van ma. den m WILhZAXG. I OM. 1.70. No. 11287. Din^d^g 28 Juni 1910, 49ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. z le 3 Buitenlandsch. Overzicht. i Verspreide Berichten. ii FEU1LLETOX. Blouses, es Katoenen •el verminderde TERDAM I I 94"’ - iweg 106 naar van Crabetbatr. nsiogei 10 naar t 49 4 i. Stand. 11 f 1 (Wordt vervolgd.) L Bekker, gebd. E. v. Schoorl, - 24. Q. H. de 9 ran 3e kade 52 str. 101. i*. Ketehtr. 10 Kazor nè. abethstr. 4 naar Jo. eekerssingel 81 (Naar bet Engelsch.) 1 I i Telefoon No. 8J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. roer de h de rlT. It een boete van ruim f 60, ni. J. Stalenberg C. van den E de Boot. in Dnijveobode, mnrt iiiiBnï. Na den nu gehouden kroonraad beeft Canalejas verklaard, dat de regeering in bet vraagstuk der vrijheid van godsdienst uitoefening geen haar breed zou terugwijken, want het was een vraag van nationale waar digheid en zelfstandigheid. De aanmatiging *van een godsdienstmonopolie in een vrij land was heden ten dage niet toelaatbaar. De regeering had uit het buitenland waar devolle bewijzen van sympathie ontvangen, en de oud-premier Moret zou ook onvoor waardelijk zijn steun verleeuen. Al de libe ralen, en tevens de republikeinen, waren het met ’t ministerie eens. Uit een particulier gesprek met den repu- blikeinschen leider Perez Galdos vernam de corresp. van de „Frankf. Zeitung” te Madrid nog, dat het aanvankelyke wantrouwen tegen Canalejas bij de republikeinen verdwenen is en dat de regeering geheel op hun hulp rekenen kan. schuld tegenover mijne vrouw op mij, die ik nooit weder geheel zoy kunnen delgen/ Zy hadden den achterkant van het priëel bereikt, toen Marian plotseling haar hand op Rylton,s arm legde en zwijgend op de half achter het groen verborgen bank wees. Hier was ook geen verdere opheldering noodig; want daar zaten Titia en Tom Hescott, met de hoofden dicht bij elkander, en Titia scheen Tom iets zeer gewichtigs mede te deelen haar bekoorlijk gezichtje was tot hem opge- beven en droeg een zeer ernstige uitdrukking, en zijn gelaat Rylton zou bet zijn geheele leven lang niet weder vergeten I „Je mag echter nooit vergeten, dat het een geheim is, een geheim tusschen ons beiden," zei Titia thans, en haar stem klonk zoo lief en vertrouweljjk. Rylton ontstelde; hij zou cr eenige jaren van zijn leven voor gegeven hebben om dit geheim te vernemen, maar juist dit verlangen bracht hem tot het bewustzijn, dat by luis terde, dat by zijn eigen vrouw bespiedde, en dit bezorgde hem een koortsachtige huive ring. „Hoor je het nu Een geheim tusschen hen beiden! Wie onzer heeft gelijk” hoorde hy mr. Bethune zeggen, terwyl zy zyn arm greep en hem dwong haar aan te zien. Zjj maakte den indrnk eener waanzinnige, waanzinnig p het bewustzijn van bevredigde wraak. Hy schudde haar hand met verontwaardi ging van zich af en verdween in de ondoor dringbare duisternis der boomen. Hy gevoelde eerst slechts afkeer voor zyn eigen gedrag; daarna dook Titia’s kopje, zooals het zich tegen Tom Hescott’s schouder vlyde, weder voor hem op en gaf zijn gedachten een andere richting. Hy staakte zyn driftigen loop hy moest tyd winnen om na te denken. Voor de tweede maal bedrogenWie kon hy nu nog vertrouwen Menig klein voorval tusschen Titia en hem en tusschen Titia en Hescott, waaraan hy vroeger geen aandacht had geschonken, ver scheen hem thans in een geheel ander licht. Hy bad gemeend zich in elk opzicht op Titia te kunnen verlaten, hy bad haar in gedach ten dartel en onbesuisd genoemd, maar hy had oogenblikken gehad, waarin zy hem be koorlijk en beminnelijk voorgekomen was, en nu bad zy hem toch bedrogen! Zelfs nu nog beschuldigde hy haar slechts vanlichtzinnige coquetterie met haar neef, maar hy was vast besloten, bier vlug een eind aan te maken, hy wilde haar toonen, wien zy als haar heer en meester had te beschouwen, en dat zy den naam dien zy droeg, in eere had te houden, al was baar dan aan de achting voor zich zelve weinig meer gelegen. Minister Asquith heeft in het Engelsche Lagerhuis meegedeeld, dat nog voor afloop van deze parlementszitting gelegenheid zou worden gegeven tot de tweede lezing van het door den afgevaardigde Shackleton inge diende wetsontwerp op het vrouwenkiesrecht. Maar verder kon de regeering niet gaan, omdat er zooveel andere en dringender zaken waren af te doen, zoodat van een algebeele afdoening der behandeling geen sprake kan z|jn. Dat echter nog tot de tweede lezing zal worden overgegaan is al reeds een klein succes voor de meer vredelievende suffra gettes. De militante suffragettes echter zyn met dat succesje niet tevredenzy hadden gewild, dat het ontwerp-Sbackleton nog in deze zitting zou zyn afgedaan en men mag verwachten, dat zy nu na eenige maanden van rust haar rumoerige betoogingen zullen hervatten. Trouwens een van deze strijdlustige dames heeft Vrydag al terecht gestaan omdat zy een paar ruitten had inge worpen in het Crown Office van het Hooger- huis. Aan de steenen waarmee de ruiten waren vernield waren strookjes papier be vestigd met deze woorden „Aan mr. Asquith. De verontwaardigde vrouwen zullen deze beleediging niet dulden. Wees verstandig en zorg dat de nieuwe wet in behandeling komt.” De jonge dame, miss Emily Davison, een onderwijzeres, verklaarde dat zy zeer ver ontwaardigd was over.de verklaring van minister Asquith en die|'verontwaardiging in daden had willen niteni Zy had echter ge heel op eigen verantwoording gehandeld. De organisatie der suffragettes was van haar daad niet op de hoogtelgeweest. Het bleek dat juffrouw Davison al meer zich als ver woed strijdster mr de \rouwenrechten had onderscheiden ep de rechter veroordeelde haar daarom of een maand 'hechtenis. De boete werd door een dame, die de terechtzitting bywoonde, betaaldmaar toen daarop aan mrs. Davison te kennen werd gegeven, dat ze vry was en wel kon heen gaan weigerde zy dit en moest zy ten slotte worden gedwongen bet rechtsgebouw te ver laten. Uit de redevoeringen van verschillende militante suffragettes blykt, dat het by dit optreden van mej. Davison niet zal blijven, en openlijk worden reeds nieuwe betoogingen aangekondigd en felle bedreigingen tegen de regeering geuit. „Natuurlijk zal ik het geheim houden," zei Tom. Titia, die met Tom Hescott gedanst had, had hem naar dit verborgen plaatsje geleid om hem baar gewichtig geheim toe te ver trouwen. „En toch," antwoordde Titia aarzelend, „zou het misschien beter zyn, dat ik zweeg; maar je hebt veel te leelyke woorden over haar gesproken Ik bedoel nameljjk Marga- retha Knollys; hoe kon je haar een oude jongejuffrouw noemen, terwyl je toch weet, hoeveel ik van haar houd!" „En je geheim P" Mr. Hescott scheen zyn verkeerde handelwijze in ’t geheel niet te beseften; hy scheen slechts nog voorTitia’s bekoorlijke verschijning te hebben. NI. L.K. H.K Italië. De aardschokken, waarover uit Algiers is bericht, zyn ook waargenomen in een groot gedeelte van het westen van het departe ment. De schokken waren bijzonder hevig te Cherchell, Qouraya, Marengo en Affreville. Verscheidene huizen zyn ingestort te Aumale. Persoonlijke ongelukken zyn niet te be treuren. Hy had nauwelijks op den weg gelet, dien hy ingeslagen was; thans ontmoette hem eenige paren die juist de danszaal verlaten hadden, en een der heeren nam hem met zulk een verbaasden blik op, dut hy tot bezinning kwam en vlug den weg naar buis insloeg. 22) „Het is eon schandelijke weddenschap!" riep hy driftig uit. „Ik schaam my voor mij zelf, dat ik ze aangegaan ben." „Je bent toch niet bang voor de ontknoo- ping?" antwoordde zy spottend. Rylton overlegde, thans kon hy niet terug, zonder Marian een volkomen overwinning op zijn vrouw te verzekeren, en hy kon ook niet verder, zonder Titia te misleiden. Blik semsnel kruisten deze gedachten zich achter zijn gefronst voorhoofd en deden hem geen beslissing nemen. Waarom zou hy niet verder gaan en met deze gewonnen wedden schap zyn eigen argwaan voor altijd uit den weg. ruimen P Titia was wel is waar onna denkend, maar toch niet zoo onbezonnen, dat zy, ver van het gezelschap verwijderd, thans met Hescott in het afgelegen priëel zou samen zijn. „Wij zullen verder gaan," zei hij eindelyk, «maar ik laad door deze weddenschap een gereden te zyn, gewaarschuwd zyn door knalsignaleu. Terwyl in de laatste vyftien jaren de snelheid der locomotieven geregeld is opgevoerd, heeft het veiligheidsstelsel daar mee in het geheel geen gelyken tred gehou den. Hy haalde tot staving van deze bewering een voorbeeld aan uit zyn eigen praktijk. Den 31 December reed hy den exprestrein naar het Noorden. Naby Tergnier stond bet signaal op onveilig. Onmiddellyk remde hy en bracht den trein tot stilstand, nauwelijks op v|pr meter afstand van een anderen trein, die in het ongereede bleek te zyn geraakt. Niettegenstaande hy stipt de voorschriften in acht had genomen, kreeg hy toch een disci plinaire straf. In overleg met zyn bondsbe- stuur schreef hy daarop een brief aan minis ter Millerand, om dezen er op te wijzen, dat de signalen niet op de behoorlijke plaats waren aangebracht. En dit gebeurde nog wel op een lyn van de „Compagnie du Nord”, waar het veiligheidsstelsel alsmede onder de best ingerichte behoort. Rusland. Een groote scheepsramp is Donderdag op de Newa by Petersburg voorgekomen, en slechts door een toeval zyn er geen men- schenlevens te betreuren geweest. Tusschen Petersburg, en Schlüsselburg vaart het stoom schip „Newa”, dat Donderdag met 120 pas sagiers naar Petersburg vertrok. De machi nist merkte plotseling, dat bot schip lek was; het water stroomde de machinekamer binnen, en om een paniek te voorkomen wilde de machinist de boot op het land laten loopen. Maar de machine weigerde, het schip begon te zinken, en er ontstond zelfs gevaar voor n. k. 77'/, - 4’,,97’/« I 6.80 3 61’/, 5 91’/,- 4 100 100 4 98 4 100»1 4 98 er' 101 i- 4 99 100’, 4 99 In juridische kringen te Berlyn verwacht men, dat de afgebroken behandeling van het proces tegen prins Philip van Eulenburg, wegens meineed, na de zomervacantie zal worden hervat. De behandeling werd voor twee jaar voor onbepaalden tyd verdaagt, wyl de prins door de geneesheeren te ziek werd geoordeeld, om de behandeling te kun nen volgen. De gezondheidstoestand van den prins is sedert zooveel verbeterd, dat men de behandeling zonder nadeelige gevolgen mogelyk acht. Eenige afgevaardigden hadden het voor nemen, na het eindigen van het reces, den minister van justitie over de zaak-Eulenburg te interpelleeren. De ambtenaar van het O. M., die van dit voornemen kennis kreeg, neemt nu maatregelen om de behandeling te hervatten, ten einde daardoor de interpellatie onnoodig te maken. Duitschland. Omlrent de brutale poging tot bankroof in Fiedberg naby Frankfort nog het vol gende f De overvallen bankdirecteur Meyer is er nogal ernstig aan toe; hy zal vermoede- lyk een operatie moeten ondergaan. Daaren tegen is de doofstomme knaap, op wien de roover by zyn vlucht een schot loste, niet dood; integendeel, men twijfelt niet of men zal hem in het leven kunnen houden. Volgens de laatste berichten is het toch weer niet waarscbynlyk, dat de chauffeur Borkenstein (eerst is hy verkeerdelijk Bar- kenstein genoemd), zoo onschuldig is als men wel aannam. Deze Borkenstein, in Halle aan de Saaie woonachtig heeft zyn woon plaats op den morgen van den aanslag ver laten, ‘zoogenaamd om naar den Harz te gaan, doch tot heden heeft men daar tevergeefs gezocht' Of de roover zich dus wel weder rechtelyk in het bezit van papieren ten na me van Borkenstein bevund, is lang niet ze ker. De overvallen bankdirecteur verzekert met beslistheid, dat er twee personen in zyn ka mer geweest zyn. Terwyl de een, die met het zwarte masker, met hem worstelde, sloeg een ander hem op het achterhoofd. Die tvyuede man heeft ook de deur opengemaakt van de schatkamer der bank naar het voor plein. Raadselacbtig blyft ook de zaak met een auto, die gedurende den overval voor de bank heen en weer reed. De chauffeur van die auto moet ipmand zyn, die voor ,t oogen- blik geen betrekking heeft en in de buurt van Frankfort woont. Men zoekt ijverig naar hem. De vorige week Zaterdag heeft iemand in het zuiden der stad iets gezien, dat mo gelyk met den aanslag in verband staat. Hy zag een man, die van kleeding verwisselde. Hy trok een licht zomerpak uit waaronder zich een blauw costuum bevond. Ook ver wisselde hjj van hoed. De kleuren stopte hy in een handkoffer. Men is thans bezig met politiehonden naar den man of zyn koffer te zoeken. De beide bommen, die door de daders zyn achtergelaten, zyn onderzocht. Zy bleken gevuld met nitro-glycerine-oplossing, een van de sterkste ontplofbare stoffen. Men heeft met een der bommen een zwaar artillerie* projectiel van ongeveer 40 centimeter lanh en voorzien van een wand van 2*/, centime ter dik, in tweo stukken laten springen. Speel goed was het dus nipt Beloie. Een havenarbeider te Gent wierp zyn vrouw den inhoud van een flesch zwavelzuur over het lichaam. De vrouw en haar 3-jarig kind kregen levensgevaarlijke brandwonden door het bytende vocht. Na zyn gemoeno streek volbracht te hebben ging de man aan den haal. Met groote vreugde is het bericht der in- vryheidssteliing van den Franschen machinist Leduc door zyn makkers ontvangen. De secretaris-generaal van den Bond der stokers en machinisten, de heer Toffin, ver telt in den Matin het een en ander over de veiligheidssignalen, welke hy volstrekt on voldoende acht. De staat, aldus Toffin, eischt van alle maatschappijen invoering van het blokstelsel, doch past dit zelf niet overal toe op zyn eigen lynen, zoo o.a. niet tusschen Versail les en Villepreux. Ware dit wel het geval geweest, dan had dit ongeluk nooit kunnen plaats grypen, meent Toffin, want dan zou Leduc, na door de zichtbare signalen been- y Telefoon Ne. 89 A 1) VERTF/NTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1