Dc (joudsche Melkinrichting. Nieuwe («rasboter ADVERTEHTIEN. BINNENLAND. 1 I). SAÜLSOM. Turfsingel 33-35. Telefoon No. 21. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 393BteStaats-loterij. Rechtzaken. EXPOSITIE Mantels, Costumes, Blousen. Johanna Margaretha Elisabeth Eigenhuizen. Van af heden dagelijks versch verkrijgbaar: A f 1.70 per Kilo Orleans Spoorweg daardoor zóó geïmpres- sioneerd is, dat zij voortaan b|j Villenenve- le-Roy een vaste balte maakt. ï)e zoogenaamde graal d'Anlby deGatiny, die sedert jaren op een kasteel by Tours als groote hans leelde en na in hechtenis is, op beschuldiging, mevr. Paine, een Amerikaan- sche, voor een hall raillioen schilderijen als echt te hebben verkocht, die slechts kopieën waren, schijnt dat winstgevende bedrijf al geruimen tijd uit te oelenen. Hij deed met iemand in Amerika samen. De graaf had in Frankrijk een heel stel talentvolle jonge schilders in dienst, die van beroemde schil derijen kopieën maakten, en die werden dan aan Aroerikaanscbe verzamelaars tegen hooge prijzen verkocht. Mevrouw d'Anlby, die als medeplichtige ook gevangen was genomen, zal wellicht voorloopig op viije voeten wor den gesteld. In den omtrek van 't kasteel stond het echtpaar hoog in aanzien, schrijft iemand in de Matin. DUIT8CHLAND. De laatste berichten over het ongeluk met den luchtbol Delitzsch luiden, dat men ten slotte aanneemt, dat de bol niet door den bliksem getrollen is, hoewel hij in een onweer is geweest. Er is ballast uitgeworpen, blijk baar om boven het onweer uit te komen. De bblis, vermoedt men, gesprongen onder den sterken luchtdruk. Op een vergadering van bet bestuur der luchtvaartvereeniging te Bitterleld. waaraan de luchtbol toebehoorde, zijn er, naar 't heet, harde woorden gevallen. Men had den lucht bol eerst onlangs aangekocht, zeer tegen den zin van enkelen. Rusland. Tegenover berichten van buitenlandsche bladen over een aanslag op het leven van grootvorst Nicolaas Nicolajewitsj meldt bet olflcieuze Petersburgsche telegraal-agent- Bchap Den léden April werd in een trein, waarin de grootvorst gezeten was, eenige stations vóór Petersburg bemerkt, dat in verscheidene wagons de olie-reservoirs in brand stonden. Het voorval herhaalde zich gedurende da verdere reis nog eenige malen. Men vermoedt dat hier moedwil in 't spel is van een onder geschikt beambte, die zich wreken wilde op een hooldambtenaar en dezen onaangenaam heden in den dienst wilde berokkenen. Een aanslag op het leven van den grootvorst is echter geheel en al uitgesloten. Turkije. De Porte doet mededeeling van een inci dent, dat zich voordeed in Soedan tusschen de bezetting van den Franschen post van Kawai en een karavaan, die van Fezzau naar Dornoe reisde. Bijzonderheden ontbreken. O08TENRIJK-H0NOARIJE. Het Weensche publiek heelt zich in den laatsten tijd verlustigd in het bekijken van tweelingzusters, die op dezelfde wijze als indertijd de Siaraeesche tweelingen, van de geboorte a! door zekere anatomische afwij kingen genoodzaakt waren de lotgevallen, waarmede dit onderraaansche dergelijke ster velingen pleegt te bedoelen, zusterlijk samen te dragen. Rosa en Josepha Baschek verheug den zich in de gunst en de recommandatie van het publiek. Rosa had eenige jaren geleden te Praag een operatie aan de galblaas met, succes door staan. Dezer dagen gevoelde Rosa zich weer onwel, de dokter kwam en riep onverwijld een collega te hulp, die er zijn specialiteit van maakt haar bij te staan, die het mensch- dom met een nieuwe(n) wereldburger(es) gaan verrijken. De arts was echter nog niet ter plaatse of Rosa was de gelukkige moeder van een welgeschapen zoon. Men, in casu do Weensche correspondent van de Matin, verzekert ten stelligste, dat zuster Josepha met deze verrassing, die, hoe is het mogelijk, inderdaad voor haar een verrassing was, allesbehalve ingenomen is. Zjj beschouwt het als een blyk van wantrou wen, dat Rosa in gebreke is gebleven haar den toestand van haar hart, de gelukkige vader is beider impressario, bloot te leggen. Of zou hier jalouzie in het spel zyn Gisteren waren op het Loo vele vlag gen uitgestoken. De felicitatie registers ten Paleize werden druk geteekend. Hat ge meentebestuur en de Oranjevereeniging zonden bloemstukken. Te 10 unr werd den Prins een aubade ge bracht in de groote zaal van de Kou. stal len. Tegenwoordig waren Z. K. H. de Prins, H. M. de Koningin en eeuige dignitarissen. Het zangkoor uit het personeel, Kunstnaar Kracht zong den Prins eenige liedereu toe. De Prins dankte tot tweemaal toe den directeur Muriks, uit den Haag, eu den voorzitter Van Velzen. Ook de Koningin zeide dank. De Prins zeide dezen eersten morgen feestgroet zeer te waardeeren. Maandagnamiddag 2 uur reed het Kon. Echtpaar door de druk bevlagde gemeente. De Prins mende zelf. Aan het diner ten hove op het Loo waren Maandagavond genoodigd jhr. van Citters, commissaris der Koningin in Gelderland, de beer Tntein Nolthenius, burgemeester van Apeldoorn, en echtgenoote. jbr. Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, en mevrouw Van Geen, en generaal-majoor De Veer, chef van het veldleger. Maandagavond zyn in de stallen van Prins Hendrik aangekomen een vospaard en een appelschimmel. (Engelsch span). Prinses Jaiiana heeft Maandag den gebee- len dag doorgebracht in het Kon. park, in de rydbare kinderkamer. De Prins reed in een jachtwagen naar Hoog-Soeren ter inspectie van de werkzaam heden by de heide-ontgiuning. Minister Nelissen. Naar wy vernemen vertoeft de minister v in justitie thans te Bussam De kansen, dat de minister alsof zyn ambt zal kunnen blijven vervullen, moeten er den laatsten tjjd niet op verbeterd zyo. (Centr,) Vrouwen zoowel als Mannen hebben nieren blaa&aandotningen. Vrouwen zoowel als mannen zyn onder hevig aan nier- en blaaskwalen hun vrouwelijke plichten vorderen vaak zooveel van huu gestel, dat hun gezondheid tenslotte geheel ondermijnd wordt. Gewoonlijk zuller. de nieren het eerst aangetast worden, omdat deze het zwaarste werk te doen hebben zij verliezen gaande weg hun geschiktheid om de gevaarlijke vergiften uit het bloed te filtreeren. Gij wordt humeurig, prikkelbaar en ter neergeslagen. Des morgens b{j het ontwaken hebt gy een ellendig gevoel in uw rug. Uw urine is bewolkt, met bezinksel en brandend. Uw oogeu zyn misschien opgeblazen en dof, en uw ledematen opgezwollen. By vochtig weer zyn uw leden stram en rheumatiscb, en kunt gy u nauwelijks bewegen zonder dat uw rug u pijn doet. Alleen een nierengeneesmiddel kau ieder spoor van nier- en blaaskwalen doen ver dwijnen, en zyolang gij het geringste ken- teeken van de verschrikkelijke ziekte kunt opmerken,.zyt gij niet veilig voor een plot selinge ondergang der nieren. Foster's Rug pijn Nieren Pillen zyn een geneesmiddel speciaal en uitsluitend voor de nieren en blaas. Zy bereiken de werkelijke oorzaak der ziekte. Dit is de reden, dat zy blijvend genezen. Zij voeren de nieren zachtjes tot gezondheid terng, herstellen hun kracht om het bloed te filtreeren eu verzekeren een natuurlijke werking der blaas. Maar hoe langer de nierziekte verwaar loosd wordt, des te dieper wortelt zy zich ia. Zy heeft misschien reeds een hoogeren graad bereikt Jan gij vermoedt en knut gij dus niet oplettend genoeg i:yn om de echte Foster's Rogpyn Nieren Pillen te kiygen, dragende de handteekeuing van James Foster. Zy zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiede franco na ontvangst van post wissel f 1,75 voor één of f 10,—voor zes doozen. Wij lezen in „Onder de Streep" van het Hbl. Nederlandsch 1 Een lezer scbryft aan de Nieuwe Crt., hoe hy eenige dagen gele den van het postkantoor te 's-Gravenhage een tweetal brieven, wegéns onbestelbaarheid, terug kreeg, die uit een plaats in Nederland naar een andere plaats in Nederland waren verzonden en voorzien van een in zuiver Holland8ch gesteld adres. De toelichting van het postkantoor in de Residentie luidde „Retour, adresse insuffisante". Weet iem&ud of men bier te doen heeft met de ufficieele voorschriften, of met de per soonlijke op.'atting van een postambtenaar, die wellicht van oordeel is, dat een zoodanige toelichting meer overeenkomt met de waar digheid der vorstelijke residentie In beide gevallen scbynt verandering toch dringend noodig te zyu Eeu zestienjarige jongen is Maandag al spelende in de Le Mairegracht te Araster dam gevallen. Pogingen om hem te redden mislukten na korten tyd werd zyn lijk op gehaald. Aan boord van het Nederlandsche stoom schip Ellewontsdyk is gisternacht ter hoogte van Hoek van Holland een stoker door het overmatig gebruik van sterken drank gestikt. De brievengaarder H., in de Latte, by Oldenzaal, is Maandagnamiddag op eigen aangifte gearresteerd, wegens verduistering van een bedrag van ongeveer f 1400 van spaarbankboekjes en andere onregelmatig heden. 1 De Rotonde van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem heeft thans een geheel veranderd e0 bijzonder aantrekkelijk aanzien gekregen. Sedert eefnige dagen zyn er de keramische werken van de Delftsche aardewerkfabriek „De Porse/eine Fles" tentoongesteld eene tentoonstelling die niet alleen voor kenners en vaklieden veel belangrijks biedt, doch ook vooi; leeken zeer merkwaardig is. Allereerst zien wij by het binnenkomen eene tegelversiering, die de dear omlijst en oorsprt/ukelyk onder de kroonlijst van de ge- boawen van Sea-View hospitaal in New-York- City geplaatst is. Iu de Rotonde zelve zyn twee groote pa- neelen in sectietegels opgesteldhet eene langer dan zes meter, waarop eeu kruisgang is voorgesteld uaar ontwerp van Theod. Hermsen. Het andere groote tegolvlak, be- stérad voor de R K. kerk te Oud-Gastel stelt voor het zegenen der brooden, naar qntwerp van de firma T. Nicolas Zonen te Roermond. Overigens vinden wy nog andere kleinere paneelen met verschillende voorstellingen, alsook vazen en pullen van rood en blauw gepolychromeerd aardewerk. Het belangrijkste deel van deze tentoon stelling is evenwel bet nieuwe Delftsche aardewerk naar ontwerp van L. Senf, dat op en tegen perzische tapijten geplaatst eeu schitterenden indruk maakt hetgeen zeker pleit, zoowel voor do klenr als voor het email en de patine van dit aardewerk, daar het tegen dezen sterk sprekenden achter grond zeer good uitkomt, zonder iets van zijne waarde to verliezen. Modellen en ver siering van dit nieuwe Jelftsch herinneren aan het oud-perziscbe aardewerk met zijne hoogst beschaafde, harmonieus© klenrencom- binatiën en zacht vloeiende eu toch schitte rende emails. De ontwerper heeft hier eene groote overwinning over de techniek behaald. Deze Tentoonstelling is eene der belang rijkste, die sedert geruimen tijd in het Mu- snm van Kunstnijverheid gebonden werden. De arbeider J. Kn., te Ekamp, onder Gostwold, werd Maandagnacht met lang geen ongewoon bezoek verrast. Ongeveer middernacht werden Kn. en zijn dochter uit hnn slaap gewekt door een twee tal personen, die verlangden binnengelaten te worden. Toen de bewoners niet aan het verzoek wenschten te voldoen, werd van een der vensters een 4-tal raiten ingeslagen, het honten raam vernield en drong een der per sonen, zekere G. De L., de woning binnen. Kn. en zyn dochter hadden intnsscheo hnn heil in de vlucht gezochtde eerste verborg zich op den zolder en belette door het op trekken dor ladder, dat de indringer hem achtervolgde, de laatste vluchtte half ge kleed de achterdeur nit naar de buren. Toen eindelijk de indringer was afgezakt, spoedde Kn. zich weg om de hulp van den rijksveld wachter Prins in te roepen. Deze was daar toe terstond bereid en stelde eqn onderzoek in. Men meldt nit Krommenie Gisterennacht heeft in deze gemeente een hevige brand gewoed in het „Heerenlogement" van den heer Waagmeester. Door onbekende oorzaak ontstond nl. gisterennacht haiftwee in de kolfbaan van het genoemde hotel brand, welke spoedig zoo groote afmetingen aannam, dat het geheele logement door het vunr ver nield werd en geheel afbrandde. Maandagavond had in de kolfbaan een repe titie plaats gehad eener zangvereeniging. Door den brand zijn nog twee huizen in de asch gelegd, nl. een van den kraidenier Brakenhof en het andere van den beer Schots, particulier. Van den inboedel der beide huizen kon niets behalve een piano gered worden. Bij den brand zyn gelakkig geen menschenlevens te betreuren. De redding der bewoners kon iu de volmaakte orde ge schieden. Te ongeveer halfzes was men den brand, welke door een groot aantal toeschou wers werd gadegeslagen, meester. O. a. werd door de Wormerveersche stoomspait bij het blasschingswerk assistentie verleend. Assuran tie dekt de schade, hoewel de perceeleu niet hoog verzekerd waren. Prof. A. A. N(ijland) schrijft in het U. D. In den vroegen morgen van 17 April gelakte het my voor het eerst sedert baar verdwijning in de avondschemering de komeet van Halley waar te nemen. De komeet kwam eerst te kwart over vieren boven een zware wolken bank nit en toen was de schemering al zoover gevorderd, dat er van een plaatsbepaling geen sprake meer was. Te halfvyf, by dagheldere schemel ing, was de komeet nog zeer goed in den kijker van 26 cM. opening te zien. In den zoeker en in een binocle heb ik ze niet kannen vinden. De komeet vertoonde zich als een vry scherp geelachtig schijfje daar de schemering belette, kema of staart te zien, zoa men haast raeeoen een vaste ster voor zich te hebben. Ofschoon de omstandigheden voor de waar neming .-teeds gunstiger worden, kan ik ter vermijding van teleurstellingen aan belang stellenden aanraden, eerst nog nadere berich ten af te wachten, alvorens zich de u- gemak ken van het zeer vroege (of zeer late) nar te getroosten. De Chantecler„belangstelling" was ook in Den Haag groot. Reeds te S'/i aar in den nacht van Zondag op Maandag stonden volgens het Vaderland, voor het Gebouw mannen geposteerd om de eersten te zyn in de ry van hen, die te 9 nar in den ochtend een volgnummer konden krijgen voor het bespreken van Chantecler. Te 5l/a oar in den morgenstond «ras het getal wachtenden tot 18 aangegroeid. Aan dames die na 9 aur haar beurt moesten afwachten, alvorens plaatsbespreking te krijgen, werden in de vestibule stoelen aangeboden. Aan dienstmannen werd voor het innemen voor anderen van plaatsen in de file 25 cents per nar uitbetaald. Te Het Loo (gemeente Apeldoorn) is in den onderdom van bjjna 80 jaar overleden de beer M. Berghorst, een der oudste en eenvoudigste, doch tevens een der rijkste ingezetenen. Zyn woning, by het Paleis ge legen, wordt, volgens testamentaire beschik king, eerlang afgebroken en daar ter plaatse een jongens^eeshuis gesticht, waarvoor na genoeg het geheele vermogen beschikbaar gesteld is. N. v. d. D. De landbouwer A. V., te Tilbarg, in dienst bjj P. L. kwam Donderdag mei zyn fiets door den akker gereden en had het ongeluk in het koren te vallen, zoo, dat hy op een haas terecht kwam. De jongen keerde blyde met deze goede vangst naar hnis. Het dier woog 8 pond en 2 ons. Zondagavond werd de Groote Markt te Breda in rep en roer gebracht door 'n dron ken milicien van 't 60 reg. infanterie, die als 'n bezetene met zyn bajonet in het rond zwaaide en drefgde dat hy iedereen, die hem te na kwam, zou doorsteken. Zekere H. werd werkelijk door hem geraakt en kreeg een steekwond in het dybeen. In de Reigorstraat werd de man door een tweetal agenten, ge holpen door eenige militairen en bnrgers, na veel moeite overmeesterd en naar het baroau van politie overgebracht. De jonge woesteling bleek 20 jaar oud, V. te boeten en nit Rozendaal afkomstig te zyn. Om 10 unr werd hy door de militaire patrouille van het politiebureau afgehaald. Naar aanleiding van het aan „De Neder lander" ontleende bericht aangaande het plan om den aspiiaitweg boven de Oranje- galery Diet meer voor rolscbaftsenryders toegankelijk te stellen, meldt men het vol gende aan het „Vad." De bedoelde weg is in onderbond by de Exploitatie-Maatschappij Scbeveningen. Dat de aspbaltlaag veel minder sterk zou zyn dan in de Haagsche straten is niet geheel juist. Zy is even deugdelijk van constructie als deze. Het verschil zit daarin, dat de weg boven de Oranje-galery niet voor het gebruik dat er van gemaakt werd, bestemd is zy vormt feitelijk het dak van de onder liggende lokaliteiten, en niemand heeft by den bouw van dien weg kannen vermoeden, dat hij later dienst zon doen als geïmpro viseerde rolschaatsonbaan. Toen deze sport daar begon, verkeerde de directie der Maatschappij in de meening, dat dit aan het asphalt geen schad,e zon doen, en verhengde zich er in, dat het- publiek daar een gelegenheid vond om zich te vermaken, waardoor Scheveningen voor velen een attractie te meer opleverde. Langzamerhand evenwel bleek, dat men mis gezien hadde weg werd wel degelijk beschadigd, en wel in dia mate, dat het onderhond, op den dnnr belangrijke kosten zon vorderen. Aan deze beschadiging van het eigendom der Maatschappij zal inderdaad in de toe komst een eind worden gemaakt, door het rolschaatsenrjjdeo daar ter plaatse te ver bieden. Waarom echter, na Scheveningen de rol- schaatsensport in zoo belangrijke mate tot zich heeft getrokken, niet elders aan of bij den Strandbonlevard een asphaltbaan voor dit doel aaugelegd? Indien de gemeente, die zooveel voor an dere takken van sport doet, daartoe niet bereid is, zon het dan langs anderen weg niet bereikbaar wezen? Men schrijft: Zaterdag is te Heterpn gearresteerd zekere E. H. M., die daar de laatste weken her haaldelijk brand had gesticht. De tegen M. gerezen vermoedens leidden Zaterdag tot zyn inhechtenisneming. De officier van justitie te Arnhem, door den burgemeester gewaar- schnwd, stelde een onderzoek in loco in, terwijl M. inmiddels verhoord werd. Aan vankelijk ontkende hy ten stelligste, maar toen hy zoo worden opgesloten om naar Arnhem te worden gebracht, kwam hy tot bekentenis. Hij verklaarde steeds te hebben gehandeld onder den invloed van sterken drank, ter wijl hij Jeed aan een manie voor brandstich ten. Aan de jastitie bekende bylo. op Paasch- m&aodag brand te hebben gesticht in de schnyr van mej. M., zyn tante, by wie hy in hnis woont. Behalve de schoor verbrand de de aangrenzende boerderij van Arnoldns sen2o. op Zondag 10 April had hy 's mid dags om 12 nnr in een kwartier tjjds twee maal getracht den timmermanswinkel van Van Stralen in brand te steken. Den tweeden keer had hij1 vronw v. S. en de meid nog helpen blasscben; 80. op Dinsdag 12 April had hy 's avonds om 10 unr by Jac. v. Dely den hoooiberg in brand gestoken. Eerst bad hy de schnur willen doen afbranden, maar de wind woei de Inciters nit; 4o. op Don derdagavond 15 April had hy brand willen stichten by iemand dien by niet kende, waarin bij verhinderd was geworden. M. is naar Arnhem overgebracht en in het Hnis van Bewaring opgesloten. Met de ontdekking van den brandstichter is de rnst te Heteren teruggekeerd. Een automobilist doet in „de Auto" een middel aan de hand, om de praktyken der kwartjesvinders en ander straatroovers- gespuis tegen te gaan. Het berichtje dat op den Leidschen weg een dame een taschje met geld ontnomen was door kaartspelers-kwartjesvinders, ver wondert me geenszins, schrijft hy het ver baast me zelfs, dat dergelijke straatroover- gebenrteuissen op dien weg niet méér bekend zyn. „De politie kan natnnrlyk niet alom aanwezig zyn, doch nn ryst by m\j de vraag zonden wy, autorijders, ter bestrijding van die en nog zooveel andere ongerechtigheden, niet kunnen meewerken Ik bedoelpersonen, die met inij zich ergeren, dat or vele dingen op den weg gebeuren (ook hinderlijk voor den antom.obilist), die de politie dient te weten, geven hnn nummer aan de Rijkspolitie op, met de machtiging om op een teekec der politie den wagen te doen stoppen en deze rijksambtenaren mede te laten rijden, naast den chaaffeor, om ongemerkt en vlag den weg te beveiligen. „Mij dankt, hiermee is gebaat het alge meen belang en het is voor hot auto mobilisme nattig, dat er orde in alle op zichten op den weg heerscht." Uit een mnziek-beoordoeling in een prov- blad „Daardoor vormden deze beide orgelwer ken een beweeglyken spiegel, waarin elk der toehoorders zyn eigen beeld herkende". Aan de Hoofdstraat te Schiedam sprong gisteren een jongmensch uit een zolder raam, circa 8 10 meter boven den beganen grond. Wonder boven wonder bekwam hy hierbij geen letsel. Hierna liep bjj in een sloot achter het huis, waaruit bjj echter zichzelf weer redde. Na eerst naar hnis gebracht te zyn, werd het later raadzamer geoordeeld, hem naar het ziekenhuis te vervoeren. (S. Ct.) Door een Haagsche firma werden Maan dag de eerste Westhndsebe nienwe aard appelen aan H. M. de Koningin aangeboden. Naar men verneemt is de toestand van jhr. G. v. rf., die, na Zaterdagavond mevr. W., te Ryswijk, van het leven te hebben berooft, zichzelf met een revolverschot ver wondde en thans verpleegd wordt in een ziekeninrichting te 's Gravenbage, bevredi gend. Naar men verneemt, heeft de familie van jhr. G. v. S. diens verdediging opgedragen aan mr. Bonrlier, advocaat te 's Graven- hage. Volgens het beweren van den verdachte zon hy op nitdrakkeljjk verlangen van het alachtofter tot de daad zyn overgegaan. Te Kwadendamme had bet meisje van J. De Jonge het ongeluk, terwijl ze in de school zat, een speld in te slikken. Direct werd geneeskundige knip ingeroe pen, doch de behandelende geneesheer achtte bet wenschelyk, dat het kind naar Middel burg vervoerd werd. Daar is het met X- stralec onderzocht en het is gebleken, dat de speld zich aan de zjjde van de keel be vindt. De speld zal nn worden verwijderd. Maandagavond is te Velp een moordaan- slag gepleegd. De 69-jarige J. G. v. Daalen, vroeger caféhouder was er op bezoek bjj zyn neef. Er was een familieqnaestie, doch aan vankelijk werd daar niet over gepraat. Plot seling haalde de oude v. Daalen een revol ver te voorschijn en richtte dit wapen op zyn neef. Gelakkig wist deze den revolver te grjjpen voordat een schot afging. Er ont stond <660 worsteling waar by v. D. en zyn neef ten slotte bnitenshnis belandden. Bni- ten gekomen heeft de 69-jarige man zyn zichzelf met zyn wapen voor het hoofd ge schoten. De kogel drong boven het rechter oor in den schedel. De ernstig, doch niet levensgevaarlijke gewonde is per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Kometeh-allerlei. Wy lezen in de „N. Ct." De opmerking wordt gemaakt dat onze huis moeders dit voorjaar over 't algemeen zeer traag jsyn met het schoonmaken. Ook dit brengt men in verband met de komeet. Wy hoorden van de week juffrouw Pietje tot jaffronw Naatje zeggen Niet dat ik bang ben, dat de wereld zal vergaan, maar ik wacht maar met schoon maken tot die ,18e Mei voorbjj is. Je kunt nooit weten, of zoo'n komeet misschien geen vnilen boel geeft (Historisch). Ongeveer 500 arbeiders, bezig bjj kanaal- werken te Bellingwolde. hebben het werk gestaakt. Hnn eisch om uurloon van zeven tien cent op twintig te brengen, werd niet door den aannemer, den heer Broekhoven, ingewilligd. Wjj lezen in de „Delftsche Courant" Gevalletje. Zondagavond in de stad. Wandelaars keeren naar huis terng. Plotse ling worden aan den Zuid-Westelijken hemel twee vurige bollen zichtbaar. Menschen blijven staan, anderen voegen zich bjj ben. „Zon dat de komeet zyn Maar die andere bol, zou dat ook een komeet zyn Meer menschen blyven staan. In groepjes staan ze te delibereeren. Daar komt een straatjongen, ziet de vorige hollen ook, bljjft even kijken, heeft dan ont dekt dat 'tvliegers met lampions aan de staarten zyn 1 Menschen druipen af. Het anto-opgelnk bjj Luik. De Mense geeft nog eenige bijzonderheden over liet aan vier Maastrichtsche automo bilisten, gebrs., B.( N. en D. te Lnik over komen ongelak, waarbij een der heeren B. en de heer N. den dood vonden.' Het ongeval had plaats even voor 1 nnr in den nacht van Zondag op Maandag, op het hoekpunt der Avenue Blonden, de Qoai de Fragnée en don Boulevard Frère-Orban. Aldaar staat nog op geen M. afstand van de tramrails een paal, welke hoogst gevaar lijk is voor automobilisten, die by duister- nis in die wijk rijden en niet volkomen met de plaats vertronwd zyn. De auto is op den paal gestooten, een schok een paar kreten, dan een dood- sche stilte. Wat was er gebeurd De heeren E. B. en J. N.. die achter zaten, werden uit bet rij tuig geslingerd en smakten op den grond. De zwaar beschadigde anto schoot' nog 4 of 5 M. terzyde voornit. Toen de heeren J. B. en D. er uitsprongen en naar ban vrien den ijlden, vonden zy dezen reeds dood. De een was aan een schedelbreuk gestorven, de andere aan een zware hersenschudding of inwendige kwetsing. Het was doodstil op de boulevards. Ra deloos stonden de beide overlevenden daar. Slechts éen café was open in de bnurt Sans-Souci. De eigenaar, de heer Latour, boorde het ramoer en geschreeuw. „Al weer 'n vechtpartij", zeide by tot zijne vronw. „Laten we maar sluiten". Doch scherper toeluisterend, kreeg hy den in druk, dat er toch wat anders gebeard was. Hij ging kijken en 1 vond twee lijken, twee mannen als wezenloos daarnaast op den grond zittend en den vernielden anto. La- tour begreep alles en liet de lijken in zijn café brengen, waar een inmiddels geroepen arts, dr. Caltonr, den dood constateerde. Nadat de politie de toedracht van het on geval had onderzocht en geconstateerd, zyn de beide Ijjken naar de Morgne gebracht. De vernielde aato is in de Garage aan de rue de Fragnée geborgeD. GOUDA, 20 April 1910. VERGADERINGvandenGEMEENTERAAD op Vrijdag 22 April 1910, des avoDds 7'/4 nnr. Aan de orde: 1. De rekeningen over 1909 van: a. het Stedelijk Mnsenm van Ondheden b. het Gemeente-pensioenfonds; c. de Gemeente-gasfabriek. 2. De nadere voorstellen in zake de tram wegverbindingen met Utrecht en Rot terdam. 3. Het voorstel tot verhaar van gerioleerden grond aan de heeren A. Nienwveld en B. van der Heg. 4. Het voorBtel om het pensioen van J. Myn- gaard te laten stilstaan. Het voorstel om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid eener over brugging van de Tarfsingelgracht. Het voorstel om een straat aan te leggen door het Regentesseplantsoen. Het voorstel tot hot toekennen eener gratificatie aan den hoofdcommies ter Secretarie W. Kromhout. 8. Het praeadvies op het verzoek van den heer J. Breebaart om restitutie van de kosten der behardiog van een deel van het 0»-- 7. De bestunrdersbond van ziekenvereenigin- gen te Gouda, zal op Dinsdag 26 April 1910, '8 avonds balfnegen, in hel café „het Schaak bord", eene algemeene vergadering honden. De agenda luidt: 1. Opening; 2. notnlen; 3. jaarverslag; 4. rekening en verantwoording; 5. voorstel tot wyziging van het regiement6. rond vraag. De majoor L. E. Hinrichs van het 3e bataljon 4e regiment infanterie alhier, wordt op 2 Mei a.s. op verzoek overgeplaatst naar Assen, terwijl de majoor F. J. A. H. Hen- driksz, van het 2e regiment infanterie te '8-Hertogenbo8cb, met ingang van 1 Mei a.s. wordt bevorderd tot Initenant-kolonel bij het 4e regiment infanterie en bestemd wordt voor het garnizoen alhier. Moordrecht. In de Zaterdag j.l. gebonden Raadsvergadering werd in behandeling ge nomen een adres van, den heer J. Buis, hoofd der openbare lagere school, waarin deze mededeelde, dat het aantal leerlingen ge daald was tot beneden 310, en aldn9 een leerkracht gemist kon worden. Gezien het belang van de gemeente, welke door het ontstaan van een leerkracht zelfs met be houd van het wachtgeld een jaarlyksche bezuiniging boekt van f 152,50, en na op heffing van het wachtgeld een van f 290,—, adviseeren Burg en Weth. het voorstel van ontslag eener leerkracht aan te nemen, waar toe met 6 stemmen tegen 1 besloten werd tegen de heer J. de Wilde. Druk werd nn gediscussieerd over de vraag wie voor ont slag in aanmerking moest komen.- de laatst aangestelde leerkracht of de minst bekwame. Na ryp beraad werd met 3 stemmen voor en 2 tegen, terwyl twee leden bniten stem ming bleven, het voorstel van Barg. en Weth. aangenomen, om aan mej. C. Buis, als de laatst aangekomene, eervol ontslag te ver- leenen. tauwEHKERK a/d IJsskl. Voor een paar dagen bemerkte de timmerman v. L. dat zyn zoontje van rnim vier jaar te water lag. Ougenblikkelyk schoot hy toe om het te redden, betgeen bero dan ook gelokte, maar hyv kwam nn ook tot de ontdekking, dat ook zijn dochtertje van drie jaar er bij lag, die door haar broertje stevig werd vastge houden. Was de man op dat oogenblik niet op zyn werf geweest, dan zon het ongelak wellicht niet zoo goed zyn afgeloopen. 3e Klasse. Trekking van Woensdag 20 April. No. 6256 f 25.000 177 1 2000. 16403 f 1000. 11776 I 400. 3238 en 5616 ieder t 200. 7919, 9299, 20737 en 10741 ieder f 100. Prjieen van 1 45. 21'2872 6115 9472 12161 15172 17783 37 2976 23 97 12234 15204 92 90 3013 47 9558 72 27 17959 114 22 6222 89 82 98 60 59 49 91 9645 12320 15328 78 78 59 6312 72 71 48 18001 222 3131 24 9749 12428 60 64 46 39 56 9803 12590 81 18130 58 3202 80 73 12609 15425 62 97 21 6423 9956 23 66 99 498 3382 6520 58 12700 76 18234 562 3407 6683 61 14 83 47 66 21 98 97 25 15597 99 69 65 6816 10068 72 15629 18312 615 82 57 10141 91 63 22 43 85 84 10236 12803 90 65 95 3518 6927 60 20 15701 76 758 20 58 10302 48 9 86 813 3608 76 4 94 92 18438 45 3753 76 42 12914 15813 70 948 60 54 49 13001 44 18585 92 76 56 63 13106 85 92 97 99 88 10485 86 95 18600 1014 3923 7102 10546 13239 15927 18785 1122 33 8 58 13306 89 88 46 46 39 10605 34 16009 93 58 98 86 38 13454 67 18831 72 4010 7234 10771 59 16114 55 1224 31 82 80 13548 16235 18926 61 83 89 10859 96 69 48 81 4137 7307 76 13609 97 19056 1308 47 29 10924 29 16300 19101 20 58 48 60 47 38 2 85 4307 7425 71 82 65 21 1411 43 36 11017 13739 82 60 44 46 7534 11142 53 99 48 47 4434 48 75 62 16442 19254 96 52 7606 86 75 60 78 1512 61 7756 11260 13802 84 19339 19 84 7802 67 20 87 19410 53 4530 7919 11382 23 16543 41 72 72 57 11413 66 70 19618 1613 4609 64 26 13945 16639 32 58 62 89 74 63 91 19631 1708 4745 8009 86 78 16749 34 47 76 77 88 88 87 78 90 4871 8145 1150a 14174 16822 99 1851 4902 71 18 14229 33 19700 86 14 8244 25 31 36 3 1905 63 8314 35 53 38 87 21 65 8541 88 14323 91 89 39 80 61 11627 64 16924 19845 85 90 85 42 14411 17005 69 2056 5018 8699 50 34 20 20021 81 5156 8717 64 52 23 94 2116 5313 30 74 14657 17128 20100 38 5510 8864 11702 76 72 20257 68 18 8923 46 14722 17264 20432 69 43 27 11802 14867 71 73 90 87 37 28 72 17360 20555 2211 99 9031 39 89 88 20612 2309 5819 32 68 14918 17424 18 2484 69 35 73 23 36 20 2668 5914 9122 93 53 87 20704 70 49 92 11977 68 17508 39 80 65 9201 12042 87 43 49 2824 6011 60 52 91 49 55 30 18 61 79 15044 17616 20819 31 48 79 99 15125 17745 98 52 98 9311 12120 41 78 20959 95 Door de Arrondissementa-Rechtbank te Rotterdam werden gisteren veroordeeld M. A., 40 jaar, boomkweeker te Gonda, wegens mishandeling en vernieling, tot drie maaDden gevangenisstraf. J. S., 44 jaar, melkslyter te Waddinxveen, wegens melkvervalsching, tot zeven dagen gevangenisstraf. Specialiteit in Nouveautés GOUDA. der belangrijke Collectie Nouveauté* en COSTUMES TAILLEUR cn verdere Nouveauté» voor het aan- taande Zomer-8ai»oen. V Heden overleed na een lang- darig lyden in den ouderdom van 79 jaren mijn geliefde Zoeter Mevronw Wed. L. KOLFF— Ki.umhuizkk. Gonda, 17 April 1910. Gerechtigd tot het voeren van bet Ryksbotermerk (Nederlandsch Wapen met bjjsohriften) vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905 (Staatsblad No. 218).

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2