►et 1 VIM EEX WILDZANG. IN THEE. •s i a Zoon. ihakken laar /Viewers- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. [Vo. 11388. Buitenlandsch Overzicht. DE .i Verspreide Berichten. I FEV1LLETOX. t EÜEl HITS, j I A ENZORG* ENHUIS. Y ZONEN, Woensdag 39 Jiini 1910. 49ste Jaargang. I I i' X. flecek. JBINKMAN Z» (Wordt vervolgd.) INT, den modellen te SBT', I OCESH" VEG 48. jmeten werk) vyt on» r en tand uivoering van ge- abevelende BIJL, ART Lz. (Naar bet Engelsch.) len toepassingen Morde l*or- lertt. Zij geven ters niet kannen h, geen imitatie n. en aantal onge- tii op aanvraag ilS Jt Co. IADIJS GOUDA ich ten doel om ige huishoudelijke oo veel noodigte »lijk aan minge* jzen te verkoopen, t komt geheel ten fereeniging ,Ar’ MERK te letten r van SM. N worden afgele ide pakjes v« f ên een N/ van Nomv van neven) de Wet gedepo- Telefoon No. 8J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. ‘De prijs per drie maanden is 1.26, franco per post 1.70. Aizonderlijke Nomtners VIJF CENTEN. Rusland. Te Wiborg (Finland) hadden gisteren fees ten plaats ter plechtige herdenking van de verovering van die stad door de Russen in 1710. De plechtigheden werden bijgewoond door den Tsaar. het protest wordt gezégd Ügheden het geloof bestreden wordt •echten van den Heiligen Stoel en de ïdreigd worden door hen, die, hoewel i om God noclj om eeredienst wren, zich tot bemoeien met den fret en de voorrechten der niet-katho- mrken, bemerkt ook, dat men het Belgis. Te Brussel is Zondagmiddag op het ten toonstellingsterrein het café „Metropole” ge heel door brand verwoest. Het gebouw van Monaco liep groot gevaar, maar men wist bet, na veel inspanning, toch nog te behou den. Hjj blikte in haar lachende oogen en in zgn hart vlamde weder de oude hartstocht op. Hij wilde de ondervonden smart vergeten. „Ben je al voor den volgenden dans gevraagd vroeg hy haastig. „Ja maar ik kan dat immers vergeten, zooals ik vroeger zoo dikwijls heb gedaan," antwoordde zij, en eenige oogenblikken later hield hi) haar in zijn armen en mengde zich met haar onder de dansende paren. Het overige van den avond wijdde hy zich uitsluitend aan Marian en trachtte zich wys te maken, dat hy aan haar zijde weer even gelukkig als vroeger wasmaar een onver klaarbare, doffe smart in zijn hart liet hem niet tot het rechte genot van zyn nieuw ver worven geluk komen. Engeland. Mènschen, die meer dan honderd jaar leven, zijn betrekkelijk niet zeldzaam, maar een honderdjarige die nog een openbaar ambt bekleedt, is toch wel een uitzondering. Te Launceston in Cornwall heeft als vrede rechter den eed van trouw aan koning George afgelegd Richard Peter, geboren in zag staan. „En toch offert je vriendin aan dit sprookje haar geheele leven op," zei liy langzaam. „Ja, ik zei je reeds, dat zjj in dat opzicht erg dwaas is. Maar kom nu, ik wil gaarne danseq, en vergeet niet, dat je my plechtig beloofd hebt, geen syllabe te verraden." „Neen," antwoordde hy geheel werktuiglijk. De balzaal was tamelijk ledig, toen zy den korten weg naar bet slot afgelegd October 1809, dus welhaast 101 jaar oud. En hij neemt aan het rechterlijk werk nog ijverig deel. Het zuiden en het centrum van Engeland zijn Zaterdag geteisterd door zeer hevige regens en* zware onweders. In vele plaatsen konden de riolen het hemelwater niet ver zwelgen in een oogwenk stonden de straten er een voet diep onder water. Te Swansea sloeg de bliksem in het telephoongebouw en hield daar geducht huis. De beambten kwa men gelukkig met den schrik vry, een van ben werd door een schok de deur nitgewor- pen. beslistheid voort: „Deze liefde is overigens geheel nutteloos, wijl zy daardoor den ander, die baar zoo gaarne de zyne zou noemen, ongelukkig maakt. Tom keek haar verrast aan; zyn gelaat was zeer bleek geworden. „Maar als die andere niet meer bestaat, zou je haar dan nog laken? Als jij bijvoorbeeld vóór je hu welijk een man gekend had, die je hartstoch telijk liefhadt „Ja, maar zy is nooit gehuwd geweest," viel Titia hem snel in de rede; „hy stierf, geloof ik, of deed iets anders. Ik ben ver geten, wat er eigenlijk met hem geschied is.' „Ja, maar bedenk toch wanneer „Er valt niets meer over te denken, hy stierf erg dom van hem, niet waar? En nu maakt zy een der knapste mannen ter wereld ongelukkig, omdat zy er op staat haar geheele leven lang bedroefd te willen zyn. Erg dom van baar!" „Heb je wel eens van een liefde gehoord die ook tot over het graf voortduurt?" vroeg Tom en keek haar byna angstig aan. „O ja," antwoordde zy luchtig, „ik heb daar wel eens van gehoord; maar ik geef er niet veel voor, het is een sprookje." Hy gevoelde zich pynlyk aangedaan, ter wijl hy haar zoo schoon en verleidelijk en toch zoo gevoelloos voor den gloeienden hartstocht die zyn hart verteerde, voor zich 1 GIII IMJIE ÜH in\T. 23) „Nu ja, luister dan," ging Titia haastig voort, „zy heeft kolonel Neilson reeds jaren lang afgewezenvan avond heeft zy hem weder een blauwtje laten loopen, en wel om een dwaze liefde voor een man die zy als jong meisje gekend beeft." „Dat moet dan al zeer lang geleden zyn‘* viel Tom haar oneerbiedig in de rede. „Pas een paar jarec," antwoordde Titia geraakt. „Je bent overigens niet waard dat ik over Margaretha tot je spreekmaar het beeft my geërgerd, dat je het zoo voorsteldet alsof zy in het geheel niet voor een huwelijk zou te vinden zijn. Laat ons nu heengaan ik ben voor den volgenden dans gevraagd." «Nog één woord, Titia," smeekte Hescott en legde zyn hand op haar blanken arm, .vind je het heusch in miss Knollys te laken, dat zy haar liefde getrouw blijft?" .Ja," kwam het aarzelend en nadenkend •ter haar lippenmaar opeens ging zjj met de Katholieke en Roomsche Kerk in Enge land"» maar de minister van binnenlandsche zaken (Ritchie) hield voet by stuk. Er moest „Roomsch-Katboliek" staan. De kardinaal nam er ten slotte genoegen mee, en bood het adres den koning aan. Dat bij daarbij knielde gaf aanstoot aan Roomschen in Ierland en buitenslands. Een prins der kerk mocht voor geen vorst knielen. In Spanje doen de bisschoppen het niet voor den ko- niog. Dit en de titulatuur-moeilykheid zal er waarschijnlijk de Roomsche geestelijkheid van afhouden, nu aan koning George een adres aan te bieden. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft een afvaardiging van katholieke dames uit de aristokratische kringen aan Canalejas een protest overhandigd tegen de politiek van het ministerie. Het protest is onderteekend door markiezin del Valle, de voorzitster van een vereeniging, die200,000 Spaan«che vrou wen omvat. In het protest wordt gezégd de Spaansche vrouw, ziende hoe in de huidige oiïi8H#j: l en de’ .kerk I ze zid bekom eeredil Heluu. geloof wil wegnemen uit het hart barer kin deren door een niet-godsdienstige opvoeding. Innig katholiek als zy is, laat de Spaansche vrouw haar protest hoorenmaar zy stelt zich niet tevreden met protesteeren zy wil laten zien, dat ze gereed is om te stryden en de heilige rechten van haar godsdienst te verdedigen. Dit doende, koestert zy de hoop niet alleen te zullen staau en geholpen te worden door alle katholieken. Canalejas heeft geantwoord, dat de regee ring niet af zal wyken van de gedragslijn, die zy zich voorgenomen heeft te volgen, maar dat geen enkele daad, die met den godsdienst in conflict kan komen, in haar bedoeling ligt. Oostenrijk-Hongarije. In het vonnis, waarby Hofrichter veroor deeld is tot degradatie en 20 jaren opslui ting, werd de beklaagde schuldig geacht aan moord met voorbedachte rade op kapitein Mader, aan poging tot moord op elf offi cieren, aan poging tot omkooping van de bewakers gedurende het proces, en aan nog eenige andere lichtere misdrijven. De bekentenis, die Hofrichter den 27n April vrywillig had afgelegd, kon geen grondslag vormen van ’t vonnis, omdat liy haar den 9n Mei weer ingetrokken had zon der do bekentenis of de herroeping nader te motiveeren. Wegens de herroeping kon beklaagde echter niet ter dood veroordeeld worden en evenmin tot levenslangen dwang arbeid. Aangaande de verkrijging van het ver gift, moet zijn gebleken, dat Hofrichter dit reeds eenige jaren geleden van zyn vader gekregen bad voor photographische doelein den. Het vonnis komt verder tot den slot som, dat Hofrichter op bet oogenblik niet ontoerekenbaar is, bet evenmin was toen hy den moord pleegde en geheel verantwoorde lijk moet worden geacht voor zijn daad, ofschoon een zekere geesteszwakle wol by hem bestaat. „Ge kunt naar bed gaan, Sara, en als ik weder zoo laat thuis kom, behoeft ge niet op te blijven; anders mist ge de bestenren slaap, en dat wil ik niet op myn geweten nemen." Met deze woorden liet Titia haar kamenier heengaan, toen zy van Warbeck Tower terugkeerde. Y- De beschermende mogendheden zijn vol gens een telegram uit Weenen aan het Berl. Tageblatt op de volgende wyze over het Creta-vraagstnk tot. overeenstemming geko men: Iedere mogendheid zendt 1 oorlogs schip naar de Soedabaai. Troepenlandin gen vinden niet onmiddellijk doch eerst in geval van noodzakkelykbeid plaats. Voor ’t geval de Crentensers zich niet naar de eiscben der mogendheden schikken, zullen de Cre- teaser-Douaneontvangsten in beslaggenomen worden. Volgens berichten uit Kanea zou by aan- neming van het voorstel der mogendheden niet de ontbinding, doch slechts de verda ging van de Cretenser Kamer plaats vinden. De eiscben, door den Italiaanscben gezant te Athene, namens de Roemeenscbe regee- ring, ter kennis van de Grieksche regeering gebracht, wegens den aanval op de Imperatul Trajan, zyn door Griekenland beslist en on- voorwaardelyk afgewezen. Die eiscben waren dat het havenbestuur van den Piraeus, met medewerking van een detachement Grieksche marinelroepen, de Roemeenscbe vlag plechtig zal begroeten door saluutschoten en het spelen van het Roemeenscbe volkslied, en dat aan de scheepvaartmaatschappij, die door den aan val schade leed, een bedrag van 20,000 fr. zal worden uitbetaald. De eerste eisch acht de Grieksche regeering overdreven, en on- noodig, na de verklaring van leedwezen die zy uit eigen beweging aflegdede tweede niet in verhouding tot de aangerichte schade. Over den eersten eisch wil Griekenland zelfs niet spreken, over den tweeden wil zy de uitspraak van arbiters inroepen, en wees daarvoor Rusland en Italië aan. Of de Roemeenscbe regeering zich daarmede te vreden zal stellen, is nog niet bekend. Na het oordeel van den secretaris-generaal van den Bond der stokers en machinisten, Toffln, over de veiligheid der spoorwegen, geeft de Matin eenige uitspraken van weten schappelijke deskundigen, waaruit blykt, dat beide partyen vrywel eenstemmig den Staat unwyzen als dé schuldige voor bet ongeluk te Villepreux. De heer Netter, secretaris van de tech nische commissie voor bet spoorwegwezen, verklaarde, dat de tegenwoordige snelheid der locomotieven wel degelyk ten nadeele is van de tijdige zichtbaarheid der signalen, waardoor de veiligheid van bet rijzend pu bliek geschaad wordt. De in gebruik zijnde signalen dagteekenen uit den tyd, dat de treinen minder snel reden dan thans. Een ingenieur der Staatsspoorwegen zeide „Al moge Leduc schuldig zyn, zyn schuld wordt verminderd door die van den Staat. De eenige oorzaak van de ramp van Ville preux is de afwezigheid van het blokstelsel. „Wellicht zijn er redenen aan te voeren tot verontschuldiging, dat dit stelsel nog niet is ingevoerd, maar dan had men toch in ieder geval het telephonisch en zeer zeker het telegraphisch „blok” moeten bezigen.” Maar, zoo eindigde deze deskundige zyn mededeeling, er is erger nog. Het signaal op 16 meter van Villepreux verschaft slechts een denkbeeldige veiligheid. In de praktijk toch gebeurt bet byna dagelijks, dat de ma chinisten met opzet door diPonveilige sig nalen heenryden, daar zy weÜfo, dat zy op onveilig staan, alleen omdat men aan het station vergeten heeft ze om te zetten. Na dan een paar keer voor niets gestopt te hebben, wennen zy aan dezen toestand, en verliezen op den duur alle zorg voor veilig heid uit bet oog. By de botsing te Thouars, nu een paar jaar geleden, heeft een der machinisten den moed gehad te vertellen, dat hy wel het onveilig signaal gezien had, maar dat hy, aangezien het byna iedere dag zoo stond, er niet by had stilgestaan.” Er is kans dat de Roomsche geestelijk heid in Engeland geen adres van hulde aan den nieuwen koning zal aanbieden. Het groote bezwaar ligt in de titulatuur van de geestelijken. Hoe moeten zy zich in het adres noemen? In 1897, by het diamanten jubilee van koningin Victoria noemde de geesteljjk- hied in het ontwerp „de kardinaal-aarts- bisscbop en bisschoppen van de provincie Westminster". Het ministerie van binnen landsche zaken wijzigde dat in„Roomsch- Katbolieke aartsbisschop en bisschoppen in Engeland". Kardinaal Vaughan veranderde dat weer in: „de kardinaal-aartsbisschop en bisschoppen van de Katholieke Kérk in En geland". Maar het ministerie was onverbiddellyk. Men begrypt, wat er achter deze vorm kwestie zitde Engelscbe kerk noemt zich ook katholiek, maar niet Roomsch natuur lijk. De aartsbisschoppen en bisschoppen, zonder nadere aanduiding, zyn de Angli- kaansche. Bij de troonsbestijging van Eduard VII stelde de geestelijkheid in haar adres dezen vorm voor„de kardinaal-aartsbisschop van hadden. „Het is reeds pauze voor bet souper," zei Hescott en geleidde zyn kleine dame naar de eetzaal. By hun binnentreden richtten zich ver scheiden blikken op hen. Rylton las in alle onbeschaamde vragen en boon, terwyl ze in waarheid slechts bewondering uitdrukken voor lady Rylton’s bekoorlijke verschynibg^ Hescott bracht zyn dame naar een afgezon derde plaats in een der verhoogde venster- nissen, omdat de nog onbezette plaatsen aan de hoofdtafel slechts met moeite te bereiken zonden geweest zjjn maar Rylton zag daarin slechts de bedoeling, zyn vereering voor Titia goed in ’t oog te laten loopen, waarin zy hem flink scheen by te^taan. Mrs. Bethune’s stem rukte hem uit zjjn sombere overpeinzingen. „Je ziet er uit als een rechter van het veemgericht," zeide zy en keek hem uitdagend aan. Telefoon No. S9 ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1