advebtentieIT P1AIV0 STgBBBM. I>. SAMSOM. BINNENLAND. Verspreide Berichten. *27an cBrussal en 6e tentoonstelling. v. Uit de Pers. Gemengde Berichten- Stadsnieuws. 393fl0Staats-loterij. EXPOSITIE Mantels, Costumes, Blousen. (■oiida en Omstreken J. F. CUYPERS, geheele Yücatan-schiereiiand in opschudding door plundering, moord en vernieling. De regeringstroepen in Yucatan zjjn totdnsver niet in staat geweest den toestand meester te worden. Naar schatting (het bericht van Dinsdag) zijn er al 300 soldaten en Vreed zame Mexicanen afgemaakt door de Maya's. Er wordt gemeld dat 5000 Indianen op Merida aanrukken, onderweg de steden plunderend en de inwoners vermoordend. De Indianen hebben te Valadolid een grooto hoeveelheid wapenen en munitie veroverd en uit de stede lijke schatkist een groot bedrag gestolen. Merida zul indieu op de berichten mag worden afgegaan niet in staat zijn om een aanval te weerstaan. Er worden daar troepen saamgetrokken om aan de Maya's tegenstand te bieden, maar de Indianen zijn daar geenszins door geïmponeerd. De opstand heeft zich uitgebreid over het geheele Quintana-gebied en een groot deel van Yucatan. Het valt niet te ontkennen, dat de opstand de ernstigste is, welke zich sinds jaren rin Mexico heeft voorgedaan. De aanleiding schijnt te zitten in de ontevredenheid der Indianen over de maatregelen der overheid nopens het grondbezit in Yucatan. Tal van plantages zijn vernield. De onderdrukking van de troebelen zal veel moeite kosten, omdat de geteisterde streken zoo afgelegen en zoo schaars bevolkt zijn, terwijl behoorlijke mid delen van transport voor snel troepenvervoer niet aanwezig zijn. Valadolid, de stad die door de opstande lingen is vermeesterd en verplunderd, bezit in normale gevallen een zielental van circa 7000. Frankrijk. Toen een compagnie van het 2e regiment artillerie Maandagmorgen in het fort Nac- queville-Haat bjj Cherbourg kwam voor het houden van schietoefeningen, bleek dat van de vier stokken van 95 millimeter drie on bruikbaar waren gemaakt door het wegno men der krukken van de sluitstukken. Men vraagt zich af wat de dader hiermede kan hebben voorgehad. Er is geen sprake van diefstal van een geheim, waardoor de nationale verdediging in gevaar zou kunnen worden gebracht, terwyl de gestolen voor werpen ook in ander opzicht zoo goed als geen waarde hebben. Het schynt enkel in de bedoeling te heb- ben gelegen, de batterij buiten gebruik te stellen. In zooverre is de toeleg geslaagd, zoodat de schietoefeningen dnn ook niet kon den doorgaan. De politie meent reeds een spoor te heb ben ontdekt, en vervolgt dit in de hoop, reeds heden de hand te kunnen leggen op den schuldige. Noorwegen. De weduwe van Björnson krijgt, wanneer het voorstel van het bureau van den Noor- schen Storthing aangenomen wordt een le venslang staatspensioen van 1G00 kronen. Wel heeft de dichter veel aan honoraria ge beurd en kreeg hy een Nobelprijs, maar hij gaf veel uit, ook voor liefdadige doeleinden, on de laatste maanden te Parjjs hebben groote sommen verslonden. Zwitserland. Dr. Arthns, professor in de physiologie te Lausanne, moet de belangrijke ontdekking gedaan hebben, dat personen, die door ver giftige slangen gebeten zijn, door kunstma tige ademhaling nog acht tot negen aar in bet leven gehouden kunnen worden, zoodat er meestal voldoende tyd is den geneesheer te hulp te roepen, ook in afgelegen berg streken. Deze ontdekking werd défeer dagbn in de Natnrwissenschaftliche Oesellscbaft van Lau sanne tot onderwerp van een discussie ge maakt, en by deze gelegenheid beeft prof. dr. Bugnoin op het gewicht van de ontdek king vooral voor Britsch-Indië gewezen. In dit land, waar jaarlijks ongeveer 20.000 per sonen door slangenbeten gedood wordeD, ge- brniken de Engelsche militaire artsen hot serum van Calmette, maar hier evenals elders komt de geneeskundige hulp dikwijls te laat. Eeu reden te meer nu zooveel mogelijk per sonen met de opwekking van de kunstmatige ademhaling vertrouwd te maken. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER.' Vergadering van Donderdag 9 Jth». Aan de orde is de behandeling der arti kelen vaD bet wetsontwerp tot ropeiing der banken van leening. Bij art. 1 verklaart de minister van Bin- nenlandscho Zaken, dat alle pandhuizen en huizen van ver- en wederinkoop onder de definitie der wet vallen. De minister neemt over een amendement van de commissie van rapporteurs om pand, beleensom en beleening in de wet te omschrijven. By art. 2 verdedigt de heer Schaper een amendement, om te bepalen, dat in elke ge meente met een bebouwde kom van boven 5000 zielen, een gemeentelijke bank zal be staan behoudens vrijstelling van Gedeputeerde Staten wanneer er een instelling bestaat die niet gehouden wordt als winstgevend bedrijf. Het amendement bedoelt een tegenwicht in het leven te roepen tegen de misbruiken der particaliere pandjeshuizen. Den heer de Visser is het denkbeeld sym pathiek. De heer Bos ondersteunt bet denkbeeld van het amendement. De minister kan het amendoment niet aan bevelen, hoewel hy gemeentelijke banken van leening de beste acht. Deze wet zou echter vamzelf tot oprichting prikkelen, beter dan dow* het voorstel van den heer Schaper, waartegen de minister practische bezwaren heeft, die hy ontwikkelt. De heer Schaper brengt deze wijziging aan, dat gesproken wordt van gemeenten met meer dan 10.000 zielen en een bebouwde kom van meer dan 5000 zielen. De heer vau Idsinga wil de werking der wet afwachten, alvorens een voorschrift als het bedoelde op te nemen. Spr. wenscht wel aan de Kroon of Gedeputeerde Stateu de bevoegdheid te geven van do oprichting van een bank. te bevelen, indien blijkt dat daar toe in een gemeente behoefte bestaat. De beer de Visser, replicoerend, Btelt een amendement voor (uieuw art. 2) bedoelend om te bepalen, dat in elke gemeente, waar aan daaraan behoefte bestaat, eeu bank kan worden opgerichtdat Gedeputeerde Staten over die behoefte beslissen, behoudens be roep van den gemeenteraad en de Kroon. De minister heeft geen bezwaar tegen dit amendement, wèl tegen de redactie. Na de pauze komt in stemming het wets ontwerp betreffende sabsidieering der M. U. L. O.-scholen. Het wordt aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. Van links stemde alleen voor de beer Verbey. Daarna wordt hervat de discussie over b€t wetsontwerp betreffende de regeling van de banken van leening, waarbij de heer Scha per zyn amendement nogmaals wyzigt in dier voege dat Gedeputeerde Staten op verzoek van den gemeenteraad vrijstelling van de oprichting van een bank van leening kannen verleenen, en wel telkens voor een tijdvak van vjjf jaren, indien ter plaatse aan een bank van leaning geeo behoefte bestaat, of daarin wordt voorzien door epn instelling van dien aard, welke niet als winstgevend bedrijf wordt geëxploiteerd. De heer de Visser dient een amendement in in dien zin, dat Gedeputeerde Staten be voegd worden verklaard, den gemeenteraad gehoord, om, als zy oordeelen dat een ge meente nalatig is in haar plicht tot oprich ting van een bank van leaning, de oprichting van zalk een bank te bevelen. Voorts wordt door deze wykigir.g bepaald, dut het besluit tot opheffing van een bank de goedkeuring van Gedeputeerden behoeft. Minister Heemskerk achtte het amende ment-de Visser niet noodig; tegen het amen dement-Schaper verzet hy zich echter beslist. De heer Borgesius vraagt den minister of, naar zijn meening, een commissaris der Koningin bij lijdelijk verzet van B. en W., om een bank op te richten, nadat de ver plichting daartoe ia opgelegd, praktische middelen by de hand zal hebben om znlk een bank in werking to brengen. De minister, de jnistheid erkennende van deze opmerking van den heer Borgesius, beroept zich hierop om het onpraktische van liet amendement-Schaper nog duidelijker in het licht te stellen. Overigens meent hij, dat de Gemeentewet den commissaris bij zalke gevallen voldoende macht geeft om te doen wat het gemeentebestuur had moeten doen. Het amendement-Schaper wordt verworpen met 39 tegen 29 stommen. Het amendement-de Visser wordt aange nomen met" 52 tegen 16 stemmen. Bij de verdere behandeling licht de heer Schaper amendementen toe, beoogende o.a. om te bepalen in het reglement dat de ban ken van Ieeuing geopend moeten zyn van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds voorts om, waar het wetsontwerp bepaalt dat niet in pand mogen genomen worden, voorwerpen tot don eeredienst behoorende, daarvoor te lezenvoorwerpen tot den openbaren eere dienst behoorende. De heer Drucker en de minister bestrijden deze amendementen, waarna de verdere be raadslagingen onderbroken worden en aan gevangen wordt met de behandeling der interpellatie-Vliegen, tot de minister van Justitie en van Binnenlandsche Zaken, naar aanleiding van de uitzetting van eenige vreemdelingen nit ous land. Spreker vrangt der Regeering welke de redenen zjjn, die geleid hebben tot de uit zetting van den mynwerkor Scbyraauski, die tot 5 Maart 1910 in de gemeente Schaesberg woonde, en tot de uitzetting van de Daitsche vnkvereenigingslcider8 Sparrenborg en Meyer tydens de uitsluiting van textielarbeiders, die begin April plaats had te Glanerbrng. Wat het eerste geval betreft, wijst spre- loa's en ook vrachten en groenten. In hot „Pavilion da Nicaragua" zyn ge ëxposeerd meubelen, monsters koffie, cacao, suiker, katoen, indigo, rijst, voorts zeldzame houtsoorten, opgezette vogels, slangenbui- den, stroohooden en vele voorwerpen van '8 lands nijverheid. Talrijke photo's van Nicaragua's mooie landstreken zyn aanwezig met allerlei gegevens omtrent de geogra- phische ligging, het klimaat, do rijkdommen van het land, de bevolking, de immigratie, de cultuur enz. Het „Pavilion de Haïti" bevat inzendin gen koffie, chocolaad, aloë, rum, geconser veerde vruchten, fijne houtsoorten, waaier- palmen, mineralen nit pas ontgonnen metaal- beddingen, kunstvoorwerpen enz. Het iu zuiver Chineeschen styl gebouwde „Pavilion do la Chine", dat een oppervlakte beslaat van 500 M3, exposeert antieke voor werpen .en voortbrengselen van inlandscbo nyverheid. Het aierljjke „Pavilion du Cana da" met zes torentjes bevat ontvangstsalons en leeszalen, waarin alle gegevens die be trekking hebben op dit land, ter inzage lig gen. Bovendien zyn daar zalen ingericht voor de afdeelingen visschery, froit, bosch- cultunr, land- en mijnbouw. Links van de Canadeësche afdeeling is hot Belgische paviljoen voor verlichting en verwarming. Verder bovindt zich een zaal waarin de stad Brussel exposeert op het gebied van onderwijs op Lager6, Middelbare en Handelsscholen, Wetenschappen, Letteren en Knost. In de afdeeling Sociale Economie, van welk gebouw de gevel bestaat uit twee monumentale bogen, gescheiden door een beeldhouwwerk, „de bescherming derArbei- ker er op dat Schymanski geruimen tyd rustig te Schaesberg woonde, en niemand aanstoot gaf. Spreker vermoedt dat do uitzetting alleen geschied was omdat Schymanski zich had aangesloten by den mynwerkersbond. Ten aanzien van het tweede geval, begrijpt spreker de uitzetting allerminst, omdat de -'aanwezigheid van die beide menschen meer als een waarborg kon beschouwd vvordeu tot het behouden vun orde en rust onder de, door onoordeelkundig politic-optreden opge wonden arbeiders, dan dat zy tot ongere geldheden zoaden uitlokken. De minister van Jastitie verklaart wat het geval-Schymanski betreft, dat de bargainees, ter van Schaesberg beweert, dat de uitzet ting van dien persoon geen verband houdt mot diens lidmaatschap van den Myuwer- kersbond. Zou dit verband Instaan hebben, dan zou de minister geen oogenblik geaar zeld hebben de uitsluiting op dien grond af te keuren. De uitzetting steunt hierop, dat Schymanski, niettegenstaande by herhaalde- Igfc daartoe aangemaand is, verzuimd heeft te zorgen voor een z.g. Heimath-schein. Iu plaats van te voldoen aan die aanmaning, zyn iri het myn werkers-vakblad onjuiste raededeelingen gedaan om nit de moeilijk heden, aan S. in den weg gelegd, een on- jaist verband gelegd of gewekt tosschen die moeilijkheden en het vereenigingsleven van S. Den burgomeester van Schaesberg treft derhalve geen enkele blaam. De Heimath- schein vSfordt door het vestigingsverdrag met DuitscHiand geëiifcht. De minister verklaart, wat het geval te Glanorbrug betreft, dat geen der beide be doelde personen is uitgezet geworden. Zjj zjjn vrijwillig vertrokken. De minister acht het gelukkig, dat de uit zetting niet geschied is, want er zoa in do Vreemdelingenwet geen artikel te vinden zijn waarop de burgemeester de aitzotting had knnnen rechtvaardigen, ofschoon de minister zich best had kannen begrijpen dat de bur gemeester, had hy de uitzetting gelast, zich had kunnen vergissen, omdat het hier een ingewikkelde juridische kwestie geldt. Na replieken,- oordeelt ook de heer Elhorst dat met Sparenberg, die een kalm en orde lievend man is, op eenigszins vreemde wjjze is omgesprongen. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken vraagt de heer Vliegen nog, hoe deze oordeelt over het optreden van den burge meester van Lonneker. Minister Heemskerk acht zich niet geroe pen, op uitnoodiging van een Kamerlid, zich in 't openbaar uit te laten over het optre den van een burgemeester, in verband met een zaak betreffende de handhaving der Vreemdelingenwet, welke tot het ressort van den minister van Justitie behoort. Burge meesters zyn niet bepaald te beschouwen als de ondergeschikten van den minister van Binnenlandsche Zaken, en als de minister hier de bonding der burgemeesters zou gaan kritiseeren, zou dit overeenkomen met een berieping van dien bargemeester. De heer Troelstra komt op tegen deze be perkte wyze waarop de minister van Bin- nenladsche Zaken zyn taak, om de hande lingen van openbare ambtenaren te bespre ken in de Volksvertegenwoordiging, opvat. Spreker meent dat waar de minister van Justitie heeft aangetoond, dat juridisch een uitzetting niet mogelijk was, behoort de mi nister van Binnenlandsche Zaken zich uit te laten hoe hy denkt over den takt van een burgemeester, die de betrokken personen met ders" symbolisch voorstellend, is gevestigd het Bnreau van den Arbeid. Alle pnblicatiën die betrekking hebben op dezen belang rijken tak van dienst, zooals op het gebied van vakvereeuigingen, coöperaties, arbeids beurzen, werklozenfondsen, gezondheid en veiligheid voor de arbeiders, sociale verze kering. In het zich daarnaast bevindende Pavilion Francais de ('Automobile et de l'Aviation, zyn inzendingen op hot gebied van lucht vaart, automobilisme, rijwielen, visscherjj; sport enz. Het „Pavilion Espaguol" beslaat een op pervlakte van 1600 M3 en stelt voor gedeel ten van het Alhambra te Granada. Het geheel is zoo getrouw mogelijk nage bootst, de onderdeeieo zyn te Granada en Sevilla door Spaansche werklieden daarvoor gereed gemaakt. Het eere-salon is een stukje Spaansche Knnst en bevat tapisseriën en oude Spaansche voorwerpen, die een waarde van verscheidene milloenen vertegenwoordi gen. Vanaf den toren van dit gebouw is het een mooi gezicht op de Tentoonstelling. D« inzendingen in de andere zalen, die met smaak zijn gerangschikt hebben een echt Spaansch karakter. Het Nederlandsche Paviljoen gelegen tegen de helling van het Solbosch, gebouwd in Hollandsghe Renaissance styl doet den archi tect Kromhout alle eer aan. (Wordt vervolgd). Bovendien is er een paviljoen waarin alles wat betrekking heeft op leger en vloot is geëxposeerd en le Musée de l'Armée, waarin alle historische stukken, van de Belgische natie, die betrekking hebben op in vroeger en later tijden gedane expedities van het leger, als wapens, vaandels, schilderijen, gravuren enz. zyn tentoongesteld. Het „Pavilion du Brósil" verheft zich te midden van een tuin van 1200 M8. Het is een groot gebouw in styl Louis XVI met een breede hal waarboven een reusachtige koepel en twee hoekgebouwtjes, met Dorische zuilen versierd. De groote Zuid-Amerikaansche Repnbliek heeft niets verzuimd om de voortbrengselen des lands in een uiterlijk en ook innerlijk zoo luxueus mogelijk gebouw te presentee ren. Deze Braziliaan8ciie afdeeling bestaat uit drie onderdeelen de N(jverheidsindastrie, de Landbouw- en de Mijnindustrie. I)e Njjverbeidsindustrie exposeert produc ten van de suikerraffinaderijen, meelfabrie ken, spinneryen, leerlooierijen, stroohoeden- fabrieken enz. De Landbouw neemt een belangrijke plaats in door inzendingen van fijne houtsoorten, het kweeken van de boomen daarvoor en in het bijzonder door de cultuur van koffie, thee, cacao, caoutchouc, tabak en katoen. Wat de mijnindustrie betreft, die is ver- tegeowoord door goud-, zilver- en koper- ertsen en bovendien edelgesteeenten als diamant, robijn en smaragd. Het „Pavilion de ia Tanisie" is een coquet gebouwtje, geheel opgetrokken in zuiver Arabischen styl. Zooals alle Oostersche bouw werken moet het bjj helder weer en een vroolyk zonnetje worden bezichtigd, daar het dan in het goustigsto licht wordt ge steld. Behalve de afdeelingen Mijnbouw en Boschcnltaur zyn daar mooie afgietsels van standbeelden en reproducties vaa mozaïken ook is daar te zien hoe de olijfboom Wordt gekweekt, de appels worden geplukt en hoe de olie daaruit wordt gefabriceerd door middel van een miniatuur moderne olie slagerij. De eigenaardige nationale kleder drachten van de by die afdeeling Üêhoorende personen geven aan het geheel een levondig karakter. In het zich daarnaast bevindende. Pavilion de l'Algérie zyn de voortbrengselen van land en industrie geëxposeerd. Algerjjnsche schoonen in nationaal costuum verkoopeu daar hunne inlandsche artikelen. Twee Kabylen in lands-kleederdracbt zyn ia het paviljoen geposteerd en doen daar politiedienst. Het Pavilion de l'Afrique Occidentale herinnert aan de huizen aan de boorden van den Nig'er. Ook hierin zyn de producten van het land tentoongesteld. Vóór dit paviljoen bevinden zich de zalen van de Belgische afdeeling waarin de land- en tuinbouw een plaats hebben gevonden. De kleine zaal is ingericht voor blijvende expositie vanmachi- neriën, materialen, serres en verwarmings toestellen de groote wisselt zyn exposities van bloeiende orchideeën en bloemencultuur in 't algemeen af met die van warme kas planten, waaierpalmen, rhododendrons, aza- -\ aitzelting gedreigd heelt op grond van welke bedreiging zij vrijwillig geweken ajjti. De minister bljjit weigeren in te gaan op de vraag van deu beer Troelstra. De interpellatie wordt gesloten, onder dankbetuiging aan de Eegeering en de ver gadering verdaagd tot morgen 11 nnr. De Beromacus-encycliek. „De Nederlander" had een artikel gewyd aan de jongste encycliek van den Paus, welke encycliek zooveel opschudding in protestant- gche kringen heeft verwekt. „De Tyd" beantwoordt de „Nederlander" met een uitvoerig betoog over de ontbindende werking van de Hervorming op de „Kerk ran Christus". „De opvatting als moest aan de onzicht bare Kerk de hoogste waarde worden toe gekend zou de orde en tucht, welke Chris tus blijkbaar iu zyn stichting als in een wel geregelde maatschappij gewild heeft tot een ongerijmdheid maken", meent „De Tyd". Overigens ziet men de valschheid van het beginsel in de consequentie van het protes tantisme» dat in zjjn veelvoud van vormen, de willekeur van zyn vry onderzoeken, de veranderlijkheid zyner leer toch niet do waar heid kan zyn. Wie deze consequenties, door werkend tot in de geestelijke anarchie van onzen tyd, met eenige stndie beschonwt, zal dan ook tot de conclusie komen, dat niet door, maar ondanks de Hervorming en haar vernielenden harstocht de Roomsche Kerk zich met haar eenheid in leer en leven heeft kannen handhaven". Het blad wraakt des „Nederlanders" be roep op Frankryk eu werpt de verantwoor delijkheid voor deu droevigen toestand waarin het geloof daar verkeert, op „de dwaal- leeraars, die de balken der samenleving om ver hadden gerameid". En het beslnit als volgt „Als wy ten slotte de voorstelling van „De Nederlander" alsof wy in ons land de „protestantsche beginselen zien toegepast" vlakweg ontkennen, en ons voor die ont kenning beroepen op de Grondwet, waarin van dergelyke beginselen niet gerept wordt, en op bet maatschappelijk, leven, dat ook voor ons vry m geworden niet door het protestantisme van de „placcroten maar door uit Frankryk overgewaaide, hier in den par tijstrijd geworpen denkbeelden" dan hebben wy aan het artikel van „De Nederlander" recht gedaau". Men meldt aan de N. R. Ct. De R.-K. kiesvereeniging Recht en Plicht te Delft zal a.s. Zondag nog een buitenge wone vergadering honden, waarin het bestuur zal mededaelen de ingekomen correspondentie van voorminnen der R.-K. staatsparty en van R.-K. Kamlrleden, bedoelende de voreeniging te doen teifugkomen op haar besluit tot los lating vanl het Statenlid mr. H. A. van de Velde, opdat de coalitie geen schade zal oiutonfiodemr Hjet bestuif zal zich van advies onthouden. Men acht een wijziging van het eenmaal gevallen beslait hoogst onwaarschijnlijk. De sterrekundige Comes Sol&, van het observatorium te Barcelona, heeft in den avond van 2 Juni een belangryke waarne ming gedaan over de kern van de komeet van Halley. Daarover is bericht gezonden aan de centrale te Kiel, die het nieuws weer doorzond aan de verschillende sterrenwach ten. SoJó, heeft n.l. kannen constateeren dat de kern der komeet zich in tweeën heeft gedeeld. Nog wordt omtrent de komeet bericht, dat den 24en Mei aan het observatorium der Technische Hoogeschool te Berljjn, de inte ressante waarneming is gedaan van de be dekking eener ster van de grootte 8l/jdoor de kern der komeet. Na zichtbaar te zyn geweest juist aan deu rand van de scherp- begrensde komeetkern, werd de ster plotse ling onzichtbaar. Na 28.1 sec. kwam zy aan den anderen kant der kern weer plotseling scherp en duidelijk te voorschijn. Deze waarneming, welke werd verricht met een 12-daims refractor, is eenig in haar soort. Nog nooit te voren is de bedekking eener vaste ster door de kern eener komeet op deze wijze geconstateerd. Een vroeger bericht, dat vlak bij de plaats w&ar de komeet van Haliey aan den hemel stond, een andere, kleine komeet zou zyn gezien, heeft geen bevestiging gevonden. Te Oosterhout is Woensdagmiddag de 18- jarige dochter van de familie Damen, terwyl zg aan de deur stond, door den bliksem ge troffen. Zij heeft dientengevolge haar spraak verloren en is eeuigszius verlamd. Ook de woning van C. Oomens aan den Beukenheuvel werd getroffen. De bliksem richtte daar groote verwoesting aan en ver wondde den man. Bij het onweer, dat Woensdag boven Amersfoort losbarstte, sloeg de bliksem op vier plaatsen in, zonder» veel onheil aan te richten. Een begin vmJ brand in twee hui zen was direct geblimeht. Een vrouw verloor door den schriL»^foor eenige uren haar spraak vermogen. Te VlistJ (Z.-H.) is gisterenmiddag de bliksem geJlagen in de boerenwoning van den heer X Streng, zonder evenwel brand te veroorzaken. Van de woning liep een draad naar een scbnnr. Deze draad geleid de den bliksem en in een oogenblik stond dit gebouw in lichte laaie. Er wordt gezocht naar ongeveer ander half duizend Groningers. Immers, volgens de voorloopige uitkomsten der tien-jaarljjksche volkstelling wonen er in deze stad ongeveer 1500 menschen minder dan er volgens het verslag van den toestand der gemeente be hoorden te zjjn. De verklaring van het tekort ligt waarschijnlijk hier, dat zy, die emigree- ren, daarvan geen kennis gaven aan het gemeentebestnnr. (Pr. G. Ct.) In den nacht van j.l. Maandag op Dins dag zjjn de kleeren van de dienstbode van den heer K., te Deventer, in brand geraakt, toen zjj met een brandende kaars op haar slaapkamer iets zocht. Gelukkig hoorde de heer K. haar gillen, wat hem aanleiding gaf naar boven te jjlen, waar hy de tegenwoor digheid van geest had haar onmiddellijk in een wollen deken te wikkelen. Het meisje had evenwel zulke zware brandwonden op- geloopen, dat zjj in het ziekenhais moest worden opgenomen. GeJnkkig zjjn de brand wonden, naar wy vernemen, niet levensge vaarlijk. In het Theologisch Tydschrift had dr. G. A. v. d. Berg van Eysinga geschreven, dat er „alleen in Den Haag niet minder dan 100 familiën worden gevonden, in wier mid den geregeld spiritische séances plaats heb ben." In hetzelfde tydschrift komt na dr. K. H. E. De jong uit Den Haag verzekeren, „dat dit getal van 100 spiritistische families al leen in Den Haag veel te Jaag is opgege ven". En dr. De Jong kan dit weten omdat hij zelf een soort spiritist is; hy is „overtuigd, dat onze individualiteit, ook na de ontbin ding van ons grondstoffelijk lichaam bljjft voortbestaan en onder zekere omstandigheden op de zoogenaamde levende vermag in te werken." GOUDA, 10 Juni 1910. In de zitting van den Gemeenteraad, die door 18 leden werd bijgewoond, (afwezig was de heer Dessing) wefd tot onderwij zeres aan de School No. 2 benoemd Mej. G. N. N. Kruisheer en tot leeraar aan het Gymnasium Dr. Th. Dokkum. Voorts kwam in een voordracht voor hoofd der 2de Bargerschool voor Jongens, daarop zjjn geplaatstL. Dakman te Brummen, C.' J. de Ruwe te Gouda, A. H. Foornier te Oud-Bejjerland, W. den Hoed te Gouda en H. C. Edelman te Rotterdam. In de étalages van de firma C. G. van der Post zjjn vanaf heden geëxposeerd de medailles van de Huisvljjttentoonstelling, ge houden van 2—5 Mei jl. Binnen eenige da gen zal de prijsuitreiking plaats hebben. GASCONTROLE. 10 Juni 1910, 10 uur voormiddag. Drnk 42 m.M. Lichtkracbt 14.4 Kaarsen. WVerXe°d ^Caloriü, De Goudsche Winkeliersvereniging hield gisterenavond boven het Café „de Harmonie" een ledenvergadering, die zeer slecht bezocht was, van de 194 leden waren er 17 tegen woordig. De voorzitter, de beer A. D. van Vreu- mingen, deelde eenige ingekomen stokken mede, o.a. een schrijven nit Hilversum, waar in werd aanbevolen het gebruik vau de Olso ga8spaarbrander en eene missive van het bondsbestnur waarin werd aanbevolen het oprichten van een credietbank voor den mid denstand. Beide missives werden voor kennisgeving aangenomen. Daarna werden behandeld de stokken die op het congres, dat op 20 en 21 Juli te Arnhem zal worden gehouden, zullen worden besproken. Besloten werd voorts de drie aftredende leden van het hoofdbestuur te herkiezen eu voor een vierde plaats de verkiezing van den heer Hazon uit Vlissingen te helpen bevorderen. Tot afgevaardigden werden benoemd de hb, C. C. Erom en I. van Dantzig, tot plaats vervangers de hh. D. B. Grootendorst en L. van der Beek. Het „Algemeen Ziekenfonds voor Gouda" hield gisterenavond eene algemeene verga dering in café „Het Schaakbord". De heer Dr. Evers opende deze vergade ring en bracht een woord van eerbiedige hulde aan wijlen den heer Hartman, secre taris der vereeniging, voor hetgeen hy ge daan had voor den bloei van het Zieken fonds. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, waarnit bleek dat in Maart van 4iet vorige jaar 1351 leden met 1304 kinderen aan het fonds waren, terwyl 11676 recepten werden uitgegeven. De no tulen werden na dank aan den waarnemen- den secretaris onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris bleek dat er in het 4e boekjaar op 31 Maart jl. 1479 leden waren met 1372 kinderen.vterwjjl 12934 recepten werden uitgegoveb,1' aldus vooruitgang van bet fonds. De penning meester bracht hierna verslag nit over den financieelen toestand. De totaal-ontvangsten waren f 81».45 en de totaal-uitgaven f 8184.45, salro nihil. De beeren Bik en Boot, commissie tot het nazien der rekening over 1909, deelden mede dat de rekening was nagezien en in orde bevonden. Aan de orde was thaos de verkiezing van 3 leden voor het nazien der rekening over 1910. De voorzitter stelde voor als le lid der commissie te benoemen de heer Bik, die eveneens zitting had in de vorige commissie en vervolgens te kiezen 3 leder., waarvan 1 een plaatsvervangend lid. Uitgebracht werden 19 stemmen. Uit den nitslag bleek, dat een herstemming moest plaats hebben tosschen' de hh. Lafeber, Visser, Vermejj, Reparon, v. d. Klis en v. VJiet. Gekozen werden als leden de hh. Lafeber met 14 en Reparon met 10 st. en als plaatsverv. lid de heer v. d. Klis met 9 stemmen. Hierna deelde de voorzitter mede, dat aan de beurt van aftreding waren 4 leden van hel bestuur, nl. dr. Bakker Niemejjer en de inmiddels overleden heer Hartman, en 2 be stuursleden gekozen door de leden, nl. de hh. Njjkamp en IJsselstjjn. Voor dr. Bakker Niemejjer, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, was gekozen dr. Levedag en in de plaats van den heer Hartman de heer Teepe als secretaris en de heer Grendel in diens plaats. Bjj acclamatie werden her kozen als bestonsieden de hh. Njjkamp en IJsselsiyn. De voorzitter bracht hierna dank aan dr. Bakker Niemeyer, voor wat deze als vice- yoorzitter voor de vereeniging gedaan heeft. Daar niemand van de gelegenheid tot vra gen stellen gebruik wenschte te maken werd de vergadering gesloten. Gisteren is te Rotterdam bet faillissement uitgesproken van J. C. Wabeke, melkknecht, Noordeinde 218 te Waddinxveen, by C. Tij man; curator mr. M. M. Schim v. d. Loeff. De Algemeene Ledenvergadering van den Ned. Ondheidk. Bond zal dit jaar gebonden worden te Gonda op Vrjjdag en Zaterdag 1 en 2 Juli a.s. De deelnemers worden Vrijdagavond to 8 uur door het DagelQksch Bestuur te Gonda op het stadhais ontvangen, waarna te half negen aldaar de vergadering wordt geopend, welke overeenkomstig de gewjjzigde statuten alleen toegankelijk is voor leden en corres- pondeerende leden van den Bond. Na voorlezing der notulen en van het jaar verslag door de secretaris en goedkeuring van de rekening en verantwoording van den penningmeester wordt de plaats voor de vol gende algemeene vergadering bepaald en wordt de verkiezing gebonden van twee be stuursleden wegens het periodiek aftreden der H. H. Mr. P. J. C. A. Boeles en F. A. Hoefer. Daarna zullen de praeadviezeo in be handeling komeD, uitgebracht door de H. H. Jos. Th. Cuypers en Dr. W. Vogelsang over het vraagstuk der restauratie van monumen ten. Zoodra deze praeadviezen zjjn ingekomen, zallen die in het Bulletin worden gepubli ceerd. Daarna zal gelegenheid gegeven worden tot bespreking vaa onderwerpen in het belang van den Bood of van algemeen oudheidkun dig belang. Zjj, die onderwerpen iu bespre king willen brengen, worden verzocht hier van vóór 29 Juni schriftelijk kennis te geven aan den secretaris van den Bond, Dr. H. E. van Gelder, Cornells Jolstraat 32, Scheve- Dingen. De tweede dag wordt bestemd voor be zichtiging van Gouda en eeu bezoek aan Oudewater. De deelnemers komen te 10 uur v.m. in de Groote of Sint-Jauskerk bjjeen, waarna de rondgang door de stad gebonden wordt onder de leiding van de leden van de Commissie van ontvangst, bestaande uit de H.H. R. L. Martens, burgemeester, H. J. Nederhorst Sr., C. W. van de Velde, J. van Galen, wethouders, Dr. L. A. Keeper, archi varis, L. Koole, gemeente-architekt, Dr. F. H. G. van Iterson, voorzitter vau de Com missie van bet Stedelijk Museum, J. A. P. Montjjn, secretaris-kerkvoogd derNed.Herv. Gemeente, A. Goedewagen Jr., J. van Kra nenburg en W. J. van Zanen. De rondgang zal in verschillende groepep geschieden, waarbjj ook gelegenheid zal gegeven worden om een der Goudscbe pjjpenfabrieken te be zichtigen. Aan den Z.Eerw. Heer pastoor der Oud-Roomsche Cierezy is verzocht om de rjjke kunstschatten dier kerk te mogen bezichtigen. Voor de te bezichtigen gebouwen wordt verwezen naar de in deze aflevering van het Bulletin opgenomen beschrijving van Gouda. Om 1 nnr precies wordt afgevaren naar Oadewater Door de Directie van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek en door den Heer J. L. var. Ejjk zyn twee motorbooten belauge- loos voor dezen tocht beschikbaar gesteld. Op de heenreis wordt gelegenheid gegeven om aan boord te Innchen. Aankomst te Oadewater circa 2.45 Daarca bezichtiging van de stad en vertrek nit Oade water te 3.45. Een korte beschrijving van Oudewater zal in de volgende aflevering van het „Bulletin" worden opgenomen en tjjdig vóór de vergadering aan de leden worden toegezonden. Terugkomst te Gouda omstreeks 5.30 en daarna gemeenschappelijke maaltijd in het Hotel de Zalm aan de Groote Markt te Gouda f 2.50 per couvert. Voor logies, deelneming aan boottocht, lunch en mnaitjjd gelieve men zich vóór Dinsdag 28 Juni door middel van de hier- bjjgevoegde briefkaart op te geven aan het adres van den secretaris der ontvangst commissie Dr. L. A. Kesper. Als hotels wor den aanbevolenHotel „de Zalm* aan de Markt, Hotel „La Station" over het Station en Hotel „de Romein" aan den Kattensingel. Voor hen, die den tocht naar Oadewater per fiets wenschen te maken, wordt de aan dacht gevestigd op de gelegenheid om onder weg het dorp Haastrecht met bet kortgeleden gerestaureerde raadhuis en Heker.dorp met de bekende gerechtspaal te bezichtigen. Gelegenheid tot deelneming aan de be zichtiging van Gouda, den tocht naar Oade water en den maaltijd staat open voor alle leden en correspondeerende leden van den Bond met limine dames en voor de leden van aangesloten vereenigingen. 5e Klasse. Trekking van Vrijdag 10 Juni. No. 8556 premie van f 3000. 8383 i 400. 2064 en 8329 ieder 1 100. Prijzen van I 70 642 3399 9590 11831 13882 15555 17396 1873 7106 11303 1)985 14669 16288 17402 1902 7877 11810 13231 15222 16856 20287 5e Klasse 16e Ljjst No. 8384 f 70 ;n. z. niet. Specialiteit in Nouveautés ÜOUDA. der belangrijke Collectie Nouveauté» en COSTIJM ES-TAILLEUR cn verdere Nouveauté» voor het aan staande Zomer-8aisoen, Predikbeurt bi) de Kemonatrantaobe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 12 Jnni. 's Morgens 10'/. nnr. Ds. H. VAN ASSEN DELFT. Door dezen heb ik de eer te berichten dat een mjjner stemmers geregeld elke week 1 dag te werkzaam zal zjjn. Hoogachtend, Hou. Keil. Plauofabrlek. Westeinde 37, DEN HAAG. Tele,00a No- 2897- OCCASION, een veer goeden SALON- VLEUGEL, klein model.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2