ging. tlMEN. EE\ WILDZANG. I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, streken en KENNISGEVING. i'S IDE Verspreide Berichten. JHINALE Buitenlandse!) Overzicht. FELILLETOX. nadruppels. agiijders YPERS, anofabrieh. leiniging. iking. No. 11270. Woensdag 8 Juni 1910. 49ste Jaargang. 7-er ;xzoiHi< tMHUIS. >eden SALON R iii. (Wordt vervolgd.) INKMAN Zx Ja, Maurice, ik kan niet nog eens datgi doormaken, wat ik reed» beleefd heb," klc i* i Circulaire» gbaar aan one mstroken by de Telefoon No. 8J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. er te berichten egeld elke week JONG. G. DE [ALEN. Utrecht, jk; el Wz. 31. an Inrichtingen jzonder te letten. celjjk Tataak, Dn laag i werkelijke hulp No. 2897. ondergenestelde j reiniging. (Naar bet Engelsch.) IN A DRUP- ig wordt nage- an van andere brengen, wijzen zonder den naam. met opschrift onae fabriek Maar Rylton was vast besloten, geen enkel z(jner woorden terng te nemen. Marians bekoorlijke gestalte bad hem lang genoeg blind in haar netten verstrikt gehou den en hy had zich lang genoeg tegen de steeds terugkeerende gedachte, dat zy valsch spel met hem speelde, verzet. Nog geen kwartier geleden zon een enkel woord van haar alle twijfel bij hem weggenomen heb ben, maar zy bad dat woord niet uitgesproken. Thans was de betoovering verbroken en voor het oogenblik was zijn eergevoel te diep gekrenkt, bü gevoelde nog te veel de smart Het Engelsche legerbestuur beeft zooveel tegenspoed met zyn luchtschepen gehad, dat het bly mag wezen met den gelukkig afge- loopen tocht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Het luchtschip, Beta genaamd, is nieuw, en ongeveer van hetzelfde kleine model als bet vorige, dat Baby genoemd is, maar officieel Beta no. 1 heette en dat in April na een welgeslaagde opstijging door een wind vlaag deerlijk werd beschadigd. De nieuwe Beta is al het vijfde luchlschip van het Engelsche leger. Het eersten, dat den trotschen naam voerde van Nulli Secun dus (Van geen ’de mindere) werd in October 1907, na een tocht van Farnborough naar Londen, bij het Crystal Palace voor anker liggende, door een storm vernield. Dat was een veel grooter luchtschip dan de Beta’s. In 1908 was er een nieuwe Nulli Secundus gereed, maar die deugde niet. Toen kwam in *t voorjaar van 1909 het eerste kleine luchtscbip, de Baby, die ook al niet deugde vervolgens de 2e Baby of le Beta in Februari 11., die een korstondig bestaan had, en nu deze 3e Baby en 2e Baby. Vrijdagavond kwart voor twaalf stepg het luchtscheepje te Farnborough op. Eerst stuur de het op de sterren, noordoostwaarts, tot het bij Firmley boven den spoorweg van de London and Sonth Western Railway kwam. Het volgde nu de sporen tot Weybridge en vervolgens op den dom van de St. Paul aan. Om kwart over tweeën wendde de Beta om den dom, waarna ze in de eerste morgen schemering den terugweg ondernam. De groote weg van Londen naar Portsmouth was een goede geleider. Met den wind in den rug maakte het lucbtschip nu 40 tot 50 K.M. in het uur. Gemiddeld bleef het op een hoogte van een 300 M. Daarna verliet hij haar. Marian Bethune had dien laatsten blik niet opgemerkt, zij bad zich in de beschouwing van een half ontloken roos verdiept; maar de klank zjjner stem deed haar verbleeken, en zij wendde 'zich haastig om, ten einde hem terug te roepen, doch het was reeds te laat. Een oogenblik stond zy besluiteloos, maar spoedig kreeg zy haar bezinning terug. Hy was immers reeds zoo dikwyls met verwy- tingen en in toorn van haar weggegaan en steeds teruggekomen; hij kon toch niet zen der haar leven, terugkomen en terugnemen., GOUM IIE «HAAIT. macht geen Engelsche generaals noodig, en van inmenging van Engelsche 'zijde willen zy dan ook, dit hebben Afrikaander bladen reeds te verstaan gegeven, niets weten. Zoo zal het geheele bericht van den cor respondent met groot voorbehoud moeten worden gelezen. Een medewerker van de Neue Freie Presse beeft te Korfoe een onderhond gehad met den Koning van Griekenland. Het gesprek liep natuurlijk'ovör de Creta-quaestie. Koning George verzette zich ten sterkste tegen de bewering, dat Griekenland in het voorjaar van 1908 een gunstige gelegenheid verzuimd had De meeste Londensche bladen stellen den toestand in verschillende streken van China als hoogst gevaarlijk voor, in *t bijzonder in het benedendal der Jangtsekiang. In eenige steden moeten de consuls den Europeanen reeds den raad gegeven hebben hun woon plaatsen te verlaten en zich onder bescher ming van de kanonnen der Europeesche oorlogsschepen te begeven. Toch is in Dnitsche, roet het Verre Oosten in betrekking staande kringen nog geen bevestiging ontvangen van een 2oo.ernstigen toestand, hoewel het zeker is, dat het niet pluis is in China. Kenmerkend is de uitlating van den cor respondent van de „Times” te Sjanghai, die zegt„Men moet erkennen, dat de vijandig heid tegen de vreemdelingen niet het over- heerschende gevoel is. De volksstemming richt zich uitsluitend tegen het ambtenaars corps”. En dan vertelt hy, dat volgens een Chineesch blad uit Sjanghai de ambtenaren zich met groote sommen verrijkt hebben uit de groote tentoonstelling in Nanking. Zoo wordt er vermoed, dat de Chineesche ambtenaren de vervolgingen tegen de vreem delingen zelf maken, om de aandacht van eigen ongerechtigheden en wanbestuur af te leiden. briefkaart wordt oegezonden door Zaltbommel. [DUS GOUDA h ten doel om e huishoudelijke i veel noodig te jk aan minge» ön te verkoopen. komt geheel ten reeniging „Ar- INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd Verzoeken met bijlagen van iste A. Goedewagen, firma P. Goede wagen en Zn. te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner Pijpen- en Aardewerkfabriek, door de bijplaatsing van drie ovens in het perceel gelegen aan het Jaagpad No. 8 kadastraal bekend Sectie A Nos. 3447, 895, 896, 897, 898. 899, 900, 901 en 902. 2de T. Verkaaik, te Gouda om vergunning tot oprichting eener Zinkwerkerij en Herstelplaats voor rijwielen, in eene werkplaats terzijde van het perceel gelegen aan de Oosthaven No. 8 kadas traal bekend Sectie C No. 2557. Dat op Dinsdag den 21 sten Juni 1910, des na middags ten i‘/t ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 7den Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Een Reuter-telegram heeft reeds gemeld, dat de Peruaansche troepen van de grens van Ecuador zyn teruggeroepen. Men mag verwachten, dat de regeering van Ecuador dit voorbeeld zal volgen en dat dus het ge vaar-voor een oorlog in Zuid-Amerika ge weken is. Beide staten schijnen te zullen toe stemmen in een bemiddeling, die door de Vereenigde Staten, Brazilië en Argentinië werd aangeboden, op voorwaarde dat de voorbereidingen voor de vijandelijkheden ge staakt worden. Telefoon No. 89. Al) VER TEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 jCenten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het zacht, doch beslist van hare lippen. „Marian, je weet, hoe vurig ik je bemin; ik ga geheel in je op. Wordt de myne, laat ons ver van hier een nieuw vaderland zoe ken. Zet je over die kleinigheden, waarom vrouwen zoo dikwyls haar zielen verkoo pen, heen, handel grootsch en edelmoedig. Nog eenmaal bied ik je myn hand. Ik ben arm; maar alles, wat ik heb, myn volle kracht, myn jeugd, rojjn leven, wil ik voor jon geluk op het spel zetten/ Zyn stem klonk zoo zacht, zoo vleiend, uit zyn oogen straalde haar de innigste liefde tegen, en hy stond met uitgestoken hand voor haar; maar zy legde de hare er niet in. Een kort oogenblik scheen zy te over leggen daarop kwam er een harde trek om haar mond en zy schudde het hoofd. „Het zou gekkenwerk zijn," zeide zy zacht. Rylton’s gelaat vertrok, als gevoelde hij een hevige lichaamspijn. „Dan is het tus- schen ons uit,* zei hy toonloos. „Marian, je hebt my thans tot het uiterste gebracht; je behoeft je er niet over te verwonderen, als ik voortaan me niets meer aan je laat gelegen liggen. De gevolgen van dit gesprek zyn voor jouw rekening.* Hy keek haar nog eenmaal aan; zy was hem nog nooit zoo begeerenswaardig voor gekomen als thans nu zyn eer hem gebood zich voor eeuwig van haar te scheiden. Frankrijk. Zondagmorgen heeft' zich by de werkzaam heden tot berging van de „Pluviöse” een on geval voorgedaan, waardoor het werk voor eene pooze moest worden gestaakt. Door het breken van een ketting geraakte het geheel tengevolge van den golfslag in beweging, waarby een der voor het bergings werk gebezigde pramen in aanraking kwam met den bovenbouw van de „Pluviöse” en dientengevolge zonk. Men hoopte echter de „Pluviöse” gister avond de haven van Galais binnen te brengen. De lijkdienst voor de slachtoffers van de ramp, die door opvarenden van de „Ventose” uit de „Pluvjöse” zullen worden gelicht zal niet plaats hebben vóór Vrydag a,s. Tot dien dag zullen de lyken eerst in een kapel wor den opgebaard, om daags voor de plechtig heid naar het stadhuis te worden overge bracht, vanwaar zjj voor de te houde^i mis napr de Notre-Dame-kerk zuilen worden overgebracht. Na afloop van den dienst wor den de lijken fceder overgevoerd naar de kapel en daar ter beschikking van de naast- bestaanden gesteld. Voor het vervoer by die verschillende ge legenheden zal gebruik gemaakt worden van affuiten, elk getrokken door vier paarden. Amerika. Het journalistenvak in Amerika brengt eigenaardige gevaren met zich mee. De ver halen omtrent redacteurs in het verre Wes ten, die genoodzaakt waren steeds een ge- der wreede ontgoocheling. Ja, hy verwonderde zich zelf over het eigenaardig gevoel van kalmte dat zich van hem meester maakte, nadat de eerste opwel ling van toorn voorby was. Als maar niet telkens die zich opdringende stem in zyn hart die troostelooze woorden herhaald had „Alles, alles is voorbij.* Om die te ontvluch ten of althans het zwygen op te leggen, wendde hy zich vastberaden naar huis, van waar hem thans vroolyke muziek te gemoet klonk. Lady Rylton bad een groot aantal gasten rondom zich verzameldhet was een laatste poging om de oude, algemeen beroemde gast vrijheid van het buis staande te honden en te gelijk haar zoon een gupstige gelegenheid te bieden Titia Bolton te naderen. Het uit de meest uiteenloopende elemen ten samengestelde gezelschap had zich juist tot een klein dansje verzameld, en een korte pauze biedt een geschikte gelegenheid aan, zich er mee bekend te maken. In de eerste plaats was daar mrs. Chi chester met haar vereerder, kapitein Mar- ryatt. Zy was een groote, slanke vrouw met blond haar en listige oogen. door de door de Cretenzers geproclameerde inlijving niet te aanvaarden en zoodoende de mogendheden voor een fait accompli te stellen. Wordt, vroeg de Koning zich vervolgens af, dan de status quo verbroken, wanneer de Cretenzers den eed van trouw aan den Koning van Griekenland zweren P Na de af kondiging der inlijving in 1908 verklaarden de mogendheden, dat de definitieve oplos sing van het Creta-vraagstnk spoedig zou volgen en dat de toen bestaande toestand, dus na het afleggen van den eed, als status quo beschouwd zou worden. De Cretenzers zyn even goede Grieken als de bewoners van Korfoe. maar Europa maakt thans Tur kije het hof. Wy Grieken komen daarbij te kort. Europa is tegen ons. Turkije heeft op Creta geen enkelen weg, haven of spoor lijn aangelegd. En ook de mogendheden voogdessen kunnen -het met Creta niet zoo goed meenen als wy. De eenige werkelijke oplossing is de inlijving van het eiland by Griekenland. Van de andere door Grieken bewoonde eilanden, die aan Turkije behoo- ren, spreken we niet. Turkije spreekt over het toestaan van autonomie. Creta heeft reeds lang autonomie. In de Creta-quaestie hebben wy niets met Turkye te maken, de Porte kan ons in dat opzicht niets ontnemen. hy zou ook dezen keer zyn woorden berouwvol i De Johannesburgsche correspondent van de „Daily Mail” weet bijzonderheden mee te deelen over de nieuwe regeling voor de krijgsmacht in Zuid-Afrika ontworpen. Hy vertelt, dat algemeene oefen- of dienstplicht zal worden ingevoerd. Alle schooljongens, van 10-jarigen leeftjjd af, zullen in kadet- tenkorpsen worden ingedeeld, van 18 tot 25 jaren zullen de jongelieden tot den krijgs dienst worden opgeleid door plaatselyke oefeningen en een tweewekelijkse!) verblijf jaarlijks in kampen, van 25 tot 35 jaar ko men de jonge mannen in de reserve met verplichte jaarlyksche kampoefeningen van 4 tot 7 dagen. Te Bloemfontein zal een mili taire school voor de opleiding van officieren komen en de Afrikaansche officieren zonden ook in Engeland worden geoefend opdat het Afrikaansche leger in nauwer verband kome met het Engelsche. Aldus vertelt de corres pondent, die er nog bij weet te melden, dat het nog niet zeker is, of het nieuwe stelsel door generaal French of door generaal Kit chener zal worden uitgewerkt. Dit laatste doet vermoeden, dat het be richt niet geheel en al juist is. De Afrikaan- ders hebben voor de inrichting hunner weer- 5) .Marian, je weet even goed als ik, dat jy van den morgen tot den avond myn eenige gedachte bent,11 zei hy met een licht verwjjt. .Als je niets met Dnnkerton hebt uit te staan, weet ik een middel om aan al die praatjes den kop in te drukken, en kom ik ■et myn tweede vraag: .Wil je mijn vrouw wordenP* Zjj ontstelde zichtbaar. .Maurice, wy heb ben nog onlangs het ónmogelijke van een overhaast huweljjk overwogen, waartoe dus opnieuw deze kwelling f' .Omdat deze onzekerheid myn krachten te boven gaat,* riep hij met moeilijk onder drukten hartstocht uit. ,Ik weet heel goed, dat je de armoede aan mijn zyde verafschuwt, ■aar Marian, telt by jou dan de trouwe, onverdeelde liefde van een man in ’t geheel niet mee? Is dan rijkdom voor jou alles?* Ja, Maurice, ik kan niet nog eens datgene doormaken, wat ik reed» beleefd heb,* klonk s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1