D. SAMSOM. ADVERTENTIE! BINNENLAND. De kwellingen van Eczema. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Specialiteit in Nouveauté» GOUDA. EXPOSITIE C08TUME8-TAILLEUR Mantels, Costumes, Blousen. WILHEL1DS FREDERICK, E. T. J. 1. HALEWIJN van Bi'ommestein's Inkt was, heelt hü ook het stadje Vice bezocht, om er de oude mant, die van geschiedkundig belang is, te bezichtigen. I)e bewoners van Vic hadden echter op dat oogenblik toevallig geen bnrgemeester, die aan het hoofd van het gemeentebestuur den Keizer welkom kon heeten. Op den dag dat de Keizer zou komen, werd daarom fluks een geneesheer tot bur gemeester gekozen en door don kreits-direc- teur van Uhfttean Salins in zyn ambt beves tigd. De nieuwe burgemeester ontving den Keizer naar behooren en kreeg van hem de orde van de Pruisische Kroon 4e klas. Zoo snel heelt misschien maar zelden een knoopsgat aan zyne roeping voldaan, merkt de Frankf. Ztg. op. Sedert Hemelvaartsdag werden twee berg beklimmers uit Neurenburg vermist. Zaterdag avond heelt men hen in een druipsteengrot nog levend gevonden. Een hond, die zich by zicb hadden, hnd door zyn geblaf aan den ingang van de grot do reddingsploeg gewaar schuwd. De toeristen hadden 58 uur in de grot doorgebracht en niet terng gekund, omdat zy geene kaarsen moer bij zich had den. Enoeland. Qp verzoek van koningin Alexandra zal zij niet koningin-weduwe heeten, maar koningin- moeder. Na den dood van Karei 1 is dit de eerste maal, dat de weduwe van een koning vun Engelaod dien titel voert. Zij krijgt als woning Marlborough Hoase, waarin zij ook als prinses van Wales heelt gewoond. Er schijnt ook sprake van te zijn, dat zy het buiten te Sandringbam krijgt. Maar zij zal, naar men verwacht, veel in Denemarken zjjn, met haar zaster de tsaritsu-weduwe. Bkloib. Het Handelsblad van Antwerpen verneemt nit Brussel Men heelt in verschillende deelen der ten toonstelling opgemerkt dat slecht opgevoede bezoekers om niets erger te zeggen zoo verre waren gegaan, voorwerpen te be schadigen en er zelfs mee te nemen. Zekere zetels namelijk, modellen van smaak en sier lijkheid, zijn bedorven (loor personen die er met heel natte kleeren op zijn guan zitten. Dat is eene onbeleefdheid en ongegeneerd heid zonder naam, door de overgroote meer derheid van het publiek afgekeurd en tegen dewelke men wel maatregelen zal moeten nemen, indien leiten van dien aard nog voor komen. Men zegt dat de algemeene Commis sarissen der vreemde afdeelingen voornemens zjjn, hunne afdeelingen op Zon- en feestdagen te slniten, indien de menigte de welvoegelyk- heid en den eigendom der tentooustellers niet weet te eerbiedigen. Itai-ie. Een Reutertelegram gal reeds eenige bij zonderheden over het aangrijpende drama, dat zicb eergisterenochtend te Rome heelt afgespeeld, nl. de zelfmoord van den onge veer 60 jarigen algevaardigde Pompili, oud- staatssecretaris van Baitenlandsche Zaken, die tot deze wanhoopsdaad kwam uit ver driet over deu dood van zjjn vrouw, de hoogstbegaalde dichteres Vittoria Aganor Pompili. welke den vorlgen nacht in de kli niek van prol. Pomperni was overleden. By haar lijk schoot Pompili zich dood. Mevr. Pompili, die tot de eerste dichte ressen van Italië behoorde, was vau Arme nische afkomst, maar uit Venetië geboortig. Zjj was 45 jaar oud. Pompili had tweemaal het ambt van Staatssecretaris van Buitenl. Zaken bekleed en was ook gedelegeerde voor Italië op een der Haagsche Vredesconfe renties. Hij stond bekend ais een zeerfyne geest eu als .gentleman" van top tot teen. De tragische gebeurtenis was nog aanlei ding tot eon derde sterfgeval. Pompili's stiefvader, de Rchoolraad Palmncci, Bcbrók bij het vernemen van wat er geschied was, dermate, dot hij door een beroerte getroffen, dood ineenzakte. Zweden. CJit Gothenburg wordt gemeld, dat op de „Göta" aan boord van de vrachtboot .Jonas Alstroro" de stoomketel gesprongen is. Van de bemanning werden er twee gedood en verscheiden leveusgevaarlyk gewond; nade ren worden er vermist. Volgens ooggetuigen zijn er menschen met stukken van de lading her- en derwaarts geslingerd. Amerika. Eenigen tyd geloden hebben w|j meegedeeld, dat handelaren in blanke slavinnen te New- York zich zouden hebben bediend van de tusschenkomst van handlangsters die zich in NeW-York hadden laten inschrijven als studen ten, maar die in werkelijkheid houdsters waren ran Blechte buizen in een ander deel van de Vereenigde Staten. Deze voorstelling van zaken, in telegramuaen aan de groote Lon- densche bladen gegeven, blijkt volkomen onjuist te zijn. De zaak zit zoo Twee dames?- studenten aan een New-Yurksche recherche, uitgegeven voor eigenaressen van huizen van ontuebt, om op die wjjze achter de geheimen te komen van de bent, die zich roet deu handel in blanke slavinnen een zeer winst gevende handel afgeeft. De jonge vroowen moeten haar rollen met groote vermetelheid hebben gespeeld. Althans, zy wisten het ver trouwen van de handelaars te winneu en achter hun geheimen te komen. De meeste ongelnkkigeu, die voor een schande-beroep bestemd zjjn, komen ait de wyken der armste armen van New-York en worden vrijwel ver kwanseld en getransporteert als de neger slaven van weleer. Van tientallen meisjes kon bet lot worden nagegaan en in vele geval len kon zelfs worden uitgevischt hoeveel de in- en verkoopprijs dier kinderen hadden be dragen. Want bet is een ware handel in kinderen. De zoogenaamde houdsters van slechte huizen kochten om bewijzen te hebben zelf twee van die slavinnetjes, beiden ouder de achttien jaar, de eene zelfs nog maar even vijftien. Een ander meisje, van elf jaar! was door de handelaars toegezegd. Op grood van de door de beide dames studenten verzamelde aanwijzingen, hebben reeds tal van inhechtenisnemingen plaats gehad. Afrika. Te Tripolis is een schilder, een zoOa van den Aiuerikaansclien generaal Johnson, ter wijl hij buiten zat te werken, door politie agenten en anderen aangevallen en ernstig mishandeld. De Amerikaansche consul diende een klacht in by de autoriteiteu, die de schuldigen lieten straffen en hun verontschul digingen aanboden. De kwellingen en pijn, die oczema (prik kelende huiduitslag) veroorzaakt, zyn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lyder. Zoodra de patient warm wordt, begint de huid onuitstaanbaar te jeuken en kan hy byna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet alleen onooglijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zy is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een op merkelijk gevoel van verlichting. Al naar mate met de toopassiug der zalf wordt door gegaan, heulen de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoende om een duurzame genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf kent zyn gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordeluitslag, schurft, of «enige andore jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gy de echte Foster's Zalf krygt. Zij is te Gouda verkrygbaaT by de beeren Wolff Co., Westhaven 11. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Staten-G eneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 10 Mei. In behandeling komt het wetsontwerp, beoogeude de terugbrenging by het Staats domein van het particuliere land Kandaug- hauer. De hoor van Karnebeek stelt op deu voor grond dat men zich by deze zaak volstrekt niet moet lateu beïnvloeden door de vrees van speculatie van vreemd kapitaal, te minder omdat juist dit laud Kandunghauer voor het doel vau speculeeren te eenemale ongeschikt is. Overigens ontwikkelt spreker verschil lende bezwaren tegen het ontwerp, daarbij ontkennende dat deze teragkoop van Kan- dangbauer een geheel op zichzelf staande maatregel is, eo betoogt dat zy wel degelijk verband boudt met het complex van alge meene misstanden, die op de particuliere landerijen bestaan. Ten opzichte van den prys (3.5 milliouo) is sdr. var. oordeel, dat die véél te hoog is. Iuderdaad zal de opbrengst van het land wel een 30.000 gulden minder zyn dan de Regeering heeft getaxeerd, zoodat, wat over schiet, niet toereikend is om de annuïteit voor rente en aflossing te dekken. Spr. zou, wat betreft den overgang van groote agrarische eigendommen, bij veror dening bepaald willen zien, dat znlks alleen op Nederlandera of Nederlandsche vennoot schappen zal kannen geschieden. De heer Coljjn verdedigt het ontwerp, omdat een stelselmatige politiek ten opzichte der particuliere landerijen met heerlijke rechten, slechts na het nemen van een proef kan worden beraamd. Daarvoor is bet onderhavig land bij uit stek geschikt. Voorts heeft ook deze spreker wel eenige flnancieele bezwaren, maar bij meent dat deze niet behoeven te doen afzien van aan koop van Kandanghaner, waar 't hier toch geldt de verbetering van de toestanden der inlandscbe bevolking. De beer Tydeman verklaart te zijn een warm voorstander van algeheele terugbren ging van de particuliere landeryen. tot het Staatsdomein. Regeliog van werkzaamheden. Na de pauze wordt besloten Woensdag 18 Mei in de afdeelingen te doen onder zoeken verschillende wetsontwerpen, o.a. betreffende uitbreiding van de Hoogere Land en Tuinbouwschool, nadere bepalingen om trent den wynaccyns, en wijziging der Motorwet. Donderdag 19 Mei, 11 uar, behandeling van mr. Truelstra's enquête-voorstel in zake dr. Kuyper, en middags 31 uar sectie- onderzoek. De voorzitter deelt voorts mee, dat de centrale sectie voornemens is, io deze zitting nog eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken, o.a. wijziging van de Arbeidswet, regeling vau de naamlooze ven nootschappen, inkoop van zydelingsche dien sten, en de regeling omtrent vruaweljjke ambtenaren die in 't huwelijk treden. Het ontwerp-Armenwet zal uaar een com missie van voorbereiding worden verzonden. Aankoop vau Kandanghaner. Daarna wordt voorgezet de behandeliog van de suppletoire Indische begrooting voor bedoelden aankoop. De beer Tydeman, zyn rede vervolgende, verklaart voor bet wetsontwerp te zullen stemmen, wyl by het ontwerp beschoawt als een onderdeel van een groot plau. Uit een commercieel oogpunt wil sprekor deze zaak niet beschoüwen. Daartoe is de Kamer niet in stuat. Spr. wil de gelegenheid openen om met het goed gelegen, grooteudeels verwaarloosd land Kandanghaner, de proef te nemen, teu- einde ervaring op te doen voor de verdere onteigeningen. De heer do Meester betreurt, dat in 1906 het wetsontwerp-Fock tot aankoop van Nang- gocog niet is aangenomen, omdat het prin- cipieelo beteokenis bezat. Ook dit ontwerp beschonwt spreker als de eerste stap op den goeden weg, om door daden te toonen dat het ernst is met een ethische politiek. De flnancieele zyde mag hier niet te streng worden beschouwd, waar het dit doel geldt, en de Regeering een proefveld zal erlangen, om te zien op welke wyze zy de tot mis bruik leidende heerlykheidsrechten het best kan aitroeieo. De heer Bogaardt acht partieoleu terug koop van p&rticalierb landeryen gewenscbt, en gaat daarom met het ontwerp mede. De minister van Koloniën deelt mede, dat de Indische regoering aanstig geadviseerd heeft op dit wetsontwerp? Op dit oogenblik is in stadie in Indië, hoe, behalve door ont eigening, de heerlykheidBrecbten kannen worden opgeheven. In den breede weerlegt spreker de flnancieele bezwaren, door den heer van Karnebeek aangevoerd. De minister oordeelt, dat 't moeilyk zal zyn om, zooals de heer van Karnebeek wenschte, dezelfde beperking, welke de Myn- wet stelt ten opzichte van uitgifte van concedes, ook toe te passen op bezitters en verkrygers van particuliere landeryen. Hier toch heeft men te doen met twee ver schillende aangelegenheden. In 't eerste geval immers betreft 't uitgifte van Staats bezit, terwyl men bjj de landeryen te doen beeft met particulier bezit. Na replieken wordt het wetsontwerp aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Morgen 11 uar vergadering. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin, met ingang van 11 Mei, den rouw zal aannemen wegens het over lijden van Z. M. den Koning van Groot- Brittannië en Ierland, voor den tyd van vier weken, en weltwee weken middelba ren ronw, en twee weken lichten rouw. Naar het „Hbld." verneemt, zal H. M. de Koningin b|j Haar bezoek aan de hoofdstad zeer waarschijnlijk de tewaterlating bijwonen van het stoomschip „Prinses Juliana", dat op de werf der Nederlandsche Scheepbonw- maatschappy gebouwd wordt voor rekening der stoomvaartmaatschappij Nederland. De tewaterlating zal naar alle waarschijn lijkheid op Woensdag 1 Juni plaats vinden. De plechtigheid van den doop zal door H. M. de Koningin verricht worden. De „Prinses Juliana" zal de grootste boot worden van de vloot der My. Nederland het is tevens het grootste schip, dat ooit in Nederland geboowd werd. Naar w|j vernemen heeft H. M. de Ko ningin goedgunstig beschikt op bet verzoek van het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in N. en O. I., een tijdens de ver gadering van die vereeniging, welke dit jaar te Apeldoorn gehouden wordt, aan H. M. een balde te brengen, waarby tegelijkertijd de onderwijzers in de gelegenheid sollen ge steld worden het Prinsesje te zien. (St. Ct.) Men seint nit den Haag aan „Het Volk": Naar wy vernemen, heeft Helsdingen tot minister Talma schriftelijk de vraag gericht, of het onderzoek naar lood vergiftiging onder de schildersgezellen, in 1907 door minister Veegens toegezegd, speciaal voor Overijsel nog niet is afgeloopen. Zoo ja, waarom bet resultaat niet werd gepubliceerd en of die pablicatie thans binnenkort is te verwachten? Men schryft aan de N. R. Ct. In de Rijntandsche Courant, een antirev. weekblaadje van de Rynstreek van 7 Mei 1910, leest men het volgende: Bodegraven. Zaterdag 30 April 1.1. had hier een treurige plechtigheid plaats. Voor de tweede maal binnen enkele maanden werd een leerlinge van de openbare school ten grave gedragen, dit maal een eenigst kind, de vorige maal een eenigst dochtertje. Wat hebben ouders in de opvoeding ban ner kinderen toch een groote verantwoorde lijkheid, vooral met 't oog op de eeuwigheid. Het zal iemand, die zich op een zomer- schen dag behaaglijk en rustig laat rondtoe ren, niet licht in de gedachte komen, dat zulk een rijtuigje eens de schrik van den eerzamen wandelaar was. En toch is dat zoo. Immers ir. 1729 waarschuwden burge meesters van Zutphen, „dat 't ongeschikt en onbesonnen rijden, jagen en rotsen van de koetsiers uiet de koetsen van haere Heeren eode Vroawen binnen dese Stadt niet alleen niet ophoud maer ter contrarie dagelyks sodanig toeneemt en aengroeit, dat daer nyt niet anders te wachten en te vreesen zyn als zwaero ongelukken 'ende onheylen, omdat noch bejaarde Menschen, veel min Kindereu, in staat zyn om de furie der Paerden in haer volle draf wesende, te kounen ontwijken." Op dat harde ryden werd dus eene straf gesteld. De paarden moesten stapvoets door de straten gaan. Gebeurde dat niet, dan be liep de koetsier voor de eerste maal eene boete vau twee en voor de tweede eene boete van vier goudgnldens. Als die burgemeesters eens een automobiel gezien hadden De gelegenheid was te mooi geweest en ze had de 25 stuiver, die het fraitmeisje in haar mantelzak geborgen bad, gestolen. Daar voor stond ze nu terecht. O.a. waren ook gedagvaard de beide vaders van delinqnente: haar „eigen" eu haar stiefvader, b|j welke laatste ze inwoont. Moeder is n.l. van haar eersten man gescheiden en hertrouwd. Na afloop der comparitie gaan beide man nen een hartversterking nemen in een naby- zynde kroeg, waar de „eigen" tegenover No. 2 zyn verlangen te kennen geeft, zyn kind weer bjj zich te nemen; verlangen waaraan de ander, o zoo graag, wil voldoendan was ie 't kind kwjjt Maar hy toont zich met een effen gezicht onwillig, denkt terstond, er „een zaakje" van te maken. „Da geet zo rooar nie, da begrepde toch wel De ander begreep 't. En ze beginnen te onderhandelenop de manier, als op de vee markten te doen gebruikelijk is. Met kry- schende stemmen, na herhaalden handslag, wordt eindelijk de koop gesloten. Voor 1 gulden zegge een gttlden Hollandsch zou de „eigen" weer in het bezit van zjjn kind gesteld worden. Helaasde waar werd niet geleverd, kon Diet geleverd worden: delinquents toch was met geen mogelijkheid te bewegen, van stief vader te scheiden. 't Is hensch gebeurd, onlauga, in een onzer arrondissemonts-hoofdplaatsen. In de gemeente Steenwykerwold is Zater dagavond aan den Frieschen straatweg een tienjarig knaapje door den bliksem gedood. Het kind speelde aan den weg, waar booraen en telegraafpalen staan. Men vond aan bet Ijjkje slechts een kleine wond aan den hals. Naar wy vernemen begeeft mr. D. baron Van Hogendorp te Scheveningen zich eerst daags naar Londen, ten einde den beer Drncker aldaar, wegens diens belangrijke schenking aan het Rjjk van een kostbate ver zameling van schilderijen ait de Nederland sche schilderschool, namens het daartoe ge vormd comité ah huldeblijk een zilveren gedenkpenning met toepasselijke opdracht aan te bieden. Tevens zai dien heer door de deputatie nit het comité kennis worden ge geven van bet in bewerking zjjn van een golden boek, dat hem nader zal worden aan- Seboden, inhoudende de haodteekeningen van e voornaamste en bekendste landgenooten op het gebied van Staat, maatschappij, weten schap, koost, enz., als zoovele persoonlijke blijken van waardeering en erkentelijkheid voor des heeren Drncker's onbekrompen ge schenk. De Minister van Jastitie, de heer Nelissen, is thans te 's Hage teraggekeerd, maar zal, hoewel morgen de termjjn afloopt, van de verlofsverlenging, zijne ambtswerkzaamheden niet meer definitief hervatteu, daar de Min. wegens gezondheidsredenen, zjjn ontslag aan j H. M. de Koningin heeft verzocht. Mond- en klauwzeer. By den landbou wer Tb. vau B. te Zoeterwoude, is onder de runderen mond- en klaawzeer uitgebroken. Uitgebreide maatregelen zyn genomen. De Rijkspolitie bewaakt erf en landeryen. Men meldt nit VenraaiMaandagavond werden een broeder en een oppasser in het krankzinnigengesticht door een drietal ver pleegden overvallen. De krankzinnigen sloegen hen neer en braken daarna nit. De broeder en de oppasser werden bewusteloos gevon den. De toestand van de eerste is zeer ernstig. 't Is Zaterdagavond in het Rembrandt- theater te Amsterdam rumoerig geweest ten gevolge van twee dameshoeden. Het was by de voorstelling „la Boheme". Het stal- lespubliek begon, onder de eerste acte, te mopperen en te grommen tegen een dame, die ondanks beleefd verzoek der achter haar zittenden niet verkoos haar tafelblad af te zetten. In de eerste panze kwam er de directie bjj te pas en de geheele zaal stond overeind om haar donderende goed keuring te schenken aan de overwinnaars, toen eindelijk bet gevaarte voorzichtig daalde op den schoot der eigenares. Tegelijkertijd ecÉer speelde zich in een der loges een tooneeltje af met ernstiger gevolgen. Ook daar zat een heer, die niet kon zien en op zjjn beleefd verzoek nol op ,'t request kreeg. Hy bood zelf aan de kos ten van 't bewaren aan de juffrouw der vestiaire te vergoeden. De dame werd daar door zoo woedend, dat zy den beer een klap in 't gelaat gaf, waarop deze zich ook niet onbetnigd liet. Groote consternatie in de zaal. Een inspecteur van politie werd ge roepen en in de directiekamer, waar bei den moesten komen, werd van een en an der proces-verbaal opgemaakt. De heer zoa heden bjj de jastitie een klacht indienen. Toen uy de directie van het Rembrandt- theater vroegen of het niet mogelijk ware de dames te verplichteo haar hoofddeksels in de vestiaire af te zetten, opperde ze bet bezwaar, dat daarvoor de vestiaires te klein waren! Wel denkt zy aan een verbod om den hoed op te honden, zoodat zy er ge noegen mede zal nemen, dat de dames haar hoeden op den schoot leggen. Maar dat aan de anarchie op het gebied van dameshoe den een einde moet komen, was zy geheel met ons eens. (N- v- N.) Caroline Van Dommelen is ongesteld. Reeds eenigen tijd was zy aldus de Tel. door de gevoerde polemieken betreffende de positie der tooneelspeelster, eenigszins over spannen. Daar kwamen na nog by de be slommeringen, die haar directriceschap met zich brachten, de zorgen voor haar gezel schap, de repetities, het verzorgen der rei zen enz. Doch iets anders heeft nog den doorslag gegeven. Toen zy Vrijdagavond na de voorstelling in het Paleis voor Volksvlijt thuis kwam, las zij de recensie van een der avondbladep, waarin de première van „De Leugenaarster" niet al te vleiend werd be sproken. Zy trok zicb dit zoo aan, dat een onmiddellijke rustkuur dringend noodzakelijk werd. Eo daarom vertrok zy den daarop- volgenden Zaterdag nsir Scheveningen, waar sjj wel eenigen t|jd zal moeten doorbrengen, alvorens zij weer kan optreden. De voorstelling, die Zaterdagavond te 'sGravenhage was aangekondigd, werd na afgelast. Ook die van Zondagavond te Rot terdam ging niet door, terwyl de voorstel ling van eergisteravond in het Paleis voor Volksvlijt niet plaats had. Te Dedemsvaart is aan het Westeicde der Lsngewijk in een sloot het lijk gevon den van den kindschen ruim 80-jarigen ond- schipper J. WeBterik. Hy schijnt in den vroegen morgen zyn woninkje, hem en zjjn onde vrouw door de diakonie der Ned. Herv. gemeente verstrekt, verlaten tè hebben, zoogenaand om melk te halen, althans ter plaatse waar hy ver dronk stond een steenen pot en lag ook een zyoer klompen aan den wal. Maandagavond heeft iemand, die op den Singel te Amsterdam had staan praten met een vrouw, bij de politie aangifte gedaan, dat by nafhetjvertrek dier vroaw een por tefeuille met bankpapier en een partytje dia manten vermiste. Daar waa angst en vreeze in het gemoed van heel wat goede burgers van de stad Groningen. Toen Zaterdagnamiddag op een beel vroeg nar een plotselinge duisternis intradhet was tnsschen zes en zeven hoe laat precies zullen de menschen die zich meer met het weer bezighouden, als het althans de moeite waard was, wel hebben vastgesteld toen men dear zoo nagenoeg In donker kwamen te zitten. Een doiztere vaalgroene lacht, hevige windstoten waar moesten de menschen in dezen stryd kometen- vrees anders aan denken dan aan „de komeet". De komeet, WAarvan immers alle kranten verhalen hebben gehad, verhalen, die bier en daar nog wat aangevald en min of meer ge- wyzigd, heel wat angst hebben doen ontstaan voor bet onbekende staartmonster, dat den 18 Mei de aarde en das ook de geheele Gro- ningsche kermis zal verwoesten, vernietigen. Niets zal er overblyvenhet is wel tegeugesprokeo, de geleerden hebben wel verteld dat het heelemaal niet zooveel kwaad kan dat een aarde eens door een kometen- staart gaat, maar de algemeen-nienws-lezer houdt nit zyn krantenberichten graag bet griezeligste by zich en daswas het Zaterdag de komeet die dnisternis bracht in duistere gezichten. Ze kwamen de dear uit de menschener zyn werklui zoo maar van het karwei weg- geloopen, het gereedschap lag waar de man had gestaan, precies als 's middags als het schaften begintEn hier en daar ston den groepjes en bespraken het geval en keken naar de grauwe lachten. Er waren er zelfs die door de vaist keken en dat zyn, zooals men weet, vaak de ware weerkundigen. Maar zooals gewoonlyk waren de geleerden het ook nu weer oneens. Want tegenover de stellige verzekering van den „je zallen zain non krieg je de poppen an 't dansen, non komt-e déer an en non wordt ,'t netuurlek duister dear de staarde", stelde een ander de ge* rnststellende verzekering„donderkoppen man, niks anders, non kan 't best wezen dat ze op Noorddiek slim onweer heramen En een derde herinnerde aan den datam, „joa, as 't non tien doage verder was, joa dan zol je zeggen 't is zoover, maar 't bet jé net nog in de krande stoan dat e nog 'k wait nait hoavèr vot is - Intasschen was er dnidelyke merkbare angst. Het zün geen praatjes, dat er Zater dagmiddag werkè^jk menschen zyn flanw gevallen nit angst dat het gevreesde oogen blik er was met Hoffman's droppeltjes heeft men ze weer moeten bybrengen. En 's avonds het was alweer helder en daarna weer duister geworden zaten er een paar kinderen op onze stoep en een ervan ver telde „en mien voa het hois zegd, en die komeet is 'n hail groot ding en nog venl grooter dan de haile wereld en d'r zit ook 'n staarde an en as die nou der tegen an komt dan is aalles inins vet, zegt mien voa, en daarom „Wat zol dien voa doar van waiton, dien voa is jè schoonmaker „Non en mien voa wait 't venl beter as dien voa, nan, en mogst willen dat dien voa schoonmaker was Twee jongenB vlogen elkaar toen hevig in het haar de komeet van Hally had hun er aanleiding toe gegeven. (N. Gr. Ct.) GOUDA, 11 Mei 1910. VERGADERINGvan denGEMEENTERAAD op Vrydag 13 Mei 1910, des namiddags half twee nar precies, zoo noodig voort te zetten des avonds acht uar. Aan de orde: 1. De benoeming van a. twee leden der Commissie tot onder zoek der bezwaarschriften tegen aan slagen in het vergunningsrecht; b. eene Onderwyzeres aan de Eerste Burgerschool voor meisjes; c. Kiezers tot plaatsvervangende leden der stembnreaox. 2. Het voorstel tot wyziging der gemeente- begrooting voor 1910, in verband met de openstelling van het Mnsentn op Zondag. 3. Het voorstel tot overneming van grond aan de Tainstraat. 4. Het voorstel tot verhoor van grond aan den heer C. G. Langeraar. 5. Als voren aan de Wed. J. C. Sibbes— Lafeber. 6. Het voorstel tot vertimmering van het gebouw op de Algemeene Begraafplaats. 7. Het voorstel om van de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een stukje grond te baren ter verbe tering van den toegang tot bet Van Bergen IJzendoornpark. 8. Het voorstel tot wyziging der gemeente- begrooting in verband met de gehouden Volkstelling. 9. Het voorstel tot het aangaan eener geld- leening ten behoeve van de Eléctriscbe Centrale. 10. De verzoeken om ontheffing van School geld op de Burgerscholen. 11. Het suppletoir kohier der schoolgelden op de Burgerscholen. 12. Het kohier der plaatselyke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1910. Woensdagavond 18 Mei a.s. zal een uit* voering gegeven worden in de Groote Kerk door Mevrouw Merchant-— Rambonnet, alt- zangeres, en den Heer Louis Robert, organist. In de maanden Februari en Maart gaf Mevr. Merchant reeds eenige saai-concerten in ons land, waarmede zy veel lof inoogstte. Hot Prov. (Jtr. Sted. Dagblad schryft o. m. over het concert te Utrecht: „Mevrouw Marchant is in 't bezit van een flinko altstem, die goed draagt, en vooral in de diepte van sonoreo klank is holde verdient de dui- delyke uitspraak, de dikwyls lofwaardige muzikale intenties en de onopgesmukte wyze van voordragen." Over den Heer Louis Robert behoeven wy waarlyk niet veel te zeggen, zyn roem als uitstekend organist is van algemeene bekend heid. Ook hier beeft by zicb reeds met groot succes doen hooren; het belooft alzou een schoone uitvoering te worden. Het programma van het le Volksconcert op Donderdag 12 Mei des avonds ten 71/, uur in het Houtmansplantsoen, te geven door het Sted. Muziekkorps, directeur de heer J. G. Arentz, luidt aldus: 1. L'entrée eo ville. Pas redoQblé. L. Canivez. 2. Ouverture. Cleopatra F. J.Schweinsberg. 3. Walser. LaVie en Rose. H. Sallion. 4. Fantasie. Vineta. B. Plasinir. 5. OQvertnre. Le Frésor des locas. Fr. Hoffman. 6. Walser Gold nod Silber Fr. Lèhar. 7. Fantasie. Faust. Gounod. 8. Marsch Genève. Ferd. Andrien. Het Depart. Gouda van de My. tot Nat van 't Algemeen hield gisteren hare gowono ledenvergadering. Het verslag van de Commissie der Spaar bank werd goedgekeurd en de Commissie dank gebracht voor zyn accuraat beheer. De aftredende Commissarissen der Spaar bank werden herkozen, nl. de bh. C. D. Julius, D. Hoogendyk, Dr. A. vun IJsendyk en A. C. Cosyn. Op voorstel van den beer Ds. H. van Assendelft werd f 75.— uitgetrokken voor de gratis Slüjd-Cnrsus. De heer B. P. van Cittert werd herkozen als lid van bet Bestuur. Nog werd f 25.— bygedragen in de kosten vau onderwys op openbare scholen voor kinderen van buiten de stad. De leden en begnustigers der Werkin richting tot wering der Bedelary te Gooda, worden uitgenoodigd tot het bywonen eener Vergadering op Woensdag 18 Mei 1910, des avonds te 81 are, iu het lokaal der Inrichting. De Agenda luidt aldus: Rekening en verantwoording over 12 maan den, van 1 April 1909 tot 31 Maart 1910. Verkiezing vau Bestuurders en Commis sarissen. Aftredende Bestuurders: de Heeren G. Prince en C. van Veen Az., die op nienw verkiesbaar zyn. Aftredende Commissarissen de Heeren E. Kortenoever, A. D. van Vreuraingen, I. IJssel de Schepper, N. F. Carobier van Nooten, die op nieuw verkiesbaar zyn en twee Commissarissen in plaats van de Heeren P. Goedewagen <jm L. P. Hoogendyk, die in den loop vanf het dienstjaar overleden zijn. Do heer Gérard P. F. Gooasen, dans- leeraar te 'a Gravenhage, ontving van den adjudant namens Z. K. H. een dankbetuiging voor de aanbieding van de door den heer Goeaaena samengeatelden Prinaea Jnliana- wala, waarvan wjj onlang» melding maakten, met de mededeeling dat Z. K. H. de opdracht gaarne beeft aanvaard. Giateren slaagde te 'a Gravenhage voor bet akte-examen L. O. mejuffrouw A. M. Dekker, Bodegraven. Stolwijk. Ala een zeldzaam voorkomend geval diene, dat de beer G. Sloof, veehan delaar alhier, van den 23aten Mei 1896 af in bet bezit ia van een paar gondviachjea, die nog ateeda in goede conditie in hun viachglas rondzwemmen. Man weet niet wat meer te bewonderende taaiheid van leven dozer waterbewoners in hun gevangen ataat, of de uitnemende wijze waarop de vronw des huizes gedurende 11 jaren de verzorging beeft waargenomen. Oudewater. Op verzoek van bet gemeen tebestuur is door do Maatschappijlot exploi tatie van S. 8. besloten aan reizigers, voor zien van plaatakaarten Ondewater —Amster dam. toe te staan, om zonder bijbetaling met den om 8.27 v.m. van bier vertrekkenien trein naar Gouda te reizen, om van daar met den aansinitenden sneltrein 60, die 8.54 van Gouda vertrekt, naar Amsterdao door te gaan. De reizigers mogen echter bet per ron te Gouda niet verlaten. Voor de Rechtbank te Rotterdam werd tegen J. v. WM 37 jaar, koopman te Gonda, die bekende op 3 Maart E. Hoogenboom op de markt te Gonda by gelegenheid eener ruzie over, den koopprys via een kelf een slag met de vnist in bet gezicht te hebben gegeven, veertien dagen gevangenisstraf ge- ëisebt. Voorts werd nog geöischt een maand ge vangenisstraf tegen J. J. v. H., 30 jaar, machinist te Gooda, niet verschenen, die zicb op 14 Maart tegen zyn arrestatie zou hebben verzet, door te rokken, te stompen en om zicb heen te slaan. Dezelfde straf tegen den broer van den vorigen beklaagde, M. C. v. H., en diens makker J. H. Sch., beiden te Gooda, die zicb by diezelfde gelegenheid op eenzelfde wyze zonden hebben gedragen met de be doeling den vorigen beklaagde te ontzetten. Het drietal verkeerde, naar de agent ver klaarde, in beschonken toestand. Bevestigd werd het vonnis van den kan tonrechter te Gonda, d.d. 30 December j.1., watrby de 37-jarige koopman H. L., van Rotterdam, was veroordeeld tot f 20 boete, subsidiair 2 dagen hechtenis, ter zake dat hy op 20 October met zyn automobiel rydende over den IJsseldyk onder Nienwerkerk a.d. lJsel, niet voldoende naar rechts zou zyn uitgeweken, waardoor één van de drie wiel rijders, die van deu tegenovergestelden kant kwamen aanryden door de anto werd geraakt en tegen den grond geworpen. G. de M.. 28 jaar, werkman te Bergam bacht, bekende in het begin van Maart van een griendland in den polder Bergambacht een vyftigtal takkenbosschen te hebben weg genomen. Hy had een dergeiyk aantal aan iemand verkocht en moest deze toen leveren om met het daarvoor te ontvangen geld een zyner schalden te betalen. In den nacht van 1 op 2 Maart vervoerde beklaagde het ge- stolene per vaartuig naar den kooper. De getnigen Kok en Scholten hadden de meeaten der by den kooper in beslag genomen bossen als de door hen vermiste herkend, voorna- melyk aan het byzondere soort hont, dat alleen op die griend verbouwd werd. Ook tegen dezen beklaagde vorderde het O. M. zes maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam, heden in hooger beroep uitspraak doende, veroor deelde den notaris J. M. N., nit Aalsmeer, wegens verduistering van f 9000 eert. pCt. Ned. Werk. Schnld, toebehoorende aan den heer J. van I)yk, tot 5 maanden ge vangenisstraf met ontzetting nit zyn ambt. Voorzooveel de gevangenisstraf betreft, werd bet vonnis van de Rechtbank te Haarlem bevestigd. De advocaat-generaal had een jaar geëischt en ontzetting uit het ambt. der belangrijke Collectie Nouveauté» en cn verdere Nouveauté» voor het aan- Htaande Zomer-SaUoen, Heden overleed tot onze diepe droefheid onze oudste lieveling in den nog jeugdigen leefljjd «an 4 jaar en Ree maanden. W. F. MEIJEB. A. M. MEIJER— Bn»t. Gooda, 9 Mei 1910. Heden overleed door een nood lottig toeval onze geliefde Echtgenoot cn Vader de Heer in den ooderdom van 63 jaar. J. T. A. HALEWIJN-~ WxaTuirao. Loehoeg Daland p HALKWI.1N. E. HALEWIJN Ja. Gonda, 10 Mei 1910. is proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK I APELDOORN HOLLAND

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2