IMEN. DE STIEFMOEDER. ITHffl. iar en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ■treken Buitenlandsch. Overzicht. Verspreide Berichten. ’S PE r@r FEUILLETON. glijders FT, n modellen te /PERS, Hitfabriek. ZONEN, «huppels. No. ll&leLyMaandag 9 Mei 1910. 49ste Jaargang.' 1 t aden SALON- i tverkelyke half er te berichten igeld elke week iriefkaart wordt gezonden door iltbommel. i aantal onge- op aanvraag '8 Jb Co. Oostenrijk-Honqabije. Hofrichter heeft Woensdag naar een pries ter gevraagd om te biechteneen aar lang bleef de „Feldsuperior” in zjjn cel, en hy had n toepassingen lerde JPor- rts. Zy geven rs niet kunnen geen imitatie No. 2897. IK te letten IK VA DRUP- wordt nagn- van andere engen, wijzen ider den naam net opschrift nae fabriek »k HU, Dm Xm<. De overwinning, die de Turksche troepen te Katsjanik hebben behaald, is daarom van groot belang, daar generaal Turghut-pasja nu zijn verbindingen met Oeskjoeb kan her stellen en het hem gemakkelijker zal vallen, z|jn troepen te proviandeeren. Bovendien zal deze overwinning van de moraliseerenden invloed zijn op de rebelles, die nu quasi hunne onderwerping zullen aan bieden en trouw zullen zweren aan de regee- Aangaande Albanië vinden wjj in een tele gram uit Uskub van Donderdag het volgende vermeldDsjabir pasja, commandant van Mitrowitsa, is heden telegrafisch naar Kon- stantinopel ontboden en daarheen vertrokken, naar het scbynt wegens twisfmet den opper bevelhebber. Hij werd te Kon itantinopel door Dzjawid pasja begroet. Men weet, dat een aantal officieren van het Turksche leger in Albanië het ministerie van oorlog hebben verzocht, Sjefket Toergoet pasja, hun opperbevelhebber, te vervangen door Dzjawid pasja, die eenigen tijd geleden krijgsverrichtingen in Albanië beeft geleid. Het telegram uit Uskub meldt verder, dat Londen, 6 Mei. Blijkens het om 6 n. 20 nm. uitgegeven bulletin zijn de sympto men in den loop van den dag verergerd. De toestand van Z. M. is thans critiek. (Later). Een groote voor het Paleis ver zamelde menigte ontving met consternatie bet ernstige nieuws van het avondbulletin, dat door bijzondere edities van de avond bladen spoedig bekend werd door geheel Londen. Duizenden haastten zich de avond bladen te koopen. Het nieuws veroorzaakte algemeene bedruktheid. Alle leden der Koninklijke familie, behalve de Hertogin van Albany, zijn voortdurend in bet Paleis. Men schijnt meer en meer overtuigd te zijn, dat de toestand des Konings absoluut wanhopig is. (Later). Lord Knollys, de secretaris des Konings, deelde Reuter mede, dat om 10 n. n.m. geen verandering in den toestand des Konings is ingetreden. Niettegenstaande den regen blyft er voort durend een groote menigte voor het Paleis. Londen, 7 Mei. De Koning is over leden. er Donderdagochtend in het boven Morawa- dal een gevecht plaats had. Men boorde zwaar kanonvuur. De Albaneezen hadden de over heid meegedeeld, dat zij Mitrowitsa op 8t. Joris zouden binnenrukken. De bezetting be staat daar, envenals te Prisjtina, uit slechts een bataljon. worden afgele- pakjes van vijf i een Ned. one m Nommer «n q nevenstaand Wet gedepo- oering van ge- velende IL, IT Lz. drie weken duren, om de juiste inlichtingen te verkrijgen, zal men zich met vertegenwoor digers van de Duitsche arbeidersvereenigingen in betrekking stellen. met mij voelt en ondervindt. Maar ik sta eenzaam altijd eenzaam Hüde voelde, dat het oude, diepe medelij den voor de ongelukkige vrouw niet dood was in haar hart. „Als ge slechts wildet, vrouwe Adelheid, zou men u liefhebben/ meende zij, terwijl zij zich door haar edele inborst liet verleiden, op de stemming der gravin in te gaan. „Wie? Bij voorbeeld Pax Agnes gijAch, beste Hilde, ik ben nog te jong, mijn hart is te vurig, dan dat ik aan de gevoelsdweper}) van een schoolkind, of de homoeopathische vriendschapspillen van een braaf, edel wezen als gy zyt, genoeg zou kunnen hebben/ Hilde borg haar handwerk in hettaschje. Uit haar blauwe oogen sprak misnoegen. „Duid het mij niet ten kwade, vrouwe Adel heid, maar mijn gezichtskring is volstrekt niet zoo beperkt en beneveld als a scbynt te den ken. Ik verbeeld my zelfs, besliste, heldere begrippen te hebben van mjjn en anderer levensdoel. Gij, op bet booge ros der rus teloosheid en hartstocht, neemt de zaak on getwijfeld lichter op. Gjj twist met het nood lot en stelt andere menscben verantwoorde lijk voor uw ongeluk en uw fouten. Ge stelt booge eischen aan het leven, aan u zelf de kleinste. Ge wilt tot eiken prys bemind worden goedl Wie, wat bemint gjj? Volgens de wet van 1905 hebben de vrou wen in Noorwegen, die economisch zelfstan dig zyn en een inkomen hebben van 400 kronen in de steden en 300 op het platteland, kiesrecht voor de gemeenteraden, wanneer zy belastingen betalen. Gehuwde vrouwen hebben kiesrecht, wanneer hare echtgenooten de belastingen, voor welke zij aangeslagen zjjn, betaald hebben. By nalatigheid in de betaling der belas tingen verliest de vrouw het kiesrecht, de man tiet. Door het comité voor de grondwet uit het Stortbing is nu met algemeene stemmen besloten om aan dit lichaam de aanneming voor te stellen van de in het vorige jaar door de radicalen on sociaal-democraten voor gestelde grondwetswijziging, waarbij de vrou wen, wat bet kiesrecht voor de gemeente raden betreft, gelyk gesteld worden met de mannen. Dit voorstel wordt door alle partyen ge steund en de aanneming is das zoo goed als zeker. De Senaat van den Staat New-York heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbjj het tot een misdrijf wordt verklaard, wedden schappen aan te gaan by paardenrennen. Men verwacht in New York van dezen maatregel, dat hjj aan de rensport in dien Staat een nekslag zal toebrengen. Hetzelfde wetsontwerp was reeds, hoewel op enkele punten in eenigszins gewyzigden vorm, aan genomen door het Hois van Afgevaardigden. Dat Huis zal nu het ontwerp wel goed keuren in den vorm, dien de Senaat er aan heeft gegeven. Verder heeft de Newyorksche Senaat met groote meerderheid (36 tegen 8 stemmen) een ontwerp aangenomen, dat de houders van ren-banen strafbaar stelt, indien er op hun banen wordt gewed. Dan is er een wetsontwerp in voorberei ding, welke beoogt, het publiceeren te ver bieden van de wedkansen der verschillende paarden, voor de races ingeschreven. Ai deze maatregelen zullen worden ge nomen op initiatief van en met algemeene instemming van gouverneur Hughes. ring, met bet stille voornemen echter, om by de eerste gelegenheid de beste weder op te staan, wanneer Turghut pasja althans niet behoorlijk profiteert van zjjn overwinningen niet weet door te dringen in het hart van Albanië, speciaal tot Luma, het sterkste punt van het verzet. Uit officieele kringen verneemt de be richtgever van de Temps, dat de regeering zich nogal bezorgd maakt wegens een zekere mate van gebrek aan discipline by de troe pen. Zjj moeten verklaard hebben, dat zy zonder bezwaar tegen den vyand zullen oprukken, dat zy de garnizoenen, die hun in Albanië aangewezen worden, zullen betrek ken en dat zy zullen medewerken tot hand having van de orde en de constitutionneele wetten, maar dat zy weigeren de bevolking te ontwapenen, daar zy van meening zyn, dat ieder man in Turkye het recht moet hebben gewapend te zyn, zoolang de recht banken niet geregeld werken en de auto riteiten nog niet by machte zyn de vrouwen, kinderen en den eigendom te beschermen. Rooverbenden overvallen nog voortdurend de dorpen en wanneer men de Albaneezen begint te ontwapenen, zal men ook aan de andere Macedonische elementen de wapens ontnemen, daartoe kan het leger niet mede werken, althans voorloopig nog niet. Von Biichnow is gisteren hier geweest, niet waar?" „Ja/ „Waarschijnlijk uit belangstelling voor on zen armen dominee. Ik ken hem van deze zydehet is zyn gewoonte zich overal bemiid te maken. Myn man heeft echter onlangs zyn bevreemding te kennen gegeven, dathy in zoo langen tijd niet by ons is geweest. De eigenlijke reden kan ik hem echter riet verraden/ Hilde nam een haakwerkje uit haar we'k- taschje en, in tegenstelling met de zenrw- achtige opgewondenheid der gravin, gaf zjj heel kalm ten antwoord „Als het vermeende misdrijf van Biichiow maar niet op een misverstand berust. Hij is volgens mijn gevoelen er de man niet mar, die zich aan een lichtzinnigheid zal schridig maken/ „Het schijnt, dat ge hem wilt beschermen/ lachte Adelheid hoonend. „Deels omdat ik het ben die hem aanval, deels omdat fe u bijzonder voor hem interesseert/ In de oogen der gravin vlamde de onnach- tige woede van het gewonde roofdier. Zy knarste op de tanden plotseling sloig zy de handen voor het gelaat en viel stetnend op een stoel neer. „O, mjjn God! Ik sterf uit gemis aan liefde, aan een mensch de bet vorig verlangen van mjjn hart bevredift, die Niets en niemand. Ge hebt een heerlijk leven voor u, door vele voorrechten begunstigd, door het lot u toebedeeld. Wat doet ge daar mee? Ik heb mij alle denkbare moeite ge geven, u zacht te beoordeelen, u te begrijpen, u te helpen het is alles vergeefsch ge weest/ Een kermend geluid ontwrong zich aan de lippen der gravin. Zy wankelde naar de deur, als iemand die den grond onder zijn voeten voelt wegzinken. Hilde volgde haar - schrede voor schrede en op het oogenblik dat zjj, door een dujzeling aangegrepen, dreigde te vallen, ving zjj de ongelukkige vrouw in haar armen op. In tranen wegsmeltend, sloeg de gravin baar armen om Hildes hak. „Neen, neen Ik ben niet zoo slecht als gy denkt, doch diep ongelukkig. Hilde, ik ben ziek. Geef my nog niet op verstaat ge? Ik houd my slechts nog staande door bet genot van morphine/ Zjj hield plotseling op met snikken en boorde baar woesten blik in de trekken der andere. Vreemd, dat deze zoo kalm bleef, het hinderde haar, „Ik wist het/ zei Hilde zacht. „Ik kan u geen verwjjt maken; maar ik smeek u, nu ge my het recht gegeven hebt er over te spreken, doe uw uiterste best, genezen te worden/ (Wordt vervolgd.) WllINlIEUIIlilVr De correspondent der „Daily Telegraph” heeft een onderhond gehad met Mechelin, den bekenden Fmschen senator, voorzitter der commissie wwke belast was met het uitbrengen van een verslag over het door de Russische regeering ingediende Finsche wetsontwerp. De Russische regeering, zoo zeide Mechelin, beoogt een volledige wijzi ging der Finsche grondwet en die wijziging kon niet worden voltrokken zonder goed keuring van den Landdag. De commissie heeft zich er daarom voor gewacht den in houd van het wetsontwerp te bespreken. Zjj heeft zich er toe beperkt vast te stellen dat het ontwerp niet grondwettig is. Op de vraag, wat de Finnen zouden doen als het ontwerp door de Doema werd aangenomen zonder dat de Finsche Landdag er zyn goed keuring aan gehecht had, antwoordde Meche lin niet te verwachten dat het tot uitersten zou komen, maar er zouden moeilijkheden kunnen ryzen in zake het loodswezen op de Finsche kust. Er is n.l. sprake van aan de Finsche overheden het recht tot controle in zake het loodswezen te ontnemen. Als de Finsche loodsen den dienst mochten weige ren, dan zon zulks een ernstige belemmering voor de scheepvaart zyn. 44) Zjj verviel zichtbaar, werd verdrietig en rukte eindelijk met de haar eigen onverschil ligheid het openslaande raam open. „Hoe kunt ge het hier uithouden P Het is hier vreeselyk heet/ Hilde keek op den thermometer. „Nog geen veertien graden 1“ Vrouwe Adelheid scheen deze tegenspraak van den onpartydigen warmtemeter slechts te prikkelen. Zjj begon gejaagd de kamer op en neer te loopen. Klaarblijkelijk had zjj iets op het hart, waarmee ze niet rechtstreeks voor den dag wilde komon. „Uw broeder moet zich beter in acht ne men, Hilde; zyn hoesten is erger geworden. Ik zal hem een paar flesschen madera zenden/ Hilde dankte, maar sloeg bet aanbod met beslistheid af. De gravin hoorde het nauwelijks. Haar gedachten hielden zich met iets geheel an dere bezig, en plotseling zeide zy: „Baron Frankrijk. Op den Eiffeltoren zal de installatie voor draadlooze telegraphic zoodanig worden uit gebreid, dat men voortaan telegrammen zal kunnen wisselen met de stations in Fransch- West-Afrika. Majoor Ferrie, de chef van den radiogra- phischen .dienst op den Eiffeltoren, is reeds bezig de noodige proeven te nemen. Het initiatief gaat uit van den beer Ponty, gouverneur van Fransch-West-Afrika. Rusland. De toestand in de ziekenhuizen bljjkt bier en daar al even treurig te zyn als die in de gevangenissen van het Russische Ryk. Een commissie uit den gemeenteraad heeft een inspectie gehouden in het Oboekof-ziekenhuis, een der grootste gemeente-ziekenhuizen te St. Petersburg, en heeft daar een staat van zaken aangetroffen, welke alle beschrijving te boven gaat. Het was ’t ergst in de af- deeling voor drankzuchtigen. De mannen- afdeeling was zoo overvol, dat de patiënten in de gang lagen. In de vrouwenafdeeling heerschte een verstikkende atmosfeerer was geen luchtverversching hoegenaamd. De keuken van het ziekenhuis is naast de lyken- kamer. Het vuile linnen lag over de vloer verspreid. Ongedierte van allerlei aard was op de tafels waar het eten voor de patiënten stond. Ongeveer 500 patiënten waren onder dak gebracht in haastig in elkaar gezette houten barakken. .De commissie noemt re gewoonweg stallen.'ln die barakken werden vele teringlijders verpleegd. De commissie heeft vier uren aan baar onderzoek gewjjd en toen had ze zoo overgenoeg van al wat ze gezien had dat ze het onderzoek niet kon voortzetten. De zaak zal onmiddellyk in den gemeenteraad ter tafel worden gebracht. Het is verder gebleken dat by de jongste cholera-epidemie de meest elementaire voor zorgsmaatregelen in het genoemde ziekenhuis verzuimd zyn. Verpleegsters van buiten werden voor de cbolera-barakken in dienst genomen, die om den anderen dag 12 uren werkten voor een loon van vyf roebels. Een meisje, dat 's nachts in het ziekenhuis ver pleegde, ging regelrecht van het ziekenhuis naar particulieren, waar zjj les gaf aan kinderen, of naar een kantoor waar zy als vertaalster werkzaam was. Dit geschiedde verscheidene maanden achtereen in een tijd perk waarin de cholera het hevigst was. De desinfectie had op zeer onvoldoende wyze plaats. Laat in den nacht brengt een telegram de gevreesde tijding. De koning van Enge land is overleden. Diep zal de indruk zyn, dien zyn dood op zyn volk maakt, want het hield van hem en waardeerde hem hoog. Nog dezer dagen haalden wjj aan wat een lid van de Arbei derspartij onlangs in het Lagerhuis van ko- ning Eduard had gezegd. Hjj zeide„De gevoelens van het land voor de kroon, in het bizonder onder den werkenden stand, zyn tegenwoordig die van diepe genegen heid Die gevoelens zyn verwekt en ont wikkeld door den doorluchtigen man die du op den troon zit en zjjn doorluchtige moeder, door hun belangstelling en harteljjke deel neming in bet wel en wee van het volk/ Zelfs socialisten, die het koningschap voor een republiek zouden willen ruilen, spraken nooit dan met achting en zekere genegenheid van dezen koning. En onder andere standen was de waardeering stellig niet minder. De Engelsche arbeiderspartij zal het door de protectionisten gegeven voorbeeld volgen. Van protectionistische zyde is onlangs een deputatie van arbeiders naar Duitschland gezonden, om daar een indruk te verkrijgen van de arbeiderstoestanden. Die deputatie is teruggekeerd, en na enkele dagen in Daitsch- land doorgebracht, volkomen overtuigd van het groote belang, dat beschermende rechten ook voor den economischen toestand der arbeidersklasse hebben. Thans is een deputatie uit de arbeiders partij verschillende parlementsleden maken den tocht mede naar Duitschland ver trokken om harerzijds de toestanden in Duitschland te bestudeeren. De tocht zal

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1