SEIZOEN OP&VIKING. ADVERTENTIES 'BINNENLAND. SAJISOM. TTit de Peis. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Costumes, Mantels, lilouscn, Hokken, JaponstoOenv« Katoenen De Hekenlng en Verantwoording gisclie hof en vele kunstenaars en schrijvers gonoodigd hadden. Onder dezen behoorden Bernard, Cain, Oervex. 8ant-Saën«, Rodin, graaf d'Haossonville, Kichepin, Hervieu. Na afloop was er een schitterende gala voorstel ling in de prachtig versierde opera. Donderdag was er groote troepenschonw te Longcbamp en de „Temps" zegt, dat de koning er op rekenen kan daar nlgemeen toegejuicht te zullen worden omdat l>jj in zijn toost Dinsdagavond aan den feesteljjken maaltijd op het Elysee woorden gevonden beeft, die recht naar het hart van Frankrijk zullen gaan." Te Parijs heeft terechtgestaan juffrouw Marie Bon ret te, die onze lezers zich nog wel herinneren zolien. Ze werd beschaldigd met arsenic en strychnine vergiftigde antipyrine- poeders gezonden te hebben aan den buiten Parijs wonendon heer Doadieux, dien ze met brieven achtervolgde; de poeders zün inge nomen door den toevallig bjj de Doudieux vertoevenden zanger Gedard, toen by daar ongesteld werd. Godard, een jong, veelbe lovend man, verbonden aan de Parysche opera, stierf. De udvokaat van de civiele parii, de weduwe Godard, had een eisch tot 150,000 frank schadevergoeding ingediend. Zooals juffrouw Bourette van den beginne af aan gedaan heeft, beeft zij volgehouden te doen voor dn rechters; zij ontkende alles. En glimlachte. Men weet, dat de scbyn meer dan tegen baar was, daar er in haar kamer arsenic en strychnine gevonden is, snippers van brieven aan Doudieox. enz. Ook had een winkelier in Mario Bourette de persoon herkend, die indertijd b(j hem een doos pra lines gekocht had. Deze pralines werden later per post bij de Doudieox bezorgd, ze bleken toen vergiftigd. Juffrouw Bourette dan ontkende alles, glimlachend. Vijanden van baar moeten de misdaad gepleegd hebbes, teide zij. Haar advokaat drong uan op een onderzoek barer geestvermogens, daar hy haar voor abnormaal houdt. Het assisenhof wees dit verzoek van de baud. De advokaat- genaraal zeide, by bet uitspreken van zjjn eisch, dat de straf voor de misdaad van Bourette, zoo de gezworenen geen verzach tende omstandigheden aannamen, doodstraf zou behooren te zijn. De pleiter hield vol, dat zijn cliente de misdaad niet gepleegd kan hebben. En zoo alles wat haar verweten wordt toch waar was, zeide hij, dan zou baar misdaad de misdaad van een krankzinnige zjjn, Juffrouw Bourette weende en op een vraag van den president herbaalde zjj, dat ze niets met de misdaad te maken had. De uitspraak van de jury, luidende levenslange dwangarbeid, werd in de gerechtzaal met bravogeroep ontvangen. De veroordeelde boorde haar vonnis kalm aan en toen ze de zaal verliet glimlachte zij. De weduwe van den jongen zanger ontvangt 100.000 frank schadevergoeding. Duitschlahp. Woensdag werden aardschokken govoeld in Opper-Beieren, in Partenkircben-Garmisch, die vier seconden duurde. De toren op de Zugspitze schokte als by een befligen orkaan. Van den Hock-Waonor vielen groot© rots blokken in bet dal. Tnsachen Unterammergau en Altenau wer den in eene richting van Oost naar Zuid eveneens vijf seconden durende aardschokken gevoeld. De schokken werden ook in Mflitchen ge voeld, en riepen daar eenigo paniek te voor schijn. Te Inssbruck werden drie schokken gevoeld. De Münchener waarnemingspost meldtDe haard der aardbeving is vermoe delijk in het Beiersch-Tiroolscbe grensgebied, in het Wetlersteingebergte, te zoeken. De seismograaf kwam te 9.38 in beweging; de beweging werd na ongeveer 10 seconden zoo sterk, dat de halve gram wegende alurni- nium-naalden die de beweging op wasrollen overbrengen, uit den vorm werden gewipt, zoodat het toestel niet meer werkto en op niouw gesteld moest worden.' In Baden en de Palts meldt de „Kol- nischo Zoitung" heeft men veel last van het booge water. Te Mannheim is het grond water ook zoo gestegen, dat het in vele huizen in de kelders of onderverdiepingen is doorgedrongen. In den kolder van een school staat het water 1.50 M. hoog. De Neckar vloeit in den Rijn als een groote stroom, die io zee uitmondt. Aan de Rijnkaden te Mannheim staat veel onder water. De aan legplaatsen van do Nederlandsche stoomboot maatschappij en andere ondernemingen zieu er nit als eilaoden; de Rijn stroomt er rondom langs. De scheepvaart tuftschen Mannheim «n Straatsborg is gestaakt. In de Palts ziet raen| waar anders graan velden, bloeiende tuinen en akkers lagen, uitgestrekte plassen, moeras en rottend vee voer. Een groot aantal streken zjjn over stroomd. De oogst is er geheel verwoest. In geen halve eeuw, heet het in den oproep van een hulpcomité, is het hooge water zoo erg en zoo langdurig geweest. Oostenrijk-Honoarijb. Volgens een bericht uit Bozen zyn gisteren ic de Zillertaler bergen vyf toeristen, die in deu. nevel verdwaald waren, van een hoogte naar beneden gestort. Drie hunner, twee Berlyners en iemand nit Weenen, zyn zwaar gewond Wat het lot van de twee anderen geweest is, vinden we niet vermeld. De Kamerverkiezing te Helmond. Met dr Tweede-Kamerverkiezing in het district Helmond schynt het scheef te zyn toegegaan Aan „De Tyd* werd daarover geschreven. 't Gebeele district is in rep en roer. De auto's snorren dag en nachts langs de we gen, begroet door de voorbjjgcjjlde men schel» met -. „Leve Fleskens" of „leve Swane*. Ten gunste der candidatuur-Fleskens is de toevallig by familie in 't district aanwezige dr. Hoffman ylings als spreker uitgenoodigd en sprak deze heer voor eivollu zalen te Geldrop en te Helmond, begeleid door de heeren van 'l Uitvoerend Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging Helmond. Te Helmond tra den ook de boeren Van Wel en Van Ger- dige voor de candidatuur-Fleskcns op. De eerste verkiezing voor de Tweede Ka mer, welke ia het district Helmond volgen* de nieuwe Kieswet plaats had telkens werden de carididaten der R.-K. Kiesver eeniging zonder stemming gekozen ver klaard zal nog Inng in de heugenis der Helmonilenaren voortleven. In het entrefilet, dat wy gisteren aan de verkiezing in Helmond wydden, drukten wy o.a. een advertentie af uit het „Helmondscii Nieuwsblad" onderteekend door mr. Swane. Maar wat hlykt nu Die advertentie was niet afkomstig van den heer Swar.è, zooals te lezen staat in volgend vliegend blaadje, ons van bevriende zyde toegezonden, dat eerst kou verspreid worden, toen de stemming reeds in vollen gang was en derhalve zyn effect gemist heeft „Advertentie MISVERSTAND, llelmondsch Nieuwsblad. Do ingezonden advertentie in ons blad van 9 Juli 1910, geteakend door rar. I. A. Swane. blykt na onderzoek niet van hem afkomstig of door hem geteekend te zyn. DE REDACTIE. Zulk eene laagheid moet noodwendig zich zelve straffen. Het Uitvoerend Bestuur dee Katli. Kiesvereeniging „Helmond*. W. Prinzer. Fa. Piet Bogaert. Joh. HuysmauK." Onze zegsman weet verder te beriahten, dal de advertenties, welke werkelijk van den heer Swane afkomstig en door hem onder teekend waren, door het „Helmondsch Nieuwsblad" geweigerd werden. Wanneer do zaak zich aldus heeft toegedrageu waaraan wy met het oog op de betrouw baarheid van onzen berichtgever nauwe lijks kunnen twijfelen dan zyn in het district Helmond verkiezings-praktyken ge bezigd, tot welker juiste qualifleatie wy woorden zouden moeten gebruiken, die wy liever in de pen houden. „De Tijd" verneemt, dat het in de bedoe ling "van Z. K. H. Prins Hendrik ligt, daags Da zyn bezoek aan Maastricht, op 1G Augus tus, ter geiegeuheid van de vergadering van de Federatie van den Nederl. Zuivelbond, een bezoek te brengen aan de mijnstreek (Heerlen) en aan de Romeinsche Katacom- bon te Valkenburg. Naar de Tel. „uit goede bron" verneemt, zal baron Van Heeckeren van Keil de be scheiden, welke in zyu bezit zjju. betreffende den brief van den Daitscben Keizer, in bro churevorm publiceeren. Daar de hoer Van Heeckeren thans nog gezant in disponibilteit is, zal hy, alvorens tot publicatie der stukken over te gaan, eorst zyn ontslag uit den dienst nemen. Onder de brieven van „Soevereinen en Vorsten", welke, naar men zich herinneren zal, de heer Van Heeckeren in de Eerste Kamerzitting verklaarde te kunnen overleggen, moet zich ook een schrijven van der. Koning van Zwe den bevinden, die, volgeus het zeggen van den bezitter, hen» met zyn tweede nota geluk zou gewensebt hebben. Dit laatste vermeldt het blad ouder voorbehoud, terwijl bet naar aanleiding van de uitwerping van den heer Van Heeckeren door de Provinciale Staten van Zuid-Holland nog meldt, „dat de anti- revolutiounaire Statonclub tot dit besluit is gekomen, ondanks een door zes Eerste Ka merleden, vrienden van den heer Van Heeckeren, onderteekende verklaring o. m. geteekend door de heeren Van LGben Seis, 't Hooft en het Utrechtsche Eerste Ka merlid, baren Van Haïdenbroeck om den heer Van Heeckeren wél te herkiezen. Deze aanbeveling, welke bö de antirevolu- tioimaire Statenclub was ingekomen, heeft echter het tegendeel uitgewerkt van hetgeen de opstellers er mee beoogden. De Staten-leden waren seer ontstemd over de pressie, welke men aldus op hun keuze wilde uitoefenen. Wat de ontstemming tegen don he«r Van Heeckeren ook niet weioig in de band heeft gewerkt, is het onder de Sta tenleden ruchtbaar geworden feit, dat de heer Van Heeckeren den brief van dr. Koy- per aan den beer Van Löben &els gericht, betreffende de herkiezing van den beer Van Heeckeren, moet bobben laten photogra- pbeeren. Dit is de druppel geweest, welke den em mer heeft doen overloopen. Den heer Van Lober. Seis, die sterk voor do herkiezing van den heer Van Heeckeren beeft gewerkt, en daartoe o. m. de hulp van dr. Kuyper inriep, neemt men het in antirevolotionnaire kringen zeer kwalijk, dat hy daarby niet grootere voorzichtigheid heeft betracht." Het „Hbld." schryft Wy meene i in staat te zyn, hot raadsel van den gephotografeerden Kuyperbrief op te lossen. Volgens zoor betrouwbare inlich tingen die ons gewerden, heeft de zaak zich zóó toegedragen. In een brief aan don heer Hovy heeft dr. Kuyper een door hein ge formuleerde er» eigenhandig geschreven ver klaring ingesloten' welke de heer Van Heec keren zou hebben te teekenen en waarin deze beloofde, in 't vervolg voorgoed over de bekende zaak te zullen zwijgen. Dit was de „weg ter redding" waarop dr. Kuypers ingezonden stuk io Land en Volk doelt. Die verklaring (niet dr. Kuypers brief aan den heer Hovy) is vervolgens door den heer Hovy ter teekening gezonden aan den heer Van Heeckeren, doch deze weigerde haar te tee kenen en zond haar den heer Hovy terug na haar te hebben doen photografeeren en aldus zyn materiaal tegen dr. Kuyper (dat loch reeds, naar wy weten, beduidends genoog bevatte) met een merkwaardig document te hebben vermeerderd. Het bericht van Land en Volk was dus volkomen juist, mits men voor „brief" maar „verklaring" las. De wyze echter waarop dr. Kuyper bedoeld bericht gisteren scheen togen te spreken, werpt weder eens helder licht op de kunstige manier waarop hy soms waar heid spreekt. Van blijkbaar goed ingelichte zijde verneemt de Eindh. Crt., dat de heer Van den Heuvel, afgevaardigde tjer Tweede Kamer voor het district Eindhoven, zyn mandaat heeft ge steld in de handen van den voorzitter der R. K. kiezersvereeniging Eindhoven, met de bijvoeging, dat hy dit begin September a. s. wenscht neer te leggen. De P a u s e I y k e verklaring. Het Vaderland schrijft o.m. Wat in de pauselijke verklaring in het bijzonder gewaardeerd werd, waa de goede wil die er uit sprak om geen indruk, die voor onze Vorstin en ons volk kwetsend was, weg te nemen. De pijnlijke bewoordin gen veranderden daardoor weliswaar niet, maar do bedoeling werd verzacht. „Zelfs al zyn de woorden der Encycliek schreven wy onder den verschen indruk der nadere verklaring - - op het punt in quaestie zóó duidelijk, dat wy er ook by herlezing niet anders uit kunnen lezen, dan or aanvanke lijk uit gelezen werd, ook dan nog verdient du verklaring van 's Pausen zaakgelastigde waardeering, omdat er de oprechte bedoeling uit spreekt, begaan onrecht te herstellen." Thans wordt dit goede element, dat den gunstigen indruk bepaalde, dieu de verklaring vrij algemeen gemaakt heeft, er weder aan ontnomen. De fierheid van den H. Stoel schijnt niet te kannen gedoogeu, dat zelfs maar gedacht wordt aan eene verontschul diging. Misschien heeft daartoe medegewerkt het victorie-gekraai van zekere fel-anti Roomsche pers, die dadelyk juichtede H. Stoel krab belt terug! Dit scbyot te veel te zyn ge dweest, en het Vaticaan er toe gebracht te hebben, blijkbaar op advies van andere zyde uit Nederland om op zyne schreden terng te Reeren. Weliswaar komt ook in deze „verbeterde lezing" eenig welwillend streven om niet kwetsend te zyn, aan den dag. Weliswaar behoorde ook Willem de Zwijger tot de „prinsen nit het Huis van Oranje", en waren de vrijheidshelden en martelaren van den Hervormingsstrijd „niet-Katholieke Neder landers". Maar de algemeen© toon is toch wat tegemoetkomendheid betreft, heel wat lager gestemd, dan in de verklaring, die de Stct. ons bracht. Met het oog op de waardigheid van ons Vorstenhuis, regeering en volk vordert nu een belangrijke vraag beantwoording, n.l. Wie is hier de dupe? Heeft de pauselijke zaakgelastigde in zyu ijver om mede te werken tot bet wegnemen van alle ontstemming, de verklaring vao het Vaticaan een weinig aangedikt? Of beeft de minister van buitenlandscbe zaken in zijne begeerte om de voor onze regeering als geheel, en voor Z. Exc. in het bijzonder zoo onaangename zaak tot eene voor beide partijen bevredigende oplossing te brengeo, meer in de verklaring gelezen of geboord dan zfi bevatte. De vraag, of de mededeeling schriftelijk dan wel mondeling is geschied, is in dit verband nu eene quaestie van zeer veel gewicht geworden. Een derde mogelijkheid, n.l. dat de minis ter zich niet geheel io de materie tehuis ge voelde, daar zy nu immers voor bet eerst „ter kennis van de regeering werd gebracht", durven wy ternauwernood veronderstellen. Maar hoe dit ook zy opheldering is in het belang van de waardigheid onzer Vorstin, onze regeering en ons volk nu noodig ge worden, en wy, die ons oprecht over de pauselijke verklaring hebben verheugd, drin gen daarop thans met klem aan. De Nationale Tentoonstelling voor Huis vlijt te Scheveningen mag zich de eerste dat gen in veler belangstelling verheogen. Seder- gisteren zyn de jary's voor de verschillende afdeeliiigen aan het werk gegaan, en men meent te mogen hopen, dat nog vóór bet eind dezer maand het definitieve rapport der bekroningen kan worden vastgesteld. Zeker zullen velen dit met spanning verwachten. De tentoonstelling zelve en haar geboow trekken ook zeer v»-el aandacht. SleeMs wei nigen gaan er de Nieuwe Parklaan voorbjj of ze vragen mei nieuwsgierigheid wat ih dit gebouw te doen is, en deze nieuwsgierig beid trekt vanzelf reeds veel bezoekers. Aan het diner, hetwelk den avond van de opening werd gehouden, wer<L door het D. B. een dronk gewyd aan de vreemde Staatshoof den, wier landen door zeer fraai inzendin gen zyn vertegenwoordigd en evenals aan de Koningin en den Prins werden aan de Staats hoofden telegrammen van hnlde toegezonden. Het eerste antwoord dat daaarop bet ten- toonstollingsbestuur bereikte, was van den kant van keizer Franz Joseph uit Bad Isciil, hetwelk in warme bewoordingen aan de ten toonstelling het succes loewenschte, hetwelk zy verdient. Aan de scheepswerf en machinefabriek der firuia J. en A. Van der Schynt (directeur de heer A. H. Van Wijngaarden), te Papen- dreebt, is de bouw van 5 passagiersbooten opgedragen, te maken voor Turksche reke ning. De machines en ketelsvoor deze schepen, die geheel naar de laatste eischen worden ingericht eD bovendien elect rise h moeten wor den verlicht, zullen eveneens aan bovenge melde inrichting worden vervaardigd. Daar het aan de firma niet mogolyk is, met het boschikbare aantal werklieden 200 personen de opdracht op tyd uit te voeren, zullen voor rekening der firma 3 booten elders worden gebouwd. Dat ondernemingen uit Turkye aau een Holland8che firma den bouw dezer passa giersbooten hebben opgedragen, is wel een bewijs, dat onze industrie met de buitec- landscho kan coocurreoren. Het behoeft ze ker geen betoog, te melden, dat de arbei dende "bevolking van Pnpendrecht met ge noegen heeft vernomen, dat weder ruimschoots werk in 't verschiet is. Woensdagmorgen kwart over achten reed zekere Schut, arbeider in dienst van den heer Leeuwenburg, Reeweg te Dubbeldan, met een wagen, waarvoor twee paarden waren, gespannen, op den Reeweg te Dordrecht. Ter hoogte der Tweede Reedwarsstraat ontmoette hy een graswagen, bespannen net een paard vnn de firma W. Van Twist. Ver moedelijk zyn daarvan de paarden van Schut geschrokken, althans zy gingen aan den haal. Een eindje verder slingerde de wagen tegen een boomde planken rolden door elkander, de disselboom brak af en juist voor den op rit der R.-K. begraafplaats werd de bestuur der van den bok geworpen terzijde van den slootkant. By dien val bekwam hy een sterk bloedende wonde aan het hoofd, die door den heer en mej. Engelbregt en den heer Van der Ley, allen aan den Reeweg woonachtig, werd verbonden. De paardeu waren inmiddels doorgehold. Aan den overweg by wachtpost 80 waren d"e af8luitboomen nedergelaten. Dat was voor de beide dieren evenwel geen beletsel. Zjj bonsden zoo hard op den voorsten, dat daarvan een stak afbrak en de paarden gelegenheid kregen op de spoor baar. te komen. Juist kwam de trein aansnorren, die 8.20 van Dordrecht naar Gorinchem vertrekt en zeker zou het ongeluk oiet zooals nu ton der groote persoonlijke onheilen zijn afge- •loopen, als de machinist niet tijdig genoeg het gevaar dat zyn trein liep, had ontdekt. Door uit alle macht te remmen wist hy bijtijds te stoppen en konden de dieren door den tweeden slagboom gestuit, zonder met da locomotief in aanraking gekomen te zjju, wor den gegrepen. Aan den wagen werd nogal schade toege bracht. Naar het N. v. Ned. verneemt, gaat het ■et de beurt- voor den diamanthandel te Amsterdam minder vlot dan het bestuur wel wenschte. Zooals men weet, loopt het huur contract met den eigenaar van Casino af met 30 April a.s. en zal dan het nieuwe ge bouw op bet Weesperplein in gebruik ge nomen worden. Dit gebouw moet verrijzen op de plaats, waar nu de a&njaekochte hui zen staan, die dus eerst moeten worden af gebroken. Nu doet zich ecb/er een onver wachte moeilijkheid voor. D« bewoners der aangekochte perceelen weigeren nl. hanne woningen te verlaten. Er zyu er een paar bjj, die huurcontract hebben en ondanks een hun aangeboden schadevergoeding blijven weigeren. Eén dier bewoners vraagt zelfs de ongehoord hooge som van f 3000 als vergoeding. De onder^ handelingen loopen al geruimen tyd zonder resultaat. Als de quaestie niet spoedig wordt opge lost, kan het nieuwe gebouw onmogelijk op tyd gereed zyn. Het Rott. Nbl. schrjjft: Nu in onze stad onlangs een bondenslach- terjj ontdekt is, moeten verschillende spek slagers - naar men ons meldt de prjjzen der worstsoorten verhoogd hebben. Een bende Bohemers, die uit 30 a 40 per sonen bestaat, welke in drie woonwagens ver blijf honden, zjjn ait ons land naar Kessenicht, in Belgisch-Limburg afgezakt. Veertig Neder landsche politiemannen hebben de bende naar Torn (de Nederlandsche grensgemeente) ge leid en haar daar de grens overgezonden. Daar werden de Bohemers door de gendarmes van Kessenicht ontvangen en een eind ver der op de grens neergezet. De bende be vindt zich nu half op Nederlandscli, half op Belgisch grondgebied en wordt bewaakt door G Belgische en 40 Nederlandsche politie mannen. Nauwelijks in België gekomen, hebben de nomaden te Kessenicht een kroeg overvallen, genaamd „Het Smokkelhuisje*. Daar do paar den, die ze bjj zich hadden, van honger ver gingen, joegen zjj ze de velden in om het graf af te grazen, terwijl de vronwen en kin deren in den omtrek haver stalen. Elke woonwagen herbergt meer dan 10 per sonen. De kinderen slapen er onder, de vol wassenen binnen. Zoodra de vrouwen wakker worden, steken ze een sigaret aan, wasschen zich en besmeren de haren met een plak kende olie. Dan worden de kinderen gewekt en volgen het voorbeeld der moeders. De mannen werken niet mnar handelen in panr- ken. In België hebben ze er al drie kannen verkoopen. Zjj vroegen vergunning om de markt te Luik en te Tongeren te mogen bezoeken, maar dit werd hun voorloopig geweigerd. ('s-H. Ct.). Io de Sarphatistraat bjj de Hooge Sluis te Amsterdam geraakte Woensdagavond een elfjarig meisje onder een atax. Met dezelfde auto naar het O. L. V. Gasthuis vervoerd, bleek haar toestand bjj aankomst aldaar ernstig te zjjn. Angst voor inbrekers! Men meldt uit Aimeloo aan het „Nieuws": Door de vele iobraken in den omtrek alhier beginnen de mensclien zoo langza merhand tegen iederen vreemdeling achter docht te koestereu. Gedachtig aan het spi eek woord „Men moet het jjzer sfteden als bet heet is", vervoegde zich dezer dagen bjj verschillende ingezetenen, alhier, een agent van een verzekeringsmaatschappij tegen in braak. Eo wat zeiden nu sommigen Dat kan wel juist iemand zjjn van het inbrekers gilde, die zich op deze wjjze op de boogie komt stellen met den plaatseljjken toestand om binnenkort des te beter zyn slag te kun nen slaan. Io revolvers en andere vuurwapens is Uier thans veel aftrek. Bjj een winkelier in deze artikelen zjjn reeds twee besteHingen totaal uitverkocht. Iemand, die 's nachts in de aangrenzende kamer gerucht meende te hooren, zag zyn eigen jas, die aan een spjjker tegen den muur hiog, voor een, Inbreker aan en loste er eenige revolverschoten op, waardoor dit kleediugs- ■t«k eenige gaten kreeg. De 56-jarige looper van de Incassobank te Amsterdam, J. F. C. Th., die Dinsdag ochtend het kantoor aldaar verliet om wis sels en kwitanties te iucasseeren, is Woensdag door de politie te Rotterdam in een woning aan de Vjjverhof8lraat gearresteerd. Het grootste deel van de kwitanties had hjj nog niet ont vangen en een bedrag van f 200 werd by ijjne aanhouding op hem bevondendaarvan had hjj slechts f 2 verteerd. De man Is io handen der justitie te Am sterdam gesteld. Bljjkent een nit Nederlandsch-Indië bjj het Ministerie van Koloniën ontvangen tele gram is in het Beneden Morogebied in West- Niaa (residentie Tanaaoeli) een patronille overvallen, waarbjj één Europeesch militair beneden den rang van officier sneuvelde en vermoedelijk eveneens acht inlandsche militairen beneden dien rang. De Zweedsche Regeering verzoekt de op sporing en aanhoading ten fine van uitleve- r'.D* 7an ErnBt Dlsen, luitenant by de Ko ninklijke Zweedsche marine, die door den militairen rechter te Stockholm vervolgd wordt Ier zake van verduistering van hem in zjjne betrekking toevertrouwde gelden en van valscbheid in geschriften. Olsen heeft .Stockholm 18 Mei verlateo, met den avondtrein naar Berljjn en droeg waarschijnlijk een blauw pak, een grjjte over jas en een zwarten hoed of oen panaina. GOUDA, 15 Juli 1910. Aan de Raadsleden zjjn de volgende inge komen stukken toegezonden a Gouda, 11 Juli 1910. Zflpals uwe Vergadering uit ons voorstel dd. W12 October 1909, no. 95 bekend is overleed Mevrouw de Weduwe van der Voet, eerder Weduwe Gronovius en geboren Chastelein Gronovius op den 1 September 1909 en rust ingevolge eene bepaling in het testament van wijlen Mejuffrouw Hoffman, thans op de'Gemeente de verplichting de vroeger door de overledene genoten lijfrente van f 1000.'s jaar* uit te keeren aan hare dochter, Mejuffrouw M. A. G. Gronovius te Batavia. Ter zake van dezen overgang der lijfronte is aan het Rijk als successierecht verschul digd oen bedrag van f 800.Dit bedrag wordt echter tot f 100. met inbegrip van 38 opcenten en rechten van registratie en zegel tot f 142.80 teruggebracht, aangezien de Gemeente indertijd te veel successierecht betaaldo.. Dit recht toch werd voldaan van hot volle bedrag der nalatenschap zonder rekening te houden met de daarop druk kende periodieke uitkeoringen. Uit net voorgaande blijkt derhalve dat de Gemeente nog aan rechten hoeft te vol doen eene som van f 142.80. Wij hebben de oer U in overwoging te geven ons te machtigen dit bedrag te be talen uit den post voor Onvoorziene Uit gaven (Volgnummer 204) der Gemeente- Bogrooting voor het dienstjaar 1910. Gouda, den 11 Juli 1910. De Gezondheids-Commissie heeft bij hare hierbij gevoegde missive van 1G Juni 1910 no. 38 B, onze aandacht gevestigd op don toestand, waarin de woning aan den Groe- neweg no. 47 verkeert. Deze woning heeft oen niet beschoten dak, een vloer van de woon- tevens slaapkamer die lager ligt dan het aangrenzend terroijn die boven dien op den natten grond ligt en grooten- deels verrot is, natte en gescheurde muren, een privaat zonder deur, geen rioleering, en is het perceel verzakt en bouwvallig. I)e Commissie is van meening dat dit perceel onbewoonbaar is en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoon baren staat kan worden gebracht, zoodat het onbewoonbaar behoort te worden ver klaard. Uit het van onzentwego ingestelde on derzoek is ons gebleken, dat de toestand zóó is als door de Gezondheids-Commissie wordt opgegeven. Ons met hare zienswijze vereenigende hebben wij de eer Uwe ver gadering voor te stellen het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Gouda, Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders dd. 11 Juli 1910 no. 86; Overwegende, dat de woning aan den Groene weg no. 47, kadastraal bekend in sectie C no. 2758, ter bewoning ongeschikt is en niet door het aanbrengen van verbe teringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht Gelezen het advies van de Gezondheids- Commissie dd. 16 Juni 1910 no. 38 B Gezien Art. 18 der Woningwet Heeft besloten De bovenbedoelde woning aan den Groe- neweg no. 47 onbewoonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen drie maanden te rekenen Woningwet hebben aangeschreven eenige naar hun oordeel noodzakelijke verbeteringen aan te brengen vóór den 1 Juni 1910, doch dat na het verstrijken van den gestelden termijn de geeischte verbeteringen niet zyn aange bracht en de woning dientengevolge onge schikt is ter bewoning Gelezen de adviezen van de Gezondheids commissie dd. 21 Maart 1910 no. 8 B, en 4 Juli 1910 no. 43 B. Gelet op art. 18 der Woningwet, Heeft besloten: de bovenbedoelde woning aan de Rozen- daal, no. 18, onbewoonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen drie maanden te rekenen van den dag, waarop de tyd tot voorziening zal zyn ver streken of het besluit, tot onlmwoonbaur- verklaring zal zijn gehandhaafd. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Gouda, den 11 Juli 1910. Uit oen schrijven van fle Gezondheids commissie dd. 21 Maart 1910 no. 8 B, ge volgd door »ien onderzoek van onzentwego ingesteld, was ons gebleken dat de woning aan do Rozendon! no. 18 verschillende ge breken had. Vermits wy verbotoring van den toestand voor de bewoonbaarheid der woning nood zakelijk achtten, schrovoit wij met overleg ging van een afschrift van hot advies der Gezondheids-Commissie den eigenaar by ons besluit van den 5 April 1910 no. 64 aan. om vóór den l Juni 1910 de muren inge volge art. 98 der Bouw- en Woningver ordening van een vochtkeegmdo laag te voorzien, don toevoer van licht en lucht te verbeteren (art.. 84 ju. 111), het woonvertrek op de bij art. 92 voorgeschreven hoogte te brengen en het dak te beschieten (art. 76 j°. 102). Aan deze aanschrijving hooft do eigenaar geen gevolg gegeven en naar het schijnt hoeft hij ook geen plan daaraan gevolg te geven, de gestelde' termijn is verstreken Zonder dat cle gevorderde verbeteringen zyn aangebracht en de woning verkeert nog m denzelfden toestand ais toon de aanschrij ving plaats hadzij is naar ons oordeel tor bewoning ongeschikt. I» overeenstemming met het mede hier bij overgelegd ad vim van de Gezondheids commissie dd. 4 Juli 1910 no. 43 B, hebben wij mitsdien do eer Uwe vergadering voor te stellen het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders dd. 11 Juli 1910 no. 87 Overwegende dat Burgomoester en Wet houders van Gouda bij hun besluit vuil den 5 April 1910 no.,64 den eigenaar van de woning aan 'tle Rozenchtal no. 18, ka dastraal bekend gemeente Gouda in hectic C no. 1044, krachtens de artt. 14 en 16 der van den dag, waarop do tijd tot voor ziening zal zijn verstroken of hot besluit tot onbowoonbaarverklaring zal zijn ge handhaafd. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. In de zitting van den Geroeenterand, die door 14 leden werd bijgewoond (afwezig waren de bh. Nederhorst, Prince, Jongen- borger, van der Torren en Vergeer) werd o. a. benoemd tot directeur der lichtfabrieken de heer F. J. Swartwoot do Hoog. Het voorstel van den heer P. J. Koljjn inzake de instelling eener Commissie nis be doeld iu art. 49 der draukwet werd ver worpen. Het voorstel betreffende de keuring vnn levensmiddelen werd op voorstel van den heer Muylwjjk van de agenda afgevoerd. Woensdag werd den aftredenden conrector van het -gymnasium, dr. L. A. Kesper, door rector, leeraren, oud-leerlingen en leerlingen een hartelijk afscheid bereid. Namens de gezamenlijke leeraren werd bet woord gevoerd door den rector, dr. A. van IJsendyk, die de verdiensten rau den schei denden leeraar in 't licht stelde en dezen daarop tot aandenken een tweetal gravures aanbood, voorstellende het Stadhuis en een Gondscb stadsgezicht. Uit naam van de oud-leerlingen, van wie er velen aanwezig wat en, sprak de heer J. R. Oldeman, die vooral wees op datgene, wat dr. Kesper ook buiten de school voor hen was geweest. Mej. Nelly Ketel voerde het woord namens de leerlingen en bood, mede namens de oud leerlingen, dr. Kesper bjj zyn vertrek een eikenhouten schrijfbureau met stoel aan. Dr. Kesper bedankte daarop de heeren curatoren, die reeds in eigen kring den af tredenden conrector bewijzen van waardec- ring hadden geschonken, voor bun tegen woordigheid en verder allen, die er toe had den bijgedragen, om hen» op dezen dag zoo veel hartelj/ke bewyzen van' sympathie te geveu. Voor de vacante betrekking van qmana- ensis aau de R. H. B. School hebben zich 62 sollicitanten aangemeld. Toelatingsexamens R. H. B. 8. Toegelaten tot de le kl. zonder examen, J. T. Cramer, D. Verborg, R*. Jr. Kerdyk, EBlok, VV. Ceelen, G*. CV van Tlggeïen, G. B. C. A. Roes, N«. A«. Kysseo, J. L. Pateer, J. de Mol, D«. Hearing, C. J, Goe- dewaagen, J«. W*. Smit, H. deu Boer, A. J. v. Zanen, 8. E. de Jongb, D. den Hoed, L. vao Meura, C. B. van Nes, A*. v. Vreumingen, W. G. v. d. Tak, H. G. Bos, ÏL. de Beer, H. v. d. Klfin, A. J. Hazenbroek, G. Visser, Th. A. Blom, Tb. Roys, A. J. M. v. Drirame- len en B. L. R. Slegt. Na gehouden examen slaagde W. W. Jager eo N. vao der Wolf. Afgewdteo 5. Voor het examen voor de lie Kl. door één Candidant A. J, A. W. Bredewold. Voor de Hle Kl. 3 candidaten afgewezen. Voor de Ve Kl. één candidaat afgeweten. Men schryft ons: Een belangrijk besluit werd deze woek genomen, door Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Bloemendaal. nl.vergunning verleend tot bet overbruggen der inlaatslnis aan de Spoorstraat tot overgang van de Motor- tram, de ook by onze Gemeente behandelde en ondersteunde aanvraag van de Ingenieurs J. H. Mfiller c.s. De richting is bepaald, ko mende van het Station der Staatsspoor d jor de Crabethstraat, over de Kattensingel, over de genoemde sluis naar de Böelekado, Flu- weelen Singel en verder naar Utrecht. De plaatselijke toestand bjj de ingang vnn de Boelekade zal daardoor belangryk worden verbeterd, nl.door amoveering van de oude hoisjes, verhoogen der weg en bouw eener nieuwe Sluiswachters woning. Nu de plannen voor de uitvoering in bewer king komen is het wenschelyk dat voor eene nieuwe overbrugging van do Karnemelksloot de Gemeente hare bijstand verleend de nieuw te bouwen brug tegenover de Boelekade, zoodanig te doen inrichten, deze voor het algemeen verkeer kan worden opengesteld en de thans bestaande, slecht gelegen brug naar do Bleekerssingel kan vervallen. Samenwerking van Gemeente en tram kan hier eene groote plaatselijke verbetering be vorderen. Te Lokkerkerk, waar groote woningnood hoerscht, moest dezer .dagen een mau met zyn dochter een afgekeurde woning ontrui men van de diaconie der Ned. Herv. Ge- meentojaldaar. Daar er iu heel Lekker kerk voor deze menschen geen woning te vonden was, kochten de armmeesters een houten zand-aakje,' waarop uu oen huisje is getim merd. En daar wonen vader en dochter thans. VERSCHEIDENHEID. Iu het Provinciaal Blad Noord-Holland, waarin wordt nangogeven op welke datn do loteiingen voor do nationale militie dit jaar hun lotingsplicht zollen hebben te vervullen, heelt de commissaris der Koningin in roode letters het volgende laten afdrukken Daar de ondervinding heeft geleerd, dat vele loto- lingon op den dag der loting zich schuldig maken aan hot misbruik vao sterken drank, zoo verzoek ik den burgemoesters om al de hnn ten dienste staande middelen te bezigen om dit misbruik zooveel mogoljjk tegen te gaan. Aan don Oranjesingol te Nymegon is ten- gevolgo van bet diep uitgraven van terrein, bestemd voor don bouw van een huis, de zjjmuur van een onmiddellijk aangrenzend niouw heerenhuis, dat pas was betrokken, onder don beganen grond over eenige metera ingestort, welk gevaar het gansche huis draigdodit Is door hot aanbrengen van stntten wel afgewend, maar het huis is on bewoonbaar, daar het is verzakt en overal scheuren toont. Had het ongeval in den nacht plaats gehad, dan bad het voor de bewo ners van het buis, die het inderhaast hebben moeten verlaten, ernstige gevolgen kunnen hebben. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde prjjzen werden opgeruimd. Predikbeurt bi) de Kstnongtranuob Gereformeerde Gemeente al bier. /-omlfif? 17 Jnli. Mortem 10'/, onr. Dr. A. H. HAKNTJBS, Ha»r|Fm. De Dames Zangvereniging „ARNOLD SPOEL" betuigt bjj dezen haren hartelyken dank aan alien, die door hunnen financieelen steun de uitvoering van het Oratorium „Die Zeretórung Jeruzalem*" op 5 Mei 11. mogeiyk hebben gemaakt. ligt ter inzage t>ü de Fenningmeesteteaee, Mej. M. A. D. DE B R U-IJ N 8, Finw. 'Singel 109.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2