SEIZOEN OPBUIMING. I). SAMSOM. ADVERTENTIES. BINNENLAND. TJIt cLe Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Ooslumes, Mantels, Blousen, Kokken, JaponstoOen en Katoenen Veireenlglng »AKMENZüKü« stad en wekte natuurlijk de belangstelling van velen. Engeland. Sedert jaren kende men in Enfield, dicht by Londen, een oud heertje onder den naam van den ouden Harry. Hy was gewoonlijk in een eenigszins versleten blauw pak gekleed, droeg een inoiïokel cn gaf, als er leerlingen te krijgen waren, les in het Fransch. De oudo Harry, of eigenlijk mr. Lloyd, woonde samen met een aardige dochter, een onder wijzeres. Bij verkiezingen weerde de heer Lloyd zich duchtig voor de liberalen, tot op zekeren dag de conservatieve agenten ont dekten, dat mr. Lloyd geen Engelschman maar een Franschtnan was, en hem van de kiezerslijst deden schrappen. Eenige weken geleden werd het oude heertje ziok. Ondanks het smeeken van zijn dochter weigerde hij een geneesheer te raadplegen. Dinsdag stierf de „oude Harry" en een ouden vriend, dr. Foot, werd geroepen, om den dood vast te stellen. Dr. Foot kwam, onderzocht het lijk en verklaarde daarop aan de dochter „Men heeft mij bij het lijk van een man geroepen, dat echter, juffrouw Lloyd, is een doode vrouw". „Neen, het is mijn vader," ant woordde de jonge dame. „Dat kan niet", zeide de dokter, „het moet uw moeder ge weest zijn on niet uw vader. Ik heb zelf ook altjjd geloofd, dat Lloyd een man was, maar hier is geen twijfel mogelijk, de doode is een vrouw." De jonge dame was buiten zich zelve„Mijn moeder is reeds 26 jaren dood. Zij stierf tij mijn geboorte. Als dat mijn vader niet is, wie is het dan Wie is hot dan, vraagt nu ook geheel Enfield. Natuurlijk zijn er nu tél van lieden, die altijd wel getwijfeld hadden en die altijd al gedacht hadden dat Lloyd een vrouw moest zijn. Maar het raadsel, waarom de „oude Harry" haar waren staat verborgen hield, is daarmee niet opgelost, en dat houdt de gemoedereu in Enfield en, dank zy de uitvoerige verhalen in de Engelsche bladen, in geheel Engeland thans ten zeerste bezig. Den aviateur Cody, die te Aldershot voor het eerst opsteeg met een nieuwe door hem vervaardigde aëroplane overkwam een ernstig ongeluk. Door een plotselingen windstoot werd do aëroplane tegen do aarde gewor pen. De machine werd vernield. Cody werd bewusteloos onder de vliegmachine wegge haald. Hö had ernstige hoofdwonden be komen. Belgi e. Te Brugge heeft Dinsdag een vreeselijk ongeluk plaats gehad: Men was er bezig een aantal zware stalen platen te laden aan boord var. liet Nederl, stoomschip „Johanna", toen plotseling een ketting brak en de ontzaglijk «taalmassa neerviel. Een 33-jarig werkman, J. Dirckens kreeg het net tegen den hals, zoodat zyn hoofd glad werd afgeslagen De ongelukkige laat een weduwe met 6 kinderen na. Te Antwerpen gaat men de twee diamant beurzen, die er zyn, uitbreiden. Dienaan gaande lezen wij in het H. v. Antw. Wij vernemen dat de vereeniging Beurs voor Diamanthandel, te Antwerpen, een grond van circa 800 v.tn. gekocht heeft, gelegen achter de thans door haar ingenomen loka len, wat haar zal toelaten deze merkelijk te vergrooteu. Voor de vergrooting van den Diamantclub gaat een gansobe rij huizen in de Hoveniers- straat, palend aan de gebouwen der Club, afgebroken worden. Onze diamanthandel zal dns eerlang over ruime en voldoende gebouwen beschikken, beantwoord aan de eischeu der immer toe nemende beweging van den handel in onze stad. Of bet nu nog noodig zal blijken een derde, nienwe instelling op te richten, nu beide bestaande lichamen hunne lokalen eene zoo groote uitbreiding geven, wordt door be voegde mannen sterk in twijfel getrokken, Oostmkijk-Hokoakije. De overstroomingen bebben in Zuid-Hon- garije groote schade aaugericht. Tal van ge zinnen zijn geheel en al tot den bedelstaf gebracht en men becijfert de schade tnsscben de 50 en 100 millioeu. Zeker zijn er meer dan 500 menschen om het leven gekomen. De dorpen langs den Ilonau, ook op Servisch gebied, toonen een trenrig beeld van ver woesting. De nood in de geteisterde streken is groot en sedert de groote/ overstrooming in en om Szegedin is HMigurije nog niet door een zoo lievige rampAetroffen. Rusr.A$gr) Petrikan, een stad in ^Russisch Polen, is door een .ovweer hevig ^geteisterd. Zware rogens en hagelslag richtten groote schade aan. De te veld staande gewassen in de om geving van de stnd ziin volkomen vernield. De door den regen gezwollen beekjas traden bniten de oevers en vele buisjes en scharen werden ten gevolge daarvan verwoest. Tien menschen kwamen hierbij oin bet leven. In een plaatsje in de nabijheid werden tenge volge van bet inslaun van den bliksem 84 huizen door brand verwoest. Staten-Geiieraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 23 Jnni. De Voorzitter houdt, terwyl alle leden en de aan de ministorstafel plaats genomen heb bende ministers van Binnenlandsche Zeiken, van Bnitenlanrlsche Zaken en van Landbouw zich van hun zotels verheffen, een korte rede naar aanleiding van het overlijden van de Vorstin-inoeder von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden. De president zegt, dat de Koningin en de koninklijke familie door dit overlijden in die pen ronw zyn gedompeld. Spreker herinnert, dat prinses Marie, zoo als zij steeds door ons volk genoemd bleef,» al verbleef ze meer dan veertig jaren in het buitenland, steeds een Nederlandsche prinses is gebleven, die lief en leed deelde van het Nederlandsche volk en zich met oprechte belangstelling op de hoogte hield van al 't geen waarin ook het Nederlandsche volk belang stelde. Voorts herinnerde spreker aan de bereid willigheid, waarmede de nu ontslapen Vorstin hulp en steun verleende, daar waar die haar gevraagd worden. Het Nederlandsche volk betoonde wederkeerige liefde aan de Vorstin, en gaf daarvan by verschillende gelegenheden blijken, die door H. K. H. op hoogen pry's werden gesteld. De voorzitter was overtuigd, dat de naam van de prinses von Wied onder de edele prinsessen van het Huis van Oranje in eere zal blyveu voortleven, en door het Neder landsche volk in dankbare herinnering zal worden gebonden. De minister van Binnenlandsche Zaken sluit zich, namens de Regeering, van harte aan bij deze woorden, aan welke niets be hoefde toegevoegd te worden. De nagedach tenis van deze Vorstin, die steeds de tradities van Oranje getrouw is gebleven, en voor Nederland steeds liefde en tronw heeft be waard, zal ongetwijfeld bij ons volk in de hoogste eere bly'ven. By de voortzetting van de behaodeliug van de Octrooiwet wordt door de commissie van rapporteurs teruggenomen het amendement strekkende dat iemand, die in het buitenland een octrooi aanvraagt, en als gevolg daar van gedurende een jaar voorkeur van aan vraag heeft in Nederland, dit recht eerst zal verkrijgen na het in werking treden vqu de Octrooiwet. Na eenig debat wordt door de Regeering, in overeenstemming met de commissie yan rapporteurs, een wijziging in het ontwerp gebracht, waardoor nu bepaald wordt dat wanneer een persoon, die in dienst van een werkgever is, een uitvinding doet (voor welke door den patroou octrooi wordt aan gevraagd) dnidelyk kan maken dat hem, met uitsluiting van anderen, de eer der uitvinding toekomt, op zyn verzoek de oc- trooiraad kan bepalen dat ook zyn naam in het octrooi wordt vermeld. Uitvoerig wordt gediscussieerd over de kwestie van bet voorgebruik eener uitvin ding, waarvan echter de slotsom is, dat gehandhaafd blijft de bepaling van het ont werp dat, wanneer iemand een uitvinding heeft gedian, waarover hy octrooi heeft aangevraagd, hij geen actie kan instellen tegen een ander, die vroeger dezelfde uit vinding heeft gedaan, waarvoor hij echter geen octrooi had aangevraagd, zoodat laatst genoemde ongehinderd zyn nitviuding kan aanwenden. Na nog korte discussies over enkele juri dische punten, wordt het ontwerp-Octrooi- wet afgehandeld. De eindstemming zal morgen na de paaze worden gehouden. Verder worden verschillende ontwerpen aangenomen, zonder stemming of debat, o.a. het wetsvoorstel van de beeren van der Molen en de Geer tot regeling van de be voegdheden, verbonden aan de akten van bekwaamheden, vermeld in art. 56 a en b der L. O.-wet. Voorts wordt goedgekeurd het op 20 No vember 1909 te Rome tusschen Nederland en Italië gesloten arbitrage-verdrag. De Kamer gaat in comité-generaal, ter behandeling van het rapport der Krupp- commissie en van de huishoudelijke raming der Kamer. Na heropening van de openbare vergadering wordt besloten hedenavond geen vergadering te honden. Morgen 10 uur openbare vergadering. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans tot hervatting van hare werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dinsdag 28 Juni, 's avonds te half negen. De laatste maal dat de in Nederland, maar vooral in Den Haag zeer bekende Prinses Marie Den Haag bezocht, was by gelegen heid van den doop van Prinses Juliana, welke plechtigheid Zy met Haar dochter in de Wil lemskerk byweonde. Zooals met weet, besat de overleden Vor stin uit de nalatenschap van wjjlen Haar Vader Prins Frederik uitgestrekte eigendom men ouder Wassenaar en op het grondgebied van Den Haag. In den loop der tijden zijn de meeste dier landgoederen door verkoop overgegaan het zij aan H. M. de Koningin (o.a. de buiten verblijven Raaphorst, Ter Horst en Eiken horst), hetzy aan particulieren (park Groot Hasebroeck, het Paleis in het Korte Voor hout, thans ingericht als Justitiegebouw, en het hoekhuis aan de Princessegracht, dat bestemd is tot bureeelen der Eerste Nederl. Levensverzekering-Maatschappij). Alleen het Hnis „De Pauw" met aangren zend landgoed „Backershagen" aan den Leidschenweg en het zeepaviljoen te Sche- Veningeu met omliggen terrein heeft de Prinses tot aau Haar dood in eigendom be houden. De Koning en de Koningin der Belgen zullen, naar de Etoile Beige meldt, den 5u Juli a.8. in het galeis te Brussel ter eere van de te Brussel verwacht wordende Ne derlandsche Ministers eeu galadiner geven. H. M. de Koningin-Moeder zal zich by de begrafenis van H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden doen vertegenwoordigen door graaf van Limbnrg Stirnm, kamerheer van H. M. Naar wij vernemen is de opening der Na tionale tentoonstelling voor Huisvlijt, welke dezen zomer te Scheveningen onder eere voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbrnik, zal worden gehouden, definitief vastgesteld op Dinsdag 12 Juli, des namiddags te 2 uur. Drie escadrons van het lste reg. huzaren te Ede hebben gisterenmorgen half-elf op het Loo gedefileerd voor H. M. de Koningin, die in een la Daumont bespannen rytnig aan den ingang van het bassecour met Prinses Juliana had plaats genomen. Het Prinsesje woifde met een zakdoek. Het voorbijtrekken duurde gernimen tijd 't waö een mooi schouwspel, dat door een talrijk publiek werd gadegeslagen. De Koningin reed vervolgens naar het park, waar Zij de escadrons inspecteerde. De manschappen werden onthaald en ver- lioten te 12 uur het Loo. De troepen stonden onder bevel vau majoor baron Boecop, met wieu H. M. de Koningin zich vóór het bas secour onderhield. De bijzondere commissie der Nederlandsche afdeeling van de Internationale Tentoonstel ling te Brussel achtte het gewenscht, dat er een korte beschrijving verkrijgbaar zou ge steld worden van hetgeen in Nederland van staatswege is geschied voor de bescherming en de verzorging van den arbeider. De heer H. A. van IJsselsteyn, directeur-generaal van den arbeid, heeft daartoe een werkje saamgesteld, waarin een beknopt beeld wordt gegeven van hetgeen op dit gebied is tot stanc^ gebracht. Het is by de Flakkeesche boek- en handelsdrukkerij te Middelharnis verschenen. De herstemmingen voor de Staten van Overysei hebben voor de vrijzinnige partyen nieaw verlies opgeleverd. Gelijk men weet ging het om zes zetels. Twee te Zwolle, thans door vryzintjigen bezet, waarnaar twee vrijzinnigen, een socialist en een man van rechts dongen. Deze zyn voor de .vrijzin nigen behouden. De zetels te Enschede, van welke drie er reeds een bij de eerste stemming verloren was, daar slechts twee van de drie aftredende vrijzinnige leden iü herstemming kwamen (met drie vrijzinnigen en eeu roomscli- katholiek) zyn thans alle aan andere par tyen overgegaan. Verkozen zyn twee sociaal democraten en de roomsch-katholiek. In Ommen ging de herstemming tnsschen twee anti-revolutionairen. De aftredenden waren beide vrijzinnig. Een daarvan is by eerste stemming gekozen de andere viel nit. In bet geheel zijn dus vier vrijzinnige plaatsen verloren. Op het oogenblik zyn de Staten samengesteld nit 20 vrijzinnigen, 2 socialisten en 26 mannen van rechts. Voortaan zal de verhouding zijn16 vrijzinnigen, 4 socialisten en 26 van rechts. Uit het Weekblad voor de vrijzinnige Her vormden knippen wy het volgende: Voor zware protesten zien wy geen reden. Rome heeft zich immers herhaalde malen, en even officieel als thans, in denzelfden geest uitgelaten. Wy moeten daarom niet doen, alsof wij nn voor het eerst vernemen, dat Rome het geheele Protestantisme nit den booze acht en bet gaarne vernietigen zoo. Ook is van znlke protesten geen heil te verwachten. De pans kan zijn woorden toch niet intrekken. Hy kan er wat om heen praten, en zeggen, dat hy niet heelt willen beleedigen, maar dat verandert aan de zaak niets. De woorden blijven bestaan, en wor den niet teruggenomen. De „onfeilbare" kan immers niet zelf zyn feilbaarheid erkennen. Maar nn trekken wy niet de conclusie, dat over de encycliek maar moet worden gezwegen. Neen, zy moeten worden bekend gemaakt. Wy moeten Zorgen, dat ieder de panselyke woorden verneemt. Er moest eigenlijk in alle Protest»ntsche kerken over gepreekt worden. Nog altijd zyn er velen, die Rome niet kennen, die meenen, dat zy haar oude on verdraagzaamheid en lust iri ketterjacht heeft afgelegd. Tot die allen moeten deze woorden doordringen. In de eerste plaats mogen zy wel gebracht worden tot die Protestanten, die op staat- kondig terrein met Rome samengaan, en in vereeniging met haar beweren op te komen voor God en Christus. Indien zij het vroeger niet wisten, kuunen zy nu ten minste weten, hoe Rome over hen denkt. Vijanden zijn zy van het kruis vau Christus Wie nu nóg eens weer zegt, dat de recht- sche partijen verbonden zyn door gemeen schappelijke liefde voor de Christelijke begin selen, wie nn nog eens weer by den stembos- strijdde lenze aanheft „vóór of tegen Christus", kan door ieder worden overtuigd van leugen en misleiding. Over jhr. van Doorn leest men in een „Brief nit de Hofstad" in de „Arnhera- sche Ct.": De heer van Doorn, van een oud vrij zinnig Protestantsch geslacht, is wel de man om deze interpellatie met tact en beleid te verrichten. Zyn optreden is scherp, maar met iets leuk-goedmoedigs, dat de scherpte eeni- germate verzacht. Als jurist een der eerste figuren van de Kamer, èn door geboorte be hoort hij tot kringen, die zijn woord eenigen invloed waarborgen ook onder de conser vatieve jonkerschap, die aan de Rechterzijde vrij 'sterk vertegenwoordigd is. Hy zelf be hoort niet tot de meest Linksche elementen ir. de Liberale Unie, hoewel hy voor de Rechterzijde de roode jonker is. Een zjjner op den voorgrond tredende karaktertrekken is zyn groot onafhankelykheidsgevoel en zyn innige afkeer vun kerkelijke btmoeizncht en overheer8ching. De Leidsche Lustrumfeesten. Gisteren, Donderdag, lag het feestterrein schier verlaten. De feestelijkheden hadden thans op ander gebied plaats. „Zomerzorg", het bekende café by het station, met zyn mooien tuin en vermaarden gondvis8ctaenvyver, en het daarbij gelegen terrein, alsmede het Schuttersveld, zyn nu de plaatsen van leven en beweging, want al zyn het eigenlijk de terreinen, aan „Zomer zorg" grenzende, welke er op ingericht zyn vandaag de gasten te dragen, „Zomerzorg" zelf doet toch óók dienst, om hen te ver kwikken af en toe. Het Schuttersveld dan deed dienst voor het concours hippique, op touw gezet door militaire autoriteiten, en waarvoor zich een comité had gevormd. Een uitgebreid program werd afgewerkt, en met geestdrift gevolgd door de talrijke dames en heeren, die de groote tribnne voor 1700 personen bezetten. Het avondfeest bestond nit een groote zomerkermis en bal-champêtre by „Zomer zorg." Een teekenend staaltje van de wassende macht van Rome kwam ons dezer dagen weer ter oore, schrijft de Haagsche corresp. van het „Hbl.". 't Geboorde in dezelfde stad, waar de burgemeester, om Roomscbe gevoe ligheden te ontzien, een tooneelstnk censu reerde on waar B. en W. een paar Geuzen namen wilden wegmoffelen. In den Haag. Daar vergadert namelijk af-en-toe de commissie tot verwezenlijking van het mooie donkbeeld van wijlen den kunstschilder Smits het oprichten van een gedeqkteeken op het Jnliana-van-Stolberg-plein ter herinnering aan de geboorte van baar jongste nazaat en naamgenoot Juliana van Oranje. De com missie peinst o.a. over een cofcmemoratieve inscriptie. En nn vernamen wy dat, zoowaar, in dat opschrift de naam Juliana van Stolberg niet mag worden genoemdom geen aanstoot te geven aan de Roomschen 't Vermakelijke van deze overigens niet onbedenkelijke bijzonderheid is, dat de naam Juliana van Stolberg wél voorkomt in den officieelen naam der commissie zelve. Want die lnidt zoo„Commissie voor de oprichting, op het Jnliana van Stolbergplein, van een herinneringsblyk aan den 30n April 1909 P Ja, ja, dr. Kuyper had toch maar groot gelijk, toen hy er op roemde, dat, dank zij de coalitie, de verhouding tnsschen Roomschen en onroomschen zooveel beter is geworden (voor de Roomschen). De heer R., te 'g Gravenhage, verloor zyn portemonnaie, inhoodende een bankbiljet van t 100 en f 1.85 aan klein geld. Aangifte by het politiebureau volgde en weldra ver nam de heer R., dat zyn eigendom was ge vonden door een Scheveningseh vrouwtje, by wie lig de portemonnaie kon ternghalen. Daar de vronw arm is, wenschte de heer R. in zyn blijdschap haar een flinke belooning te geven; doch daar wilde het vrouwtje niets van weten, zoo meldt de „N. Ct." Hoe lang de man ook praatte, de vrouw wilde geen geld aannemen. Eindelyk kwam hy op het denkbeeld om de belooning kleiner te maken dan zyn oorspronkelijke bedoeling was; en nadat hy nog een lange poos aangedrongen had, besloot het vrouwtje dan maar die klei nere belooning, hoewel tegen haar zin, aan te nemen. Maar het eerst genoemde bedrag was veel te veel geweest! Een agent van politie vond Woensdag avond de dear van een bergplaats van motor- onderdeelen in de Vrolikstraat te Amsterdam openstaanhet slot was geforceerd. By on derzoek is gebleken, dat er eenige automo bielbanden ontvreemd waren. Woensdagmiddag is het op de duinen te Oostvoorne gelegen hotel Zee-en-Duin afge brand. Het was een prachtig en indrukwek kend gezicht, toen het hooggelegen gebouw in volle vlam stond. Door den sterken wes tenwind joegen de vlaromen voort, zoodat er geen denken viel aan blusschen. Het is jaist vyf-en-twintig jaar geloden, toen voor het eerst de aandacht op Oostvoorne als xee-badplaats Viel, dat er een eenvoudig café, Zee-en-Dnin geheeten, werd opgericht, waaruit het nu afgebrande hotel in den loop van den tjjd verrees. Gelukkig dat de wind westelijk was, an ders hadden een geheel nieuw hotel, en mis schien ook de oude koepel Zeeburg van hot hoogheemraadschap Voorne zeer veel gevaar geloopen. (N. Ct.) Hat paard van den landbouwer S. v. Vlaanderen, te Koudekerke, dat voor een met hooi geladen wagen gespannen was, ging op hol. De landbouwer werd daarbij zoodanig aan de borstkas gewond, dat hy aan de ge volgen is bezweken. De aardbeienverzending is thans in vollen gang. De vracht is bijzonder mooi, terwijl de prys ondanks den grooten toevoer hoog blyft, namelijk 14 ct. per K.G. Gisteren werden 49 wagonladingen van Beverwijk verzonden, het grootste getal ooit op één dag bereikt. Het meeste gaat naar Duitsch- land, doch de mislukte kersenoogst maakt dat er ook aanzienlijke hoeveelheden in het zuiden des lands kunnen geplaatst worden. Gistermorgen 5 nnr, toen de ijzerertsboot Uriarte I, liggende aan boei 27 op de rivier de Maas by Charlois op het punt stond te vertrekken, is een man der equipage by het dicbtleggen der luiken,' met luik en al in het ruim gestort. Zwaar gewond is Ljj met de politieboot aan wal gebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Het partybe8tnor der S. D. A. P. heeft voor de herstemmingen voor de Provinciale Staten voor het district Franeker waar vijf vrijzinnigen, drie kerkelykeö en twee sociaal-democraten in herstemming komen, het volgend advies gegeven Uitgaande van de onderstelling dat de liberalen bereid zyn twee banner 5 in her stemming staande candidaten te laten vallen en te vervangen door onze beide partygenoo- ten, waardoor de kans op de overwinning groot wordt; daarnaast overwegende, dat het hoogst onwenschelyk is, dat de rechterzijde, die in de Eerste en in de Tweede Kamer reeds een zoo groote overmacht heeft, door de verove ring van de meerderheid in de Friesche Sta ten die overmacht nog vergroot, adviseert het P. B. om, indien blijkt dat de liberalen twee hanner candidaten door onze beide candidaten Anema en Jansonins willen vervangen, naast onze eigen candi daten de drie overige liberalen met alle kracht te stennen, en voor hun verkiezing met even groote energie te werken als voor de eigen candidaten, in het vertronwen dat de liberalen van hnn kant betzelfde zollen doen. Echterna gebonden referendum be sloot gisteren het bestuur van de sociaal democratische fractie in het kiesdistrict Franeker niet samen te gaan met de libe ralen. Per advertentie in de plaatselijke bladen noodigen zy de kiezers nit, niet te stemmen op een der liberale candidaten, doch uitslui tend op hun beide candidaten Anema en Jansoniu8. Dr. Van Lissa schrijft in „Het Vaderl." Toevallige omstandigheden geven mij aan leiding de aandacht van oadere te vestigen op de zonderlinge ademhalingskuur, waaraan J zy hnn kinderen onderwerpeu, als zy die rondrijden in de hoogst ODpractische kinder wagentjes, die veel gelijken op kinderstoeltjes op rollen en die meer en meer in gebruik komen. In die wagentjes zyn mond en neus der kleinen niet meer dan een halven meter van het straatoppervlak verwijderd. Het is be paald onmogelijk een plaats te vinden, waar net ademen ongezonder is dan juist daar. Zelfs by volkomen wiudstilte is' het gewone straatverkeer voldoende om op die hoogte «en wolk van stof hangende te honden. Het behoeft geen lang betoog om te doen inzien, dat het ademen daarin nadeelig, zelfs ge- vaarlyk kan zyn. Een kap helpt daartegen niets, want de kinderen blyven op dezelfde hoogte ademen. Hoe hooger de wagen, hoe beter des te zuiverder is de ingeameode lucht. Naar de „Midd. Ct." verneemt, wordt aan de klacht, dezer dagen door den heer H. A. van Dalsum iugediend tegen den heer P F Frnytier, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, geen ge volg gegeven. Te Delden. waar sedert jaren twee predi kanten van velschillende richting arbeidden, heeft de heer dr. R. baron van Heeckeren van Wassenaar, beer van Twickel en colla tor der hervormde gemeente aldaar, in de yacatnre van ds. R. j. Jungius, die verleden jaar is overleden en vrijzinnig was, een orthodoxen predikant gekomen, die door den kerkeraad moet worden beroepen. De ge kozene is ds. J. F. L. A. de Jagher, te Doesbnrg. Aan de meelfabriek „De Vlijt", aan den Noorddyk te Wormerveer, is gisteren de 57-jarige Jasper Keyzer by het omleggen van een drijfriem gegrepen en rondgeslingerd met het noodlottig gevolg, dat een arm afgerukt, zijn onderkaak verbrijzeld en zyn borst ern stig gekneusd werd. In bedenkelyken toestand is de ongelukkige naar het Gemeente Zie kenhuis vervoerd. De politiehond van den hoofdinspecteur vau politie te Leeuwarden hebben een paar verdachte personen doen aanhouden als de vermoedelijke daders van een daar gepleegde inbraak.. Op verzoek van de justitie stelde de heer Wisser, inspecteur van politie, zyn hond „Hector" bechikbaar, en deze wees weldra het huis aan, waar twee van de inbrekers zich bevonden: de beruchte Amsterdammer J. G. en zyn vronw. Uit hetgeen zy me dedeelden, bleek, dat er nog een derde in 't complot was; deze, G. B. werd toen hy des avonds van zyn werk kwam, aangehou den. Men meldt uit De $teeg: gistermorgen voer de Stalen motorboot van de Apeldoorn- sche machinefabriek, varende in de richting van Doesburg naar Westervoort door den IJsel, nabij De Steeg tegenover het Hotel „pe Engel" op een krib. De boot zit on wrikbaar vast. De oorzaak is dat daar het hooge water de kapitein de krib niet kon zien. Te Werkendam is gisterenmiddag een per soon in hechtenis genomen, die zich schuldig had gemaakt aan oplichting. Gisterenmor gen had deze persoon zich door middel van een 15-jarigen knaap, te Gorcwn in het be zit weten te stellen van een rijwiel van een rijwielhandelaar aldaar, onder voorgeven, dat by het slechts voor een kwartiertje noo dig had. Hy gaf den jongen een kwartje voor haar en een dubbeltje voor de moeite. Al spoedig bleek, dat hy zich per veerboot naar Sleeuwyk en vervolgens naar Werken dam bad begeven. Daar wilde hy per boot naar. Rotterdam gaan, doch voor hy daartoe kans kreeg, werd hy door knechts van den rijwielhandelaar en een agent van politie, die hem waren nagereden, aangehouden en naar Gorcum overgebracht. Bedoelde por- soon kon, o wonder, zelf niet fietsen, anders was hy niet zoo spoedig achterhaald. Qp het terrein te Soest zal Maandag a.s., dos v.m. te 11 hor, met eenige plechtigheid de eerste steen worden gelegd voor het ei gen herstellingsoord van de vereeniging, wel ke thans den naam draagt: „Vereeniging tot uitzending van zwakke en herstellende kinderen onder de kenspreuk Trein 8.28 H. IJ. S. M.\ De „N. Zutf. Ct." bevatte dezer dagen een bericht uit Eerbeek, luidende „De bijen maken het zeer goed. Op de mooie zomerdagen wordt er door vele vol ken al aardig wat honig gewonnende bijtjes gunnen zich dan geen rast, zelfs op den Zondag niet" De poging tot vervroegde winkelsluiting te Haarlem is mislukt. Door winkeliers in manafactnren, heeren en dame8confectie en aanverwaute artikelen was een negen-our-sluiting in Jali en Augus tas voorbereid. De vroege slaiting kan niet doorgaan, daar een der grootste winkeliers in manufacturen enz., niet bereid was. m?de te doen, en meerdere onderteekenaare slechts mede wilden werken onder voorbehoud, dat bedoelde firma ook te 9 oor zon sluiten. De Londensche berichtgever van het Hbl. schrijft Tot de deputaties die gisteren in St. Ja mes s Palace door Koning George V werden ontvangen, om adressen van rouwbeklag en hulde in outvangst te nemen, behoorde ook de Kerkeraad der Nederlandsch Hervormde Kerk te Londen. De deputatie bestond uit de heeren dr. S. Baart de la Faille, predikant, en de kerke- raadsleden Van Duiken, Bladd de Wit en Vettewinkel. Toen zy in de troonzaal toegelaten was, waar de Koning voor den troon stond in maarschalksuniform en nevens hem de Her tog van Connaoght en de Minister van Bin nenlandsche Zaken Winston Chnrchill, na derde de predikant die de toga dioeg, het knielbankje, dat voor den troon stond, knielde en bood het adres aan dat door den Minister werd aangenomen en toen aan den Koning werd gegeven. Zyne Majesteit over handigde op zyn beurt een dankbetuiging, waarna de predikant 's Konings hand koste en opstond. De Kerkeraadsleden werden door den predikant aan Zyne Majesteit voorge steld. Daarmede was de plechtigheid ten einde. In het op perkament gecaligrapheerd adres betuigt de Kerkeraad zyn deelneming in 't overlijden van Koning Edward en wenscht den nieuwen vorst toe dat zyn Re geering laog en gelukkig zal zyn. De Ker keraad uit tevens in het adres de hoop dat het den Koning zal mogen behagen de vrij heid, die de Hollandsche Kerk is geschon ken bij het Charter van Edward VI in 15u0 en die bevestigd is door 's Konings door luchtige voorgangers op den Engelschen troon, ook door hein zal worden bevestigd en beschermd. Het Vad. schrijft Onder de vele en velerlei wijzen om een candidaat aan te bevelen is de meest curieuse welke wy tot dusverre onder de oogen kregen, die welke het verkiezingsblaadje der rechterzijde, „de Juni-Bode" gebruikt ter aanbeveling van den heer Mackay. Zy bestaat daarin, dat men den candidaat aanprijst op grond van de verdienste van.... zijne familie en bloedverwanten. Deze soort van aanbevoling viel den heer Mackay ten deel, wiens candidatuur bevor derd wordt met verwijzing naar de voortref felijke eigenschappen van zyn vader en wylen zyD oom. Op hen, die den heer Mac kay niet kennen, moet dit wel een zonder lingen indrnk maken, en wy zonden ons kunnen voorstellen, dat hy zelf gaarne ge zien zon hebben, dat inen hem dezen vorm van aanbeveling had gespaard. Lykt eene aanbeveling op dien grond wel wat vieux style, nog erger is het, dat men denzelfden candidaat aanbeveelt als een man nit een edel geslacht. Waar gaan wy heen, indien men derge- jyke gronden aanvoert ter aanbeveling van iemand voor een,, plaats in de Provinciale StatenAls lid van een adellijk college zou zulk een aanbeveling nog'zin hebben. Maar als candidaat voor de Provinciale Staten Werkelyk de heer Mackay had beter van zyne geestverwanten verdiend. Iotu8scben doet hot ons genoegen, dat men zich aan onze zijde van dergelijke „ar gumenten", die aan den goeden ouden tyd herinneren(en als zoodanig volkomen in het kader der rechterzijde passen) zorgvul dig heeft onthouden. De vryziunige candidaten worden slechts aanbevolen op grond van hun eigen ver dienste. GOUDA, 24 Juni 1910. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stok toegezonden Gouda, 20 Juni 1910. Pij uwe beschikking van 10 Juni jl. werden om advies in onze handen gesteld twee adressen met de daarbij J>ehoorende toelichtende memoriën van do Afdeeling „Gouda" van het Nederlandsch Onder wijzers Genootschap, waarvan het eene het verzoek inhoudt de salarissen van het onder wijzend personeel, dat belast is met het geven van onderwijs in de vreemde talen en de wiskunde, billijker te regelen dan thans bij de bestaande Verordening geschiedt, en het tweede den wensch U> kennen geeft, dat voor de onderwijzeressen, die buiten de ge wone schooluren les- moeten geven in de handwerken voor meisjes, eene mildere sa larisregeling worde getroffen dan in de thans vigeerende Verordening is aangegeven. Aan Uwe opdracht voldoende hebben wij de eer beleefd in herinnering te brengen, dat do bezoldigingen van het onderwijzend personeel aan de lagere scheden dezer Ge meente eerst kortelings op nieuw geregeld zyn de daartoe betrekkelijke Verordening werd na ampele behandeling den 16 Oc- tobor 1908 door Uwe Vergadering vastge steld en den 10 November d. a. v. door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goodgokeurd. Hot komt ons voor dat er thans geene genoegzame aanleiding bestaat oin in de bestaande regeling verandering te brengen en zonder eenig bezwaar het tijdstip kan worden afgewacht, waarop de noodzakelijkheid eener herziening aan den dag treedt. Wij meenen U daarom in overweging te mogen geven aan de adressante te doen medodoelen, dat bij de eerstvolgende herzie ning van bovengenoomdo Verordening zoo veel mogelijk op hare wenschen zal worden gelet. Een arbeider werkzaam aan de electrische centrale is door de politie gearresteerd, wegens het ontvreemden van looden pynen van het terrein der lichtfabrieken. Naar wy vernemen zal Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, afgevaardigde voor de Tweede Kamer voor het district Gouda, binnenkort voor du afd. Gonda van den Ned. Protes tantenbond in een openbare vergadering spreken over de Borromeus-encycliek. Na voortgezet eyaraen aan bet gymnasium slaagden nog de heer IV, J. van Lokhorst voor diploma A en de heer J. van Voorst voor diploma B. B0 het eonconrs hippiqae ter gelegenheid van de Lustrumfeesten te Leiden gebonden werd een eervolle vermelding toegekend aan Mevrouw IJssel de Schepper—De Ridder Uonda. Tot onderwijzeres aan de te openen Chr. school te Vreeland (benoemd hoofd de heer Nie Henkels Jr. nit Rijswijk) is benoemd mei. S. H. Broer nit Waddingsveen. Een rjjtnig, waarin 6 personen waren ge zeten, die térngkwamen van de feesten to Leiden, geraakte gisternacht door hot schrik- ken der paarden voor het onweer onder Boskoop te water. Het gelokte allen te rod- den. Door de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam werden veroordeeld H. N. van E., 24 jaar, zonder vaste woon plaats, bekende in don nacht van 5 op 6 Mm, in dien van II op 12 Mei en in dien v-n, ."P te"tens nit in nanbonw zpnde huizen in de Krugerlaan en de Raam te Gouda waterieidingspjjpen en kranen te hebben weggenomen, welke hö respectievelijk verkocht, voor f 0,90, f 3,30 en f 1.47. Den hem mede ten laste geliefden diefstal van een looden pjjp o_p 14 Mei ontkende hjj hp had deze pjjp gevonden en voor elf cent verkocht. Het O. M. meende desondanks dat ook dit laatste feit bewezen was en eischto oen jaar gevangenisstraf. D. v. B., 25 jaar, schippersknecht te Gouda, wegens verddistering, tot een maand gevangenisstraf. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde pryzen worden opgeruimd. Predikbeurt btj de Hemonstrantsoho Uoreformeerdo Gemeente alhier. Zondag 20 Juni. 'e Morgens 10'/. uur Ds H. VAN ASSENDELFT, Afdeeling mtOKKEmuiTIS ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doei om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareerbn, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoops prijzen te verkoopen De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutvile Vereeniginn Ar. menxoro". 8

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2