ADVERTENTIES. ïv! BINNENLAND. D. SAMSOHI. cBrussel an 6a <£anfoons falling. TJit d.e IlPers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 393steStaats-loterij. EXPOSITIE flanlcls. Costumes, Blousen. Dr. NANNINd's Kinadruppels. leiding van ingenieurs, bezig met het zoeken naar slachtoffers. Te San Felle zijn vele hutzeji ingestort. Het aantal dooden bedraagt daar vijf. Ook te Vallate is de schade aanzienlijk. Een jnisto opgave van het aantal slachtoffers ontbreekt echter totdosver. Geljjk reeds ge mold werd, wist men totdosver slechts van één doode benevens verscheidene gewonden. In het gebied van Benevente doet de aan gerichte verwoesting denken aan die in Mes sina en Reggio in 1908. Er heerscbt een pa niek onder do bevolking en allerwege heerscht diepe verslagenheid. Het aantal slachtoffers is gelakkig in verhouding tot den omvang der verwoesting nog al gnnstig. Het gaat, 't schijnt, de twintig niet te boven. De inwoners van de dorpen bij den Vesu- vias zijn naar Napels gevlucht. Het volk schrijft de oorzaak'van do ramp toe aan de komeet. Zooals Renter reeds gemeld heeft, zijn de Koning en de Koningin, vergezeld van den minister van openbare werken. Dinsdagraid- dag naar Napels vertrokken. Eerst wilde de Koning alleen vertrekken, maar de Koningin zeide „Men zegt steeds dat mijn tegenwoor digheid vereischt wordt op alle feesten. Des te minder mag ik ontbroken op die plaatsen waar men weent. Mijn plicht als vrouw en als moeder gebied my daarheen te gaan." In hot door Luzzatti in de Kamer ingedien de ontwerp wordt een krediet van 200.000 lire gevraagd voor de slachtoffers. Enoeiand. - De Vossische Zeitung verneemt uit Londen Koning George heeft van zyne nicht prinses Patricia van Connaught verlangd, dat zy zijn lang gekoesterden wensch zou vervullen en zich na het verstrijken van hot rouwjaar met koning Manuel van Portugal zou ver loven. Patricia heeft den koning en de ko ningin echter een afwijzend antwoord gege ven. Zy heeft verklaard, dat zij nooit een vorst van het vasteland zou worden. Zy denkt or niet aan, haar vaderland te verla ten. Het is een openbaar geheim, dat de 22-jirige prinses een innige genegonhid voor Neil Primrose, den zoon var. Lord Rosebery, heeft, welke genegenheid Primrose boant- woordt. Amerika. Uit Jefferson City, in den staat Montana, komt bericht over feiten van zoo vermake- lyk^Jlriestheid. dat zy hior niet onvermeld mo^n blijven. De autoriteiten van de staatsgevangenis in Jefferson City zijn er n.l. achter gekomen, dat in do staatsgevangenis daar ter stede een valschemuntersinrichting bestond, die in twee cellen met vljjt en succes werd gedreven, met medeweten natuurlijk van enkele bewakers. Die inrichting heeft vele jaren lang bestaan, vóór de hoogere gevangenisautoriteiten achter de zaak kwamen. Was de straftijd van één stel celbewoners-valschemunter8 om, dan kwamen de nieuwe klantjes in het vruchtge bruik van de volledige installatie en werden door de medeplichtige gevangenbewaarders in hot geheim en in de techniek vun het m6tier ingewyd. Jaren lang is dat zoo goed gegaan. Maar toen zooals het trouwens altijd gaat kwam er twist over do ver deeling van de baten er werd door een der betrokkenen geklapt. En nu is er natuurlijk voorgoed een eind gemaakt aan het winst gevende bedrijf. De „Section Suisse" herbergt inzendingen op het gebied van de voornaamste Zwitser- sche industrie», zooals de horloge-fabricatie, chocolaad, gecondenseerde melk, graphische kunst, werktuigen, bovendien hygiène en toerisme. Het meest belangrijke daarvan biedt het salon de l'Horlogerie. InteressaCt zijn ook de groepen van de „gezond-klimaat"-Stations, de berg-spoorwegen, on de offlcieele bureaux van den inlichtingsdienst. Groote platen, eeni- ge zelfs van 11 M. lengte, waarop de majes- tueuse Zwitsersche berglandschappen zyn af gebeeld dienen ter opluistering en om de vreemdelingen naar Zwitserland te trekken. Naast de Zwitsersche afdeeling verheft zich het Paviljoen vaD de Republiek Guatamala. In dit keurig gebouwtje dat er van buiten ook aantrekkelijk uitziet zyn de voortbreng selen v&u het land geëxposeerd. Vau de koffie, cacao en tabak kan daar ter plaatse een proefje worden genomen. Ook de daar gevonden delfstoffen zijn ter bezichtiging aanwezig. De Oostenryk8che afdeeling exposeert in het bijzonder voorwerpen van kunstnyver beid. Bohemen heeft inzendingen mooi glaswerk en kristal, zoowel voor het gebruik als voor versiering. Weenen neemt er belangrijk plaats in met plateelwerk, terracotta, mo derne bronzen voorwerpen en mooie meube len. De industrie van Gablonz, de district*- Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Juni. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van de Indische Mijnwet, Waarbij o- a- beoogd wordt den Gouverneur-generaal van Indië in staat te stellen contracten met particulieren af te sluiten, behoudens goed keuring van den werkgever. De heer Vliegen, boewei geen beslist tegen stander van bet ODtwerp, constateert dat dit wetsontwerp, de gelieeie Indische Mijnwet op losse schroeven stelt, wat door den heer Coljju ontkend wordt, die er op wyst dat het ontwerp niets anders beoogt dan een aanvulling van 'het principe van Staatsex ploitatie, hetgeen door den miuister van Koloniën nog nader wordt in het licht ge steld. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenals hot ontwerp tot verhooging van de Indische begrooting voor 1910, ten behoeve van eene stoomtram weg KrianGempolkerep, benevens eenige kleinere ontwerpen en couclusies op ver zoekschriften. By do behandeling van een ontwerp tot wijziging van artikel 374b van liet Burgerlijk Wetboek (bedoelende in de leemten der Kinderwetten te voorzien) komt in disenssie een amendement van den beer Saoeck Hen- kemans, waarvan de bedoeling is te bepalen, dat by verzoeken of vorderingen tot ontzet ting uit de ouderlijke macht, zooveel mogelijk moet worden vermeld op welke wijze, hetzij in de voogdij, Zftl kunnen worden voorzien. De minister van Justitie bestrijdt dat amen- demerit, dat trouwens niet past in het kader van dit ontwerp. De heer Snoeck Henkeraans trekt hierop dat amendement io, na echter van den minister te hebben uitgelokt de bereidver klaring, om to overwegen een circulaire te ricliteu tot de voogdijraden, waarby zy ver zocht worden de verzoeken tot ontzetting uit de ouderlijke macht to doen vergezeld gaan van een voogdy-voordracht. Het ontwerp wordt hierop goedgekeurd. De heer Duyraaer van Twist, stelt voor het ontwerp-Bakkerwet aan de orde te stellen vóór do Octrooienwet, welk voorstel wordt verworpen met 42 tegen 23 stemmen. In behandeling komt hierna het wetsont werp tot onteigening ten behoeve vau het bouwen van een Stadhuis en van een post en telegraafkantoor te Rotterdam, waarby de minister van Waterstaat becijfert dat hij, by hot nadere standpunt dat de Regeóring tegenover Rotterdam heeft ingenomen, meer dere tonnen gouds voor den Staat bospaard heeft. Het wetsontwerp wordt zonder stomming goedgekeurd, evenals de suppletoire Water- staatsbegrooting voor 1910. In behandeling komt het wetsontwerp be treffende de regeling vau de banken van leening. De heer van Doorn zegt, dat het ontwerp hem vrij koud laat. Er ontbreekt in het ontwerp een krachtige actie tegen de parti culiere pandjeshuizen. De heer Schaper meent, dat de particuliere pandjeshuizen het doelmatigst te bestrjjdeu zyn door het monopolie van gemeentelijke banken. Het algemeen debat is gesloten. hoofdstad van Bohemen, het middelpunt van de fabricage van fantaisie-byouteriën is er evenals de marokyn-lederwaren, waarvoor Weenen bekend is, goed vertegenwoordigd. De petroleum-centra's van Gallicië hebben verkleinde torentjes aangebracht met petro- leum-putten teneinde aan het publiek do verschillende werkzaamheden te toonen.om het prodnet op te halen. JCen geheel ander beeld geeft de Section Ottomane. In het Ottomaansche paviljoen is een prachtige collectie tapijten saamge- brachtop verschillende kleine stands zyn bijouteriën en bordaurwerk te bewonderen, ook parfumeriën en Turksche koffie zijn daar aanwezig. In do hoofdzaal kan men zien hoe de tapijten worden bewerkt, de stoffen worden geweven en de aardige snuis terijen van goud en zilverdraad worden ge vlochten en gevormd. Op een stand van de Regie Ottomane wordou de bekende Turk sche sigaretten gerold. In het Pavilion de la Perse heeft het Perzische gouvernement een salon doen in richten van Perzische antieke en moderne kunst. Onder de tentoongestelde voorwerpen zijn rijke tapijten, borduurwerk, wapens, koperwerk en brons, bovendien voortbreng selen van den bodem, mijn-producten en wijnen van Chiraz, die in Europa nog weinig bekend zyn. De Section Frangaise bevat belangrijke inzendingen, mechanische werktuigen, weef sels, plateelwerk, scheikundige producten, een massa op het gebied van Electriciteit, Medische Wetenschap, credietwezen, Tech nisch Onderwijs, Opvoeding, tal van voort brengselen van Nijverheid, Muziek, Decora tieve Kunst, Boekhandel, Drnkkerjj, Photo- Men schrijft aan de „Ned.": Door de afd. Ned.-Indië van de „Ver. van Chr. Ouderw. en O. in Ned. en Overaeesche Bezittingen" is besloten aan het „lid der Tweede Kamqr, den heer Colyn, eeo fraai geschenk aan te bieden De afd. Ned.-Indië is overtuigd met welke energie zich de heer Colyn in Indië heeft geïnteresseerd om nog meer Chr. scholen in Indië op te richten. Tevens is door den heer C. krachtig gewerkt om de positie van den Chr. onderwijzer, wat salaris en pensioen aangaat, krachtig te ver beteren. Reeds zyn den heer Colyn twee folianten aangeboden van een boekwerk, waarvan de helft nog verschijnen moet. Namens de afd. Ned.-Indië bad de aanbieding plaats door den heer De Visser Smits, van Den Haag, en den heer S, Stemerding te Rotterdam. „Nu alle zeilen bij roept de „Standaard" uit, aan het hoofd van een artikel, waaraan wy een en ander ontleenen. „De Eerste Kamer, die van 1848 tot 1905, dns meer dan een halve eeuw, steeds iu de handen van Links bleef, en waar met name de Antirevolutionaire party ter nauwernood in vertegenwoordigd was, is, met ongeloof lijke inspanning, nu sinds vier jaren omge gaan, en het is van het hoogste gewicht, te zorgen dat ze voorshands blijft wat ze thans is. Eu toch zon het met 't omslaan van éóue provincie kunnen verkeoren. Werd ooit weer Zuid-Holland verloren, zoo zou dit '40 op de 50 steramen in de Eerste Kamer schelen, en ging weer al onze winste te loor. Van ons toch gingen er dan 10 stemmen af, en aan den overkant kwamen er 10 stemmen by; iets wat terstond de evenaar zou doen om slaan." En verder: „Of we er ditmaal in slagen zullen, nóg een provincie te veroveren, zal de uitkomst loeren. In Drenthe zijn pas de 'eerste stek ken uitgezet. Voor Groningen legden we nog niet meer beslag dan op ruim één derdo der kiozers. We winnen er, maar zyn er nog niet. Noord-Holland wordt door Amsterdam Links gehouden. Eu alleen Friesland wag gelde reeds meer dan eens, en kan van kleur verwisselen. Wat het ditmaal geven zal, heb ben we af te wachten. Hoofdzaak is thans maar, dat we houden wat we hebben. Iets wat vooral voor Overysel, maar voor Over- ijsel dan ook met dubbelen nadruk, geldt. „Heel bet Zuideu en Midden des lands kregen we thans aan onzen kant. In het Zuiden Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, en in het MiddenGelderland, Utrecht, Overysel en Zuid-Holland. Slechts vier pro vinciën sloten ons nog uit. Provinciën ailon in het Noorder gedeelte gelegen. Ten Wes ten van de Zuiderzee Noord-Hóllaud, en ten Oosten Friesland, Groningen en Drenthe. Alle kracht moet daarom ingespannen, om te waken, dat niet ééne der zeven provin ciën, waar we het reeds wonnen, thans ons weer ontvalle." Eu teu slotte „De meerderheid is Rechts en zal Rechts blijven, mits Rechts maar zorg drage, dat alle kiezers die haar banier volgen, als de stembus opengaat, op 't appèl zyn." De pauselyke encycliek. Land en Volk schrijft naar aanleiding van de jongste eycycliek des Pausen Wanneer ter linkerzijde de democratische graphie, Mijuwezon enz. In de Section Anglaise zijn stands voor vervoermiddelen te land, voedingsmiddelen, tabak, tapijten, meubileering, de beroemde Eugelscbe weefsels, kleeding, de textiel industrie, mechanische werktuigen, weten schappen, Drukkerij en Boekhandel en een belangrijke expositie van de Wijnen. Verder zyn daar nog automobielen, modellen van schepen en belangrijke inzendingen aarde werk. De Bruxelles-kerme88e, die we reeds noemden, is de clou vau de Tentoonstelling. Prachtig gelegen, links van den hoofdingang, verheft zich de Bruxelles-kermesse amphi- theatersgewijs op een bekoorlijke plek, van waar men een mooi uitzicht heeft op het groote terras en den Jardin do Bruxelles, met als achtergrond het schaduwrijke Bois de la Cambre. De entrée prijs bedraagt 25 centimes, een abonnement geldig voor de geheeleD duur van de Tentoonstelling kost 10 fr. Op tal rijke abonnementen wordt gerekend. De Directie is er zeker van dat wie eenmaal deze groote attractie bezoekt niet zal nalaten er telkens en telkens weer te komen. Deze Brusselsche kermis beslaat een op pervlakte van 2 H.A. en is omringd door een grooten muur in nabootsing van de oude vestingmuren van Brussel. Een versterkte poort geeft toegang tot het Restaurant du Chien Vert. De groote ingang van de kermis bevindt zich aan het eind van het groote Terras en is in de verte al te zien aan een reusachtige triomfboog. Daar binnen is alles amusement. Aan de achterzijde is de Senne aangelegd, zooala die vroeger stroomde om het eilandje elementen zonder eenig accoord in natuurljjka samenwerking worden bevonden met sociaal democraten ter verwezenlijking van bepaalde staatkundige wenschen, zooals het algemeen kiesrecht of den 10-nrendag, dan roept de rechterzijde in koor: daar „glibberen" ze, onder leiding van mr. Troestra, langs het hellende vlak in de buitenste duisternis. Antwoordt men: in beginsel vorscbiliea wy hemelsbreed, en wjj laten niet na, tel kens op die verschillen te wijzen, dan is het bescheid: dat alles zyn woorden, gy werkt samen, de sociaal-democraten hangen een rose manteltje om, gy ziet er niet doorheen, gij laat U meesleepen door de wolven in schaapsvacht. Anti-revolutionairen en christelyk-histori- schen zijn op vast accoord, gegroeid uit den bekenden „gemecnschappelykeo wortel" vut verbonden met de roomsch-katbolieken. Geen samenwerking zonder afspraak op bepaalde punten, waar men elkaar ontmoet, maar een verbintenjs van blijvend karakter. Het Hoofd van de roomschrkatbolieke kerk geeft een geschrift uit, dat nog eens onom wonden doet zien, boe men daar denkt over bet protestantisme, on wat men daar doet wanneer men baas is en zal doen, wanneer men elders baas zal zyn geworden. De protestantsche broeders zijn diep ge griefd, dat de dingen, die zy altijd wel heb ben geweten, maar waarover zij zoo weiuig mogelyk denken en in het geheel niet spre ken, zoo ranw zyn gezegd. Filosofeert men nu ook: wolven in schaaps vacht, zwart gevaar, glibberige helling en zoo voort Noenhet gevaar wordt volmondig er kend, Goddank, dat zy nog niet baas zjjo. Maar dan verderlaten wy hen gerust nog een handje helpenzy zyn zoo trouwen voor verwezenlijking van de roomsch-katho- lieke begeerten zon de Grondwet moeteu worden gewijzigd. Wat zon men rechts doen. De Nederlander vooraan, wanneer wij op het eersttfermeld verwijt het antwoord lieten volgenwy zyn niet blind voor de gevaren van de sociaal- democratie wy zouden haar triomf verder felijk achten voor ons volk. Maar, ziet u, de socialistische kiezers stemmen trouw; en voor de vestiging der toekomstmaatschappij zou toch altijd eerst de grondwet moeteu worden veranderd. Men zon lachen. Na trekt men een ernstig gezicht. Dat is de hooge politiek. Een van de bestuurderen van de afdeeling Helder van de S. D. A. P., belast met het indienen van de candidaten-lyst voor de Provinciale Statenverkiezing, heeft dit ver geten. Eerst tegen half vyf des 'a namiddags bemerkte hy zyn verzoim, en trachtte hij haar nog in te leveren. Het Raadhuis was echter reeds gesloten, terwijl de wettelijke tijd trouwens lang verstreken was. Het gekke van het geval is, dat bij als raads lid dien morgen reeds ten Iiaadhnize was geweest, ten einde inzage van de stakkeD, een Raadszitting betreffende, te nemen, eo de iyst toen in zyn zak had. Moord te Scheveningen. De man uit Arn hem, sedert October te 's-Graveuhage wo nende, die Verleden week Maandag te Sche veningen een kinderjuffrouw vermoordde eu zich daarop twee revolverkogels door het St. Géry, en schuitenvoerders noodigen u uit een tochtje mee te maken. Verder zyn er de bronnen, van eertyds de oude pothuizen, de antieke kapellen, kortom alle oude plekjes van een Brussel van weleerte midden van deze straten en steegjes krioelt een volkje van kooplui, sol- dated, bloemenverkoopsters eu zoo meer in kleederdracht van 1830. Des avonds geven 25000 electrische gloei lampen een decorum aan de gebouwen van deze kleine stad, terwijl in een toren boven op het Restaurant du Chien Vert een licht van 45000 kaarsen sterkte zyn stralen over de omgeving verspreidt. België heeft talrijke inzendingen op aller lei gebied. De voornaamste hiervan zyn wel: zjjdewaren en de beroemde Brnsselsche kant, een collectieve inzending van Belgische diamantslijperijen, waarby een knnstig nage bootste diamantmijn van de Kaap de Goede Hoop, waarin zelfs de ganggesteenten van Kimberley met hun blanw-achtige schitte ringen zyn aangebracht, de metaalbewerking vanaf den toestand zooals bet in de mijnen wordt gedolven tot aan geslagen penningen, parfumeriën, koper, tabak, chemie, (Muziek instrumenten), medische wetenschap, photo graphic, Boekhandel, Binderij, Dagbladen enz.voorts transportmiddelen en modellen van de bandelsmarine, een overzicht van den handel, mynexploitatie, wapensmederjj. (Wordt vervolgd). hoofd joeg, is in het Gemeenteziekenhuis bezweken aan de wonden die hij zich bad toegebracht. Te Hooge Zwalowe is de bliksem geslagen in den klokketoren van de Hervormde kerk. De spuiten, die niet zoo heel spoedig by de band waren, konden niets uitrichten en de bevolking moest bet lijdelijk aanzien boe het vlammende pontje grooter en grooter werd en ten slotte het heele gebouw in lichter laaie stond. Met de kerk is een van de weinige his torische monumenten in deze gemeente ver dwenen. Frederik Hendrik heeft haar in 1641, toen het, in 1421 by den St. Elisa- bethsvloed verdronken land weer werd in gedijkt, aan de toenmalige gemeente ge schonken. Architectonische waarde had het gebouw niet. Dat vogels soms zeer verborgen plaatsen zoeken voor hunne broedplaatsen, bleek te Zoutkomp. Iemand heeft daar eene afraste ring gemaakt, waarbij vlampijpen ter wijdte ran 6| c.M. en 1.50 M. boven den grond dienst doen als richelpaleu. Op 25 c.M. van boven is een ijzeren bontje door de pijp ge bracht, ter bevestiging eener plank. Op dit boutje du heeft een meezenpaar een nestje gebouwd, waarir. zich thans 6 jongen be vinden. Op 5 c.M. afstand van boven is de pijp doorboord, en daarin een tamelijk dik stuk hout gestoken. Er blijft byna geen ruimte ov«r voor toegang, doch 't meesje behoort tot de kleinste vogeLoorten en heeft dus niet veel ruimte noodig. Io de myn Oranje Nassau te Schaesberg zyn gistoren twee mijnwerkers ouder vallende steenen bedolven. Eén werd levenloos te voorschijn gehaald, terwijl de andere levens gevaarlijk gewond is. Beiden zyn gehuwd. Een ontzettend onweder woedde Dinsdag middag en -avond over de geheele Meierij en Kempen. Te Maasheeze sloeg de bliksem in het hotel „Hof van Holland". Een reizi ger die voor het raam zat, werd doodelftk getroffen. Het hotel brandde gedeeltelijk af. Hevige hagelbuien vernielden op vele plaatsen het jonge veldgewas en uit vele dorpen komen berichten, dat talrijke behui zingen en boomen door het hemelvaar wer den getroffen. Ie de komeet van Halley hier voor de meesten onopgemerkt voorbijgegaan, een schitterend schouwspel heeft zij teweegge bracht voor de bewoners van Cnratjao. Het Cnragaosche blad De Vrijmoedige schrijft, d.d. 19 Mei j.l. „Groote opschudding alhier gisteren tns- schen 4 en 5 uur des namiddags! De zon vertoonde zich gedurende byna een nur af wisselend in de verschillende klenren van den regenboog en deed alles zich in die kleuren voordoen. Hare schjjf scheen dan eens eene snel ronddraaiende, dan weer een golvende beweging te hebben. Vermoedelijk is de aarde toen door den staart var. de komeet van Halley gegaan." H. de B., bediende van de drogisterij „Het groene kruis" te Nijmegen, oudste zoon van een behoeftige weduwe met een groot gezin, vond een portemonnaie, inhoudende een aan zienlijk bedrag aan geld. Onmiddellijk geeft hij van de vondst ken nis aan zyn patroon. Met diens knip was het spoor van den verliezer gauw gevonden en mocht de vinder het genoegen smaken, den eigenaar te Groesbeek het verlorene weer ter hand te stellen. w Deze wilde in zyn blijdschap den eerlijken jongen onmiddellijk een flinke belooning ge ven. Maar de nobele borst, bedenkende, dat de man tot den kleinen boerenstand behoorde, en behalve zeven kinderen nog een onder, vader tot zyn last had, weigerde wat hem gulhartig werd aangeboden en stelde zich met een kleinigheid voor zyn moeite tevre den, daardoor het bewijs leverend, dat het besef, een goede daad verricht te hebben, hem hooger ging dan een geldelijke beloo ning. (°eld-) Gisternamiddag ontdekte een bediende van de margarinefabriek. firma M. H. Noordjjk, Wijnstraat 96 te Rotterdam een inbreker m het kantoor bezig de lessenaar open te bre ken. De inbreker bracht den bediende een hoofdwond toe met een breekijzer en vluchtte over het beursplein naar den Openrystuin en werd daar op het dak van pand 11 gearres teerd. De loopknecht van een boekhandel in de Vijzelstraat te Amsterdam heeft eerri8t0reji in de Raadhuisstraat een bankbiljet van f 1000 gevonden. Hjj bracht het onmiddeljjk naar zyn patroon, die het gevondene aan de po litie ter baad stelde. De eigenaar kwam zich hier spoedig vervoegen. Te Helder is Woensdagmiddag de mari nier 3e kL W. van E. in het Noord-Holland- ach kanaal verdronken. Hy had zich, met eenige kameraden, geoefend in hetsnel-roei- en, en sprong# wa afloop dier oefening en oudanks het verbod van den bevelvoerende, te water, waarna by plotseling in de diepte verdween. Kort daarna werd zynlyk opge- vischt. Tijdens het hevige onweder is de bliksem ingeslagen in een hnis, toebehoorende aan den heer Apeldoorn te Leersum. Het behangsel en een vloerkleed verbrandden, terwijl een deur werd verbrijzeld. In de schnur werd een varken door den bliksem getroffen. Overi gens werd geen brand veroorzaakt. In, de nabijheid van het hnis werden eenige boo men verbryzeld, Gisteravond is de barbierleerling Marinas Botter, op weg naar hnis, in de Agnieten- straat te Arnhem na een feilen bliksemstraal tegen den grond geworpen. Hy werd in be- wnsteloozen toestand gevonden, kwam na eenigen tijd, doch Ijjdt sedert aan zenuw schokken. De 23-jarige S. Van Dyk te Zuardyk, een oppassend jongmensch, was Maandagavond gaan badeu. Toen hy eenige oogenblikken in bet wa ter was geweest, verdween hy in de diepte om niet weer boven te komen. Twee nor later werd het lyk van den ongelukkige op gehaald. Voor de ouders, die het vorige jaar bun eenige dochter en door dit ongeluk bun laatste kind verloren, is bet een vreeselyke slag. Dinsdagmorgen halfelf landde een lucht ballon „Plauen" genaamd onder Hoogvliet in een hooiland van den Wilhelminapoldcr. In de mand zaten een drietal heeren. Zy verklaarden een prachtige reis te hebben gehad en 's morgens om halfvyf te Essen (Duit8chland) te zyn opgestegen. Te Tilburg is tydens een hevig onweder, dat zich eergistermiddag boven die stad ont lastte, de bliksem geslagen, op de electr. ge leidingen in de Centrale werkplaats der Staatsspoor. Plotseling stonden de machines in de Cen trale stil. By onderzoek bleek echter nagenoeg geen raaterieele schade te zyn aangericht. Alleen was de weerstand achter het schakelbord beschadigd, dat echter spoedig hersteld was, en ontstond er kortsluiting op twee moto reu. Den 30en April 1908 werd tusschen Vaals en Aken om het loven gebracht de 16-jarige Laura Klinkenberg. De moord had plaats onder de meest tragische omstandigheden, en ofschooH de Dnitsche politie talrijke per sonen aanhield, allen moesten weer op vrye voeten worden gesteld, wegens gebrek aan bewys. Destijds ging een bericht door de pers, dat een persoon uit Aken, die in Holland wegens diefstal was aangehouden, de moor denaar zoude zyn. Deze persoon, Charie ge- heeten, werd door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Kort na zyne veroordeeling zou hy aan de Nederlandsche justitie een omstandig verhaal hebber. gedaaD van de wijze, waarop hy Laura uit den weg had gernimd. Het gevolg was, dat een rechercheur uit Aken zich naar de Haarlemsche gevangenis begaf, en uit eigen mond van den veroordeelde vernam, dat hy de moordenaar was, met omschrijving der bijzonderheden, waaronder het drama had plaats gegrepen. Nadat Ch. in ons lar.d zyne straf zou heb-, ben ondergaan, zou hy aan de Duitsche jastitie te Aken worden uitgeleverd. Doch Ch. is de vorige week in de gevangeuis te Haarlem overleden. Zyn straftijd expireerde einde der volgende maand. Bond van Nederlandsche Fotografische Vereenigingen. Zondag 5 Juni j.l. had te Amsterdam eene vergadering plaats, aitgeschreven door de Nederlandsche A mateor-Fotografen-Vereeni- ging, alhier, van Fotografische Vereenigingen in Nederland, tot stichting van een Band of Bond. Van de geïnviteerde clubs waren 12 ver tegenwoordigd door 17 personen, terwyl van 7 clubs schriftelijke instemming was ontvan gen. Door den Voorzitter, den Heer Ign. Bispinck, werden eenige punten aangegeven. Het doel van Bond zon zyn, het bevorderen der Fotografie, door vergelijking en bezich tiging van elkanders werk, door rondreis- portefeuilles, exposities en lantaarnplaat-ruil, dit laatste ook, indien mogelyk, met het bui tenland. In de vergadering werd, met byna alge- meene stemmen, de wenschelykheid van eenen Bond aangenomen. Aan eene commissie be staande uit de Heeren Ign. Bispinck en W. F. C. Hoffmann, van de Nederl. Amateur- Fotograf en-Vereeniging te Amsterdam, P. Clausing Jr., van den Nederl. Fotografen- Kunstkring, C. van Andel, te Amsterdam, eo N. J. Knapper, van de Hilversnmscbé Foto grafische Club, werd opgedragen, de zaak verder uit te werken, en zal deze Commissie oen Concept-Reglement aan de Vereenigingen zenden, waarna in een tweede Algemeene Vergadering, deze Bond wel zeker tot stand zal komen, en dan tevens zal worden over gegaan tot verkiezing van bet Bestuur. Aangezien in dien Bond Amateurs en Vak fotografen zollen samenwerken, moet een dergelyk lichaam de fotografie zeker ten goede komen, en zollen vooral kleine vereenigingen Hieruit veel goeds putten. De openbare telefooncel in ons oude post kantoor kan nu juist geen aaospaak maken op den naam van gerieflijke inrichting, zegt het „Utr. Dbl." Dat do weinige aantrekkelijkheid van de inrichting, gevoegd by het onaangename van het wachten op „aansluiting" haar in vloed op het publiek heeft, moge blyken uit onderstaand rympje, dat op een der wanden van de cel is geschreven: „Met gedold, Door anderer schold. Zit je hier te wachten; Kyk je nit. In deez' kajait. Naar vrooljjke gedachten." Enkele, later toegevoegde betuigingen van van iustemming, als: „zeer terecht", gamee accoord", „dito, dito", „idem idem", getai- geu dat 's dichters klacht ook door an dere bezookers is gegrepen. GOUDA, 9 Juni 1910. Gisterenmiddag omstreeks vier uur had aan de Machinale Garenspinnery alhier een droe vig ongeluk plaats. Do 17-jarige T. Terlouw, die met een zak op den schonder de buiten trap der fabriek opliep, viel, toen hy byna bover. was, waarscbyulyk van htt onweder schrikkend, achterover. Ter. gevolge hiervan werd hy door een in de nabyheid van deze stap rondwentelende as gegrepen en weggeslingèid. De onmiddellijk ter hulp geroepen doctoren Montagne en Levedag konden slechts den dood constateeren. De ongelukkige is daarna per politie- brancard naar zyn ouderlijke woning aan den Boschweg overgebracht. Het programma voor do 2de Orgelbespe ling op a.s. Dinsdag 14 Jani. waarby Mej. Annie van de Vjjsel, sopraan, en de heer An ton van Tilburg, bariton, zullen medewerken bevat werken o.a. van Bach, Hilndel, Mendelssohn, Volckmar, P. Cornelius en Stradella. Mej. v. d. Vysel zal ook zin gen „Halleluja" van J. Hummel een zeer mooi lied, dat hier voor het eeist wordt uitgevoerd. Het concert wordt besloten met het duet uit „Elias" „Was hast du an rair gethan, du Mann Gottes". Voor de lief hebbers is er das weer heel wat moois te hooren. MARKTBERICHTEN. GOUda, 9 Juni 1910. GRANEN Stil en onveranderd. Tarwe Zeeuwache io.a 10.50. mindere dito 9.25 A 9-75- Afwijkende 7.25 1 8.50. Polder 6.50 4 7-— Kogge Zeeuwache 6 50 A 7.—. Polder 5.25 A- 5.50. Buitenlandsche per 70 kilo 5.a ƒ5.25 Gerst: Winter 4.10 A 435. Zomer A -.— A Chevalier 6.25 A 6.75 Buitenl. voergerst per 65 kilo 3 75 A ƒ4.25 Haver per hectoliter 4.— A 4.25 Per 100 kilo 7.A 8 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 A 7 75 Kanariezaad 10.A 10.50. Karwijzaad per 50 Kilo A Kootzaad A per Hectoliter. Erwten Kookerwten A Buitenlandsche voererwten ner 80 Kilo 6.50 A 6.75. Boonen bruine Boonen, A Witte boonen -.a Paarden boonen 6.75 k 7. Duiven boonen 9 25 A 975. Mais per 10, Kilo: Amerikaansche Mixed 6.50 a 6.75 Kleine ronde 7.50 A 7.75. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zoer goed. Vette varkens, redel. aanvoer, handel matig, 25 A 28 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel vrijwel, 23 A 25 ct. per half K,G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vlug f 1.50 A 1.90. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel matig, 24.-— a 28.—-, Lammeren, goede aanvoer, handel vrijwel, 11.— en 14. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel vlug, 10.— A 14.—. Fokkalveren 12.A ao.— Kaas, aangevoerd 146 partijen, handel matig, ie kwal. 30.— A 32.50, 2de kwal. 26 A 29 Zwaardere 30 a 33.50, Noordhollandsche a Boter 1390 stukken van '/t K.G. Handel red. Goeboter 1.35 A 140. Weiboter 1.20 A 1.25. 5e Klasse. Trekking van Donderdag 9 Juni. No. 19529 1 1000 en premie van 130.000. 5525, 12727, 15977, 17634 en 20492 ieder 1 1000. 10076, 11104 en 19350 ieder f 400. 2198, 4267, 7651, 9056 en 17058 ieder f 200. "2864, 4084, 4525, 5665, 5874, 6307, 6617, 6921, 7354, 8476, 8718. 9629, 10675, 12448, 13595, 14601, 17593 en 17811 ieder i 100. Prjjien van I 70 45 3147 6296 9811 12412 15418 18444 46 59 6330 58 19 57- 57 186 98 6432 9982 87 15514 73 233 3255 6538 10078 12598 18 85 38 82 53 98 12630 15716 18612 319 95 7087 10190 94 23 18712 96 3361 7242 10255 12742 26 44 437 3772 50 69 62 87 66 ,976 3869 7327 96 12920 15807 80 1062 3915 47 10325 27 21 89 78 19 7571 10496 13044 30 18827 1166 41 7659 10601 13357 16004 18955 79 4188 7706 10 63 13 69 98 4216 34 10700 69 16100 19001 1200 21 71 8 13569 85 24 29 4405 7869 24 18644 37 19103 1312 17 7940 38 63 16348 19204 29 4535 96 10817 13764 56 19550 35 4616 8070 11083 13870 77 71 1521 4702 8214 91 13918 16559 19686 1785 28 28 92 14065 16644 19819 1976 4933 65 11102 14108 16736 21 2022 60 8315 11279 42 16809 19911 24 84 84 86 14295 25 20020 43 5094 8513 11409 14354 59 20174 2126 5202 8655 11514 62 84 20265 79 5376 71 11714 14588 17U04 67 2274 5425 76 90 14690 36 20310 98 92 8813 11964 14787 75 11 2376 5534 40 12054 14825 17296 20406 93 82 9101 94 49 17625 57 99 90 18 97 66 33 20534 2437 5661 63 12140 69 96 84 2540 54 69 42 15094 17766 97 42 5779 9206 70 15139 17881 20635 62 5964 9428 79 15229 18219 20897 2749 70 9555 12274 77 18311 20914 2829 6162 9705 12316 15316 47 65 98 6211 15 5e Klsfise 15e Lijst No. 10637 1 70 m. t. 10613 I 70. Specialiteit in Nouveautés GOUDA. der belangrijke Collectie Nouveauté* en COST IIM ES-TA ILLEU li cn verdere Nouveauté» voor het aan- Mtaande Zotner-8al*ocn. Burgerij) ke Stand. GEBOREN6 Juni. Gerritje Beatrix, unders A. van Kranenburg en L. C. Lauwe- renburg. 7. Hendrikas Willem Cornells, ouders C. H. den Edel en 0. Snel. 8. Wilhelmina, ouders G. de Wjjfl en P. v. d. Staal. Adriana, ouders W. de Gruyl en A. A. Tempelman. 9. Nicolaas Harm, ouders R. H. v. d. Berg en G. Melcbert. OVERLEDEN 8 Juni. T. Terlouw 17 j. GEHUWD: 8 Juni. L. Hofstede «n A. W. Rijnbout. H. A. Hoodjjck en H. S. Hear kens J. v. d. Pool en E. van Leeuwen. A. A. N0veldt en M. Blanker. H. vau Waas en C. A. van Straaten. C. Spek eu A. de Weger. A. Zuidum en M. Boom. Keouwijk, GEBOREN Hermanns, ouders A. Tynagel en W. C. van der Hoorn. OVERLEDEN J. P. de Hoop 13 m. N. A. Rykenhuizen 4 m. Daar do verpakking onzer KINA DRUP' PEL8 De Vrij veelvuldig wordt nage bootnt om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wyzen wij er op dat roode doozen zonder den naam iff. NAINNMWU doch met opschrift „Kinadrüppel8", niet uit onze fabriek afkomntig ttljn. Men eische daarom uitdrukkelijk St. X liimt'i tïum CUs fiktisk, Sn lug

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2