i). SAMSOM. ADVEETEHTIEU BI UIT EIST LAND. cP Gemengde Berichten. Stadsnieuws. ^fed. Ver. van Kaashandelaren. 393steStaats-loterij. marktberichten. Rechtzaken. Specialiteit in Nouveautés GOUDA. EXPOSITIE p )ST IJ M E8-T AIULEUR Mantels. Costumes, Blouseii. ESTHER VAN AALST- door de politie aangegrepen en met de blan ke sabel geslagen. Een tiental werd gearresteerd waaron der 2. Nederlanders en tot op het poli tiebureau toe schandelijk mishandeld. De consuls van Nederland, Frankrijk, Italië, Spanje en Noorwegen hebben de zaak reeds in handen, terwyl de Zwitsersche studenten beklag indienden by de rechtbank. De Keizer moet zijne rechterhand nog altijd in een zwachtel dragen. Dis is de reden, dat by zich niet op het parade-veld vertoont. Met een pijnlyke rechterhand en een linkerhand, waarin hy van zyne geboomte af aan niet veel kracht heeft, zon het hem niet mogelijk zyn, de tengels van een paard te honden. Toen de kroonprins gister na afloop der parade over het paleisplein door den Lust- garten naar het paleis reed, is er door ie mand, die blijkbaar krankzinnig is, met een leeg inmaakblik gegooid, dat voor de voe ten van een agent neerviel. De blikjes- werper werd aangebonden en zal door ge- neesknadigen onderzocht worden. Het blijkt, dat het inmaakblik, m"t boo nen gevold was. De man, die het blik ge worpen heeft, staat bij de politie reejls lang als krankzinnig bekend en heet Abraham Weiss. Het is eeu geboren Rus en hy heeft hier een winkel in ongeregelde goederen. Italië. Tydens een bezoek, dat de koning en de koningin dezer dagen aan Sicilië brengen, hebben zy in den omtrek vaD Messina ook plaatsen bezocht, welke niet op bet officieels programma stonden. De daarbij verkregen indrnk moet een zeer pijnlyke geweest zijn. By de bezichtiging van een ziekenhuis zeide de koning tot den hem vergezellenden senator Todaro o.a. „U bent hygiënist; maar hoe is het mo gelijk, dat chirurgische operaties verricht kannen worden temidden van znlk een vuil heid. Hebt u wel 6ens gehoord dat er zeep en water bestaat? Uw zieken hebben wel gelijk, slechts op de voorzienigheid te vertrouwen." Beloie. Te Moresnet, zoo verhaalt het Handelsblad van Antwerpen, gal een Belg, Wonend op Daitsch grondgebied een feest, en een d*r op te dienen 'gerechten, taarten n.l., moest gele verd worden door een bakker, die aan den overkant der straat woont, op Belgisch grond gebied. De Dnitsche tolbeambten hadden lont geroken en loeren er op om, wanneer de bakker zyne waar ging leveren, van deze de voorschreven invoerrechten te heffen. Maar de gastheer was slimmer dan de dona- niers. f Hy ging met zijne genoodigden naar den bakker, daar werden de taartjes naar binnen gespeeld en onder de oogen der strenge Pruisische tollenaars keerden zy lacheDd, met de taartjes in de maag, naar de tafel van der. gasthoer terug. 1 Staten-Geueraal. tweedekamer. Vergadering van Woensdag 1 Juni. In verdere behandeling komt het wetsont werp nopens de snbsidieering der M. U. L. 0,-8choleD, en wel artikel 1 met de daarop voorgestelde talrijke amendementen, waar van de strekking in het verslag van gister is uiteengezet. Bij de discussies neemt de minister van Binnenlandsche Zaken het amendement-van der Molen over, bedoelende het verhoogde subsidie niet te laten vervallen, indien het aantal leerlingen in de drie hoogste klassen beneden 18 daalt, doch slechts dan, als het beneden 12 mocht dalen. Ook neemt de mester over het amende ment-Verhey, om den gestelden eisch van het aantal lesuren en aantal leerlingen in de drie hoogste klassen alleen betrekking te doen hebben op de 7e, 8e en 9e klasse eener M. U. L. Omschool. Ten aanzien van het amondement-van der Molen, om op de speciale meisjesscholen in plaats van twee talen en wiskunde, drie talen zonder wiskande te doen onderwijzen, laat de minister de beslissing aan de Kamer over. Ook tegenover de andere amendementen van der Molen stelt de minister'zich niet vijandig. Beslist bestrijdt de minister de amende menten-ter Laan. Ingetrokken wordt het araendement-van der Molen, om subsidie mogelijk te maken voor scholen met minder surnumerair per soneel dan het Regeeringsontwerp bedoelt. Tenslotte komen de overgebleven amende menten in stemming. Het amer»demeDt-van der Molen (drie talen op speciale meisjesscholen in plaats 2 talen en wiskunde) wordt aangenomen met 64 te gen 20 stemmen. Het amendefaent-van der Molen (mógelijk maken van verhoogd snbsidie ook voor 8- arige M. U. L. O.-scholen) wordt aangeno men met 41 tegen 38 stemmenhet amen dement-ter Laan (minstens drie plaatsen voor kostelooze leerlingen) verworpen met 43 tegen 31 stemmen. Het amendement-ter Laan (30 leeriingea in de drie hoogste klassen, in plaats van 18, om voor subsidie in aanmerking te kunnen komen) wordt verworpen met 67 tegen 8 stemmen. Het amendement-Verhey-de Kanter (ait- keemig van het snbsidie aan scholen met meer dan 200 leerlingen niet voor vier, doch voor vijf snrnameraire onderwijzers), womlt aangenomen met 56 tegen 19 stemmen. Het amendement-ter Laan (om voor de berekening van 't subsidie alleen te doen medetellen de kinderen, die M. U. L. 0.- onderwys ontvangen), wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Het aldns geamendeerde artikel wordt hierop goedgekeurd. Hierna komt aan de orde artikel 2 van het ontwerp. - Dit artikel strekt om aan de bestaande M. U. L. O.-scholen, en aan die scholen, waarvan tot oprichting of reorganisatie vóór 1 Januari 19j0 was besloten, subsidie te ver- leenen. De eisch dat in de drie hoogste klassen feitelijk onderwijs worde gegeven, wordt voor het snbsidie niet gesteld gedurende de eerste twee jaren na het in werking treden der wet, mits biyke dat de school bij de oprichting of de reorganisatie voor 1 Janaari 1910 tot M. U. L. O.-school was^estemd. Hierop zjjn voorgesteld twee amendemen ten le. van den heer Verhey, ora in plaats van 1 Januari 1910 te lezen15 Januari 19102e. van den heer ter Laan, om de scholen, die vó$r 15 Janaari 1914 aan de gestelde eischen komen te voldoen, inde sob- sidieregeling te begrijpen. De heer de Geer stelt b(j de ontstaande discussie voor, te bepalen, dat voorloopig tot 1 Jannari 1913 aan bestaande of alsnog op te richten M. U. L. O.-scholon snbsidie wordt verleend. Ook de heeren Roodhuyzen, Ketelaar en ter Laan nemen nog aan de discussie deel. Op verzoek van den minister wordt de verdere beraadslaging verdaagd tot morgen. Naar tifet Vad. verneemt, zal dr. A. Kayper de vergaderingey van de Tweede Kamer niet bijwonen, vóór de eereraad een uitspraak hooft gedaan. Het Kon. bezoek aan Amsterdam.^ Bezoeken van H. M. de Koningin-Moeder. Gisterenmorgen omstreeks halftien reed H. M. de Koningin-Móeder, vergezeld van mevr. De Beaufort, freule I. Van Ittersum, jhr. De Ranitz en jhr. Schimmelpenninck, en burge meester jhr. mr. A. Róell, uit, tot het brengen van bezoeken aan eenige inrichtingen. Het eerst was aan de beurt het Ned. Isr. Meisjes weeshuis in de Rapenburgerstraat. Het jongste meisje, Jaantje Koopman, bood in de direc trice-kamer aan H. M. een bouquet aan. Iq de zg. passage werd der hooge Bezoekster daarna door alle kinderen, 66 in getal, een 'der liederen van de aubade toegezongen. Ver volgens werden de slaapzalen bezichtigd, over welker inrichting H. M. vol lof was, en de ziekenkamer, die gelukkig geen.patiëntje her bergde. Hier sprak H. M. er Haar voldoening over uit, dat de directrice der inrichting een gewezen verpleegster is, wat Haar van groot belang voorkwam. Nog werd eeu bezoek gebracht aan de eetzaal en de scholen, waar de meisjes een gymnastische, oefening uitvoerden. In de regentenkamer boden twee weesmeisjes eenige ververschingen aan. H. M. zeide, zich nog zeer good Haar vorige bezoek aan deze inrichting met de toenmalige prinses Wilhelmina te herinneren; de prac- tische verbouwing, welke in 'dat tijdsverloop had plaatsgevonden, was Haar onmiddellijk opgevallen. By het afscheidnemen schonk H. M. een gift om de- meisjes te tracteeren. Vervolgens werd gereden naar het O. L. V. Gasthuis, in het Oosterpark-kwartier. Öp het eindpunt' dezer route wachtte H. M. de Koningin-Moeder een aardige verrassing. Vijfhonderd kinderen, met de vlaggen en vaantjes in de hand, welke ook by de anbade zulk een recht ieesteljjken aanblik oplever den, wachtten, H. M. op en zongen Haar onberispelijk eenige liederen toe. H. M. be toonde zich voor deze vriendelijke hulde uiterst dankbaar. Fraaie bonqnetten werden aangeboden door het dochtertje van dr. Van Spanje en Meisje v. d. A. De Koningin-Moeder bezocht de kinderza len, deelde speelgoed en platen nit, en bloe men aan de oudere patiëntjes, en bezocht ten slotte het Maria-paviljoen. De Prinses. Prinses Juliana reed gisteren reeds vroeg uit naar het Vondelpark. Op de tocht naar de werf van de Neder- landsche Scheepsbouwmaatschappij, waar gis termiddag het ss. „Prinses Jaliana" werd te water gelaten, reijen H. M. de Koningin en Prins Hendrik dbor de groote poort in de derde Conradstraat, tot aaq het kantoorge bouw langs een haag van bloemen en planten N Aan het kantoorgeboaw werdea de hooge bezoekers ontvangen door directie en com missarissen van de scheepsbonwmaatscaappy. Vervolgens begaf men zich naar de vorste lijke tribune, waar zich directie en commis sarissen van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" bevonden. De stoot wandelde na het fdankier langs, waar de werklieden der Scheepsbouwmaat schappij opgesteld stondenook passeerde inen hier 36 Javaansche bedienden van de Mij. Nederland, die eerbiedig den Indischen groet brachtenen vorder stonden hier op gesteld een 90-tal leerlingen van de kweek school voor de Zeevaart. Alvorens op de tribune plaats te nemen, wandelde H. M. langs de bakboordzijde van het op stapel staande schip, tot aan deo achtersteven. De heer Op ten Noort sprak hier de Ko ninklijke bezoekers, in het bijzonder H. M. de Koningin toe, dank zeggend voor bon tegenwoordigheid en Z. K. H. Prins Hendrik dankbetuigend voor de zjjden Nederlandsche vlag, door dezen voor het stoomschip „Prinses JnlianS" aangeboden. Te zelfder tijd werd deze vlag op het nieuwe stoomschip geheschen. Toen noodigdq d<?- heer D. Goedkoop, directeur der Scheepsbouwmaatschappij H. M. uit, het schip te doópen on in het water te laten. H. M. de Koningin voldeed hieraan met een toespraak. Inmiddels had H. M, het schip reeds ge doopt, dat geschiedde door 't drukken op het knopje van een electrische geleiding en tegen den voorsteven stootte toen de flesch champagne stak, waarmede 't schip gedoopt werd. Even later vielen de laatste stukken weg en gleed het gevaarte op drie sleden langs de helliDg loopeDd te water. Laid klonk het gejaich over het terrein van de scheepswerf. H. M. werd hierna dank gebracht voor haar* welwillendheid om beide zoo gewichtige handeïïbgen van doop en te wateriating wel te willen verrichten. Het hooge gezelschap werd hierna nog een'1 fraai gebonden boekje aangeboden, inhou^ dende een historisch overzicht van den scheepsbouw op Oostenburg, de Amsterdam- sche buurt waar de Scheepbouwmaatschappy haar werf heeft. Namens de directie der My. „Nederland", werd door den heer Op ten Noort ten Slotte aan H. M. de Koningin en aan Z. K. H. den Prins ter herinnering aan deze te waley- lating aailgeboden een plaqnette uitgevoerd in rood koper met zilver gemonteerd. Onderweg naar de werf der Nederlandsche Scheepsbonw-My., had H. M. .de Koningin en Z. K. H. de Prins een eigenaardige holde in ontvangst te nemen van een onderafdeeling der Kindervereeniging „Liefde voor het Oran jehuis", uitsluitead bestaande nit Joodsche kinderen. Dezen zongen H. M. een He- breeawsch lied toe vooq den ingang der Dnitsche synagoge, getoonzet door den heer Victor Schlesinger, woorden van den heer D. H. Woudhuizen, leeraar in het Hebreeuwsch aan het Stedelijk Gymnasium. Onder hen, die H. M. vergezelden, werden opgemerkt generaal Van Heutsz en de ond-Minister van Marine Jansen. Rytoer met het Prinsesje. Onmiddellijk na de terugkomst op den Dam, werd Prinses Jaliana in het Koninklijk rytnig getild op den schoot harer Moeder. Er volgde na een rytoer door de stad. Herhaaldelijk had het Koninklijk Echtpaar een bloemenbnlde in ontvangst te nemen. De geestdrift, waarmede ouders en kind overal werden toegejuicht, was stormachtig. Na terugkomst op den Dam, steeg de geestdrift ten top, toen de Koningin zich met haar kind voor een der vensters plaatste en ten aanschonwe der gansche menigte speelde met de kleine. Rytoer H. M. de Koningin-Moeder. In den namiddag reed H. M. de Koningin- Moeder wederom alleen nit, ditmaal om een bezoek te brengen aan het Evang. Luth, Diaconiehof op het Stariogplein, alwaar de bewoonsters H. M. het Wilbelmns toezongeD. Ieder harer ontving van de Koningin een ruikertje. Het tweede bezoek gold de collectie- Drncker in het Rijksmuseum» Hier werd H. M. ontvangen door jhr. Vaji Riemsdijk, de hoofddirecteur van het museum en den heer en mevrouw Drucker. H. M. vertoefde hier ruim een uur, bezichtigde ieder stuk en betnigde er haar ingenomenheid over, dat de mooie schilderijen hier zoo rnim konden worden gehangen, haar waardeering uit sprekende over het feit, dat deze kunstwer ken door de schenking van den heer Drucker voor ons land behouden blyven. Het diner ten Hove. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ontgingen gisterenavond verschillende mi litaire en civiele autoriteiten aan tafel. Aan den ryk met bloemen getooiden disch zaten met inbegrip van de dageljjkBche gasten, 81 personen aan. H. M. was gekleed io een crême-zyden toilet en onderhield piek met haar gasten op minzame wjjze. Hardnekkig, klaarblijkelijk onvermoeid, bleef Amsterdam gisterenavond ia feeststem ming volharden. Voor het groote publiek was de gebeurte nis al hetgeen in verband met de gala-voor stelling in den Stadsschouwburg op straat voorviel. De ingang in de Marnixstraat was weer de Koninklijke entrée van het gebonw. Daar was een wit baldakijn aangebracht, met oranjeranden afgezetdaarboven vlamde als vloeibaar vuur met een zachten glans in het u ijkende daglicht de gewone gasillumi- natieeen gekroonde W. Kwart over acht was het groote oogeDblik. Uit de Leidschestraat verschenen de dra vende politieruiters achtereenvolgens de rij tuigjes vhn den .hoofdcommissaris en den burgemeester, en dan tQsschen twee ordon nans-officieren, de Koninklijke koetseen 'gesloten calèche, van den rood gedrapeer- den bok gereden door een koetsier met poe- derprnik. Een oogenblik maar zag men in die sta tiekoets de Koningin in al de vorstelijke gratie van haar ryk avondtoilet, naast haar geiqaai in $i$n schitterende uniform. De menigte, onder d4 suggestie van het sprook jesachtige der verschijning, die voorbij ging als een visioen, juichte met meer geestdrift nog dan gewoonlyk. En de Vorstin neigde links en rechts, glimlachte, wuifde. De stoet was ditmaal zeer lang, omdat zich by het gevolg van het Vorstelijk Echtpaar dat der Koningin-Moeder, die mede de voor stelling zon by wonen, gevoegd had. Aan den ingang van den schouwburg werden de hooge bezoekers ontvangen en aan H. H. M. M. de Koningin en de Konin gin-moeder bloemen aangeboden. Toen de Koniuklyke familie binnentrad, onder de tonen van bet4 Wilbelmns, verhieven alle aanwezigen zich van hun zetels. .JJtrTCbara- gin was gekleed in lichtzijden robe mot fraaie kanten sjaal en droeg den diadeem^ en het halssnoer by haar Troonbestijging als Nationaal huldeblijk aangeboden, doch geen ridderordendó Koningin-moeder droeg een iJila satynen kleed, terwyl de Prins gekleed^ ''was in generaalsuniform. Onmiddellijk na aan/ komst der hooge gasten werd aangevangen met de opvoering van „De Stedendwinger", historiespel in 5 tafereelen door J. Huf van Bureu. - De hooge bezoekers verlieten deu schouw burg, uitgeleid door dezelfde heeren, die hen hadden ontvangen. Ongeveer halfelf was de vorstelijke stoet weder aan het Pa leis op den Dam aangekomen. De geweldige drukte in de stad, vooral op den Dam en in de Kalverstraat, Regu- lierbreestraat en op het Rembrandtplein, deed voor die van vorige avonden niet on der. Het hossen, Mfagen en joelen werd men niet moe tot laar in den nacht, nog minder de geïmproviseerde bals by orgel en orkest muziek, op straat zoowel als ia de café's. Het viel moeilijk zich er in te denken, dat den volgenden dag Amsterdam, zyn gewone leven zou hervatten. Het visschersvaartnig U. K. 117, schipper C. Koffeman, is Maandagmorgen, na de ha ven van Urk te hebben verlaten om de an- sjofisnetten uit te zetten, op de ondiepte „Rotholm",' beoosten dit eiland, lek gewor den en gezonken. Na drie uren lang in de branding aldaar te hebben gestaan op de onder water zijnde plecht, zijn de drie op varenden gered door schipper J. van den Berg, van de „U. K. 7". De hoeveelheid gedestilleerd ad 50 pet., in 1909 per hoofd der bevolking veraccijnsd, heeft, naar het Centraal Bnrean van den Volksbond tegen drankmisbruik oas meldt, bedragen 6,982 Liter: als cjjfër der bevol king aangenomen dat van 1 Januari 1909, of 5,825,198. Iq verband met het feit, dat. tengevolge der wet van 4 December 1909 (Stbl. 375) tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd in het laatst van dat jaar groote hoeveelheden gedestilleerd zyn veraccijnsd, die eerst in 1910 zyn geconsameerd, wordt er op gewezen dat alle beschouwingen be treffende het verbruik van gedestilleerd per hoofd der bevolking, uitgaande van het hier boven vermelde cijfer, in dit geval waarde loos zyn. W|j vernemen nit Arnhem, dat de met selaars en opperliedeif werkzaam by den bonw van huizen voor de Vereeniging „Volks huisvesting" nabij den Mnsschenberg, Dins dag het werk hebben gestaakt. De stakers eischen verhooging van loon, resp. tot 25 en 22 ets. per uur. V^d." Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam kwam Dinsdagavond een bespaunen rytnig in aanrijding met een tramwagen, ten ga- volge waarvannen 9-jafige jongen een der wielen van dat rytnig over den bnik kreeg. Het kind is in het Binnnengasthnis opgeno- món. Wij vernemen, dat een groot aantal be schadigde platen van het opperdek en van de zijden van het stoomschip Sommelsdyk, by inschrijving gekocht door de naaml. ven- vootschap scheepsslooperij Holland, te Hen-K drik-ldo-Ambacht, zal werden weggenomen, en dat daarna een naowkearig onderzoek zal plaats hebben, om na te gaan, of de al- geheele reparatie jran het schip is aan te bevelen. Voorloopig schijnen de ketels en machines zoo goed als niet te hebben geleden, en het voorschip, het geheele schip onder de water lijn en het achterschip hebben niet van den brand geleden, zoodat, dit schip, slechts 2è jaar oud, nog te goed wordt geacht om niet een belangrijke reparatie ten volle te ver- Wy vinden in de Dnitsche bladen een en ander over het geharrewar waartoe de in ternationale zangwedstryd te Essen aanlei ding heeft gegeven. De deelnemende koren waren ontevreden omdat de jury de bepa lingen voor een der wedkampen willekeurig veranderde. Doch de voornaamste grief tegen de jury is dat zy door een verkeerde optel ling een Utrechtsche zangvereeniging den tweeden prys toekende, terwyl een koor uit Bocham, dat dien eigenlijk had moeten heb ben, den derden prys kreeg. De Bochnommers eischen nu het verschil van 400 mark op, en wel van de Hollanders, en schijnen indien de zaak niet minnelijk in orde gebracht kan worden van plan een proces te beginnen. Het Handelsblad schrijft: Pans Pias X heeft ter gelegenheid van de driehonderdste herdenking der heiligver klaring van den Kardinaal Carolus Bori-o- mens, een Encycliek uitgevaardigd. Daarin wordt het modernisme in en bniten de kerk geschetst en worden de middelen ter be strijding daarvan aangewezen. Maar ook wordt tevens de Hervorming, het modernisme waartegen de aartsbisschop kardinaal Bor- romeus in zyn tijd streed, gekenschetst. Aldus o. a. (wij citeeren de vertaling van De Maasbode „Te midden van deze rampen stonden er hoogmoedige en oproerige rampen op, vijan den van Christus kruis...., mannen die alleen bezield waren met aardsche gevoelens, en wier God hun buik was. „Dezen legden er zich niet op toe de zeden te verbeteren, maar de geloofsartikelen te loochenen, en zoo vermeerderden zy de ver warring, verslapten voor zichzelven en voor anderen de banden van het geoorloofde, of verwierpen met minachting de gezaghebbende leiding der Kerk om de hartstochten der meest bedorven vorsten en volken te steunen en on dermijnden als ware tirannen Haar leer, Haar gronds'agen en Haar tucht. In navolging van die boozeu, tot wie de bedreiging is gericht: Wee u, die het goede kwaad, en het kwade goed noemt, noemden zij dit opstandige ramoer en dit bederf van geloof en zeden hervorming, en zichzelven hervoVmers. In werkelijkheid echter waren zij verkrachters, zóó zelfs, dat zy, de krachten van Earopa nitpnttend door gruwelijke tweedracht en oorlogen, den geest van opstand en den geloofsafval der moderne tijden voorbereiden, waarin die drie, voor heen van elkander gescheiden, soorten van atrijdvoeren, waaruit de Kerk steeds zegevie rend is te voorschijn gekomen, zich nn geza menlijk tot een enkelen geljjktydigen aaival vereenigd hebben, n.l. de bloedige strijd der eerste eeuwen; vervolgens de pest der kette rijen op eigen erf; en eindelijk, onder den naam van evangelische vrijheid, het bederf der ondeugden en de verkrachting der tucht, waartoe de middeleeuwsche tijd nog niet ge komen was." Wat zeggen de Calvinistische vrienden van deze woorden, waarvan wy er enkele noemden? Het moet toch allen die pro- testantsch zyn of van protestanten afstam men, tons ceux qui sont .issus de Calvin grieven, te lezen hoe Lather, CalvijD, Zwingli, genoemd worden„vyanden van Christus kruis", „mannen wier God hnn buik was!" Eu heeft dergeljjke verkettering en beledi gingen van de Hervormden, ook mog in dezen tyd, door het hoofd der Roomsche kerk, niet een ernstige les aan de gereformeerden, die op hnn beurt ketterjagers werden? Dit gedeelte vinden wij niet vermeld in den brief dien de Romeinsche briefschrij ver van De Tyd aan de Encycliek heeft gewyd. GOUDA, 2 Jnni 1910. De Marsch- en Velddienst-afdeeling van Volksweerbaarheid zal Zaterdagavond a.s. een nachtelijke velddienst houden tegen de afdeeling Rotterdam van Volksweerbaarheid in den omtrek van Nieuwerkerk. Aantreden om kwart over negen in het lokaal aan de Houtmansgracht. By beschikking van' den minister van bin nenlandsche zaken, afdeeling hooger en mid delbaar onderwijs is Bepaald, dat de commissiën, die in 1910 worden belast met het afnemen der examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, waarvan de programma's zyn vastge steld bij Kon. besl. van 14 October 1884 (Stbl. no. 216) en met de examens in Italj- aansche taal en letterkunde, waarvan de programma's zijn vastgesteld onder lit. L van de Kon. besl. van 2 Febraari 1864 (Stbl. no. 8) en van 11 October 1869 (Stbl. no. 156), voor zooveel betreft de dezeu zomer te honden examens, zitting zullen honden voor het mondeling gedeelte te 's-Graven- hage en voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsenbenoemd is o.a. tot plaatsvervangend lid de heer P. J. C. E. Douwes Dekker, leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool alhier. Hedenmorgen had in zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" eene algemeena en openbare vergadering plaats van de^eder- landsche Vereeniging van Kaashandelaren. De voorzitter, de heer Middelbeek, opende de vergadering met een woord van welkom aan den Heer Directeur-Generaal vin den Landbouw v. d. Hoek, die door zyn aanwe zigheid belangstelling toonde in de kaasin dustrie, evenals de Inspecteur van de Land bouw Swaving, en verder aan den heer Valckenier fio Greeve als secretaris van de Ned. Vereed. van Znivelfabrikanten en niet te vergeten aan Dr. H. van Gulik, directeur van het kaascontröle station Zuid-Holland te '8 Hage, die bereidwillig op zich genomen had een voordracht te hoaden over „kaas- controle". De voorzitter deelde daarna raede^ dat de lezing der notulen zon geschieden in" de volgende alg. vergadering en de ballotage van nienwe leden zou plaats hebben na de voordracht van den heer van Gnlik. Hierna zou dr. van Gulik zyne voordracht houden vooraf wenscht spr. nog een kleine inleiding te hoaden. Voor menigeen zal de kaasquaestie geen geheim zyn. Onder kaasquaestie verstaan we de bescherming van beste soorten kaas tegen minder eerlijke concurrentie van min derwaardige .prodneten. De middelen daartoe zyn tweeërlei de een wil de minderwaardige producten en afi^eroomde kaas een verplicht onnitwischbaai]rf®ï4 opleggen, de ander aan de beste prodhefceb e«n vrijwillig merk toe kennen. De Holl. My. Van Landbouw besloot in 1905 de opinie van de regeering te vragen over een wet voor mindere soorten iu model der Gondsche en Edammer kaas, of wel een vrijwillig merk. De regeering meende dat het particulier initiatief moest ondersteund en voortgeholpen worden, in afwachting van verdere maatregelen, die de regeeriug noodig zon achten te nemen. Ook deze vereeniging verklaarde zich bereid de vrijwillige controle te steunen, dezo propaganda-vergadering was daarvoor dan ook een uitvloeisel. De beste kaas moet gemerkt worden om te kunnen conenrreeren tegen minderwaardige produc ten. De boeren moeten jich 'alen ver" blinden, zei spr., door de hooge ka&spryzen, want wanneer deze weer lager worden, zon den allen te hoop loopen. De toestand moet beter worden en dat kan door samenwerking van handelaars en producenten. Tot zijn spijt moest de voorzitter, waar by hoopte dat de zaal stampvol zou zijn, zien dat er zoo weinig publiek was. De heer Dr, van Gulik kwam daarna aan het woord. Spr. meende dat het niet meer noodig was ora in het hartje van het kaas- Mand een spreekbeurt te vervallen over de wenschelijkheid van de kaascontröle. Dat het noodig was, bleek wel uit deze oit- noodiging en hij sprak er zijn genoegen over nit bier te mogen spreken. Door de oprichting van de kaas-contröle-stations was de volvette boeren Gondsche kaas af te scheiden van de geroomde fabriekskaas. Reeds 25 jaar terug waren er 4 soorten kaasde Friesche, Leidsche, Edammer en Goadscüe kaas. De Friesche en Leidsche waren geroomde, de Edammer en Gondsche volvette kaas. Der tien jaar lang is er gewerkt aan de bescher ming van het prima product volvette Gondsche kaas tegen de minderwaardige producten. In 1897 werd er voor het eerst over ge sproken. In 1898 richtte de Kamer van Koop handel te Londen een adres aan de Regee ring betreffende de achteruitgang van de Kaashandel te Londen. In 1903 sprak Dr. van der Sanden te Am sterdam voor de H. M. v. L. over de vraag Is bescherming noodig Den 17en Mei 1906 werd besloten tot oprichting van controle- stations. Volvette kaas moest 40 pet., half vette 25 pet. en magere 15 pet. vet op de droge stof bevatten. 'In April 1907 kwam de eerste kaas ter markt. Geweigerd werd toen om gecontroleerde kaas te koopen, dat was maar tydelyk. Daar de vetgehalte tus- schen 48 en 49 pet. het meest is, werd be sloten tot garantiegrens 45 te nemen. In Januari 1907 werd van de leden geëischt dat volvette kaas het, door de directie van den Landbouw opgemaakte rykscontróle- merk zou dragen. Dit merk bestaat uit het indrnkstempel c boven v, waaromheen V is aangebracht in blanwe letters het' woord „Rijkscontrole", torwyl opjde opstaande zijden het merk is aangebracht, datam wanneer en door wien de kaas is gecontroleerd. Hot merken is geen moeite maar meer een eer. Spr. dringt er op aan lid te worden van het contróle-station. De verplichtingen zyn de leden verbinden zich lo bet wettelijk gedeponeerde contróle- merk der Vereeniging op de kaas aan te brengen, 2o. slechts kaas te maken nit volle melk zóódanig, dat ten minste 45 pet. zuiver melkvet in de droge stof der kaas wordt ver kregen, 3o. contributie te betalen van lli ct, per K. G. kaas, 4o. een entréegeld te beta len tot een gelijk bedrag als de contributie 5o. staan zy toe dat kosteloos monsters wron gel, kaas, melk en wei genomen worden en verstrekken daarbij aÜQ gewenschte inlich tingen en 6o. honden z|j aanteekening van de hoeveelheid verwerkte melk en de hoe veelheid gemaakte weiboter en kaas. Dit zyn de verplichtingen der leden. Wie in afwijking van 2o. toch roomt, vervalt in een boete van ten hoogste f1000 en royee ring als lid. Het betalen van entréegeld is noodzakelijk, daar de kaasmerken ter waarde van I 20 kosteloos aan leden in bruikleen worden afgestaan. By het lid worden der vereen, moeten zy een contract teekenen. Speciaal tot de| landbouwers richtte spr. eenige woorden. Spr. vroeg Is het controle- station niet in belang der landbouwers De regeeriug wil uw kaas beschermen om dui delijk te onderscheiden volvette van geroof de kaas. Sluit n allen aan by het controle- station. Het isinnw belang om op de bniten- landsche markt te kunnen ^oncorreeren en de prijzen te doen stijgen. Allejnoeilykheid over volvet verdwijnt door de «arantie van het station. Zooals het door dejpoter-c.-s. gegaan is met de boter, moet het'ook gaan met de kaas. De prodacen£ die Aat merk niet mag voeren, moet geweerd ^>ïden. Het ryksmerk doet het vertronwen der buitenstaanders herwinnen. .Spr. behoefde geen woord te richten tot de kaashandelaren. Deze toch dringen steeds, aau tot opneming van het ryksmerk. Indien de voordracht on volledig geweest is, zon men nog wel inlich tingen daaromtrent vragen, meende spr.,' waarna spr. eindigde. ^0, (Wordt vervolgd). 5e Klasse. Trekking van Donderdag 2 Jnni. So. 2549, 6648. 7150, 8291, 9864, 16115, 17461, 18375 en 20423 ieder 1 1000. 4470, 6193, 6645, 10049, 13160 en 19565 ieder f 400. 947, 4066,10371,12893,16853,17359, 18396, 18611 en 20204 ieder f 200. 1454, 5082, 70Ö1,10622,10747,15052, 16531, 19375 en 19865 ieder 1 100. 144 375 434 663 719 41 999 1188 1232 1471 1525 1609 30 66 72 1724 32 35 36 95 1870 1908 10 55 2206 26 65 2420 52 95 2531 2630 2736 2844 83 3084 3087 3191 3260 67 73 5760 70 5849 5995 3324 6055 95 6265 3406 66 93 3636 89 6709 93 6895 95 6518 55 3717 3978 4143 4308 4448 4510 28 4635 70 83 84 4875 85 4910 5103 28 35 67 69 71 5451 60 Pryzen van f 70 5502 8735 10633 51 48 83 05 8810 10706 8900 29 87 48 9063 91 75 11079 9341 11121 9531 11235 85 11302 9614 46 46 76 68 11512 96 11633 9716 11738 38 11906 97 25 9900 12007 3 10 6 90 72 12300 76 10010 12466 96 88 13070 7502 10136 13120 5 52 13244 7930 10245 67 73 10314 13372 8019 24 92 27 46 13527 85 48 13724 97 69 13867 8127 10410 13924 8300 56 50 8560 10507 14097 7019 44 63 78 7303 30 43 45 7421 14442 14756 14903 15178 15408 35 15676 15741 60 15909 66 85 16064 16108 36 69 90 16233 16520 31 46 49 94 16740 17143 83 17225 51 17353 17455 17507 18012 52 58 18116 25 18253 18430 18535 38 76 86 18646 91 18730 62 18851 19023/ 50 19212 19314 48 68 19465 19750 99 19859 98 20006 20189 20261 20321 84 20508 20792 20849 20927 44 81 Gouda, 2 Juni 1910. GRANEN Stil. Tarwe: Zeeuwsche 10.— 4 10.50. mindere ditö 9.2s f 975- Afwijkende 7.50 4 8.75. Polder 6.50 4 7.25 Rogge Zeeuwsche 6.50 4 7.Polder 5.4 5.50. Buitenlandsche per 70 kilo 5.a f 5.50 GerstWinter 4.4 425. Zomer 4 4 Chevalier 6.2s 4 675 Buitenl. voergerst per 65 kilo f 375 4 ƒ4.25 Haver per hectoliter 4.a 4.25 Per too kilo 7.50 4 8 50. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 7.504/7.75 Kanarieztmd 4 10,50. Karwijzaadper 50 Kilo 4 Koolzaad ,~r 4 per Hectoliter. Erwten Kookerwten 4 Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6.75 4 7.—. Boonenbr.uine Boonen, a Witte boonen -.4 Paarden boonen ƒ675 a 7.2.5. Duiven boonen 9.50 4 10 Mais per to, Kilo Amarikaansche Mixed 6 50 4 6.75 Kleine ronde 7,50 4 7.75. 0 Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer goed. Vette varkens, redel. aanvoer, handel vrijwel 25 4 28 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, hamdel matig, 22 4 24 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vlug, f 1.45 i 1-90- Vette «^Schapen, redel. aanvoer, handel vrijwel, 25-32-«y Lammeren, goede aanvoer, handel vlug. 10.— en 15.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel vlug 10.— k f 14.—. Fokkalveren 10.20. Kaas, aangevoerd 173 partijen, handel matig, ie kwal. 30.— it 33ade kwal. ƒ25 A f 28.—. Zwaardere 30.— a 33V9.—- Noordhollandsche a Boter 1785 stukken van 1/9 K.G. Handel vlug. Goeboter 1.35 A f 140. Weiboter 1.15 k f 1.25. In de gisteren te Utrecht gebonden open bare terechtzitting van de Centrale Raad van Beroep, (Ongevallenverzekering) heeft de uit spraak plaats gehad in de volgende zaken Hooger beroep van I). B. te Capelle a/d. IJssel tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, houdende bevestiging der beslissing van Rijksverzekeringsbank, waarbij hem met herziening eqner vroe gere rente naar eene arbeidsongeschiktheid van 20 pCt. met ingang van 19 October 1909 is toegekend eene rente van 7 pCt. van zyn dagloon naar eene arbeidsongeschik- beid van 10 pUt., ter zake van oen ongeval, waardoor zijn rechterbeen werd gekwetst. De Centrale Raad bevestigde de nitspraak. Hooger beroep van P. J. P. te Gouda tegen de uitspraak van den Raad van Be roep te Dordrecht, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem schadeloosstelling ra geweigerd tei zake van een ongeval, uithoofde de by hem geconstateerde breuk niet van trauma- ti8chen aard is. De Centrale Raad beves tigde de uitspraak. der belangrijke Collectie Nouveautés en A \"ssp merdere Nouveauté» voor het aan V staande Zomer-Saisoen, Burgert ij K6 «tand. GEBOREN31 Mei. Marrigje, ouders T. Langenberg en A. Verveer. Egbertus Theodoras Anthonins, oudera J. T. van Kla veren en M. C. van Gogh. 1 Jnni. Hen drik», ouders van J. I). Verhoef en S. P. van Bruinessen. 2. Margaretha, ouders G. J. Lugthart en A. Bel. OVERLEDEN: I Juni. PI. de Vries, Wed. J. M. van Aalst, 86 j GEHUWD: 1 Jani. A. Lakei veld en A. A. C. van Ascb. T. J. C. van Asch en M. E. Blok. C. Melkert en J. O. de Jong. L. D. Brandse en F. Idsinga. N. A. de Heide en S. C. Kooren. J. Engelbregt en K. de Lange. B. J. v. d. Most en J. Verwaal Reeuwijk, GEBORENMaria Petronella, ouders S. Verbey en W. C. van der Werf. Atïton, ouders J. van Bodegraven en J. de Ruiter. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder de Vries, in den ouderdom van 86 jaar. Uit aller naam, M. VAN AALST. Gouda, 1-6-1910. Algemeene kennisgeving.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2