Prima Voet!!! D. SAMSÖM. ADVERTENTEN. Rechtzaken. Prima Gummihakken C. SMITS, VKRGADERÉi VAK DEN (MËVTM1MI) Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Posterijen en Telegrafie. BEURS VAU ROTTERDAM EXPOSITIE Mantels. Costumes, Blouscu. Veemarkt te Rotterdam. Dr, NANNING's Kinadruppels. Volgens den hedendaagschen stand der wetenschap is Odol Alleen aabi" ifl onze Eatentflacana HlEiCIIOENEM Het betreft vooral de wyze waarop dr. Kayper blijkens zijne geschriften zich Chris- tas deukt in zijn optreden tegen zielszieken en bezetenen, in het kort tegenover krank zinnigen. In een reeks artikelen in „De Herant" heeft hjj uiteengezet, dat men zich Jezus in die gevallen moet denken niet als God, maar als mensch, maar dan^als de mensch vóór den vul, alzoo begaafd mot eene bijzondere macht en onderscbeidingsgavo, die de zon dige mensch mist. „Weina zegt de R.-K. schryver in „De Tijd" in eene passage die hij nijdig cursi veert, deze zelfde voorstelling over Jezus' weten en ons weten, afgescheiden var. do door Kuyper afzonderlijk gebonden godde lijke alwetendheid van Christus, wordt ons jaar in jaar uit, in alle landen, door alle schrijvers van t moderne spiritisme, spiri tualisme, occultisme, neo buddhisme, theo sofie en in stelsels, in duizenden boeken en tydschiftartikeleu voorgehouden." Tot zoover de R.-K. schrijver. Dit zijne critiek blijkt voldoende, dat ook in dit opzicht de op denzelfden wortel des geloofs stoelende stengels zeer ver niteen loopeu. VRIJDAG 10 JUNI 1910. Aan cfe orde Het voojretel tot nadere regeling der jaar wedde van den gemeente-bouwmeester. De h^er IJsselstijn M. de V., als mij één voorstifi heeft bevreemd op deze ellenlange agenda, dan is het wel dit voorstel. Wat is het geval M. de V., Uw college heeft ge- nd dat voor een plaats als Gouda een sarris ,^an f 2400.plus vrije woning (ik méén ook nog licht en vuur), wat zoo on- gelveer op f 2900.4 f 3000.komt, te laig is. M. de V., de mogelijkheid daarvan ik niet betwisten. Ik beschik over te Geinig gegevens omtrent plaatsen van on- ^geveer gelijke grootte als Gouda en omtrent hetgeen daar aan gemeente-architecten (of bouwmeesters, zooals het tegenwoordig heet) wordt gegeven. De mogelijkheid betwist ik evenwel niet. Het is mogelijk, dat het te laag is. Maar wat mij bepaald ergerde het is een scherp woord, M. de V. dat is dat een dergelijk voorstel inkomt, waar onze gemeente-architect pas aan „emolu menten" zal ik het maar noemen, voor het mede helpen stichten van het van Iterson- ziekenhuis de groote som van f 7000. heeft ontvangen. Mij dunkt, M. de V. dat onze gemeente-bouwmeester vooreerst, al mocht hij dan in zijn salaris iets tekort komen bij andere gemeenten, daarvoor vol doende gedekt is. M. de V., het is misschien niet alleen het van Iterson-ziekenhuiswel licht schiet er iets over van do ambachts school ook nog. Is het dat hij te weinig verdient soitMaar laten wij beginnen met vóór alles te weren, dat hij als ge meente-bouwmeester zulke bijverdienste heeft. Een dergelijke toestand is in mijn oog zeer ongegrond. Wij hebben het meer malen gezien. De heer Koole is niet de eerste. Wij hebben gehad wijlen Bur- gersdijk, die die magnifieke bruggen gelegd heeft, waarvan de deugdelijkheid door jaren lang gebruik is bewezen. Den heer Burgers- dijk is ook eens bijna een soortgelijke kwes tie te beurt gevallen, n.l. bij het verbouwen der gasfabriek. Er werd toen gesproken over een paar honderd gulden als extra belooning. En die kleine gift kon geen ge nade vinden bij de meerderheid van dezen zelfden Raad. En zou nu die Raad zich verantwoord gevoelen tegenover de belas tingbetalende burgers om, waar zij het eene jaar den gemeente-architect in de gelegen heid stellen hem f 7000.in den zak te spelen, een voorstel goed te keuren, waar door zijn salaris binnen een paar jaar met f 600.zou zijn verhoogd. Heeft hij te weinig, dan moet er later maar eens in voorzien worden nu zou ik gaarne zien, dat voor eenige jaren althans dit voorstel van de baan werd gekegeld. Ik wil niets afdingen op de capaciteiten van onzen ge meente-bouwmeester dat ligt niet in mijn bedoeling, Maar dat zal men mij moeten toegeven, onze vorige bouwmeester, die zelfs nog moest missen de medewerking van Kromhout en andere groote mannen, die alles alleen heeft moeten doen, heeft geen cent gehad. Ik verzet mij ten sterkste tegen dit voorstel. Ik gevoel mij' niet ver antwoord tegenover de belastingbetalende burgers onzer goede stad. De heer Jaspers M. de V., ik kan mij volstrekt niet'vereenigen met het door den heer IJsselstijn gesprokene. Ik vind, dat, wanneer de heer Koole een zeker percen tage krijgt bij den bouw van een zieken huis, men dat niet in vergelijking mag stellen met zijn salaris. De heer Kooib heeft hier nog nimmer verhooging gehad, terwijl alle andere het wel hebben verkregen. De heer IJsselstijn zegt wel, dat de heer Bur- gersdijk hier heeft gebouwd, maar nooit iets heeft gekregen, maar ik geloof, dat er hier nooit iets geweest is van buitengewo nen aard of de gemeente-architect kreeg er iets van. Do Voorzitter: Ik meen er op te moeten wijzen, dat ik sta aan de zijde van den heer Jaspers. Het moge waar zijn, dat de heer Koole, onze gemeente-bouwmeester, oen honorarium heeft ontvangen bij het bouwen van het van Itefson-ziekenhuis, maar dat is buitengewoon werk, dat men hem als ge meente-bouwmeester niet kon opdragen. Dat heeft de Raad ook niet bedoeld, want dan zou men hem alleen het werk hebben op gedragen met medewerking van anderen. Ik geloof dan ook dat wii hier de kwestie van het honorarium voor het bouwen van het ziekenhuis af moeten scheiden van de gewone salarieering. Dan is de vraag of een gemeente-bouwmeester van een stad als Gouda niet recht heeft op grooter verdienste dan de heer Koole thans geniet. B. en W. hebben gemeend dat bevestigend te moeten beantwoorden. Hij is niet behoorlijk gesala rieerd, hem komt toe een beter salaris. En vandaar het voorstel van B. en W. dat ik hier, wat mijn persoon betreft, van ganscher harte aanbeveel. De heer Jongenburger: Ik vind ook, M. de V., dat de bestrijding van het vóorstel door den heer IJsselstijn te scherp is ge weest. Hij verliest te veel uit het oog, dat het bouwen van het ziekenhuis een zeer bijzonder geval is. Wij hebben hier in den Raad bij de bespreking van de tegemoet koming aan het secretariepersoneel hooren zeggen, dat het slechts eens in de 10 jaar voor kwam, hier, M. de V., kunnen wij wel zeggen, dat wij te doen hebben met een feit, dat eens in de 100 jaar voorkomt. Die bouw is geheel en al iets extra's. Daarbij heeft de bedoeling voorgezeten, dat derge lijke gebouwen zeer zeker moeten opgericht worden onder toezicht van onzen gemeente- architect. Hij moet kunnen zien, wat er ge beurd en hoe het gebouwd zal worden. Ik vind, dat de heer IJsselstijn veel te veel aandacht heeft geschonken aan wat de heer Koole daarbij heeft genoten. Verder moet hij niet vergeten, dat bij deze regeling der jaarwedde ook wordt bepaald, dat hij gee nerlei belooning of gratificatie meer zal ontvangen voor buitengewone werken door de gemeente uitgevoerd. Voortaan zal dat dus niet meer geschieden, Dat is uitgesloten. In verbancP daarmede, M. de V., ga ik gaarne met Uw voorstel mee. De heer Jaspers M. de V., wanneer dit voorstel verworpen wordt, is dan de bedoe ling, dat de heer Koole voor den bouw der electrische centrale een extra belooning zal krijgen En hoe is het als het woijdt aan genomen De Voorzitter: Op het oogenblik is daarop moeilijk een antwoord te geven. De heer JaspersHet is toch een stil zwijgende gewoonte. De heer IJsselstijn Het is een exceptie. De heer Jaspers: Neen, want het gebeurd altijd. De heer KolijnM. de V., ik heb de logica van mijn linkerbuurman niet goed gesnapt. De heer IJsselstijn heeft gezegd, dat als de gemeente-bouwmeester wat wei nig heeft welnu hij heeft nu wat veel afzonderlijk gekregen, dat moet dan maar aan dat mindere van zijn inkomen ten goede komen. Dikt is een logica, die er bij mij totaal piet in wil. Als de gemeente-bouw meester afzonderlijk zijn kracht, zijn aan dacht, zyn tijd heeft moeten wijden aan dien buitengewonen bouw van het van Iterson-ziekenhuis, en wanneer dan de ge woonte, de adat bestaat, dat dergelijke wer ken op dergelijke wijze worden beloond, dan mogen wij dat niet in het geding brengen bij een voorstel tot salarisverhoo- ging. Dat is iets aparts. Als een persoon bij een patroon of een instelling ook door afzonderlijk tijd en kracht te offeren een flinke toelage geniet, dan gaat het toch niet aan, dat zoo'n patroon of onderneming gaat zeggen„Nu je zooveel bijverdient, is salarisverhooging niet noodig. Je hebt in de gepasseerde dagen al zooveel toelage genoten, dat je gedekt bent." Daar komt dan in dit geval nog bij en dat bepaalt mijn stem dat in onze goede stad Gouda de gemeente-bouwmeester zijn positie tegen over allen en alles heeft te handhaven. Daarom moot het gemeentebestuur zorgen, dat hij dat volkomen kan doen. Dat moet hij zoo kunnen doen, dat hij niemand naar de oogen behoeft te kijken. Ik zal niet be weren, dat een salaris van f 2400.don heer Koole zou noodzaken iemand naar de oogen te kijken, maar wii moeten letten op de tijden en omstandigheden, waaronder wij leven en zorg dragen, dat die onafhankelijke positie ook in de toekomst gewaarborgd blijft. Daarom verheug ik mij er in, als de heer Koole een behoorlijk salaris zal krij- gen. (Wordt vervolgd). Van 2 Aug. tot en met 14 Aagusias a.s. zal weder door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding en de Maat schappij tot bet Nut van 't Algemeen te Breda een cursus tot opleiding van leiders voor het openluchtspel worden gehouden. Als hoofdleider van dezen cursus zal optreden de heer G. C. F. van der Laan te 's Gra- venhage. Het ligt in de bedoeling dezen cursus in twee klassen te splitsen. De eene klasse wordt bestemd voor hen, die voor het eerst aan zulk een cursus deelnemen, terwijl de andere klasse bestemd zal worden voor ond- Teerlingen van den cursus te Breda en van de cnrsasson welke dit jaar in Gelderland en in Schagen zullen worden gehouden. Het spreekt van zelf, dat hiervoor zooveel mo gelijk cursisten zullen worden aangewezen, die op de andere cursussen hebben uitge blonken. De cursus zelve zal wejder geheel als iu 1909 worden ingericht, alleen wordt thans de Cadetten Sociëteit voor dames en heeren cursisten beschikbnar gesteld, ten einde als sociëteit te worden gebruikt. Zy, die tot dezen cursus wenschen te wor den toegelaten, worden verzocht zich aau te melden by Jen heer G. C. F. van der Laau, hoofd eener school, terwijl men beleefd wordt verzocht hierbij pp te geven, aan welke cur sussen reeds is deelgenomen, benevens of het geleerde reeds met schoolkinderen practisch is beoefend. Op verzoek van mr. F. A. Kokosky, op tredend namens de artisten, is mevr. Carolina van Dommelen failliet verklaard door de Amsterdamsche rechtbank. Eerst kort ge leden had mevr. Van Dommelen een nieuw tooneelgezelschap opgericht. Naar de „Volkswil" mededeelt heeft de heer van Dalsum, een aanklacht wegens be- leediging ingediend, tegen den heer P. F. Frnytier, lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer van Dalsum acht zich beleedigd door een passage uit een strooibiljet, door den heer Fruytier onderteeker.d. Uit het jaarverslag der Levensverzekering Maatschappij „Dordrecht" blijken de navol gende resultaten. Voorstellen. Kapitaal. Lijfrente. Onafged. waren 308 f 772,142 f 2,108 Ingediend 12697 - 12,806,247 - 142,440 Behandeld 13005 -13,578,389 - 144,548 Afgewezen 623 - 1,633,244 - 1,862 Aangenomen 12206 -11,493,210 -133,068 Onafgedaan 176 - 451,935 - 9,618 Van kracht bleef f 80,993,786.verze kerd bedr,ag, waarvan in de afdeeling Le vensverzekering 27222 posten met f 74,326,549.— op 't leven van 24980 per sonen en by de Volksverzekering 106790 posten met f 6,667,237.op 99192 perso nen. Het gemiddeld verzekerd bedrag is in de eerste afdeeling f 3066in de tweede f 67.— per hoofd. Het premie-inkomen is voor 't ingetreden jaar f 2,827,091 of f 127,908 meer dan ver leden jaar. I)e sterfte bedroeg by de groote posten 60.7 pCt., by de kleinen f 71.6 pCt. van do verwachting; De uitkeering bij overlijden -eischte f 244,031.— minder dan er voor be schikbaar was. Onder de lijfrenteniers was de sterfte 82.6 pCt. van de verwachte, wat een verlies van f 6,637.gaf. Netto herverzekering bedroegen de uit- keeringen bij overlijden f 662,646.die by leven f 453,997.—, t'erwyl die voor lijfrente f 381,763 bedroegen. De gezamenlijke uit- keeringen waren f 1,116,643.—. De premie-reserve werd met f 1,879,385. verhoogd tot f 19,951,439.— Aan termyn-premies werd netto-herverze kering f 2.407,222.- aan koopsommen voor lijfrente f 787,551 ontvangen. De interesten bedroegen f 765,062.— of 4.37 pCt. van de rentedragende bezittingen en 3.99 pCt. van het totaal vermogen. Afgeschreven wordt op acqaisitiekosten, f 128,756.70», op gebouwde eigendommen meubilair) f 6109.10, op effecten f 9165.19. De waarde dezer laatste is, naar de beurs koers van 31 December, hooger dan de ba- lanswaarde. Na deze afschrijvingen en de verhooging der verschillende reserves, blijkt een saldo van f 91,187,53s ter verdeelidg beschikbaar. Hieruit wordt aan aandeelhouders 12pCt. hunner storting uitgekeerd, aan verzekerden f 33,200, aan de beambten f 3320.— toe gewezen. Directeuren dankten allen voor hun mede werking. De aftredende commissarissen mr. E. H. Kanten en W. H. F. baron van Heem stra, werden herkozen. Eenige weken geleden vervoegde zich bij den deurwaarder, te Wageningen een als schipper gekleed persoon, zich noemende W. Veldhuis te Apeldoorn, die mededeelde een hoeveelheid planken te willen verkoopen. Alles werd zaakkundig geregeld, de adver tentie opgesteld en ook toen de man mede deelde door ziekte zijner vrouw in tijdelijke geldverlegenheid te verkeeren en f 5 als voorschot vroeg, werd niet het minste ach terdocht gekoesterd. Het geld werd hem gegeven. Bij den verkoop, die deze week te Renkum zou plaats hebben, verscheen echter wel de deurwaarder en het kooplustige pu bliek, maar van een verkoopor en van hout waren viel niets te ondekken. Nu de vreemdelingenverkeer te Valken burg reeds begonnen is, zal daar over eenige dagen een spoelhuis worden geopend. Enkele Amsterdamsche heeren schijnen zich voor namelijk voor de aangelegenheid te interes seeren. Wordt zindelijkheid aan huis en lichaam als eerste voorzorgsmaatregelen voorgeschre ven, dat alles kan niet meer baten zoodra de lastige, onstrafbare insecten er een maal zyn. Een vooral in pensions, trots de beste maatregelen, kunnen de lastige nacht rust-verstoorders het heerlijkst vacantiegenot bederven. Het is niemand minder dan een hoogleeraar, prof. Cantraine, die in de Anneles de l'Uni- versité de Gand het middel aanwijst tegen deze zomerplaag. „Gedurende myn verblijf in de oostelijke landen van Europa", zoo schrijft hij, „was ik verwonderd over het geringe aantal vlooien, dat men in die stre ken aantreft, niettegenstaande de bekende onzindelijkheid der bewoners. Ik heb later, te Ragusa, bevonden, dat de Bosniërs en Dalmatiërs in de Chrysanthemum leucanthe- mum een uitstekend middel bezitten legen het lastige ongedierte. Zy bestrooien er de slaapplaatsen hunner huisdieren medede vlooien worden er totaal door vernietigd. Allen, die het eenvoudige middel toepas sen, zuilen er de uitstekende gevolgen van ondervinden. Men heeft slechts een zakje met de bloemen en bladen der plant bij zich te steken en in vreemde slaapplaatsen neer te leggen. De Chrysanthemum leucantheraum, ook ganzebloein en witte margriet genoemd, is ook ten onzent een bekende eu bijna alge meen voorkomende wildja-plant. Men kan ze thans, prijkend als groote madelieven op baar slanken stengel, in bloei vinden laDgs wegen en dijken, in grasvelden, aan den zoom der bosschen enz. Te Utrecht werd Woensdag 15 Juni in het Hotel „Des Pays Bas", onder presidium van den Heer J. E. Scholten, de jaarlyksche Algemeene Vergadering gehouden van „Gro ningen", Algemeene Onderlinge Maatschappij tot verzekering van Paarden vau Hooge waarde, gevestigd te Groningen. Uit het jaarverslag over 1909, uitgebracht door den Directeur, de Heer F. F. Leopold, bleek, dat de Maatschappij zich wederom krachtig uitbreidde. Omstreeks 800 nieuwe polissen worden afgegeven, terwijl op 31 Dec. 11, voor een waarde van f 3.782.200.00 was verzekerd. Voor 358 gestorven en onteigende paarden werd f 105.839.06 uitgekeerd. De reserve bedroeg uit, Decb. 26.813.064. In het thans afgeloopen tijdvak van 1910 werd vooq ruim 625.000 aan nieuwe paardeu ingeschreven? Uit het rapport van de Com missie tot naziening der rekening en van den accountant, de Heer A. Verstege, bleek, de administratie in orde werd bevonden. Do aftredende Commissarissen, G. Eling Tichelaar te Loppersara en W. Baron van Voorst tot Voorst te Elden, werden berko- De Amsterdamsche Rolschaatsenbaan. Door mr. Alfred Levy is Woensdag, naar de „Tel." meldt, als raadsman van den architect E. Breman, beslag gelegd op de rolschaatsen^ baan in het Paleis voor Volksvlijt te Am? sterdam. De heer Breman heeft n.l. een vor dering op de directie van de rolschaatsen baan, groot f 4400, voor gedane werkzaam heden voor het nieuwe skating-paleis, het maken van plannen, teekeningen enz. Het beslag omvat dep vloer, de schaatsen, de garderobe, het houtwerk en de vlaggen. Gisterenavond werd er wel gereden, doch er is een speciale afspraak gemaakt voor de bestemming der recettes. Zaterdag wordt de baan definitief ge sloten. Ter wille van het Kind. De laatste 14 dagen is 698 gld. ingeko men, waardoor het tekort is gedaald tot 17 duizend gld. Er wordt getracht begin Augus tus een inzameling te doen houden iu zoo veel mogelijk badplaatsen en andere 's zomers druk bezochte streken. Een sub-comité wordt voorbereid door Dr. A. H. v. d. Meulen te Bergen op Zoom. Een afdeeling van het Centraal Genootschap is opgericht te Epe en wordt voorbereid te Meppel. Egmondsche Koloniehuizen. Dinsdagmiddag werd een alleraardigst feest gevierd, dat de kinderen niet licht zullen vergeten. De elf groepjes kinderen waren elk op bijzondere wijze versierd. Zeer trokken de aandacht de 12 Scheveningsche meisjes, de bakkertjes en de bloemen-meisjes* Overigens bad het kinderfeest het gewone verloopzingen, krentenbroodjes, chocolade, vruchten, vertelling en wandeling. Donder dag 16 Juni vertrokken de kinderen. De re sultaten waren, dank zij het schoone weder, bijzonder goed. Een groote tegenstelling met de 145 nieuwe verpleegden, die Zaterdag 18 Juni arriveerden. Deze moeten nog bloed en kleur krijgen. Het koloniehuis Kerdyk en het Zeehuis zyn nu bevolkt met kinderen uit Enschedé, Hilversum, Tholen.Zutfen, Deven ter, St.-Pancras, Tiel, Velp, Beverwijk, Haar lem en Naarden, Bussum. Koloniehuis Noordwyk. Van dit tehuis kan hetzelfde gezegd wordenuitstekende resultaten en blijde stemming; en *- een prettig feestje tot be sluit. De tweede groep, die 18 Juni aanving, bestaat uit kinderen van Rotterdam, Lisje, Gouda en Dieren. Het blykt dat de Katwyksche visschers- vloot dit jaar do grootste uitbreiding heeft gekregen van alle Hollandsche vlooten. Dit seizoen zullen van daar 85 loggers, waarvan 1 motorlogger, eu 64 bommen aan de baringvi88cherjj deelnemen, tegen het vo rige jaar 76 loggers en bommen. Vrijdagavond was de schippersknecht P. V. bezig de lamp voor den motor van den beurtschipper v. Eek, te Zevenbergen, te ontsteken, toen de koperen lamp plotse ling met een hevigen knal uit elkaar sprong, waardoor de brandende olie naar alle kan ten uiteenspatte. De brand, welke daardoor in de machinekamer ontstond, was spoedig geblusclit. V. liep echter zulke hevige brand wonden aan hoofd en banden op, dat hij zich terstond onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een 5-tal Boxtelsche schooljongens waren te 's Bosch naar Sluis I gegaan om er naar het schutten der schepen te kjjkeo. Een hun ner de 14 jarige Gerard Kronen, schijnt langs den weg te zyn gaan zitten met den voet op de rails en heeft niet gemerkt, dat de stoom tram in aantocht was. Het gevolg was, dat de tram hem over den voet ging. De schoen is van boven doorgesneden, de groote teen is verbrijzeld en de andere tee- nen zijn min of meer ernstig gekwetst. Het volgende zeker niet onvermakelijke staaltje deed zich eenigen tijd geleden voor aan een der stations van den N. O. L. Ze waren met hun beiden uitgeweest, va der en dochter. Nadat het tweetal zich in allerijl bjj aankomst uit den trein had ver wijderd en reeds hun thuiskeer had aan vaard, bemerkte een inzittende dame dat het pas vertrokken meisje haar parapluie had aobtergelaten, welke ze aan den dienst- doenden chef ter hand stelde, waarna de trein onmiddelyk vertrok. De chef, die daar na by het telegraaftoestel den trein moest afseinen, werd bij deze bezigheid gestoord door het daareven uitgestapt tweetal, dat hijgende en blazende aan den beambte het gemis van de parapluie te kennen gaven. De chef met het oog op het telegrapbeeren, direct niet antwoordende, wyst hen na een oogenblik wachten naar den hoek van 't bureau, waar hij het vermiste voorwerp had gedeponeerd en met oogen vol verwondering zien ze daar hun achtergelaten reismeubel terug, onder den uitroeg: „nou héj't nooit, wat een oetvinding!" Met een innig dankje verlaat het tweetal den bijna van lachten uitbarstenden chef, die de stumpers even wel niets wijzer maakte. i (N. Gron. Ct.) Te Hilversum kwam een nog onbekend persoon by zekeren S. aan den Hoogen Laar- derweg vertellen, dat diens zoon, een zee vaarder, te Rotterdam in het Gasthuis lag, ■et hevige brandwonden. Na bedankt te *jju vertrok hy, doch kwam spoedig daarna terug, met de mededeeling dat hg zyn spoor kaartje had verloren, waarop 8. hem f 2.50 gaf. Hetzelfde deed hg ook by de vrouw van den zoon. Toen onverwijld een dochter van 8. zich naar Rotterdam, begaf, kwam men aldaar tot de ontdekking dat van het ge- heele verhaal geen woord waar was ge weest. Door inbrekers is een bezoek gebracht in de Vondelstraat 57 by het Vondelpark te Amsterdam. De familie E, Polak, die het huis bewoont, vertoefde op dat oogenblik te Zand voort. De dieven hebben het hek aan den voor kant van het huis open gemaakt en hebben zich toen door langs het gebouw te loopen aan den achterkant toegang verschaft. Eenmaal binnen hebben ze flink huisge houden. Lessenaars, buffetten en kasten werden opengebroken en de inhoud ervan werd over den grond verspreid. Een aantdl zilveren Inxe voorwerpen, benevens een hoe veelheid linnengoed wordt vermist. De waarde van het geatolene wenaebt de bewoner niet mede te deelen, daar dit vol gens zyn meening alleen een quaestie is tusschen hem en de maatschappij, waarbij hy verzekerd is. GOUDA, 20 Jnni 1910. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stuk toegezonden Gouda, den 14 Juni 1910. Bij adres van den 23 Mei 1910 wendt de heer A. J. Vos te Gouda zich tot den Raad met de mededeeling, dat de bij Raads besluit van den 22 October 1909 onbewoon baar verklaarde woning aan de Lange Dwars straat no. 8 (vroeger wijk H no. 167) zoodanig is verbeter^, dat zij weder in bewoonbaren staat is gebracht, en hij daarom verzoekt krachtens artikel 25 der Woningwet, de onbewoonbaarverklaring van die woning te willen opheffen. Ter zake door ons geraadpleegd verklaart de Inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht bij brief van den 30 Mei n°. 225, dat werkelijk aan onze aanschrijving van den 27 April 1909 n°. 61 tot het aanbrengen van verbeteringen geheel is voldaan, zoodat de onbewoonbaarverklaring kan worden op geheven, en deelt de Gezondheids-Commissie bij schrijven van 14 Juni 1910 mede dat ook zij zich met die opheffing kan ver eenigen. Wij hebben mitsdien de eer U in over weging te geven te besluiten als volgt De Raad der gemeente Gouda, Gelet op zijn besluit van 22 October 1909 tot onbewoonbaar verklaring van de woning aan de Lange Dwarsstraat no. 8 (vroeger wijk H no. 167); Gelezen het schrijven van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente van 14 Juni 1910 n°. 74, en het daarbij overgelegd advies der Gezondheids-Commissie van Gouda van den 14 Juni 1910 n°. 33 B; Gelet op artikel 25 der Woningwet Heeft besloten Op te heffen de onbewoonbaarverklaring der woning aan de Lange Dwarsstraat n°. 8. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. By het eindexamen gymnasium 16,17 en 18 Juni gehouden onder toezicht van de Ityksge- committeerden, de Hoogleeraren Karsten, Nolens en v. d. Waals zyn 8 candidaten geslaagd E. OverboBch, PB. A. Ketel, B. M. van Tongerloo, L. A. Keeper, Bti. F. Nort, S. C. van Wijngaarden. C. H. Verhagen, J. W. M. v. d. Heyden, allen voor Amet twee candidaten wordt het examen voortgezet. (Verbeterd bericht). De heer A. P. Antheunis te Utrecht is aldaar op de tentoonstelling van kunst be kroond met een zilveren medaille en diploma, als modelleur, voor boetseerwerk en voor artistiek aardewerk. Van den boodschaplooper op Zoetermeer is hedenmorgen uit zyn kar in de Nieuwsteeg een pakje ontvreemd, waarin een goud hor loge was. Aangifte by de politie ie hiervan gedaan. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie Een Kinderdag- in 't volle seizoen. Mag ik alle kindervriendinnen en kinder vrienden die naar buiten gaan, beleefd ver zoeken, in ban vacantia één dag te willen besteden ter wille van het kind, van het be hoeftige, zwakke kind, dat slechts in licht en lucht en zonneschijn genezing kan vinden? Voor bet nieuwe Koloniehuis van het Cen traal Genootschap te Egmond aan Zee, dat 30 Juli bewoond wordt door 120 zwakke en bloedarme kleinen is nog 17 duizend galden tekort. Als dat de eerste week van Augustus eens byeen gebracht kou worden door hen, die ook hernieuwing vau krachten zoeken, doch zoo gelukkig zyn voor zich zelf te kunnen zorgen Een verzoek om werkkracht richt ik meer bepaald tot jonge dames, verzoek om geld aan allen. De middelen zijn vele. Een onderlinge inzameling in alle hotels of pensions, een 8trand-collecte, verkoop van prentbriefkaar ten en bloemen, een uitvoering of kermesse d'été, enz. A. C. BOS. Egmond a/Zee. Beleediging in openbaar geschrift. Te Win-r schoten stond gisteren terecht de heer W. G., 54 jaar, hoofd der school te 2e Exloër- mood (gem. Odooro, Dr.), ter zake, dat hy te Musselkanaal met opzet den predikant Jelte Buikema aldaar in het openbaar heeft doen opnemen een door hem geschreven ingezonden stok. Onder meer hondt dit stok in het volgende, voor ds. Buikema beleedigeqde zinsneden „Dat predikanten, door overreding van kon minder ontwikkelde gemeenteleden, de kin deren van dezen naar de bijzondere scholen trachten te drijven, is minder te verdedigen. Een laagheidis het echter in mijn oogen, wanneer deze heeren misbruik maken vau hunne ambtsmacht, oiq dit doel te bereiken. En dit gebeurtnu de middelen één en twee niet voldoende baten, neemt de beer Bui kema, predikant bij de Ger. Gemeente te Musselkanaal, het laatste middel ter hand." De aanleiding tot dit ingezonden stuk was, dat ds. Buikema aan ouders had geweigerd 'n kind te doopen, als ze niet bun andere kinde ren naar de bijzondere school zonden. Het O. M. eischte f 25 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. J. Herea Diddens, te Winschoten, ia de verdediger van beklaagde. Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 - Pandb. Ned. Scbeeps-Hypb. 41/» 10G1 Pandb. Bataafache Hypb. 4 99 -r- Eerste Ned. Hypotheekbrief- bauk 4 99l/a Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart- M aaf schappijen OQlig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4l/a 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 Premieleemngen, Belgie. Stad Antwerpen 1887 2'/s 97*/4 Diversen. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99' Specialiteit in Nouveautés GOUDA. Benoemd: 1 Juni. tot hulptelefonist te Rotterdam. Tköenes (o.v.) en J. Dettmeyer (o.v.); 16 Juni tot directeur van het spoor wegpostkantoor n°7 4 te Arnhem, P. M. Ga land, thans directeur van het post- en tele graafkantoor te Wageningen: tot brieven gaarder te Bnurmal8en, R. J. van Suilickein 1 Juli. tflt directeur van het postkantoor te Vlissingen, R. G. Graadt van Roggen, thans in gelijke betrekking te Laren. Verplaatst :1 Jani. de commiezen der posteryen en telegrafie 4e klasse T. Nauta, van Maastricht (postkantoor; naar Groningen (telegraafkantoor), D. Bos, van Scbeveningen naar Rotterdam (postkantoor) en A. Lind, van Sneek naar Haarlem (telegraafkantoor) de klerken der posteryen en telelegrafie le klasse J. Flipse naar Amsterdam (telegraaf kantoor) en E. den Hartog, Daar Zwyndrecht, beiden van Rotterdam (telegraafkantoor) A. M. L. Hendrickx, van Zutphen (telegraaf kantoor) naar Rotterdam (telegraafkantoor) onder intrekking zijner verplaatsing naar Amsterdam (telegraafkantosr), R. D. do Weerd, van bypost- en telegraafkantoor „Stadhoudersplein" naar het telegraafkantoor te '8 Gravenhage en A. Kremer, van Dokkum naar Workum de klerken der posteryeu en telegraflie 2e klasse J. H. de Korver, van Zwyndrecht maar Rotterdam (telegraafkantoor), N. Gee- verding, van Oegstgeest naar Rotterdam (te legraafkantoor), onder intrekking zijner ver plaatsing naar Amsterdam (telegraafkantoor), G. P. Baars (o. v.) van Workum naar Dok kum en L. van der Veen, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Huizen 16 Juni. de klerken der posteryen ep tele grafie 2e klasse W. M. Bon, van Veenendaal naar Amsterdam (telegraafkantoor) en A. Troostwijk, van Amsterdam, (telegraafkan toor) naar Veenendaal de adsistent P. van Houte, van Leeuwar den naar Maastricht 1 Juli. de klerk der poeteryen en telegrafie le klasse F. K. de Weerd vun Amsterdam (bvjpost en telegraafkantoor „Hemonystraat") naar Hilversum de hulptelefonist J. B. Briët (o. v.), van Baarn naar Amersfoort 1 Aug. de klerk der posteryen en tele grafie 2e klasse C. J. Bom, van Goes (tele graafkantoor) naar Rotterdam (telegraaf kantoor. Tijdelijk werkzaam gesteld: 1 Juni, by het Hoofdbestuur, de commies der posterijen le klasse J. W. Nortier, onder eervolle ontheffing van het beheer van het bypost- en telegraafkantoor „Hemonystraat", te Amsterdam. VRIJDAG 3 JUNI. L.K. H.K Staatsleemnijen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2% Portugal. Ublig. Tabaksmono- polieleening (500—5000 fr.) 41 Rentelooze certif. Oblig. 2e Serie fr. 500 3 Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 19Q2 5 Hypothee. Staatsl. 1892 6 Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 4'/, Azie. Japan Obligation 1899 4 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 H ypotheek- Ban ken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4% 100 Pandb. Utrecbtsche Hypb. 4 98 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100 81 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 98 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/. 101 77'/. -197% f 6.80 61% 918/i 94% 93% 95% 49 der belangrijke Collectie Nouveautés en COST U M ÉS-TAILLE U R en verdere Nouveautés voor het aan staande Zomer-Saisoen. Maandag 20 Juni 1910, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, 2e 37 en 3e 30 ct. per halt KG. Vette kalveren goeden aanvoer ie kwaliteit 30, 2e 27, en 3e 24 ct. per half KG. Vette varkens redel. aanvoer, iste kw. 28, 2de kw. 27 3de kw. 24 cent per half KG. Schapen en lammeren redelijk aangevoerd, De handel was in al het aangevoerde prijs houdend. Daar de verpakking onzer KINA DRUP PELS De Vrij veelvuldig wordt nage bootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wyzen wy er op dat roode doozen zonder den naam ff. VlVlfW. doch met opschrift -Kinadruppels", niet uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eiscbe daarom uitdrukkelijk Br. H. miMS'i Pi.ra. Ehts. Fibriik, Dia lui beslo Mondwalor Ier Wereld! Conserveert de landen! Merk „THE CERT', (gegarandeerd). Merk THE SUCCESS (gegarandeerd). Verkrygbaar by KLEIWEG 48. 5 (Alle reparatiên en aangemeten werk)

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2