ADVERTEimEN Aardappelen 3). SAMSOM. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. EXPOSITIE Mantels. Costumes, Itlousen. aanbesteden vatten M. li. L. O.-scholen in Jdnu&ri j.l. bestaande, of waaromtrent toen plannen tot oprichting of reorganisatie bestonden, en U. L. O.-soholen, die reeds bestaan of in 1910 nog worden opgericht. Voorts worlt nn bepaald dat, indien met 1 Jannari 1914 géén nadere regeling zal zyn getroffen, alle scholen van beide typen (M. U. L. O. en U. L. O.) subsidie zullen ontvangen. De heer Tydeman zet uiteen, dat nu de geheele regeling niemand bevredigen zal. Hü raadt den minister aan het ontwerp voorloopig terug te nemen, en nader te be schouwen, in verband met het inmiddels te publiceeren rapport der Ineenschake- lingscommissie. De heer de Geer trekt, na de Regeeriugs- wyziging, die voor spreker thans de strek king van art. 2 zoo goed mogelijk heeft ge maakt, zyn amendement in. De heer Rink uit nader zijn vroegere bedenkingen. Hij stelt thans een amende ment voor, waarvan de strekking is om niet den minister de beslissing in handen te geven, of voldoende aangetoond is dat vóór 1 Januari 1910 tot de oprichting eener M. U. L. O.-school besloten is. Volgens spreker komt die beslissing Gedep. Staten toe. De heer Ketelaar bestrijdt het Regeeriugs- artikel, en constateert dat 't bij deze geheele zaak blijkbaar te doen 'is om wat meer geld, zonder dat acht gegeven wordt op "het voor naamste goede waarborgen voor deugdelijk onderwijs. Intusschen wijzigt spreker, in ver band met het gewijzigde Regeeringsartikel. het amendement-Bos (waarvan ook spreker een der voorstellers is) in dien zin, dat nu duidelijk blijkt dat de fatale termijn van 1 Januari 1913, waarop de regeling, volgens het amendement, óphoudt, geldt zoowel voor* M. U. L. O.- als voor U. L. O.-scholeD. De minister van Binnenlandsche Zaken, zijn standpunt nader verdedigende, ontrafedt met beslistheid het amendement-Bos c.s. De minister bestrijdt voorts het amen- «.V dement-Rink. Na tal van replieken wordt tot stemming overgegaan. Daarbij wordt het amendement-Rink aan genomen met 44 tegen 28 stemmen. Het amendement-Bos, waarin nader de termijn 1913 in 1914 is veranderd, en dat dus beoogt de subsidie-regeling met het jaar 1914 te doen eindigen, wordt verwor pen met 42 tegen 30 stemmen. liet Regeeringsartikel 2 wordt daarop zonder stemming goedgekeurd. De eindstemming over het ontwerp zal later worden gehouden. Alsnu komt in behandeling het wetsont werp tot wijziging van de Burgerlijke Pen sioenwet. De heer Patijn wil, dat de Pensioenraad in eersten aanleg een beslissing over een pensioen zal nemen, dus een beslissend col lege zal vormen, tegen welks decisie beroep zal moeten openstaan bij een zelfstandig ad ministratief college. In-zake het adres-Helder, werktuigmaker te Willemsoord, nam de Kamer heden met 39 tegen 29 stemmen de conclusie van de meerderheid der commissie aan, strekkende tot dankzegging aan den minister. Naar aanleiding van het bericht, dat de Russische Doema ongelezen het protest van Nederlandsche Kamerleden tegen de hervor mingen in Finland^eeft teruggezonden meldt de N. Ct., dat inUtat begin van Mei te '8-Gravenhage een van ^eer goede introduc ties voorziene Fin, oud-lid van den Landdag, vertoefd heeft, ten einde leden van het Ne derlandsche Parlement te bewegen een adres te richten tot de Russische Doema, waarin met een beroep op het eenigen tyd geleden uitgebracht advies van een aantal rechtsge leerden van naam en van verschillende na tionaliteit tegen de toenemende onderdruk king van Finland zou worden geprotesteerd. Dit zon dan geschieden op het voorbeeld van dergelijke adressen uit het Engelsche Parlement en de Belgische Kamer van Af gevaardigden, waarop reeds door vele tot verschillende partijen behoorende leden was geteekend. De bedoelde Fin bezocht een aantal Ka merleden in het land en ontmoette bij som migen hunner dadelijk de bedenking, dat al wat zweemde naar bemoeiing van Neder landsche Kamerleden als zoodanig met de inwendige aangelegenheden van een vreemden Staat moest worden vermeden. Het hoofdargument, hiertegen door hem ingebracht, was dat, nu de Russische regee ring de goedkeuring der Ryksdoema op haar plannen ten aanzien van Finland had ge vraagd (waarmee zij, volgens Imm, voorna melijk beoogde zich een zedelijken steun bjj de uitvoering van die plannen te verzekeren), het van het grootste belang was, dat de pu blieke opinie van Europa omtrent de behan deling van Finland zich op gezaghebbende wijze aan de Doema openbaarde en dat dit het best zou geschieden langs den door hem aanbevolen weg, welke trouwens in Engeland •D België reeds was betreden. Blijkbaar is er ten slotte een door Neder landsche Kamerleden geteekend adres aan de Doema gezonden. (Vad.) De nieuwbenoemde minister van Justitie, mr. Regout, wordt a.s. Maandag op het Loo verwacht, ten einde in handen van H: M. den ambtseed af te leggen. A.s. Dinsdag neemt mr. Regout de porte feuille van den tydelyken minister over. Het bestuur van het Nederlandse!» Insti tuut van 'landbouwkundigen, gevestigd te Utrecht, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend naar aanleiding van bet wetsontwerp tot verplaatsing van de thans te Wageningen gevestigde Rijks landbouwschool. Met het oog vooral op „de noodlottige verwarring en vereenzelveging door het publiek" van de twee te Wageningen geves tigde geheel verschillende Rijksinrichtingen voor landbouwonderwijs, de Rijkslandbouw school en de Rijks hoogere Land-, Tuin- en Bo8chbouwschool, wordt verplaatsing van één van beide warm bepleit. Maar tevens wordt de vraag gesteld, of niet verplaatsing van de Rijks hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool, mede in verband met hare te verwachten verheffing tot Land bouw Hoogeschool boven de voorgestelde verplaatsing van de Rijkslandbouwschool de voorkeur zou verdienen. En wel, omdat bij vestiging van eene Hoogeschool toch mede dient te worden nagegaan, of de plaats wel door den aard harer bevolking, of ook door ligging en verkeer, gelegenhoid biedt aan studeerenden, zoowel als het aan die-inrich ting verbondon personeel, om geestelijk con tact te onderhouden met mannen van kennis en ontwikkeling in het algemeen, en met de eerste mannen op dit gebied van menschelijk weten, waarop de Hoogeschool het veld van haren arbeid vindt, in het bijzonder. Men zou nu wenschen onderzocht te zien of Wageningen aan dien eisch voldoet. Het xLon. bezoek aan Amsterdam. Het vertrek. Toen Amsterdam gistermorgen ontwaakte, viel er een dikke motregen. Dientengevolge was het niet zoo druk op den Dam en langs den weg naar het Centraal Station, als het anders zou zijn geweest. Te 9 uur kwamen de hofrijtuigen voor en kort daarna reden H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en Prinses Juliana met gevolg, voorafgegaan door den burgemeester naar het station. Na van de verschillende heeren in de wachtkamer afscheid te hebben genomen, begaven de vorstelijke personen zich in het salonrijtuig van den gereedstaandec Kon. trein, die ben naar Het Loo zou brengen. Alvorens in te stijgen, nam H. M. afscheid van jhr. Röell met een handdruk. Prinses Juliana, gezeten op de schoot van de kinderjuffrouw, wuifde met het handje. H. M. boog minzaam, de Prins salueerde en allen, die zoo gelukkig waren tot het afge zette perron te zijn toegelaten, voor het mee- reudeel dames, juichten, terwijl de trein onder de stationskap wegstoomde. H. M. de Koningin-Moeder in het Wilhelmina-Gasthuis. Alvorens te vertrekken heeft H. M. de Ko ningin-Moeder gistermorgen nog een bezoek gebracht aan het Wilhelmina- of Buiiengast- huis, waar zij omstreeks 10 uur uur met haar gevolg aankwam. Het bezoek aan het gasthuis duurde onge veer een uur. Van het Wilhelmina-Gasthuis reed H. M. de Koningin-Moeder naar het Centraal-Sta- tion. Op het perron werd H. M. de Koningin- Moeder uitgeleide gedaan door burgemeester jhr, mr. A. Röell, en door dezelfde vertegen woordigers van den Raad van Administratie van de H. IJ. S. M., die bij het vertrek van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins aan wezig waren geweest. Voor het vertrek onderhield H. M. zich nog eeuige oogenblikken met den burgemeester, van wien Zy hartelijk afscheid nam, en daar na vertrok de trein naar Soestdjjk. H. M. de Koningin, heeft bij baar vertrek, den burgemeester verzocht, haar innigen dank te betuigen aan de ingezetenen van Amster dam voor de warme ontvangst Haar en Haar Huis bereid. Daarbij stelde Zij den burgemees ter eeu bedrag van f3000 ter hand ten behoeve van de Vereeniging van Armbesturen, en be dragen van f 500 en f 50, resp. ten behoeve van het Politiefonds en het Diamantslijpers weduwen- en weezenfonds. Woensdagavond is de stoomtram der Rott. Trammij., komende van Goudswaard, bij den Groenen Weg, pl. m. 15 minuten van Oud- Beijerland, ontspoord, met het ongelukkig gevolg, dat twee stokers onmiddellijk gedood en de machinist en do conducteur zwaar ge wond werden. Enkele passagiers kregen min of meer ernstige wouden. De ontsporing geschiedde met zulk een kracht, dat de locomotief omsloeg en de grond meer dan een halve meter werd om gewoeld, de rails verbogen werden en de eerste passagierswagen totaal verbrijzeld werd. Van de tweede wagen waren enkele ruiten vernield. De brandweer te 's Gravenhage werd gis teravond omstreeks halfacht gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in een der bovenvertrekken van een perceel aan den Trekweg, hoek Van Leeuwenhoekstraat, waarin een koffiehuis is gevestigd. Het bleek, dat op een slaapkamer op zol der brand was ontstaan en by de komst van den slangenwagen van den brandweerpost aan den Rjjswykscheweg had de brand reeds een vrij ernstig aanzien, daar vlammen en rook door het dak sloegen. De brandweer slaagde er in, het vuur te beperken tot het in brand staande kamertje, zoodat een aaD- greuzend vertrek van het naastbjjgelegen perceel, waar heel wat brandbaar materieel, houtwol en kisten, lag en dat slechts door een houten schot van de brandende slaap kamer was gescheiden, niet door het vuur werd aangetast. In „Onder de Streep" van het Handelsblad lezen wij o.a. Anderhalf uur had de familie in het Von delpark staan wachten het werd wel ver moeiend voor de kinderen, maar ze had den zoo'n mooi plaatsje op de eerste rij en het Prinsesje kon ieder oogenblik uit haar tuin terug keeren. Eindelijk komt ze. De kleinste jongen, vier jaar oud, wordt opgetild, wuift met zijn petje naar het rijtuig en weg is het weer. Als de kleine vent weer op zyu beentjes staat, kykt hij zijn moeder verontwaardigd aan en zegt: „Maar moeder, dat is een ge woon klein kindl" Onze berichtgever schrijft: Zooals bekend is, duurt de strijd aan de draadnagelfabcieken en trekkersen der firma P. van Thiel Zonen, te Beek en Donk bij Helmond, nu reeds meer dan 3 maanden! Het gaat daar o. a. eveneens als aan de fa brieken der firma Philips Co. te Eind hoven, om het R,rK. vereenigingsrecht. Nu doet zich echter het eigenaardige feit voor, dat zich in de omgeving der fabrieken te Beek en Donk overal commissies uit no tabelen en geestelijken vormen, om den strijd tegen de firma Philips te Eindhoven te steu nen, terwijl men de R.-K. metaalbewerkers der R.-K. firma P. van Thiel Zonen aan hnn eigen lot overlaat. De heeren Van Thiel hebben thans een aanvang laten maken om de arbeieers die in woningen dezer firma gevestigd waren, uit de laten zetten! Ook de firma Philips te Eindhoven heeft den stakenden arbeiders, die in de huizen der firma genaamd „Eind hoven Vooruit" in Woensel wonen, de huur opgezegd. Vreemde gezinnen zullen thans die huizen betrekken. Door mgr. W. van de Ven bisschop van 's-Bosch is f 1000 gegeven aan het steun comité met autorisatie om zyn naam als schenker te vermelden. (D. v. N. Br.) Met het s.s. Rotterdam der Holland- Amerika-lyn arriveerden gisteren te Rotter dam een 150-tal dwergen, vormende de „dwergenstad" die eerst te Parys in den Jardin d% Acclimatation geweest is endaar- na een tournee door Amerika maakte onder leiding van den impresario den heer N. Ger- son uit Arasterdam. Thans zyn zy op reis naar de tentoonstelling te Brussel. Zy trokken met bun paardjes en rijtuigjes van het schip naar het station D.P. door de stad en hadden natuurlijk heel wat bekijks. In de vorgadering van de Kamer van Koophandel te Maastricht is besproken het Mini8terieele verbod omtrent de uitgaaf van Düit8Qbe nikkelen pasmunt. Dit Kon. besluit van 13 Mei j.l., dat Woensdag in werking trad, werd niet algemeen gunstig ontvangen, vooral omdat de tijd tusschen aankondiging en inwerkingtreding zoo kort was. In Maastricht, St. Pieter en Oud-Vroehoven is het uitgeven dier pasmunt verboden, ter wijl er in de onmiddellijke nabijheid tal van gemeenten liggen, waar dit verbod niet van toepassing is. Men had liever gezien, dat dit zich over de geheele provincie Limburg, of althans tot Sittard uitgestrekt had. En nog beter ware het geweest, wanneer men de Duitsche zilveren munten ook geweerd had. In Maastricht is een circulaire aan alle neringdoenden verspreid en er zyn lijsten ter onderteekening rondgezonden, om de Marken voor 59 cent en de halve Marken voor 29$ cent te ontvangen. Velen weigeren echter, hun handteekening te zetten. De eene firma zet in de courant dat dè Marken tegen 58 cent worden aangenomende andere maakt aan haar cliënteele bekend, dat zy als voor heen 60 cent voor de Mark geeft, zoodat de handel in Marken, waartegen eigenlijk de heele actie gaat, toch als voorheen zal blij ven bestaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag had op het Oude,Kerksplein te Amsterdam een vechtpartij plaats tusschen burgers en soldaten. Een huzaar, die vluchtte, strui kelde daarbij over zijn sabel, kwam te val len en kroeg van een burger een stomp te gen het achterhoofd. De man werd, na in het bureau Warmoesstraat yerbonden te zijn, naar het hospitaal vervoerd en is, naar het N. v. N. thans meldt, gisteren aan de gevolgen overleden. Uitgemaakt moet wor den, waarmede de slag is toegebracht. De verslagene was een 21-jarige milicien. Naar den dader wordt natuurlijk ijverig gezocht. Men deelt mede, dat de Haagsche politie al eeu half jaar geleden door iemand, die zich voor het vermoorde meisje interesseerde, gewaarschuwd werd dat de bewuste oom, die toen reeds veel werk van 't meisje maakte, haar met doodschieten gedreigd had ja zelfs een revolver voorgehouden had. De betrokken politie-autoriteit bood toen op verzoek, aan het meisje geleide van. een agent of rechercheur aan. Zy dankte voor beiden maar voor inwil liging voor een tweede v^Vzoek, nl. om den hinderlijken vervolger eens onderhanden te nemen, schijnen toen door de politie geen termen gevonden te zijn hetgeen nu ach teraf wel te betreuren valt. H. Ct. Het Vad. meldt, dat zeer onlangs een der groote dynamo's in de gemeentelijke electri- citeitsfabriek in den Haag eigenaardige vuur- verschijnselen vertoonde, die bij de technici het vermoeden van kortslaiting deed ont staan. By onderzoek vond men in het draaiend gedeelte der dynamo, het zg. anker, een half verbrande kat, die zich waarschijnlijk terwjjl de machine in rust was, te slapen gelegd had en ten gevolge van de ronddraaiende beweging tegen een of andere draadwikkeling gedrukt werd en zoodoende kortsluiting ver oorzaakt heeft. Gelukkig kon geen beachadifeiug aan de machine geconstateerd wordend- Stoomboot gekauteld! De stoomboot „Harmonie II", die dage lijks de melk vervoert en ditmaal ook eenige vaten boter van de zuivelfabriek te Kootstertille naar Leeuwarden, vertrok Maandag op dep bepaalden tyd. Nauwelijks de Bergumermeer gepasseerd, begon ze te hellen in de Groningervaart en water te scheppen. De bemanning had nog juist den tijd om de boot op het ondiepe te sturen. Toen kantelde ze. Vaten met melk geraakte buiten boord. Gelukkig werd de bemanning juist ofschoon doornat, gered door een voorbijvarenden tjalkschipper. De machinist, vreezende voor het sprin gen van den ketel men stoomde met ster ken druk sprong buiten boord en wist zich zwemmend te redden. Thans ligt de boot met den schoorsteen naar beneden nog te water, ten deele in het vaarwater. Blijkens aan het departement van Marine ontvangen telegrafisch bericht, is het pant serschip Noord-Brabant, dat op Zuid-Flores op een onbekende klip is gestooten en daar door lek is geworden, te Soerabaja aangeko men, ten einde in het dok ter reparatie te worden opgenomen. De Noord-Brabant be hoorde tot de schepen, die tot het houden van gecombineerde oefeningen naar Lombok gestevend waren. De heidebrand welke de vorige week by Eibergen twee H. A. heidegrond heeft ver woest, blykt door kwaadwilligheid te zijn ontstaan. Als vermoedelijke dader is aange houden W., te Hupsel, bij Eibergen, wiens stiefmoeder den grond toebehoort. Dezer dagen heeft de landbouwer A. P., te Heesch, (N, Br.) bericht van de commissie van advies ontvangen, dat zijn kruisbessen- struiken aangetast bleken te zjjn door den Am. kruisbessenmeeldauw en werd hem tevens gelast, bedoelde struiken, ongeveer 70, te vernietigen. (D. v. N.-Br.) Bij het hoofdbestuur van het N. O. G. is van een der leden een klacht ingekomen, dat er Geref. predikanten zjjn, die weigeren een kind te doopen, wanneer de andere kin deren uit dat gezin de openbare school be zoeken. Een ingesteld onderzoek heelt niet alleen de juistheid van dat bericht bewezen, maar ook dat men van hoogerhand niet voornemens schjjnt daarin verandering te brengen. (»A.vp.") De staking te 's-Grayenhage. Gisteravond is het op en om het Zieke tusschen 9 en 11. uur zeer rumoerig geweest, ten gevolge van een relletje voortvloeiende dit de grondwerkersstaking. Na afloop van een vergadering in een lo kaal aan het Hoogezand trok een troep «ondwerkers, naar schatting 300 400 man sterk, naar het Zieke, waarop .het terrein gelegen aan de overzijde van der gracht een 60-tal werklieden uit Noord-Brabant is ge huisvest. Eerst trachtten de stakers met behulp van een schuit het huis te bereiken waar de werkwilligen zjjn ondergebracht, doch de politie wist dit te beletten, door de schuit naar de overzijde te verhalen. Toen wilden zij door het Voorburgstraatje trachten hun doel te bereiken, doch ook dit wist dè Doiitie te verijdelen door hun den pas af te snijden. Zij liet nl. de voor het straatje gelegen brug opendraaien, zoodat het onmo gelijk was aan de overzijde te komen. Toen de grondwerkers hun plannen aldus verijdeld zagen werd uit de menigte die allengs was aangegroeid met steenen naar de politie geworpen, waardoor een brigadier aan het voorhoofd werd getroffen, doch niet ern8tig verwond. Doordat de menigte steeds meer opdrong dreigde de politie, die eerst later van tiet commissariaat aan de Nieawe Haven versterking kreeg, onder den voet te geraken. Met het doel schrik aan te jagen en ruim baan te maken werd toen door een der politieagenten een revolverschot in de lucht gelost, waarop' de menigte achteruit deinsde en naar verschillende richtingen een goed heenkomen zocht. Wel bleef het nog eenigen tjjd woelig in de omgeving, maar omstreeks elf uur was de rust vrywel weder gekeerd en kon de politie die toen in grooten getale en voorzien van de vuurwapens aan wezig was, allengs inrukken. Arrest atiëq, hadden niet plaats. Voor alle zekerheid werd echter voor goede politiebewaking zorg gedragen. Te Noordwjjk-aan-Zee doet zich een eigen aardige quaestie voor, zegt het „N. v. d. D.B, welke oorzaak is, dat de aloude strjjd tus schen de beide Noordwjjken, welke te xamen "Aéne gemeente vormen, opnieuw is begonnen. Sterker dan ooit te voren doet zich de wensch der Noordwjjk-aan-Zeeërs gelden een zelf standige gemeente te vormen. De Raad der gemeente heeft, in navolgyig van het Zandvoortsche gemeentebestuur, een verordening vastgesteld, waarbij de pu blieke verpachting van het „recht tot het plaatsen van badkoetsen en strandstoelen op het strand" wordt voorgeschreven ec een en ander aan reglementen wordt ge bonden. Nu doet zich het geval voor, dat vele villa- en pensionbezitters kunnen bewijzen, dat het strand, van de landzijde afgerekend tot aan de „koogwaterlijn", hun eigendom is, waaruit volgt, dat de gemeente op enkele plaatsen het bovengenoemde recht heeft ver pacht op stukken strand, gelegen tusschen de hoog- en de laagwaterljju, stukken welke voor de pachters geen waarde hebben, tenzy d0 eigenaars van hooger gelegen strandgelegenheden hun toestaan tijdens den vloed koetsen en stoelen hoogerop in veilig heid te brengen. GOUDA, 3 Juni 1910. Aan de Raadsleden zjjn de volgende in gekomen stukken toegezonden: Gouda, 31 Mei 1910. Bij nevensgaand adres wendt zicth de Goud- iche Waterleiding-Maatschappij tot Uwe Vergadering met het verzoek haar over eenkomstig het bepaalde bij Art. 18 der Concessie-Voorwaarden toestemming te ver- leenen tot het aangaan van eene geldleening groot f 26000.ter bestrijding der kosten van noodzakelijke uitbreidingen van hot buizennet. De bedoeling is deze geldleening voorloopig onderhands te sluiten om haar in eene obligatieleening om te zetten zoodra de toestand der geldmarkt daarvoor gunsti ger is. Het komt ons voor dat tegen het aan gaan van deze leening door de Goudsche Waterleiding-Maatschappij geen bezwaar be staat. Wij geven U mitsdien in overweging haar daartoe de gevraagde vergunning te verleenen. Gouda, 31 Mei 1910. De heer P. Verkaik, kapper alhier, wendt zich bij het hiernevens gevoegd adres tot TJwe Vergadering met het verzoek een strookje grond, ter grootte van 74 M voor billijken prijs van de Gemeente te mo gen koopen. Van bedoeld strookje grond is de Gemeente eigenares geworden bij de verbreeding van de ongenoemde straat tus schen de Wachtelstraat en de Prins Hen drikstraat. Het ligt naast de woning van den adressant aan de Wachtelstraat, juist op den hoek van de verbreede straat, en Zbu moeten dienen om deze woning, welke gèheel vernieuwd zal worden, in eene regel matige rooilijn te plaatsen, met behoud van dè voor de straat bepaalde breedte van 10 Meter. In overleg met de Commissie van bij stand in het beheer der gemeente-werken hebben wij de eer U op dit verzoek gunstig te adviseeren doch onder voorbehoud, dat de adressant zich weet te verstaan met den aangrenzenden eigenaar, den heer A. J. Sas, ten aanzien van eene verplaatsing van het bij diens woning behoorend privaat en ge deeltelijke afbraak van een schuurtje of waschhok, met de bedoeling, dat de daar door vrijkomende grond om niet wordt af gestaan aan de Gemeente. Zoo dit geschiedt dan zal ook op dit gedeelte der verbreede straat eene regelmatige rooilijn worden ver kregen. Het zou nu onze bedoeling zijn, dat de heer Verkaik voor zijne rekening nam de kosten, geraamd op f 100.verbonden aan de uitvoering van de door den heer Sas als eisch gestelde werken, namelijk een nieuw privaat, een nieuwe muur met deur, tot erfscheiding, en een afdak aan zijn schuurtje of waschhok. De heer Verkaik zou dan als schadeloosstelling het door hem gewenschte strookje grond der Gemeente om niet in' eigendom verkrijgen, behalve de kosten vallende op de overdracht, terwijl de Gemeente in het belang eener regelma tige rooilijn eveneens om niet ongeveer even veel grond van den heer Sas zou ontvangen. Wij geven Uwe vergadering onder over legging der stukken in overweging over eenkomstig het voorgaande te besluiten. Gouda, 24 Mei 1910. Uwe Vergadering besloot den 28 Mei 1909 tot aankoop van een tweetal huisjes staande aan den waterkant in het Sint An- thonieklooster. Deze aankoop geschiedde uit overweging, dat de beide huisjes geheel door Gemeente-terreinen waren ingesloten. De Gemeente is nu in de gelegenheid eigenares te worden van de eveneens in het Sint Anthonieklooster gelegen en door terrein der Gemeente omringde pakhuisjes kadastraal Sectie C no. 766, groot 20 c.A. en 767, groot 22 c.A., en wel voor een koop prijs van f 400.—, behalve de onkosten. De eigenaar maakt daarbij echter het be ding, dat zoolang de Gemeente niet over de perceelen beschikt de pakhuisjes en een daarnaast gelegen erfje van de Gemeente voor f 20.per jaar aan hem zullen wor den verhuurd. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-werken, door ons over deze zaak geraadpleegd, adviseert op de gestelde voorwaarden tot den koop over te gaan. Ook ons College acht dit in het belang der Gemeente. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen van den heer C. de Jong, loodgieter te Gouda, aan te koopen de twee huisjes en erven staande in het St. Anthoniekloos ter kadastraal bekend gemeente Gouda in Sectie C nos. 766 en 767, Voor de som van f 400.—, behalve de onkosten op de te sluiten overeenkomst van koop en ver koop vallende, welke voor rekening van de Gemeente zijn, en het gekochte met een daarnaast gelegen erfje der Gemeente voor f 20.'s jaars aan den tegenwoordigen eigenaar tap^verhuren, totdat de Gemeente over de pSrceelen wenscht te beschikken. Zoo uwe Vergadering besluit ons voorstel aan te nemen geven wij verder in overwe ging de Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1910 te wijzigen als volgt: 1°. Artikel 2 van Hoofdstuk XV (Bui tengewone Uitgaven) „Aankoop van rente- gevend goed" (Volgnummer 206) wordt verhoogd met426. 2°. Aan Artikel 4 van Hoofd stuk VII (Buitengewone ontvang sten) wordt toegevoegd een on derdeel f „Geldleening (ter „voor ziening in de kosten van aankoop van „onroerend goed" (Volgnum mer 67)^®6*' In de gisteren gehouden zitting van de 3e kamer te Rotterdam werd beëedigd mr. K. N. Hengeveld als kantonrechter alhier. .Ned. Ver. van Kaashandelaren. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door eenige heeren gebruik gemaakt. De heer van Kuil vroeghoe te voor komen dat er te veel vet in het wei komt, waarop door dr. van Gulik geantwoord werd dat dit meestal ontstaat door te veel wringen by de kaasbereiding. De eerste maal is de kaas meest beneden de 45 pCt, maar daarna wordt dit steeds beter. Op een vraag van den heer van Kuil hoe het blauw in de kaas te voorkomen is ant woordde spr. dat dit meest ligt aan het gebruik van geverfd, gereedschap. De heer Acker uit Oudewater wenschte eenig licht over het vetgehalte in volvette kaas. Dr. van Gqlik deelde hem daarop medef, dat het vetgehalte van de melk van weinig invloed is op de kaas. De heer de Vries wenschte te vragen of in het buitenland beslist gestempelde kaas gevraagd wordt, daar er anders overproductie zou ontstaan en de prijzen daard°or dJle.D' Hierop verzekerde dr. van Gulik dat de landbouwers hierover gerust kunnen zyn. Het merk geeft garantie dat de kaas volvet I is; die kaas wordt wel het meest gevraagd. I By deze vraag vroeg de heer Swaving, I inspecteur van den Landbouw het woord om I o. a. mede te deplen dat Amerika als eisch I steltvolvette kaas met minstens 50 pCt. I vet of het bewijs moet geleverd zyn dat de I kaas volvet is. Na Amerika komen er meer- I dere Staten. Verknoeide boter ging vroeger naar Duitschland, dit is met de controle I echter verbeterd. Hetzelfde zal het geval met de kaas zyn. Niet altyd is er 50 pCt. I aanwezig, doch wel kan er gezorgd worden I dat de kaas aan verdere eischen voldoet en dit wordt gegarandeerd door het merk. Spr. 1 noemde het beslist noodzakelijk dat allen I zich aansloten voor de controle. De heer Moons noemde het rblauw in het I merk niet goed gekozen. Dr. van Gulik I antwoordde, dat dit met het botermerk ook I zoo gegaan was. Wat nieuw is, verwekt I altyd antipathie, maar wanneer het er eenige I maanden is, wil niemand het meer weg heb- I ben. Zoo zal het ook met de kaas gaan. I De heer van Zwet uit Rotterdam vroeg I daarna het woord. Als principieel tegenstan- der van de kaas-controle hoopte by, zooals I by steeds had gedaan, zyn standpunt uiteen I te kunnen zetten. De voorzitter had gespro- I ken over den hoogen kaasprys, maar spreker I meende dat dat niet lag aan het merk, maar I aan vraag en aanbod. Zoo komt het dat I dezen winter zulke fabelachtige prijzen be- I steed zyn. Spreker wenschte den handel geheel I vrij l0 la-ten. Ijlere kaasfirma heeft eti- 1 ketten en behalve voor volvette, ook voor I andere kaassoorten. Dit is toch voldoende I waarborg voor de afnemers. Spr. dankte dr. I van Gulik dat hy hem een voorbeeld gege ven had van de omslachtigheid van het merk. I De contröle-boeren kunnen boffen met willige markt, maar eveneens, en dat staat daar vlak naast, wanboffen. Wat verwarring be trof tusschen vette en afgeroomde kaas, dat noemde spr. belachelijk. Iedere leek kou wel proeven of hij een vet stukje kaas had of niet. Spreker drong er nog eens op aan dat een ieder vrijgelaten zon worden. De voorzitter protesteerde er tegen dat hij gezegd zou hebben «dat dp hooge kaasprys zou liggen aan het merk. De kwaliteit heeft er niets medi*, te maken, wel of de kaas I volvet i9. Spreker was ook zeer voor vrijhandel, maar Wanneer vrijhandel zich uitstrekte tot bandeloosheid, moest hy wel degelijk aan banden gelegd worden. Het gros van de fabrikanten geniet het vertrouwen der afne mers, maar er zyn er ook, die juist het eti ket vödr bedrog gebruiken, waar bet dus niets zegt. De heer Dr. van Gulik antwoordde den heer de Zwet, voor zoover deze zyn rede had aangevallen. De heer de Zwet vindt contróle niet noodig, maar dat die noodig is, blijkt wel uit de adressen van de Ned. Ver een. tegen knoeierijen in boter- en kaas handel en van de H. M. v. L. aan de regee ring. Hier is alleen de vraagis controle noodig ja of neen en dan moet het antwoord I luiden: ja. Het merk waarborgt slechts de I volvetheid van de kaas. De heer Valckenier de Greeve deelde mede, I dat de Ned. Bond van Zuivelfabrikanten en de Federatieve Bond besloten hebben tot I het in het leven roepen Van een particuliere I contróle op fabriekskaas. De heer Anker uit Oudewater kaucousta I teeren dat, waar de heer van Zwet sprak 1 van een rompslomp voor de landbouwers by I het gebruik van het merk, dit nihil is. Spr. I zeide dat gestempelde kaas beter betaald wordt dan ongestempelde. Hierna verkreeg de heer Van Hoek, di recteur-generaal van den Landbouw het woord. Dat spr. naar Gouda gekomen was had meer dan één reden. De eerste way dat hij gaarne kennis wenschte te maked met de Ned. Vereen, van Kaashandelaren, de tweede om de voordracht van den specie liteit dr. van Gulik te hooren. Maar nog watf er een reden en wel de voornaamste en die wasdat hier een zaak zou behandeld wor den van heel groot en verstrekkend belang voor landbouwer en kaashandelaar, maar ook voor de regeering. Steeds kan men by de regeering aankomen om steun en hulp, maar dan moet ook een ieder medehelpen om bezwaren, die er zyn uit den weg te ruimen. De kaas-export van ons land is zeer belangrijkde Nederlandsche kaas is zeer beroemd. Willen wij echter dezen roem op houden dan moet onze kwaliteit kaas ook goed zijn, opdat de buitenlander ons ver trouwen kan en weet wat voor product het onze is. In enkele staten wordt ons vee reeds geweerd, zou het ook zoo gaan met onze kaas? Neen, dat mag niet, meende spr., wy moeten komen met goede waar, opdat dit niet gebeure. Ieder landbouwer moet er daarom prijs op stellen bij het controle-station te zjjn aangesloten, omdat dit reeds bewijst dat men goede waar levert. De hoodzaak, de export» moet blijven bestaan en daarvoor moet gewaakt worden, wat evengoed in het belang der regeering is. Zoo wordt de zaak der landbouwers die der regeering en omgekeerd. Wanneer de landbouwers niet medewerken, dan is de regeering machteloos. Sluit U daarom allen aah by hetkaas-contróle-station, zeide spreker. Tot nieawe leden werden na ballotage aangenomen de firma'sde Stigter Schreu- ders te Leerdam, Cprn. Schothorst te Stou- tenberg en Amersfoort, G. van 't Hoog te Giesendam, A. den Hartog te Hoog-Blokland en T. den Hertog Fz. te Gouda met 30 stemmen, P. J. M. Veldt te Bodegraven met 31 st. en C. Westerman te Gouda met 29 stemmen en tot buitengewoon lid Gebrueder Reintjes te Cleve. Na nogmaals dank gezegd te hebben aan de heeren P. van Hoek en Dr. Swaving voor hun tegenwoordigheid en Dr. van Gulik voor zyn mooie voordracht, sloot de Voor zitter de vergadering. rPOSTZEH^IJZETST Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedu rende de 2e helft der maand Mei niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven Binnenland. H. van Bazel Amsterdam. B. Ansingh J. G. de Haas J. v. Hoorn Utrecht. Bliek Zeist. Brieven Buitenland. H. C. Haurman Dinant. Briefkaarten Binnenland. J. v. Waas. Gouda. Mej. Vroege. Den Haag. T. G. Snel. M. Bekker. Nijmegen. E. Ras. Rotterdam, v. Heus. G. Boek. J. v. Moon. Waddinxveen. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze by onbestelbaarheld aan,hen kunnen teruggegeven worden. De wn. Directeur v. h. Post- en Telegraafkantoor, VAN VOORST. Door het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd bevestigd het vonnis der Rechtbank te Rotterdam, gewezen tegen J. v. d. M., scheepsjager te Gouda, hem veroordeelend tot 7 dagen wegens beleediging (bij verstek) voorts werd de straf van 6 maanden opge legd eveneens door de Rechtbank te Rotter dam aan B. F. K., graveur te Rotterdam, wegens afpersing van een bedrag van f 4,50 van een familie te Gouda, tot 4 maanden teruggebracht. Specialiteit in Nouveautés ÜOUDA. der belangrijke Collectie Nouveautés en COSTUMES TAILLEUR cn verdere Nouveautés voor het aan staande Zomer-Salsoen. Predikbeurt bij de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 5 Juni. 's Morgens ÏO'/, nar. Ds. H. VAN ASSENDELFT. De LUITENANT KOLONEL, GARNI- ZOENS-COMMANDANT te GOUDA, zal op 15 JUNI e.lt. des middags te 12 nut te Zjjnen Boreele in het openbaar de levering van ten behoeve van de soidatenmenagen aldaar gedurende het tijdvak van 16 Juli tot en met 31 October 1010,

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2