gravin ditmaal niets anders van het spook had gehoord dan het leven dat Pax gemaakt had. Zij beklaagde zich daarover by haar echtgenoot. Het was onverantwoordelijk, dat men haar ter wille van dat afscbuwelijke dier bet beetje slaap niet gunde! Overigens trad zij hem met ongewone lief talligheid te gemoet. „Waarom heb je gis teravond niet nog eens naar my omgekeken vroeg zy bijna teeder. Telefoon No. SI De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommen V IJ F CENTEN. Eenigen tyd geleden kocht de scheepvaart maatschappij Belgo-Argentine van de Duitsche maatschappij Seetransport zeventien zeesche pen. Het contract was geteekend toen het Sattar Khan, het Perzische bendenhoofd, dat zich by den stryd tegen den vorigen Sjah, Mohammed Ali, zoo had geweerd, toen Ta- 27) „Myn lief kind, wat beeft je zoo geweldig doen schrikken? Wil je mij nu niet eens zeggen, wat je verdriet veroorzaakt? Neen, je moogt niet langer zwijgen spreken moet je weenen hier aan de borst van je vader.* Opeens was het, alsof er een ijzeren band sprong, die de borst van het arme kind om spannen had. „Vader,* fluisterde Agnes, „vader, u zal weten, wat my ziek en ellendig maakt.* Zy fluisterde haar vader de geheele ge schiedenis van baar leed in het oor. Hy kende die tot op enkele kleinigheden na, maar het werd hem daarbij te moede als een van zyn schold overtuigd misdadiger. Eenmaal rilde hy van ontzetting: „Vergift? Zy wilde je vergift inspuiten? Kind, je verkeert in een verschrikkeljjken waan!* Agnes schudde het hoofd. „Toen mama my met het kleine instrument geprikt had, gevoelde ik my vreeseljjk ziek. bericht kwam, dat de maatschappij Seetrans port van haar besluit was teruggekomen en de booten verkocht had aan een Duitsche firma, die het grootste gedeelte van het ver keer op Argentinië in handen heeft. De Belgo-Argentine protesteerde en de zaak werd gebracht voor een scbeidsraad, zetelend te Parys. Beernaert|verlegenwoor- digde de belangen der Belgen. De pleidooien duurden verscheidene dagen. De scheidsrechlelyke uitspraak luidt, dat bet contract geldig is, dat de gestelde voor waarden vervuld zyn en dat de verschillende middelen van rechten en feiten, ingeroepen om de niet-uitvoering van het contract te bekomen, niet kunnen worden aangenomen. De overeenkomst moet das volle en geheele uitwerking hebben en de Belgo-Argentine treedt in bezit van de zeventien aangekochte schepen. Daarenboven moeten de Duitschere in die onderneming de 8 millioen mark’aan- brengen, die zy hadden beloofd. De Belgo-Argentine eigenlijk de Aot- werpscbe firma Deppe heeft dus haren zin gekregen. Het Portugeesche ministerie is vermoe- deljjk weer demissionair. We zeggen vermoe- delyk, omdat de toestand verward is, zooais aan de Kölnische Zeitung wordt geseind. De oppositie heeft in het Lagerhuis een voorstel ingediend om een enquête commissie te benoemen, die de verantwoordelijkheid van vorige regeeringen moet vaststellen ten op zichte van zekere ongeregeldheden in de FUiker- en alcoholfabricage. De meerderheid wilde stemmen en zag de oppositie tot baar niet geringe verbazing met een kleine meer derheid gaan strijken. Een voorstel van de zyde dor meerderheid werd, hoewel»twee ministers vóór stemden, met enkele stemmen verworpen. Premier Beirao deelde daarop mede, dat de regeering zich niet overwonnen achtte, en stelde de quaestie van vertrouwen. Zy verwierf toen op haar beurt een meerder heid van enkele stemmen. Het geheele mi nisterie verliet onder een geweldig tumult de zaal. De een zegt nu, dat Beirao heengaat en de ander, dat nog^niets bekend is. fiOI BOE (MRAXT 100 100 98 100'/, 98', over de gravin. Zy bleef den geheelen dag in een goede Ipim en begenadigde ieder die haar toevallig in den weg kwam, zelfs Agnesmaar zy verbood baar, naar de pastorie te gaan. Hilde had zich gisteravond onverantwoorde lijk jegens haar gedragen! In plaats van baar gerust te stellen, had zy haar tegen haar eigen familie opgezet. Zy had haar dan ook op haar plaats gezet en juffrouw Hilde gard was met een langen neus vertrokken. Overigens maakte vrouwe Adelheid van de gelegenheid gebruik om een weinig van de baar voorgebonden zelfverloochening te be- oefenen. Zy bukte zich tot Pax neer om hem te streden. Deze was daarop echter niet gesteld, brumde en ging haar uit den’ weg. Zij lachte er om en schertste met een boosaardige bedoeling: „A propos. Agnes, wat heeft de guede Pax zyn genadige tante Hildegard toch gedaan, dat zy hem niet kan uitstaan en volstrekt weg wil hebben?* Agnes schrikte; maar een blik op het ge laat harer stiefmoeder was voldoende om haar weder gerust te ^tellen. Zij schudde het hoofd, en wat zy zooeven gehoord had scheen haar een zwart punt toe, dat de zon helder verlichtte, opdat zy nauwkeurig zou zien dat er niets waars in was dan de lee- Ijjke kleur. coöperatieve vereenigingen, andere vereeni- gingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekering- maatschappyen en sociëteiten, als ook be- heerende vennooten van hier te lande geves tigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van bier te lande gevestigde reederyen, zyn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uit keeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den Voorzitter der Commissie van aan slag, bedoeld by art. 19 1b of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47. 5 en 6. Hy, die daartoe ge houden, nalaat de verplichtingen na te komen, bedoeld by art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f ‘45. Gelyke straf wordt opgelegd ingeval van overtreding van art. 45. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400.—. Art. 34, le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedryf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoo ver zy behooren tot de bedoelden by art. la, h en k, zyn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven by artt. 12 en 14 zich ter plaatse binnen het Ryk, waar zy zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, by het Gemeentebestuur scbriftelyk aan te melden, met opgaaf van bun naam, hunne woonplaats en hun belryf of beroep. Ten blyke dat zy hieraan voldaan hebben, ontvangen zy kosteloos een door of van wege bet hoofd van dat bestuur onder- teekend bewys, dat zy gehouden zyn mede te on der teek enen en op aanvraag aan amb tenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewys voorzien moeten zyn als bedoeld art. 34 en die in gebreke blyven dit Bewys op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, wor den gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25.- Geven zy ter bekoming van dit bewys aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedryf of beroep op, of maken zy gebruik van het aan een ander afgegeven bewys, dan woWen zy gestraft met een geld boete van ten hoogste f 150.- Wordende eindelijk gewezen op de in art. 12, 2, 2e lid, 1 °d, aan de ingezetenen van het Ryk verleende bevoegdheid, om zich by de aanstaande beschrijving de uitreiking van een beschryvingsbiljet B te verzekeren door vóór of op 15 Mei a.s. het verzoek daartoe te rich- Hier te lande wonende beboe rende vennooten van Nederlandsche vennoot schappen en maatschappijen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 1b» bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en onderlinge verzekeringmaatschappyen, alsook boekhouders van hier te lande gevestigde reederyen mogen niet tot het doen van uit deelingen of uitkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan alvorens daarvan aangifte gedaan en de over vroegere uit deelingen of uitkeeringen verschuldigde be lasting betaald te hebben. By liquidatie mogen de hierbedoelde uit deelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de by art. 1b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, Marseille herademteen in de laatste weken ongekende rust en orde heerschen in haar stratenwel doorkruisen nog de pa trouilles de stad in alle richtingen, maar nergens valt eenig incident voor. Donderdagmiddag zyn alle veroordeelde ^iuscrits” in vrijheid gestelddie van de '„Moïse”, omdat tijdens bun preventieve hechtenis hun straftyd verstreken was, de mannen van de „Moulonya” omdat de tiende dag van hun gevangenschap teneinde was. Uit het havenrapport blykt, dal tusseben 3 en 15 April 84 B’ransche stoomschepen de haven van Marseille met verschillende bestemmingen hebben verlaten, betzy dan met volledige eigen equipage, of met plaats vervangende oorlogsmatrozen. De geregelde aanvoer van jonge groenten en vruchten uit Algiers is geen oogenblik onderbroken, zoodat de zendingen op tyd op de verschillende Europeesche markten aankwamen en tegen de gewone pryzen konden worden aangeboden. Telefoon No. S3 A ÜVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer. 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des tnidd. OP Bedrijft- en Andere Inkomsten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van G(Ge?ien het besluit van den Heer Staats raad i. b. d. Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, van den 4n April 1910, A No. 305/1 3de Afd. (Prov. Blad No. 35). 1». Brengen ter algemeene kennis: dat met de beschrijving voor de Belasting op Bedrgfs- en andere Inkomsten voor het dienstjaar 1910/1911 zal worden aangevan gen op Maandag 2 Mei 1910, en dat de be- schrijvingsbiljetten ingevolge art. 13, 1 der Wet van den 2n October 1893 (Staatsblad No. 149) door ot van wege den Ontvanger der Directe Belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen worden opgehaald. 2°. Herinneren de ingezetenen voorts aan den inhoud der volgende artikelen van boven genoemde Wet: Art. 15 2. Ieder die optreedt als be stuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekeringmaalscbappy, coöpera tieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedryf of beroep uit oefent, of als boekhouder eener bier te lande gevestigde io ivahïMulan dunrvitn scbriftelyk geven by het bestuur der gemeente, hö woont. Art. 16. „Je wenschte immers alleen te blyven.* „Toch niet! Ik wilde je alleen niet met myn lyden lastig vallen. Heeft Hilde je dan niet gezegd, dat ik je nog gaarne had willen spreken „Neen.* „Ik heb bet haar toch verzocht.* „Ze zal het vergeten hebben.* „Of hebben willen vergeten De graAf wilde iets in het midden brengen, doch zy zeide: „Doe geen moeite! Ik ken myn luitjes.* In den loop van den voormiddag kwam de dokter. Hy vond de verwachte patiënt in een elegant hnistoilet, met een frissebe kleur en een opgeruimdheid, die hem verstomd deden staan. ben wat zenuwachtig, dokter, en lyd dikwijls aan slapeloosheid. Dat is alles Hem werd verzocht te blyven ontbijten. Toen hy bij deze gelegenheid Agnes zag, tenger, bleek, met byna onnatuurljjke groote oogen, wierp hy de gravin een vragenden blik toe. „Het arme kind is wat bleekzuchtig, dok ter, zooais u ziet. En het hoofdje niet altyd in orde.* Hy wilde een paar beroepsmatige vragen doen, maar Agnes zeide, hem kalm en flink aanziende„Ik lyd nooit aan hoofdpijn.* Toen de dokter wegreed, was hy verrukt s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1