SAMOSWIJN. ADVERTENTIES BINNENLAND. II. SAMSOM. Firma Horman Zoon. TTit d.e E>ers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3938teStaats-loterij. Mantels, Costumes, Blousen. Veemarkt te Rotterdam. Naar „Het Centr." verneemt, zon er sprake zyn van een werkman-candidatnur voor de te verwachten Kamer-vacatnre in Helmond. De toeloop voor de publieke tribune der Tweede Kamer was Vrijdagmorgen zoo groot, dat de eerste plaatsen werden verkocht voor i 7.50 en i 5. Wy lezen in het Vad. Zooals men weet had de R.-K. pers met vry groote stelligheid verzekerd, dat te Delft een R.-K. borgemeester zon worden benoemd, en het is te begrijpen, dat de benoeming van den Chr.-Iiistoriscken ond-hoogleeraar mr. L. W. C. Van den Berg in R.-K. kringen groote teleurstelling heeft verwekt. Door den correspondent van De Tyd te Delft wordt aan die teleurstelling uiting ge geven. „Na de laatste benoemingen te Lei den, Arnhem e. a. schrijft hij had men, (van R.-K. (zijde) de stellige hoop, dat ook aan de Katholieke na eens recht gedaan zon worden door de benoeming van een kath. burgemeester te Delft, waar toch de R.-K. party verreweg de sterkste is der Ghriste- lgke coalitie, te meer daar een candidaat was voorgesteld, op wiens geschiktheid vriend noch vijand iets zou hebben af te dingen." De stemming der katholieken ten opzichte van hunne coalitie-genooten zal door die teleurstelling zegt de schrijver er niet op verbeteren, en ernstige voormanoen op politiek gebied zjjn inderdaad vol vrees, dat deze benoeming op de komende verkiezingen voor Prov. Staten, Gemeenteraad en zelfs Tweede Kamer, allerdroevigsten invloed zal kunnen hebben. De Tyd giet olie op de golven. Aan het Christelijk Kabinet mag in elk geval de schuld niet worden gegeven, indien men niet beschikt over gegevens welke ons niet ten dienste staan. Ook is het even onredelijk als bedenkelgk deze benoeming by de verkie zingen te willen wreken op de Christelijke bondgenooten. Maar tochhet ware ongetwijfeld mooi en edelmoedig geweest, wanneer de Anti- revolutionaren de burgemeestersplaats vrij willig aan de Katholieken hadden afgestaan; mftar wie heeft het recht van hen te eischen dat zü zich op dit ideaal standpunt stellen De historische vooroordeelen welke by de Protestanten heerschen, Verliezen, in de laat ste jaren vooral, zeer veel *van bun kracht, waar het algemeene politieke verhoudingen betreft, maar het is licht te begrijpen, dat zij in hel meer beperkt stedelijk millieu nog langer en krachtiger nawerken." Vergelijkt men met deze zwakke houding, nu het een door coalitiegenooten aangenaam onrecht betreft, de houding, door de R.-K. pere aangenomen, tegenover de benoeming van den heer Verbroek tot wethouder van Den Haag, (die zy, nota bene, een groot on recht noemt, tegenover de Haagsche Katho lieken) dan vraagt men zich af, welke woorden van afkeuring en uit diezelfde pen nen gevloeid zouden zyn, indien de vermeen de verongelijking, den Delftschen Katholieken aangedaan, ware gepleegd door een liberaal minister. Wat echter het meest opvalt in deze gan- sche twist over de verdeeling van den buit. is wel, dat deze over onrecht kibbelende coalitiegenooten geen oogenblik bedenken, dat de eigeniyke verongelijkten de vrijzinnigen zyn. De gemeente Delft toch is nog over wegend liberaal. Op eene bevolking van 33.900 telt zy 13.300 Roomschen, en in den gemeenteraad behooren 13 leden tot links, fen 10 tot rechts, waarvan 5 R.-K. Van het huis aan de Jodenbreestraat te Amsterdam, waarin Rembrandt van Januari 1639 tot Maart 1658 woonde en dat als het „Rembrandthui8" wordt gerestaureerd, nadert de hernieuwing hare voltooiing. De groote schutting werd Vrijdag wegge nomen, zoodat de karakteristieke begin-XVII- eeuwsche voorgevel nu geheel te zien is. Geheel afgewerkt is hy nog niet. De achter gevel is gereed, maar... staat gedrongen tegen de hooge gebouwen van de firma De Vries van Buuren. Wat heel jammer is, daar het schilderachtige van de groep achtergeveltjes cn het mooie binnenplaatsje nu vrywel voor het oog onbereikbaar blijft. Ook inwendig vorderen de werkzaamheden flink, zoodat de inwendige verdeeling van bet gebouw reeds goed uitkomt. De ver schillende zalen wachten nog op de betim meringen, die geheel in oud-eikenhout wor den uitgevoerd, en het leggen der vloeren. Het Recueil Militaire bevat nu het Kon. Besl. van 23 April 1910 (no. 76) houdend een herziening der bepalingen op de huwelyken der officiereu van de landmacht. Voor de officieren der zeemacht geldt dezelfde rege ling, waarmede zy by afzonderlijke circu laire in kennis zyn gesteld. De nieuwe regeling is als volgt Art. 1. De officier van de landmacht, die een huwelijk heeft aangegaan, is verplicht binnen acht dagen na de volLrekking van dat huwelyk hiervan kennis te geven aan den Chef, onder wiens bevelen hy is gesteld, of die als zoodanig is te beschouwen, onder raededeeling tevens van den geslachtsnaam en den voornaam of de voornamen zyner echtgenoot^ Art. 2. By de in Art. 1 bedoelde kennis geving moet worden overgelegd eene schrif telijke verklaring, ten blyke, dat de officier van af de voltrekking van 't huwelyk deel genoot wordt van de Weduwen- en Weezen- kas voor de officieren van de landmacht, ingesteld by het Besluit van den Souve- reinen Vorst vac den 14n Jan. 1815, uo. 29, en zulks overeenkomstig de bepalingen, ver vat in het Kon. Besl. van 16 Nov. 1904, no. 38, of later daaromtrent vast te stellen. Het by dit artikel bepaalde is echter niet toepasselijk ten aanzien van officieren, die op grond van tydelyke ongesteldheid op non-activiteit zyn gesteld, en niet kannen overleggen eene geneeskundige verklaring, waaruit blijkt, dat zy niet lijdende zyn aan eene ziekte of ongeneeslijke kwaal, welke hun spoedig overlijden waarschijnlijk maakt. Art. 8. Onze Minister van Oorlog wordt gemachtigd eene regeling te treffen, teneinde te verhinderen, dat de vrouw van een ge huwd officier haren echtgenoot volgt bij mi litaire expeditiën of marschen, oï verschijnt in de kampementen en de kautonnementen of by het leger, wanneer het te velde is. Deze regeling komt in hoofdzaak overeen met het stelsel, indertijd door den heer mr. G. Hovens Greve in zyne brochure over dit onderwerp in overweging gegeven. Alleen zal de sanctie bestaan io eene disciplinaire straf. Het ontslag van Enka. De Klaroen,, het bekende Christelijk Week blad, ziet in bet ontslag van mej. Van der Vlies (Enka) eer. aanranding der Christelijke vryheid. Aan een onzer Christelyke scholen is eeu onderwijzeres, die publiekelijk uit munt in kunde, ontslagen uit hoofde van haar Christelyke politiek-sociale overtuiging. Onze Christelyke onderwijzers en onderwy- zeressen hebben in het vervolg te weten, dat zy ia politiek-sociale overtuiging niet te zeer van kan bastaarderen hebben af te wijken, zoo ja, kan ontslagbrief ligt gereed. De 3chryver stelt dan naast de klachten over liberalen dwang, die zoo vaak van de voorstanders der zg. vrye school vernomen worden, dit staaltje van Christeiyken dwang en schrijftVryheid is de leuze geweest, waaronder men optrok. En die vryheid is thans vertrapt. De Christelijke onderwyzers hebben ban bestaarderen op politiek-sociaal terrein te volgen, zoo niet, hun ontslagbrief ligt gereed. Als een staaltje van de wyze, waarop Enka bestreden werd, schrijft hy nog „Na haar onthullingen in zake mr. De Jong werd Enka's handelwijze als onzede lijk gebrandmerkt in een schryven der zes heeren op den bewasten avond aanwezig. In dit zelfde schryven verklaarden deze heeren, dat zy mr. De Jong om zyn groote eerlijkheid en rondborstigheid hoogachten". Dr. Wagenaar, Ned. Herv. predikant te Rot terdam, een bekend man van invloed, was één lier onderteekenaars. Maar uit één der artikelen van mr. De Jong zelf bljjkt, dat dr. Wagenaar mr. De Jong, dien hy om zyn groote eerlijkheid en rondborstigheid zoo hoogachtte, dien bewnsten avond voor het eerst ontmoette. Zoo is Enka bestreden." Het ontslag van Enka zoo concladeert de Klaroen is het begin. Straks wordt het lidmaatschap eener politieke party, die niet tot de coalitie behoo.t, voor een Chris telijk onderwijzer ongeoorloofd geacht. De politiek-sociale vryheid is niet meer gewaar borgd. De nieuwe Minister van J n s t i t i e. Het „Wkbld. v. h. Recht" schryft: „Het schijnt eene vaste traditie te moeten worden, misschien berastende op eene stil zwijgende of oitdrakkelqke overeenkomst tusschen de verbonden politieke partijen, dat in een recbtsch Kabinet de portefeuille van Justitie behoort by de Roomsch-Katholieke party. Zoo werd dan nu weer mr. Nelissen vervangen door mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer voor het district Helmond. De nieuw opgetreden Minister heeft eene, zy het ook betrekkelijk korte, eervolle loopbaan by het Openbaar Minis terie achter zich, waarby hy zich als een bekwaam jurist, als een goed spreker en ook als een humaan man deed kennen. De betere strafrechteriyke behandeling van jeugdige personen had reeds te Amsterdam zyne be langstelling hy kon die belangstelling bly- ven tooueu door zyn lidmaatschap van bet Algemeen College. Op zyn onmiddellyken voorganger heeft mr. Regout voor zyne par lementaire ervaring, waardoor hy allicht gemakkelijker dan mr. Nelissen verschillende klippen zal weten te ontwijken. In begin selen zullen de twee Ministers niet veel van elkander vorschillenhet door mr. Nelissen voorbereide werk zal zyn opvolger wel overnemen. Misschien zyn door het verschil in temperament en karakter de overtnigingen van mr. Regont wat scherper geaccentueerd. Wy achten het dan ook niet onwaarschijnlijk, dat wy met den nieuwen Minister nog al eens een lans zullen hebben te breken. Dit weerhoudt ons niet' hem van harte welkom te heeten met den wensch dat hij veel tot verbetering van onze rechtspleging zal mogen tot stand brengen. Kan het zyn niet alleen naar zyne opvatting, doch ook naar de onze." Vlektyphus. Men meldt ons, dat de 6 patiënten te Ber- kel Zaterdag niet minder waren en dat er geen nieuwe gevallen zyn bijgekomen. De geneesheeren wier hoop grooter wordt, sdat de gevaarlijke ziekte niet zal uitbreiden, roemen de medewerking en de hu'p van het gemeentebestuur van Berkel en Rodenrijs. De burgemeester stelt zich voortdurend, ook bij de barak, op de hoogte van den toe stand. Het Groene Krnis heeft een groot crediet verleend voor hnlp aan de lijders en voor steun ter bestrijding van de ziekte. Ook de diaconie der Gereformeerde Kerk draagt het hare bij, om haar geloofsgenooten te steunen, terwijl particnliere hulp in geld en goed eveneens niet achterwege blyft. De overleden lijder is Zaterdag begraven. (N. R. Ct.) Door den officier van justitie te Alkmaar wordt aanhouding verzocht van den wonder dokter H. J. Eilers, geb. te Amsterdam 25 Aog. 1858, directeur van een chemisch labo ratorium te Oegstgeest, thaos verblijvende te Kleef, hotel Hof van Holland aldaar, die bij vonnis van de rechtbank te Alkmaar veroordeeld werd tot tweemaal 2 maanden hechtenis, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, terwijl het cassatieberoep werd verworpen en het verzoek om gratie door H. M. de Koningin afgewezen. Ter wille van het Kind.' Zaterdag, 21 Mei, werden de zeekolonies van het Centraal Genootschap weder ge opend. Het overstelpend aantal aanvragen om verpleging uit alle oorden des lands is oorzaak, dat de zee-tehuizen van Mei tot September geheel bezet zyn, terwijl nog ge regeld nieuwe aanvragen inkomen. Het ko loniehuis „Noord wyk" vangt aan met 51 verpleegden nit Oldenzaal. Kampen, Dieren en Utrecht. De koloniehnizen „Zeehuis" en „Kerdijk" te Egraond staan gereed om in hun frissche zalen de 145 kleuters op te nemen uit Veeudam-Wildervauk, Opsterland, Weesp, Zeist, Culeraborg, Winschoten, Heer- Hugowaard, Oude Pekela, Zutphen, Haarlem, Amsterdam, Wormerveer, Maiden, Yelp. Zaandijk, Putten, Alkmaar, Gouda, Amers foort en Baarn. Zilverpapier enz. in dank ontvangen van Mej. B. v. d. O. te Bergen (N. H.)Zuster K. H. te DoornW. L. te Emmer-Compas- cuumF. de M. te BrninisseM. G. v. W. te MidwondMej. J. Z. te AmsterdamJ. v. H. te Helder; Mevr. H.—J. te Lochem; J. r. D. te Udlkinderen 6e klas O. L. S. te Hindelopen. Het sub-comité te Middelburg zal geheel Walcheren bewerken, uitgenomen Vlissingen en Domburg. De onderwyzers te Nieawen- dam houden een inzameling. Mej. A. de L. te Buurmalsen zal prentbriefkaarten verkoo- pen. Te Vlissingen zal flink gewerkt worden. De kinder-zanguitvoering te Wormer bracht rnim f 38 op. Oost-Graftdyk zond f 35 en Mej. B. H. te Ter Borg f 10. Ingekomen gelden. Tot 3 Mei f65.509.15. Van 3 17 Meicollecte Vlaardingen 30 April f 121.74idem Apeldoorn f 333 idem Heerenveen f 183.20; idem Sappemeer f 140.005idem Harlingen f 138.21mej. S. te Middelie f 2.50; leerlingen O. L. S. te Ernst f 10collecte Parmerend f 90.66 en opbrengst .prentbriefkaarten f 16; collecte 088 153.50; Mej. W. te Leerdam 170; uit voering Hilversum f70; nagekomen uit Lei den f 10.50uitvoering Edam f 64.42* Grosthnizen f 19.545 j Harderwijk f 86.80 Sluis f 0.50Rossom f 5Gorkum f 45 Oost-Graftdyk f 35; totaal f 66942.23. Penningmeesteresse is Mej. L. M. N. Wert- heim, Sarphatikade 9, Amsterdam. Aanvragen om plaatsing te richten aan A. C. Bos, Egmond aan Zee. Een veekooper, die zich voor een rijken Amerikaan uitgaf en te Koedijk in het Bonds- hotei Bak zyn intrek had genomen, kocht in die gemeente en te Warmenhuizen Vrydag voor groote bedragen vee. Hjj maakte den boeren wjjs, dat h{j te Los Angelos een groote boerderij had en op 10,000 dollars wachtte, die de Ned. Bank hem zou uitbetalen. Bij onderzoek bleek, dat men hier met een op lichter te doen had, weshalve hy nog Vrij dagavond is gearresteerd. Te Tilburg zyn Donderdag de schoenma ker Vermjjs en zijn vrouw gearresteerd als verdacht van brandstichting bij hun buurman Donders. By afwezigheid van dezen, een alleen wonend man heeft men zyn weefstoel met wollen stoffen In brand gestoken door middel van met petroleum begoten goederen. De brand werd evenwel spoedig gebloscht. Een oude boer kon er nog maar geen reclit begrip van krijgen, dat'personen die mjjlen ver van elkaar af zyn, met elkander «preken door de telefoon. Eens ging zijn vrouw een vriendin in de stad bezoeken, die een telefoon aan buis had. 's Middags zocht de boer een schuilplaats tegen een onweer in het huis van een baur- man, die evenzeer een telefoon bad en den boer overhaalde, bij wijze van verrassing zijn vrouw op te schellen. De instructie volgende, hield de boer, nadat het gewensebte nummer voor hem was opge roepen, den hoorn aan het oog en riep Hallo, Griet Juist sloeg de bliksem in den telefoon draad en door den schok viel hy op den grond. De oude man stond op, schudde peinzend het hoofd en zei Het is verwonderlijk! Dat was Griet precies 1 Eenige stakers van de timmerfabriek van Gebr. Van Houtum te Hilversum, had de vorige week den wensch geuit, om den strijd op te geven en zich wederom aan te melden. Naar aanleiding hiervan had Dinsdagavond een vergadering plaats van het hoofdbestuur der organisaties. Dit besloot, aan de stakeri te adviseeren, den strijd te blijven voeren, omdat de stand der zaken voor hen op het oogenblik nog niet zoo slecht is als wel beweerd wordt. Men was van oordeel, dat de ^directie op do wjjze als zij nn werkt, niet kan blijven dooagaan, omdat reeds werk als onbruik baar is terug ontvangen, dat door de ar- beidswilligen was vervaardigd. De staker» besloten allen overeenkomstig het advies vau het hoofdbestuur te handelen en den strijd vol te houden; De berichten, die van verschillende sterren wachten inkomen over waarnemingen in ver band met de komeet en zyn staart leveren zoo goed als niets op. De bekende astronoom Crommelin, van de sterrenwacht te Green wich, had, op grond van berekeningen, ver richt door dr. Franz te Breslan, de meening uitgesproken dat de aarde Donderdagochtend om 9 our Gr. T. in den staart is gekomen om er tegen 11 nor weer uit te treden. Maar men had er te Greenwich niet het geringsto van gemerkt. Aan de sterrenwacht te Cambridge was het door de betrokken Incht niet mogelijk, behoorlijke observaties te verrichten. Echter meende prof. Robert Ball, dat een rossige gloed, die 's morgens in liet noorden hing, misschien wel noorderlicht was geweest. Te Edinburgh is het Donderdagmorgen van af 1 nar mooie, heldere lacht geweest, maar er was niets bijzonders op te merken, ook geen noorderlicht. In Oxford regende het in den nacht van Woensdag op Donderdag. Te Lissabon, en trouwens in heel Zuid- Portugal maakten betrokken lucht en regen alle waarneming onmogelijk. Ook de tot dusver ingekomen berichten van sterrenwachten in Azië eu Australië lniden teleurstellend. Prof. Michie van de Kokaikanal-8terrenwacht (Madras) seinde, dat foto's zyn gemaakt van de zon, tjjdens den overgang van de kern der komeet, maar dat daarop niets van de komeet is te be speuren. Te Melbourne heeft het geregend. Het is nu maar te hopen, dat de wachtende men8chheid hedenavond voor haar belang stelling in „juffrouw-Halley", zooals de Paryzena&rs het hemellichaam noemen, be loond wordt. Niettegenstaande het hinderende maanlicht zal de komeet aan den westerbemel tegen 9 uur wel te zien komen. Zy gaat onder om kwart over tien, de zon reeds tegen 8 uur. Men zoeke niet vóór een uur of kwart voor negen. (N. R. Ct.) Men meldt uit WatergraaismeejfVrijdag avond is de metselaar De L., wonende Kerk straat, alhier, toen hy van zijn/werk kwam door 4 personen op de fieüi^waarvan een gewapend met een stuk ijljjy aangerand. Men wilde De L. te lyf gaan/doch dit werd verijdeld door zijn krachtig en beslist op treden, waarna het edele viertal het hazen pad koos. Men meent op het spoor der da ders te zijn. „De Fiets" vertelt, dat een meneer te Calcutta, die blijkbaar geld en tyd te veel had, voor f 30.000 een auto heeft laten bou wen met een reusachtige zwanenfiguur voor aan de koelribben. Bet beest heeft kristal len oogen, waar 's nachts electrische lampen in gloeien en de bek dient als gelnidshoorn. Op eenzame wegen moet menigeen de schrik om het hart slaan, als hg dat malle ding tegen komt. Een vrijend paartje gevangen! Er was te Nijkerk bij J. J. In 't Holker- veen bruiloft geweest. Natnurlyk werd het laat, toen men afscheid nam. Twéé brui loftsgasten, K. M. en zyn meisje, besloten by 't naar huis gaan nog eveu uit te rusten onder een hooiberg. Om de gezelligheid inniger te maken, trachtte K. M. de kap te doen zakken. Een spin werd uitgetrokken en daar viel tot schrik van 't verliefde paar de bekap ping naAr beneden en overdekte het span geheel 1 Alle pogingen om het gevaarte op te lich ten mislukten. Daar zaten ze gevangen als twee mnizen, die van het spek gesnoept hadden Uit was het met het zoet gekoos. En het duurde nog vry lang eer de eige naar van den hooiberg 't geschreeuw van beiden ontwaakte en hnn hulp bood. Voorzeker zullen ze zich dien bruilofts nacht nog lang herinneren. Toen de heer R. Huizing, hulptelefonist te Paterswolde, Vrijdagnacht per fiets van de kermis naar huis terugkeerde,werd hy ongeveer ter hoogte van het z.g.n. Witte brugje aangesproken door een persoon, die hem vroeg naar den tyd. Om de vraag te beantwoorden stapte hij van de flets, haalde het horloge uit den zak en keek bij het licht der lantaarn. Op hetzelfde oogenblik kreeg bjj een steek in den nek met een mes, dat door den rand van den hoed en den boord drong De dader verdween daarop m de duister nis. De gestokene moest daarop dadelijk geneeskundige hnlp inroepen. Den Scheveningschen voerman T., die Donderdagnacht niet een wagen met maD- dec beladen uaar Delft reed, vond meu des morgens liggen beklemd lunchen zijn ver nielden wagen en een boom op den Rys- wykschenweg. Nadat hy nog zyn naam had genoemd, geraakte hy bewusteloos. De man was in de duisternis met zijn wagen tegen een boom aangereden. Belangrijke diefstallen. Te Venlo werden tal van equipementstuk- ken gestolen. Opmerkzaam gemaakt door de militaire autoriteiten heeft de politie huiszoe king gedaan bjj verschillende bnrgers en zijn er groote hoeveelheden kleedingstukken en beddègoed in beslag genomen, alle afkomstig nit het kleedingsmagazyn der huzaren. Het politiebureau waar al deze goederen bewa ird worden leek wel een uitdragerszaak. Alles was er te vindenondergoed, rijbroeken, laarzeo, schoenen, beddegoed. Ook zijn er aanzienlijke diefstallen van levensmiddelen gepleegd. Als verdacht van deze diefstallen zijn aangebonden een burgerknecht van het militaire kledingmagazijn te Venlo en een administrateur te Hooro, vroeger te Venlo. De diefstallen loopeu reeds over 5 jaar. De Koniugin van Spanje beviel Zaterdag morgen van een doodgeboren kind van het mannelijk geslacht. De toestand der Koningin is bevredigend. Op last van de burgemeester is te Loos- dninen tegen zes, voor 't grootste deel aan zienlijke burgers, proces-verbaal opgemaakt, wegens bet weigeren van inkwartiering aan de landweermannen, die hen gezonden waren. (Avp.). Een timmerman, die werkzaam was op een werk aan de Beursstraat achter de War moesstraat te Amsterdam, bemerkte dat drie personen zich op zeer verdachte wyze in de l&bjjheid ophielden. Op een gegeven oogen blik sloop een der mannen achter de schatting zo wist op deze wijze in het in aanboaw z|jnde pand, alwaar een aantal kleedingstuk ken der werklieden hingen, te slnipen. De timmerman volgde den man en juist op het oogenblik dat hy zyn hand in eeu der zakken van eeu daar hangende jas stak om een horloge en wat geld te ontvreemden, hield hjj hem vast. De timmerman zag zich zyn buit nog bijna ontsnappen, want de man vluchtte door een der vensters, waaraan hjj een oogenblik bleef hangen. Op het ge schreeuw van den werkman kwamen bnrgers en politieagenten aanzetten, die den dief arresteerden en naar bet bureau overbrachten. De beide handlangers wisten te ontkomen. In een circulaire, onderteekend door de heeren R. W. J. C. van den Wall Bake, mr. W. H. de Beanfort, J. T. Cremer, mr. C. Th. van Deventer, S. P. van Eeghen, G. Eschanzier, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, G. H. Hictzen, prof dr. A. A. W. Hubrecht, dr. H. F. R. Hubrecht, jhr. mr. H. A. van Karnebeek, dr. E. Kielstra, A. G. Kröller, mr. F. A. C. Graaf van Lynden van Saodenbnrg, jhr. H. Loudon, R. N. L. Mirandolle, prof. dr. G. A. J. Molengraaf!, Abr. Maller, A. Plate, W. Rooseboom, B. H. de Waal, Jprof. dr. Max. Weber en J. W. IJzerman, is het denkbeeld ontwikkeld om aan de heeren Lorentz en zyn dappere makkers een blijvend aandenken te geven aan het roemrijk succes door hen in Nieuw- Guinea behaald en tevens een bewijs dat bnnne landgenooten het op prijs stellen dat er ook thans nog in Nederland mannen ge vonden worden die wat durven wagen voor een nationaal belang. Daartoe stellen genoemde heeren voor de Maatschappij tot Bevoriering van het Na tuurkundig Onderzoek der Nederlandsche Koloniën in de gelegenheid te stellen aan hen een gedenkpenning met toepasselijke inscriptie ter haud te stellen, en wel een exemplaar in goad aan de heeren Lorentz en Van Nonhnys; in zilver aan de heereju Hobbema, Von Römer en Raden Jaarman en in brons aan de overige leden der expeditie, die daarvoor in aanmerking komen. Bijdragen van ten hoogste tien gulden kan nen worden gezonden aan den heer mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, Javastraat 14, Den Haag. Iemand wonende aan den Ringdijk van Haarlemmermeer bij Halfweg keerde des avonds huiswaarts. Toen hy zyn woonkamer binnentrad, werd hij plotseling door een onbekende bjj de keel gegrepen. In het donker ontstond na een worsteling. De bewoner wist zich los te rakken en bet huis uit te vluchten om bij de baren hulp te vinden. Toen men in het hnis terugkwam was de inbreker verdwenen. Het bleek, dat wel In kasten en laden is gesnuffeld, doch niets is vermist. Vrouwelijke Rijksambtenaren en onderwij zeressen De Arnheinsche Ct. bespreekt liet wetsont werp van Minister Heemskerk, tot regeling der positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs. Het „regelt" die positie in dien zin, dat de vrouw behalve eenige uitzonde ringen, eervol ontslag krijgt met ingang van den dag van haar huwelyk. Dat is dus zegt de Arnhemsche Ct. minder een „re geling" der positie dan wol een tenieldoening dier positie. Het blad erkent dat aau den gehuwden staat der vrouw voor den normalen gang der werkzaamheden, waarby een gehnwde vronw verbonden is, bezwaren vastzitten. Die bezwaren zullen echter bij den Rijksdienst het minst scherp aan het licht komen, daar die dienst meestal rnim over hnlpkracbten kan beschikken. Getronwde vronwen zouden dus fortiori uit alle particuliere bedryveu dienen geweerd. Wie zou zooiets durven vol houden en, had hy er de macht toe, dnrven bewerken 1 In de theorie is het heel moqi te zeggen „de gehawde vrouw hoort in het gezin", maar de harde werkelijkheid spot met die theorie. Wat zon er dan worden van de gezinnon, waaruit schoonmaaksters en werksters voortkomen? Wat zou de boer, wat zou de schipper zeggen, zoo de gehuwde vrouw niet meer op het land wilde werken of in de fabriek of in de lijn loopen Niemand zon zeker niet gaarne aan de gehawde vrouw die reeds zooveel zorgen en zooveel vermoeienissen heeft, een plaats gunnen alléén in het gezin. En van de hon derd gehawde vrouwen zonden er zeker ne gen-en-negentig niets liever willen dan haar arbeid uitsluitend binnen de wanden van het eigen hnis en in de verzorging van man en kinderen vinden. Doch de realiteit is anderszy jaagt de vronw bet hnis nit, omdat zy mee moet helpen om het gezin te onderhonden. Buitendien kannen gehawde vronwen zich zeer wel aan haar gezin wijden en toch daarbij geregelden arbeid buitenshuis ver richten. Een vrouw van normale gezondheid zou glimlachen over het aantal werkuren van vele rijksambtenaren. Natuurlijk, we weten wel waaraan ge dacht wordtde stoornis in den arbeid, wanneer er een kindje geboren wordt. Ze ker, die stoornis kan intreden. Maar de vacantie van den man, die Rijks ambtenaar is En de ziekte van den man, die Rijks ambtenaar is? En de verloven van den man, die Rijks ambtenaar is en die aan zyn werkkring wordt onttrokken om bijvoorbeeld eenige weken, maanden soms, examens af te nemen Over al die stoornissen kan de Staat met zyn rnim aantal ambtenaren heenstappen, waarom dan niet over de tydelyke afwezig heid eener vronw, die hy in zijn dienst heeft Daarbij vergete men niet, dat het slechts een klein percentage vronwen zal zjjn, die ook na het voltrokken huwelyk zullen wen. schen in een werkzaamheid buitenshuis te blijven. Het doet zonderling aan, dat in een land, waar de zwaarste taak, de meest verant woordelijke arbeid is gelegd in de hand eener gehnwde vrouw, de Regeering de veel minder zware werkzaamheden van Rijksamb tenares en onderwijzeres by wet wil onttrek ken aan haar, die reeds in functie zijnde, het wagen een huwelijk aan te gaan. Naar het „Hbld." verneemt, is Vrydag door den chef-boekhouder by de Gemeente lijke Electriciteitswerken te Amsterdam, den heer J. C. Groothof!, en door den chef van de installaties, den heer L. H. Grivel, verlof tot afwezigheid aangevraagd voor den dnur van het verder onderzoek der enquête-com missie. Op dit verzoek is Vrijdagmiddag van den w.n. directeur, den keer A. W. Bos, een gun stige beschikking ontvangen. Het bedrijf TUipt na vier hoofdambtenaren, de heeren Róssing, dr. De Gelder, Groothof! en Grivel. Het blad herinnert slechts, dat de enquête commissie in de aanwezigheid der heeren Ressing. Grivel en Groothof! een factor zag, die storend werkte op den goeden gang van het verder onderzoek. Schorsing, waartoe de commissie adviseerde, hebben B. en W. niet gewild, maar wel verlof. Te Tilburg werd Vrijdagmiddag een mooi natuurverschijnsel waargenomen. Even voordat zich een zwaar onweder bo ven die stad ontlastte, verscheen rnim 4 uur aan den Westelijken hemel eeu hei-lichte bol, die een dikken bundel zilverwitte stra len uitschoot, veel gelijkende op een reus achtig electrisch zoeklicht. Na eenige seconden maakte de stralen bundel eenig3ziü8 een buiging naar 't Z.-W. waarna hy in een grooten boog in het N.W. verdween. GOUDA, 23 Mei 1910. In de gisteren gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging in het district Gouda werden tot candidaten vuur de Pro vinciale staten gesteld de bh. J. van Galen, P. J. Brunt Cz. en Mr. J. W. H. M. van Idsinga. Tot voorzitter der R. K. Kiesvereeniging werd gekozen de heer Dr. A. C A. Hoffman en tot Secretaris de heer F. H. Diemei. De Vryziuuig Deinocratischen Bond heeft gisteren voor een lid der Provinciale Staten candidaat gesteld de hoer M. Boogaerdt Bz. te Krimpen a. d. Lek. Aangenomen het beroep by de Ned. Herv. Kerk te Schagen, door P. de Borst, cand. alhier. Zaterdagavond hield de Gondsche Coöp. Bakkery haar vergadering. Na opening door den voorzitter, den heer H. de Groot, wer den de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekenrd. Uit diens verslag bleek, dat de vereeniging op 't oogenblik 2046 leden telt, de winkelontvangsten circa f 2400.— per week bedragen en de bloempryzen nu rijzende dan dalende, toch lager zyn dan het vorige jaar. Alvorens het concept-reglement van het op te richten wedawenfonds in behandeling te nemen, meende de voorzitter eerst in stem ming te moeten brengen het verzoek van een 70-tal leden om van de verplichte bijdrage in genoemd fonds vrijgesteld te worden. Met zitten en opstaan, met opstaan en zitten, meende het bestuur te mogen aannemen dat het verzoek verworpen was. Andere leden waren van tegenovergesteld gevoelen en ver lieten onder protest de zaal, waarna de be handeling op rustige wy'ze werd voortgezet en ten einde gebracht. Met een paar kleine wijzigingen werd het concept-reglement du aangenomen zooals het door een daartoe vroeger benoemde commissie was in elkaar gezet. De voornaamste bepalingen zyn dat de verplichte bijdrage zal zyn 2 centen per lid en per weekeen commissie van beheer zal worden ingesteld, de gelden znllen beheerd worden door de vereeniging O. V., die borg wordt voor het nauwkeurig nakomen der bepalingen; aan elke weduwe wordt bij 't overlijden van haar echtgenoot f 50.— uit gekeerd in geld of in levensbehoeften, die by de instellingen van O. V. verkrijgbaar zjjn, geen commissarissen znllen in de com missie van beheer zitting kannen nemen, en dit reglement treedt in werking 1 Jaoi 1910. Kan 't spoediger? Na rondvraag werd de vergadering, die in den beginne nog al woelig dreigde te worden, maar een byzonder kalm verloop had, door den voorzitter gesloten met dank voor de opkomst. De politie te Delft heeft aangehouden een 24-jarigen timmerman, gedomicileerd te Haar lem, als zijnde de dader van de inbraak en den diefstal in een der jongste nachten ge pleegd in de directiekeet van het in aanboaw zijnde gebouw voor mynknnde. De ontvreemde voorwerpen waren door hem te Rotterdam verkocht, deze werden inbeslaggenomen, benevens eenige goederen door hem op gelijke wijze ontvreemd te Gouda. De voetbal-wedstrijd „Volksweerbaarheid Gouda I"„T. O. P. I" op het terrein aan den Rotterdamschen Dijk gisterenavond ein digde in een gelijk spel 2—2. 5e Klasse. Trekking van Maandag 23 Mei. No. 1197, 6249 en 10424 ieder 1 1000. 9076 en 20223 ieder I 400. 17044 en 20042 ieder 1 200. 735, 1881, 4823, 5312, 8612, 15201, 18888, 19977 en 20277 ieder 1 100. Prjjien van 1 70 124 3607 6983 9805 12299 15297 17269 382 3805 7331 10061 12389 15332 17307 619 4056 7433 77 12441 80 20 755 4112 47 95 12528 15404 17458 937 4229 55 10191 66 31 17600 1199 60 78 10221 12682 48 17716 1241 72 7629 51 12792 94 31 1426 96 77 93 12959 15513 17952 69 4302 7702 10376 75 17 88 1759 95 55 10569 13085 15679 18031 1898 4458 7952 10614 13196 16718 18190 2115 99 83 31 13236 28 18560 58 4545 8040 10824 13315 72 18770 2200 99 8133 42 19 15812 18917 9 4645 35 50 61 16 19078 2307 56 8281 10933 13470 69 82 34 59 8345 59 99 16949 95 2451 4829 72 63 13504 70 19306 55 46 8528 11000 33 16046 19434 92 72 8750 57 80 90 62 2512 4919 8941 11505 13635 94 82 2642 37 9077 75 13735 16284 83 63 5276 9316 79 13813 16319 19581 54 5513 36 91 34 29 19746 61 5604 47 11641 14565 63 19875 62 86 88 40 72 16354 20239 65 5741 9464 65 14733 77 20312 2933 66 68 92 34 16503 77 93 0066 9521 97 79 14 99 3046 0203 9631 11784 14804 16624 20400 48 6343 44 11863 9 25 58 3146 6568 87 99 81 16845 20563 86 6770 9723 11945 14967 16906 20692 3306 6829 25 12045 15068 65 20928 3627 51 6929 39 12253 15273 17013 69 Specialiteit in Nouveautés GOUDA. EXPOSITIE der belangrijke Collectie Nouveautés en COSTUMES-TAILLEUR cu verdere Nouveautés voor het aan staande Zomer-Salsoen. Maandag 23 Mei 1910. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 37, 2e 33 en 3e 28 ct. per halt KG. Vette kalveren goeden aanvoer ie kwaliteit 29, 2e 27, en 3e 24 ct. per half KG, Vette varkens goeden aanvoer, iste kw. 28'/9, 2de kw. 27 3de kw. 24 cent per half K G. Schapen en lammeren redelijk aangevoerd, Handel voor alles stug, prijzen lager. Het bette, onachadelyfcate en iPSb makkelyktte poettmlddel voor Heeren lf;fl en vooral damei en Klnderaehoenwerk, l&fj1> de Appretuur van C. M MUlltr 4 Ca BerlinBe*th-8tr. 14. Men lette goed op naam an fabriakamerk.— Vtrkryilaar ky Haaraa Wltkallen la Mhaaawark, «alaatariM, Waaaryaa aaz.r».- Baaaraal-Oaaat ky. W.tanlaataaa, Anlw 03 cent per Jletch. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2