t IMliN. DE STIEFMOEDER. UIS chi SÏBBl I TS, I No. 11230. 20 April 1910. 49sle Jaargang. EMAN, ien, Buitenlandsch. Overzicht. edschappen G’S 1 ADE I i treken FEUILLETON. iER o YPERS, mofabriek. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I ZONEN, Woensdag mmerd te «ien* i Een ■I worgen JNKRAN4 Zi. (Wordt verrolgd er te berichten ■geld elke week CHÜÜR, HON- ARDENTÜIG, LEN, diverse !n, eKleiwegsteeg ERING cboeowerk oomleder. HIAKKEN. meten werk) No. 2897. leden SALON* 110, 's morgens Lanswoning be- ER KOOL ten GOUDSCHE lOlRIM SKK te letten ▼Al worden afgele- e pakjes va^ry/ en «en Nut. oiu ▼an Nommer en ran nevenstaand b Wet gedepo- tvoering van ge- wvelende IJL, J&T U. Naar ait Saloniki gemeld wordt, zyn de berichten volgens welke in het gebied ten noorden van Kossowo alle vijandelijkheden gestaakt zonden zijn, voorbarig. Uit het hoofdkwarlier wordtgemeld.dat de Arnauten van Djakswa in opstand zijn en zich op twee uren van de stad vereenigen. Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. zag. Vele fabrieken op Java hebben pl.m. 20 man per wacht noodig, om de rietcarriers te vullen. Dit nn kan met behulp van die machine door één man geschieden. Ook de voeding der ovens kan automatisch plaats hebben. Op de bewuste suikerfabriek zag ik b.v. geen enkelen koelie bij de ketels, de heele voeding geschiedde automatisch. Het riettransport moet geheel per decauville met locomotieven geschieden. De aanscbalfings- kosten zyn boog, doch „in the long run” zal het transport dan veel goodkooper worden, dan thans het geval is. Wel is waar zullen veie arbeiders daardoor geen broodwinning vinden op onze suikerfabrieken, doch zy kunnen dat dan in de rietvelden vinden. Java moet zorgen over 5 jaar het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie, die haar uit ’t Oosten bedreigt.” Kwaad kan deze waarschuwing in geen geval. Mgr. Germain, de bekende aartsbisschop van Toulouse, beeft in de kerken van zyn diocees een verkiezingsmanifest laten voor lezen, waarin o. m. de volgende zinsneden voorkomen. „Men zal dus moeten berusten, den kie- zersplicht aanvaarden en volgens plicht en geweten gaan stemmen. Wanneer wy u aan deze verplichting herinberen, dan is het niet om aan politiek te doen, om u te vragen het Koninkschap, bet Keizerrijk te herstellen, de Republiek krachtiger te maken of omver te werpen. Parljjstryd is ver van ons I Wat wy van ganscher harte wenschen is onder onzen herderstaf alle zonen der Kerk te vereenigen, tot welke party zy ook bebooren, en ben op te roepen tot den gemeenscbappelykeu stryd ter verdediging van onze rechten en onze vryheden. Wat is meer in overeenstemming met de wet, wat is meer noodzakelyk F Sommigen stommen niet, anderen stemmen verkeerd. Eerstbedoelden zyn deserteurs, de anderen zyn verraders tegenover hun land en bun kerk. In hoeveel districten zyn Katholieke candidaten gevallen door onthouding der onzen, die zoodoende tot de overwinning van tegenstanders hebben bijgedragen. Welke verantwoordelijkheid neemt gy op u gij, die onder ijdele voorwendsols en om drogredenen weigert te stemmen Maar boe moeten zy genoemd worden van uit een standpunt van oprechtheid, van fijn gevoeligheid en van geweten, die mannen, die beweren eerlyk te zyn, die zich overluid Katholieken noemen, die deelnemen aan ons geheele godsdienstig leven en die uit mm scbelyken eerbied, uit vrees, uit baatzuchtig- heid, aangetrokken en verleid door beloften, in de suikerindustrie op Formosa werkzaam Nederlander schreef aan het „Soer. Hbl.” dat, naar hy verwachtte, Java te zyner tyd een zware concurrentie zal worden aangedaan. China zal dan ook door Japanners kunnen worden bediend. „Het is zaak”, zoo vervolgt de schrijver, „dat suikerfabrikant’en op Java zich toeleg gen op de meest economische manier van werken en de eerste volgende jaren bun fa brieken zoodanig inricbten, dat de kostprijs der suikers beneden de f 4 per picol wordt, Dit is alleen mogelyk, indien de capaciteit verhoogd wordt, d. w. z. zooveel suiker ge maakt wordt in den kortst mogelyken tyd en de fabrieken zoo ingericht worden, dat veel automatisch kan geschieden. De voeding der rietcarriers geschiede b.v. automatisch door een zeer eenvoudige machine, zooals ik die op een suikerfabriek bier in werking Te Ipek en te Prisjlina is de rust niet verstoord, hoewel de gemoederen opgewonden zyn. Ook in Gilan is de bevolking opge wonden. De verliezen der Arnauten in de jongste gevechten bedroegen 250 dooden en 60 gewonden. Volgens een ambtelyke mededeeling zyn totdusver 40 notabelen uit Prisjtina en den omtrek van die stad in hechtenis genomen. Zy worden beschuldigd het volk tegen den Sultan en de overheden opgezet te hebben. De bevolking van Ipek, Prisjlina en Priz- rend ondersteunt, blijkens deze ambtelyke mededeeling, de pogingen der overheden, om de onruststokers in handen te krijgen. Het heele aantal Turksche troepen, dat thans naar Albanië gezonden is, bedraagt 20,000 man. De Albaneezen moeten ook over machine-geweren beschikken. vervreemd en alle middelen aangewend om myn persoonlijkheid tut nul te reduceeren. Wie is echter in zedelyk opzicht de nul van ons beiden? Dat ben j(j, want je hebt je niet als gehuwde vrouw gedragen. Je denkt bijzonder ontwikkeld te zyn ik zeg je, je bezit niet meer verstand dan duizenden van die arme, vergeten meisjes die ais onderwij zeres of gouvernante haar brood verdienen. Trek eens bet staatsiekleed van je zelfver heerlijking uit, en zie dan, wat er van je overblyft! Niet een< een stukje hart, waarin men zich verlustigen kan, als je anders ver der niets te geven hebt.” „Ah!” klonk het van de lippen der gravin. Hy boorde het niet. „Met myn geloof aan je zenuwen is het uitwil je daarvoor ech ter iels doen, leg je dan met ernst op .je huishouden toe, laat die afscbuwelyke sen- satie-lectuur rusten, zet niet de heele wereld tegen elkander op, en, vó6r alles, speel des nachts niet voor spook, maar slaap zooals ieder ander gezond, verstandig mensch I Later zullen wy je zenuwen eens uit een ander oogpunt beschouwen Ziezoo, dat is zoo ongeveer wat ik je vóór zeven jaar al bad moeten zeggen; intusseben beter later dan nooit! 29) Lang duurde de wrok der gravin tegen Hilde niet; zy liet baar den volgenden dag verzoeken, den avond by haar te komen doorbrengen. Hilde liet zich verontschuldi gen, omdat baron Von Büchnow in de pas torie was. De graaf die een bezoek by den predikant had afgelegd, verlaatte zich voor het avond eten, maar was in zulk een opgeruimde stem ming, dat by de booze luim zyner gade niet bemerkte. „Die Büchnow is toch een aan genaam mensch/ zei hy aan tafel, „en de goede dominee een fijn beschaafd, gezellig prater! Zou de arme man niet te genezen zyn, als men hem naar Italië stuurde?” „Wil jü je soms daarmee belasten?” riep ▼rouwe Adelheid geërgerd uit. „Het zou my niet verwonderen, wanneer juffrouw Hilde je den een of anderen dag een voorschot ▼oor haar en haar broeder vroeg.” De graal fronste het voorhoofd en at zwij gend voort. Toen hjj van tafel opstond, zei alsof by zich met zyn das worgen wilde. „Je badt de Italiaansche reis kunnen be spreken.” Toen barstte de bom los „Zwyg De gravin sprong op, gereed zich te weer te stellen, maar iets in zyn gelaat waar schuwde baar bet woord te nemen. „Het is genoeg, eens en voor aityd, zeg ik je!“ riep by uit, en in de eerste opwin ding verwarde hy zich in zyn gedachtengang. Van lieverlede werd deze helderder en gewon zyn rede aan vastheid. „Ik ben je dwaas heden meer dan zat. Je maakt er een studie van, my het leven te verbitteren. Ik hoopte, dat de zuster der moeder van myn arm kind vol liefde de plaats eener moeder by baar zou vervullen, dat je my erkentelijk zoudt zyn, toen ik je uit je benarde omstandigheden tot een aanzienlijke maatschappelijke positie verhief. Denk je, dat ik niet geweten heb dat je op de spraak was door je buitenspo righeden? Maar je zuster heeft stervend Voor je gesproken en je moeder prees dage lijks de gelukkige verandering in je karakter. „Zy is uitgeraasd, zy zal een verstandige, plichtbetracbtende vrouw worden!” En ik, dwaas, geloofde dat. Jjj plichtbetrachtend Je hebt nooit in je leven er aan gedacht dat je plichten hebt. Myn geld heb je met beide banden weggeworpen, myn vrienden, myn familie, myn eigen kind beb je van my Naar aanleiding van den opstand in China, die naar bet schijnt thans eenigszins tot be daren is gekomen, schrijft prof. Earjenel in de Matin Kort voor bun overlijden hebben de kei- zerin-weduwe en de keizer van China een parlement beloofd, dat ingeriebt zou worden volgens bet Europeesche tweekamerstelsel. Die nieuwigheid zou echter eerst in 1917 ingevoerd worden. En teneinde bet volk langzamerhand voor te bereiden op een par lementaire vertegenwoordiging zyn nn roede provinciale vertegenwoordigingen in het leven geroepen, gekozen volgent het z g. capacileilenstelsel. Deze vertegenwoordiging bestaat eerst sedert zes maanden, maar zy voelt zich reeds thans zoo sterk, dat zy heeft gemeend te moeten aandringen op uitbreiding van hare rechten. Zy heeft een deputatie naar Peking gezonden om by den regent den ver tegenwoordiger van den jeugdigen keizer, aan te dringen op een meer moderne ver tegenwoordiging. Geheel China houdt de oogen gevestigd op die missie. En met leedwezen en ont stemming is vernomen, dat de Keizer en zyn voogd, by gebrek aan andere argumenten, bet verzoek van de missie van de hand hebben gewezen wegens den eerbied, ver schuldigd aan de vooronders. De keizer en de keizerin hebben beloofd, dat het parlement in 1917 in het leven zou treden en daaraan mocht niet getornd wor den. Dat voor de groote meerderheid van bet Chineesche volk deze uitvlucht geen waarde meer heeft, scbynt het Hof niet te beseffen. De Berlynsche werkgevers in het bouw bedrijf zullen a.s. Vrijdag een algemeene vergadering houden, waarin definitief be sloten zal worden of men al dan niet aan de uitsluiting zal meedoen. Intusseben heeft het bestuur der Berlyn- sebe vereeoiging reeds een circulaire aan de leden gezonden, waarin wordt medege deeld dat de uitsluiting begonnen ie, en dat de tariefovereenkomsten te Berlijn voorloopig ▼an kracht blyven, totdat de loopende od- derbandelingen geëindigd zyn. „Wy achten het echter een plicht die van zelf spreekt”, heet het in de circulaire ver der, „dat wij onze collega’s-werkgevers in het Duiteche Ryk, die thans een zwaren stryd hebben aangehouden, allen mogilyken moreelen steun verleenen. Daarom verzoe ken wy u ten dringendste om1°. gedurende den duur der uitsluiting geen nieuwe bouw werken, gelegen binnen bel gebied waar de uitsluiting geldt, aan te nemen, en onder geen enkele omstandigheid bouwwerken, waar de arbeid ten gevolge der uitsluiting is stilgelegd, verder af te makenen 2°. om er ten strengste op toe te zien, dat metse laars, timmerlieden, betonwerkers en opper lieden, die uit het uitsluiiingsgebied komen, in uw bedryf niet worden aan het werk gesteld.” Ook de arbeidersorganisaties hebben een manifest tot het publiek gericht, waarin de oorzaak van den stryd en het goed recht der arbeiders nogmaals worden uiteengezet, en waarin een beroep wordt gedaan op de publieke opinie. hy kort: „Ik beb den heeren beloofd, nog een weinig te komen praten.” Zyn eebtgenoote wierp hem een woeden den blik toe. Daarna stormde zy de kamer uit en wierp de deur met een smak achter zich dicht. Even later hoorden de beide achtergeblevenen een belsch lawaai boven bun hoofd. Stoelen werden omgeworpen, glazen gebroken en een paar zilveren can- delabres op don grond gesmeten. Men kon merken, dat iemand zyn woede koelde. De graaf liet zich by den predikant ver ontschuldigen. Een hevige woede, die hy jarenlang verkropt bad, maar die eindelyk tot uitbarsting kwam, bad zich van den stil len, bedaarden man meester gemaakt. Zyn vrouw had het bewerkt, uit bet lam een wolf to maken. Hy ging naar boven en trad zonder kloppen by baar binnen. Zy lag op de chaise-longue in baar nachtrok, een toon beeld van afmatting. „Waarom ben je niet naar bed gegaan?” „Ik had geen lust!” Hy begon zenuwacbtig zyn das heen en weer te schuiven. „Waarom ben je niet naar de pastorie ge gaan?” vroeg zy wederkeerig. Hy gaf geen antwoord, maar zyn vinger* lieten de das in den steek. „De goede Hilde zal je erg gemist hebben.” Hy zei nog steeds niets, maar zag er uit Do bieden, die blijkbaar een groote vrybeid in China genieten, houden het vuurtje gaande. Een der groote bladen roept den leden Van de missie toe „Als uw verzoek van de hand wordt gewezen, laat n dan niet ontmoedigen. Blyi volhouden. Heden zyt gjj verzoekers, morgen zult gy overwinnaars zyn. Gy weet immers, dat het zoo in de geschiedenis van alle volken is gegaan. Deze wet van het verleden is ook de wet van het heden." Ey gedelegeerden te Peking hebben in alle wovincles bekend gemaakt, „dat zy bereid zjjn zich de aderen te openen om hol nieuwe verzoekschrift met hun bloed te schrij ven en dat zy eerder zullen sterven dan bunné eischun opgeven 1 De Fransche hoogleeraar eindigt mefr deze voorspelling: „China zal niet wachten tot 1917 met da invoering van een parlemen taire regeuring. Europa moet rekening hon den met die zekerheid en de gevolgen daar van vooruit berekenen.” De paus heeft Zaterdag omstreeks drie honderd bedevaartgangers uit Frunkryk ont vangen. Nadat de vicaris-generaal van Parys, mgr. Odelin, een adres van toewyding had voorgelezen, heeft de paus in zyn antwoord, volgas de Temps, o. m. gezegd, dat hy zich jrerheugde in de eensgezindheid van de katholieken met hun bisschoppen en hnn paus, wat vooral heden ten dage zeer noodig is. De paus zeide van die eensgezindheid de beste vrachten te verwachten, niet slechts waar het derr godsdienst, het onderwijs of sociale kwesties betreft, maar ook ten opzichte van de verdediging van het geloof en de overwinning der katholieke zaak. In krachtige taal beeft de paus de bedevaartgangers aan gespoord den moed niet te verliezen nn de vyanden der kerk tydelyk de macht bezitten. Den aarzelenden beeft hy moed ingesproken, want, zoo zeide Pius X, we zyn thans tot het oogenblik gekomen, waarop we, meer dan ooit op den steun van den Heer kunnen rekenen. De paus heeft vervolgens aanwij zingen gegeven voor de gemeenschappelijke actie der katholieken. Zet niet, zeide hy, den voet in het kamp van den tegenstander, want hy zou dat als een zwakheid, als een in williging beschouwen. Tclcfoen No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1