ADVERTEREN. Telephoonnet-Gouda, Prima Voet!!! SAMOSWIJN. BIUNEITLAND. Prima, Gummihakken C. SMITS, Firma Hermaufi, Zoon, Verspreide Berichten. TXit d.e Pers. Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. BOEKAANKONDIGINGEN. II At L CIIO E SI E M Vereeniging AllMRMOil U nistors zitten met een emplooi dat elders niet bestaat. Asquith antwoordde, dat hy de bezoldiging van de ministers in Engoland volstrekt niet te hoog vond. Maar er zoo bü de begrooting gelegenheid zyn de zaak breedvoerig te be handelen. Asqnith, die door zyn tweede vrouw een dochter van wylen Sir Charles Tennant en door zyn vroegore advocatenpraktijk zeer ryk is, kon zeker beter dan vele anderen over salarissen, die voor de meeste leden van het kabinet f 60,000 in het jaar bedtfagen, zoo spreken zonder verdacht te worden, dat hy er voor zich zeil veel om geelt. De lord kanselier krygt 1 120,000, de pro cureur- en de advocaat-generaal van Engeland hebben ondersch. 1 84,000 en 1 72,000 vast en met de emolamenten mee nog heel wat meer dan 1 120,000. Het minste salaris voor een lid van het kabinet is 1 24,000. Van de onder-ministers is 112,000 het laagste salaris. Dat heelt er slechts een. Verder is het 114,400, 1 18,000 enz. De onderkoning van Ierland, die ook lid van het ministerie is, krygt 1 240,000, maar moet ook grooten staat voeren; de lórd-kanselier van Ierland heelt 1 96,000. De heer Roosevelt heelt Londen verlaten en zal nu weldra naar de Unie terugkeeren. Na een alwezigheid van veertien maanden zal hy den 18en Juni te New-York aanko men. Er zal hem daar een schitterende ont vangst worden bereid. Burgemeester Gaynor zal met een aantal autoriteiten zich per douanekotter naar de „Kaiserin Auguste Victoria", waarmee Roosevelt de reis doet, begeven, om hem te begroeten. Roosevelt zal dan aan boord van den kotter gaan en dan onder eeregeleide van de jachten van alle New-Yorksche clubs naar de landings- pier worden gebracht. In Filth-Avenue zullen veteranen-ver- eenigingen en patriotiiche genootschappen uit alle deelen des lauds geschaard staan, om den terugkeerenden staatsman te verwel komen. Een vorstelyke ontvangst dus, maar niet temin zyn er lieden, die beweren, dat die ontvangst aldus is georganiseerd, door de vyanden van Roosevelt, die door al die of- flcieele begroetingen de spontane verwelko ming door de volksmenigte willen trachten te voorkomen. Zou dat niet wat ver gezocht zyn P Nu we toch over Roosevelt spreken, zy hier nog even vermeld, dat de ontstemming in Egypte over de Guildhall-rede van den Amerikaanschen ex-president nog steeds toe nemende is. Het ergst weert zich wel de Alam, het nationalistisch hoofdorgaan, dat in een fel artikel Roosevelt een moordenaar en slachter noemt en dan o. a. tegen hom zegt„De teleurstelling over het verlies van het presidentschap en dus van uw macht, heeft uw zenuwstelsel aangetast. Het bezoek aan Afrika, met zyn brandende zon en doo- delyke hitte, heeft hetgeen nog van uw gees- teiyke vermogens overbleef vernietigd. Men dacht, dat ge gezond van geest waart toen ge Egypte bezocht, men wist niet dat uw geest verward was en dat ge uw verstande lijke vermogens had verloren." Diepe haat hebben de uitlatingen van Roosevelt onder de Egyptenaren dus wet gewekt. DUITBCIILAND. De bladen deelen mede, dat aan Peary op het oogenblik dat hjj te Berlijn zijn voor dracht zon honden, een dagvaarding werd beteekend, om op 28 Joni te antwoorden op een actie tot schadevergoeding, door den Dnitscher Bndolf Frank, tegen hem inge- steld. Frank was, zooals hy zelf beweert, de oenige blanke, die Cook naar de Noordpool verge zeld heeft. m Toen hy ernstig ziek te Utah was aange komen, wilde Peary hem slechts naar Ame rika terugbrengen op voorwaarde, dal aan Peary werden afgestaan olie bontwerken, en ivoor, welke Frank met zich voerde en die het eigendom waren van Frank en Cook. Deze goederen hadden een waarde van 40.000 mark. Frank vraagt nu 10.000 gulden scha devergoeding. TjjfiKIJE. Onlangs meldden we dat de overheid te Konstantinopel maatregelen had genomen om een einde te maken aan de hondenplaag. Volgens nadere berichten zyn die maatregelen zeer onvoldoende geweest. De honden werden opgesloten in hokken die veel te klein waren, niet werden schoon gehouden e,n volkomen verwaarloosd werden. Doode honden bleven liggen onder de levende. De hondenjacht is voorloopig, by gebrek aan de noodige ruimte voor berging der gevangen dieren, gestaakt. Het aantal honden wordt op meer dan vjjftig duizend geschat. Verdenkt gij uw nieren wel? Staat gy op met een ellendig gevoel in uw rug? Pyn in de lendenen en zyden Zyt gy prikkelbaar of moedeloos Zonder energie Is uw urine bewolkt, zanderig of brandend P Heeft uw water een onnatuurlijke kleur P Loost gy te veel of te weinig urine Zyt gy waterzuchtig of rheumatisch? Wanneer gy bet geringste verschijnsel van een nier- of blaasziekte hebt, dan zyt gy nooit veilig voor een plotselinge ineenstorting der nieren of van de blaas. Uw ziekte kan zelfs een hoogeren trap bereikt hebben dan gij denkt en hoe langer zy veronachtzaamd wordt, des te dieper kan zy wortel schieten. Alleen een speciaal nierengeneesmiddel kan iederen wortel van een neerziekte uit roeien en de werkelijke oorzaak der ziekte genezen. Dit is de reden, dat Foster's Rug pijn Nierer. Pillen duurzaam genezen. Zy dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Zy werken in overeenstemming met de natuur en geven aan de nieren hun gezondheid terug, terwijl zy een natuurlyke werking der blaas herstellen, zoodat het bloed behoor lijk gefiltreerd wordt en de vloeibare onzui verheden geregeld uit het lichaam worden afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisteu naam) zyn te Gouda verkrijgbaar by de heereu Wolff Co., Westhaven 198. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Staten-Geiieraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 10 Juni. De behandeling van het wetsontwerp, houdende regeling van de banken van lee ning, wordt voortgezet. A. De heer Schaper verdédigt nader met klem zyn amendement, om te bepalen dat de gemeentelijke banken van leening van 8 uur 's morgeus tot 's avonds 9 uur zullen geopend blyven, en zulks met het doel otó het publiek zooveel mogelijk buiten de par ticuliere pandjeshuizen te houden, die wél van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ge opend blyven, en bij welke dus de pandjes gevers terecht moeten als de gemeenteban- ken gesloten zyn. De heereu de Visser, do Klerk en Drucker raden aan deze zaak aan de praktijk over te laten, aan de gemeentebesturen gelegeu- heid te laten de uren van opening en sluiting der banken plaatselijk te regelen. De heer Drucker acht het een belachelyken eisch, dat de gemeentebanken 13 uren goopend zouden moeten zyn. Hy raadt den heer Schaper aan, zyn amendement in dien zin te wijzigen, dat de eisch van 13 uren vervalt, en vervangen wordt door een formule, waar door de banken gedurende oen redelijken tijd zulleu geopend moeten zijn. Ook de minister betoogt de wenschelijk- heid van lokale regeling der kwestie van opening en sluiting. De heer Schaper handhaaft echter zyn amendement. Zyn tweede amendement (dat geen goederen mogen beleend worden tot den openbaren eeredienst behoorende het ontwerp spreekt alleen van eeredienst) trekt hy in. Het amendement-Schaper betreffende de uren van opening en sluiting der banken, wordt hierop verworpen met 49 tegen 4 stemmen, waarna artikel 4 zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. Door aanneming van dit artikel is nu ook o. a. bepaalt dat van kinderen beneden 16 jaar en van kennelijk beschonken personen door de gemeentebank van leening geen panden mogen worden aangenomen, en ook niet mogen beleend worden voorwerpen, be hoorende tot den eeredienst, of afkomstig van instellingen van weldadigheid, of be hoorende tot kleeding, uitrusting, bewape ning van een krijgsman, beneden deu officiers rang- By het verdere debat neemt de minister een amendement van de commissie van rap porteurs over, waardoor de houder van de bank verplicht wordt bij een verkooping van panden te waken voor een ordelijken gang van zaken, en te zorgen dat de bezichtiging van de panden behoorlijk kan plaats hebben. By een der artikelen wijst de heer Bos er op, dat dit wetsontwerp bepaalt dat de gemeentelijke banken van leening. behalve rente, ook administratie-kosten mogen hef fen, terwijl de particuliere bauken alleen rente, maar geen administratie-kosten mo gen berekenen. Hierdoor nu zullen, vreest spreker, de particuliere banken tot ont duiking gedwongen worden. Dit zou te on dervangen zyn door de bepalen dat ook particuliere banken rente- en administratie kosten zullen kunnen heffen. In dien geest stelt spreker, ook namens verschillende andere leden, een amende ment foor. De minister bestrijdt dit amendement. Het is volstrekt niet de bedoeling, dat de particuliere bauken geen administratiekos ten souden mogen heffen, maar zy inoeten begrepen zijn in één som, die onder de benaming rente wordt geheven. Het publiek toch vraagt niet, bij beleening, hoeveel 't kwyt is, eensdeels aan renten, en anderdeels aan administratiekosten. Het publiek vraagt slechts in 't algemeen hoe veel het te be talen heeft. Ook de heeren Borgesius en de Visser bestrijden het amendement. Op voorstel van den heer de Visser wordt de beraadslaging over de artikelen 34, 35 en 36, waarop dat amendement betrekking heeft, geschorst, ten eide de commissie van rapporteurs gelegenheid te geven, in over leg met den minister tot een bevredigende redactie te komen. Nog wordt een wijziging aangebracht, waar door B. en W, worden verplicht minstens éénmaal per jaar, en overigens zoewfeel meer als noodig blijkt, inspectie op de particuliere banken uit te oefenen. De overige artikelen worden goedgekeurd. Wegens de warmte wordt de vergadering hierop verdaagd tot a.s. Dinsdag, 11 uur. Naar verluidt, zal het in September te verwachten bezoek van den koning der Bel gen en de koningin voorloopig aldus gere geld zyn, dat koning Albert en Zijne Gemalin het eerst te Amsterdam aankomen en aldaar ten Koninklijke Paleize ontvangen worden. Na het verblijf in de hoofdstad zal dan, op de terugreis naar Brussel, een bezoek aan de Residentie worden gebracht. De Pauselijke encycliek. De roomsch-katholieken schrijft de Nieu we Courant profiteeren thans van de op heffing van ons gezantschap bij het Vaticaan, nu 40 jaar geleden. Anders zou thans de Nederland8che regeering, gelijk de Prnisischo, bij het Vaticaan tegeu de jongste encyliek moeten protosteeren. Een interpellatie van liberale zyde zoo in dat geval vermoedelijk niet noodig geweest zyn om de regeering aan die verplichting te herinneren. Zeker zou zy daarop bijtijds op merkzaam zyn gemaakt door die party der rechterzijde, welke de handhaving van het protestantsche karakter der natie in haar program heeft geschreven. De omstandig heid dat het voldoen aan die verplichting wellicht in den boezem van bet kabinet eenig verschil van gevoelen aaa den dag zou heb ben doen treden, zou bedoelde party natuur lijk niet van de vervulling van zulk een principieele taak hebben weerhouden. Voor deze moeilijkheden hebben de libe ralen, die indertijd de opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan bewerkten, de coalitie bewaard. XXXIV. In de politiek is nog altijd niet de ware stemming te beluisteren. Wel heeft de Libe rale Unie de vorige week te Amsterdam een nieuw programma vastgesteld, wat in hare gelederen den moed zal aansterken, maar io het algemeen is het, vooral als men bedenkt hoe spoedig de stembus opengaat, slap in de politiek. De ware stemming ontbreekt ten eenenmale, al zal men op het allerlaatste nippertje wel de gewone opgewondenheid zien om de kiezers op te'porren. Dan komen de rijtuigen en auto's op de kiezersvlakte, dan wordt er „gewerkt", hard zelfs, maar wat ontbreekt is een stevige voorbereiding, die al die agitatie op het laatst onnoodig maakt en die de organisaties zeker doet zyn, dat haar raderwerk in orde is. Wat onze stad betreft, geplakt zal er wor den. Twee kie8vereeuigingen weigerden aan het anti-plakcorapromis mee te doen en zoo is het afgesprongen. Binnen eenige dagen zal onze schilderachtige stad nu weer ontsierd worden door allerlei paperassen in schel-lee- lyke kleuren met namen van candidaten. Toch geef ik bet nog niet op, dat men in de toekomst qog eens verstandiger zal wor den. Is het niet belachelijk, dat men duizen den papieren verspreidt, waarop niets anders staat danstemt A, stemt B. en C. zon der één argument ter aanbeveling van de heeren A, B of C. P Overigens zal het hier wel blyven by het houden van contröle- bureau's en het verspreiden van gedrukte aanbevelingen. Van bijzonder de aandacht trekkende reclame-middelen zal ditmaal wel niets komen. Wel hoorde ik, dat er onder de jongeren gedacht is over iets nieuws o.a. werd aanbevolen de Kameel, die hier voor reclame-doeleinden gebruikt wordt, te horen maar de meerderheid gevoelde meer voor serieuse middelen, zooals de versprei ding van geschriften e.d. Intusschen heeft zich by deze verkiezing iets voorgedaan, dat wel een unicum zal blyven in de geschiedenis der verkiezingen. Er zyn hier vyf vacaturen en der traditie getrouw traden de kerkelijke partyen met drie candidaten in het vunr, een Katholiek, een cbristelyk-historicus en een anti-revolo* tionair. De Roomsche Kiesvereeniging wee», na eenigen stryd over den persoon van den te stellen candidaat, baar secretaris aan, het raadslid Wesseling, een jong, propagandi». tisch aangelegd voorvechter, die nogal veej aan het hoofd heeft. Daar kwam nu onge lukkigerwijze by, dat deze uitverkorene het dezer dagen druk had met het congres voor de gemeentebedrijven, dat te Scheveningeo gehouden is. Gevolgdat de secretaris Wes seling vergat de lijst voor den candidal Wesseling ter secretarie in te leveren. De ongelukkige, die dus in dubbel opzichter slecht afkwam (ais secretaris zal by or m zyn vereeniging nog heel wat van moeten hooren) bemerkte het eerst, toen hij 's avoodg de candidaatstellingon in de bladen Ia»! Kwade tongen hebben my verzekerd, dat het geen vergissing zou zyn, maar opzet, omdat de kerkeljjken meer kans zouden hebben in dien zy zonder katholiek uitkwamen. Nu kan ik dit niet aannemen. Het zou toch waarlijk al te brutaal zyu het besluit der eigen or ganisatie zoo maar te negeeren. En boven dien houd ik het niet voor onmogelijk, dat verscheidene Katholieken, die toch al oiet zoo bijster gaarne op orthodoxe Protestan ten stemmen, nu al bijzonder weinig geneigd heid daartoe zullen toonen, nu hun eigen candidaat is uitgevallen,^hetzij uit vergissing, hetzij met opzet. Indien het dus eeu specu latie is, dan zal het nog te bezien zyn, ol deze winst of verlies zal opleveren^. Van eenig belang zal ook zijn het stemmental, dat een zekere De Voogt op zich zal ver- oemgon deze is n.l. de candidaat van een kiesvereeniging, die haar ontstaan daukt aan eeüige ontevredenen uit andere kiesvereni gingen. Het behoeft geen betoog, dat dit muiten door allen, die iets gevoelen voor een gezonde politieke ontwikkeling, in de hoogste mate afgekeurd wordtwanneer zulke candidaten een belachelyk klein aantal stemmen verkrijgen zal de liefhebberij om ook eens candidaat te zyn er wel afgaan. Vermoedelijk zal de Eerste Kamer na af loop der algemeene Statenverkiezingen er weinig anders uitzien dan daarvóór. De heer Stork, de eenige liberale afgevaardigde voor O vergeel, zal wel SDeu velen, daar deze pro vincie naar rechts óm is, maar voor het overige zullen aftredenden wel herkozen worden. Ook de heer Vau Heeckeren v»n Keil, wiens zetel door zyn houding in onze internationale aangelegenheden in gevaar heeft verkeerd. Nu het echter duidelijk ge bleken is, dat het optreden van dezen anti revolutionair allerminst tegeo dr. Kuyper gericht h geweest het is my trouwens bekend, dat hy, ondanks de behandeling, hem van die zyde te beurt gevallen, nimmer zyn leider heeft willen afvallen nu deze overtuiging zich ook in het rechtsche kamp gevestigd heeft, schijnt de herkiezing van dezeu Senator wel verzekerd. Niets ware dunkt mij, onverstandiger geweest van de anti-revolutionairen indien zy hun afgevaar digde hadden losgelaten iemand als de oud- gezant baron Van Heeckeren snoert men den mond niet, door hem van het Binnenhof weg te jagen, wat zeker voor de rechterzijde ge wogen heeft, het is zelfs niet onwaarschijn lijk, dat de heer Van Heeckeren de égards, die hij tot dusver als politiek man trouw heeft in acht genomen, eenigszins minder zou bezwaren, als men hem uit het publieke le ven had gekeken en hy dus geheel over zyn persoonlijke vrijheid de j^chikkiog. had ge kregen. f De Eerste Kamer/zal nog eenige dagen bijeenkomen in baar qude gedaante voor het afdoen van spoedeisende wetjes, terwijl de Tweede Kamer nog da Octrooiwet wil af doen en ander kleingoed. Ik hoorde, dat er nogal wat bezwaar was tegen het zoo laat in Juni byeenbiyven, maar ten slotte heeft toch de geheele Kamer de Regeering in de gelegenheid willen stillen voor het zomer- recès ten minste één flink stuk af te doen. Het is overigens een typisch bewijs van de weinige belangstelling voor deze Statenver kiezingen, dat de Kamer doodkalm doorver gadert. Maar er zullen er wel verscheidenen eens een dagje spijbelen om „deu boer op" te gaan of in eigen district of woonplaats een handje te helpenals er maar 51 leden present blijven van de 100! Op Scheveningen is thans alles in volle actie, al konden de baden nog niet geomttA worden. Wie had nu ook zulk een pracuW gen vroegzomer verwachtHet stroomt thans iederen dag en vooral 's avonds naar de badplaats, die voor den Hagenaar altijd haar bekoring behoudt, hoe veel men er ook ver keert. Het Berlynsche orkest zorgt weer voor de kunstliefhebbers, het strand en de pier voor de „luchthappers", Kurhausbar en en andere gelegenheden met een strykje voor de liefhebbers vaD een luchtiger kunstgenre en tenslotte zijn daar ook weer de machte- ljjke „sociëteiten" voor hen, die halféén een te vroeg nar vindeD om haistoe te gaan. Hoe lang nog zal het dnren, voor de bad plaats een inrichting ryk is, waar men zich na het fatale sluitingsuur vermaken kan met mnziek, voordrachten, dans en doen waar men geen kans loopt groote sommen te ver liezen aan baccarat-tafel of roulette P Ik ge loof nog altijd, dat dit het eenige en das het beste middel is om de speelgelegenhedén te ontvolken en dus het bestaan onmogelijk te maken. De eigenaardige methode, om politie agenten voor die huizen te plaatsen en den toegang te weigeren aan vreemdelingen en minderjarigen een maatregel waartoe de politie m.i. het recht mist is thans opge geven, nadat eenige artisten, die zich ver bonden hadden om in een dier sociëteiten op te treden de hulp van het gezantschap had ingeroepen, toen haar de toegang tot het gebonw geweigerd was. Onmiddellijk daarop zyn de „posten" ingetrokkender politie is das vermoedelijk van hoogerhand aan het verstand gebracht, dat haar optre den te ver ging. Ik vraag my af, hoe zy het zoo lang gedurfd heeft, waar haar toegang- weigeren geen enkele bepaling in de wet of verordening tot motief had. Door wat na weer de laatste dagen bekend werd, ben ik niet weinig in mijn meening gesterkt, dat de politie haar prestige ernstig schaadt, door iets te doen, waartoe zy het recht mist, ook al is haar bedoeling nóg zoo loffelijk. Wat het politie-conflict met collega Van Raalte betreft, zoo verneem ik, dat deze quaestie in de binnenkort te houden verga dering der Haagscbe Journalistenvereeuigiug ter sprake zal worden gebracht. Het laat zich hooren, dat de journalisten weinig te spreken zijn over het geval, waarbij voor het door den hoofdcommissaris verstrekte insigne zoo weinig respect werd getoond, dat de betrokken jonrnalist, een grjjs en eerbied waardig man, als een boef tusscben twee agenten opgebracht werd. Het kan geen kwaad, dat de pers eens duidelijk te ver staan geeft, dat zy niets moet hebben van het ongemotiveerd ruwe optreden, waarvan onze politie den iaatsten tjjd herhaaldelijk blijk gaf. In den Gemeenteraad heeft een der socia listische leden zich er danig boos over ge maakt dat iets aitgelekt was omtrent de 8tadbuisplannen, waarover ik U iets mede deelde. Het klonk mij wat grappig in de ooren, dat het protest van dien kant kwam, waar men aan die zyde tot pnblicatie van „primeurs" pleegt over te gaan, zonder zich ooit af te vragen of men hiermee niet te ver gaat. Intnsschen zegde de Voorzitter een onderzoek toe hy kon dit moeilijk wei geren. Maar ik durf hem de verzekering te geven, dat by by de couranten geen in lichtingen zal krijgen zij zullen zwijgen als moffeu en volkomen terecht. Er is hier geen enkele reden om de namen der bericht gevers te noemen. Het verontwaardigde raadslid zal zich tevreden moeten Bteilen met de mededeeling dat het onderzoek niet tot een positief resultaat geleid heeft. Zoojuist hoor ik, dat de dader van den jougsten moordaanslag te Scheveveningen aan de verwondingen, die hy zich na het vol brengen van den moord toebracht, is over leden. Het is gebleken, dat hy zyu slacht offer langen tijd heeft lastig gevallen, maar dat het jonge meisje steeds geweigerd heeft op zyn voorstellen in te gaanhet arme kind heeft haar fatsoen met den dood moe ten bekoopen en na is ook haar vijand ge storven. Het is wel een door de bijzonder heden treurig drama. De andere canse célèbre, die van den moord van jhr. G, v. S. op mevr. W. zal binnenkort voor de rechtbank worden behan deld. Er is natuurlijk groote belangstelling voor, doch het is nog de vraag, of de denren in het belang der zedelijkheid niet voor het publiek zullen gesloten worden. Heel waar schijnlijk acht ik dit achter niet, daar de rechtbank niet dan in de hoogste noodzake lijkheid een uitzondering beveelt op den regel van de openbaarheid der terechtzittingen. Een houding, die ook daarom aanbeveling verdient, wyl het minder ontwikkelde pabliek altijd ganw geneigd is om te gelooven, dat de deuren gesloten worden om de bij de zaak betrokkenen een genoegen te doen een verdenking waarboven onze jnstitie ove rigens verheven is. HAGENAAR. Het 7-jarig zoontje van Johannes Van der Zanden te Helmond, viel in de Zuid-Willems vaart juist op de hoogte waar een duiker het kanaalwater naar de fpbriek van de fir ma Van Vli8singen en Co. trekt. Door sterke zniging is de jongen door de bnis gezogen en in de fabriek in een poel te recht gekomen, waar hy eenige oogenblik- ken later levenloos is opgehaald. De politie te Utrecht heeft procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die per advertentie had bekend gemaakt, in verband met een faillissement, verschillende goederen te kun nen verkoopen. Het bleek, dat van 't fail lissement niets waar was. (U. D.) Woensdagavond i|)n te Roelof-Arendsveen twee zoons van L. Ponw, 13 en 15 jaar ond, door denl bliksem getroffen. De oudste was onmiddelfek dood. De toestand van den anderen jongen is zorgwekkend. Te Hoogkerk is Woensdagavond door het inslaan van den bliksem de kapitale boer derij van de familie K. De Boer, bewoond door R. Van Til, afgebrand. Slechts eenig hnisraad werd gered. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond is de bliksem te Noord- wolde (Fr.) geslagen in een huis van den stoelenfabrikant G. Groen, bewoond door P. Bollen. In de schuur had de heer Groen eenige duizende stoelen geborgen. Bpna niets werd gered, ook een geit en twee scha pen kwamen in de vlammen om. Het huis was verzekerd, maar de inboedel van Bol len niet. Met het oog op de groote uitsluiting, welke te Enschedé door de Fabrikantenvereeniging is geproclameerd, heeft het hoofdbestuur van den Christelyken Textielarbeiderabond Uni- tas besloten, van zyn leden een extra-by- drage te heffen van ten minste 10 cents per week. Te Nieuwe-Pekela (Gr.) is vacant de be trekking van hoofd der school in wyk I. Wegens gebrek aan overeenstemming tus- schen B. en W. en den districts-schoolop- ziener is een vergelijkend examen gehouden. Met de naar aanleiding daarvan opgemaakte voordracht kon de Raad zich niet vereenigen, wyl daarop niet voorkwam de eerste onder wijzer aan de bedoelde school. De Raad besloot 18 Mei jl. de benoeming te verdagen, om de ouders gelegenheid te geven aan den schoolopziener te verzoeken, dien onderwijzer alsnog op de voordracht te plaatsen. Een der voorgedragenen had zich*., nl. terugge trokken ten gevolge van een ontvaugen dreig brief. Thans heeft de Raad, nu het adres der ouders deD schoolopziener geen aanleiding had gegeven wijziging in de voordracht te brengen, No. 1 benoemd, deu heer E. Meyer, h. d. v. te Alteveer (gem. Onstwedde), die verzocht had niet verder in aanmerking te komen. De Koning heeft gunstig beschikt op het verzoek van Mr. M. J. N. Spaargaren om gratie voor het meisje dat zich in het Waren huis te 's-Gravenhave schuldig had gemaakt aan diefstal en veroordeed was tot gevan genisstraf. Deze straf is door H. M. ver anderd in eene geldboete. Gisteravond heeft de politie uit het buiten- IJ te Amsterdam het l|jk opgehaald van een heer, v. E., wiens kleederen men aan den Waterlandschen dyk had gevonden. Het lyk is naar Durgerdam gebracht en herkend. De gedenkplaat, die geschonken zal worden door de Vereeniging „Onze Vloot" aan het nieuwe oorlogsschip „De Zeven Provinciën" en waarvan de vervaardiging is opgedragen aan prof. Dake, wordt als volgt beschreven De koperen plaat is 53 X 73 centimeter groot. De voorstelling is omsloten door een breeden, geornaraenteerden rand. Bovenaan ziet men de wapens der zeven provinciën. Links bovenaan het portret van Michiel Adriaansz. de Ruyter, omgeven door lauweren en tropee. Onder het portret zweeft een vrou wenfiguur „De Faam", die haar trompet richt naar een voorstelling naast het portret, waarop het oude admiraalschip is afgebeeld, stil zeilende op de wjjdgestrekte zee. Achter haar de stralen der opgaande zon. Beneden aan den rand twee op hoorns toeterende tri tons en een afbeelding van het nieuwe oor logsschip, waaronder het wapen van het koninkryk der Nederlanden. Het ingesloten veld binnen den rand bevat den tekst, vast gesteld door den Minister van Marine. Deze tekst luidt als volgt: „DE ZEVEN PROVINCIËN", genaamd naar het beroemde admiraalschip van Michiel Adriaansz. de Ruyter, te Delfshaveu gebouwd, voor de admiraliteit van de Maze; in den jare 1665 voltooid en naar zee vertrokken. Was 163 voet lang, 43 voet wjjd en 15 voet hol, telde 80 metalen stukken en was bemand met 475 koppen. Nam deel aan de volgende belangrijke feiten: 11—14 Juni 1666: Vierdaagsche zeeslag. 4—5 Augustus 1666: Meesterlijke terug tocht van Mich. Adr. de Ruyter. 19—29 Juni 1667: Tocht naar Chattam. 7 Juni 1672: Zeeslag by Solebay. 7 Juni 1673: Zeeslag by Schooneveld. 14 Juni 1673: Zeeslag in de Noordzee. 21 Augustus 1673: Zeeslag by Kykduin. 19 JuB 1674: Mislukte aanval op Marti nique. 29 Mei 1692: Zeeslag by Barfleur. Werd in 1694 voor sleet verkocht. De voorstelling wordt in het koper geëtst met krachtige decoratieve lyn. De lijnen wor den met zwart ingevuld, de plaat dan sterk vernist en achter glas in stevig kader tegen een wand op het dek van het schip bevestigd. Bjj het maken der fondamenten voor een nieuw gebouw op de plaats waar tot voor kort de Groningsche kook- eu huishoudschool heeft gestaan is een merkwaardige vondst gedaan. De werklieden hebben daar een zoogenaamd Jacoba van Beieren-potje gevon den, drie meter onder den grond. Het is uit het begin der 15e eeuw afkomstig. (P. Gron. Ct.) Het „N. v. d. D." schryft, na te hebben herinnerd aan de schoonheid van de ver schijning der komeet onder gunstiger omstan digheden dan op onze breedte En dat zy, toen er eens een gnnstg oogea- blik kwam, ook by ons volstrekt niet zoo on- beteekenend leek als men wel meende, blijkt uit een zeer merkwaardige foto, die de beer W. van der Eist, cand. wis- en natuurkunde, te De Bilt-Station, zoo vriendelijk is ons te zenden. De plaat werd 20 minuten belicht en vertoont do zeer heldere komeet met een flauwen staart, die gemakkelijk 10 graden ver te volgen is. Dit is misschien wel de éénige photographic van Halloy's beroemde komeet, die, by de tegenwoordige verschijning, in ons land gelukt is. Dezer dagen heeft de burgemeester van Amsterdam, jhr. Röeil, een dreigbrief ont- vangen, waarin hem werd aangemaand, op een bepaalden dag en uur, iemand op den Dam te zenden, die den schrijver f 100 moest ter hand stellen. Indien aan het schrijven geen gevolg werd gegeven, zoo stond er, zou er een misdrijf gebeuren, waarvan het gezin des burgemeesters het slachtoffer zou worden. 't Is der politie gelukt, de schrijvers 't bleken er twee te zyn in handen te krijgen, 't Zyn twee bekende landloopers. Zy werden gearresteerd op het oogenblik, toen zij zich i. b. aan een van de politiebnreau's kwamen aanmeldefyom gratis nachtverblijf. Zij zyn op last van -den officier van justitie naar het huis van bewaring gevoerd en daar ingesloten. (N. v. d. D.) In den Iaatsten tyd worden de bloemen dalers verontrust door geruchten, dat in Aer- denhout wederom naaktloopers gezien zyn. En door de heele Nederlandsche pers heet het weer: de Bloemendaalsche naaktloopers Het „Haarl. Dbl." meldt dat van die naakt- loopers-historie niet veel aan is. Wel zyn er half-naaktloopers in Aerden- bont, maar zulke, die geen vrees behoeven aan te jagen. Want de zaak is, dat deze half-naaktloopers zjjn jongelui, die oen natuurlijke leefmethode volgen: vegetariërs, die met lange haren, blootshoofds en bloot- beens Aerdenhout doorwandelen. Maar al lerlei onfatsoenlykhedens zyn do jongelui- verre. Van „Uit onzen Bloeitijd", uitgave Hol- landia-Ürnkkery Baarn, verscheen „Kerkelijk opzicht en Tucht" door Dr. S. D. van Veen, hoogleer&ar aan de Iiyks-universiteit te Utrecht. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniekno. 11 van 11 Juni opent met een foto van de courses te Bussura en geeft geïllustreerde artikelen over de courses te Duindigt en Leeuwarden, voetbal wedstrijden te Rotterdam, de Hygiënische Melkstal „De Haan" te Hillegersberg, de tweedaagsche hondenteutoonstelling te Breda, Leysin en zyn Sanatoria (Zwitserland). Voorts uit Schouwburg en Concertzaal, gewijd aan Het Kleine Tooneel met portretten van den oprichter Speenhof on zyn gezelschap, Kro niek van de Week, Personalia, fenilletoo en caricaturen uit 't Buitenland. Het Leven, no. 23 van 10 Juni, bevat de volgende geïllustreerde artikelen en foto's De groote vergadering van den Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenarende courses te Bussum op 5 Juni, met fraaie foto'shet tramongeluk te Oud-Beierland nog enkele fraaie foto's van de Juliana- feesten te Amsterdam, w.o. de Hebreeuwsche Aubade een interessant artikel over Huissen en zyn Omdrachteen uitvoerig artikel over Tempels en Paleizen in Assyrië en in Baby- loniëfoto's van het dertigjarig bestaan der Edamsche Gymnastiek-vereeniging „Friedrich Ludwig Jahn"; wereldkampioenschap worste len en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de reproductie van een schilderij van G. J. Staller (Jodenbuurt). De Prins geeft ook deze week een groot aantal foto's van het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam, zoowel van de vorstelijke fa milie als van den grooten optocht, verder zyn opgenomen kiekjeqvan een buitengewone hondenfamilie, een gezicht op den Amstel- oever, waar 50 woonwagens naast elkaar zijn opgesteld, gezichten van de Hawai-eilan- den, het raadhuis te Graft, imitatie in suiker van om stadhuis, kijkje in den Rottantuin ♦te Buitenzorg, kroniek van de week, perso nalia, eenige schetsen en het kindernummer „het Prinsesje". Pak me mee no. 11 van 11 luni geeft ver- schillende foto's van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, de Historische optocht en het Waterfeest op don Amstel, de voetbal wedstrijd en de roeiwedstryd te Rotterdam, de Fransche onderzeeboot „Pluviöso", die naby Calais zonk, actueele foto's, feuilleton, schetsen, een artikel met illustratie van do Compagnie Wielrijders van het Ned. Leger, schetsen en kindernummer. Geboren: COBNEDIS JOHANNES, Zoon van C. J. DE RUWE en W. F. C. I)E RUWE- •Vrasckkn. V Bjj dozen betnigen w(j onzen dnnk^ aan allen, die ons hanne belangstelling ge toond bobben by bet overlpden van onzen dierbaren on overgeteljjkon Vader, Ilehnwd- en Grootvader en Vriend. !G. J. C. HARTMAN, Arts. M. D. HARTMAN- Krttutz. .1 ANNIE HARTMAN. Gouda, J. C. CALKOEN. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling ter gelegenheid van ons huwelijk ondervonden betuigen w|j ook namens wederzydsche familie onzen harteljjken dank. A. A. NIJVEDDT. M. NI.IVELDT-— BlAHKRIt. Boskoop, 11 Juni 1910. Aangesloten Tel. No. 239. ASCH, A. A. C. VAN, Aard- appelen- en Fruithandel, Kleiweg 12. 238. BEEK, L. v. n., Koloniale- waren, Comestibles enz., Lange Tiendeweg 45. 66. KOEMAN EGETER, Kaas handel, Gouwe 98. Merk „TUE CKItT', (gegarandeerd). Merk ,TIIM SUCCESS" (gegarandeerd). Verkrijgbaar bij KLEIWEG 48. (Allo reparation en aangemeten werk) 0.1 cent per Jteuch. Aanbevelend, \i Afderling HHOKKKNIIIIIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA" Deze inrichting stelt zich ten doel oin oude, gebruikte en overtollige hnishondelyke voorwerpen wnlke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan minge« goeden voor goedkoope pr|jzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging ,Ar- mentorg".

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2