seisden gramme. SA1HSOM. ADVERTENTIES. EIHITEIILA1TD. Reg, Encycliek en coalitie. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Posterijen en Telegrafie. Per Telegraaf. Veemarkt te Rotterdam. Costumes, Mantels, Blousen, Rokken, Japonstoffén cn Katoenen Zenuw- en Maaglijders I3a,ad.greTrex Er zjjn buitengewone maatregelen geno men voor do veiligheid van den voret, de halve stad ongeveer is voor het pnbliek ge sloten. Aan Finsche journalisten is de toegang tot de leesten verboden. Aheiuka. Een brntale roolaanval pleegden drie Polen te Lynn in Massachusetts, (lp klaar lichten dag doodden en berooiden zü een inannlactnrier, die 10.000 gld. bij zich droeg. De roovers gingen er met het geld van door nadat zq nog eer. politie-agent doodgescboten hadden. Achtervolgd werd het drietal spoe dig onschadelijk gemaakt. Een hunner werd doodgeschoten, de tweede gewond en de derde hall dood geranseld. De .Stand." meldt, dat door ruim zeventig Kiesverenigingen in ons land adliaesie be tuigd iB aan het adres aan H. M. de Koningin van den Bond van anlirev. kiesvereenigin gen in de Hooldstad, waarin wordt gewezen op de gevaren der neutraliteits beweging en gevraagd om verruiming van het gebied der Vrjje school. Zaterdagmiddag hield in het gebouw Eens gezindheid te Amsterdam de commissie van beroep voor do scholen, aangeslote» b(j de .Vereeniging voor Christelijk Volksonder wijs" een onderzoek in zake het ontslag van Enka (mej. Van der Vlies) als ouderwijzere t aan een Rotterdamsche Diaconieschool. Deze commissie is samengesteld als volgt: jlir. mr. Van den llrandeler, dr. De Visser, dr. Kromsigt, Amsterdammr. Segers, Breda; de lieeren Koole en Blnm, Middelburg, en Van Bentveld, Rotterdam. Nadat de verhooren waren algeloopen, was het woord aan mr. De Gaay Fortman, den rechlsknndigen raadsman van mej. Van der Vies. Zijn conclusie luidde, naar het .Hbld. mededeelt, als volgt ,Het ontslag kan niet gehandhaafd worden en zal derhalve door owe commissie moeten worden opgeheven. Vooreerst omdat in den ontslagbriel regenten uitgaan van de onjuiste gedachte, dat in art. 11 van het Alg. Regl. der Herv. Kerk hnn iets wordt opgedragen waarom zij ook ten onrechte zekere leiten en daden toetsen aan dit art., dat in noch bij haar aanstelling mej. Van der Vlies is voorgesteld, als zijnde de daarin genoemde beginselen door baar na te leven. Maar bovendien omdat het lidmaatschap en secretariaat van den Bond van Christen socialisten en de redactie van .Opwaarts" door hen metterdaad gedurende langen tgd geen bezwaar is geacht, althans toegelaten. Ook mag 't belijden van de Christen-socialis tische beginselen door mej Van der Vlies •geen reden tot ontslag geweest zjjn, omdat dit het schoolbestuur bij de aanstelling be kend was. Daargelaten nog, dat door ont zegging van het recht van lidmaatschap van dezen bond en het belijden van zekere be ginselen de grondwettelijke vrijheden van den Nederlandschen staatsburger zouden zjjn aan getast. En In bet ontslag om andere dan in den ontslagbriel genoemde rédenen is het school bestuur niet-ontvankelijk, omdat de rechts positie van den bjjzonderen onderwijzer, waarom het hier gaat, dit niet duit. Het schoolbestuur had niet de bevoegdheid bg contramemorie de motieven voor ontslag uit te breiden en te veranderen. De commissie van beroep heelt niet de taak zellstandig de gegrondheid van een ontslag te onderzoeken. Het eenige punt, waarop recht moet worden gedaan, is de ontslagbriel. Te allen over vloede is het schoolbestuur er niet in ge slaagd te bewijzen de verantwoordelijkheid van mej. Van der Vlies, voor wat in •.Op waarts" geschreven wordt, den strijd tnsschen de beginselen van den Bond van Christen socialisten en de denkbeelden, in zgn orgaan verdedigd, met de beginselen van art. 11 En evenmin is aangetoond, dat het lid maatschap van dien bond, de redactie van Opwaarts", met de daaraan verbonden be ginselen en denkbeelden, alsmede het optre den buiten de school de verhouding van mej. Van der Vlies tot die school zelve en haar onderwijs ernstig schaadden." Uitspraak 2 Juli a.s. Bh Kon. besluit van 25 dezer is benoemd met ingang van 15 Juli, tot burgemeester a der gemeente 'g-Grnvenhage, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgb. Tut candidaat voor de Tweede Kamer der R. K. kiesvereenigingen in het kiesdistrict Helmond is met eert meerderheid van 1W stemmen gesteld de heer A. H. Fleekens, burgemeester van Geldrop. De candidaat die vermoedelijk wel bg enkele cuodidaatssteliing zal gekozen wor den, is nog pas eenige jaren de dertig ge passeerd. Aan de classica'e vergaderingen, van de Ned. Herv. Kerk van 1910 keeirfljjj A. G. H. van Hoogenbnize, te Doorn bet "volgende verzoek gericht -, Do laatste encycliek van den Paus, het ho-oid der Roomsche kerk, keelt terecht in de Protestantsche landen groote verontwaar diging gewekt. Verschillende protesten daartegen zijn ge- boord. Degenen echter die in de eerste plaats hebben te protesteeren. zijn wel do kerken Horvorming, die zich getroffen voelen den smaad in die encycliek den Protes- tantscben volken en vorsten aangedaan. Ook onze kerk is uit de Reformatie ge boren en voelt die beleediging smartelijk en diep. Het is dan ook daarom dat verschillende kerkeraden van onze groote steden in deze zaak reeds zijn voorgegaan. Wat echter kerkeraden afzonderlijk hebben gedaan, moet (lat de kerk in baar geheel niet doen, en wordt lnar daartoe niet de gelegenheid gebjden, op den dagdaldegan- sche kerk samenkomt, den dag der classicale vergaderingen Daar is het de plaats, en dan is het de tgd, dat protest te doen hooren. Veroordeeld moet worden de encycliek van den Paus, maar indirect dan ook het politiek samengaan van de Protestantsch-Christeiijke parthen met liet Ultramontaansche Rome. I)at is het, wat is uitgesproken door de motie in den Rotterdamschen kerkeraad door Ds. G. H. Wageuaar voorgesteld en met groote meerderheid aangenomen. Welke motie aldus luidt ,De vergadering, ,met leedwezen vernomen hebbende de schandelijke, leugenachtige en grieven de uitlatingen van den Paoseljjken Stoel, zoowel wat betreft het gezegend werk der Kerkhervorming der 16de eeuw en de groote mannen dezer godsdienstig-zede- Ijjke beweging, helden, die niet geaarzeld hebben hun protest tegen de dwaalleer en zedelijke inzinking met hun bloed te bezegelen als wat betrelt de beginselen van ons huidig Evangelisch gelool, inde beruchte Borromaeus-encycliek als een geestelijke pest gebrandmerkt „protesteert .ten ernstige tegen dezen ongemotiveerden, onwaardigen en onheili- gen aanval op al wat aan onze Protes tantsche Kerken dierbaar is; „constateert boe bjj vernieuwing, dui delijk is gebleken, dat bet Protestantisme in het Ultramontaansche Rome geen mede stander kan oeren ter gemeenschappelijke verdediging vau de Christelijke beginselen en instellingen, doch veeleor een gedneh- ten tegenstander heelt te zien, die, ten bate eener onchristelijke priesterheer schappij, het op den ondergang van waar heid en vrijheid heelt gemnnt" Deze motie, van belang, niet het minst door de alinea, waarin Rome ,een gedochte tegenstander van de Christelijke beginselen en instellingen" wordt genoemd, dient de gan- scho Hervormde Kerk onder de oogen te zien, opdat deze zich uitspreke over het gevaar dat zoowel kerkelijk als politiek van den kant van Rome dreigt. Het is dan ook in overleg met ds. Wage- nnar, die beter vond dat een ander het deed dan de steller van de motie zeil, dat ik de classicale vergaderingen dringend verzoek deze .motie in behandeling te nemen (er zal in iedere vergadering wel iemand wezen die haar wil voorstellen), en aan de synode te verzoeken dat protest over te nemen en het aan de leden der kerk kenbaar te maken. Te Tilburg is gisternamiddag in de wollen- stoffenfabriek van de firma Mntsaers en Zonen, een 18-jarige werkman door een in werking ijjnden drijfriem gegrepen en om een as rondgeslingerd. In bedenkelpken toestand is de jongen naar bet R.K. Ziekenhuis ver voerd. In verband met de inbraak te Leeuwar den in het magazijn van den heer 8. J. Greidanus. kreeg de politie dadelijk het ver moeden, dat enkele magazyneo of kantoren in fle Friesche hoofdstad uitgezocht waren als operatieveld voor eenige professional inbrekers uit Amsterdam. In deze richting werd het onderzoek voortgezet met het ge volg, dat gisteren uit Amsterdam naar Leeuwarden werd overgebracht manke Bram", een berucht inbreker en naar de L. Ct meldt, leverde het onderzoek het resul taat op, dat manke Bram" naar het huis van bewaring werd overgebracht. Thans wordt nog gezocht naar éen derden verdachte in bovengenoemde zaak. Waar schijnlijk is men ook dezen Amstevgammer reeds op het spoor. Het dr.ama te Rjjswjjk. Voor de Hiag"he Rechtbank itond gis teren terecht de stndent jhr. O. G. van S., die 16 April j.l. te RQswjjk mevr. Waller door drie revolverschoten van het leven be roofde. L)e belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Den beklaagde wordt bij dagvaarding ten laste gelegd in de eerste plaats, dat bg mevr. Waller, met voorbedachten rade, door 8 schoten van het letfcn Heeft beroofd, in de tweede plaats dat hij dit heeft gedaan op haar uitdrukkelijk en ernstig verlangen. De beklaagde 26 jaar oud was by bet verhoor zeer zenuwachtig. Hy deelde mede reeds vóór 1907 kennis aan mevr. W. te hebben gekregen en deed vervolgens een omstandig verhaal van de feiten zooals deze zich in den avond van 16 April hebben toegedragen. Mevr. W. was op zyn kamer half gekleed te bed gaan lig gen en hij heeft toen 2 schoten op haar ge lost zonder bepaald te richten. Vervolgens had hy het «apen op zichzelf geripbt, zich in het hoofd geschoten en was daarna be wusteloos geworden. Vóór het plegen van het feit had hy o.a. aan zyn huisjuffrouw een afschoidsbrief ge schreven. Alvorens tot bet getnigenverhoor werd overgegaan, werd, op verzoek van den ver dediger, mr. Bonrlier, dr. Rosenstein toege staan het getnigenverhoor by te wonen, ter juiste beoordeeling van de zaak en van den persoon van den beklaagde. De eerste getuige, do burgemeester van Ryswyk, deed mededeeling van zijn bevin dingen in de kamer waar het misdrijf was gepleegd, toen h|j in den avond vari 16 April ter plaatse verscheen. Op een vraag van den verdediger mr. Botiriier verklaarde getuige dat bekl. een goed karakter had en iemand was die geen kind kwaad zal doen, maar uiterst zwak van karakter. Een volgende getnige, een veldwachter van Ryswyk deed eveneens een omstandig verhaal van zyn bevindingen en verklaarde evenals do eerste getuige dat toen hy bekl. had aangetroffen deze voel pijn leed en onder hovige gemoedsbeweging was. In tegenstelling van deze beide getuigen verklaarde vervolgens dr. Angustyn, te Ryswyk, die tevens als deskundige word gehoord, dat het lyk van mevr. Waller met het gelaat naar den tnuar gekeerd lag. Dr. Dijkgraaf bevestigde deze verklaring. Hy had den indruk gekregen, dat het eerste schot getroffen heeft iu den borst, mevr. W. zich toen heeft opgericht op den linker arm, toen het sohot in de slaap heeft ge kregen on op zfi is gevallen en daarna het derde schot. Daar het bed niet omwoeld was, is de dood waarschijnlijk zeer spoedig ingetreden. Zeer waarschijnlijk heeft volgens dezen getuige het slachtoffer na het schot in het hart de andere schoten niet eens meer ge voeld. Op een vraag van het Openb. Min. ver klaarde dr. Dijkgraaf o. a. nog den indruk te hebben gekregen dat het bekl. ernst was aan ziohzelf het leven te benemen en voorts dat bekl. zich aanvankelijk heeft ge dragen alsof alles gegaan is gelyk het we zen moest, blijkbaar den omvang van zjjn daad niet besefte, doch in den laatsten tyd toonde zyn daad te beseffen en veel berouw te hebben. Op een vraag van den verdediger ver klaarde dr. Dijkgraaf voorts, dat hij den indruk heeft gekregen dat mevr, W. het schot verwachtte en nadrukkelijk herhaalde get. zyn verklaring, dat beklaagden in den aanvang wekenlang geen begrip had van hetgeen hij had gedaan. Toen getnige den bekl. op den bewusten avond in diens kamer zag, hield hij hem voor ontoerekenbaar en hij heeft bij den rechter-commissaris aange drongen op een phyebiatrisch onderzoek. Getuige had den indruk gekregen dat er voor mr. W. tegenover den heer W. wel redenen bestonden om te willen sterven. Hy leiede dit af oit hetgeen beklaagde hem heeft medegedeeld. Bfj de verdere behandeling verklaarde beklaagde, dat mevr. Waller in een thans door beklaagde vernietigden brief, ont vangen Vrijdag vóór het plegen van het feit, hem had medegedeeld, dat zy voor het laatst by beklaagde op de kamer kwam, daar haar man op de terugreis uit Amerika was. Beklaagde heeft toen mevr. Waller trach ten over te halen niet tot haar man terng te keeren, omdat hij zulks niet hebben kon. In den brief stond voorts, dat mevr. Waller na beklaagde wenschte te sterven, maar er stond geen verzoek in, dat be klaagde haar van bet leven zou berooven. Zondagavond half 10 is getracht is te bre- kon in het gebouw van de Niéuwe Rott. Ct. aan de zijde van de Eendrachtstraat. Men was met valsche sleutels binnengekomen door de deur van de auto-garage. Onraad bemer kende, wist men echter nog voor de komst der politie te ontvluchten, zonder iets mede te nemeu. Giaterecochtend ia aan 't strand nabij do Pier te Scheveningen bij laag water aange spoeld een doode zeehond van boitengewoue lengte n.l. 1 M. 75 c.M. Het dier was gewond aan de rechter- bovenzijiie van der. kop, zoodat men ver moedt dat het beest tegen een hoofd in zee is aangezwommen. Het dier werd naar het politieposthuis aan het Gevers-Deynootplein gebracht. Men meldt van de Velawe aan de N. R. Ct. Tusschen de buurtschap Leuvenum en de halte Halshorst aan de spooriyn Nunspeet Harder wyk ligt een stuk Veluwscbe na- tuar, zoo schilderachtig mooi iu zyn rnige woestheid, als men haast nergens in ons land meer kan vinden. Berken on beuken, eiken en dennen, in weelderige verscheidenheid, groeien hoog boven den hollen weg, die er doorslingert. Hier is niets van het arme, schrale der hooge zandgronden; de Vierdensche beek, die zich na en dan laat zien, heeft den grond een rijkdom van pianteu geschonken, die ongestoord en welig kunnen groeien en nog niet door gedachtelooze toeristen weggerukt, vertrapt en gehavend zyn. Westelijk van de beek strekte zich in vroeger jaren een stuivende vlakte uit; thans staan er uitgestrekte dennebosacbeu. Welnu, de eigenaren van dit mooie stuk Velawe, het circa 700 H.A. groote Louve- nnmscho bosch, brengen het over enkele weken onder don hamer met een aanprijzing van de mooie... heipalen cn het mijnhout! Alweer een kans, dat Nederland een deel van zyn schoonheid zal verliezen. Zou na de Staat der Nederlanden, die elders groote zandverstuivingen beboscht, hier niet kunnen voorkomen, dat de bosschen voor „mynhont en heipalen" woiden verkapt en het stuifzand hnn plaats herneemt Zoo de Staat dit natuurtafereel niet om zyn schoonheid mocht willen aankoopen of onteigenen, zou hy het althans niet moeten doen om ten ajgemeeuen nutte het bestaande bosch te behouden De veenarbeider S., in de Peel, onder da gemeente Deurne, stiet by het graven op een bard voorwerp, dat voorzichtig werd opge graven. Et werd gevonden een vergald zil veren helm ter lengte van 30 en ter breedte eti hoogte van ongeveer 20 c.M. Hij is ver vaardigd uit een stevig lederen kap, waarop door middel van verschillende zilveren stif ten, welke in paarlen koppen eiudigen, een achttal prachtig bewerkte drie- en vierhoekige platen van vergald zilver zyn bevestigd. Zij worden samengehouden door een van voor naar achter loopenden kam van edel metaal, bezet met zilveren paarlen. Vaii voren, boven liet gezicht, is de helm wat meer ovaal. Ook de mooie zijstukken, die van den helm langs de schouders afhangen, zyn gevonden. Zy zyn 20 c.M. hoog, van boven 12 c.M. breed en met een sierlijk verloop tot 5 c.M. ingaande. Daarbij lag een gouden lelieversiering 10 c.M. by 10 c.M., een mooie achterplaat, half rond, waaraan nog de gespen en een rienipja zitten en waarop in zeer vreemd schrift een lange naam gedreven is. Het schrift herinner! aan het Runen-schrift, maar vertoont meer Grieksche vormen. Aan een groven schoen zit een met brons vergulde spoor, aan een stuk doek of leder een goed gevormde zwarte mantelhaak of fibula. By deze overblijfselen lagen ook nog 41 moutenhet zyn meestal bronzen mnnten uit den tyd van Keizer Constantyn. De voorwerpen berusten ten huize van den vinder te Meyel. Van de vondst is kennis gegeven aan het Rijksmuseum te Leiden. Men schrijft aan het Hbl. uit het Staten- district Halst: Morgen heeft alhier de herstemming plaats voor vier leden der Provinciale Staten. Wij gelooven dat wel in geen enkel district de strijd zoo heftig is als in het onze. De vier aftredenden behooren alleu tot de ka tholieke Staatspartij. De katholieken in ons district zyn de laatste jaren verdeeld in twee partyen, die elkander op de felste wijze bekampen- Aanhangers van beide pariyen verklaren „goed katholiek" te zyn op godsdionstig ge bied, maar zy, die zich op politiek gebied ach ter het vaandel van den candidaat van Dal- sum scharen, bestrijden de domperstactiek en de huichelarij, die volgens banne meening door de aanhangers der aftredenden word! verdedigd. De liberalen in dit district zija verre in de minderheid hun candidaten verkregen 1700 en 1900 stemmen tegen de aftredenden 2500 tot 2600 maar voor een groot deel hebben zy thans besloten officieel den katholieken oppositie candidaat. Van Dalsum te steunen. Laatstgenoemde verkreeg by de eerste stemming op 14 Juni 2171 stemmen. Van de aftredenden kreeg de beer Moerdyk het ge ringste aantal of 2474, de heer Dumoieya het grootste of 2601 stemmen. Wel daidelyk, dat bet voor de vier aftre- denden hier wankelende zetels worden. Hoe sterk de oppositie-party hier is mag wel daaruit bljjkeo. dat de beer Van Dalsum op 14 Juai in bjjna uitsluitend katholieke plaatsen als Halst, Koewacht, Clinge, Sas van Gent en St. Jansteen meer stemmen ver kreeg dan de aftredenden. In Halst, zyn woonplaats, zelfs 222 stero- nen tegen den aftredenden heer Van Waes- bergbe, broeder van den burgemeester, 188. De betrekkelijk weinig anti-revolutionnai- ren, die hier zyn, steunen natnarlyk de af tredende coalitievrienden, al was het slechts oit dankbaarheid, dat deze één hanner man nen, den lieer mr. P. Dieleman, in April jl. een plaatsje bezorgden in de provinciale ver tegenwoordiging. Zaterdagnamiddag stookten twee meisjes van ongeveer 9 jaar een vuurtje op de brand- plaats van varkens in Ter Neuzen. De kleertjes van een harer vatten vunr. Op deze afgelegen plaats was niemand aanwezig om balp te verleenen, waarom het kind, hevig gillend, naar de op eenigen afstand gelegen woning harer pleegoaders snelde. Eer zy daar was, waren haar de kleeren, voor zoover zij ze niet bad kannen afrakken, geheel van 't lijf gebrand, zoodat zy geheel naakt en net vreeselyke brandwonden overdekt haar pleegvader in de armen vloog. Dadelijk werd baar alle mogelijke halp verleend, wat niet kon voorkomen, dat zy na een nacht van Ijjden Zondagmorgen is overleden. In een Engelsch biad troffen we een ad vertentie aan, waarin een paar Hollaudsche boerinnen staan afgebeeld boven een aan kondiging van een bekend merk ean de co- logne, als wij 't wel hebbenvan een Keol- sche firma. Het bijschrift lnidt„De sneeuw witte banden hanner vrouwen zyn eeuwen lang voor Hollandsche schilders een bron vao bezieling geweest. Hollandsche meisjes kennen het nat van eenige droppels zui vere..eao-de-cologne in de waschkom ter verbooging van die blankheid." Men moet 'f maar weten. De staking bij de firma Schoenmaker te Loon op Zand is Zaterdagavond half twaalf geëindigd. De bnrgemeester en de pastoor hebben hun medewerking verleend bg de op lossing van het geschil. De firma zal al de arbeiders weer terug nemen, behalve twee, die reeds werk hebben gevonden. Het loon zal met 5 cent per paar schoenen worden verhoogd. Verder heeft de firma zich verbonden om 50 pCl. van de door den Nederlandschen Lederbewerkersbond gevraagde schadeloos stelling te betalen. Deze vergoeding geldt voor den tyd, dat voor bet minder loon is gewerkt. Hedenmorgen om 6 nor zyn de werkzaamheden hervat. De zigeunerbende, die weken lang zich had genesteld op de Belg.-Limb. grenzen by Eysden, en sedert eenige dagen gebivak keerd is by Vaals, vlak by den bekenden Vierlanderblick, en daar bewaakt werd door Hollandsche, Belgische en Dnitsche gendar men, beproeft voortdurend de Nederlandscbe grenzen te overschijden. In den loop van de vorige week reeds tweemaalde eerste maal poogde zy Limburg binnen te dringen bij het Hollandsche grenskantoor de Locht, de tweede maal, Donderdag, bij bet dorpje Slenaken. Tydig werd evenwel den mare chaussees getelephoneerd,zoodat de toeleg mislukte. Onverrichter zake moesten de zigeuners den terugtocht aanvaarden, steeds bewaakt cn b geleid door de politie. De politie in den Haag heeft een man aangehonden, die verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan talrijke feiten van oplichting. O. a. moet hij zich hebben oitgegeven voor secretaris van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer en als belast met het innen van gelden voor verschillende vereenigingen, waardoor hij zich ten nadeele van vele ingezetenen van de residentie gelden wederrechtelijk heeft toegeëigend. Bedoelde persoon is er beschikking van de justitie gesteld. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat er in verband met de veelvuldig in den laatsten tjjd voorgekomen treindieistallen thans re chercheurs mede in treinen reizen, welke het internationale verkeer onderhonden tus schen ons land en België en Frankrijk. De onlangs te Breda verloren aangetee- kende brief, inhoudende o.a. 4 bankbiljetten ter gezamenlijke waarde van f 725, is Vrij dagavond laat door een juffrouw aan den geadresseerde terugbezorgd. Z(j had den brief verleden week nabij de Torenstraat in on geschonden staat gevooden en zoolang be waard. Daar inmiddels voor het vinden een be looning van f 100 is nitgeloofd, heelt haar talmen haar dos een aardig voordeeltje opgebracht 1 De Nederlander meldt, dat 40 lidmaten van de Ned-Herv. gemeente te Ryswyk by het classicaal besinur protest bebben aange- teekend tegen de beroeping van ds. Post van Wydenes. Dit protest hondt in, dat de beroeping onwettig is, aangezien geen twee tal gesteld had mogen worden en dit twee tal zonder volstrekte meerderheid van stem men is geformeerd. De consulent, ds. D. G. Postma, van Voorburg, zal nu Woensdag op de vergadering van bet classicaal bestuur de gewensebte inlichtingen verschaffen. Men herinnert zich, dat by staking van stemmen tusschen ds. Post, die modern is, en een orthodox predikant het lut voor ds. Post heeft beslist. Uit het krankzinnigengezicht te Castricnm is gisterennacht ontvlucht de bekende Wil lem Roos van 't trio, die door het gerechts hof in Juni 1908 is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 jaar en zes maanden, wegens diefstallen in de cacaofabriek van Blooker en in de Nieuwe Huishoudschool, enz. Naderhand werd bg in Castricum ter verpleging opgenomen. Hy ontvlnchtte op de fiets van den dokter en zette koers naar Amsterdam, waar hy, volgens beweren, gisteren gezien werd. (Tel.) Gistermorgen heeft te Rotterdera eon brandje gewoed, dat ernstig gevolgen had konneu hebben. Do broodbakkerskneebt H. van Bergen in de ChriRpynlaan was met zyn vrouw ter kerke gegaan, daarbij drie kin- deronen van 6, 3 en 2 jaar acbtorlateude, die door met lucifers te spelen het vuur veroorzaakten, dat spoedig zóó in omvang toenam, dat de bovenbewoners uit de dak goot met brandladders moesten gered wor den. Een kostganger redde zich door oit het raam te springen. De brand was iu een unr gebluscht, waarbij de beele woning uit brandde. Gisteravond werd door de omwonenden gezien, dat vlammen sloegen uit oen der celramen van uit het huis van bewaring aan den Noordsingel te Rotterdam. Ook in du gevangenis zelve bleek intusshen het vuur reeds ontdekt te zyn, dat door den directeur, geholpen door zyn personeel, met extincteurs werd gebluscht. De brand was blykbaar aan gestoken door een der celbewoners, die zyn bed aan de vlammen had prijsgegeven, ver moedelijk met het doel om een paniek te veroorzaken en aldus kans op ontvluchting te hebben. GOUDA, 28 Jnni 1910. Gisterenavond had in de Sociëteit „Ons Genoegen" het concert plaats van hot Ste delijk Mnziekkorps, aangeboden door het Co mité van de Huisvlyttentoonstelling aan de leden der Sociëteit en van den Volksbond tegen Draokmisbraik en de pryswinners op de tentoonstelling. In de pauze werden de pryzen aitgereikt. De heer Gol, voorzitter Aran den Volksbond tegen Drankmisbruik, en voorzitter van het Comité opende deze bijeenkomst mot een toepasselijke rede. Uitreiking van de be haalde pryzen was eigenlijk geen goede uitdrukking, zeide spr. Slechts een beperkt aantal inzenders had een diploma behaald. Vau alles was ingezonden op deze tentoon stelling, mooi en minder mooi. Doch al werd aan niet ieder een diploma aitgereikt, allen hadden een belooniog gehad, nl. de voldoening het vervaardigde voorwerp kant en klaar op tafel en bewonderd door familie te zien. Ai werden er op- of aanmerkingen gemaakt, waar de inzenders bijstonden soms, die minder aangenaam waren, toch waren zjj nuttig. Voordeel kou er mee behaald worden door te trachten een ander voorwerp nog mooier te maken. Na een opwekking om anderen aan te sporen de buisvlyt te be oefenen ter verdrijving der verveling, die leidt tot allerlei kwaad, ging de heer Gol over tot uitreiking der diploma's, afgewisseld door fanfares voor de le pryswinners. Hierna nam de beer Gol nogmaals bet woord, die zeide dat men het allen er over eens was, dat de haisvlyttentoonstelling goed was geslaagd en dat deze eerste tentoon stelling zeer veel succes had gehad. Hy dankte niet alleen hen die deze tentoonstel ling we) hadden willen stennen door deelname in het waarborgfonds en bet Bestnur der Sociëteit „Ons Genoegen", dat zoo bereid willig de zaal bad afgestaan, maar wat hadden wjj aan een waarborgsom en een zaal, wanneer er geen inzenders waren ge komen, die hnnne voorwerpen tydei(jk wil den afstaandaarom onzen dank aan de inzenders, aan bet Bestuur der Sociëteit „Ons Genoegen* en aan de uitgevers van de plaatselijke bladen, die bereidwillig bonne kolommen voor ons bebben opengesteld. Ook den juryleden breng ik balde en dank voor bon tyd en moeite die zy zich getroost hebben en on ten slotte nog eeo woord van dank aan de leden van de Commissie voor 3 -deze tentoonstelling, dames en lieeren, ik ij zeg n allen hartelijk dauk voor uwe mede- j: werking en biermede verklaar ik deze onder dankzegging voor gesloten, il Daarop nam de beer C. C. Krom het woord, die hel Comité bedankte voor de medewer king, maar vooial den heer Gol, die met deze tentoonstelling als bet ware was op gestaan en weder naar bed gegaan en be tuigde zyn dank aan het bestuur van „Ons Genoegen" en de jury-leden. De heer H. C. van Staveren voerde hierna het woord. Hy meende dat verscheidene voorwerpen artisttieke waarde hadden en hoopte dat het den inzenders gegeven mocht zyn hun kunst uit te breiden om later een meester in de kunst te zijn. Hiermede was dit gedeelte van het pro gramma afgeloopen en hot Stedelijk Muziek korps weder aan de benrt om de tweede afdeeling van het programma te laten hooren. Eu hiermede behoort de huisvlyiteutoon- stelling weder tot het verleden, Zondag hielden de leden der Kou. Roei en Zeil vereeniging „De Maas" te Rotterdam een roeitocht van Gouda over Haastrecht naar Oudowater. Ejh 10-tal booten en een paar motorbooten namen aan den locht, welke zeer geanimeerd was, deel. De booten werden hier aan den Nieuwen Voorstal gelost! en omstreeks 10 uur werd afgevaren. Omstreeks 12 uur werd Oude water bereikt, waar geluncht werd en ge- pauseerd. De terugtocht werd langs denzelfden weg ondernomen en omtrent half 4 was men weder te Gouda terug. In het gebouw vau het Hoofdbestuur der Post- en Telegrafie te 's-Gravenhage werd gistermiddag aanbesteed den aan- en verbouw van het post- en telegraafkantoor alhior. Ingesclueven werd door J. de Bruin. Stolwijkersluif., voor f 18219. J. J. Varenkamp, Scheveningen, - 18070. A. W. Stolker. Montfoort, - 17900. A. de Klerk, Scheveningen, - 17400. A. W. J. Grosjohnn, Rotterdam, -17160. A. J, Aangenendl, 's Bosch, - 17080. J. H. de Wilde, alhier, - 16973. J. Amesz, alhier, - 16830. J J. DuQm, alhier, - 16743. Schippers, Ul recht, - 12992. De heer H. Schippers te Stolwijk is in de plaats van wylen don heer T. J. Kroon be noemd tot Secretaris-Penningmeester van den polder Gtoiwfik. Met ingang van 16 Juni is de titel van commies-titulair der posterijen en telegrafie toegekend aan de klerken der posterijen en telegrafie le klasse A. C. Eskes en G. A. M. Katten en aan den telegrafist C. K. E. van den Berg. Benoemd: 16 Jnni. tot brievengaarder te Uerveld, J. Frentz 16 Juli. op verzoek tot boofdcommies der telegrafie, de directeur van liet post- en telegraafkantoor to Njjkerk, W. O. Nolting, onder eervolle ontheffing van bot beheer van dat kantoor tot directeur van bet postkantoor te Anna Panlowna, de commies der postergen on telegrafie 3e klasse G. Bóomstra te Helder. Verplaatst: 1 Mei. de commies-titu lair der posterijen en telegraflo F. E. J. de Brniin, van Neuzen naar Tie] 10 Jnni. de commies der posterijen en telegrafie 4e klasse J. do Jong RJzn., van Enschedé naar Rotterdam (postkantoor) 16 Jnni, de commies der posterijen en telegrafie 4o klasse G. Lok, van Meppel naar Zwolle (postkantoor)de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse B K. van der Beek, van Borne naar Amsterdam (tele graafkantoor) 16 Joli, de commiezen-titulair der poste rijen en telegrafie A. C. Eskes, van Bever wijk naar Lobitb, G. A. M. Ratten, van Venray naar Valkonbnrg en C. K. E van den Berg, van Amsterdam (telegraatkant.) naar Neazen de klerk der postergen en telegrafie le klasse H. Heffeaer, van Lobitb naar Rotterdam (telegraafkantoor) 1 Aog. de opzichter der telegrafie 3e kl. G. Emmerik, van 's Hertogenbosch naar Amsterdam de adspirant-opzichter der tele grafie J. J. C. Voerman, van Zntpben naar 's Graveohage (berstellingswerkplaats). Eervol ontslagen: 16 Jnni, de brievengaarder te Herveld, H. Gepkens. Amsterdam, 27 Jani 1910. Als nieow ingekomen wgzigingen van vraag en aanbod in het weekblad van de commisaie- bank te Amsterdam, vermelden wij U de vol gende fondsen GEVRAAGD. Aand. Mg. voor bebeor en bewaar- neming 160 pCt. Maas Hypotheekbank 75 Sticbtsche Hypotheekbank 105 4 pCt. Aand 4 pet, Aand. 5 pet. Aand. Gcw. Pref. Aand. 5 pCt. Aand, 4 p(!t. Cnltnnr Mg. .Soembor Mangia Kidoel" Offerte Unit. Mjj, „Soémber Mangis Kidoel" 50 Colt. Mg. „Snetiibor Mangis Kidoel" 60 Assam Theeonderneming ,Tji- langla I en II" 25 Nederlandscb Indische Mijn bouw Mg. Offerte Intern. Orediet en Handels- voreeniging .Rotterdam" (2 62350) 200 Leidscbe Veem 30 Internationale Guano en Su- perphoshaat werken 115 Noderl. Fabriek van Werk tuigen en Spoorwegmateriecl 101 Anton Jurgens' Vereenigdo Fabrieken 150 My. tot eipl. v. Rademaker's Kon. Cacao en chocoladefa brieken 30 Gron. Locaalspoorweg Mg. 60 Abaus Enschede Spoorweg Mg. Ser. B 95 Oblig. idem idem 9S AANGEBODEN. Commanditaire Vennootschap van Cappelle Co. 65 Schuldbrieven Nederlandscbe Voorschotb. met Wiostdeeiing 93 Sticbtsche Credietbank 105 Algemeens Hypotheekbank (10 pet. gestort) 102 Eerste Nederlandscbe Hypo- tbeekbriefb. (20 pet. gestort) 120 Eerste Nederlandscbe Hypo- theekbriefb. (10 pet. gestort) 115 Sticbtsche Hypotheekbank 110 Java Caoutchouc Compagnie 125 Oblig. Nederlandscbe Indiicho Cultuur Mij. 60 Societe Anonyme des potroles do Saltcrceck Bod Batavia Arak Mjj. 35 Mij. „de Katb. Illustratie" 20 Oost Java Brauw Mg. Bod Propolingo Prauwenveer Bod aand. l'lie Neth. Tratnw. Corp. 12 75 's Grav. Passage My. 12 Oblig. Bouwgr. Maatschappij „Niouwerschie" Bod Amst. Bruudass. Oorap. 150 Oblig. Leeuw. Wat. Mg. 95 Tegen Jhr. G. v. 8. te 's Hage, die op den 16 April Mevr. W, doodschoot, Sm heden zeven jaar gevangenisstraf gefijscht, Dinsdag a8 Juni 1910, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prfyzen waren voor iste kwaliteit 40, ae 37 en 3e 10 ct per halt Kli. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goeden aanvoer te kwaliteit 30, ae 37, en 3e 24 ct. per half EG. Stieren goede aanvoer, prijien waren voor iste kwal. tj, ade kwal. 30, 3de kwal. 26 cents per uplf kilo. Handel voor alles prijshoudend. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde pryzen worden opgeruimd. Burgerlijke Stand. GEBOREN24 Juni. Joseph, ouders J. Metselaar en M. Halberstads. 25. Pietor- nelle, ouders A. de Weger ah A. C. (leover- ding. 27. Marinus Hendrikus, ouders Moolenaar an M. P. v. i. .Speld. OVERLEDEN: 25 Jeni. G. A. Boshof! 34 j 26. M. D Vermy 4 j. - 0. W. Janmaat 3 w. wordt eit overtuiging, alVken warkeljjka Lnlj in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt dit boekje franco per pott toegezonden door BLOKP O ML'8 Boek nan. Zattbommol.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2