advertemteiT I). SAMSOM. BINNENLAND. VEIUiADËttlNG VAN DEK GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Veemarkt te Rotterdam. ivroNini Hantels, Costumes, Blossen. makkelijk herkenbaar worden foor vrienden en bloedverwanten. Het vermaarde Crystal Palace te Londen is in financieele moeilijkheden. L)e schold bedraagt 61 millioenmaar de waarde der bezittingen is geschat op 7 ton meer; doch de onderneming heeft geleden onder ver keerde leidingde uitgaven zyn te groot geweest. Er is na kans dat do bezittingen verkocht zullen moeten worden, endebouw- specalant zich van den grond meester maakt. Rusland. In de verschillendo stroken van Znid- ttusland breidt do cholera zich weder uit. In de laatste week werden in het gou vernement Kkaterinoslaw 129 gevallen aan gegeven en t overleden 07 personen aan de gevreesde ziekte. Ook te Petersburg zijn eenige verdachte gevallen voorgekomen. Amkkika. Door ambtenaren van het departement van financiën der Vereenigde .Staten is beslag gelegd op een aantal ladingen Panama hoeden, samen een waarde vertegenwoordi gend van een millioen dollars, en wel we gens te lage aangifte bij de donane. Op last van het departement van financiën had de geheime politie sinds maanden reeds hare aandacht gew(jd aan den invoer van dit artikel, zich op de hoogte gesteld van de werkelijke prijzen «n deze daarna verge leken met do waarde, waarvoor zij aange geven werden en r4j was zoodoende tot de ontdekking gekomen, dat de honden 50 pCt. en somtijds nog meer beneden de feitelijke waarde werden aangegeven. Een New-Yorkscb millionnair te Seattle verblijf houdend, heeft een nieuw vermaak uitgedacht, waarvan de afloop echter niet zal aansporen om het door hem gegeven voorbeeld te volgen. De man kwam nl. op den zonderlingen inval, dat een gefingeerde roovarovorval op zjjn rijtuig oen allerheerlijkst amusement voor zyn gasten zou zijn. En zoo reed hij dezer dagen met zjjn vierspan uit, met een zestal dames. Onderweg op een afgelegen plek sprongen plotseling de echt- genooten van enkele der dames met eenige vrienden, allen gemaskerd, te voorschijn en mot hun revolvers dreigend dwongen zij het damesgezelschap haro kostbaarheden uit te leveren. De «grap" slaagde maar al te wel. De dames meenden roet heusche roovers te doen te hebben, en in plaats van blij te zijn over dat interessante avontuur vielen er enkele dames vau schrik in zwijm, terwijl do anderen in haar zenuwachtigheid zich "met flesschen en andere voor de hand lig gende voorwerpen trachtten te verdedigen. Toen het gezelschap te Seattle terugkeerde, deden de dames, die nog steeds uiet over den waren aard van het avontuur waren ingelicht, althans de geruststellende mededeelingen van den gastheer niet vertrouwden, aangifte bjj do politie. Onmiddelyk trok dozo er op uit en zü arresteerde do bedrijvers van den aan slag, die na de noodige inlichtingen te hebben gegeven weer op vrije voeten werden ge steld. De vernuftige ontwerper van dit nieuwe vermaak heeft, nu do zaken zoo ziju geloopen, veel spijt, en hy verklaart thans openlijk, dat de „grap" mislukt is, daar men uiet voorzien had, dat de dames het geval zoo ernstig zouden opnemen. Navolging zal het denkbeeld in de Amerikaansche society, nuar men nu gelukkig mag verwachten, wel niet viuden. Tuhkub. Op den zg. „conventioneelen" trein, een snpplementairo trein van de Orient Express, werd Zatermorgen bi) de Lnlebonrgasbnrg te ('onstantinopel een aanslag gepeegd De burg zakte in ou enkelo wagens, o. a. de postwagen, vielen in het water. De machi nist werd gedood, negen personen werden gewond. Het aanzetten van de remmen deed den trein derailleeren voordat de borg ge heel bereikt was. De aanslag was vermoedelijk bedoeld tegen Machmoed Sjifket Pasja, die met dezen trein nit Albanië zou terugkeeren, maar zich by nader inzien te Saleniki inscheepte. Na het enquéte-debat. Het Yad. schrijft In De Standaurd kwam Vrijdagavond de volgende driestar voor: tIu zyn goodo oogenblikken iade heer Goeman Borgesius een uitnemend parle mentariër. „Zoo in de zitting van 3 Juni jl. toen hi) met kracht protesteerde„tegen een wyzo, zoo liet hjj zich uit, niet van argu menteren, maar van beschuldigen van de ergerlijkste feilen". „Het peil der debat- tau, zoo ging by voort, wordt in deze KaïuT iu hooge mate verlaagd, indien men op deze wyze doorgaat". „Een week vroeger daarentegen wee by nog in een anderen moesson. Toen bleef zyn protest nit, en stemde by zelfs voor het Enqoéte-voorstel, waarbij het nog heel anders toeging dan nu by de quaestie van hel arsenaal." Voor ieder, die niet alleen „De Standaard" leest, zal het dadelijk in het oog springen, hoe weinig zich liet stemmen voor een en quête en het opkomen tegen het in de debatten betrekken van ambtenaren tot een vergelij king leeneo. Daarom vinde deze driestar geen bestrij ding. Zij heeft overigens wel een guitigen kant dr. Knyper en Het Arsenaal... Zy zyn beide van historische waarde Onze Minister van Binnenl. Zaken heeft Taganrog (Rnsland) besmet verklaard wegens Aziatische cholera. VRIJDAG 10 JUNI 1910. 13. Een schrijven van B. en W. hou dende voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de school voor gewoon L. O. No. 2. 14. Een schrijven van B. en W. hou dende voorstel tot vergunning aan de Goud- scho, Waterleidingmaatschappij tot het aan gaan eener geldleening. 15. Een schrijven van B. en W. tot verkoop van grond aan de Verlengde Prins Hendrikstraat aan P. Verkaik. 13-15 zyn gedrukt rondgedeeld en voor h^den aan do orde gesteld. 10. Een schrijven van B. en W. tot vorloenen van vergunning aan de firma J. Slegt Voor het bouwen van 10 woningen aan de Derde Kade. Ter visie. 17. Een rapport van B. en W. omtrent de in hun handen gestelde adressen betref- fonde do wokelijksche kaasmarkt. Ter visie. 18. Een schrijven van B. en W. waarbij het voorstel wordt gedaan tot verloenon van steun aan de commissie voor een alhier to houden tentoonstelling van toegepaste eloctriciteit. Ter visie. 19. Een schrijven van B. en W. hou- dondo voorstellen betreffende deelneming van leerlingen dor scholen voor gewoon Lager Onderwijs aan schoolrëisjes. Ter visie. 20. Een schrijven van B. en W. hou- dondo voordracht ter benoeming van een ondorwijzor als hoofd van de 2do Burger school voor Jongens alhier. Ter visie. 21. Een schrijven van Mej. C. Spruiit houdende vorzoek om eervol ontslag aan do school voor gewoon L. O. No. 2 in ver band met haar benoeming tot ondorwyzeres aan de lsto Burgerschool voor meisjes. De VoorzitterIk heb de oer U voor te stellen hot gevraagd eervol ontslag te ver leunen overeenkomstig het verzoek en het to doen ingaan op 15 Juni a.s. Aldus besloten. "*22. Een adres van H. A. Toen, hou dende vorzoek Om ontslag als amanuensis van de Burgeravondschool. De Voorzitter: Namens B. en W. heb ik do eer U voor te stellen het gevraagd eer vol ontslag te verleenen met ingang van 1 September a.s. Aldus besloten. 23. Twee adressen der Afd. Gouda van het Nod. Onderwijzersgenootschap houdende verzoek om herziening van de fiezoldiging der onderwijzers belast met het onderwns iu de vreemde talen, in de wiskunde en de onderwijzeressen in de handwerken buiten de gewone schooltijden. In handen van B. en W. om daarover advies uit te brengen. 24. Een adres van den Ned. Schilders- gezellenbond betreffende het verbod van loodwithoudende verf. In handen van B en W. ter afdoening. 25. Een adres van J. N. Both te Jut faas houdende verzoek om niet over te dragen het voriengde deel der P. C. Both- straat. In handen van B. en W. om daarover advies uit te brengen. 26. Een adres van Middelkoop en J. Valk houdende verzoek om niet over te dragen de Graaf van Bloüsstraat. In handen van B. eb W. om daarover advies uit te brengen. 27. Een voorstel van B. en W. om aan den heer J. A. v. Rijn v. Alkemade te ver- koopen een stuk grond aan het van Bergen IJzendoornpark. Ter visie. De heer van Eijk M. de V., mag ik voor wy tot de behandeling der agenda overgaan nog even terugkomen op dat rapport der Kamer van Koophandel, waarover gespro ken is en aan B. en W. verzoeken ook dat rapport in zyn geheel te doen drukken en aan de leden van den Raad thuis te zen den. De gelijke rapporten van vroegere jaren zijn ook in de gewone stukken opge nomen. De VoorzitterIk wil gaarne bij B. en W. uw verzoek overbrengen om dat rap port te doen drukken. Aan de orde De samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van drie leden der Prov. Staten. De VoorzitterMag ik den heeren Bok hoven, Nederhorst en v. d. Velde verzoe ken het stembureau te willen vormen a. Eerste district, waarvan de Burge meester ambtshalve Voorzitter is. Twee gewone leden: de heer v. d. Velde 17, de heer Kolijn 17, de heeren IJsselstijn en Prince ieder 1 stem, zoodat benoemd zijn de heerenKOLIJN en VAN I)E VELDE. Een buitengewoon lid de heer v. Iterson 16, de heer Dessing 1, 1 stem in blanco, zoodat benoemd is de heer VAN ITERSON. b. Tweede district. Voorzitterde heer Dessing 13, de heer Knuttel 5 stemmen, 'zoodat benoemd is de heer DESSING. Twee gewone leden de heer Jaspers 16, de heer Knuttel 15, de heer Jongenburger 3 stemmen en de heeren IJsselstijn en Des sing ieder l stem, zoodat benoemd zijn de heeren JASPERS en KNUTTEL. Een buitengewoon lid de heer de Jong 16 st., 1 in blanco en 1 ongeldig, als be vattende de toevoeging: „als Voorzitter", zoodai benoemd is de heer DE JONG. c. Derde district. Voorzitterde heer van Eijk 17 st., de heer van der Torren 1, zoodat benoemd is de heer VAN EIJK. Twee gewone leden de heeren Bokhoven en Muijlwijk ieder 16 stemmen, de heeren Jongenburger, Kolijn, v. d. Velde en Ver geer ieder 1 stem, zoodat benoemd zijn de heeren BOKHOVEN en MUIJLWIJK. Een buitengewoon lidde heer Herman 17 st. en 1 in blanco, zoodat benoemd is de heer HERMAN. Aan de orde De bonoeming van a. eene onderwijzeres aan de school v. g. 1. o. No. 2. Met ftlgemeene stemmen op één na wordt benoemd Moj. G. N. N. KRUISHEER te Bleiswijk, 1 stem wordt ongeldig verklaard alB bevattende den naam van Iterson. b. een leeraar aan het gymnasium in de oude talen. Met algemeene stemmen wordt benoemd Dr. Th. DOKKUM to Snoek. Aan de orde De rokoningen over 1909 van a. de Volksgaarkeuken, sluitende in ont vangsten en uitga von met f 6173.34; b. hot Hoffman's-gesticht, sluitende in ontvangsten en uitgaven met 9483.87 4 c. do Bank van Leening, sluitende in ont vangsten met een bedrag van f 72630,82 en in uitgaven mot een bedrag van f 72789.49, mot éen nadeelig saldo dus van f 258.67. Worden allen goedgekeurd. Do VoorzitterIn verband hiermede stel ik u voor de hierop betrekking hebbende post op de gemoento-begrooting te verhoo- gen met f258.67 en de post „Onvoorziene uitgaven" met een gelijk bedrag af te schrijven. Aldus besloten. Aan de orde De suppletoire begrooting voor 1909 van het Vereenigd Wees- en Aelomoeseniershuis. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan do orde Herstemming over het amendement van den heer J. Vergeer op en de stemming over het voorstel in zake de uitgaven voor de 9e volkstelling. De Voorzitter: Ik breng den Raad in herinnering, dat het amendement van den heer Vergeer tot strekking heeft aan het secretarie-personeel toe te kennen het be drag van f 0.60 per uur in plaats van f 0.50. Het amendement-Vergeer in herstemming gebracht wordt aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. Vóórde heeren Prince, Vergeer, v. Eijk, Jaspers, v. d. Ree, IJsselstijn, de Jong, Knuttel, v. d. Velde, van Iterson en v. d. Torren. Tegen: de heeren Jongenburger, Muyl- wijk, Kolnn, van Galen, Bokhoven, Neder horst en Herman. Het voorstel van B. en W. wordt thans gewyzigd in den geest van het amendement- Vergeer en zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Het voorstel tot goedkeuring van het Reglement voor de gemeentelijke arbeids- beurs. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging van eenige comptabele besluiten. De Voorzitter: Bij dit voorstel heb ik de eer mede te deelen, dat door Gedeputeerde Staten overbodig wordt geacht één der drie besluiten van comptabelen aard, door den Raad vastgesteld in verband met de wijzi ging van de begrooting tot het aangaan eener leening voor de electrische centrale. Gedeputeerde Staten geven in overweging om één van de drie besluiten, het over brengen van het nadeelig saldo op de post „uitgaven voor de centrale", in te trekken. De Raad vereenigt zich zonder discussie en hoofdelijke stemming met het yoorstd tot wijziging der comptabele besluiten ala ook met het voorstel tot intrekking van één der drie besluiten in verband met 4* centrale. Aan de orde De voorstellen tot uitgifte van gerioleer- den grond in huur. Worden zonder discussie en hoofdelijk! stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot wijziging der Gemeente* begrooting 1909. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel om de Goudsche Waterlei dingmaatschappij te vergunnen een geld leening aan te gaan. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het voorstel tot aankoop Van perceelen in het St. Anthonieklooster. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. (Wordt vervolgd). De actie tegen de speelhuizen. Naar meu verneemt hebben de Fransche zangeressen en actrices, die de gemeente 's-Gravenhage tegen a.s. Dinsdag gedag vaard hadden tot schadevergoeding, door dat z(j door de politie werden verhinderd het geboQW der Deliclub te Scheveningen binnen te gaan en daardoor haar contract niet konden nakomen, Zaterdag die dag vaarding ingetrokken, omdat zjj sedert die dagvaarding niet meer door de politie ge hinderd werdende zaak zal dns niet voor komen. Te Zwijndrecht brak Vrijdag een geweldige brand nit in een loodgieterswerkplaats. Terwijl 4e patroon bezig was een flesch met benzine te vallen, sprong zjjn hond tegen hem op, met het gevolg dat de flesch omviel en de vloeistof zich snel over don grond verspreidde. Ten gevolge van de hitte ver dampte de benzine en werden die gassen in brand fgg^oken door de vlam eener op enkele meters afstand staande brandende soldeer- lamp. Een poging om het vnur met behulp van een minimax te verstikken bleek vruch teloos. In een oogwenk stond de gansche werkplaats in brand en sloegen de vlammen naar buiten, zoodat de patroon nauwelijks tyd had zich bet lyf te bergen. De hond, die het onheil veroorzaakt had, kwam in de vlam men om. De brandweer wist het vuur te blusschen, maar het huis is geheel uitgebrandde maren zyn slechts voor een «leel bijjven staan. Dr. De Gelder deelt aan het HU. mede, dat hy reeds een nitvoerig stak, gericht aan de enqaête-commi8sie in zake het beheer der G. E. W. te Amsterdam, gereed heeft wdarin hjj meent pant voor paat de beweringen van den directeur, den heer Roessing, weerlegd te hebben, en tot de slotsom komt, dat al diens beschuldigingen aan zijn adres op on juiste voorstelling berasten. Naar aanleiding van het amoveeren van het zg. oadste hais van Amsterdam in de Kraaiengang by de Prins Hendrikkade deelt de architect G. Van Arkel aan bet „Hbl" mede, dat in overleg met den architect J. W. F. Hartkamp Jr., daartoe namens de eigenaren de heeren Gebr. Van Leer in staat gesteld, de verschillende onderdooien van bet gebouwtje, die voor de geschiedenis en kunst merkwaardig zijn, een plaats znllen vinden in het Stedelijk Museum. De mogó- lykheid is niet nitgesloten, dat het geheele gebouwtje in den tuin weer wordt opgesteld. Door de politie te Sebeveningen is een vreemdeling aangehouden, die in de laatste dagen in den Haag en op de badplaats goe den sier maakte, zonder in 't bezit te zyn van middelen. Als 'tin restanrants en kof fiehuizen op betaling aankwam, bad hg zijn portemonnaie vergeten. In den Haag had hg verschillende kamers gehnnrd en hier en daar geld weten los te krygen. Een stouter stak, het verkrygeo van een automobiel van een firma te Voorburg, werd verydeld door de Scheyeningsche politie. Ten gevolge van een gebrek aan de pomp bad bet gezin van den bosch wachter Da ve laar, wonende in de banrtschap Kallenbroek, gemeente Barneveld, dezer dagen de onvoor zichtigheid ongekookt beekwater te gebrui ken. Weldra werden allen, nameljjk man, vronw en drie groote kinderen, zoo ernstig ongesteld, dat de ben behandelde geneesheer voor bet behoud van bon leven vreest. Tot on toe is echter niemand van bet gezin overleden. Twee scholeksters bonwden Iran nest tns- scben de rails op de Holl&ndsche baan in den Frieschen Zaid westhoek. Eiken dag ra telden de treioen over de eitjes en juist zou het naar het scheen op een broeden gaan toen passeerende schoolknapen het nest ont dekten, een slaiptocht op den weg waagden en de vogelplanncn verijdelden. Toen de tram te 7.35 aan het station Vries-Zaidlaren aankwam en de reizigers joist waren nit gestapt, sloeg de bliksem in het stationsgebouw. De trarakoetsier B. Boer, in de onmiddellyk nabijheid aanwezig, viel tegen d9n grond en werd in het café Bult huis tot bewustzijn gebracht. Brand werd niet veroorzaakt. Een buitengewoon zwaar onweder, dat een uur aanhield, woedde Vrijdag boven Olden- zaal en omstreken. De bui ging vergezeld van hevigen stortregen, waardoor de straten in rivieren schenen herschapen. Behalve dat boomen door den bliksem werden getroffen, sloeg ook 't hemelvuur in de houtbergplaats van den timmerman Koekenberg, veroor zaakte materieele schade, doch geen brand. Te De Lotte trof de bliksem de groote boerenbehuiziog op 't erve „Harbert", eigen dom van den heer A. v. Wnlfften Palthe te Almelo. Alles werd door 't'vuur vernield alleen het vee werd gered\ Alles was ver* zelterd. lodens bet hevige onweder van Vrijdag avond is de bliksem geslagen in de woning van den landbonwer Van Schoten in de Beeldhouwerstraat te Arnhem. Een lamp werd van het plafond geslagen. De groote toren te Arnhem is door den bliksem getroffen en de weerhaan vernield. Het uurwerk is stil blijven staan. In een weide bij Plattenbnrg is een koe door den bliksem gedood. In het gemeentelijk tele- pboonnet zyn vele storingen. Door dan regen liepen eenige laag gelegen straten geheelonder De moord op de Nic. Witseckade te Am sterdam. Naar mén verneemt wordt door de ge- neesheeren dr. Schneiders en dr. Meyer een onderzoek ingesteld naar de verstandelijke vwmogens van P. Ronner, zoowel als van linke Beetsma. De zich nog steeds in voor arrest bevindenden verdachten wordon op 't oogenblik niet meer door familieleden be zocht. Van de zyóe *un het Parket schijnt men bezwaar tegen deze bezoeken te heb ben geopperd. Niet onmogelijk is het dat een brief gericht tot de moeder van Ronner door de hoofdverdachte Imke Beetsma aan leiding hiertoe heeft gegeven. Men herinnert zich dat Imke Beetsma on middellijk na haar arrestatie verklaarde, dat de andere aangehoudene door haar ont boden zon zyn ten einde een rok te komen halen. Hij zon zich hiermede verwijderd hebben en later buiten medeweten van Imke het huis, waar de gruwelijke misdaad plaats had, weer zijn binnengeslopen No bevond zich deze rok reeds voor dat de noord plaats had, ten huize van de moeder van Pieter Ronner. Het ligt dus voor de hand dat de verklaring van Imke Beetsma in strijd met de waarheid was. Eenige weken geleden schreef Imke Beets ma de moeder van haar medeverdachte een briefje van den volgenden inbond jé-.' Mejnffronw, Gelieve de blanwe rok die zich nog steeds by u bevindt, door Jacob (dit is een andere soon van de diep-beklagenswaardige we- dawc) even te laten brengen. Hy kan hem zoo wel aan den portier afgeven. Ik ben er •rg om verlogen. U byvoorbaat dankend, Imke Beetsma. De weduwe R. heeft het raadzaam gevon den aan het verzoek van Imke niet te vol doen en daar zy bovendien niet weet hoe iy, zonder het zelve te willen, de zaak van haar zoon kan bezwaren door op dergelijke briefjes te antwoorden, heeft zy de bnlp fan een rechtskundige ingeroepen. Wy ver nemen dan ook dat mr. Beqker zich by het J foorkomen der zaak met de verdediging van P. Ronner zal belasten. Aan den O.-Z. Voorburgwal te Amster dam werd gisterenavond aan een man een portefeuille met een aanzienlgk bedrag aan geld ontstolen door een vronw by wie by ep bezoek waa geweest. Het ss. Rotterdam der Hollaad-Amerika- Lyn vertrok hedennacht 4 nar naar New- York met 76 eerste, 193 tweede en 1306 der de-klasse passagiers. De moordaanslag in het Sterrebosch J. de K., de dader van den moordaan- lag op de 8-jarige Aaltje de Brnin in het Sterrebosch, is door de geneesknndigen krankzinnig verklaard en onlangs van het Hais van Bewaring te Rotterdam naar het i Krankzinnigengesticht te Medemblik over- gebracht. „Sch. Ct.* Het geschil te Eindhoven. Zaterdag confereerde het leidingscomité den geheelen voormiddag met de firma Philips en Co. Op verschillende vragen, door het comité gesteld, verklaarde de firma, dat by zal na gaan, hoeveel werklieden méér dan 200 zouden kannen geplaatst worden. De firma hèeft enkele personen op het oog welke zy beslist wel, andere welke zy beslist niet terug wenscht te nemenzy zal trachten dit laatste getal zoo goring mogelijk te maken. De mannelijke arbeiders zyn reeds grooten- deels vervangen. Wat het getal buiten die twee categorieën betreft, zou een gedeelte by loting kannen worden teruggenomen. Diegenen die nu geen plaats kunnen vinden wil de firma geleidelijk in de toekomst wel terugnomen, met dien verstande dat echter ook minstens een geljjk getal andersdenkenden zullen worden aangenomen, len einde op ka tholieke feestdagen te kunnen werken. De firma verklaarde zich uiet ongeneigd de correspondentie voor het aanwerven van nieuwe werkkrachten tot de vergadering over haar autwoord zou hebben beslist op te schorten. De voorwaarde werd echter gesteld dat toon en inhoud van het orgaan De Lamp moeten veranderen, gebeurt dit niet dan zullen zy du onderhandelingen djidelyk afbreken. Het antwoord over het juiste aantal larng te nemeu werklieden zal zoo mogelijk Maan dag a.s. gegeven worden. De Hunonborg, eeu oude verschansing of versterkte nederzetting, gelegen in het Vol- therbroek, tusschen Ootmarsum, Oldenzaal en Deuekamp, waarvan Jacob van Lenirap verhaalt in zyn „Vooronders", is door de Ondheidkamer „Twente" aangekocht. Sommigen noemen als stichters dezer schans de Romeihen, anderen de Hunnen of Magyaren; misschien is het echter een Saksische burcht geweest, evenals de Hune- schans op de Veluwe. Het gekochte perceel is ohgeveer 3 H.A. groot, waarvan een groot deel wordt inge nomen door den Hunenborg: een stuk hei degrond, omgeven door een vry hoogen wal of verhoogden rand en breede, ton deele dicht begroeide grachten. I)at binnen den wal een gebouw van Bentheimer- en tuf steen heeft gestaan, is uit de aanwezigheid van pain af te leiden. Doel van den aankoop isdit hoogst merkwaardige historische plekjé in Twente voor ondergang te bewaren en later gron dig te onderzoeken wat het is geweest en waartoe het heeft gediend. Nederlzndsche museumstukken naar Bros- sel. Men schrijft aan het „Vad." Een eigen aardig voorval, dat eenigszins doet denken aan het vervoer van de door Napoleon geroof de schilderijen naar ons land na den slag van Waterloo, heeft Vrijdag bijna onopgemerkt hier te lande plaats gehad. De regeering had n.l. goedgevonden, dat eenige belangrijke schilderijen van 17-eeuw- sche Znid-Nederlandsche meesters nit onze ryksverzamelingen, waaronder zeer kost bare doeken tydelyk aan de Belgische regeering en onder haar volle aansprakelijk heid, werden afgestaan ter plaatsing op de tentoonstelling van onde en bièuwe Zuid- Nederlandsche kunst, die in het Musée du Cinquantenaire te Brussel wordt gehouden, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling aldaar. Iets dergelijks das als de hier te lande in 1898 gehouden Rembrandt-tentoon- stelling. Het vervoer van deze doeken, inzonderheid stokken van Rubens en Anthony van Dyck, waarvan sommige een waarde van ettelyke tonnen goods vertegenwoordigen,'had onder de grootst mogelijke voorzorgen plaats. De schilderijen, behoorlyk verpakt, waren geladen in een goederenwagen van de Brussel- express. In den voor dit doel gereserveerden goederenwagen namen ter bewaking plaats de heeren J. A. Frederiks, directeur der Nederlaudscbe afdeeling, de heer E. W. Moes, onder-directeur van het Rijksmuseum, de heer W. Martin, directeur van het Mauritshuis en de heer Schmidt Degener, directeur van het Museum Boymans. Deze heeren moeten steeds bij de schilderyen tegenwoordig zyn. Zy had den voorts tot hun beschikking in den goede renwagen bjj zich vier marechaussees, die aan de grens werden afgelost en vervangen door vier Belgische gendarmes. De vergeiykiog met 1815 gaat dos in zooverre niet op, dat thans het vervoer met de meest naawlettecde zorg geschiedde en onder geleide van de verantwoordelijke deskundigen. Voegt men hier nog aan toe, dat de col lectie voor eenige millioenen verzekefd i§, en dat de kosten der niet geringe verzeke- ingspremie, noowel voor het verbiyf te Bru* sel als voor het vervoer heen en terog, ge- dragon worden door de Belgische regoering. Vermoedelijk hebben inbrekers gisternacht omstreeks drie nar gebruik gemaakt van de gelegenheid dat de nachtgoederentrein het viadnet passeerde om met een steen de spiegelruit van de juwelierswinkel van den firma E. en A. van Gelder aan de Moriaan straat 15 te Rotterdam een gat te gooien. Door het gat stak een der inbrekers de hand, een goede greep werd gedaan en ver schillende voorwerpen ait de étalage ont vreemd. Vermist worden 8 goaden dasspel den, 25 zilveren broches, 2 gouden ringen, 4 ceintuurgespen, 1 doublé horlogeketting, een barnsteenen colier en een broche. Een zetkasteleio van een koffiehuis geves tigd in het pand Np. 5 aan de Binnenweg te Rotterdam was het ter oore gekomen dat gisternacht dieven hem met een bezoek zou den veroeron. De politie wercf in de arm genomen en twee rechercheurs stelden zich verdekt op in een poort van een huis tegen over het bovengemelde perceel, terwyl de kastelein achter de toonbank met een koe voet gewapend op den loer lag. Tegen half twee kwamen werkelyk twee inbrekers aan zetten. Het waren twee zeer goede be kenden van de politie. Zjj waren vergezeld van een vronw om zoodoende door een tui melraam binnen te kunnen komen. Op het zelfde oogenblik werd het drietal door twee vrouwen, die op den uitkyk hadden gestaan, gewaarsohuwd dat er onraad was. Twee rechercheurs kwamen aubfloopen, terwyl de twee rechercheurs die ziom aan de overzijde verdekt hadden opgestelA ook toesnelden. Het drietal werd gegrepm. Een hunner had een geladen revolver mot 6 schorpe patro nen bjj zich op den ander werd een bos mot 15 loopers gevonden. Een bejaarde dame, van ongeveer 60 ja rigen leeftijd, was hedennamiddag in zee gaan baden ver voorby de plaats waar aan het strand de kanonnen staan, naby Wasse- naarsch grondgebied, das builen de Zeebad inrichting. Zy schynt by het baden door een beroerte te zyn getroffen en is verdronken. Zy had haar kleederen aan het strand gelegd om in een badcostuum in zee te gaan. De politie beeft het lyk per raderbnar vervoerd eerst naar het r.nbyzjjnd posthuis en van daar naar de Algemeene Begraafplaats. Op het lyk werden geen identiteitsbewijzen gevonden, maar alleen een op heden gedateerd briefje van de electrische tram. Nader wordt gemeld: Do soldaat, die op het duin aan den rand van hot stran I vóór do gehouden der artillerie op post staat, had de dame in zee zien gaan on bemerkt, dat zy na eenige oogenblikken bleef drijven. Een ongeluk vermoedende, waarRchuwdo de schildwacht eenige mannen, die daur in de buurt aan bet baden waren waarop de hee ren Z. A. Pronk en Bruyn, onmiddellyk in zee gingen en, tot over de borst in het wa ter wadende, de dame op het strand brach ten, Zy begonnen terstoud de voorschrifteu voor het tot bewustzijn brengen van, drenke lingen toe te passen, later daarbij geholpen door een politie-agent, totdat twee doctoren die inmiddels waren toegesneld, de behan deling overnamen. Het mocht hun echter niet gelukken de vrouw weer tot het leven terug te brengen, zoodat zy niet anders kon den doen dan den dood constateeren. GOUDA, 13 Juni 1910. Zondag hield do postduivenvereniging de Zwaluw een onderlinge wedvlucht van nil Amersfoort, do duiven wordon ten 8 unr losgelaten. nnr min. sec. lste prijs P. M. Gerhards 10 20 7 2de W. Jensen 10 27 33 3de Joh. Ravestjn 10 58 27 4de L. v. Dnnren 11 6 20 5de Jee. Blom 12 40 .30 6de M. de Jong 1 10 4 De wedstrijd „Volksweerbaarheid Gonda p»_„D. 0.13. 1" gisteravond op het terrein aan den Kotterdamschen djjk alhier eindigde in een gelijk spel 1—1. Zaterdagavond hield de afd. Gonda der 8. D. A. P. een openbare vergadering in zaal „Knnstmin" der soc. „Ons Genoegen". De spreker, de heer A. H. Gerhard nit Amster dam, zette voor de aanwezigen uiteen de beteekenis van de Provinciale Staten. In 't algemeen bemoeit men zich met deze verkie zingen niet veel en men weet van de-Prov. Staten niet veel meer dan dat zjj de Eerste Kamer kiezen. De P. 8. vergaderen 2 Xjaars gedurende veertien dagen. De agenda's zjjn buitenge woon groot. Waarom, zjjn nn de werkzaam heden van de P. 8. bijzonder belangrijk t De grondgedachte van Ned. Staatshuishou ding ie, dat men aan de gemeenten een groote mate van zelfstandigheid moet laten. De gemeenten voeren de wetten nitander toezicht natuurlijk. Want wei stelt de 2de kamer de wetten op en is 't dns begrijpelijk dat men zich voor een verkiezing van dit lichaam interesseert maar van haar gaan slechts de papieren wetten nit. Zij geeft slechts met groote Ijjoen aan hoe ons land zal be stuurd worden. De nitvoering zelf gaat niet van haar nit. Zjj stelt de wetten op papier, do gemeen ten voeren de wetten uit. En nn komt juist do beteekenis van de P, 8. zoo inooi uit. Zij oefenen door het li-zee van de li' kamer invloed uit op de wetgeving en and er.'IJde poeren eij, of houden althans toezicht op de uitvoering der toetten. Wat toeh is bet geval. Geen gemeente mag zonder goedkeu ringen van de P. 8., die in deze hun macht hebben overgedaan aan Gedeputeerde Staten, eenigerlei uitgave doen. De jaarlijksche begrootingen moeten door Gedeputeerde worden goedgekeurd. Elke ver ordening, die hjj overtreding strafbedreiging inhoudt, behoeft goedkeuring van Ged. St. Maar dat niet alleen. Pr. St. hebben het oppertoezicht op alle waterschappen enz. Alle reglementen hierop betrekking hebbenden be hoeve bare goedkeuringen. Zij kan zelfs her ziening der reglementen gelasten, 't toezicht op het verkeer te water en te land. En nog al te veel verzuimen do Pr. St. hiorbjj te letten op de belangen van den kleine pian. Maar bijna alle wetten helpt zjj uitvoeren. De onderwijswet, woningwet enz. Ook voor do volksgezondheid heeft zjj te waken en wat gehenrt tot nu toe f Niets. Wie het rapport van Amsterdam hoeft ge lezen over melk. Wie gelezen heeft, hoe mot onze voedingsmiddelen wordt geknoeid die zal hegrjjpen dat hier moet worden ingegre pen. Die zal tegrjjpen dat deze verkiezing gewichtig is en dat alle krachten moeten worden ingespannen om daar do menschen to brongen die het meest met do wet in de hand znllen doen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gehrnik gemaakt. De uitgenoodigdo Vrjjz. Prop. t'lnb kon geen debater krjjgen. Dat kan gebeuren zei de voo'rzitter in zijn slotwoord. Maar wat te zeggen van do Antirovolntion- nairen die geen debaters storen en hun men schen inaar thuis honden 1 In de hoop, dat do geestverwanten de collecte voor do verkiezingskas zonden ge denken sloot de voorzitter de vergadering. Voor do in Angnstns te Woerden te hon den landbouwtentoonstelling, tor gelegenheid van 't 500-jarige bestaan van de groote na- jaarsmarkt aldaar, hebben do Koningin, de Koningin moedor en Prins Hendrik medailles beschikbaar gesteld. Maandag 13 Juni 1 $10. Vette ossen en koeien red. aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, ae 37 en 3e 33 ct per halt KG. Vette kalveren goeden aanvoer ic kwaliteit 30, ae 36, en 3e 33 ct. per half KG. Vette varkens goeden aanvoer, tste kw. 38, ide kw. 37 3de kw 34 cent per half KG- Schapen en lammeren redelyk aangevoerd, Handel in vet Vee vlug, prijzen hoog, vette Kalveren, Schapen cn Lammeren tel* lager in prijs, Varkens stug prijshoudend. Specialiteit in Nouveautés OU DA. der hetnngryke Collectie Nouveauté» en CÖST IJ M ES-TAILLE U R cn verdere Nouveautévoor het aan- Htaande Zomer-Haleoen. Kosteloos. Bij vonnis der Arrondissements-Reehtbank to Rotterdam in dato 8 Jnni 1910 is J. C. WABEKE,' melkknecht, wonende te Waddingsveen Noordoinde 218v verklaard in Htant van faillinnvinvnt cn zulks met benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. L E. Visser tot Rachter-Commissaris- en van Jen ondorgeteekeode tot cnrator. De Cnrator Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. V. Het bette, ontchadelykste en 9» '-**11 voot F makkelyktte poettmlddtl 1 en vooral dnmet en Kinder schoenwerk i It de Appretuur van C. M Miller A Ce BerlinBeutb-Str 14. Men lette |oei 'j MQoS* op naam en fabricktmerk.— Verkryfbear ky Meeree Wieb'*ier» leiekeeewert, laluleoM, «reaeryoeiMu eu. 8—raiMteeat ky W. Itleem. Are*—

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2