piano stemmen. -V EEMOÏ7ANm SAMOSWIJN. i B. BMTEin, ADVERTENTIEN. C. SMIT S, THEO. A. VAN BEItHEL Electrisch Licht- en Krachtinstallatie BINNENLAND. „ARNOLD SPOEL". Firma Herman Zoon. Buitenlandsch Overzicht. Brieven uit de Hofstad. Tslc. Sclxij ROTTERDAM. FUn Dames en Beuren Schoenwerk Gouda en Omstreken J. F. CUYPERS, H. 11AVENSWAAY ZONEN, Die Zerstörung Jerusalems. 18-1». Markt c E o o 3 Notaris N. F. Camber van Nooten, Koffiehuis. Woouhuls. Wlukelhiils, l*akhuis Winkel- en Woonhuis, Woonhuis Woonhuis Woonhuis i Gouda iEi.: DRIJFWERKEN, LIFTEN, POMPEN, Ventilatie- en Koellnrlchtingen. kwalen, en liet zou zelfs mogelijk zijn, dat wij er tijdelijk schijnbaar door achter uit in plaats van vooruit geraakten. Het verliest ook zijn beteekenis niet, wanneer het op 25-jarigen in plaats van op 23- of 21-jarigen leeftijd wordt toegekend, en al is het einddoel uitteraard een algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, de waarde van een algemeen mannenkiesrecht zonder dadelijke invoering van ook vrou wenkiesrecht is niet hoog genoeg te schatten. In één woord, meer nog dan bij welk ander onderwerp van wetgeving ook, gaat het bij het algemeen kiesrecht niet in de eerste plaats om de détails, maar om het hooge beginsel, dat de erkenning inhoudt van de politieke gelijkwaardigheid van alle burgers, dat dan de wetgeving de zedelijke kracht schenkt van in waar heid uit den wensch van heel het volk te zijn geboren. Waarmede natuurlijk niet gezegd wil zijn, dat de détails onbeteekenend zijn. Integendeel. Maar men doordringe er zich wel van, dat délrom reeds een ver klaring voor het algemeene kiesrecht, zonder eenige nadere omschrijving, hooge waarde bezit, en dan ook door de sociaal democraten terecht als zoodanig wordt begrepen, wijl zij inhoudt een uitspraak dat in de ware politieke antithese, die steeds meer doorwerkt, de antithese tus- schen behoud en vooruitgang, tusschen conservatisme en democratie, stelling wordt genomen in het democratische kamp. De heer Van Houten moet toch eens in een vrij oogenblik probeeren van dit beginsel-inzicht iets te begrijpen. Zijn strijdlust zal er wel niet door vermin deren. Zijn strijdwijze zal er een hooger karakter door erlangen. Een verslaggever van de Indépendance is den heer Roosevelt tot het station Quêvy tegemoet gereisd, in de hoop dezen in den trein te kannen interviewen. Maar evenals te Parjjs, wist ook thans de redactenr van de Outlook zich tegen den aanval zijner col lega's te verdedigen. Hij ontving de aanwe zige journalisten te zamenin zjjn Balopwageu, drukte allen de band, het in Amerika tot een gevleugeld woord geworden .delighted" klonk bij elk krachtig shake-hand, maar van opzienbarende verklaringen geen sprake. Hof felijk maar duidelijk gaf hp den heeren te verstaan, dat hp vóér de aankumst te Brus sel nog 150 brieven te lezen, en de antwoor den te dicteeren had aan zpn secretarissen. In de begrooting8commissie van de Oos- tenrpksche Kamer verklaarde Donderdag de Duitsche afgevaardigde Wolf dat aan een herstel van den vrede tusschen Dnitschers en Tsjechen niet te denken valt, zoolang de Tsjechen het denkbeeld van een Tsjechisch staatsrecht niet hebben laten varen. Spreker eisebte, dat het ambt van Duitsch „Land- mannminiBter" onmiddellijk weder vervuld wordt, zonder dat rekening wordt gebonden met een eventueele benoeming van een Tsjechisch „Landmaanrainister". De afgevaardigde Kramarscb verklaarde, dat de Tsjechen een bespreking van de quaestie der nationaliteiten in het comité voor de nationaliteiten niet zullen verhinde ren, wanneer slechts het wetsontwerp op de nationaliteiten niet in handen van dit comité wordt gesteld, want dit zouden zp als een uitdaging beschouwen, daar zp niet kunnen toeBtaan, dat de talenqnaestie, de districls- iudeeling en de afbakening der nationalitei ten, uitsluitend voor Bebemen, in den Rijks raad zal worden behandeld. De nationalitei- tenquaestie is voor geheel Oostenrijk van belang en kan slechts worden opgelost op den grondslag van volkomen gelijkstelling. We hebben reeds gemeld, dat Toergoet pasja de opstandelingen, die den zoo gewich- tigen Katsjanikpas bezet hebben, van drie kanten heeft ingesloten. Volgens de Sabah was aan de opstandelingen een termpn van 12 uren toegestaan om zich over te geven, aan welken elsch blijkbaar door hen niel voldaan is, daar, geljjk gemeld, besloten is hen heden te twaalf uur aan te vallen. Men verwachtte een uiterst bloedig gevecht. Het verkeer van posttreinen met Mitro- witsa is sinds gisteren ambtelijk gestaakt, hetgeen als voorbereidende maatregel voor het gevecht kan worden beschouwd. Het verluidt, dat de Albaneezen Dzjawid pasja hebben doen weten, dat hp, als bij het opperbevel der Tnrksche troepen op zich mocht nemen, Saloniki niet levend zal ver- laten. De Albaoeesche afgevaardigden voor Ipek en Prizrend hebben telegrammen ont vangen, waarin hun aangezegd wordt, dat zy, als zij de party van eenheid en voor uitgang niet verlaten, als verraders van de Albanee8che zaak zullen worden beschouwd. Ëen bedenkelijke omstandigheid is, dat er bij ,de opgeroepen reservisten weinig lust bestaat om de Arnauten te bevechten. De beweging in Albauië blijkt goed georgani seerd te zyn. Den oud president Roosevelt is gisteroch tend bij zgn vertrek uit Parijs uitgeleide gedaan door een groot gezelschap ofücieele personen. President Faillières was vertegen woordigd door den commandant Heilot voorts waren aanwezig Picbon, de minister van buitenlandsche zaken, Haart namens den minister-president Ëriand Lépine, de prefect van politie Robert Bacon, de Amerikaansche gezant te ParysJosserand, de Frhnsche gezant te Washington Mollard, de directeur van het protocol, enz. enz. Roosevelt heeft van al de aanwezigen mot stevige handdrukken afscheid genomen en in de warmste bewoordingen zyn dank uitge sproken voor de beerlgke dagen, die h{] in Parys had doorgebracht. Den avond te voren, hadden de heer en mevrouw Pichon nog een grooten feestmaaltijd gegeven ter eere der Roosevelts, waaraan o.a. aanzaten Loubet, Briand, Bourgeois, Clemenceau, Ribot, baron en barones d'Estournelle de Constant, Deschanel, Delcassé, Hervieu, Maurice "'Don- nay, markies de Ségur, Hanotaax, Hugues le Roux, Tardieu e. a. Na het diner zyn er aan Roosevelt allerlei oade tractateo en diplomatieke stukken getoond, die tusscheu Amerika en de Fransche koningen gewis seld zyn. Met Clemenceau had Roosevelt een lang gesprek in het Eugelsch. Men weet, dat Clemencean in zyn jouge jaren geruimen tyd iu Amerika geweest is. In tegenstelling met do tallooze eerbe wijzen, die den oud-president op zyn tucht door Europa ten deel gevallen zyn, heeft een geestelyke hem een brief gezonden, waarin hy zich hevig kant tegen wat hy noemt den dieren-moord, waaraan Roosevelt zich in Afrika heeft schuldig gemaakt. De verbolgen geestelyke zegt bet in zyu brief den grooten jager vierkant, dat z. 1. bet dooden van onze lagere mede-schepselen, alleen om de sport, zonder dat dit voor de veiligheid of voor de voeding noodzakelijk is, zonder dat ook de wetenschap er wer kelijk door gediend wordt, onmenschejyfc en afschuwelijk is. .'-«V Zooals wy mededeelden, had de commissie tot herziening van het reglement van orde in het Pruisische Huis van Afgevaardigden de beruchte bepaling aangenomen, die aan den president het recht geeft om afgevaar digden door den sterken arm de zaal te laten uitzetten. Reeds had de Regeering desge- vraagd de noodige „militaire macht" daar toe beschikbaar gesteld. Op deze wyze zou bet dan de meerderheid mogelijk worden gemaakt zich te bevryden van de noodzakelijkheid om ernstige en on aangenaam klinkende ciitiek op het jonker regime door vrijzinnigen en sociaal-democra ten uitgeoefend, aan te hooren. Thans verneemt het Berliner Tageblatt, dat het centram tegen de beruchte bepaling zal stemmen, zoodat zy waarschynlyk niet zal worden aangenomen. En dit, terwyl de leden van het centrum, die toch in de com missie zaten, het artikel hebben geaccepteerd. Wat de reden van deze frontverandering is van het centram, kou het B. T. niet te weten komen. De radikale politici en alle jonge officieren zien volgens den correspnndent van de ,V08sisclte Zeitnng" te Athene, met leede oogen de warme ontvangst aan, die den öriekschen Kroonprine op Korloe bereid is en zjjn verbolgen op de party van Tbeotokis en den burgemeester van de stad Korfoe, die tot die party beboort. Zo bewereu, dat de geestdriftige begroeting van den Kroon prins bét werk van de Tbeotokisten is ge weest. Zy mecnen dat deze en de andere personenpartyen den Koning en den kroon prins, wanneer zjj naar Atbene terngkeeren, ook te Patras en te Atbene met vrengde- bedrijf zullen inbalen en dreigen na reeds met tegeubetoogingen. Ten gevolge van deze geschillen komt de dynastieke kwestie weer meer op den voorgrond. De heetst gebaker den, die altyd de kern van het militaire verbond hebben uitgemaakt, leggen samen met de groep van Karaiskakia neiging aan den dag, om een nienwe revolutionaire bewe ging op tonw te zetten. Tegeiyk wordt in Athene en in de provincies de strooming om de Nationale Vergadering in een Constituante om te zetten, sterkerde Constitnante zon dan ook de kwestie van bet regeeringsbnis moeten regelen. Aangezien de Koning van deze stroomingen en bewegingen op do hoogte is, is by van plan, ten einde ernstige bot singen te vermijden, nog voor hot bjjeenko- men van de Nationale Vergadering afstand te doen van den troon, in welk geval de radikalen den ondsten zoon van den Kroon prins op het schild zouden beffen. Dit Kief komt bericht, dat de gouverneur- generaal Trepof daar begonnen is een aantal joden nit de stad te zetten, niettegenstaande de regeering hem opgedragen had, een by- zondere commissie te belasten met bet onder zoek naar het recht tot verblijf van de joden, die met uitzetting bedreigd werden. Donder dag by het aanbreken van den dag trokken vele afdeelingen kozakken, agenten en gen darmes de jodenwijk in en maakten met tromgeroffel en trompetgeschal de beslissing van den gouverneur bekend. Nog geen drie uren later begonnen de troepen en do politie met onverbiddelijke gestrengheid de man daten tot uitzetting nit te voeren. Er speel den zich hartverscheurende tooneelen af. Zieken, ouden van dagen en kinderen werden meedoogenloos voortgedreven. Wanneer de nieren ziek zijn, wordt het geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Niets is meer te vreezen dan vergiftiging door urinezuur, omdat dit zoo langzaam voortwoekert en zoo dikwyls niet verdacht wordt, voordat de ziekte zich door het ge heele lichaam verspreid heeft. Het groote werk der nieren is om uit het bloed de arinezuar-vergiften af te scheiden. Wanneer deze orgauen echter zwak of ziek zyn, kannen zy hun werk niet behoorlijk volbrengen en wordt bet geheele lichaam langzamerhand vergiftigd. Dat is de reden, dat gy u zoo afgemat terneergeslagen en prikkelbaar gevoelt. Het is of gy geen kracht, geen energie of werk last hebt. 's Morgeus hebt gy een ellendig gevoel in aw rug, en pyn in de lendenen en zyden, uw oogen zyu opgeblazen en uw lede maten rheumatisch, vooral by vochtig weer. Uw urine is bewolkt eu komt branderig en onregelmatig. Tenzy het urinezuur onmiddellijk wordt uitgedreven, worden uw leVensdeeJen aan getast en treden noodlottige ziekten op; de nieren worden cel na cel vernietigd eu de blaas verliest misschien haar kraeht om het water op te houdeu. Alleen een niereugeneesmiddel kan het urinezuur oplossen en de nieren helpen om de onzuiverheden'mit het bloed te flltreeren Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn als zoo danig bekend. Zy werkeu rechtstreeks op de nieren en blaas en herstellen hun natuurlijke werking. Let erop, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen, en de handteekening van James Foster op du doos voorkomen en weigert alle namaak. De echte zyu te Gouda verkrijgbaar by de heeren Wolff Co., Westhaven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. XXVIII. Ik zal ditmaal niet in bijzonderheden spre ken over de misdrijven, die in de lieve resi dentie aan de orde van den dag zijn. Iu de droevige Ryswyksche moordzaak is het eenige nieuws, dat de dader van de zie kenverpleging overgebracht is kunnen worden naar de gevangenisin de bigamie-zaak is een stuk voor den dag gekomen waaruit duidelijk blijkt, dat de verdachte heel goed wist, wat hy deed toeu hy zyn tweede huwe lijk ging sluitenhy liet althans zyn eerste vrouw beloven onder valschen naam in een Engelsch dorpje te blijven wonen, wat zeker tegen hem pleit; van deu woekeraar V. L, die een „reispenning" van '200,000 gulden meenam en daardoor zyn toch reeds geda- peerde schuldeischers nog méér benadeelde, hoort men niets, hij is weg en zal wel weg blijven. Eb wat de chantage aangaat, nieuws op dit gebied is slechts een brochure die dezer dagen van een der heeren afdreigers verscheen en waarait weer eens te meer de affichawelyke brutaliteit blijkt, waarmede deze lieden hun bedrijf uitoefenen. De brochare is een pamflet tegen de politie, die den schrij ver der brochure onbillijk zou behandelen (door hem en een zijner medeplichtigen een politie-agent voor hunne woningen te plaatsen) uit wrok en haat tegen den onscholdigen schrijverIk zal my er niet in verdiepen, hoewel de lust groot is om iets uit het fraaie geschrift, dat voor my ligt, over te schrijven. Voldoende zy de mededeeling, dat de bro chure een hoogst ongunstigen indruk maakt en dat er oog eenige van dergelijke brochures in worden aangekondigd. Moed kan men den afpersers inderdaad niet ontzeggen Wat de strijd tegen de speelhuizen aangaat, ik vrees d it die nog lang niet beëindigd is. Dezer dagen werd bijv. de „Sportingclub International" (een der bekendste speelsocie- teiten) weer vrijgesproken, terwijl een kleine inrichting, die zich minder correct aan de vereenigingsstatnten hield (de „Clnb bippi- que") werd veroordeeld de bestuursleden zijn intnsschen allen buitenlanders en zalleu wel niet komen opdagen, als hun vonnis moet wordeu ten uitvoer gelegd Een der groote speelinrichtingen, de „Deli-Clob" in het aris tocratische Korte Voorhout (vlak tegenover het Paleis van Justitie en de „Zojd-Holland- sche Heerensocieteit" in een zijstraatje van de drukste straat der stad (de Spuistraat) zijn thans gesloten maar niet voor goed. Het is de gewone voorjaarssluiting, de voorberei ding voor het zomerseizoen, in welken tyd de sociëteiten naar de badplaats plegen te verhuizen. Zal er nu van de zomer te Scbe- veningen minder gespeeld worden Ik gelooi 't niet. Wel zal de politie weer „posten" waar zy kan, maar niemand gelooft meer, dat het posten, zonder ondernemers of bezoekers te kunnen straffen, op den duur vruchten zal kannen afwerpen. Daarbij komt, dat er in bet badseizoen in de „Club de Schéveningue", d. i. de club die van de Maatschappij Zeebad Scbeveniugen üitgaat, altijd gespeeld wordt en deze inrichting (waar trouwens geen jongelieden op crediet kapi talen kunnen verspelen) <zal de politie wel met rust laten. Aardig zou het intusschen zijn, indien de politie ook de „Club" ging postenmen zegt n.l. dat de „Club" dan weer verplaatst zoa worden naar zijn vroe gere woning (waar nu. in een zijvleugel van het Kurhaus het inhalatorium gevestigd is) en de Maatschappij Zeebad Scbeveningen moet het recht hebben zoo werd mij althans verzekerd om d&&r hazardspel te laten beoefenen. Dat zou dus nog een Uardig conflict kunnen geven. Maar misschien kiest men eieren voor zyn geld en laat men hei van weerszijden zoo ver niet komen. Van belang voor dit soort aangelegenheden is ook wie burgemees ter is, want men weet, dat de burgemeester als hoofd der gemeentelijke politie ten deze vérgaande bevoegdheid heeft. Mag men na de jongste berichten gelooven, dan zal onze burgervader, baron Sweerts, wiens zes jaren tegen Juni om zyn, zich een herbenoeming laten welgevallen. Met zekerheid kan ik er echter niet voor instaan, daar ik in de gege- ven omstandigheden de heer Sweerts is n.l. ongesteld - geen vrijheid vond voor om an allerhöchaten Stelle inlichtingeh té gaan inwinnen. Voor onmogelijk houd ik het bericht, dat de burgemeester aanblijft, intnsschen niet. Het mag bekend verondersteld, dat de heer Sweerts gaarne naar Arnhem was verhuisd als Commissaris der Koningin in Gelderland, maar de rechterzijde eischte iemand op die post, die meer rechtsch genegen was dan onze bqrgemeester, dje vroeger als min of liföer liberaal bekend stond De anti revolutionaire jonkheer van Citters snoepte onzen burge meester de commis8arispost af. Trok Arnhem, waar baron Sweerts vroeger burgemeester was, bem in het bijzonder aan, ook voor andere commissaris-benoemingen (in Friesland en Overijsel) werd hy benoemd, maar ten onrechte de heer Harinxma ging naar Leeu warden, de heer Van Rechteren Limburg naar Zwolle. Ook Indië deed geen beroep op het onJ-lid van den Raad van Indiëbarou Sweerts bleef hier. Onder deze omstandig heden lijkt ketmü heel niet onwaarschijnlijk, dat de burgemeester zich laat herbenoemen, hetgeen nog niet beteekent, dat de heer Sweerts nóg eens 6 jaar aan het hoofd der residentie zal staan. Terwyl ik dezen Brief schrijf, hoor ik het overlijden van baron Melvil van Lynden, oud-minister van buitenlandsche zaken in het kabinet-Kuyper. Wat een herinneringen roept dit sterfgeval in my op 1 De oude heer Melvil van Lynden was een op-en-top gentle man, lange gestalte, met onberispelijke scheiding en keurige witte baard. Knap man gewis als rechter, maar als leider van onze buitenlandsche zaken hoe kwam het toch dr. Knyper in het hoofd dezen man aan het hoofd te stellen van ons Departe ment van BnUenlandsche Zaken? Was er misschien geen ander te vinden Men zon het haast gelooven. Want al weldra bleek in 1901, in wat zwakke handen de moei lijke portefeuille van Buitenlandsche Zgken zich bevond. Ik zal hier de heele lijdensge schiedenis van deze zaak niet de revue laten passeeren. Bij velen zal zij nog vorschvar het geheugen liggen. Wie herinnert zich niet die merkwaardige interpellatie-Van Kol (waarbij verschillende andere Kamerleden ztch in het debat mengden) over de zoo genaamde Buitenhof-crisis. Niet de heer Mel vil van Lijnden antwoordde, maar de Pre mier, dr. Kuyper namens de Regeering op de door den heer Van Kol gestelde vragen. Het ging toen voornamelijk over het vreemde feit, dat onze oud-gezant Von Weckerlin op het Departement van Bnitenlandsche Zaken was werkzaam gesteld, naar het officiëel heette op verzoek van het geheele Kabinet, doch in werkelijkheid alB toeziende voogd voor den min of meer onder politieke Cttra- teele gestelden miiiister van buitenlandsche zaken. De interpellatie zelf liep hoe kon het anders? met een shser af; de mi nister was reeds gevonnisd door zijn Verde diging van zyn laatste begrooting. Weldra (begin Maart 1905) vroeg en verkreeg da heer Melvil van Lijnden eervol ontslag; niemand wist eigenlijk waarom bij heenging. De oorzaak van zfjn verdwijnen van het tooneel is officiëel nimmer opgehelderd. Maar ieder gevoelde het, waarom hij ging. Zyn positie was onhoudbaar geworden. Een herinnering aan deze episodenit eigen ervaring moge hier vermeld worden. Toen schrijver dezes zich in dien tyd eens aan het Bnitenhof aanmeldde om over een ge wichtige aangelegenheid den Minister te spreken, kreeg hij ten antwoord dat de Mi nister op 't moment niet te spreken was. Reeds wilde ik heengaan, toen mij gevraagd werd, of ik dan soms den heer Van Weckerlin spreken wilde 1 Na wist ik er alles van, hoe de vork in den steel zat, maar dit ging mij toch te ver. Nauwelijks was mij de vriende lijke vraag voorgelegd, of ik antwoordde, natuurlijk even vriendelijk Wie is dat Die vraag bad een merkwaardige uitwer king. Eerst een blik vol minachting, zoo iets van „weet U dit niet?" maar toen weer beleefd zooals dit op het Foreign Office beboort, werd mijn vraag beantwoordMijn heer Van Weckerlin, de oud-gezant te Kon- stantinopel, die hier op het Departement werkt Een beleefd „dank u zeer" van mijn kant en ik ging heen. Ik wenschte den Minister te spreken en geen assistent of voogd 1 Het overlijden van den heer Melvil, dat niet onverwacht kwam (de overledene was nl. reeds lang lijdende), zal de VanHeecke- ren-geschiedenis, naar ik vrees, niet doen beëindigen. Wel is nu een eveutueele hoofd getuige dood, maar veel verschil zal dit niet maken, daar de ond-Minister zélf waarlijk niet de schuld geweest is, dat de zaak aan het rollen kwam. Integendeel, ik heb uit uitstekende bron meermalen vernomen, boe de gentleman, die nu overleden is, steeds geweigerd heeft zich over de znak, waarin hij gis Minister betrokken was, nit te laten. Een loffelijk zwijgen, dat te meer waardee ring verdient, wanneer men weet, hoe gaarne deze ond-Minister gesproken zon hebben, indien zyn plicht het hem niet bad verboden. Over de Van Heeckeren zaak, waarin de na overledene, waarschynlyk min of meer zijns ondanks, een rol speelde, zal men wel spoe dig meer hooren, Wannéér de nieawe nota van Heeckeren gepubliceerd zal zyn. Tot zoolang scbwamm drüber De weinig om handen hebbende Hage naars hebben 't nn drnk. Eerst moet men het Japanscbe priosenpaar natuurlijk zien, dan de groote oad-president der Ameri kaansche CJnie Roosevelt en dan de Jnliana- viering (het is trouwens een Zaterdagdus hebben de kinderen toch 's middags vrij), maar het laat zich aanzien, dat het tochten grootsche viering zal worden. Te midder nacht zal een plechtig koraal plaats hebben op het bekende Plein-1818 en 's avonds schitterende illuminatie en waterfeest op den Vijverberg (den bekenden Hofvijver). Als het weer na maar een beetje meewerkt, dan zal de eerste verjaardag van ons Prinsesje op voorbeeldige wijze gevierd worden. De wan klank in een der bladen, n.l. oppositie tegen den verkoop der Jnliana-bloempjes door zich welwillend beschikbaar gesteld hebbende jonge dames, zal naar ik vertroaw geen kwade gevolgen hebben. De opbrengst van den bloempjes-verkoop zal in de residentie zeker zeer ruim zijn. Daar ben ik zeker van. En de arme tnbercnlose-lyders zullen er dankbaar voor zyn, n'en déplaise de malle bezwaren tegen den verkoop op straat. Er is hier thans veel belangstelling voor het geschrijf 'óór en tegen den groentijd. Die belangstelling laat zich ten volle ver klaren door bet feit, dat den Haag, tnsschen Delft en Leiden liggend, een groot contin gent stndenten jaarlijks aflevert. Ieder heeft het hier thans over den groentijd, over des- zelfs vóór- en nadeelen. Een der groote bla den, „Het Vaderland", schreef er zelfs onder de professoren reeds een enqnête voor nit. En velen gaven bereidwillig ban oordeel. Daar is zeker nog wel iets over te zeggen doch dan zon mijn Brief te lang worden. Ik kom er nog wel eens op terng. HAGENAAR. "-7 Zooals men weet, is in den nacht van 1,6 op 17 April 11. met den trein r.o. 48 der H. IJ. S. M., te 12,42 oor van nit Rotterdam aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen een colliwagen, inhoudende postzakken, die gedeeltelijk onderweg zyn opengesneden. De navolgende nit Den Haag verzonden goederen worden vermist lo. een pakket Den Haag 626—Gronin gen, inhoudende1 zilveren schakelarmband met loshangenden bal, 1 lacifersétni van geringe waarde, 2 tabletten chocolade en brief in enveloppe 2o. een pakket Den Haag Parkstraat 53— Groningen, inhoudende1 bankbiljet van f 10, 1 Rijksdaalder, 3 guldens; 3o. een pakket Den Haag BaHstraat 136— Deventer, inhondende: een koperen inktstel met penhouder; 4o. een palfket Den Haag Balistraat 138— Zeist, inhoudende2 bassen, 2 paar zwarte koasen, 1 pak chocolade, 1 pistache en 1 carte de correspondance 5o. een pakket Den Haag Van Limburg Stirnrastraat 1Ö0—Lanteren, inhondende 2 boeken, getiteld „Thnis* en „In den vreemde"; 6o. een pakket Den Haag Van Limburg Stiruin8traat 183—Amsterdam, inhoudende 2 bankbiljetten k f 60, JD 5171 en LV (of LN) 5844- bankbiljet k t 40, ON 7734 2 bankbiljetten k f 25, ËEÜ 2539 en FFA 82235 bankbiljetten k t 10. BW 90272, BT 35349, CU 19480, CC 76870 en BZ 02032 j voorts 1 zegelring met bruinen steen, onbewerkt1 zegelring met losben steen, grys met zwarten onderkant met gegraveerd wapen, ring aan buitenkant opeugezaagd4 paar Zeeuwsche gouden manchetknoopen met beugelsloiting2 gouden mousquetons 2 pla tina chafons (1 groote en 1 kleine)1 paar gouden damesknopjes, op bet oor met parel tjes omzet en in het midden een opaaltje en 16 losse Zeeawsche knoopjes van onge kleurd goud 7o. een pakket Den Haag—Balistraat 131— Bus8nm, inhoudende2 bonbonlepels van massief zilver, waarvan de bladen glad en ovaal, de stelen breed uiteenloopend, en 8o. een pakket Den Haag Stadhoudersplein 22—Amsterdam, inhoudende een heerfcnpor- temonnaie. ie^n V Voor de bewijzen van deelneming ontvangen by het overlijden van onze ge liefde Ecbtgenoote en Moeder betuigen wy onzen hartelyken dank. L. v. VLAARDINGEN en Kinderen. TAfiOAltTS Settled. Singel Telefoon 6020. Spreekuur 1—4. Men wordt beleefd verzocht de overige nren vooruit te beipreken. SCHOENHANDEL, KLEIWEG E 30, tegenover de Kleiwegsteeg GROOTSTE SORTEERING in'Zwart en Bruin Chroomleder. Is te soort GUMMI-HAKKEN. (Alle reparatiën en aangemeten werk) DAMES-ZANGVEREENÏGTNG Dlrektenr J. H. B. Sf UVIU:RHA|V. UITVOERING VAN angei Door dezen heb ik de eer te berichten dat een mijner stemmers'geregeld elke week 1 dag te werkzaam zal zyn. Hoogachtend, Hon. 1%'eil. Ptanofahriek. Dl^ HAAG.' Tele,00n N°- 2897' OCCASION, een ?eer goeden SALON- VLEUGEL, klein model. Wen wordt verzocht op 't MEUK te fetten uit hit Mag vzirt* va* GOHINCHEM. Deze THEEEN wórden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf wee en een half en een Ned. one ,met vermelding van Nommer en [Prijs, voorzien van nevenstaand [Merk, volgens de Wet gedepo- 'neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J. G. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. Oratorinm van AUGUST KLUGHARDT, op DINSDAG 3 MEI 1910, des avonds 9l/t nar in de St.-Janskerk te Gouda (ingang by de Kosterswoniog) met welwillende medewerking van HH. Invité's; Jeerlingen der hoogste Solfège-klasse van de "Muziekschool der Afd. van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Rotterdam en van leérlingen der Koorklasse van de Stedelijke Muziekschool te Gouda. Volledig Orkattt van H.H. Leden van het Residentie-Orkest. Harp. Mejnffronw ROSA SPIER. (Koor en Orkest te zamen 170 personen). Solisten: Mevrouw ANNIE REBALLIO-Siewe (Sopraan) Rotterdam Mejnffronw C. VAN REEDT DORTLAND (Mezzo-Sopraan) Gouda; KATCHEN RUDOLPH (Alt) Cassel de Heer RUDOLPH VAN SCHAIK (Tenor) Amsterdam ANTON BRANDS (Bas-Bariton) Rotterdam. Donateurs en Kunstlievende leden hebben recht van toegang volgens het reglement. Toegangskaarten voor de uitvoering ,»f 0.75. Gecombineerde Kaarten voor Generale Repetitie en Uitvoering (strikt per soonlijk) k f 1.— en tekstboekjes met Hol- landsche en Dnitsche tekst k 20 cents, zyn verkrijgbaar by den boekhandelaar J. DE VËN, Wydstraat. Toegangskaarten voor de Generale Repetitie 2 Hei 1910, 's avonds 71/, uur voor de Arbeidende Klasse, Donateurs en Kunstlievende Leden, 's avonds aan de kerk k 26 cents. Men wordt beleefd verzocht zich van bij valsbetuigingen te ontbonden. OS cent per Jletch. Aanbevelend, O XI <D -C U <D t_ 3 <D te GOUDA, zal op Maandag O Mei 1910, vm. 11 our, in de R. K. Leesvereeniging a. d. Westhaven, aldaar, publiek verkoopen No. 1. Een goed onderhonden tapperij en erf, van onds genaamd „Het Amsterdamsche Veerhuis" aan de Gouwe no. 174 te Gonda. In eigen gebruik. No. 2. Een net met erf, aan de Heerenstraat no. 119 te Gouda. Per week verhaard voor f 2. No. 3. Een met afzonderlijke bovenwoning aan de Nieawe Haven no. 106 te Gonda, op den hoek der Vrouwesteeg, met op^aDg in die steeg. Boven en Beneden bijeen verhaard voor f 2.65 per week. ^No. 4. Een flink met erf, aan de Nobelstraat achter den Raam no. 18 te Gonda. In eigen gebruik. No. 5. Een raim met afz. bovenwoning en erf, aan den Raam no. 316 te Gonda, op den hoek der Nobel straat, waarin een goed beklante kruide niers- en water- en vnnrnering. In eigen gebruik. No. 6. Een met afzonderlijke bovenwoning, achter het vorige perceql, aan de Nobelstraat no. 4 en 6 te Gonda. In eigen gebruik. No. 7. Een enkele jaren geleden nieuw gebouwd met erf, achter bet vorige perceel aan de Nobelstraat no. 8 te Gonda. Per week verhuurd voor f 1.85. En no. 8. Een met afzonderlijke bovenwoning, achter het vorige perceel aan de Nobelstraat no. 10 en 12 te Gouda. Boven verhuurd voor f 1.45 en beneden voor f 1.35 jwr week. De panden zün te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóo^den verkoop van 10—12 en 2 tot 4 uren en op dien dag van 9 tot 11 oren. Ze zyn te aanvaarden op den be taaldag der kooppenningen 9 Juni a.s. Nadere inlichtingen geeft gezegde notaris. TELEFOON NnSö- KLEIWEG 9. Tel. 227.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2