mm om advertentieF BINNENLAND. D. S YMSOM. PROVINCIALE STATEN Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. Posterijen en Telegrafie. Costumes, Mantels, Blousen, Hokken, Japonstoflen en Katoenen Dr. NANNING's Kinadruppels. te kennen gegeven, dat zjj bereid waren een nieuw contract te siniten, op voorwaarde echter, dat zjj de baas zullen blijven in het bestuur banner inrichtingen. De werklieden daarentegen willen, dat het personeel slechts oit de bjj den bond aangeslotenen zal wor den gerecruteerd, naar reden van één geoefend Arbeider op elke 2000 hectoliter bier, die de bronwerjjen afleveren. Amerika. De Baltic van de White Stèr Line is op 1600 mijlen van de Sandy Hook in aanvaring geweest met een Dnitsch schip, de Standard. De botsing bad geen ernstige gevolgen. Alleen kwam de Baltic met eeoige averij en met vertraging te New-York aan. Deze vertraging gaf aanleiding tot onrast te New- York, die er niet op verminderde toen een draadloos telegram de aanvaring meldde. Het kantoor van de maatschappij werd bestormd, enkele bladen trachtten in draad- looze verbinding te komen met de Baltic, maar db" gezagvoerder weigerde elke inlich ting. Het was een groote opluchting toen het schip' eindelijk werd gesignaleerd. Na de aanvaring waren onmiddellijk de water dichte schotten op de Baltic gesloten, maar deze voorzorg bleek onnoodig. De nederlaag van den blanken bokser Jef fries, die het te Reno aflegde tegen den neger kampioen Johnsop, heeft overal in de Ver- eenigde Staten aanleiding gegeven tot vecht partijen tasschen de blanko en de zwarte bevolking. In Uwalda (Georgië werden drie negers gedood. Voorts vielen er dooden in Cincinnati, Atlanta en St. Loais. Ook in New- York werd een neger gedood. Iu Nieaw-Or- leans schoot men een neger dood. Te Monnds Illinois werd een negeragent doodgeschoten en een ander doodelijk gekwetst. Te Keys tone West Virginiö, terroriseeren de negers de blanken. In andere plaatsen, waar deze de overhand hebben, geschiedt jaist het tegen overgestelde. In New-York werd een "door negers bewoonde haarkazerne in brand ge stoken. De politie kwam nog jaist bijtijds om te beletten, dat een neger aan een lan tarenpaal werd opgeknoopt. Eigenlijk is er geen plaats vaaeenige beteekenis in de ge- heele Unie verschoond gebleven van vecht partijen tusschen het blanke en bet zwarte ras. In het geheel moeten vijftien personen gedood zijn en honderden gekwetst. In tal van plaatsen hebben autoriteiten, om ver dere ongeregeldheden te voorkomen, de ver- tooning van de kinomatografische opnamen van den bokswedstrijd verboden. Zelfs in Ëogelands hoofdstad, Londen, beeft het gevecht in Reno nagewerkt. Toen twee neger-artiesten de bekende variété „Albam- bra" verlieten, werden zij door een troep volk aangevallen, omdat Johnson gewonen had". Een der aanvallers werd door de po litie gepakt en hoorde zich door den politie rechter veroordeelen tot 12 galden boete en betating der doktersrekening van een der gekwetste negers. China. Uit Sjanghai wordt bericht, dat er te Lai- Choe in de provincie Sjantosng (China) ten gevolge van een hongersnood een oproer is uitgebroken en dat do bevolking de voor raadschuren van den staat heeft vernield. De opstandelingen zijn vooral gebeten op de notabelen, die hanne rjjstvoorraden tegen buitengewoon hooge prijzen van de hand hebben gedaan. De onderkoning heeft 250 soldaten nit Tsi-Nem-Foe naar het toooeel van den op- stand gezonden. ZUID-HOLLAND. De Staten kwamen gisteren in tweede vergadering bijeen tot verkiezing van 4 leden van het college van Gedeputeerde Staten. De nitslag der stemmingen was a. wegens aftreding als Gedeputeerd lid van deu heer IJzermans. Herkozen de heer A. IJzermans met 73 stemmen van de 76 ingeleverde briefje?. Verder uitgebracht op mr. Kerstens 1 en 2 blanco. De heer IJzermuns nam, onder dankzegging voor het vertrouwen, de keuze aan. b. wegens aftrediug als lid der Provinciale Staten van de heeren1. mr. H. A. Van de Velde. Ingeleverd 77 stemmen, waarvan op mr. Van de Velde 63, die alzoo herkozen is; de heer Dekking Dara 1 en blanco 12. (De heer v. d. Velde, de kenze aannemende, verklaarde met genoegen weer onder de leiding des voorzitters en in het belang der Provincie te willen werkzaam zijn). 2. mr. J. Limburg. Ingeleverd 76 stemmen, waarvan op mr. Limburg 60, die alzoo herkozen isjhr. De Geer 1 en blanco 15. (Ook mr. Limbnrg verklaarde zich tot aanneming bereid). 3. Jbr. mr. D. J, De Geer. Ingeleverd 77 stemmen, waarvan op jhr. De Geer 74, die alzoo herkozen is, en 3 blanco. De herkozene aanvaardde de benoeming onder dankbetuiging voor het vertrouwen. Daarna werd herbenoemd tot buitenge woon lid van Ged. Staten de heer A. W. Schippers met 49 van de 74 steramen. Ver der oitgebracht op J. Van Stolk Azn. 22, blanco 3. Bij den aanvang der vergadering heeft de Voorzitter naar aanleiding van eene kennis geving dd. 9 Maart jl. van het overljjdeu vau het Statenlid, den heer H. M. De Vries, welk schrijven reeds met een brief van rouwbeklag was beantwoord, hulde gebracht aan de na gedachtenis van dat oprecht betreurde lid, die behoorde tot hen, die het langst in deze vergadering zitting hadden en iemand was van degelijke kenüis, getrouwe plichtsbe trachting, aan welke eigenschappen hij een aangename» omgang paarde (instemming). Verder is besloten tot toelating van den heer De Jongb, lid voor Rotterdam III. Aan het einde dezer vergadering deelde de Voorzitter mede, dat hy van den heer Edersheim en andere leden ontvangen had een voorstel om te onderzoeken de vraag of het aanbevoling verdient aan de leden van Ged. Staten pensioen te verleenen en ,'zoo ja, onder welke voorwaarden, met uit- noodiging aan den voorzitter om eene com missie van 5 leden te benoemen, die daar omtrent rapport nitbrengl met indiening van de betreffende voorstellen. De motie zal worden gebrokt en in een volgende vergadering aan do orde gestold. De zitting is daarop verdaagd tot a.s. Dinsdag 11 uur ter (verkiezing van leden der Eerste Kamer. In de Times van gisteren vinden wjj een artikel over den bouw van bet vredespaleis in den Haag. Daarin komt ook een lyst voor van wat verschillende landen tot het bouw werk Lydragen. Achtereenvolgens hebben wy waarscbynlyk dat alles wel reeds vermeld, maar het zal allicht den lezer belang in boezemen die geschenken by elkaar opge somd te zien. Nederland schilderyen vau Ferdinand Bol voor het vertrek boven de kleine rechtzaal en zeven geschilderde glazen voor het trap penhuis Engelandvier geschilderde glazen voor de vensters van do groote recht zaal Frankrijkeen schilderij var. Ber nard voor de groote rechtzaal en gobelins, naar ontwerpen vau Lnc O'Merqon, voor de kleineDnitschland een monamentaal hek aan den ingang van het erf; Italië: een deel van het marmer voor de gang Oostenrjjk-Hongarjjebronzen en kristallen luchtersNoorwegen het graniet voor de stoepZweden hot graniet voor de beneden-verdieping en enkele zuilen Denemarken een porseleinen fontein op de binnenplaatsZwitserlaud de klok Rusland een jaspis-vaas van rnim 3 M. hoog voor de middenzaalde Vereenigdo Staten een groote marmeren groep, voorstellende „vrede door recht", voor het eerste plat vau de trap; Mexico: ODyx voor de trap; België waarschijnlijk de bronzen deuren van het gebouw Japan met goud doorweven tapijten voor de bestuurskamer, die beschoten wordt met hont nit Brazilië. De tuin wordt aangelegd door Thomas H. Mawson te Londen. (N. R. Ct.) Renter seint nit Brussel: Daar het diner ten hove riet doorging vanwege den hofrouw, waren deNederland- sche Ministers gasten aan een diner bij den voorzitter der Tentoonstelling. Minister Heemskerk bedankte voor de hartelijke ontvangst en voegde er by, dat geheel Nederland dankbaar zal zyn voor het bezoek door het Belgische Koningspaar aan de Nederlandsche afdeeling op de ten toonstelling gebracht. In Den Haag werd onlangs het asphalt machiuaal bedrukt met een reclame voor een schoenfabrikant, die echter onmiddellijk door de politie verboden werd, omdat het besmeren van het plaveisel met een vettigen inkt natnnrlyk niet toegelaten kou worden. De machine is na vervangen door een veel onschuldiger apparaat. In een wagentje van kleine afmeting bevindt zich een trommel met de reclame-lettere, die het asphalt of ander plaveisel telkens raken, terwyl de om geving van de letters nat gespoten wordt. De trommel laat dns al voortbewegende een nat spoor acbter, waarin de letters die de reclame vormen droge gedeelten vormen en zich dns licht afteekenen tegen de donkere natte deden van den grond waar deze be sproeid is. Deze bespoeriogsreclame heeft tevens het voordeel dat zjj de straten frisch houdt en du9 een deel van het werk van de openbare reiniging nit handen neemt. (N. Ct.) In de locale bladen van het district Hel mond komt een advertentie voor, ondertee kend door de Hoogeerw. heeren dekens van Helmond, Denrne en Heeze en 27 pastoors nit die dekanaten, aanbevelend den candidaat der R.-K. kiesvereeniging. Onderteekenaars zeggen het te betreuren dat een 2e candidatnnr een stemming nood zakelijk maakt en wel om de volgende re denen le. die stemming is een strijd tegen de Roomscb Katholieke Organisatie, belichaamd in de Roomscb Katholieke kiesvereeniging 2e. zy geeft veelal aanleiding tot verbit terend eu beleedigend twistgeschrijf; 3e. zy gaat gewoonlyk gepaard met ont- eerendé omkoopery en verlagend drankmis brnik. Zij bevelen de candidatnnr van den heer A. N. FJeskens in den steun van alle R.-K. kiezers van bet district Helmond ten sterkte aan. De Tyd schrijft nog Tot op dit oogenblik schijnt het nog on zeker, of de heer Swane de hem opgedron gen candidatnnr zal aannemen. Uit het boven vermeld telegram een for mee Ie wei gering als reeds vaststaande af te leiden, is zyn wy wel ingelicht minstens voorbarig. De Haarlemsche kapper, die zyn plafond met reclames beschilderde, is door anderen al vóór geweest. Een Haagschc collega defed het, naar geméld wordt, ai vóór een jaar of tien en ook in Schiedam kent men een reclameplafond by een kapper. Scheveningsche vischvronw heeft nog 24 kleine scholleljes te koop. Arbeidersvrouw vraagt prys verneemt dat die scholletjes tien dubbeltjes moeten kosten. Ze biedt twintig centen en wordt ten slotte koopvrouw. Een agent van politie, ge- tnige van dezen handel, zegt vol verbazing tot Scheveningsche: „Hoe durf je een gulden vragen, als je dat zoodje voor twee dubbel tjes weggeeft „Heb ik van je baas geleerd" antwoordt 't vrouwtje. „M'n man was laatst dronken, hebben ze tien galden boete tegen 'm ge- eistfht en niet twee honderd centen was ie kedin. En nou jjj!" Politieagent gaat zwygend verder heeft niet terng. (Vooruit.) Naar de Asser Ct. verneemt, zal het nieuwe reglement van dienstvoorwaarden van bet per soneel van de Staatspoorweg-Maatschappy, dat reeds 1 Juli had moeten verschijnen, niet vóór 1 Januari 1911 verschjjneD. Er wordt beweerd, dat deze vertraging een gevolg is van het feit, dat tasschen den directeur generaal van de Spoorweg Maat schappij en de Regeering nog geen overeen stemming omtrent enkele punten is verkre gen. By de Dinsdag gehouden buitengewone ver kiezing van vier gemachtigden in het kies college der Ned. Hervormde gemeente te Dordrecht, ter uitbreiding van dit college zyn met groote meerderheid de candidaten der vrijzinnige vereenigingen gekozen, zoo dat hun meerderheid in dat college weder versterkt is. Hierdoor staat het zoo goed als vast dut voor de vacature dr. J. Schok- kin?, een vrijzinnig predikant zal worden beroepen. Dit is sinds ongeveer 30 jaren niet gebeurd. De iu het Haagscbe Bosch gevonden kle dingstukken zyn gebleken het eigendom te zjja van een z.g. „slaapwandelaar", een vreemdeling, die in een hotel te 's-Graven- hage logeerde. Van een verhoor moest de politie afzien, daar de man inmiddels naar elders is ver trokken. By de familie is telegraphisch bericht ontvangen van den dood van den haringvis- scher Job Taal, te Scheveningeu, oud 57 jaar, varende op een Maasslniaschen logger. De man was op zee door een stortzee met zooveel kracht tegen het stoomspil geworpen dat by inwendig zwaar verwond werd en den volgenden dag overleed. De dokter van het Hospitaalkerkschip „de Hoop" verleende nog geneeskondige hulp. De logger bracht het ljjk te Lerwick binnen, waar het door de bemanning werd begraven. De heer Jansen en zyn echtgenoote mej. Scbayt, te Alkmaar, herdenken heden hun 20-jarig huwelijksfeest. Het feit zoo niet vermeldenswaard zijn, ware het niet, dat Jansen zyn vierde vrouw en zijn echtgenoote haar vierden man heeft. (Alk. Ct.) Gisteravond is op de Lyubaaosgracht te Amsterdam een 10-jarige knaap door een meisje, vermoedelijk met een hoedenpen, in den rug en arm gestoken. De wonden bleken van dien aard te zjjn dat de knaap naar bet Wilhelminagasthuis moest worden vervoerd en aldaar opgenomen. Gisteravond 8'/t nar ontstond te Haarlem braad in een timmerloods van den heer Nelis op de Phoenix. De omgeving daarvan bestaat nit hout- loodsen, petrolênmtanks enz., een gevaarlijk terrein dus, dat voor een jaar of 20 schoon leegbrandde. De brandweer, spoedig aanwezig, wist het gevaar te betengeien door flink optreden. De loods brandde totaal nit. De oorzaak is onbekend. Een persoon in de kleediug van het Le ger des Heils vroeg te Hengeloo bijdragen voor dat Leger, en gaf daarvoor nit een kwitantieboekje, onderteekond inet den naam van een officier van het Heilsleger, kwitan ties af. Achteraf is gebleken, dat men met een op lichter te doen bad. Het boezemwater staat in Friesland al weer zóó hoog, dat men er in de laag ge legen hooilanden last van heeft, en aan de verhuurders vergoeding der waterschade gaat vragen. Het water zit op sommige plaatsen nog een 20 centimeters diep in den grond. De heer H. E. Kaspers, redactear van het anarchistisch blad „de Arbeider", te Gro ningen, heeft als redacteur bedankt, omdat by van een „individualistische» anarchist" een briefkaart ontving met het adres: „Aan den WelEdelen heer H. E. Kaspers redac teur, tuinier, kweeker, handelaar in anar chie en socialisme, er.z. te Midiaren (Dren te). Gisterochtend is op het station Aken-Tetn- plerbend een nit Verviers komende trein ge reden op den naar bet station Aken-Haupt- bahnhof vertrekkende eersten werkliedentrein uit Maastricht. De schok was geweldig. Het materieel werd zwaar beschadigd en van de reizigers werden zes zwaar en zes licht ge kwetst. De zwaar gewonden zyn naar het ziekenhuis te Aken overgebracht. De sporen in de richting Bleiberg werden versperd. Van andere zjjde wordt gemeld: Vjjf-eo-twintig h dertig personen, bjjna al len .Belgische arbeiders, 'zyn gewond. De toe stand van een zest ai is levensgevaarlijk. De gewonden zyn naar het Ziekenhuis overge bracht. Het ongeluk is te wyten aan de gladheid van de rails, waardoor de personentrein over bet signaal heenreed. Men neemt gewoonlijk aan dat de pant serschepen een geheel nienwe uitvinding zijn en daarom is het wel intoressant te verne men, dat de Jobaniters in het jaar 1530 te Nizza reeds een schip hebben gebouwd, dat ze met looden platen hebben laten bedekken. Het voerde een groot aantal kanonnen mee, had een bemanning van 300 koppen en was prachtig ingericht. Zoo bevatte liet een bid kapel, een ontvangkamer en een bakkerij. De „Santa Anna", zoo heette de boot, be hoorde tot het eskader, dat keizer Karei V tegen Tunis uitzond. De berpemde Andreas Doria voerde het bevel over de expeditie, die, zooala men weet, eindigde met de over winning van Tunis. De „Santa Aona" droeg niet weinig tot deze overwinning bij; zij bleek uitstekend te zjjn en was door haar pantser voor alle kogels ondoordringbaar. Gistermorgen passeerde te Nijmegen af varend de sleepboot Maria, van Rotterdam, waarachter twee vaartnigen. Het eerste schip (van de maatsch. De Kolenhandel) met kolen geladen, kwam door een verkeerden draai eerst in aanraking met het veer-brugvak, waarvan de kettingen werden losgernkt, daarna met de tjalk Libra, waaruit aan de kade cellnlose voor een papierfabriek werd gelost. Dit schip kreeg een lek en in de zyde deuken, terwjjl zyn ankerketting en meer touw werden losgerukt en ook de roeiboot werd beschadigd. Het beurtschip VertrouweD, waarvan de meertouwen braken, werd door het kolenschip tegen de kade gedrakt. Het beurtschip kreeg aan de zijden veel averij en ook de kade werd over enkele meters ernstig beschadigJ. Het slechte weder van de laatste weken is zeer nadeelig voor de schoenen-industrie te Kaatsheuvel. De schoenwinkeliers, vooral in ons grootste afzetgebied, Holland, klagen over groote slapte en doen dan ook geen bestellingen van beteekenis. In de geheele Langstraat ondervinden de fabrikanten de gevolgen hiervan. De verzendingen zjjn gering, terwjjl de enorme prodnetie dagelijks aanhondt. Sommige patroons zitten reeds met volgepropte magazijnen, ofschoon het hiervoor nog drie maanden te vroeg is. Enkelen, die voor het buitenland werken, maken hierop een gnnstige uitzondering. Er zijn er zelfs onder die niet genoeg kannen werken. Maar dit zyn er maar weinigen. De meeste onzer patroons verlangen geen leveranties naar bniten, vooral om het lange crediet en veelal de langzame betaling. De ramp met de „Gouverneur Van Heerdt". Zooals we eenige weken geleden meldden, trof den gouverneraentsjeboener „Gouver neur Van Heerdt" in de nabijheid van Cu rasao, een ramp, waarbij een aantal men- schen het leven verloren. Over deze ramp' Iqest men nog in de Cn- raqaoscbe Ct. het vólgende Op den avond van Zondag 12 Jnni ver trok tegen 10 onr de gouvernementsscboe- ner „Gonvernenr Van Heerdt* van Bonai- te met bestemming naar Curasao. Om de reis te verkorten zon het schip Klein Cnra- q&o niet zooals gewoonlijk aandoen, week daardoor van den gewonen koers af en kwam, mede door den bevigen wind voort gedreven, veel eer bjj Cnrai;ao aan dan men schijnt berekend te hebben. Tegen 2 nor in den nacht werd het schip plotseling tegen een rots ten Oosten van Punt Canon te pletter geslagen. Van de 14 opvarenden hebben zich slechts 5 kunnen redder., waaronder de heer Jan Debrot, nog een ander passagier, de boots man en twee matrozen. Negen menschenleveas zijn to betreuren tengevolge van deze schipbreuk, waaronder de heer A. E. J. v. d. Brandhof, gezagheb ber van Bonaire, schipper George Marchena, de marechaussee Vos, twee dienstboden van den gezaghebber, twee andere vrouwelyke passagiers en twee schepelingen. Dit droevig geval heeft op het heele eiland een diepen indruk gemaakt. Begaan met het lot van al de gevallen slachtoffers, is men vooral getroffen door het omkomen van diegenen onder hen, die hier algemeen bekend waren. Wij noemen den heer George Marchena, die zich door zijn langdurigen dienst, als schipper van den pakl^tschoener, zeer ver dienstelijk gemaakt heeft en zich dan ook korten tyd geleden beloond mocht zien met de medaille van de Oranje-Nassauorde in zilver. De „Java Bode" schreef dat de politie te Batavia den 9en Juni de opdracht kreeg naar twee matrozen te zoeken, die blijkbaar niet den minsteo lust hadden weer naar Holland terug te keeren en daaron) maar van het s.s. „Rindjani" gedeserteerd waren. Bovendien stofiden zy oók nog onder verdenking te Amsterdam diefstal met inbraak in een juwe- lierswiokef" te hebben gepleegd, en daarbij een dienstmeisje ernstig mishandeld te heb ben. Politie-opziener Frank ging er op uit eo wist al spoedig te vernemen, dat de -beide beertjes te Batavia een leven van vroolyken Frans leidden en veel geld schenen te bezitten. Na eenige vergeefsche pogingen gelakte bet den politie-opziener beiden den 7en Juni te Molenvliet te arresteeren. Op hen werden ge vonden 26 gouden ringett'inet diverse steenen, terwyl zij hoogstwaarschijnlijk reeds een aantal hadden weten te verkoopen. Beiden werden achter slot gezet. Ofschoou beiden beweerden te Batavia geen vaste woning te hebben, ging de politie toch aan 't snuffelen en vond ten laatste te Baroe (Senen) het kampongbaisje, waar de heeren gewoond hadden. Hier werden een aantal kostbaarheden achterhaald, zooals losse dia manten, gonden halskettingen, horloges en dergelijke, alles vermoedelijk afkomstig van den diefstal te Amsterdam. Ook werd gevon den een gnmmistok met knop. Deze vondst was daarom van zooveel gewicht, omdat het dienstmeisje te Amsterdam hoogstwaarschijn lijk met een dergelijk voorwerp is mishandeld geworden. Een kermiswagen reed door Zwaagdijk (N.- HEen 8-jarig meisje ging voorbij en eens klaps schoot ait den wagen een man op bet kind af, nam de kleine op en legde haar de hand op den mond, om het schreeuwen te be letten. Gelukkig kwam jaist een voorbijganger aan, waarop de man het meisje losliet en de vlncht nam. In de Weesperstraat te Amsterdam liep eergisterenmorgen een jongen, die aan een touw twee flesschen met vitriool om den bals droeg. Een dier flesschen brak en ver brandde de jongen hierdoor het gelaat, armen en borst zoodanig, dat hij naar het Israelietisch ziekenhuis is vervoerd en aldaar opgenomen. Men meldt nit Ginneken dd. 4 Jnli aan de 's Hert. Ct. Den .laatsten nacht is een gedeelte onzer gemeente in opschudding gebracht door een bende Heikesmanoen, waaronder de bernebte gebroeders H., nit Rnkfen. Zij gingen de veldwachters en den nachtwaker te lijf en wierpen hen met steenen, waarbij de veld wachter Bovenmars aan het hoofd verwond werd. De veldwachter Bilsen, alsook de nacht waker De Kort losten daarop eenige schoten, doch de bende bleef opdringen, zoodat de politie moest wijken. Inmiddels was ergete- lephoneerd om bnlp naar de marechaussee te Breda en weldra verschenen vier mare- chaosieei, die de belhamels gevangen namen In de woning van hnn broeder aan de Molen straat. Geboeid werden zy naar het arres tantenlokaal overgebracht, hetgeen echter met hevig" verzet gepaard ging. Nadat kort geleden de kineraatographie van microscopic.be bewegingen gelakt is, heeft thans een der leiders van het Marryinstitnnt te Parijs, de heer Buil, het probleem van de kinematographie der snelste beweging op gelost. De opnamen, van zeer snelde bewe gingen, zooals bijv. die van de vleugels eu vliegende insecten, waarvan een enkele vleu gelslag soms slechts een bondersto seconde duurt, zyn thans mogelijkzelfs zyn er tot 2000 opnamen in de seconde bereikt. Tegen over de tot nog toe gevolgde methode, waar bij 15 tot 20 beelden in de seconde werden opgenomen en de film voor ieder beeld moest worden vastgehouden, glijdt deze thans on afgebroken verder en ieder beeld wordt door een lichtbron telkens op een nieuwe plaats op de film gebracht. GOUDA, 7 Jnli 1910. Gisterenavond ten ongeveer 10 nar wilde een agent van politie een beschonken persoon, die hjj op den Tiendewegsbrug naby do Flu- weelen Singel aantrof, in arrest stellen. Deze verzette zich zoodanig, dat èn agent èn do bewuste persoon op de straat aan het rollen waren, doch do agent liet zyn arrestant niet los. Een tweede persoon kwam er bij en deze wilde den ander ontzetten, dit mocht hom niet gelukken. Nadat er hulp van het bureau was ge komen werd de arrestant naar het politie- borean gebracht en heeft hy daar kosteloos logies gehad tot heden morgen, toen hy na opgemaakt proces-verbaal is ontslagen. De andere persoon is heden morgen gearresteerd en na opgemaakt proces-verbaal weder ont slagen. Voor het Natuurkundig examen der Vee artsenijschool te Utrecht is gedaagd do heer D. W. Zuydam. Gisteren is door de Rechtbank te Rotter dam het faillissement uitgesproken van Mejuffrouw A. M. H. Klaverwjjden, eerder weduwe van A. W. van Berkol, thans echt genoote van W. Broedyk, te Gouda. Rechter commissaris mr. O. W. Sipkescurator mr. F. H. Kranenburg. Aan de N. V. Houthandel voorheen de wed. M. Boogaerdt Zn., te Krimpen a,d. Lek. lag schipper J. v. d. Wijk met zyn schip in lossing. De vrouw die zich aan den wal wilde begeven, viel door mis te stappen van de plank in de haven en verdween in de diepte. De baas, A. Boon, die het ongeval bemerkte, mocht het gelukken haar te grij pen en boven water te honden totdat er meer hulp kwam opdagen, waardoor men de dren kelinge op het droge kon brengen en haar van een anders zekeren dood redden. MARKTBERICHTEN. Gouda, 7 Juli 1910. GRANENVaster. Tarwe: Zeeuwsche 10.25 f 10.75. mindere dito 9,25 k 10.Afwijkende 7.25 A 8.50. Polder -.A Rogge Zeeuwsche 6.25 k 6.75. Polder 5.25 k 5.50. Buitenlandsche per 70 kilo 4.75 a 5.50 GerstWinter 4.— A 4 25. Zomer A a Chevalier 6.— k 6.50 Buitenl. voergerst per 65 kilo 3 75 A ƒ4.25. Haver per hectoliter 4 A 4 50 Per 100 kilo 7,25 A 8.50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.50 A 7.75 Kanariezaad: 10.— A 10.50. Karwijzaad per 50 Kilo k Koolzaad a per Hectoliter. Erwten Kookerwten A Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6.-— A 6.50. Boonenbruine Boonen, f A Witte boonen A Paarden boonen 6.50 A 6.75. Duiven boonen 925 A 975. Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 6.50 A 7. Kleine ronde 7.75 A 8.-A. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen zeer goed. Vette varkens, rede!, aanvoer, handel vrüwel, 25 A 28 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel vrijwel, 23 A 24 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrij we! f 1.61 i 1.95. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel flauw, 18.— a 24.—. Lammeren, geen aanvoerhandel en Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel vlug if.— A 15.—. Fokkalveren 10.— A 22.—. Kaas, aangevoerd 112 partijen, handel vlug. ie kwal. 30.A 32.2de kwal. 26 A 29.—. Zwaardere 28 A 33.—. Noordtiollandsche a Boter 1276 stukken van l/a K.G. Handel vlug. Goeboter 1.30 A 1 40. Weiboter x.io A i.ao. Voor de Vacantiekamer der Amsterdam- sche Rechtbank werd gister de behandeling voortgezet van een zaak van ouden datum. Immers 3 Febr. jl. stond voor de 4e Kamer terecht H. N., een 33-jarig man. beklaagd van moord of doodslag, 6 Aug. 1908 gepleegd op Alida Keyzer, wed. Van Dam, in haar woning, Haarlemmerstraat 7. Hjj was by haar toen drie maanden commensaal ge weest, had tot haar in goede, doch gepaste verhouding gestaan maar zyn aanzoek tot een hnwelyk wees zy af en die weige ring schreef hy toe aan haar voorkeur voor een anderen commensaal. Het einde was, dat bjj op genoemden datum baar in baar keuken opzocht en, na haar beide jeugdige kinderen te hebben weggestourd, haar met een revolverschot van het leven beroofde. Bjj de behandeling der zaak op 3 Febr. gaf de toestand van bekl., gebpord den hem ambtshalve toegevoegden verdediger mr. J. Kappeyne van de Coppelio en do deskun digen dr. Snjjders, gevangenisdoctor, dr. Th- E. Frylink, directeur-geneesheer en dr. J. M. Reitsma, geneesheer van het krank zinnigengesticht te Medembük, zóóveel te denken, dat op grond van art. 193 Str. de behandeling der zaak werd geschorst en een onderzoek word gel ast of bekl. simuleert en of en in welke mate de toestand van am nestie door bekl. wordt geagraveerd. Heden verscheen dus bekl. andermaal. On herkenbaar voor degenen die hem ter vorige terechtzitting hadden gezien. Waggelend op zjjn stok en gesteund door den veldwachter viel hjj eindelijk op de beklaagdenbank neer. Suf tuurt hjj natir den grond. President Meinesz vraagt hem of hjj weet wat er sedert de vorige terechtzitting met hem gebenrd is. Bekl. haalt de schouders op. Of hjj weet waar hjj nu gevangen zit. Antwoord: „In het Huis van Bewaring". Of hjj daar gewerkt heeft. Hjj schudt met het hoofd vau neen. Of hjj daar alleen was, of met anderen. Antwoord„Met nóg een". Hoe voel jjj je nn Antwoord„ziek, zwak". Hoe is het met de knie? Antwoord „zwak". En met het hoofd? Geen antwoord. Heb je nu sedert nog eens nagedacht over het geval in de Haarlemmerstraat? Ant woord een schouderophalen. Herinner jjj je daar niets meer van? „Ik weet het niet Het rapport van de deskandigen prof. L. Bonman en dr. Snjjders luidde, dat bekl. thans krankzinnig is en de desknndigen i»chjtt*n conclusie met enkele bijzonder heden toe. Dr. Sujjders vond den toestand van bekl. aanmerkelijk achteruit gegaan. Opmerkelijk is dnt bekl. alleen dr. Snjjders herkende. Hoe vaak prof. Boaman hem ook bezocht, telkens wist bekl. niet dat hjj het was; hjj herkende hem ook nn niet. De subsl.-officier mr. Bruyn noemde deze zaak in dubbel opzicht een lijdensgeschie denis. Ook voor bekl. Ongeveer een jaar ge leden is bjj in Medembük verpleegd geweest en daarna hier teruggekomen. Het staat nog niet vast of het feit hem al dan niet kan worden toegerekend. Alleen dat hjj sedert krankzinnig is geworden. Daarom concln- deert spr. dat ingeval de Rechtbank die krankzinnigheid erkent, de strafvordering worde geschorst tot na bekJ.'s herstel. Overeenkomstig dit requisitoir besliste de Rechtbank. Benoemd: 16 Jani, tot hulptelegrafist te Arnhem. H. Hilferink; te Groningen, F. L. Hensel. te Rotterdam, J. M. W. van flo ten (0.?.), J. H. Themmen de Lang, M. J. Opzoomer (o.v.), B. M. van Djjk (o.v.) en M. Kerssen (0. v.): te Utrecht, J. W. Wolf; te Zutphen, A. B. Veeneman (o.v.): 1 Juli. tot brievengaarderte Etten (Gld.), J. W. Abbink; te Wapserveen, K. Gostra; 16 Juli. tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Bergen (Noord-Holland) H, A. Fijn, thans in geljjke betrekking te Lekkerkerk. Bevorderd: 1 Jufi. tot commies der posteryen le klasse, de commiezen 2e klasse, D. L. Bttchli Feat, N. Klujjver en J. Brandon Bravotot commissie der posterjjen en tele grafie 2e klasse, de commiezen 3e klasse E. M, J. van der Yen, J. S. van Jncbem, H. A. J. Bondier, A. W. de Vries, C. Hiemstra (o.v.), D. Oostinga, J. W. Groenejjk, J. A. Jonker, IJ. Bakker, M. A. J. J. Blankert, P. J. Kraay'eveld, G. Vrjjbnrg, J. Ehrhardt, K. Braining en W. Scbootot conducteur der brievenmalen le klasse, de conducteur 2e klasse G. J. Greve; tot conducteur der brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3e klasse 8. Schwering en J. Seinen 16 Juli. tot conducteur der brievenmalen le klasse, de conducteurs 2e klasse E. Huis man en H. M. H. de Koning Gans 1 Aug. tot klerk der posterijen en tele grafie le klasse, de klerken 2e klasse A. J. J. van der Lubbers en F. de Vos (g. v.) tot condoctenr der brievenmalen 2e klasse, de conducteurs 3e klasse F. Broekroelofs, j. Smids en R. R. Weistra; 16Amg. tot conducteur der brievenmalen IWShse, de conducteur 2e klasse J. J. J. M. Capitaine 16 Sept. tot cocducteor der brievenmalen le klasse, de conducteur 2e klasse D. J Hofman tot conducteur der brievenmalen 2e klasse, de conducteur 3e klasse C. Veenendaal. Verplaatst: 16 Juni. de commiezen der posterjjen le klasse W. van Rjjn, van Bergen op Zoom, L. H. Bartelink van Hen gelo en P. N. L. Feltzer, van 's Gravenbage. allen naar Arasterdam de klsrk der poste rjjen en telegrafie le klaBso W. SeDff, van het bjjpost- en telegraafkantoor „Bildordjjk- straat" naar het bjjpost- en telegraafkantoor „Handelskade" te Amsterdam: 1 Jali. de klerk der posterjjen en telegraflo 2e klasse F. J. Diephais, van Ootmarsum naar Amsterdam (telegraafkantoor) 16 Jali. de hoofdcommies der posterjjen K. Schraver, van 's Gravechage naar Am sterdam (spoorwegpostkantoor no. 1)de com miezen der posterjjen le klasse Jhr. G. K. van den Santtaeuvel, van Rotterdam naar Haarlem en Jv G. van Bruggen, van Am sterdam (spoorwegpostkantoor no. 2) naar Rotterdam; de commies-titulair der poste rjjen en telegrafie C. de Jonge, van Hulst naar Middelharnisde klerk der posterjjen en telografie 2e klasse J. van Zalinge, van Zevenaar naar Amsterdam (telegraafkantoor); de halptelefonist A. G. van Goudriaan (o.v.), van Gouda naar Utrecht 1 Sept. de commies der telegrapbie lo klasse H. C. W. L. Beerstecher, van Leiden naar Rotterdam; de verplaatsing van den klerk der poste rijen en telegrafie 2e klasse A, A. N. Paschó, van Velsen naar Amsterdam (telegraafkan toor) zal ingaan 1 October in plants van 1 Juli. Tijdelijk belastmet hetbeheor: 1 Ang. van het spoorwegpoitkantoor no. 3 te Zwolle, de adjunct-inspectenr der poste rjjen en telegrafie ten bureele van den In specteur der spoorwegpostkantoren te Utrecht, C. Schreuder. Ingetrokken: 16 Juli. de tjjdeljjke workzaamstclling bjj het Hoofdbestuur, van den hoofdcommies der posterjjen Jhr. V. V. van Cammiugha en geplaatst aan bet postkantoor te 's Graven- hage. Eervol 0nts1 agen 0 p verz0ek 16 Juni. de klerk der posterjjen en telegrafie 2e klasse R. F. C. Stroink te Leeuwarden (telegraafkantoor) J Juli. de halptelefonist H. A. Turkenbarg (o.v.) te Boskoopde brievengaarder J. Janf sen te Heelsum 16 Juli. de klerk der posterjjen en tele grafie 2e klasse D. J. van Iiysewyk te Arn hem (bjjpost- en telegraafkantoor „Hertog straat"). - Eervol ontslagen: 1 Aag. de com mies der posterjjen 2e klasse M. E. A. Ba- chiene te Goes. Alle oog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde prjjzen werden opgeruimd. Burgerlijke Stand. GEBOREN4 Juli. Maggielis Antonius, ouders A. Krjjnberg en M. Holthujjsen. 5. Petrus Autonius, ouders J. Brouwers en A. J. Franken. Aarlandina Margriota, ouders T. Willemse en A. M. Haarman Neeltje, ouders P, Pauw en C. Lujjten. 6. Anna Maria, ouders J. W. Peeters en J. W. E. v. d. Sanden. GEHUWD5 Juli. B. A. Reekers en A. C. M. Bantzinger. 6. J. Stalenberg en J. G. van Riemsbergen. J. van der Haar en C. van Dujjvenbode. E. H. van den Eng en H. E. J. Serton. Daar de verpakking onzer KINA DRUP PELS De Vrij veelvuldig wordt nage bootst om Kiuapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wjjzen wjj er op dat roode doozen zonder den naam ff. 1WANMdoch met opschrift „Kinadruppels", niet uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eiscbe daarom uitdrnkkeljjk B> f. IAIIIIS', Him. On. Fthritk, Dn lug

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2