EEM DEPOT m THEE. SAMOSWIJN. D. SAMSOM. ADVERTENTIES. BINNENLAND. Firma Herman Zoon. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 393"Staats-loterij. Rechtzaken. BEURS VAN ROTTERDAM EXPOSITIE Mantels, Costumes, Blousen. tl. IWVËNSWAAY ZONEN, Plotseling zag men een eigenaardigen stoet zich bewegen door het portaal. Twee man nen met karwatsen in de band dreven onder scheldwoorden en slagen een persoon voor zich uit, wiens handen op den rag waren gebonden. De ^misdadiger* had een groot papier op de borst, waarop te lezen stond „Dit is de revolver journalist D'Errico, direc teur van de „Squilla". Op een nog grooter plakkaat, dat een beulsknecht op een bezem steel droeg, werd in zeer ondubbelzinnige termen meegedeeld, dat de gebrandmerkte de grootste schelm van Napels was, die door zyn afpersingen de tepronkstelling ruim schoots verdiend bad. Het groepje werd omstuwd door een zeer talrijke menigte, die met blijkbaar genoegen de strafoefening aanzag. Tot groot vermaak van die toeschouwers bewoog de zonderlinge stoet zich eenige malen op en neer door de galerij, totdat de politie plotseling verscheen en de spelers en een deel van de toeschouwers mede naar het bnreaa nam. Daar bleek dat de direc teur van de „Sqnilla* bet comité van de ver- eeniging voor luchtscheepvaart 3000 Lire had willen afpersen. Hij kwam echter by deze heeren aan een verkeerd kantoor, want hij ontving niet alleen de verwachte banknoten niet, maar werd door de leden van het comité gegrepen,gebonden en door de galerij gedreven. De politie hield zoowel den afperser als zyn rechters voorloopig achter slot en gren-. del. Laatstgenoemden znllen wegens vrij heidsberoving worden vervolgd. Zwitserland. Een misdaad, die ernstige gevolgen had knnnen hebben, is gepleegd in den nacht van Maandag op Dinsdag. Tot na toe onbekend gebleven personen hebben een houtvlot, dat nabij Bazel in den Rjjn lag, losgemaakt en het met den stroom laten afdrijven tegen de schipbrug nabij Hönningen. De balken ver nielden een ijsbreker en verpletterden daarna een ponton van de brng. Daitsche genietroe pen hebben te Alt-Breiach het gevaarte op gevangen en vastgemeerd. Ware het vlot een nar vroeger tegen de scbipbrng gedreven, dan had li6t ongelak waarschijnlijk een aantal menschen het leven gekost. Duitbchland. Volgens door verschillende bladen opge nomen telegrammen, verwacht de Spaansclie koningsfamilie ieder oogenblik een blyde ge beurtenis. De Koning bevindt zich te Londen. Cuba. Twee gelijktijdige ontploffingen van drie duidend pond dynamiet vernielden eergisteren de kazerne van de landelijke garde te Penar- del-Rio. Een honderdtal personen werd daar bij gedood, een byna even groot getal ge wond. De meerderheid der slachtoffers behoort tot de landelijke garde Vele B»fsonen in de stad zonden echter ook gedood zijn door de stukken metselwerk, die neerkwamen. De oorzaak van het onheil is onbekend. Men geloofd, dat een werkman een pakje dynamiet heeft laten vallen. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 19 Mei. Aan de orde is het wetsontwerp betrek kelijk het militair onderwijs bjj de land- macht. Do minister van Oorlog beantwoordt de boeren van Voorst, v. d. Does en v. d. Feltz, die over het ontwerp opmerkingen maakten. De minister acht de rechtszekerheid van den officier voldoende geregeld. Toelating tot de Militaire Akademie zal thans veel verge makkelijkt worden. De financieele positie van den officier moet verbeterd worden. Van het capitnlantenstelsel is de minister groot voorstander; bij een algemeene reorgani satie zal bij ook dit regelen met 't doel om tijdelijke beroepsofficieren te verkrijgen. De keuring is wellicht in sommige op lichten te temperen. De minister hoopt, dat eerlang de Staats commissie zal knnnen benoemd worden voor de algemeene reorganisatie, op de grond slagen van volkomen aansluiting tusschen het middelbaar of gymnasiaal onderwijs en de Akademie, waarbij de Cadettenschool moet vervallen. Voorts algemeene universi taire opleiding aan alle officieren aan de Akademie, met verdwijning van dnn hoofd cursus te Kampen. De opleiding aan de Akademie zal een zuivere vakopleiding moe ten zijn, met twee-jarigen cursus. Eindelijk tal de mogelijkheid voor de verlofpofficieren moeten worden geopend om tot de beroeps officieren over te gaan. Daarna wordt het wetsontwerp, benevens nog eenige kleinere, aangenomen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 19 Mei. In behandeling komt! onder groote be langstelling op de beide tribunes, het voor- 8tel-Troelstra, tot het houden van een en quête omtrent kandelingen van den toen- maligen minister van Binnenlandsche Zaken, ter zake van decoraties in 1903 en 1905. By de algemeene beschouwingen voert het eerst bet woord de beer de Beaufort, die in de eerste plaats uiteenzet dat hybet met zeer veel, hetgeen door den heer de Savornin Lobman, in diens nota, tegen het honden eener enquête is aangevoerd, niet eens is. In de eerste plaats bestrijdt hy de stelling van den heer Lohman, dat een enquête slechts kan worden ingesteld -ten aanzien van een in functie zynd be windsman, en niet tegen een afgetreden minister. Indien dit opging zon een fun- geerend minister, door een enqoête be dreigd, slechts behoeven af te treden om daaraan te ontkomen. Spreker acht het voorts niet juist ge zien van den heer Lohman (die tot zyn leedwezen wegens ongesteldheid de zitting van heden piet kan bijwonen) om té mee- nen dat de heer Troelstra een strafrechter lijke vervolging tegen den oud-minister had moeten instellen. Immers een strafrechterlijke vervolging doet veronderstellen dat men overtuigd is van de feiten, die den grond tot de aan klacht vormen, maar by een parlementaire enquête staat de zaak anders, en wil de voorsteller van de enqoête slechts doen uit komen dat er zekere zaken zijn geschied die een onderzoek noodig maken. De enqoête-wet zon voor spreker geen beletsel zyn om voor het instellen van een enquête te stemmen, maar de vraag of 's lands belang medebrengt om de enquête te honden, beantwoord spreker beslist ont kennend, terwijl hy sterk betwijfelt of de gewenschte enqoête het licht, dat men ver langt, wel brengen zal. Overigens meent hy dat door al hetgeen in deze kwestie reeds is voorgevallen, vol doende waarschuwing gelegen is voor vol gende Regeeringen, en spreker gevoelt wei nig opgewektheid om in al die treurige za ken nogmaals te wroeten. Hij woelt piet graag in het slijk. Spreker zou nog over zyn bezwaren heen kannen stappen, indien van de zjjde van dr. Knyper of diens vrienden zelf aandrang tot het honden eener enquête was uitge gaan. Maar nu van die zijde, door het instellen van een eereraad van hoogstaande mannen blyk is gegeven dat men op die wjjze een uitspraak verlangt, acht spreker de parlementaire enqoête overbodig. De beer van Doorn komt totfeen geheel tegenovergestelde conclusie. Iedereen zal toegeven dat het te betreuren is dat ons land is gemengd in een zaak als welke het hier geldt, en oordeelen dat bet de plicht van de volksvertegenwoordiging is, om te be vorderen dat bet volle licht op deze zaak kome te vallen. Een enquête moet een even- tneele strafvervolging voorafgaan. En spre ker hondt zich overtaigd dat, indien een lid der Kamer direct een aanklacht tegen dr. Knyper zon hebben ingesteld, de vrienden van dr. Knyper juist met kracht zooden hebben aangedrongen op het vooraf houden van een parlementair onderzoek. Waar men zegt dat een enqoête geen po litiek effect zal hebben, bestrydt spreker dit. Het kan integendeel van groot gewicht zyn dat de volksvertegenwoordiging zich eens uitspreke over de persoon van een af getreden minister. Er zyn vermoedens ge rezen, die den ongerepten naam van de administratie vaD ons vaderland in twijfel hebben gebracht. In verband hiermee is het de plicht der Kamer de juistheid van die vermoedens te onderzoeken. Spreker wijst er op dat in de ridderor- denzaak, en na weer onlangs in de zaak van van Heeckeren, in ons land veel mod der is opgespat, en dat bij de vraag wie dat alles veroorzaakt beeft, en wie dat net om ons gespannen beeft, altoos dezelfde naam op de lippen komt. Hoeveel onaan genaams voor Nederlandsche ooren en ook by een enqnête te hooren zal vallen, hoe veel stof er ook zal moeten opgejaagd wor den, het is de dure plicht der Nederland- sche volksvertegenwoordiging in deze bet volle licht te zoeken. Spreker heeft vernomen dat bij de rechter zijde een strooming bestaat om het enquête- voorstel te verwerpen, maar spreker wil dat niet gelooven, voor hü 't ziet. De heer van Idsinga verklaart zich tegen het houden van een enquête. Met den heer Lobman toch is bij het volkomen eens, dat er een redelijke verwachting moet bestaan, dat een enquête z&l leiden tot een resultaat, en dat alsdan dat resaltaat van zoodanig openbaar belang moet zijn, dat daaraan ge- ëvenredigd is als hetgeen er aan een enquête verboni en is. Spreker vraagt wat toch eigenlijk, na de schuldbekentenis van dr. Kuyper, nog te onderzoeken overblijft. Z. i. slechts één punt van groot publiek belang, n.l. of er innerlijk verband bestaat tusschen het voornemen tot het decoreeren van R. Lehman en wellicht later ook van zijn broeder, en het ontvangen van gelden voor de partijkas. En na bestaat er geen redelijke verwachting dat hetzij een enqoête, hetzij een eereraad omtrent het car dinals pnnt eonig licht zal verschaffen. Daarbij komt de stellige ontkentenis van dr. Kuyper op dat punt, waarin spreker volledig gelooft, en waaraan niemand in deze Kamer het recht heelt, te twijfelen. Het verleenen der decoratie zelf heeft spreker afgekenrd, en dat doet hy nog. Maar van het oogenblik af dat men volkomen ge looft dat dr. Knyper, toen wjj die decoratie verleende, in gemoede overtaigd was dat de gedecoreerde die onderscheiding verdiende, om redenen vau publiek belang, heeft het geen doel meer omtrent de bijkomstige om standigheden, zooals de verhoudingen tns- schen dr. Knyper en Lehman en mej. West- meyer, meer licht te zoeken. Die verbondingen verdienen afkeuring, en al wat daarin af te keuren is, is reeds gezegd of geschreven. Het publiek belang nu eischt echter niet, om door een enquête te doen zien, of die bijkomende omstandigheden een beetje erger zijn dan tot dasver reeds is gebleken. De heer Nolens is tegen het enqaête-voor- stel, hoofdzakelijk omdat in een enqnête be hoort te overheerschen het zakelijke, maar niet het persoonlijke de kern moet vormen van het onderzoek. De heer Van de Velde legt namens zijn politieke geestverwanten de verklaring af, dat, daargelaten de vraag of de Kamer de bevoegdheid bezit tot hej houden van een enquête, als door den heer Troelstra bedoeld, zij van meening zyn dat het Staatsbelang znlkBniet eischt. Spreker nit er zyn voldoening over dat dr. Knyper, fioor het uitlokken van de benoeming van een eereraad, de gelegen heid heeft geopend, volledig licht te doen schijnen op de juisthei3 van zyn in de Kamer afgelegde verklaring. Op grond van deze meening verklaren spr. en zyn party het enqnête-voorstel onaannemelijk. Na de panze komen in stemming verschil lende in de vorige week behandelde conclusies inzake adressen. Goedgekeurd wordtlo. de verklaring, dat de overplaatsing van de Koek naarBergen- op Zoom,- en zyn ongunstige beoordeeling mede, ten onrechte gegrond waren in de zaak-Brantsen betreffende het zingen van socialistische liederen, en 2o. de wensebelyk- heid uitgesproken hem het geldelijk nadeel, dat hy door die overplaatsing geleden had, zooveel mogelijk te vergoeden. Voorts wordt leedwezen uitgesproken, dat geen behoorlijk onderzoek is ingesteld omtrent adressants klachten tegen de wyze der beoordeeling zijner taktische geschiktheid, en dat bij die beoor deeling niet naar dëti geest der bestaande voorschriften is gehandeld. Inzake het adres van den ond-ritmeester Tilanae wordt aangenomen de conclnsie om te verklaren dat de wyze van handelen in zake zyn beoordeeling de Kamer niet kan bevredigen, en hem zooveel doenlijk de na- deelige gevolgen te verzachten. Voorts worden goedgekeurd de conclasies inzake den gewezen lnitenant-kolonel-inten- dant Douglas en kapitein Hackstrob, van het 4e reg. vesting-artillerie, nadat, wat laatst genoemde betreft, ingetrokken is de conclnsie, waarby de wenschelykheid wordt uitgesproken om de nadeelige gevolgen te verzachten, nn de minister verklaard bad dat znlks niet meer noodig was. Hierna wordt het algemeen debat over het enqnête-voorstel-Troeletra voortgezet. De heer van Veen acht bij de voorge stelde enqnête de sop de kool niet waard. De Kamer is zeker niet geschikt tot een onderzoek, omdat hier politieke invloeden heerschen. Spreker is ingenomen met den eereraad, die in deze licht kan brengen. Is men daar mede niet tevreden, zoo diene men overeen komstig de wet op de ministerieele verant woordelijkheid een klacht in. De heer Roodhayzen acht de eer van het land niet gemoeid met een fout van een minister, maar wel met de wijze waarop tegeü die font wordt opgetreden door Regeering en politici. Een liberaal Staatsman, die zoo iets als dr. Knyper hadde begaan, zou door zyn party om verantwoording zyn geroepen. Maar de anti-rovolntionnaire party bepaalde zich tot een onbennllige verklaring, thans her haald. Ook de Regeering gaat niet vry ait. Met de benoeming van dr. Knyper in de Grondwetscommissie gaf zy der Kamer een slag. Dr. Knyper had de Kamer zelf moeten verzoeken dit voorstel aan te nemen, als hij zich vrij gevoelde van schnld. Maar zyn vrienden pogen de enquête te veryde- len, en daarom zal spreker stemmen vóór dit voorstel, waarmee hy anders geen sym pathie had. De heer Limburg betoogt op juridische gronden, dat het recht vau enquête onbeperkt der Kamer is gegeven. Het gaat bier niet om een straf vervolgingmaar men mag boven dien geen enqnête weigeren, wyl zy tot straf vervolging zou kunnen leiden. Een enqnête kan tal van andere doeleinden hebben: bv. wettelyke maatregelen tot voorkoming van corruptie e. d. Spr. en zyn vrienden achten een enquête onnoodig, voor hen is er geaoeg licht op de leiten geworpen, maar waar het voorstel verzet ontmoet, jnist by hen die 't moesten aanvaarden (dr. Knyper's naaste vrienden) znllen zy vóór het voorstel stemmen. De vergadering wordt, tot het honden van sectie-onderzoek, verdaagd tot morgen 11 nur. Dan is de heer Troelstra aan het woord. To Berkftl en Rodenrys is het 7e geval van vlektyphns geconstateerd. Deze ziekte moet even zorgwekkend zyn als de pest. De inspecteur van het Geneesknndig Staatstoe zicht is na Zondag reeds voor de tweede maal daar ter plaatse geweest. Zulke onwetje8 Verleden Zondag keerden drie ondjes uit Sweikhuizen (Limburg) huiswaarts. Een paar schreden van de kerk kreeg het drietal twist, welke spoedig in een vechtpartij ontaardde. Een kreeg eenige wonden aan het hoofd. De overigen werden ook flink toegetakeld, en kwamen door een haag van een tain terecht. Het 4-jarig dochtertje van R. Blonk te Krimpen a/d.Lek geraakte ineen diepe haven. Het verdween onder het schip van den heer Oosterwyk en zoa zeker verdronken zyn, als niet een paar werklui waren toegeschoten, wien het gelnkken mocht het meisje van een wissen dood te redden. Dadeiyk werd het by de coders binnengebracht, waar het na toe passing der middelen tot redding van dren kelingen het bewostzyn herkreeg. In de effectenbeurs te Amsterdam is ook de sinds een paar jaren aangebrachte niewe vloer alweer versleten, door de drok schui felende bezoekers. Men is nn bezig er eeu teakhouten parketvloer in te leggen. Dinsdagnacht om 1 nor is te Velp (G,) achter het kasteel Biljoen in een schuur van de groote boerdery, bewoond door den land bouwer Hendriks, door onbekende oorzaak een hevige brand outstaan, die eerst door de bewoners van de boerdery bemerkt werd, toen aan blnsschen niet meer viel te denken. Een stier, twee vette koeien, eenige kalve ren, varkens en kippen kwamen in do vlam men om. Alhoewel de wind eerst gunstig was, sloegen de vlammen weldra op de boer dery over en werd het rieten dak aange tast, met het gevolg, dat ook de boerdery spoedig een puinhoop was. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. De boer dery is het eigendom van den hoer J. H. Laps. Alles was verzokord. Alleen het bakhnis bleef behouden. Uit IJ8elstein: Een zeer hevig onweder ontlaste zich Zon dagmiddag boven de stid, vergezeld van zwaren hagelslag. De schade aan de veld vruchten en aan de boomgewassen, is op de plaats, waar de hagel neerslag, van groote beteekenis. Op Eiteren werden by deu hovenier M. alle ramen van de broeikassen ingeslagen. Geeu vracht is meer geschikt. De bloesem lag als bezaaid onder de boomen. De aard beien zyn geheel plat geslagen. De kersen, die in de streek reeds niet veel bedolven, wegens de laatBte vorsten, hebben, evenzoo veel geleden. Merkwaardig in welk betrek kelijk klein bestek de hagel neerstortte. Over de baart Eiteren was een Ijjn te trekken, waar de hagel binnenbleef, terwijl aan de andere zjjde der stad, in de IJsseld jjk, slechts een klein gedeelte neerviel. De bliksem sloeg in by mej. de wed. Van der Worp in den IJsseldyk. Twee bergroe- den zyn aan splinters geslagen, terwyi het dak van den hooiberg naar beneden stortte. Gelukkig werd bet onheil d&delyk bemerkt en kon men het beginnende vuur met eigen bnlp meester worden. Gisterenmorgen werd in rivier voor Krimpen a. d. Lek drijvende gevonden het in verren staat van outbidding verkeerende lyk van een man. Door ryks- en gemeente politie werd het naar de begraafplaats ver voerd. Men vermoedt, dat bet 't lichaam is van den persoon, die in den voorbygeganen winter, door de duisternis misleid, voor Groot-Aty- raers van de stoomboot „Schoonhoven" is ge- loopen. Een schadepost van 80.000 galden! De a&noemer van het openbaar slacht huis te Haarlem, de heer A. De Haan, beeft aan die aanneming een verlies geleden van f 80.000; volgens het raadslid Rinkema en anderen, wegens het meer dan abnormaal streng toezicht op de keoring van materia len; volgens Burgem. en Weth. door eigen schuld. De heer De Haan was failliet verklaard, had aan den raad schadeloosstelling ge vraagd in het geleden verlies en na een dis cussie van eenige oren heelt het ooilege an besloten, hem een som toe te kennen van f 8000 als tegemoetkoming, waarby uitdruk kelijk werd uitgesproken, dat den directear der Openbare Werken geen blaam kan tref fen voor het by den bouw voorgevallene. Het conflict in de boawvakken. Vooral met het oog op de buitengewone drukte, welke het politie korps te Amster dam de volgende week by de Jnlianafeesten te wachten staat, en omdat het aantal boow- vak-arbeiders, die werken, steeds grooter wordt, is de politie met ingang van heden met 50 ryks veldwachters versterkt. Over wogen wordt om nog meer manschappen der ryks-politie te Amsterdam te detacheeren. Haar wordt speciaal het begeleiden der werkwilligoo opgedragen. Voor de ryksveld- wachters is logies in orde gebracht in het Militair Logement. Eergisteren zyn in verband met de mishan deling van den politieagent Bilders op de De Wittenkade 4 stakers aangehouden, die echter allen weder op vryo voeten gesteld moesteu worden. Een andere stakende met selaar echter, die gearresteerd was onder verdenking vau opruiing eener volksmenigte tegen de politie, is, ca ook door den officier van justitie te zyo gehoord, naar het Huis van Bewaring overgebracht. Ook is een staker aangehouden die verdacht wordt van een mishandeling, een werkwillige aangedaan. Mishandeling op Papendrecht. Den tweeden Pinksterdag, 's avonds on geveer te balftwaalf, keerde Gerrit De Ko ning, arbeider, wonende op het Oost-eind te Papendrecht, van zyn verloofde huiswaarts. Komende uit de richting van den Veerdam, kwamen hem een drietal jonge mannen tege moet. De Koning week daarom naar rechts ait, doch het drietal ging voor zyn fiets ioopen. Om onaangenaamheden te vermijden, stapte De K. af en draaide zyn fiets om de hem omringenden heen, doch tegelykertyd ont ving hy van achteren een steek met een mes in de rechterhand, welke geheel over langs door dit lichaamsdeel ging. De Koning, die erg bloedde en hevige pyn leed, begon moord te roepen, waardoor een kameraad van hem, die met zyn meisje kort achter hem liep, te hnlp sneldo. Een van het drietal, Joh. De Radder, die echter niet geslagen bad, bleef ook staan en verklaarde aan den verwonde, dat hy met het geval niets te maken wilde hebbeo. De Koning, die by het licht van zyn fiets lantaarn had gezien, dat Joh. v. d. Adel, wonende in de Veerstoep, hem den steek had toegebracht, ging nn onmiddellijk de marechaussee waarschuwen. De dader werd gearresteerd en verhoord. Hoewel op v. d. A. een mes werd bevonden, waaraan nog een stukje afgescheurd vleeech kleefde, ont kende hy ten stelligste en beweerde niets van het geval te welen. Ook werden de twee anderen van het drietal, Joh. De Raddor en P. Garsthagen, die echter niet hebben geslagen, gehoord, benevens de gewonde en zyn kameraad met diens meisje. (Dord. Ct.) Te Bussnm is een geval van pokken ge constateerd by een eenjarig kind. G. v. L., die een dreigbrief aan den mi nister van financiën schreef, is gisteren door de politie te Leiden aangebonden. Hy draagt Werkelijk dien naam en is een jaar of vier geleden als bediende aan het seminarium te Katwyk ontslagen wegens wangedrag. Hy bracht ook geruimen tijd door in een rjjks- werkinrichting. Vermoedelijk is hy niet toe rekenbaar. Hy is gisterenavond naar den Haag over gebracht om in verzekerde bewaring te wor den gehouden. Het perscomité van de uitgeslotenen aan de gloeilampenfabriek der firma Philips eD Co. te Eindhoven mejdt aan de N. R. Ct. Dinsdagavond was er vergadering voor de nitgeeloteneo, waartoe ook toegang hadden onvereenigden. De vergadering werd bjjge- woond door de heeren mr. dr. J. v. Best en H. Smits, bestuursleden van de Katholieke Steuncommisrie. De voorzitter, J. v. Ryze- wyk, heette welkom de onvereenigden. die den moed hadden, geen gehoor te geven aan het verbod der firma Philips om de verga deringen der Katholieke vereenigingen te besoeken, en spoorde hen aan tot solidariteit. De vergadering werd ook toegesproken door kapelaan Klaytmans en door mr. dr. J. v. Best, die de uitgeslotenen moed insprak en mededeelde, dat de burgemeester van Eind hoven en de voorzitter der Kamer van Koop handel hem gemachtigd hadden mee tedee- len, dat zjj tot het Kath. Steuncomité toe traden. Inmiddels waren inteekenbiljetten voor het lidmaatschap rondgedeeld en door 70 aan wezigen ingevuld. Dinsdagmiddag werd met de mannenaf- deeling het posten geregeld. Uit de bestuurs leden dur mannenafdeeliog werd tot voorzit- ter gekozen L. Gielen. Het St. Jqzefgilde, afdeeliug van den R. K. Volksbond, van welke afdeeling 4 leden by de nitslaiting betrokken zyn, heeft Dins dagavond een vergadering gehouden, welke toegankelijk was ook voor het ongeorgani seerde timmerliedenpersoneel der firma Phi lips. Er traden 9 nieuwe leden toe. Woensdag werd per aangeteekend schrijven kennis gegeven aan de firma Philips en Co., welke nieowe leden tot de drie betrokken vakvereenigingen Dinsdag waren toegetreden. Woensdag is te Helmond een vergadering gebonden voor het aldaar wonende personeel, in welke vergadering de heer A. v. Ryen sprak. De 100.000 van de Staatsloterij is ten deel gevallen aan het personeel van de confectie- firaa Kattenburg, Nieowendyk boek Dam, te Amsterdam, bestaande nit pl. m. 40 personen. In een uitvoering adres aan B. en W. der gemeente Utrecht heeft het bestaar van „Nos Jungnnt Rosae* verzocht voor den tyd van 10 jaar aan de vereeniging gratis gelegenheid te geven, om in een der kweekersen der gemeente proefvel den van rozen aan te leg gen, met het doel de rozencnltanr oók in Nederland meer populair te maken, opdat binnen eenige jaren geen burger- of arbei derswoning meer te zien zal zyn, welke niet haar klimroos aan den gevel heelt. GOUDA, 20 Mei 1910. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het eindexamen van het openbaar gymnasium alhier gebonden zal worden op 16, 17 en 18 Juni a.s. en als gecommitteerden aangewezen onder wier toezicht bedoeld examen zal worden afge nomen de heeren dr. H. T. Karsten, oud- hoogleeraar aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam, dr. W. H. Nolens, baitengewooo hpogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam, wonende te 's-Gravenhage, eu dr. J. D. van dec Waals jr., hoogleeraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam. By de gehonden aanbesteding voor het doen vaD de noodige verfwaren aan het Sim Catharina Gasthuis werd ingeschreven door de beeren A. Hollander voor f 1195 P. H. Jonker voor f 1199 J. P. Revet en Zn. voor f 1349J. A. Vos voor f 1447 M. Binnen dijk voor f 1535 en A. M. Ardon voor f 1700. Voor het stnkadoorswerk door de heeren: W. Idenburg voor f 355; J. Eilers voor f 410; H. van der Draay voor f 675 en A. van Eyk voor f 1323. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. De Vereeniging ter Behartiging van de belangen van „Ons Voordeel" hield gister avond in Café Unie haar vroeger uitgestelde en Zaterdagavond verdaagde jaarvergadering. Deze werd door den Voorzitter, den beer A. v. d. Hulst geopend, waarna de notnlen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. c De secretaris bracht zyn jaarverslag ait, waaruit bleek, dat de vereeniging circa 100 leden telt, waarvan er 32 ter vergadering aanwezig waren. De penningmeester deed rekening en ver antwoording, die staande de vergadering nog werd nagezien en goedgekeurd. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer A. v. d. Hulst, werd by acclamatie herkozen, terwyl de twee vacatures in het bestaar werden aangevuld door het verkie zen van de heeren D. Starteveld en C. van Ardenne. Daar beiden in de zaal aanwezig waren ec zich de benoeming lieten welge vallen, werd hun door den voorzitter ge vraagd, dadelijk hun functie te willen aan vaarden, waarom zjj dan ook hnn plaats in namen aan de „groene tafel." Het boofdpant van de agenda washet te stichten wednwfonds. Meermalen toch is het gebeurd, dat een lid van O. V. by zyn dood een weduwe in benarde omstandigheden naliet. Een enkele maal werd een commissie samengesteld, een beroep op de leden gedaan en langs dezen weg in de eerste dringende behoefte voor zien. Om aan die soort bedelpartijen een einde te maken, ia al eenigen tyd bet plan ge maakt, een wednwfonds te stichten, en werd op een algemeene vergadering het besluit genomen de deelneming aan dit fonds ver plichtend te stellen voor alle leden. De bier voor noodige kleine aanvnlling van Art. 2 der Statuten werd goedgekeurd. Een Con cept-reglement op verplichting gebaseerd, werd gereed gemaakt en zal morgen (Zater dag) avond op de algemeene ledenvergade ring van O. V. aan het oordeel der aanwe zigen worden onderworpen. Door een 70 tal leden der vereeniging wordt tegen dit verplichte stelsel hevig geageerd. Ambtenaren en atadswerklieden, nog door anderen gesteund, meenen van de verplichting vrijgesteld te moeten worden. De meeste honner achten zich door bijdrage in een pensioenfonds al wat erg gedrukt, om nog meer te betalen. Toch is de contributie in het concept-regl. gesteld op slechts 2 centen per week, op het broodboekje, en toch meent het bestnnr van O. V. met deze geringe bijdragen aan zyne verplichtingen te kannen voldoen. Hon tegenwerking is ten zeerste te be treuren, daar by inwilliging van bun verzoek de oprichting van een verplicht fonds geheel in duigen valt, en een eventneel daaruit te stichten vry willig fonds volgens alle men- schelyke berekeningen geeD levenskracht zal hebben. Hnn tegenstreven leert, dat solidariteit, humaniteit, naastenliefde/ of hoe de betrachting, van het „Helpt elkander" ook moge heeten, nog lang niet in alle harten haar intrek gedaan heeft, maar zelfzucht er nog huist, en nog wel een zelfzucht tot schade in eigen zak, want welke weduwe van de Categorie menschen, die leden zyn van O. V. kaD by den dood van haar echtgenoot geen kleine ondersteuning gebrui ken Zouden die mannen het hunnen vrou wen wel hebben aitgelegd, of doodeenvoudig op eigen initiatief bandelen P Is dit dan in dit geval niet wat onverantwoordelijk P 5e Klasse. Trekking van Vrjjdag 20 Mei. No 8604, 18403 en 14660 ieder 1 400. 7160, 7699, 11782 en 13074 ieder 1 200. 1842 13461, 14707 en 18317 ieder 1 100. Prjjzen van 70 76 2656 5461 7835 11324 14312 17584 109 75 5542 59 11477 14447 17706 56 2899 5764 8239 89 14516 17817 211 2941 5815 51 11515 68 17930 531 78 16 8338 11759 14784 18127 55 3161 37 8486 12224 14890 18280 65 74 77 8637 12307 15209 18558 626 3335 6342 8985 46 49 18619 69 3433 6455 9062 12406 15509 18737 745 3575 6710 9259 21 26 18841 931 3687 12 76 26 44 19017 1013 3889 43 9481 12537 16648 87 43 4036 6812 9500 50 15926 19494 1121 4457 6965 9652 13237 16011 19609 1296 4682 74 9946 38 16182 19625 1376 4832 7045 10147 13388 16288 19999 1470 4906 65 10216 13524 16476 20132 1529 13 7187 85 13641 16598 63 59 66 7489 10364 54 16886 67 95 87 91 10414 86 16968 20249 1G76 89 7531 10501 13827 17070 20579 2084 5051 7633 10632 91 17331 20680 2396 5108 81 10953 14064 17516 83 98 19 7815 11161 14273 73 20930 Het O. M. heeft gisteren bevestiging ge- eiscüt van het vonnis der rechtbank te Rot terdam, waarby B. F. K., gravear aldaar, tot zes maanden gevangenisstraf is veroor deeld, wegens afpersing van f 4.50, te Gonda gepleegd. Beklaagde gaf eenige verwarde antwoorden op de hem gestelde vragen. Zyn toegevoegde verdediger, mr. G. J. H. Palm, advocaat te 's Graveohage, riep 's hofs cle mentie voor hem in. Het openbaar ministerie eisebte daarna bevestiging van bet vonnis der rechtbank te Rotterdam, veroordeelende J. van der M., scheepsjager te Gouda, wegens beleediging van een politieambte aldaar die hem bekeurde wegens burengerucht, tot 7 dagen gevange nisstraf. WOENSDAG 4 MEI. L.K. H.K Staaleleenmoen. Nederland. Oblig. Nnd. Werk. Schold 2'/, 77'/, Postuhal. Oblig. Tabaksmono polteleening (500-5000 Ir.) 4'/, 97"/, - Rentelooze certil. 6.80 Oblig. 2e Serie Ir. 500 S 61% - Biiloakijk. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91"/, Hypothec. Staatsl. 1892 6 94'/» RnsLATO. Itrang. Dombr. Obli gaties 4'/, 93'/, Azin. Japan Obligatien 1899 4 95% Columbia. Geconsolideerde Boitenlandscbe Schold. R. 3 49 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'/, 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. Weetlondsche Hypb. 4 100% Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4 98'/, Pandb. Algemeene Groninger Scheepe-Hypb. 4'/, 101 Pandb. Nederl. Hyp. A Pand- briefbank 4 99 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, IOC1, Pandb. Bataalsche Hypb. 4 99 Eerste Ned. Hypotheekbriel- bank 4 99'/i Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Seheepvaart- M aateehuppijen Ol'ig- D. Smit en Co. Sleep dienst 41/, 100 Stoomvaart Mg. .Triton* Obl. 5 100 Premieleeninyen. Beloie. Stad Antwerpen 1887 2V> 97% - Diversen. Laan v. Meerdervoort Mg. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 991,' Specialiteit in Nouveautés GOUDA. der belangrijke Collectie Nouveautéa en COST U MES-TAILLEUR cn verdere Nouveautés voor het aan staande Zomer-Sa isoen. VERSCHEIDENHEID. Terwyl op sommige plaatsen de bevol king in angst en beven afwachtte, wat voor onheil de langverwachtte en veelbesproken komeet zoa brengen, werd elders in het buitenland van de gelegenheid gebruik ge maakt om den nacht van Woensdag op Donderdag in vroolükheid door te bcengen. Te Milaan byv. was er in de straten een drnkte en een vrooiykbeid als tijdens den karnaval en waren in de meeste restauraties feestmaaltijden aangericht, waar het baiten- gujyoon jolig toeging. Ook te Keulen werd druk feestgevierd, de café's bleven den ge- heelen nnebt open en concerten en bals duur den tot den morgen. Op K'orfoe, waar de bevolking buitenge woon onder den indruk was van de ver schijning der komeet, heeft de overheid het nattig geacht door feestvertoon de bewoners op te vroolyken. Er is den geheelen nacht feest gevierd en evenals in den Icarnaval werd er een bloemenslag gehonden. Voor zoover berichton z(jn ingekomen, is er ongeveer nergens iets bemerkt van de komeet, daar de lucht overal dicht bewolkt was. Ook deden zich nergens telegrophische of andere stoornissen voor. (Hbld.) Predikbeurt bij de Remonitrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 22 Mei. 'b Morgens 10l/« nor. Ds. A. K, E. HORST, Lochem. V Mevrouw de Wed. J. J. PRINS VAN DOESBURGH—VAN DB Wbo, betuigt, ook namens haar Dochter, haar dank voor de bewijzen van deelneming Ontvangen bjj het overlyden van haren Echtgenoot. Gouda, 20 Moi 1910. Tien wordt verzocht op 't MERK te letten UIT HIT MaoVZIJN VA* GORINCHEM. Deze THEEEN worden afgelt- ivord-in verzegelde pakjes van vijf we en etn half en een Ned. om met vermelding van Nornmer on Frya, voorzien van nevenstaand Merk, volgens de Wet gedepo- Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J. G. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. «S cent per Jteech. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2