SEIZOEN ÜPMIl. 1). SAMSOM. ADVERTENTIES BINNENLAND. PROVINCIALE STATEN TJit de EFers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Costumes, Mantels. Blousen, Rokken, Japoiisloffen en Katoenen van Bl'qmmestfjn's Inkt ®4« den gépïonderd. Hij'seinde terng, dat men Keen vervolging tegen hen moest instellen. Maar het bericht kwam, dat er dertig boeren ul8 schuldig aan de plundering gevangen waren genomen. Baklano! gaat nu naar Rusland terug. Hjj wil zelf de boeren ver dedigen, want deze zeldzame man, die uit een roman van Toistoj schijnt weggeloopon, mag ook als advokaat pleiten. De boeren willen land hebben, zegt.bij. Ik voel daar alles voét. Ik vind het heel onaangenaam, dat men die menschen nn wil vervolgen. Als het my onverschillig is. beroofd te worden door lieden, die in den grond brave menschen zip, zie ik niet in, dat de overheid er zich nfee té bemoeien beeft. Zaterdag is het in sommige streken van Engeland zwaar weer geweest. Te Dinton by York gingen by eèn donderbui een troepje visschere onder struikgewas schuilen. Daar werden vier hunner door den bliksem ge troffen. Twee werden gedood, een derde verloor het bewustzijn, maar kwam by. De doodeo hadden op bet lyf «en afbeelding van bet struikgewas, eo een jongen, die ook was getroffen, had op don rug de afbeelding van een Ijoom, die. viajt by slond. Overigens bad de jougey geen leisel, DüWSCHLANI). In de anti'luberqffifose-beweging gaat Neu renberg vooraan. Hit is daar bü politie verordening verboden is ambtelijke gebouwen, schouwburgen, concertzalen, café-chantants, koffiehuizen markthallen en verkóópplaatsen van voedings- en genotmiddelen op den grond te Spuwen. De bonders van de genoemde gelegenheden zyn verplicht in bun lokalen •puwbakken te plaatsen die schoongemaakt moeten worden als het noodig is, en biljet ten aan te plhkken waarop het verbod om te spuwen is aangegeven. Amerika. Aan boord van do „Amerika" van de Hamburg-Amerikaljjn hebben tydens de reis naar Naw-York belangrijke juweelendiefstal- len plaats gehad. Twee passagiers zyn voor een waarde vap 5000 dollar bestolen. Van de dieven is geen spoor outdekt. Men ver moedt dat zy leden zyn van een internatio nale bende, die tydens het drukke reisseizoen zjjn slag wil slaan op de Amerikaanscbo booten. ZUIDHOLLAND. De voor de helft bü de jongste verkiezin gen hernieuwde Staten van Zuid-Holland kwamen heden in de vergaderzaal van de Tweede Kamer in zoraerzitting byeen, onder voorzitterschap van mr. Patjjn, Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, memoreerde de Voorzitter het verlies dat H. M. de Koningin en het Vorstenhuis heeft geleden, door het overlijden van H. K. H. de Prinses Weduwe van Wied. Algemeen ia hulde gebracht aan de beminnelijke eigen schappen van deze Vorstin uit het Huis vau Oranje, die niet 't minst als Prinses herin neringen heeft achtergelaten, en hoewel sedert Haar huwelijk niet racer in Haar vaderland verblijf houdende, steeds met sym pathie en belangstelling daarvoor bezield was en vooral in de residentie zich sympa thie had verworven- Nadut de geloofsbrieven der nieuwbenoem de leden in handen waren gesteld vun drie commissiën, die tot aller toelating conclu deerden, legden de nieuwgekozenen de eeden of beloften af. (Omtrent de geloofsbrieven der hoeren Krnus (Den Haag) en De Jongh (Rotterdam) zal later worden gerapporteerd). De Voorzitter richtte een woord van welkom tot de her- of gekozenen en verbond daaraan een woord vna herinnering aan het 8-tal dat langer of korter tjjd deel van de Statenvergadering heeft uitgemaakt, t. w. de heerenVan Hoboken van Cortgene, Evers, Muller, .Volker, v. d. Berg, Don Hoo ter, Kollf en .1. Visser Jz. Den heer Evers, die als lid vau Ged. Sta ten den iudruk liet van met groote nauw gezetheid en toewijding zjjn functie te ver vullen, wcnschte spr. de rust toe die hy door zyn bedankeu als lid der Staten go- nomen heeft. Vrfn den heer MnlJer, wiens afwezigheid hy zeer betreurde, getuige de voorz., dat dit lid, ondanks zyn drukke en belangrijke be zigheden als wethouder van Rotterdam, nooit verhinderd was met belangstelling de Staton-vergaderingen hij te wouen en haar met menig gewichtig udvies voor te lichten. Den lieer Volker, die om gezondheids redenen bet lidmaatschap neerlegde, jvcoach te by verbetering, daarvan toe. De bh. v. d. Berg en Der. Houter memo- geerde spr. als leden, die belangrijke advie zen gaven, terwyl de heeren Kolff en Visser llecbts zeer korten lijd deel uitmaakten vau de yergadering. De verkiezing van S leden der Eerste Kamer wordt bepaald op *14 Jalidie van 4 leden van het college van Ged. Staten op morgen. Verschillende onderwerpen worden gesteld in handen van speciale commissiën, o. a. van 1°. de hh. Van Heemstra, Gevers Deynool, Kerstens en Mees de provinciale rekening over 1908 2°. de hh. De Wilde, Von Briel SaBse. Van Dorp, Gerretson, De Bruyn, Van juiefland en Van dor Straaten de subsidieaanvragen voor inrichtingen voor vakonderwijs 3°. de hh. Schippers, Ruysch, Nolet en O ver water de aanvrage om steun voor de Huisvlyttentoonstelling te Scheveningen. 4". de hh. Van Wicheu, De Gjjselaar, Patyn, Verhoeven, Visser van 1.1 zendoorn en Warnaer, liet voorstel betreffende eene gel delijke tegemoetkoming aan Oegstgeest voor overneming van den weg van de Poelbrug tot aan den Ryksweg 's-Gravenhage 5°. de hh. Van der Gjjp Barendregt, Van Dobben de- Brnyn, Zaayer en Plantega de verschillende polderrcglemeoten of daarin voorgestelde wijzigingen 6°. de leden der vroegere commissie het voorstel betreffende een nlenwe gemeente Hoek van Holland. Do vergudoring ging ging uiteen tot mor gen en zal 19 Juli, zoo noodig^20 Jali, terug komen ter behandeling van de verdere onderwerpen, begrooting enz. Naar wy vernemen, heeft de beer mr. J. C. de Vries, herkozen tot lid der Prov. Staten in Amsterdam IV,.zjjn mandaat ter beschikking gesteld van zyn kiezers voor den heer mr. W. baron Ilöell, die in Am sterdam VI niet herkozen is. Naar verluidt, zóu het in het voornemen der liberale Statenleden van Noord-Holland liggen om morgen de heeren prof. mr. G. A, van Hamel en mr. J. Cappeyne v. d. Cop- pello tot leden der Gedeputeerde Staten te verkiezen. Deze laatste zou dan deze benoeming voorwaardelijk aannemen, om daardoor het niet-herkozen lid van de Staten mr. baron W. Rüell gelegenheid te geven wederom als lid van Gedep. Staten op te treden, wanneer hy opnieuw tot lid der Staten gekozen wordt in Amsterdam IV. (Vad.) Het Haagsche Correspondentieburean meldt: Van bevoegde zjjde wordt medegedeeld, dat van een voornemen van de Koningin, om in October a. s. een tegenbezoek te bren gen aan het Belgische hof, niets bekend is en bijgevolg daaromtrent niets is vastge steld. Reuter seint uit Brussel De Koning en de Koningin hebben Dins dagnamiddag een bezoek gebracht aan de Nederiandsche nfdeeling der tentoonstelling. Zy werden daar ontvangen door den Neder- landschen commissaris-generaal en de thans te Brussel zjjude Nederiandsche ministers. Eerste Kamerverkiezing in Noord-Holiaod. Gisterenmiddag hebben de liberale en vrij zinnig-democratische leden der Staten van Noord-Holland vergaderd om te contereeren over de bezetting op heden van den vacant komenden zetel iu de Eerste Kamer door het zich niet herkiesbaar stellen van mr. E. N. Rahosen. In De Standaard komt het volgende bericht voor Dr. Kuyper verzoekt ons tei kennisse van zyn correspondenten te brengen, dat by ge durende zyn zomervacantie, die met heden iuguat, ben niet van antwoord zal kunnen dienen. E u k a's ontslag. In een hoofdartikel, dat „De Nederlander" wydt aan de uitspraak van de commissie van beroep in zake het ontslag van mej. Van der Vlies, maakt dit blad met ingenomenheid ge wag van het oordeel der commissie over de artikelen van Euka, waarvan zy sommigen zeer ongepast en een een rechtvaardigen grond voor ontslag acht „zonder dat ook maar eeuigszins de grondwettelijke vrijheid van den onderwijzer in gevaar komt". Dat dit openlijk en onomwonden is uit gesproken, achten wy een der verdiensten van het vonnis. Men heeft over do aan tasting der vrijheid van den onderwijzer in de Christelijke schooi geschreven, alsof er niets boven die vrijheid ging, en alsof iemand verplicht kon worden een zaak te blyveo dienen, ook indien bedongen werd dat hy van tjje vrijheid op'sommige pun ten afstand had te doen. Daar is, gelijk de commissie aantoont met een beroep op de bij vele scholen geldende bepalingen dat de onderwijzer lid eeuer bepaalde kerk moet wezen, niets,tegen te zeggen. Mits natuurlijk vau te voren vaststa dat dit van dengeen, die zich verbindt, wordt geöiscbt, en dit de verbintenis onder be lofte van nakoming dier verplichtingen wordt nagegaan. In een opzicht schijnt Enka fegen die belofte te hebben gehandeld, n.l. wat het optreden in politieke vergaderingen betreft. Doch dit feit was tusschen partijen be sproken, was aan Enka vergeven, en kon dus, zonder nieuwe feiten, geen reden tot ontslag meer opleveren. De commissie heeft nu op al deze over wegingen beslist dat bet gegeven ontslag geer. effect zal hebben. Enka blyft dus Onderwijzeres waar zij was, en zjj zal dat ook kunnen blijven, tenzy zy niet geneigd mocht blyken zich te onderwerpen aan de voorschriften, die in het belang der school, waarin zy arbeidt, noodig zullen blyken. Zy kan daarover natuurlijk haar meening hebben, maar de beslissing ligt in handen van bet bestuor der school. Daaraau valt niets te veranderen, en daariu moet o.i. ook worden berust. Met de overwegingen en de conclusie van de gevallen beslissing kan „De Nederlander" zich zeer wel vereenigen. De muziekvereeniging T. A. V. E. N.U., te Schoonhoven, zal ter gelegenheid van haar vyfjarig bestaan in 1911 een wedstrijd voor harmonie- en fanfaregezelschappen uitschrij ven. Tegen den voortvlochtigen kassier T. te Tiel is een bovel van aanhouding uitgevaar digd. By het heftig onweder dal in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. boven Scheve ningen woedde is aan den Duinweg een van de in 't grasland aldaar weidende paarden van den stalhouder W. door den bliksem getroffen en gedoodhet dier was geheel verkoold. De bliksem is ook geslagen in een tele foonpaal aan den Hartsenboekweg. Men meldt ait Arnhem, dat er een staking is uitgebroken onder de voerlieden, dje een weekloon van f 10 eischen met 15 ct. per uur extra na 's avonds 8 uur. Het knaapje M. V., wonende in de Am- sterdamsche straat te Scheveningen, sedert Woe8dagnamiddag j.l. vermist, is Maandag namiddag dood gevonden, onder een pak schuit van een schipper op Rotterdam, iu een sprank van het Kanaal, by de Seinpost- straat. De houders dor speelbank te Valkenburg zyn, na een zeer kort verblijf aldaar, met zak en pak vertrokken. Nauwelyks hadden de Amsterdamsche hee ren de zaak geopend, of op last van den burgemeester kregen zy een marechaussee voor de deur. Dag en nacht werd er gepost het gevolg er van was, dat er heel weinig bezoekers kwamen en de verdiensten der speelbank houders dus heel klein waren. De Club de Valkenburg is slechts een heel kort leven beschoren geweest. (L. K,) Te Waspik beging H. Kuiten de onvoor zichtigheid met zyn handen een draad to grijpen der electrische geleiding. Oogenblikkelyk begon hy luidkeels te schreeuwen, doch kon gelukkig door een molenaarsknecht nog los gerukt worden. Een en ander was gevolg eener wedden-i schap, tusschen enkele onnadenkende jonge lui. Te Hooftplaat (Zeeuwsch-Vlaanderen) wo nen twee zusters en een broeder samen, die met elkander den leeftjjd van 255 jaar be reikt hebben. Dit drietal oudjes verricht nog dagelijks zonder veel moeite hun bezigheden! Te Biezelingo (by Goes) heeft men by den Rijksveldwachter-jachtopziener G. in den nacht van de Kruiningsche kermis hetnaam- bordje op de deur zwart gemaakt, het wa ter in den regenbak, die pas was schoonge- maak, met petroleum ondrinkbaar gemaakt en de stamrozen in zijn tuin afgesneden. Uit het 'kanaal by Ter-Apel (Drente) is opgehaald het lijk van den omstreeks 50-jari- gen heer M., hoofd der school te De Maten (ge meente Emmen). Men brengt- dit treurig ongeval in ver band met het spoorloos verdwenen van een zoon van den verdronkene, die als bediende iu een manufactunrzaak te Emmer-Compas- cuum zich met eenigen honderden galden van zjjn patroon uit de voeten heeft ge maakt en deswege door de justitie wordt ge zocht. De ongelukkige vader was in zjjn omge ving zeer geacht om zyn goede hoedanig heden als ouderwijzer. N w s. Aan de Fransch-Hollandsche Oliefabrtek te Delft viel gistermiddag een werkmnu van een steiger van een in aanbouw zynd fabrieksgebouw. Een kameraad, die hem wilde grijpen, viel ook omlaag. De mannen bleken er betrekkelijk goed afgekomen. Een had verwondingen aan het achterhoofd, de ander een gekneusden arm en inwendige kneuzingen bekomen. Na aan de fabriek voorloopig te zyn verbonden, stelden zy zich verder onder geneeskundige behandeling. In zake do staking te Beek en Donk meldt men aan het Vad. Ir. oen Maandagnamiddag gehouden ver gadering van het stakende personeel der firma P. v. Thiel en Co* 19 overeenkomstig het advies vau het hoofdbestuur vau deu Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond, met alge- ineene stemmen besloten de staking op te heffen. De staking brak uit 20 December 1909 en heeft dus ruim oen half jaar geduurd. Het personeel vond reden tot de opheffing in het steeds grooter worden van het aantal onder kruipers en in het feit, dat de firma onge neigd bleef in overleg met de vakorganisatie te tréden, ten einde tot een bevredigende oplossing te geraken. Onder deze omstandig heden werd een doorzetting van den stryd nutteloos geacht. Er zal worden getracht zooveel mogelyk stakers bjj de firma in dienst te krjjgen, hoewel een aantal daarvoor nadrukkelyk hebben bedankt en voornemens zjjn ander werk te zoeken. De vorige week is te Bedum de 8-jarige W. L. overleden onder omstaudigheden, die het vermoeden wekken, dat het kind niet den natuurlijken dood is gestorven. In ver band daarmede is Zaterdag op last der justitie door den wachtmeester der marechaassee te Groningen het lykje opgegraven en naar het ziekenhuis vervoerd, waar het gerechtelijk is geschouwd. Ds. A. Veenhuysen te Nederhorst-Den Berg heeft zich bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland beklaagd over hen, die oorzaak zyn geworden van de openbaarma king in nieuwsbladen„dat hjj door het classicaal bestuur van Amsterdam voor drie maanden in zyn bediening is geschorst van wege het plegen van tweemaal een verzuim, tweemaal een vergrjjp en verstoring van orde en rust in zyne gemeente". Behalve dat deze opgave ten onrechte verzwaart, kan de pre dikant, door de onvolledigheid er vau, ia een verdenking komen, waarvoor geen reden be staat. Art. 31 van het reglement voor kernkop- zicht en tucht zegt; „een uitspraak ia zake van tucht wordt openbaar gemaakt, indien het bestuur, door betwelk zy gegeven is, bij die uitspraak zulks heeft voorgeschreven, doch niet, dan wanneer zy de geldigheid van een einduitspraak heeft verkregen". Enkele dagen geleden vervoegde zich by een der groote Haagsche bankiershuizen iemand, zich noemende M. A. Smith, ver- moedelyk Engelschraan of Amerikaan, om een tiental circular notes van Cook's bureau in te wisselen, n.l. acht van 10 pd. st. en twee van 5 pd. st, Dezer dagen ontving bedoeld bankiershuis een brief uit Londen over aldaar gestolen circular notes. Toon bleek, dat vier der in gewisselde 10 pd. st. notes vervalscht waren en dat de naam C. C. Jones, die er oor spronkelijk op vermeld stond er van was verwijderd oo de naam M. A. Smith er voor in de plaats was gesteld. De vier vervalschte Gotes waren van den Londenscben diefstal afkomstjg. De man, die de bons ter inwisseling aan bood, wordt thans door de politie gezocht. Hy is iemand van 45 50 jarigen leeftyd, met donker haar, zonder baard en vermoe delijk ook zonder knevel, ovaal aangezicht, tenger postuur; hy is volgens het van hem gegeven signalement ia 't oog vallend leeljjk en draagt een brninachtig colbertcostunm, zwarten bolhoed en een "das met parelspeld. De heer G. Elhorst heeft de gecombineerde arbeidersorganisatie te Enschedé medegedeeld, dat ook een tweede poging van hem om tot toenaderiug te komen by de Fabrikantenver- eeniging geen resoltaat heeft gehad. In verband hiermede brengt hy den eisch der Fabrikantenvereniging onder de aan- dacut der orgarfisaties, n.l. om vooraf de grieven van de stakende arbeiders te hooren, alvorens tot confereeren kan worden over gegaan. Donderdag a.s. zai een meeting worden belegd, waar o.a. door den heer mr. P. J. Troelstra het woord zal worden gevoerd. Aan de Duitsche Rijksbank is f 3.600.000 goud onttrokken voor Nederland. Naar het „HM." ter oore kwam zou dit goud reeds eenige dagen geleden uit Daitsch- land te onzent z(jn ontvangen, zoodat de weekstaat der Nederiandsche Bank waar schijnlijk een aanmerkelijke vermeerdering van den goad voorraad zal aantoonen. Ook ait Londen moet te Amsterdam circa 840.000 gld. zyn ingevoerd. Zaterdagochtend kreeg professor Rotgans, te Amsterdam, een telegram oit Apeldoorn, geteekend „Pot, hofarts", waarin werd ken nis gegeven, dat prins Hendrik 's middags te twee uur een bezoek zou brengen aan het Binnengasthuis. Prof. Rotgans liep met het groote nieuws naar den directeur van het Binnengasthuis, deu heer J. E. Stumpff, en een oogenblik later was alles in de weer, om Z. K. H.een waardige ontvangst te bereiden. Verschillende toestellen, in het bijzonder voor de behandeling van drenkelingen, want daarin zon "de Prins wel vooral belangstel len werden voor demonstratie gereed ge maakt, en prof. Rotgans en de heer Stumpff liepen reeds vóór tweeën op de binnenplaats van het Binnengasthnis op en neer, in af wachting van het hoog bezoek. Het werd half drie, het werd drie uur, het werd half vier en nog was de Prins niet verschenen. Eindelijk, toen hot vier our was geworden, begon tuen lont te ruiken. Men was het slachtoffer geworden van een grappenmaker, vertelt de „Tel." Omtrent de gefailleerde kassiersfirraa Ti- lanns, te Tiel, wordt nog vernomen, dat tegenover het vermoedelijk passief een actief van waarschijnlijk Va za* 8laan- De eenige firmant, do heer A. Tilanns, thans voortvlnchtig, is ongehuwd en onge veer 30 jaar oud. Zijn levenswijze was nog al royaal. Zooals reeds gemeld, is hjj sedert Dins dagavond spoorloos verdwenen. Men weet, dat hjj met den trein van 5 uur 31 ait Tiel naar Geldermalsen is vertrokken, en verder, naar verluidt, naar VJissingeiJ. Te 's-Hertogenbosch moet hjj, tydens het op onthoud van den trein, in de wachtkamer gezien zjjn, bezig zjjndo iets te nuttigen* Het bedrag, door hem meegenomen, bedraagt zeer waarschijnlijk slechts ruim f 1000. Men vermoedt, dat hjj in Liverpool scheep is gegaan, naar Amerika. Het is zoo goed als zeker, dat zjjn zaak in het opeubaar voor de rechtbauk zal dienen, en hjj bjj ver stek zal worden veroordeeld. Het is uiot onwaarschjjuljjk. dat uit dit faillissement een ander voortvloeit. De looper van de Ontvang- en Betaalkas B, is Maandag voor den rechter-coramis- saria geleid. Nog voor den commissaris van politie heeft B., in tegenwoordigheid van een directeur eu den procuratiehouder der instelling bekend, verleden jaar Juni een stnk verduisterd le hebben. Toen werd nl. een stuk van 1000 dollar Southern Pacific, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 3300, vermist. Ondanks jjverige naeporin- gen van de zijde der directie zoowel als die der politie, kon men het vermiste stuk ner gens terag vinden. In verband met deze verduistering van verleden jaar zjjn wy nog eens op onder zoek uitgegaan, om te weten te komen, of deze man, die nu werkeljjk niet zoo onschul dig bljjkt te zjjn, als men wel geneigd zou zjjn aan te nemen, ook boven zjjn stand leefde. Overal, waar wy kwamen, werd ons echter verteld, dat de familie B. voor zeer fatsoen- lyk doorging. In hst algemeen hebben de baren den in druk, dat het nu zoo diep ongelukkig gezin meer over had voor kleeding dan yoor het eten. Twist kwam nooit voor, het gezin leefde in volkomen eenheid. Nooit ging B. zich te buiten aan spiritualiën. Ook bleef hy 's avonds niet laat uit, ja ging zelfs altjjd in gezelschap van zjjn vrouw wandelen. Het is daarom onbegrypeljjk, waar B., die behalve zjjn salaris nog pensioeu van zjjn dienstjaren bjj de Marine genoot, het geld heeft gelaten. (N. v. Ned.) Gisterenavond te halfnegen brak een felle brand nit op de zolderverdieping van het vereenigingsgeboaw van R. Donker aau de Nieuwe Kerkstraat, doordat een uur te voren een meisje met een brandende lucifer in een kleerkast gezocht had. De brand was in een uur tjjd geblascht met behulp van zeven stralen. De verschillende zalen en woningen in het vereenigingsgeboaw leden groote waterschade. De brand bleef beperkt tot de zolderverdieping. De Raad der gemeente Arabt-Almelo stelde onlangs een verordening vast, waar- bjj bepaald werd, dat door B. en W. geen vërgunning voor den verkoop van sterken drank in bet klein zal worden verleend voor perceelen binnen een kring van 250 M. van een perceel in de gemeente, waarin zoodanige vergunning reeds bestaat. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring was ingekomen een missive van Ged. Staten,.'waarbjj dit college verklaarde, deze verordening in strjjd te achten met art. 150 der gemeentewet. Op grond van art. 135 der gemeentewet besloot de Raad evenwel zjjn besluit te handhaven en, mochten Ged. Sta ten de verordening niet goedkearen, in hooger beroep te gaan bjj de Kroon. Naar nanleiding van het vinden van kle dingstukken in het Haagsche Bosch nabjj de Malibaan, is gisteren te 's-Gravenhage met politiehonden gespeurd. Een hond werd door middel van een gevonden schoen „lucht ge geven" en het dier bracht toen zjjn geleider naar den kleinen vjjver bjj de Societeitstent. Door politieagenten werd daarop het vjjverlje afgedregd, doch zonder resultaat. Daar men vermoedde, dat de hond zich vergist had, gaf men een tweeden politiehond „lacht" en ook dit dier bracht zjjn geleider naar den kleinen vjjver langs denzelfden weg, dien zyn voorganger had genomen. Ten tweeden male werd nu de vjjver afgevischt, doch ook nu werd niets gevonden. Voor alle zeker heid werden de honden nogmaals gebracht op de plaats, waar de kleedingstukken waren gevonden en wederom kozen zjj denzelfden weg als de beide vorige malen. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee ging te Arnhem een paard, gespanuen voor een wagen van de broodfabriek Cerres, op hol. Het liep de Catherjjcestraat af en liep zich dood tegen de Velperpoort. De bestuurder A. G. had de tegenwoor digheid van geest om er af te springen. Persoonljjke ongelukken kwamen niet voor. (Arnh. Crt.) De toestand langs de Maas en de Waal is, tengevolge van den aanhoudenden was van het water, zeer ongunstig. Verscheidene uiterwaarden zjjn reeds oudcrgeloopen, en kouit er niet zeer spoedig eenige val, dan zjjn de hooger gelegene aan de beurt. Bjj vele overlaten in de kaden zjjn wachten ge- plaatst, om die zoo r.oodig met verecnigde krachten op te hoogen en te versterken. Ook de loswallen staan geheel onder water, zoodat hot laden en lossen der goederen met grooto moeilijkheden gepaard gaat. In loods „Hamburg" aan do Parkhaven te Rotterdam is gisternacht ingebroken. Door het verbreken van een ruit kwamen de die ven iu de loods,'waar zy, na een paar denren opengebroken te hebben, zich toegang ver schaften tot dat inagazjjn, waar tin opge slagen is. Ontvreemd zjjo daar 5 blokken Australisch tin, elk wegende 351 K.G. en een gezamenlijke waardd Van f 180 hebbende. („N. R. Ct.") Te Barneveld word Maandag door den brievenbesteller J. W. v. S. eeu aangetee- kenden brief geopend en daaruit een bedrag van f 75 ontvreemd. De geudresseerde wei gerde later deu brief, die er geschonden uit zag, in ontvangst te nemen, de diefstal kwam nu uit en de besteller werd in hechtenis genomen. Hjj heeft bekend. Het geld, dat hjj achter de schuur in den grond begraven had, is daar in beslag genomen. Nabjj Hoofddorp (Haarlemmermeer) is Dinsdagmiddag een locomotief van de in aanleg zyude spoorwegljjnen ontspoord. Ten gevolge van de groote snelheid, waarmede werd gereden, viel de machine op zjj. De machinist kreeg lichte brandwonden, twee andere personen, die zich op de machine be vonden, bleven ongedeerd. Oorzaak schijnt te zjjn het te hard rjjden. Vermoedelijk tengevolge van boos opzet zjjn gisterennacht 8 van de 12 opzetplantsen der steenfabriek van den heer van Dnssel- dorp te Zennewynen bjj Tiel onder water gezet. Millioenen steen, die daarop te drogen lagen, liggen als modderbrokken erneer. Bjj droog weer dnart hot minstens drie weken, eer de plaatsen weer bruikbaar zjjn. Een groot deel van de 50 werklieden zjjn daar door buiten werk. De gasmotor, die de sloot droog houdt, waarin zich 's nachts het kwelwater ter hoogte van eenige centimeters verzamolt, had tot Muaodagavond laat gewerkt. GOUDA, 6 Juli 1910. Aau de Raadsleden zjjn de volgende inge komen stokken toegezonden Gouda, den 27 Juni 1910. In uwe vergadering van den 10 Juni jl. werd het door ons in overleg met de Com missie van bijstand in het beheer der Ge meente-Lichtfabrieken ingediende voorstel om de direction van de Electrische Centraio en de Gasfabriek te scheiden en aan het hoofd van elk bedrijf een wetenschappelijk gevormd man, die tevens practische ervaring bezit, te plaatsen met groote meerderheid van stemmen verworpen. Bedriegen wij ons niet, dan was en is de meerderheid van den Raad van meening, dat de door ons met het oog op de bestaande omstandigheden aanbevolen scheiding der bedrijven niet wenschelijk ia vooreerst en voornamelijk omdat men vreesde dat de finantieele be zwaren grooter zouden worden en vervol gens omdat men 't afkeurde op een beperkt terrein twee ondernemingen ieder met een afzonderlijken Directeur te hebben, waarvan botsingen en onaangenaamheden het gevolg zouden kunnen zijn. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken geeft bij haar hiernevens overgelegd schrijven in overwe ging: a. den Heer F. J. Swartwout de Hoog te benoemen tot Directeur derLichtfabriekon op eene jaarwedde van f 3000.—, bij gebleken geschiktheid twoemaal, telkens na 3 jaren, te verhoogen raefc f 250.en hot vrij gebruik van de woning op de Gouwe No. 189; b. sollicitanten op te roepen naar de betrekking van Adjunct-Directeur speciaal voor hot Gemeentelijk Gasbedrijf op eene jaarwedde van f 2500.bij gebleken ge schiktheid tweemaal, telkens na 3 jaren, te verhoogen met f 250.—. De meerderheid van ons College kan zich met deze voorstellen niet vereenigen eerstens omdat het haar voorkomt, dat de uitvoering daarvan, zoo niet kostbaarder dan toch even kostbaar zou zjjn als onze in uwe vergadering van den 10 Juni jl. verworpen voorstellen, en in do tweedo plaats uit overwoging dat de door de Com missie van bijstand voorgestelde hooge jaarwedde met vrije woning van den di recteur der lichtfabrieken eerst behoort te wordon toegekend wanneer do resultaten van het nog aan te vangen electrisch bedrijf daartoe aanleiding geven. Bedoelde meerderheid vermeent daarom U te moeten adviseeren om, rekening hou dende met de motieven die tot do verwerping van ons bovengenoemd voorstel hebben geleid, te bosluiten i. den Heer F. J. Swartwout do Hoog te benoemen tot Directeur der Lichtfabrie ken op oene jaarwedde van f 2500welke bij gebleken geschiktheid tweemaal telkens na 3 jaren met f 250.— wordt verhoogd, met vrij gebruik van de woning op de Gouwe no. 189 en gebruik van gas on electriciteit 6. sollicitanten op te roepen voor de betrekking van Adjunct-Directeur speciaal voor het Gemeentelijk Gasbedrijf op eene jaarwedde van f 2500.welke bij gebleken geschiktheid tweemaal telkens na 3 jaren, met f 250.wordt verhoogd. Gouda, 27 Juni 1910. Wij hebben de eer U te berichten, dat door de Commissie van bijstand in het be hoor der Gemeente-Lichtfabrieken na ge houden overleg met den Adjunct-Directeur in overweging wordt gegeven aan de Elec trische Centrale te verbinden drie machi nisten, van welke óón tevens geschikt is om als kabel monteur werkzaam te zijn en drie stokers. Haai' ter zake betrekkelijk schrijven van heden met hot schrijven van den Adjunct- Directeur leggen wij hiernevens over met de mededeeling, dat wij ons met den inhoud daarvan hebben vereenigd en U meenén te mogen voorstellen om ingevolge het be paalde in het laatste lid vali Art. 36 der Verordening regelende het beheer der Licht fabrieken van de Gemeente Gouda (Ge- uoouiteblad 1909, No. 204) het technisch personeel der Electrische Centrale te doen bestaan, behalve uit den Cohf-monteur, uit drie machinisten, van welke een tevens dienst kan doen als kabel-monteur, en drie stokers. Vervolgens hebben wij de eer U in over weging te gevon om, aangezien het stellig in de bedoeling ligt bovenbedoeld personeel te rangschikken onder de werklieden, wier loon, werktijd, aanstelling enz. geregeld worden bij het Werkliedenroglement, Artikel 1, eerste lid, der Verordening betreffende het loon, den werktijd, do aanstelling, het ontslag enz. van de werklieden in dienst der gemeente Gouda (Gemeenteblad 1907, No. 192) in dier voege te wjjzigen dat in plaats van het woord gasfabriek wordt gesteld het woord lichtfabrieken. Gisterenavond hield de afd. Gouda en om streken van de Holl. Maatschappij v. Land bouw in de sociëteit „Ons Genoegen" een ledenvergadering, waarbjj een 60-tal leden aanwezig waren. De vergadering werd wegens verhindering van den voorzitter gepresideerd door den secretaris, den heer W. H. Cremer. Ingekomen was o. a. eeu brief van Dr. van Rhjjn over het bezoek van de Eogelscbe landbouwers dat door den dood van koning Eduard, beschermheer der EnRelsche Land- bon wvereeniging vervallen was. Nog was ingekomen een brief van den secretaris derEogelsche landbouwvereeniging en een brief vau Dr. Swaning dankbetnigende voor gezonden fotograflën van enkele boe renwoningen. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Hoogenboezem bracht daarop verslag uit van de algemeen» vergadering te Amsterdam gebonden. Namens de vergadering werd hem door het bestuur daarvoor dank gebracht. Daarop kwam aan de ortje voorstellen van bet Bestuur naar aanleiding van ingekomen weigeringen om te voldoen aan toegezegde bjjdragen in het waarborgfonds der gehou den tentoonstelling. De voorzitter deelde mede dat er onge veer een tekort was van f 1100.—, waarvan een gedeelte door do provincie op eerste aanvraag was betaald, dat voorts van de 9 particulieren 8 bun aandeel hadden ge stort, terwjjl er van de gemeente een briel was ontvangen, dat de toestand der kus voldoende was om bet tekort te dokken. Het Bestour heeft daarop met den voor zitter van het hoofdbestuor geconfereerd en hem de verslagen van de zittingen van den gemeenteraad toegezonden en de notulen, zoodat hjj zich van de geheelo zaak op de hoogte kon stellen. Volgens het gevoelen van den heer Dr. Zaaier is do gemeente verplicht de som uit te betalen, hjj raadde het bestuur dan ook aan een proces tegen de gemeente te beginnen. Daarvoor was natuurljjk toestemming dor vergadering noo dig. Discussie werd daarover gevoerd. De heer 8. Moons was er nog niet voor om een proces te beginnen, hjj wilde uog een nadere vergadering doen uitschrijven, waarop de heer Valckenier de Greeve, nog eons de ge- heele toedracht zou kunnen mededeelen. De Voorzitter merkte op dat van woge het bestuur daar geen bezwaar tegen was, waarop besloton \yerd zoo spoedig mogeljjk een vergadering uit te schrijven, waarbjj nog meer leden aanwezig zouden kunnen zjjn. Daar er niets meer aan de orde was. werd na de gewone verloting de vergadering gesloten. Door de politie alhier is naar zjjn woon plaats Amsterdam overgebracht eeti minder jarige jongen, die hier eenige dagen rond zwierf. Kascontrole. 5 Juli 1910, 4 uur namiddag. Druk Lichtkracht Warmtegevend Vermogen 47 m.Mv 14.9 Kaarsen. 5304 Caloriën. Hot programma voor de 4e Orgelbespe ling in de Groote Kerk op Dinsdag 12 Juli a.s., waarbjj zullen medewerken Mej. Marie Smebuyzen, (Mezzo-sopraan) Rotterdam en de heer Cor Kint (alt-viool) van het concert gebouw orkest te Amsterdam, bevat werken van Bach, Beethoven, (Praeludium dureb alle Dur-Tonnrleu) Hans Sitt, liuduick, Mliller, R. Kahn, Max Winkler, Ferd. Hum mel, Kistler e. m. a. De heer G. Marcus uit Rotterdam, zal bovendien de begeleiding der zangnummers op zich nemen. De getrouwe conaert-bezoekers wacht zeer veel schoons, vooral waar onder du solisten een lid van het zoo bekeudo concertgebouw orkest is. Het programma van het 5e Volksconcert op Donderdag 7 Juli dos avonds ten 7j uur in het Hoatmansplantauen, te geven door het 8tedeljjk Muziekcorps, Directeur de heer J. G. Arentz, luidt aldus: 1. Marsch Hallo v. Leeuwen. 2- Ouverture Mkdclten von dor Spnlo Fr. Sappé. 3. Mazurka La Czariuo Canne. 4. Souvenir de Meyerbeer Oaverture Rèvo d' Au tomoe 6. Walzer. Ballsirnnen Ij 7. Fantasie Don Joan li 8. Marsch Cnstagnola O. Coquelet. Fr. Léliar. W. A. Mozart. J. Morks. Beroepen bjj de Ned. Herv. Kerk te Wad- dinxveen ds. P. De Looze te Waarder. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veol verminderde prjjzen worden opgeruimd. is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK apeld.corn-houand.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2