HMD. EEN WILDZANG. W THEE. iaar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11296. Vrijdag S Juli 1910. 49ste Jaargang. ■streken Buitenlandsch Overzicht. Verspreide Berichten. FEUILLETON. .NT. ENZORG* JYPERS, lanofabrielt. .GHINALE iging. |lreiniging. rel Wz. 31. an Inrichtingen ijzonder te letten. xni. I ZONEN, KENNilSGEVING. [oedeu SALON INKMAN 4 Zn (Wordt vervolgd.) eer te berichten iregeld elke week len modellen te F.* HUIS. ADIJS GOUDA oh ten doel om ge huishoudelijke o veel noodig te lijk aan minge len te verkoopen. komt geheel ten ereeniging „Jr n No. 2897. ondergenestelde ;e reiniging, kklng. e Circulaires Qgbaar aan ons •mstreken by de (Naar het Engelsch.) ftOIIDSCHE ItriHVI UONG. G. DE HALEN. Utrecht, Ü«i :h»d.ly»*. nlddel voor Hm». Klndernho.ow.rk: C. C* Men lette joed tkgmerk.-'J' Manrices moeder was geheel onverwacht te Oakdean aangekomen. Een paar nur vóór haar aankomst had Rylton een telegram ontvangen, waarin zy hem haar plan mee deelde eenigen tyd by hem en Titia te willen doorbrengen. Zy begaf zich by haar aankomst terstond naar haar kamer en ontbood Marian Bethune by zich. „Vertel my nn eens, wat nieuws er is,“ sprak zy tot haar nicht, nadat de tamelijk stijve begroeting had plaats gehad. „Nieuws?* antwoordde mrs. Bethune. „Ja, je zult me toch wel veel te vertellen hebben,* zei lady Rylton, Marian een zyde- lingschen blik toewerpende. „Hoe staan de laken hier? Nu, anders ben je nogal In Saloniki waren in den laatsten tyd herhaaldeljjk ergerlijke gewelddadigheden vóórgekomen togen de Grieken. De Griek- sche kooplieden en winkeliers moesten het deerlijk ontgelden. Zy werden zoogenaamd geboycot. De gepleegde gewelddadigheden hadden inmiddels niets met de boycot-bewe- ging te maken, maar waren vaak uitingen van broodnijd of persoonlijke wraaknemin gen. De pers was eenstemmig in het veroor- deelen er van en de Turksche overheid is er dan ook, op ’t voorbeeld der centrale regeering, eindelijk toe overgegaan haar stem te doen hooren. De wali heeft eer. mani fest uitgevaardigd waarin gezegd wordt dat de opwinding in den lande in verband met de Kretenzer kwestie geleid had tot afkon diging van het boycot tegen den Griekschen handel en de Grieksche scheepvaart. Daar de gevoelens der bevolking hier tot uiting kwamen, meende de overheid verplicht te zyn de beweging haar vrjjen loop te laten, te meer daar ieder voor zich zelf heeft te beslissen met wien hy zaken wenscht te doen of niet. Naar aanleiding echter van de om standigheid dat zich lieden als leiders der boycotbeweging opwerpen die daartoe geens zins bevoegd zyn en wier optreden slechts den goeden naam van het Ottomaansche volk kunnen schaden, is het de taak der overheden geworden ten strengste tegen ge noemde lieden op te treden en de schuldigen te straffen. Dit manifest heeft in bezadigde kringen een gunstigen indruk gemaakt. Wel houdt men het er voor, dat de vele arrestaties, welke hebben plaats gehad, slechts insch,yn zyn geschied, maar men ziet toch in de in- Hoezeer de vrijheid hare beteekenis ver loren heeft voor de Parysche vakorganisaties, bljjkt wel nit verschillende feiten, die aan het licht gekomen zyn. De Maison des Fédérations te Parys is eene gewone gevangenis geworden, waar men werkwilligen in stakingstyden heensleept, om er de lieden door mishandelingen te dwingen zich by de vakorganisaties aan te sluiten. Zelfs aangeslotenen ontkomen niet aan zulk eene behandeling, al is voor bnnne organisatie de staking niet afgekondigd. Dat ondervonden twee mécaniciens, die door stakende sloten makers naar het Maison des Fédérations werden gebracht en, nadat hun een dracht slagen was toegediend, den last kregen het werk te staken, ook al behoorden ze niet tot myn list; ik zal myn hospita vyf pond af betalen,* zei Randal met zelfvoldoening. „En wat zult ge met de rest doen „Spreek niet zoo verachtelijk van „de rest*; er blijven minstens nog zeventig of tachtig pond over. Zy zal erg in haar schik zijnik durf u zeggen, men is reeds buiten gewoon bly met vjjf pond, als men alle hoop heeft opgegeven, ooit zyn geld te krijgen.* „Randal, ik geloof, dat ge onverbeterlyk zyt,“ zei Titia, bet hoofd schuddende. scbe geloof werd genoemd. De regentes mocht dus wel Mohammedaanscb, of een Wesleyaansche Methodiste worden, of een atheïst trouwen! Een andpre Ier (Dillon) had geen bezwaar, en de. bepaling ging er door. Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. IERK te letten VAM IM. worden afgei e- le pakjes van vij' en een Ned. one vah Nommer en van nevenstaand e Wet gedepo- tvoering van ge-* bevelende IJL, LRT Lz. spraakzaam, waarom laat je my nu wach ten „Ik weet niet, wat ge verwacht van my te zullen vernemen,* antwoordde mrs. Bethune met kwalijk verholen wrevel. „Dat zul je niet weten I Ik wil weten, hoe de verhouding tusschen Maurice en zijn vrouw is.* „Hoe zou ik zulks kunnen beoordeelen Mrs. Bethune, die haar onafhankelijkheid van lady Rylton zeker nooit bitterder ondervonden had, deed een laatste wanhopige poging om zich aan het te verwachten verhoor te ont trekken. „Nu, je zult toch wel je oogen den kost gegeven hebbenWie zou het anders doen en waarvoor ben je dan hier Lady Rylton keek baar slachtoffer aan met dien over- moedigen blik, die slechts het hart van den tiran kenmerkt. Het seboone, anders zoo koele en ongenaakbare schepsel was in hare handen als was, en zy wist het steeds in den rechten vorm te kneden. „Zjj scbjjnen niet goed met elkander over weg kunnen,* zei Marian plotseling na een korte poos. „Niet En wie draagt daarvan de schuld Jy P* Lady Rylton greep Marians arm en trok haar naar zich toe, om zich te vermeien in de doodeljjke bleekheid en de verwarde uit drukking en op het schoons gelaat welks menging der overheden een goed teeken. De brutaliteit der zoogenaamde boycotleiders ging dan ook in den laatsten tjjd alle gren zen te buiten. len toepassingen Utertfe Por* torlo. Zjj geven :4rs niet kunnen h, geen imitatie n. en aantal onge- lü op aanvraag Jb Co. Uit Constantinopel wordt gemeld aan de Daily TelegraphEen onderwijzer en een telegrafist zijn aangehouden te Constantinopel. Men vond in bun bezit brieven, die schenen aan te duiden dat zy in betrekking stonden met eene revolutionnaire vereeniging en met eene revolutionnaire vereeniging en met de revolutionnaire bladen, te Parijs uitgegeven. De vereeniging schijnt te Parys gesticht door een ex-Turksche gezant, met bet doel bet huidige regime omver te werpen. Men verzekert dat verscheidene hooge ambtenaars in deze zaak betrokken zyn, namelijk de ex- Ministers en een consul van Turkye. In den Spaanschen Senaat sprak de bis- schop van Madrid rtiet droefheid over de tegenwoordige periode. Het episcopaat ver brak het zwjjgen eerst na de uitvaardiging van de Koninklijke besluiten over de gods dienstige vereenigingen. De bissebop betoogt, dat er in Spanje minder congregaties bestaan dan in andere landen. Hjj wil de Koninklijke besluiten niet critiseeren uit een juridisch oogpunt, hoewel hy er «en schending van de grondwet in ziet. Hjj bestrijdt het onder- wjjs-monopolie van den Staat. De minister-president Canalejas verklaart, dat die quaestie op vredelievende en een drachtige wijze zal worden geregeld, en dat de regeering daarby allo krachten en alle energie zal weten te gebruiken. Maar nooit zal zy druk op de politiek der regeering toelaten. De congregaties die zich aan de wet onderwerpen zullen worden ingeschreven. Men moet Katholiek zijn, maar men moet ook een modern mensch wezen, zonder onver draagzaamheid. ImBICHTINGSN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. Goedewaagen, firma P. Goedewaagen en Zn., en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van zijne pijpen- en aardewerkfabriek, door bijbouw van drie ovens, in het perceel aan het Jaagpad No. 8, kadastraal bekend sectie A Nos. 3447, 895, 896, 897, 898, 899, 9C0, 901 en 90a. GOUDA, den 7 Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. •De Secretaris, BROUWER. Da betrekkingen tusschen Servië on Mon tenegro waren, gelyk men weet, vóór do crisis in het Oosten uitbrak, sinds jaren ge spannen. De inlijving van Bosnië door Oos tenrijk bracht verandering in de verhouding tusschen beide Balkan-Staten. Het gemeeh- schappelyke gevaar bracht beiden byeen en bet kwam zelfs tot een militaire afspraak. Maar in den laatsten tyd is het weer mis. De verhouding is weer even gespannen als vóór de crisis en telkens hebben er kleine voorvallen plaats waardoor de gemoederen over en weer geprikkeld worden. Nn is echter de Russische diplomatie doende *met pogingen om Servië en Montenegro tot elkaar te brengen. De Russische gezant te Cettinje tracht vorst Nikolaas over te halen om ook aan koning Peter een nitnoodiging te zenden tot bijwoning der aanstaande jubileumsfees- ten, zooals koning Ferdinand er ook een ontvangen heeft. De Russische gezant te Belgrado doet moeite om koning Peter over te halen een dergelyke nitnoodiging te aan vaarden. En mocht koning Peter liever niet zelf willen gaan, dan zou Rusland wenschen dat de Servische kroonprins gaat. Verder doet de Russische diplomatie wat ze kan om de wrjjving weg te nemen tusschen vorst Nikolaas en eenige leden van bet Servische kabinet, die vorst Nikolaas als hun persoon lijke vyanden beschouwt. In diplomatieke kringen op den Balkan vinden Rusland’» pogingen veel waardeering. ZWITSERLAND. Maandag is de algemeene werkstaking af gekondigd voor de groote bierbrouwerijen te Basel, Zürich en Rheinfelden. Het syndicaat der bierbrouwers heeft hierop geantwoord met een algemeene uitsluiting van bet per soneel. De betrekkingen tusschen patroons en werklieden in de Zwitsersche bierbrouwerijen zyn geregeld by eene overeenkomst, die den len October a.s. afloopt. De patroons hebben eigenares op zoo wreede manier herinnerd werd aan een tijd, die voor altijd bad moe ten vergeten zijn, en aan haar gevoelens die voor altjjd baar eigen geheim hadden moeten blijven. „Neen ik zeker niet!* was bet korte, haastige antwoord. „Nu, eigenlijk zou het geen wonder zijn, als ze niet met elkander overweg konden, daar beiden een vurig temperament bezit ten,* zei lady Rylton. „Heeft Titia nog wel temperament?* vroeg Marian onverschillig. „Heb je dat nog niet opgemerkt, beste Marian? Ik geloof, Maurice heeft zich erg in haar vergist!* Lady Rylton leunde in haar stoel achterover en lachte zacht. „Onze lieve Titia schijnt in ’t geheel niet bang voor je te zijn,* ging zij langzaam voort. „Ge hebt een geheel verkeerd inzicht van den toestand hier,* antwoordde Marian thans meer opgewonden dan haar lief was. „Mau rice is haar eenvoudig zoo onverschillig, dat zij er zich in *t geheel niet om bekommert, wie hy mag lyden, of wie hy niet kan uit staan en met wie hij zijn tyd doorbrengt, of 31) „Ik kon zoo weinig voor haar doen,* zei Randal verontschuldigend, „en ik vrees, dat haar toilet van onderen de sporen „Randal, zwygl* kon de oude dame nog verontwaardigd uitroepen; daarna werd zij door verscheiden vriendelyke handen naar haar kamer en te bed gebracht. Toen Titia zich overtuigd had, dat zy goed verzorgd was, zocht zij Randal, die droge kleeren had aangetrokken en in een buitengewoon goede stemming verkeerde, in de bibliotheek op. „Wat moet men wel van uw handelwijze denken P* vroeg zy hem streng. „U wil ik alles wel ophelderen,* zei hy en liet een nauwkeurige beschrijving van het voorgevallene op het meer volgen. „Het verwondert my, dat ge u niet schaamt,* zei Titia, die onwillekeurig moest lachen. „Ik ben integendeel in de wolken over den bond der slotenmakers, maar tot dien der werktuigkundigen. Een arbeider werd twaalf uur lang zonder eten opgesloten gehouden, terwijl hem werd opgedragen aardappelen te schillen voor de tafel in bet hnis. Een andere arbeider, een reeds bejaard man, werd aan een soort galg gebonden, uitgescholden en, naar men zegt, zelfs ge- oorveegd. Door de justitie is reeds, naar aanleiding van ingekomen klachten een onderzoek in gesteld en het is te hopen, dat de schuldigen hun straf niet zullen ontgaan. Maar wat zegt men wel van zulke klach ten betreffende eene instelling, die onder het toezicht staat van lieden als Jaurès, Guesde en anderen, die in L’Humanité en andere bladen en periodieken het steeds hebben over de verdorvenheid der bour geoisie P Het Engelsche Lagerhuis heeft een paar wijzigingen gebracht in het wetsontwerp, waarby koningin Marie tot regentes wordt benoemd, voor ’t geval koning George sterft voor de prins van Wales 18 jaar is. Een liberaal stelde een amendement voor, dat den leeftijd van 18 op 21 jaar bracht. Een koning moest ten minste 21 jaar zijn, vond hy, maar hy trok op verzoek van As quith zyn voorstel in. De minister vond niet, dat iemand tegenwoordig op 18jarigen leeftijd minder geschikt zou wezen tot re- geeren, als in de 16e, 17e of 18e eeuw. Aangenomen word het voorstel om ’t geen hoogverraad te noemen, en niet met de dood straf te dreigen, wanneer iemand den vorst helpt een huwelijk aan te gaan buiten de toestemming van het Parlement om. Wel blyft bij strafbaar, als ook de vrouw die zonder die toestemming met den vorst trouwt. Het wetsontwerp bepaalde, dat de regentes geen wetsontwerp kon bekrachtigen, waarbij de staatskerk in Engeland wordt afgeschaft. Op voorstel van een afgevaardigde en met instemming van Asquith die de zaak van geen belang vond, aangezien het regentschap ten hoogste twee jaar zou duren werd die beperking opgeheven. Dezelfde afgevaardigde stelde schrapping voor van de bepaling, dat het regentschap vervalt, wanneer koningin Marie Roomsch wordt of een Roomsche trouwt. Hy vond dat onverdraagzaam. Minister Churchill sprak van het verzet dat ’t zou uitlokken als een Roomsche op den troon zat. Een Ier vond ’t onduldbaar, dat alleen ’tRoom- Tclefoon No. S* A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai1 plaatsruimte. - Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1