gmg. HMEN. BEN WILDZANG. FTHEE. I TS, u Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11373. Vrijdag 10 Juni 1910. streken on JHINALE 1 )E FEUILLETON. I 8 1 YPERS, aaoyaArtok. ifi king. ’hoenwerk omleder. lil ZONEN, Verspreide Berichten. 49ste Jaargang. Buitenlaadsch Overzicht. oeden SALON. i ▼an ge- iKMAN Zi (Wordt vervolgd.) Circulaire» 'baar aan ons istroken by do gebied beeft het zich na hersteld en speelt het weer een hoofdrol. No. 2897, (‘iniging. ndergenestelde reiniging. 'I Kleiwegsteeg RING IAKKEN. teten werk) IONG. G. DE 1LEN. Utrecht, k; 1 Wz. 31. i Inrichtingen onder te letten. (Naar het Engelsch.) CK te letten )er te berichten egeld elke treek Duitbchland. Te Schlebnsch by Miihlheim a. d. Ryn is liOIINIIL conti\T. man zou a ▼ragen, en toch n, - worden afgele- pakjes van vy/ a Mn Ned. on» in Nommer en n nevenstaand Wet gedepo- oering velende IL, IT Lx. te reiken," begon hy byna schertsend op va derlijken toon. „Dat is ook volstrekt niet noodzakelyk, want de menschen trouwen toch meest nit liefde, men leest dat ten minste in de boe* ken," antwoordde zy en keek hem met tref fende onschuld aan. „En my zal wel niemand liefhebben." Rylton ontroerdezon het geen zonde zyn, dit onschuldige wezen te bedriegen? been, dat wilde hy ook niet; hy wilde haar de waarheid zeggen en baar dan laten beslis sen. Waarschynlyk zon zy hem afwyzen; zoo niet, hy zwoer op dit oogenblik by zich zelven voor haar een trouw echtgenoot te worden. „Zoudt ge dan een man die u niet be mint, die u bijvoorbeeld acht en bewondert, huwen?— Zondt gy my huwen?" Hy kon slechts met moeite een glimlach over dit voorstel, het zonderlingste dat wel ooit ge daan zou zyn, onderdrukken. Titia keek hem strak aan. „U, uklonk het eindelyk van haar lippen. „Ja, ge zeidet zooeven, geen zonder liefde om uw hand r—z doe ik bet nu, ofschoon ik u niet bemin en" hjj zweeg plotseling, als schrikte by vao deze wreede openhartigheid. „Maar waarom dan?" vroeg zij langzaam en keek hem met baar groote, grijze oogen De Kölnische Zeitung verneemt nit goed ingelichte kringen te Rome, dat de Pruisische gezant v. Mühlberg in opdracht van zjjno regeering den heiligen Stoel een ambtelyke, op de encycliek betrekking hebbende, mede* dueling heeft gedaan. Over vorm en inhoud van die mededeeling is iets stelligs nog niet te vernemen. Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a ge 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Het scbynt, dat de Marokkanen nu weder genoeg hebben van bun nieuwen sultan. Van verschillende zyden komen te Tanger berich ten, waaruit valt af te leiden, dat bet slechts van eene kleinigheid afhangt, om den op stand in lichte laaie te doen opvlammen. Reeds zouden pogingen in het werk zyn gesteld, om den vorigen sultan, Abdoel Aziz, te overreden, zich aan het hoofd van de be weging te plaatsen. Maar Abdoel Aziz bleef onvermurwbaar en gaf te kennen, eerlang naar Syrië te zullen vertrekken. Aan de „Times" werd ook reeds bericht, dat de ontevredenheid in het leger van Moelai Hafid zóó groot is, dat een deel van het garnizoen van Fez, officieren zoowel als soldaten, met medeneming der wapens is ge deserteerd, evenals een regiment, behoorende tot de troepen, die zich nu, aanhoudend be stookt door de opstandige stammen, op den terugtocht naar Fez bevinden. Beide Kamers van den Noorwoegschen Storting, de Odelsting en de Lagling, heb ben zich voor de voorstellen tot toekenning van het algemeen kiesrecht aan de vrouwen voor alle gemeentelijke verkiezingen ver klaard. De gemeenschappelijke behandeling in een gecombineerde zitting van den Stor ting, die men aanvankelijk noodig achtte, is daardoor vervallen. In den Odelsting werd het voorstel aangenomen met 71 stemmen tegen 10, in den Langting met 24 tegen 7 stemmen, zoodat in den geheelen Storting 95 stemmen voor, 17 tegen waren uitgebracht en de grootste meerderheid zich dus voor bet voorstel had verklaard Het ontwerp zou nu aan den Koning wor den voorgelegd ter goedkeuring. De Koning het advies van de meerderheid der ministers volgend, onderteekende de wet. De wet op het vrouwenkiesrecht treedt dus op heden in Noorwegen in werking. En die wet is van zeer omvangrijke beteekenis. Tot nog toe hadden, naast 480.000 kiezers in de gemeenten, ongeveer 240.000 vrouwe lijke kiezers het stemrecht. Thans wordt het aantal vrouwelyke kiezers uitgebreid tot 490.000, zoodat het meer bedraagt dan het aantal mannelijke kiezers. Dit overwicht der vrouwen zal voornamelijk merkbaar zyn in de groote steden: In Christiania zullen 52.300 vrouwen het kiesrecht hebben naast 38.300 mannen, zoodat de groote meerderheid voor de vrouwelyke kiezers is. In andere groote steden is de verhouding ongeveer gelyk. de bliksem gisterenmiddag in de carboniet- fabriek daar geslagen. Drie koeten, het fil- terhuis, het waschhuis en het carboniel- monghuis vlogen in de lucht. De meeste gebouwen zyn in vlammen opgegaan. Drie menschen werden zwaar en een aantal werklui licht gewond. Van vele gebouwen in den omtrek heeft de kracht van de ont ploffing het dak weggerukt. In een fabriek in het naburige Wiesdorf werd het glazen dak vernield. De neervallende scherven wondden een aantal werksters. Te Nippes werden acht winkelramen en vele ruiten verbrijzeld. In Keulen en de voorsteden dacht men aan een aardbeving. Een paar oude huizen daar kregen scheuren. In het Posensche dorp Zelazno is Maandag in een buis brand ontstaan, doordat twee kinderen, die alleen gelaten waren, met lu cifers speelden. Een harde wind wakkerde de vlammen aan. Acht on-twintig boerderijen met te zamen zestig gebouwen zyn in de aseb gelegd. Er is veel vee omgekomen. De twee kinderen worden vermist. Zondag zal in den circus Bosch te Berlyn een groote protestvorgadering tegen de en cycliek gehouden worden. De oproeping tot deelneming aan de bijeenkomst is geteekend door prof. Delbrück, prof. Deissmann, prof, v. Hansemann, regeeringsraad Poenssen, ver schillende geestelijken enz. Denemarken. Een groote Deensche bark, de „Prinses Maria”, wordt als vergaan beschouwd. Zy is den 24n Februari van Sydney vertrokken naar Omoky Bay in Zuid-Australiö. De reis duurt onder gewone omstandigheden 10 dagen. Daar men sedert het vertrek van Sydney niets meer van het schip beeft ge hoord, neemt men aan, dat het met man en muis is vergaan. De bemanning bestond uit twintig koppen. Italië. Heel veel bijzonderheden over de aardbe ving vinden we in de bladen nog niet. De schok bewoog zich tegelijk in een voortgol- vende en in een opwaartsche richting. Na hetgeen door Reuter reeds gemold is vinden we nog de volgende bijzonderheden De schade is vooral ernstig in de provincie Potenza. Te Riocastel zyn byna alle gebou wen ingestort. Vele menschen werden in hun slaap verrast en zyn onder het puin begraven. Dinsdagavond waren 20 lijken onder het puin weggehaaid. Men vreesde dat er nog tien menschen onder de puinhoopen lagen. De reddingarbeid wordt met spoed georganiseerd. Karabiniers en genie-soldaten zijn, onder de 7) - „Maar ook niet bijzonder liefderijk. Hy •taat my nauwelijks de geringste vrijheid toe; dit bezoek te uwent heb ik slechts te danken aan de omstandigheid, dat mevrouw •we moeder lady Rylton is. Hy schaamt zich namelyk voor zyn afkomst en zou liefst nie- ®«nd willen laten weten, dat myn grootva der zyn vermogen als koopman verworven heeft. Myn vader zette zich over zulke nie tigheden heen," voegde zy er trotsch aan toe. „Maar," ging zy op vertrouwelyken toon voort, „ik moet by hem blyven; want in de eerste plaats heb ik geen andere bloed verwanten tot wie ik my kan wenden, en in de tweede plaats was het de laatste wensch mijns vaders, dat ik tot aan myn huwelijks dag by dezen oom zou blijven." ■Dan schijnt mij het oogenblik uwer be- vrjding nog ver in ’tverschiet te liggen!" «Dat zie ik volstrekt niet in," antwoordde1 Titia, thana werkelijk beleedigd. „Ik heb Onder de vermaardsto brandweerkorpsen uit heel de wereld, heeft altyd vooraan gestaan de beroemde New-Yorksche fire bridgade. Maar de glorie van dat korps met zyn schit terende reputatie is aan het tanen. Dat zegt n.r. eén der voormannen van het korps, kapi tein Croker. By een brand, die Maandag in een der groote New-Yorksche warenhuizen is uitgebroken, zyn by ’t blussebingswerk twee brandweerlieden omgekomen en twee-en-twin- tig anderen gekwetst. Nu zegt kapitein Croker dat deze ongevallen het gevolg zyn geweest van een paniek onder de blusschers. Met het in dienst stellen van nieuwe brandweerlieden in New-York, wordt zegt kapitein Croker veel te veel gelet op de uitkomsten van de afgenomen examens. De knapste bollen worden dan aangenomen te weinig wordt daarentegen gelet op de fysieke eigenschap pen. Dat maakt weer, dat by een feilen brand, als het spant on het er op aankomt, de brand weerlui vaak te kort schieten aan vastbe radenheid, durf en snelheid van actie. By de New-Yorksche brandweer zyn volgens het getuigenis van kapitein Croker tegenwoor dig slechts 40 pct. van het korps voor hun taak berekend. De overigen zyn misschien goede klerken maar zeer onvoldoende blusschers. -- Roosevelt heeft Dinsdag te Oxford een lan ge en belangwekkende rede gehouden. Hy bad het hoofdzakelyk over de oorzaken van opkomst, bloei en val van wolken. Hy vond analogieën in de dierenwereld. Dikwijls ont snappen de oorzaken van den achteruitgang van een volk aan de waarneming. Aanwijs bare redenen zyn als een volk door weelde en gemakzucht verweekelykt, als de vrouwen niet meer moeders van gezonde kinderen worden, als de mannen geen lust meer hebben in werken zoolang ze kunnen. De spreker baalde ook de geschiedenis van ons land aan. In de 17e eeuw en nog iets later stoód Holland op gevaarlijke hoogten van grootheid, naast volken, die veel talrij ker waren en in nog vtel uitgestrekter landen woonden. Vroeg of laat moest het dus neer komen van de hoogte, waartoe het zich met zyn ontelbare ziel had opgewerkt. Maar het had niet zoo spoedig hoeven te gebeuren, en lag aan eigen fouten. Het bestuur van Holland deugde nieter was zoo groote decentralisatie, dat het provincialisme ’s lands regeering kon verlammen. Bovendien verslapte de groote rijkdom der Hollanders. Zy werden op bun gemak ge steld, wilden tot eiken prys steeds vrede houden. Zy huurden mannen om voor zich U vechten, althans op bet land. Op zee vochten ze zelf en goed, maar in tyd van vrede zorgen voor een behoorlijke vloot, deden ze niet. Dus is *t begrijpelijk zei Roosevelt na dit bedekte pleidooi voor dienst- en oefen plicht en voor vlooluitbreiding (by had ook gezegd, dat Engelschen en Amerikanen zich hoeden moesten voor die fouten der Hollan ders) waarom Holland zyn plaats onder de mogendheden verloor. Maar het is veel moeilyker te verklaren, waarom het tegely- kertyd tenminste een deel van zyn rang in de wereld van kunst en letteren verloor. Een vonk van het hemelsche vuur doofde in de ziel der natie. Toen de reeks groote staats mannen, groote aanvoerders te land en ter zee ophield, was er ook een eind aan de reeks groote Hollandsche schilders. Maar evenals Italië leert Holland ons, dat rusen kunnen vallen en opstaan. Er was in Holland in zekeren zin ook geen bepaalde val, geen verlaging van den algemeenen standaard van welvaart, geen algemeen ver lies van levenskracht, geen vermindering van bevolking. Het land kwam buiten den mach tigen stroom van het leven der wereld te liggen. 'Het volk bleef in zyn onderlinge be trekkingen vrijwel onveranderd, en op velerlei van meer dan één meisje gehoord, die op haar zeventiende jaar huwde, ofschoon ik dat steeds dom heb gevonden. Maar om nu we der naar oom George terug te gaan en 'verder met hem te leven, kan ik niet; ik weet, dat ik den een of anderen dag iets verschrikkelijks zal doenneen, ik kan niet!", Zy leunde in den stoel achterover en keek Rylton, de armen achter het hoofd over elkaar gekruist (baar lievelingshouding), uit dagend aan. Rylton sloeg haar oplettend gade. Hoe bekoorlijk zag zy er uit! Hoe lief en on schuldig en verre van alle berekening! Hij vergeleek haar met Marian, maar wat kon deze nog voor hem zyn? Zy had hem vier maal afgewezen! Zyn trots kwam boven. Waarom zou hy dit bekoorlijke meisje niet tot zyn vrouw maken en Marian toonen, dat hy niet met zich liet spelen? Dit huwelijk was bovendien de wensch zijner moeder en hy kon daardoor zyn ouden naam weder iets van de vroegere grootheid ternggeven. Wat was er ten slotte aan zyn geluk gelegen voor hem was immers alles, alles voorbij! Hy bemerkte, dat zij hem nog steeds vol verwachting aanzag, en de gedachte, met zyn aanzoek voor den dag te komen, nam steeds vaster vorm aan. „Ik zou u echter toch niet raden, ter wille uwer vrijheid een man zonder liefde de band En nu de Storting, met een meerderheid van ruim vijfzesden der stemmen, het alge- meene kiesrecht voor vrouwen in de ge meenten heeft ingevoerd, verwacht men dot eveneens een voorstel, om de vrouwen ook het kiesrecht voor den Storting te geven, zal worden aangenomen. Het voorstel is er, en de meerderheid ook. Binnenkort zal dan Noorwegen het land zyn, waar niet alleen het algemeene vrouwenkiesrecht, zal zijn in gevoerd, maar waar bovendien het aantal vrouwelyke kiezers grooter is dan het aantal mannelijke, zoodat de stemmen der vrouwen beslissend zullen zyn, voor de gemeentelijke verkiezingen nu, en binnenkort ook voor de politieke verkiezingen. vragend en tevens verwonderend aan. „Omdat gy ryk zyt en ik arm ben," ant woordde hy eerljjk. „Gij zoudt my kunnen helpen dit oude familiegoed weder van zyn schulden te ontlasten, en ik zou u daarvoor slechts myn titel kunnen geven." „Ja, maar ik zou dan van oom George kunnen heengaan," overlegde hel meisje. „En zou ik dan kunnen doen, wat ik wil, en ook leven zooals ik dat gaarne zou wil len ging zjj vragend voort. „Natuurlijk," antwoordde Rylton, die be schaamd inzag, boe weinig hy haar slechts aan te bieden bad. „Ik zou volstrekt niet van u verlangen, hier te wonen, maar zou my gaarne naar uw wcnschen schikken en by voorbeeld met u naar Üakdean gaan." „Te Oakdean wonen!" Haar geheele ge zichtje klaarde by deze gedachte op. „En gjj zoudt natuurlijk ook kunnen doen, wat ge wilt," verklaarde zy, door dankbaarheid bewogen. „Ik dank n voor deze goedheid!" „Ik kan het u wel bekennenik zou zeer, zeer ongaarne met mevrouw uwe moeder hier samenwonenik heb een gevoel, alsof zy my niet lijden mag, ofschoon zy steeds vriéndelijk voor my is. Telefoon No. SI. A I) V E RTE NTI EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1