ADVERTENTIEir Onnavolgbaar BINNENLAND. S>. SAMSOM. QTart oBrussel en ie tentoonstelling. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3938t0StaatB-loterij Veemarkt te Rotterdam. EXPOSITIE OOST U MES-TAILLEUR Mantels, Costumes, Blousen. „Land en Volk" schrjjft: No „De Standaard" niet antwoordt op ons verzpek om inlichting betreflende het „na veel zoeken» teruggevonden schrjjven" van den heer Lehmann, en wjj dos moeten aan nemen, dat do vermelding van het jaar 1905 geen „verschrijving" is geweest, zy ons nog een opmerking veroorloofd. In de boetrede van 18 November 1909 sprak de afgevaardigde van Ommen (blz. 331, Hand. 1909/'10. 2o kolom): Ook als Minister toch was ik voorzitter- van' dat Comité (het Centraal Comité der antirev. pnrty) gebleven, en zond eerst op 4 September 1904 als zoodanig myö ont slag in, dat eerst op 5 Januari 1905 kon behandeld worden. Vandaar dat niet alleen de heer Lehmann, maar ook allerlei andere heeren, my jn deze qnaliteit des tijds hun bydrage 'lieten toekomen. Ze zonden deze aan my en niet aan den penningmeester van het provinciaal comité omdat zy niet wisten wie deze penning meester was** Dat ik ook na de inzending van myn ontslag nog enkele ontving en aan den thesaorier overmaakte, vond zyn oor zaak hierin, dat mijn ontslag niet aan stonds was pnbliek gemaakt. Het „na veel zoekens teruggevonden" scbryven is van 1905. Het is gericht aan dr. Knyper, „in qualiteit van voorzitter der antirevolutionaire party". Dit kan ons, in verband met de inlich tingen der boetrede, op den weg helpen, nn ook na onze vraag om inlichting de mede- deeling van den datam achterwege blyft. De brief-datum moet vallen tnsschen 1 en 5 Januari. De bydrage van den heer Lehmann moet zyn geweest een van de „enkele bij dragen", door den Minister Kuyper nog ontvangen tusschen de inzending van het ontslag en de publicatie, dus vóór 5 Januari 1905. Wij zien dus wel, dat deze man van Rechts en wie meer de „enkele bijdragen" mogen hebben geschonken, voortvarender zyn ge weest dan wel ooit eenig party-Maecenas. Reeds in de eerste dagen van Januari ging de bears open voor de gebeurtenissen, die tegen Juni in zicht waren. Inderdaad een benijdenswaardige partij1 Zoo ziet men, dat het „na veel zoekens teruggevonden schrijven" van „den man van Rechts" allerlei interessante gegevens brengt. Het „document" is nog veel „belangrijker" dan Het Centrum, De Stichtsche Courant enz. aanvankelijk wel zullen hebben bevroed. Waarom kon de heer Van de Laar niet ook zalk een brief van christelyken adelheid toonen 1 De Minister vaq Waterstaat heeft te ken nen gegeven niet te kunnen voldoen aan het verzoek van het Zeémanscollege „De Gro ninger Eendracht", dat voor de binnensche pen op de Zuiderzee de Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche stroomen en den Nieuwen Wa terweg het voeren van zydelichten in plaats van een toplicht worde voorgeschreven, daar, blgken8 ingesteld onderzoek, het gebiedend voorschrijven van hetgeen bij artikel 8,1ste lid, van het reglement ter voorkoming van aanvaring of aandrijving op openbare wate ren in het Ryk, die voor de scheepvaart openstaan, aan de keuze der schippers is Prachtige openbare gebouwen bezit Brussel. Ouder deze neemt zeker wel het Stadhais de voornaamste plaats in. Zoowel het gebouw als het inwendige daarvan is éen eu al luxe; de toren biedt een prachtig uitzicht op de stad en haar omgeving. Mooie gebouwen zyn voorts het Palais de Jastice aan het eind van de Rue de la Régence, reusachtig van omvang, bevattende 27 groote en meer dqn 200 kleine zalen en kamers, waarin zoowel de burgerlijke als militaire rechtbanken hun zetels gevestigd hebben de „Bourse" op den Boulevard Anspach, de beurs zoowel voor den geldhandel als voor andere handels waren; het Palais des Académies, een staats gebouw, dat eertijds als hertogelijk paleis heeft dienst gedaan en waarin thans alle takken van wetenschap, kunst en letteren worden beoefend; het „Maison du Roi", tegen over het Stadhuis, ook het Broodhuis ge noemd, waarin het Gemeente-Museum is ge vestigd; het „Koninklijk Paleis", het „Palais de la Nation" in de Rue de la Loi, waarin de zittingen worden gehouden van de Volks vertegenwoordiging; het Tbé&tre Royal de la Monnaie, een schouwburg met een zaal van 1600 zitplaatsen; het Palais du Cinquan- tenaire, waarin gevestigd zyn de Museums van decoratieve knnst en kanstuyverheid, het Conservatoire de Musique in de Rue de la Régence, met een groote concertzaal en waarin een merkwaardige collectie muziek- initrumenten aanwezig ii. overgelaten geenszins algemeen als voor do veiligheid der vaart noodig of wenschelyk wordt geoordeeld en de verplichting tot het voeren van zydelichten bovendien voor tal van schippers groote bezwaren zou mede brengen. De correspondent van het Hbl. deelde aan zyn blad mede, dat de Katholieken te Delft het aftredende anti-revolutiopnaire lid mr. H. A. v. d. Velde, weigeren te steunen. De Residentiebode verneemt omtrent de vergadering, waarin dit besluit genomen is het volgende „De laatste burgemeestersbenoeming te Delft heeft aanleiding gegeven tot een te betreuren verkiezingsaangelegenheid. Na vele discussies besloot de R.-K. kies vereniging te Delft Vrijdagavond met 73 tegen 8 stemmen aan de anti-revolutionnairen te berichten, dat de Katholieken wederom de twee candidaten der A.-R. party kracht dadig zouden steunen, mits hieronder niet behoort mr. H. A. v. d. Velde. Mr. H. A. v. d. Velde is reeds jaren af gevaardigde voor Delft naar de Provinciale Staten en lid van Gedeputeerde Staten, 't Is zeer onwaarschijnlijk, dat de anti-revolu tionnairen hem znllen loslaten. Doen zjj dit inderdaad niet, dan bestaat er groot gevaar, dat deze by de verkiezing valt en een recht- sche zetel verloren gaat. t De Katholieken te Delft zyn ten zeerste ontstemd: le om de houding door mr. v. d. Velde aangenomen by de laatste bnrgeniees- tersbenoeming 2e omdat een Katholiek aan mr. v. d. Velde r.og zelden iets heeft gehad. Aanvankelijk adviseerde het bestuur zich geheel te onthouden, doch om te toonen, dat het haar niet te doen is de coalitie te ver breken, besloot zy vsel te steunen, behalve mr. v. d. Velde. Voelt, aldus de voorzitter der vergadering, de heer v. d. Velde oven- veel voor de coalitie als wjj, dan zal hij zich terugtrekken." De Liberale Unie vergaderde Zaterdag te Amsterdam ter behandeling van het - ont- wer p-hervormingsprogram. Mr. Goeman Borgesius opende de verga dering met een lange rede, waarin hjj de wording van het concept-hervormingspro- gram schetste en de leiddraad aangaf, waarnaar de commissie van voorbereiding werkte. Hy drong krachtig aan op samen werking van alle liberale fracties, door te zoeken wat vereenigt, te vermijden wat ver deelt. Dat elk zyn eigen weg ging, was de oorzaak dat wij thans zuchten onder ker kelijke overheerscbing, want door samen werking alleen kan een betere toekomst voorbereid worden. De secretaris, de heer Roodhuyzen, hul digde in het jaarverslag de nagedachtenis van mr. N. G. Pierson en bracht hulde aan dr. Ruy8ch, die in een kritiek oogenblik de Liberale ünie voor ondergang behoedde en dé Unie deed bloeien, zoodat thans 109 kies verenigingen zyn aangesloten met ruim 11.000 leden. Io de vacaturen Ruysch en IJssel de Schepper werden gekozen prof. Heeres, Leiden en de heer Schim van der Loeff, Gouda. Goedgekeurd werd de paragraaf, waarin het beginsel van de Unie lag uitgedrukt en daarna zonder stemming besloten alge meen stemrecht, ook voor vrouwen, en even redige vertegenwoordiging in het program te vermelden. In tal van schoawburgen en concertzalen wordt gelegenheid geboden tot uitspanning en vermaak. Alleen des zomers zyn geregeld geopendThé&tre de 1'Alcnjar in de Rue d'Arenberg, Théatre de l'Albambra op den Boulevard de la Senne, Théatre Flamand in de Rue de Laeken, waarin uitsluitend in bet Vlaam8ch wordt gespeeld, Théatre de l'Olympia in de Rue Paul-Devaux, Scala op de Place de Brouckère, Palais d'Eté, terwijl bovendien verschillende concerten in de open lucht worden gegeven. Des winters worden in verschillende groote schouwburgen, welke des zomers gesloten zyn, dagelijks voorstellingen gegeven. Onder de neerljjke wandelplaatsen neemt het bekende Bois de la Cambre wel de voornaamste plaats in. Het is inderdaad bet Parjjsche Bois de Boulogne in het klein. Eon mooie lange laan van ca. 27a K.M., aan beide zijden met twee ryen boomen, geeft toegang tot dit groote park, dat een opper vlakte beslaat van 124 H.A. Het terrein is heuvelachtig, maar leent zich door haren prachtigen aanleg tot aangename wandelingen of rijtoertjes. Mooie waterpartijen geven aan het geheel een schilderachtigen aanblik. Buiten dit zyn er mooie forten met eeuwen oude schaduwrijke boomen tusschen het Ko ninklijk Paleis en het Palais de la Nation, voorts aan het eind van de avenue deTer- vueren, verder de Jardin Botanique by het Station du Nord en het Pare Leopold achter het Station du Luxembourg, in welke laatste mooie groote gebouwen staan. De voorsteden Laeken, Tervueren, Water loo, Villers-la-Vllle hebben evenals Brussel zelf veel bezienswaardigs. Voor den vreem deling zijn de sltgvelden van Waterloo met Aangenomen werd de paragraaf De zorg voor volksontwikkeling moeteen krachtig, zelfbewust en eendrachtig volk kweeken, en met betrekking tot de opvoe ding gericht zyn op zedelijke, verstandelijke en lichamelijke ontwikkeling. De openbare school is paedagogisch te verkiezen boven sectescholen. Voor on- en miuvermogenden moet gelegenheid bestaan, dat onderwijs te genieten, dat zy voor hun vorming noodig hebben. Verder werden in het program opgeno men als punten, waarvoor de Unie zal strijden Sociale wetgevinggestreden zal worden voor Staatspen8ioneering, lö-uren arbeids dag, verzekering tegen werkloosheid. Rechtswezen: ontwikkeling naar den eisch van nieuwe inzichten en weloverwogen be hoeften, is van overwegend belang; uitbrei ding van het auteursrecht is gewenscht. Volkswelvaartverbetering van land- en tuinbouwkrachtige verzorging van vis- schery, mijnwezen, handel en nijverheid. Weerkracht: vereeniging van Marine en Oorlog tot één ministerie. Haarlem stelde eenige beperking voor op het verblijf in de kazernevoorts dat het beroepskader behoorlijk bezoldigd worde. De afgevaardigde van die gemeente las hier bij een nota voor van den kapitein-adjadant Schoenstedt, waarin kritiek uitgeoefend wordt op het werk van de commissie en op het beleid van generaal Eland. Hiertegen pro testeerde de heer Thomson,] waarvoor de heer Eland beui dankte. De afgevaardigde van Haarlem zeide hierop ziêh niet verant woordelijk te stellen voor de nota-Schoen- stedt. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stemmen Rotterdam bleef buiten stemming aangenomen „De Liberale Unie, uitgaande van het beginsel dat het openbaar onderwijs moet leiden tot christelijke en maatschappelijke deugden, spreekt als haar oordeel uit dat opwekking tot vaderlandsliefde en eeirbied voor ons Koningshuis tot het onderwijs be hoort." Het comité van leiding in de uitsluiting te Eindhoven, by de firma Philips en Co., heeft ten kantore der firma een onderhond gehad, dat byna 3 uur duurde over het 3e pont in den brief der firma „wat de terug neming der ontslagen werklieden betreft, behouden wy ons volle vrijheid voor". Het onderhoud bleef, naar men van de zijde der nitgeslotenen mededeelt, zonder resultaat, daar de firma verklaarde om verschillende omstandigheden een gedeelte niet meer terug te nemen. Ir. de volgende week zal de firma de organisatie meedeelee, hoeveel er nog teruggenomen worden. De organisatie zal dit antwoord afwachten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd te Valkenburg en omgeving op talrijke plaatsen ingebroken. Omstreeks middernacht trachtten de dieven hun slag te slaan ten kasteele Oost. Na in de keuken een zilveren melkkannetje ontvreemd te hebben, kozen de inbrekers, opgemerkt door het dienstpersoneel, het hazenpad. Thans ging het op Valkenburg af. Bij den adjunct-inspecteur der directe be lastingen, den heer Schroeder, en by Jennekeus, Tenrar, Stevens en meer anderen werden zyn historische herinneringen en de ruïnes van Villers-la-Ville altijd bijzondere aantrek* kingspunten. De Tentoonstelling. De Wereld-Tentoonstelling is gesplitst in drie gedeelten en wel: de eigenlijke Tentoonstelling zelve, die zich uitstrekt over de grenzen van Ixelles en Brussel langs het Bois da la Cambre en een oppervlakte beslaat van 90 H.A. de Tentoonstelling van Schoone Kunsten en die van Oude Kunst, welke zyn onderge bracht in het Palais du Cinquautenaire en de Tentoonstelling van alles wat de Congo betreft, die in Tervueren een plaats heeft gevonden. Een groot gedeelte van het welslagen dezer tentoonstelling komt toe aan dkH.H. Eugène Keym en Graaf A. van den BukK beiden directeuren-generaal van de Cie. de l'Exposition de Bruxelles, die gedurende drie jaren al hun energie en ondervinding in dienst hebben gesteld van dit reuzenwerk. En een reuzenwerk is het inderdaad, want de totale oppervlakte van de verschillende gebouwen bedraagt 220.000 M3., voor het bouwen van de voornaamste hallen zijn ge bruikt 7800 M1. metselwerk, voor de metalen onderdeelen zyn gebezigd 7.668.000 kilo materialen, aan houtwerk was er benoodigd 285.000 M'., voorts 118.390 M3. leien, zink, enz. en 63.000 M2, aan glasruiten enz. Voegen we hier nog b|j dat de rioolbruggen een lengte hebben van 9910 M. De tentoonstelling van 1910 is ontworpen naar een eenvoudig en practisch plan en tot in de finesses uitgevoerdde bekoorlijke ruiten uitgesneden, deuren stukgebroken, en geld, wijn, kistjes sigaren, kleeren en aller hande voorwerpen weggekaapt. De adjnyct-inspectenr had spoedig onraad in zyn hnis ontdekt, loste eenige revolver schoten en dreef de kerels op de vlucht in de richting van Houthem. Terwijl de schel men in hotel Steveus hun bedrijf trachtten voort to zetten, begaf de adjunct-inspecteur zich naar den brigade commandant der ma rechaussee. Terstond toog de gebeele briga de per rijwiel in alle richtingen op 't pad, om de dieven te kunnen inpikken. Mare chaussee Michiels, in de richting Houthem peddelende, ziet in het voorbijgaan van hotel Stevens de deur geopend. Hy gaat naar binnen, ziet op een biljart allerhande goed liggen, door de inbrekers daar voor- loopig neergelegd, kykt overal rond, maar bespeurt niemand. Buiten gekomen, ver neemt hij van een buitenstaand man, dat pas een drietal kerels het huis kwamen uitgevlogen. Marechaussee Micbiels zette terstond de kerels achterna, hield ze staande en bracht ze alle drie naar de kazerne te Valkenburg. Tal van breekwerktuigen, ijzers, een 40- tal sleutels, bijlen en verder ontvreemde voor werpen werden in hnn bezit gevonden. Een van de aangehouden kerels heeft reeds 3 jaar gevangen gezeten, wegens diefstal in België, waar h|j te Verviers nadien, volgens opgave van de Belgische justitie, wederom groote diefstallen had gepleegd. Een goede vangst dus, die den marechaussee Michiels en de geheele brigade tot eere strekt. (L. K.) In verband met het faillissement van de stuwadoors-firma Brandjes, Dalmeyer en Ro gier te Rotterdam had Zaterdagavond ten overstaan van den reehter-commissaris en den curator in dat faillissement de voorloopige uitbetaling plaats aan ruim 400 bootwerkers. Op de verschuldigde loonen werd voorloopig f 10 afbetaald. Er waren vorderingen die varieerden van 12 tot 80 galden. Ter voor koming van ongeregeldheden geschiedde de uitbetaling in het politiebureau aan de Tol- huislaan te Kateudrecht. Vrijdagavond waren op de Hoogstraat te Rotterdam een paar marinestokers van den oorlogsbodem „Evertsen" aan het vechten. De politie kwam er aan te pas, doch naar de ge geven vermaningen werd niet geluisterd. Dit gaf aanleiding tot de arrestatie van een sto ker, die een van de agenten een paar klappen gaf. Toen de politie met haar arrestant op weg was naar den politiepost in de St. Jansslraat, daagden by den Goadschen Wagenstraat eeni ge mariniers op, die, geholpen door de burgerij, den arrestant ontzetten en de agenten te lyf gingen, waarop dezen met hun sabels de me nigte uiteendreven. De ontzette stoker zakte op zyn vlucht in de Prinsenstraat, ten gevolge van overspanning, ineen en werd daar door een agent, die van de heele vechtpartij niets wist, gevonden. Hy bracht hem naar het poli tiebureau in de Lange Torenstraat, waar h|j als de hoofdaanlegger, van het verzet herkend werd. Er is procesverbaal tegen hem opge maakt. (N. R. Ct.) In het orgaan van den Bond van Chris ten-Socialisten Opwaarts zegt mej. A. Van der Vlies, dat zy van meening is, dat de werkelijke oorzaak van het aan haar ver leende ontslag is: haar deelname aan het publieke leven op een wijze, de heeren re- samenstelling, die men overal ontmoet doet het oog aangenaam aan en de eerste keer dat men het geheel van deze tentoonstelling overziet, krijgt men de illusie van een sprookjes-stad, door een fee aan den zoom van bet heerlijke Bois de la Cambre, neer gezet. Buiten het schoone dat de tentoonstelling te aanschouwen geeft, wordt den bezoeker het verblijf veraangenaamd door tal van feesten en attracties zoowel op de terreinen daar als in Brussel. Dagelijks worden op de tentoonstelling twee concerten gegeven; in de feestzaal worden geregeld groote muziekfeesten georganiseerd, alle avonden is er illuminatie en elke week vuurwerk. Bovendien worden er historische optochten gehouden, reuzen-festivals, rennen en draverijen in het Boitsfort, Groenendael en Stockel, internationale vliegtochten, rywiel- wedstryden, schermconcoursen, lawn-tennis en football-matches, wedloopen, gymnastiek- feesten enz., enz. Brussel heeft zich in feestgewaad gesto ken, overal bloemen en draperién. De avenue Louise vanaf de Rond-Point is versierd met bloemen in de schitterendste kleuren. Er is waarlijk niets verzuimd, om het den bezoe kers aangenaam te maken en hen genoegens te bieden. Buiten de gewone trams zjjn er speciale diensten geopend van de stations du Nord en du Midi en van het Palais da Cin quautenaire naar bet tentoonstellingsterrein tegen een uniform tarief van 15 centimes. (Wordt vervolgd.) genten der Rotterdamsche Diac. scholen niet sympathiek is. Indien alles wat voorafging door Enk a in het juiste licht is gesteld, zegt De Ned., is de houding der regenten minstens bevreem dend. Zy wisten wie Enka was en verleen den haar eenmaal verlof om haar overtui ging te gaan bepleiten, A.s. Dinsdag zullen van Groningen uit een honderdtal Deensche landbouwers een bezoek brengen aan de Groninger en Drentsche veen koloniën. Een viertal boerderijen te Wilder- rank en Valthermond benevens de coöpera tieve aardappelmeelfabriek te Wildervank eu de cartonfabriek De Vrijheid te Veendam zullen worden bezichtigd. Op een euvel van de sportoverdryving vestigt het weekblad De Reactie de aan dacht van ouders en voogden. Een bekend Haagsch „bankier" (lees woe keraar, in dit geval), een van die finan- cieele specialiteiten, die door de Haagsche politie byna nooit uit het oog worden ver loren, zou nl. onder zyn vaste klanten som mige leden van glorierijke voetbal-elftallen eo hun supporters tellen. Die jongelui kun nen het reizen en trekken naar andere plaat sen, soms naar den vreemde, blijkbaar niet steeds dekken uit toelagen of zakgeld of uit een blyk van papa's bijzondere ingenomen heid met bet edele voetbalspel. Zoo hebben zy dan hun toevlucht geno men tot den woekeraar, 't Gaat maar om kleine bedragen, gewoonlijk. Maar als de jongelieden eenmaal dezen verderfelijken weg hebben leeren opgaan, kan hun dat tot schade en nadeel strekken voor gansch hnn leven. Daarom moeten ouders en voogden een bijzonder waakzaam oog houden op de sport- lievende jeugd, Het kanon uit 1815, dat, met zes paar den bespannen, als overwinningstropee uit den slag by Waterloo, in den historischen optocht te Amsterdam werd medegevoerd, zal, naar het Hbld. verneemt door den Minis ter van Oorlog aan het Rijksmuseum aange boden werden. Het soc.-dem. randslid Jansonius hield we gens vertrek uit de gemeente op, lid van den raad van Smallingland te zijn. Op de volgende wijze werd afscheid ge nomen, volgens „De Vrije Friee": De heer Jansonius zégt, dat ongeveer 12 iaren ia geleden dat hjj de raadszaal is bin nengetreden. Weinigen zijn er thans meer tegenwoordig, met wie hy toen kennis maakte. Veel is er sedart veranderd. In al die jaren, zei spr., heb ik een zeer werkzaam aandeel genomen aan de besprekingen en, volgens mijn meening, mijn best gedaan om de belangen der gemeente te bevorderen. Hy bracht dank aan den voorzitter, aan B. en W., dei secretaris en zyn mede-leden voor de wyze, waarop men in den regel, niettegenstaande verschil van meening, heeft kunnen samenwerken, en ging heen met den wensch dat de leden, die hier thans zitten, plaats mogen maken voor zyn geestverwan ten. De voorzitter: „Nu u, mynheer Janso oius, ons gaat verlaten, wil ik ook een en kel woord zeggen. Het doet m|j genoegen, dat u persoonlijk zoo met zelfvoldoeniig op uw werk in dezen ter neer ziet. M. i. is echter uw optreden in de raadszaal veelal geweest het maken van propaganda voor ■w party en is daarbjj door u uit het oog verloren (wat u én by uw eerste binnentre den alhier én later by vernieuwing hebt be loofd) dat u met al uw krachten de ge meentebelangen zoudt helpen bevorderen. Ik hoop dat n, wanneer u misschien eerlanj; tot lid van den raad van Leeuwarderadeel mocht worden gekozen, dat in herinnering zult houden. „Maar voegde spr, er by ik voor my kan niet anders dan den wensch uitspreken, dat ze u nooit in Leeu warderadeel mogen kiezen. Voorts wensch ik u gaarne het beste voor u en uw gezin." De heer Jansonius verlaat daarop de ver gadering. De Amsterdam8che afdeeling van de ver eeniging „Onze Vloot" is voornemens aan den kommandant van het nieuwe pantser schip „de Zeven Provinciën" aan te bieden een artistiek bewerkte, groote koperen plaat, waarop de historische bijzonderheden omtrent dit uit geschiedkundig oogpunt zoo belang- ryk schip vermeld zullen worden. Met de uitvoering van deze plaat heeft zich belast prof. Dako. Als een voorbeeld hoe men ongeveer een halve eeuw geleden in ons land met kunst werken omsprong, meldt men uit Oudshoorn aan het N. v. d. D., hoe by een vernieuwing van het meubilair in de Hervormde Kerk aldaar in een der jaren tusschen 1850 en 1860 een antiek doophek werd overgebracht naar..... een koebocht hjj een der kerkvoogden om te dienen voor afscheiding van de koeien In de kerk werd het vervangen door een modern ijzeren hekje. Het fraaie hek met gebeeldhouwde kolommen zoo men nu wel gaarne terug hebbenhet echter verdwenen. Op aanwijzing van mr. dr. J. C. Overvoorde, archivaris van Leiden, heeft men echter een eikenhouten doophek laten maken en daarmede het kwaad zooveel mogelijk verholpen. Tegelijk heeft men de dikke verflaag van den preekstoel verwijderd, waardoor deze nu in zyn oorspronkelyken slaat is teruggebracht. Op een huisdeur in de Tollensstraat was in den Haag heden-morgen een papier aan gebracht, waarop met groote letters geschre ven stond „Leest dit 1 „Myn passage is besproken. „Myn leven is verzekerd. „Myn nitrusting is besteld. „Heeren berenleiders over twee maanden terugkomen." By navraag bleken daar op die kamers te wonnn twee indologische studenten, die deze week hun laatste examen hadden af gelegd. De toeloop van leveranciers werd zoo groot, dat ze zich genoodzaakt zagen tot dezen maatregel over te gaan. t Diamantbewerken is een bijzonder vak niet alleen wegens den aard van het werk en om de zeldzame organisatie, maar ook, nu, omdat er eerlang arbeidersnood in zal zyn, in dien zin dat er menschen tekort komen. Het „Weekblad" van den A. N. D. B. bericht, dat tot-nu-toe de volgende getallen leerlingen geplaatst zynbjj het brillantsly- pen 335, beschikbare plaatsen 375, tekort 40 by het verstellen 51, beschikbare plaatsen 75, tekort 24; by het snijden 58, beschikbare plaatsen 58bij het roosjesslypen 26, beschik bare plaatsen 78, tekort 52by het roosjes- verstellen 10, beschikbare plaatsen 23, tekort 13. By het roosjessnijden zullen alle candi daten geplaatst worden, die daarbjj inge schreven waren. Er is een totaal tekort van 139 candidaten. Bjj het zagen zyn van de 50 beschikbare plaatsen 42 bezetvoor de overige 8 waren geen candidaten, die aan de voorwaarden voldeden. Ter wille van het Kind. Om de nog ontbrekende 18 duizend galden byeen te brengen voor het Koloniehuis, dat zfin voltooiing nadert, zal getracht worden sub-comité's op te richten in zooveel moge lijk badplaatsen en druk bezochte zomer- plaatsen, die er in het seizoen zullen werken ter wille van het Kind. Inlichtingen geven Mej. W. Munnik, adjunct-directrice van Ko loniehuis Kerdyk, Egraond aan Zee en voor zoover het Scheveningen en Zandvoort be treft de dames J. Peck en L. M. N. Wert- heim, Sarphatikade 9, Amsterdam. De heer C. Misset te Doetinchem gaf voor de watervoorziening van het nieuwe Kolonie huis een mooie gasmotor ten geschenke. Zilverpapier enz. zonden: Weesp (85 pond gesorteerd)Jongej. A. Scbukkink Kool te Beverwijk P. Hoogstraten te Midden Beem ster; Mej. J. Days te Zeist. Sub-comité's zyn opgericht teWorth- Rheden (dames Temminck en Van Leeuwen) De Steeg en Ellecom (dames Dijkstra en Bender) Schagerbrag (dames Hulst en Vrij burg). Op de lyst te Worth-Rheden werd voor f 37,25 geteekend, te Schagerbrag f 25,75, Neede zond nog f 4,50 na. Te Westzaan is een afdeeling van het Centraal Genootschap opgericht. Ingekomen gelden tot 12 Mei f 66.942,23. Van 17—31 Mei: sub-comité Alkmaar f 1 Ter Borg f 10; Koog—Zaandijk f 16,88 Schagen f 48,60; Dames L. te Zierikzee f 10; collecte Andyk 141,14'; Wormerveer, opbrengst eener kinderuitvoering f 38,70; opbrengst bloemenverkoop by een uitvoering te Utrecht f 55,70Worth-Rheden f 37,25 Helpman f 68,50. Totaal f 67.269,80*. Penningmeesteresse van het Dames-Comité is Mej. L. M. N. Wertheim, Sarphatikade 9, Amsterdam. Aanvrage om verpleging te richten tot A. C. Bos, Egmond aan Zee. Inlichtingen over het oprichteD van afdoe- lingen geeft Mr. A. v. d. Eist te Leiden. Inlichtingen over goedkoop reistarief geeft Mr. A. v. d. Eist te Leiden. Op de Oude Kraan te Arnhem is een paard, gespannen voor een wagen, beladen met ijzeren staven, op hol geslagen. De voer man J. Jansen geraakte tusschen den wagen en den muur van een pakhuis bekneld en werd ernstig aan het onderlijf gewond. In levensgevaarlijken toestand werd hy naar het Elisabetbgasthuis overgebracht. De papierfabriek ,'t Springend Hert", een der oudste en eertijds ook een der grootste nijverheidsinrichtingen van Makkum, waar het papier nog met de band geschept werd, heeft den strijd tegen te machine moeten opgeven. Ouden van dagen, zegt de „Leeuw. Ct.", weten zich nog te herinneren, toen de molen in 't bezit was der familie Buma, dat er een vijftigtal arbeiders werkzaam waren; maar langzamerhand slonk dit, zoodat 'l reeds tot de helft verminderd was, toen de zaak voor 40 jaren overging aan den heer I. Nauta Andreae te Leeuwarden. Steeds verminderde de drukte en toen voor eenige maanden de molen nogmaals van eigenanr verwisselde, oordeelde de nieuwe bezitter, de heer S. Vermeulen te Leeuwarden, het raadzaam, de zaak geheel op te doeken. Nabjj Roozendaal is Zaterdagmorgen op de spoorlijn het verminkte lijk gevonden van een man, Luykx genaamd, afkomstig van Wouw. Hy had sinds een drietal dagen zyn woning verlaten en schijnt door een der laatste mailtreinen Vrijdagavond overreden te zijn. Te Gennep (Limburg) vroeg een zeeman, EngeLch sprekende, d<»n weg nanr.... Bre men. De man verklaarde afkomstig te zjjn nit Chicago. Hjj had geloopen van Amster dam naar Rotterdam teneinde daar scheeps gelegenheid te zoeken. Daar hy niet kon slagen, begaf hy zich evenmin te voet naar Antwerpen, waar het hem evenmin gelukte op een vaartuig geplaatst te worden. Van daar had h|j zich op weg begeven om nnar Bremen te wandelen en was gearriveerd te Weeze (Rijnprovincie). ^.Daar werd hem op het gemeentehuis een bewys van goed ge drag! verstrekt, behoorlijk voorzien van het zegel der gemeente en tevens vermeldende, dat de man niets dan Eugelsch sprakHjj zette van Gennep zjjn wandeling voort in de richting Nijmegen—Arnhem. Hij heeft reeds een afstand van ruim 700 kilometer of llO uren gaaus aldus te voet afgelegd. Te Staphorst wilde de landbouwer R. K. de jonge eksters in een nest by zjjn woning met een jachtgeweer dooden. Hjj moest zjjn voornemen echter dnur betalen, want de beide schoten uit het geweer gingen onverwachts af en troffen hem in het aangezicht. Zyn toestand, hoewel zeer ernstig, geeft echter hoop op herstel. De palingvangst in Friesland gaf tot he den geringe resultaten. Plotseling is daarin een gunstige wending gekomen: de vang sten zjjn enorm. Bejaarde visschers herinne ren zich niet ooit zulke vangsten beleefd te hebben. Aan de firma G. J. Bier, bloemist te Nieuwerkerk a/d IJsel, zyn vanwege de Ned. Maatschappij voor Tuin en Plantkunde, by de gehouden nationale bloemententoon stelling te Haarlem, verschillende medailles toegekend, waaronder 2 zilveren en 1 ver guld zilveren plus f 10, met een getuigschrift. GOUDA, 6 Juni 1910. De Marsch- en Velddienstafdeeling van „Volksweerbaerheid" rukte Zaterdagavond uit tot het houden van een nachtelijke veld dienst tegen de afdeeiing Rotterdam van „Volksweerbaarheid" tusschen Nieuwerkerk en Moordrecht in den Zuidplaspolder. De veronderstelling was dat de vyand (Rotter dam) bezit genomen had van Nieuwerkerk en van daar Gouda wilde naderen. Gouda bad tot taak het uitvorschen der posten en het verhinderen van 't patrouille-loopen. De hoofdmacht van den vyand werd opgehouden door een 4-tal wielrijders, waardoor een 15 man van Gouda gelegenheid hadden langs den ringvaart te trekken, den vjjand in den mg aan te vallen en hem uit zijn stelling te verjagen. Ongeveer 60 man namen in het geheel deel aan deze oefening, die een zeer geanimeerd verloop had. Door de politie alhier is aangehouden een zwerver, .die door insluiping uit een woning op de Gouwe een jas had ontvreemd. Bjj onderzoek bleek nog dat hy op meer dere plaatsen in deze gemeente zich aan in sluiping had schuldig gemaakt. Hy is heden naar het huis van bewaring overgebracht. Tegen 3 Augustus is door den Bond van Gem. -Zangvereenigingen „Eendracht maakt Macht" een concours voor gemengde zang vereenigingen uitgeschreven, dat te Sliedrecht zal worden gehouden. In de jury zijn benoemd de heeren Bern. Diamant. Rotterdam,. G. Haagmans en P. Hartog, Dordrecht, Otto de Nobel, Utrecht en J. H. B. Spaanderman, alhier. „De Staats Ct." no. 128 bevat de Ko ninklijke goedgekeurde statuten van de Stolwykersluissche Waterleidingmaatschap pij, te Stolwykerslnis (by Gouda). Doel is het verschaffen van drinkwater aan de bewoners van Stolwijkersluis, zjjnde de gemeenten Stolwijk, Gouderak en Haas trecht. Z(j tracht dit doel te bereiken door het aanleggen en exploiteeren eener drinkwa terleiding. I Kapitaal f 5000, verdeeld in 50 aandee- len van f 100, die alle geplaatst zyn. 5e Klasse. Trekking van Maandag 6" Jnni. No. 6205 '2000. 1384, 5758 en 11327 ider 1 1000. 7278, 13457, 15849, 16574, 17416, 19037 en 19831 ieder f 400. 3814, 10663, 14760 en 18675 ieder I 200. 4030, 4876, 5573, 6650, 8782, 12906, 13816, 15084, 15805, 17140 en 20581 ieder 1 100. PrjjieH van f 70 331 3397 6531 9838 12768 15707 18406 58 3448 6750 9932 74 80 18548 83 53 6960 42 12916 15870 18649 57? 3592 7084 54 73 15924 81 701 3750 7136 77 13022 16037 18710 75 67 7207 10024 53 16111 28 854 3905 7313 10452 13177 16238 18829 59 48 7422 89 13277 56 98 64 51 35 10523 13516 16394 18966 950 85 7500 10628 13606 16412 19057 66 4133 36 10737 14 89 19125 96 35 57 10853 85 95 19267 1180 4286 7602 75 13835 16524 19343 1328 4394 7730 10992 13937 16667 91 1467 4427 88 11028 66 16723 19412 1501 4556 99 11201 14119 48 19511 1618 74 7812 22 14274 16866 '28 1722 4709 60 36 14331 17079 19628 1814 39 8071 11301 14403 98 80 16 4808 8200 41 82 17186 19707 2238 12 78 56 14517 98 19808 2480 4900 8336 11403 28 17297 19958 9.1 5048 8432 60 14651 99 20048 2618 5145 43 11559 60 17357 70 99 5217 8566 11609 14928 17501 20228 2931 5357 8830 11742 15018 53 20477 61 90 8948 98 63 62 99 3033 5572 54 12057 15154 77 20756 90 5723 9067 12143 15300 17636 20828 3143 78 73 51 82 73 62 53 6024 9230 12387 15423 17826 16 71 58 9876 99 69 56 92 3252 94 9511 12423 16502 84 20983 78 6177 41 46 15618 18085 89 3305 6234 9606 12753 37 18380 83 6359 9747 5e Klasse 12 Kilst No. 2531 ra. z. 2533 1 70. V Maandag 6 Juni 1910, Vette ossen en koeien red. aanvoer, pryzen waren voor iste kwaliteit 40, ae 37 en 3e 3a ct. per halt KG. Vette kalveren goeden aanvoer ie kwaliteit 30, ae a6, en 3e 33 ct. per half KG. Vette varkens goeden aanvoer, iste kw. a8, ade kw 37 3de kw. 34 cent per half K G. Schapen en lammeren redelyk aangevoerd, Handel in vet vee vlug prijzen hoog vette Kalveren, Schapen eu Lammeren iets lager in prjjs Varkens stug prijshoudend. Specialiteit in Nouveautés GOUDA. der belangrijke Collectie Nouveauté* en cn verdere Nouveauté* voor het aan- staande Zomer-8ai*oen. zjn thans door nieuw gevonden toepassingen onze In olieverf getchlhlerde Por treilen Pelntnre- BogaerU. Zjj geven kracht on diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtnige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. fleill. Prjjsconrant met een aantal onge vraagde getuigschriiten gratii op aanvraag Boxtel. n. HOOAHHIH Jt Co. Agent voor ÖOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bp wien modellen te bezichtigen zgn.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2