ui orsMi. SAMOSWIJJN. ADVERTENTIES. BINNENLAND. W"ZZ"" j I). SAMSÜM. Firma Eerman Zoon. Verspreide Berichten. T7"it cie Pers. VRRGtDMG VAN DM li HM BENT Kil Uil Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Veemarkt te Rotterdam. Costumes, Mantels, Blousen, Itokken, Japonstoffen en Katoenen Frankrijk. Zaterdagavond is het Noordoostelijk ge deelte van Parjjs geteisterd door een cykloon. Het water viel in znlk een hoeveelheid, dat het verkeer tijdelijk geheel werd stop gezet. Het aantal ontwortelde en afgebroken hoo rnen is legioook vëló telegraafpalen zijn afgeknapt. Onmiddellijk werden van overheidswege nitgebreide maatregelen genomen, om de aan gerichte schade te herstellen. Ook in andere gedeelten van Frankrijk heeft bet duchtig gespookt. Boven het depar tement Anbe woedde een geweldig onweder, in de omstreken van Cbalon snr-Saöne staat alles blank. Op verschillende plaatsen onder vindt het spoorwegvervoer aanzienlijke ver traging. Engeland. Zaterdag heeft op het Tratalgarplein te Londen de betooging van de tegenstanders van liet vroawenstemrecht plaats gehad. Er werden redevoeringen gebonden en-een motie werd aangenomen verklaard. Maar de voor standers, vooral de voorstandsters van het vronwenkiesrrcbt, lieten zich terdege hooren. Op het eind der bijeenkomst deed liet vrou welijk muziekkorps der strijdbare kiesrecht- vröuwen met trommelslagers en pijpers een ommegang over bet plein. Amerika. Te Washington is Zaterdag een mono- rail-tramwagen bij den eersten rit dien dit modern voertuig aflegde, gekanteld. Du uitvinder van het systeem, de heer Howard Hansel Tunis, die als wagenbestuurder dienst deed, werd vrij ernstig gewond, ter wijl alle passagiers min of meer ernstige kwetsuren opliepen. lil Engeland en Duitscbland zijn tot nu toe zeer goed geslaagde proeven met mono rail-trams genomen. Het ongeluk in de Amerikaansche hoofdstad schijnt toege schreven te moeten worden aan bet systeem van overlading, dat daar te lande bij de trams overal wordt toegepast. Ofschoon de wagen slechts ruimte bood voor veertig pastagierB, waren er meer dan honderd toegelaten, zoo dat bet geen verwondering kan wekken, dat het voertuig op zijn eenigen rail liet even wicht verloor. Italië. den 18den Augustas 1909, ten hoogste door Hare Majesteit op prijs worden gesteld „en dat Hare Majesteit, op bet tijdstip, waarop Hoogstdezelve het oogenblik gekomen acht om, ia overleg met Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden het initiatief te nemen tot een bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid aan Nederlandpch- Indiö, gaarne rekening zal houden met de Hare Majesteit kenbaar gemaakte wenscben." Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in dis trict IV, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. J. C. de Vries, hebben de heeron mr. W. baron Röell (lib.) 1112. H. Bamstein (V.-D.) 630 jen Z. Gulden (soc.-dcm) 540 stemmen ver kregen, zoodat herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren Röell en Barn- stein. De Nederlander schrijft: Herhaaldelijk hooren wij Kamerleden kla gen over de bijkans stelselmatige wijze, waarop zij door belanghebbenden worden aangezocht, om een door hen gowenschte bouoeming te bevorderen. Niet alleen de di- recto belanghebbenden, van wie dit zeer wel te begrijpen is, daar ieder meent steeds „een kruiwagen" noodig te hebben, en de Kamerleden do krniwagens zjju die't dichtst bjj de dear staan maar ook de gemeente leden doen zulks, vooral bij benoemingen van burgemeesters. Dat deze heeren de Re geering zelve op hunne gemeentebelangen opmerkzaam maken, is bun niet euvel te duiden, en heeft in vele gevallen zijn nut. Maar iets geheel anders wordt bet, indien men „zijn afgevaardigde" daarbij in den arm neemt. Dan wordt het meer en meer een partijzaak, en komt het belang der gemeen te niet moer tot /yn recht. Frankrijk leert ons hoe, onder invloed dor revolutionnaire beginselen, dat kwaad reeds is ingekankerd, en de Deputó, om in „de gunst en klandizie" te blijven, de dienaar wordt van zijn kie zers. Als wij „de Revolutie" niet alleen met de lippen, maar ook met de daad willen bestrijden, beboeren wjj ons zorgvuldig te wachten, van bet overnemen dier verkeerde practjjk, die ook b(j ons kankerachtige ge zwellen zou kannen doen ontstaan. De heer Dessing Ja, M. de V., ik geloof, dat het in het belang van de Gemeente en de burgerij is, dat alle andere apothekers worden gelijk gesteld met den heer Grendel. De VoorzitterDe heer Dessing stolt dus voor om in plaats van mee te g;aan met het voorstel van B. en W. aan de ver schillende apothekers in de Gemeente te vragen, of en zoo ja, togen welke prijs zij de onderzoekingen willen verrichten. Wordt het voorstel ondersteund (Het voorstel Dessing wordt niet onder steund). P&n kan het geen punt van be raadslaging uit maken. De heer Kolijn Ik gevoel veel voor de gedachte, die door den hoer v. Iterson is uitgesproken. Wanneer toch naar wij mogen onderstellen, door menschen van erkende bekwaamheid een dergelijk aanbod wordt gedaan en daarmede gemoeid is een zoo aanmerkelijk verschil in prijs, daar kan-ik mij niet zoo maar in den eersten aanloop direct gewonnen geven om te zeggen „Neen, daar zijn practische moeilijkheden aan verbonden waardoor het zou blijken, dat het minder gewenscht is het onderzoek buiten de stad te doen plaats hebben". Ik meende toch, M. de V., dat ditVoorstel van B. en W. aanvankelijk alleen bedoeld was f als proef. Met het oog daarop is er even veel recht te zeggen„Laat ons nu eens een proef nemen voor het genoemd bedrag, bij de heeren van 't Hoff en Weeda". Ik meen, dat wij alles kunnen weten, dat wan neer een aanbod van die zijde ons gedaan wordt, het niet iets is, waar wij zoo maar over heen kunnen loopen. Die hoeren zijn bekend om hun onderzoekingen. Verder, wanneer de heeren hebben bijgewoond de lezing van Dr. v. Raadt over hetgeen op dit gebied van het onderzoek van levens middelen is ten beste gegeven en over de verschillende praeparaten en toestellen, die daarvoor noodig zijn, dan geloof ik, dat zij het met mij eens zullen zijn^dat de som van f 1500.wel wat hoog is. Ik zou daarom wenschen voor te stellen het onder zoek voor den tijd van één jaar tegen be taling van f 1000.op te dragen aan de firma van 't Hoff en Weeda. De Voorzitter: Ik kan niet anders doen dan herhalen, dat men vooral niet te licht moet tellen, het bezwaar van practisehen aard. Dat is inderdaad een punt van over wegend belang. Ik meen daaraan te mogen toevoegen, dat wanneer men een dergelijk onderzoek opdraagt aan iemand ter plaatse, controle ieder oogenblik mogelijk is. De heer IJsselstijn M. de V. persoonlijk ben ik een groot voorstander van onderzoek) van alle mogelijke levensmiddelen. Ik zou dat zelfs graag willen uitgebreid zien tot allo soorten van genotmiddelen. Uit mijn practijk is mij dikwijls gebleken, dat ook met verscheidene drinkwaren vreeselijk wordt geknoeid. Waar het hierover gaat zijn de levensmiddelen alleen. Hoe zuinig men het nu ook moge aanleggen, ik ben bang, dat de zuinigheid de wijsheid gacKt bedriegen. Die bureaux van onderzoek rijzen tegen woordig in ons land op als paddestoelen. Het geheele land wordt afgereisd, zelfs kleine zaken worden bezocht en er wordt overal geprobeerd om die kleinhandelaren lid te maken voor een zeker bedrag, vari- eerende, men kan wel zeggen tusschen f 100.en f 500.Er zijn zelfs bureaux, waar men voor een veel lagere prijs terecht kan, dan men aanvankelijk gesteld heeft. Ik voor mij zie in een dergelijk bureau een groot bezwaar, n.l. dit, dat wij niet de waarborgen kunnen krijgen, die wij zoo hoog noodig hebben. Stelt eens, dat een handelaar f2000.geeft aan een dergelijk bureau om zijn waren geregeld te doen onderzoeken, dan doet hij dat natuurlijk uit een oogpunt voor reclame. Ieder afne mer van zoo'n persoon kan zijn waar laten onderzoeken en krijgt natuurlijk een mag nifiek resultaat van analyses. Nu zullen wij ook bij een dergelijk bureau terecht, komen. Er zullen zekere monsters worden' genomen bij winkeliers en die zullen worden onderzocht, bij dat bureau dat van de Ge meente trekt f 1000.Heb ik dan de waarborg, dat de belangen van dengenen die f 2000.betaalt aan het bureau, zullen worden overboord gegooid om zuivere ana lyses te geven aan de Gemeente Dat is een groot bezwaar dat er in gelegen is, wanneer men bij zoo'n bureau aanklopt. Laten wij ons liever houden bij den man, dien wij allen van nabij kennen en dien wij ten volle verstouwen. Dan hebben wij een waarborg. Ik geloof werkelijk, dat de zuinigheid, waarvoor ik overigens veel ge voel hier misplaatst zou zijn. De heer Muijlwijk: M. de V., er zijn verschillende nieuwe gezichtspunten in het debat gebracht, waardoor het voor ons moeilijk wordt onze stem te bepalen. Ik zou daarom willen voorstellen deze zaak van de agenda af te boeren tot de volgende vergadering. Dan kunnen wjj de zaak op nieuw onderzoeken. De Voorzitterheer Munlwjjk stelt voor de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering. Maar is dat nu wel zoo noodig De heer van Iterson: Ik wil het voor stel van den heer Muijlwijk wel «onder steunen. Ik acht het zeer gewenscht dat de leden van den Raad hier in de stad eens naar een en ander gaan informeeren. Er zijn wel enkele chemici, die zich met deze dingen bezighouden en eigenlijk met niets anders. Aan die heeren, ook buiten de stad, zou ik willen vragen of het onder zoek van, ik bedoel nu niet alleen melk en karnemelk, maar vooral van andere levens middelen, wel aan een pharmacent kan worden toevertrouwd. Er mag eens een hoogst enkele zijn, die tiaar studie van ge maakt heeft, maar over het algemeen zul len zij toch meer werk hebben gemaakt van hun eigen betrekking. Zij hebben aan de academie er wel in moeten studeeren en voor zoover hun betrekking dat meebrengt, zullen zij het wel hebben onderhouden, maar ik geloof toch niet, dat zij de menschen zijn, die daarvoor bij uitstek zijn aangewe zen. Dan vraag ik of het onderzoek door menschen, die niets anders doen dan niet meer waarborgen geeft dan het onderzoek, verricht door een pharmacent. Ik vindt het voorstel van den heer Muijlwijk zeer rationeel en ondersteun het gaarne. De zaak is genoeg van belang om er niet ernstig oyer te denken. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel-Muijlwijk (om de zaak van de agenda af te voeren) wordt in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heerenvan Iterson, Dessing, van Eijk, Knuttel, Muijlwijk, Jas pers, Kolijn, van Galen en IJsselstijn. Tegen de heeren: Bokhoven, v. d. Ree, de Jong, Herman en v. d. Velde. Aan de orde Het voorstel tot regeling der bezol diging van den directeur en den adjunct- directeur der lichtfabrieken. De VoorzitterDit punt aan de orde stellende, heb ik de eer u mede te deelen, dat door den heer Bokhoven een amende ment is ingediend om sub. a het aanvangs salaris te brengen op f 3000.Het amen dement wordt ondersteund door de heeren Knuttel en van Eijk. De heer van ItersonM. de V., sub a staat ook genoemd het vrij gebruik van gas- en electriciteit. Dat acht ik eigenlijk niet gewenscht. Waarvoor is dat noodig. Kan iemand, die aan een fabriek als hoofd ambtenaar of ambtenaar verbonden is niet evengoed als anderen zijn eigen licht be talen Ik heb wel gemerkt dat er tegen woordig eenige ambtenaren zijn, die het voorrecht bezitten om van het gas te mogen gebruik maken om niet. Ik ben nu zoo lang reeds lid, maar ik durf te verklaren, dat het mij niet bekend is, dat door den Gemeenteraad ooit de goedkeuring er aan gehecht is, dat iemand, wie ook, vrij van het gas zou mogen gebruik maken. En waar dat het geval is en niemand eigenlijk recht heeft op gasgebruik om niet, daar vindt ik het verkeerd dat nu opnieuw nan iemand te geven. Wie ook dat gasgebruik om niet bezit, heeft dat voorrecht dank zij een concessie van iemand, die niet het recht had die consessie te doen. Daarom vindt ik het zeer vreemd, dat in deze bepaling sub o toch weer datzelfde is opgenomen. Waartoe dient het? Kan die directeur niet net zoo goed als ieder particulier zijn eigen meter er op na houden, als hij een behoor lijk tractement krijgt. Dat is bovendien goed om den contóleur van den meter te contröleeren. Dat kan ook zijn nut hebben. (Gelach). De VoorzitterStelt U dus als amende ment voor„het vrij gebruik van gas en electriciteit uit sub a te doen verdwijnen."? De heer van ItersonJa, M. de V. De VoorzitterWordt dat voldoende ondersteund? (Het amendement wordt vol doende ondersteund en kan dus een puijt van beraadslaging uitmaken.) De heer IJsselstijn M. de V., ik heb ook het voorstel van den be0r v. Iterson onder steund, al is het niet direct op dezelfde gronden. Qver hetgeen hij gezegd heeft, kan ik niet oordeelen, Dr. v. Iterson heeft gezegd, dat ten aanzien van het vrij ge bruik van licht in dezen Raad nooit een besluit is genomen. Aan wien het schenken van zoodanig voorrecht dan wel is toe te schrijven, laat mij op het oogenblik koud. Maar ik vind het onbillijk, vrij vuur en licht te verstrekken aan die ambtenaren, die het hoogst gesalarieerd zijn. Dat zijn juist de menschen die het het minst noodig hebben. Ik vind, dat de ambtenaren met kleine tractementen veel eerder daarop recht zouden hebben dan die met een groot salaris. Op dien grond zal ik mijn stem geven aan het amendement van Dr. v. Iterson. De heer van Galen M. de V., ik moet eerlijk zeggen, dat ik veel gevoel voor wat de heer v. Iterson daar in het midden heeft gebracht. Toen de heer S wart wout de Hoog hier gekomen is, heeft hij aan de commis sie gevraagd: „Hoort eens, mijnheer Prins, de directeur, mijnheer Gonda en mijnheer Verschoor genieten vrij gebruik van gas-*# licht: ik krijg het zeker ook wel." M. de V., toen heeft de commissie goedgevonden, Een pijnlijk voorval keelt zich Zaterdag op Let Vaticaan voorgedaan. De paus wilde met zijne in Francati vortoevende znsterR door de telefoon spreken. De teletoonjutfroow ver bond bjj vergissing den paos met bet anti- clericale spotblad Asino (Ezel), waarop de paus bet gesprek dadelijk afbrak en bjj den minister-president Lnzzatti zjjn beklag liet doen. Lnzzatti liet dadelijk een onderzoek instelleD. Het bleek, dat de juffrouw werkelijk geen boos opzet had, maar alleen een ver gissing begaan bad. Noorwegen. Keizer Willem, die nog steeds op zjjn Noorsche reis is, beeft nit Balestrand aan koning Haakon geseind, dat b(j dankbaar voor de hartelijke ontvangst en de groote gast vriendschap, die hjj steeds op zjjn Noorsche volk heeft gevonden, het een gedenkteeken van den Noorschen volksheld Fridthjof wil schenken. Als plaats waar het zoa komen stelde b|j een hoogte bjj Eramn&s aan de Sognefjord, ten N. van Bergen, voor. Daar ligt, volgens de legende, Fridtbjof's K^- Koning Haakon dankte uit naam van zyn volk in een hartelijk telegram, en betnigde zjjn instemming met de uitgekozen plaats. Keizer Willem heeft vervolgens prof. Max Unger te Steglitz opgedragen het gedenk teeken te maken. Max Unger heeft al menige bestelling van den keizer gehado. a. is het beeld van markgraaf Otto in de Siegesallee te Berljjn van hdrti. Zooals bekend is heeft het bestnnr der groep Nederlandsch-Indië van bet Al gemeen Neder- landsch Verbond zifth den 18en Angnstns van het vorige jaar gewend tot de Koningin met het verzoek, het daarheen te leiden dat Prins Hendrik een bezoek aan Ned.-Indië zou bren gen. Het verzoekschrift droeg zestigduizend onderteekeningen. Op bet verzoekschrift is no van Hr. Ms. particulieren secretaris, jbr. Van Geen, ant woord ontvangen. Het is gedateerd 's-Gra- venhage, 2 April. Het Groepsbestuur zond aan Jong Indiö eeo afdruk er van „Voldoende aan de bevelen van Hare Majes teit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het Bestnnr der Groep Neder- landsch-Indiö van het Algemeen Nederlandscb Verbond te Batavia, „dat de gevoelens van Vaderlandsliefde en aanhankelijkheid aan Hoogstderzelver per soon, welke ten grondslag liggen aan het Hare Majesteit aangeboden verzoekschrift van VRIJDAG 15 JULI 1910. (Vervolg.) De heer DessingM. de V.^ ik sluit mij volgaarne aan bij den vorigen sprokor. Maar begaan wij hier niet een grove onbillijkheid r Ik heb niet het minst tegen den heer Gren del, ik geloof zelfs dat hij er heel géschikt voor is. Maar er zijn toch meer apothekers in onze stad en nu zie ik niet in Waarom wij er zoo maar direct toe moéten overgaan om juist hem dat werk te gunnen. Afge scheiden van den prijs, geloof ik dat het billijk is, dat ook anderen in de gelegenheid worden gesteld deze betrekking te verkrij gen. Wat ik dus zou willen voorstellen, is dat aan de verschillende apothekers werd gevraagd of zij bereid zijn de bedoelde onderzoekingen te verrichten en zoo ja, tegen welken prijs. De VoorzitterMag ik den heer Dessing doen opmerken, dat het hier niet geldt een kwestie van aanbesteding. De Gemeenteraad heeft uitgemaakt, dat de heer Grendel het onderzoek zou verrichten, dat is niet van vandaag of gisteren, maar nu al, ik meen voor 't vierde jaar. Het zou alleen zijn de uitbreiding van de bestaande overeenkomst. Bovendien kan ik den heer Dessing de ver zekering geven, dat niet ieder apotheker het zou kunnen doen. Er is toch een zekere voorbereiding en installatie voor noodig. Kosten zijn er aan verbonden, die een apotheker niet eens zou willen doen voor één jaar, als«4iet aanschaffen van glaswerk, toestellen enz., dat vordert honderdén gul dens. Iemand zal daarvoor wel te vinden zyn, wanneer hij de waarschijnlijkheid voor zich heeft dat het eenige jaren achtereen zal duren. Wanneer men daaromtrent on zeker is, zal men niet licht tot dat alles overgaan. Ik geloof dat het denkbeeld van den heer Dessing niet voor verwezenlijking vatbaar is on dat wij zouden komen tot een grove onbillijkheid tegenover den heer Grendel. De heer DessingVan wat u daar mee deelt, M. de V. iB veel waar. Toch is de heer Grendel ook begortnen om zoo te zeggen, met een proeftijd van één jaar. Toen hij die opdracht kreeg, wist hij niet van te voren of het zou worden verlengd. Ik vraag daarom of er ook niet andere apothekers zouden zijn in onze stad, die het zouden willen ondernemen. Omdat ik er iets onbillijks in vind aan den heer Grendel den voorkeur te geven daarom stel ik het voor. De Voorzitter; Wil de heer Dessing er een voorstel van maken? dat de heer Swartwout de Hoog gratis gas gebruik kreeg. Wij vonden het aan den eenen kant onbillijk hem dat niet toe te kennen, al hoewel ik voor mij persoonlijk aan den anderen kant het een zeer onbil lijke regeling vond tegenover do andere ambtenaren van de fabriek. Ik ben het met den heer IJsselstijn eens, dat wanneer wij den ambtenaren met hoog salaris vrij gas gebruik geven, ook de andere daarop recht hebben. Ik heb er mij dan ook altijd aan geërgerd en er iets onbillijks in gevonden. En nu Dr. v. Iterson hier voorstelt om het te laten vervallen, wil ik daar gaarne voor stemmen. Het leidt altijd tot onbillijkheden en moeilijkheden. De heer van EijkM. de V., ik kan mij goed met het voorstel van den heer v. Iterson vereenigen, maar ik geloof toch, dat het onbillijk zou zijn, wanneer de di recteur der centrale het recht moest ver liezen, terwijl andere het mogen behouden, die het toch ook gekregen hebben zonder een besluit van den Raad. De -heer van GalenM. de V., die toe stand van het vrij gebruik van licht schijnt iets te zijn, dat al jaren bestaat. Tenminste, zoolang ik hier ben, is het altijd zoo ge weest. Hoe het gekomen is, weet ik niet. f Het is de toestand, dien ik reeds heb ge- 1 vonden bij het overnemen van de fabriek. De oude ambtenaren, de heer Nortier e.a. hadden al vrij gebruik van gas dat schijnt zoo te zijn doorgegaan. Ik heb het echter altijd stuitend gevonden, iets dat onwillekeurig aanleiding moest geven tot onaangenaam heden en minder gunstige verhoudingen. De heer Jaspers Ik meen, dat in vroe ger jaren de minste fitter en arbeider van de fabriek vrij gebruik van gas had. Dat was nog iets. Maar waar het nu alleen een voorrecht iB van de hoogere ambtenaren, daar vind ik het glad verkeerd. Wanneer een ander zegt: „Nu, wij kunnen nog wel wat wachten met hot licht", steken zij het onder het eten al aén voor de gezelligheid. Het kost niets, laat maar branden. De heer van ItersonOver de vorige fabriek behoeven wij niet te sprekendat was een particuliere onderneming. Wat men daarbij wilde doen, laat mij koud. Dan zou ik nog wel meer staaltjes kun nen gaan vertellen. Ik woon in het huis van den vroegeren burgemeester. Daar was 'een branderfcje aan de voordeur, dat niet op den gasmeter stond. Naast mij woonde de gemeente-ontvanger, daar was het net zoo. Ieder, die toezicht op de fabriek moest houden, was begiftigd met zoo'n extra lichtje. (Gelach). Mijne heeren, oirf derge lijke ouderwetsche, overgebleven dingen op te ruimen, zou ik het rationeel vinden, dat niemand in het vervolg meer gas of elec triciteit om niet kan gebruiken. (Wordt vervolgd.) Gistermorgen omstreeks halfzes ontlastte zich boven Amsterdam een onweder, zoo hevig als bet de meeste menschen niet hengt ooit te hebben bjjgewoond. Het begon met een ware wolkbreak; onmiddellijk daarna dreunde de eerste slag vlak boven de stad, met zulk een geweld, dat velen de schrik om bet hart sloeg. En gedurende twee uren was toen het licht haast niet meer van den hemelde donderslagen volgden elkaar met steeds kortere tussckenpoozeo, soms wat verder verwijderd, dan weer plotseling recht, boven de stad. In dikke stralen bleef de regen doorstroomen, zoodat de meeste stra ten, vooral de lager gelegene, weldra in kanalen herschapen waren. Het dnnrde na- tnarljjk niet lang of de afvoerbuizen waren niet meer bij machte den geweldigen zond vloed te loozenoveral spoten fonteinen water uit de straat op, waar de leidingen onder den geweldigen druk waren bezweken, In sommige straten zag men de menschen) zóó uit den slaap opgeschrikt en in hun nachtgoed nog, wadende tot non knieën in het water, hopelooze pogingen aanwenden om de overstrooming van de geijjkvloerscbe verdieping huneer huizen te keeren? Maar alle,#egioozen met emmers en bezems was kiiraerspel tegenover de stortzeeën, welke Onafgebroken, gedurendp twee aren, neer' vielenalleen degenen onder de met over- stnooming bedreigden, die voor de hoisdearen dromen van beddegoed hadden opgeworpen slaagden vrjjwel erin het water buiten te houden. Vooral vele kelders in de stad stonden blank. j In de Valeriusstraat werd een gevelstuk getroffen, dat met luid geraas naar beneden kwam, gelukkig zonder ongelukken te ver oorzaken. Verschillende malen werd de brandweer gealarmeerd door zenuwachtige menschen, die van een slag zoozeer verschrok ken waren, dat zjj zich niet anders konden ▼oorstellen of hon huis was getroffenook werd eenige malen de hulp der brandweer ingeroepen voor een waterleiding die ge sprongen was. Do storingen aan de telegraaf zjjn zeer belangrijk en zoo veelvuldig, dat men van den algemeenen omvang ervan gistermorgen nog geer. overzicht had. Minstens 25 draden waren gestoord. Hetzelfde was met de tele foon het geval; hier werd het aanstel sto ringen wel op 2500 geschat. Bij electrische ontladingen op de draden werken bliksem afleiders, zoodat ongelukken vrjjwel uitge sloten zjjn, maar dan hebben de lijnen on- middelyk gemeenschap met den bodem, en is storing ingetreden. Het tramverkeer was gister op verschil lende plaatsen in de stad gestremd. De ern stigste stoornis deecVzich >oor op lyn 3 in de Roelof Hartstrajat, waarNio stortregens de rails nit den grond hadden] gewoeld. Tot overmaat van ramp verloor/hier een lan taarnpaal baar evenwicht /n kwam dwars over de lyn te liggen, wat het herstellings werk natuurlijk niet weinig bemoeilijkte. Het hemelvuur sloeg/in verschillende mo torwagens, zonder echter, dank zij den auto- matischen oitscbakelaars, schade te veroor zaken. Aan de Kostverlorenyaart, die de grens tns8chen Amsterdam en tie gemeente Sloten uitmaakt, sloeg de bliksemen den schoorsteen van een stoomgemaal. Het bovenste gedeelte kwam naar beneden, en in a^n schoorsteen werden verscheidene gaten gesbvg&a^^ Successievelijk werden, in den loojNmn den morgen gevallen van inslaan van dén bliksem, ook in de stad, bekend. Op verschilX. lende plaatsen moest de brandweer een begin van brand blnsscben. Over de telegrafische gemeenschap ver nemen wjj nog, dat de gemeenschap met Londen groote vertraging ondervind de ge meenschap met Duitscbland is vrij goed, die met België ondervindt groote vertraging. In het binnenland is geen enkele plaats van het telegrafisch verkeer afgesloten. Gister in den vroegen ochtend, tnsschen 5 en 7 nur, is boven 's-Gravenhage een zeer hevig onweer losgebroken, vergezeld van zwaren regenval. Tegen zes uur zette een wolkbreak eenige stadsgedeelten geheel blank. De riolen konden in verschillende straten den regen niet verzwelgen en zoo stond weldra het water tot aan de trottoirs, of liep de woningen binnen. Dat geschiedde in verschillende straten van het centrum der stad, o. a. Achterom, Hofstraat, Poten, Plein en Wagenstraat, waar later in den morgen het water met porapeu of emmers moest verwyierd worden. De knechts van het departement van oorlog stonden in het keldergedeelte tot aan do knieën in het waterde directie van Hótel Central had de glazenwasschery te hulp ge roepen in de drukkerij van de Haagsche Courant in de Wagenstraat waren vele krachten noodig om de machines, die gedeel telijk onder water stonden, daarvan te be vrijden in een schoenwinkel op de Ged. Gracht dreven de bottines in het waterin het Bezuidenhontkwartier, op den Schenk- weg vooral was er geen doorkaraen aan. Op den Schenkweg hield de stoomtram het met moeite vol. Van den kant van den Rijswijkschen weg was het voor voertuigen en voetgangers on mogelijk de stad in te komenonder de viaducteu stond alles blank. Vele winkeliers hebben door beschadiging van hun goederen zeer belangrijke schade geleden. Van persoonlijke ongelukken is tot dusver niets vernomen. Door den enormen regenval is ook de keider van het Koninklijk paleis onder water gezet. Ook in het Lange Voorhout zijn de onderhuizen ondergeloopen. De directie van den gemeentelijken tele foondienst bericht, dat het zeer hevige on weder, dat in den afgeloopee nacht woedde, wederom vele storingen bij deo gemeente lijken telephoondienst veroorzaakte. Om 12 our gistermiddag waren er reeds ongeveer 200 bekend, terwijl vermoed wordt, dat een even groot aantal nog verholpen zal moeten worden. In alle yjroegte waren hedenmorgen reeds 11 ploegen bezig met het opzoeken en her stellen der gestoorde verbindingen. Beschadigingen aan toestellen e. d. kwamen ook ditmaal niet voor. Eergisteravond %i8 te Epse bij Deventer, gedurende een hevig onweer met veel regen, de bliksem in de groote boerderij van H. geslagen, die in een oogwenk in lichtelaaie stond en geheel in de vlammen opging. De geheele inboedel ging verloren, terwijl tevens een paard, een paar varkens, en een groot aantal kippen mede verbrandden. Verzeke- ring dekt de schade. Men meldt onB, dat in de laatste tyden wederom herhaaldelijk aanrandingen in het Vondelpark te Amsterdam plaats hebben. Hierbij moet men met groote sluwheid en verregaande brutaliteit te werk gaan. Zoo heeft men 's nachts prikkeldraad over den beganen weg gespannen, zoodat de niets kwaads vermoedende wandelaar of de perso nen, welke door hun bezigheden of anders zins gedwongen, zich op namiddernacbteJjjk nar door het park huiswaarts spoeden, ko men te vallen, waarna de aanrander zich op den argelooze werpt. Zoo gebeurde het, dat Zaterdagavond om streeks 11 uur een heer en dame, welke zich door de Kattenlaan begaven, op deze wijze kwamen te vallen. Gelukkig kwamen op dit oogenblik twee bereden politieagenten voorbij, waarop de aanranders die op de loer lagen de vlucht namen. Van het geval is proces verbaal opgemaakt. In den nacht van Vrydag op Zaterdag werd e«-n heer, welke het Paviljoen omstreeks kwnrt over één passeerde, door drie kerels aangevallen. Ook dezen hadden het blijkbaar op zjjn portemonnaie gemnnt. De heer, die meermalen het Vondelpark moet passeeren en geregeld gewapend is, had dien nacht toevallig geen wapen bij zich. Hij maakte dan ook alarm, waarop een nachtwaker toe schoot. Twee der aanranders namen de vlocht, doch een derde werd met vereende krachten gearresteerd en naar het burean Reijer Anslostraat overgebracht. De aange houdene, zekere Jan Wortel, is een bekende van de justitie. Omkooping van stemmen? Te Oosterwijk had de vorige week de verkiezing plaats voor een lid van den Gemeenteraad vacature- Ripperda. De candidaten waren, zoo meldt de N. T. Ct., overeengekomen (zij hadden daarvoor zelfs een stuk geteekend), dat door hen geen cent voor de verkiezing zon worden uitgegeven. Dit was gebeard naar aanleiding van slechte verkjezings-praktijken bij vorige gelegenheden. Een der candidaten heeft nn echter in den loop dezer week een aanklacht bij den rechter van instructie ingediend, dat voor de candidatuur-v. d. Eerden stemmen door geld zonden worden omgekocht, Terstond hebben de marechaussees uit Til burg een nauwkeurig onderzoek ingesteld en z\j hebben zulke gegevens in handen gekregen, die wijzen op het reeds genoemde gepleegd feit, dat de zaak de volgende week voor den rechter van instructie komen zal. Vast staat nn reeds, dat er ruim met geld gewerkt is voor de candidatunr-v. d. Eer den. Ten minste een 30-tal personen zyn achterhaald, die 25 50 cents ontvangen hebben van verkiezings-agenten, met het vermoedelijke doel om op v. d. Eerden to stemmen Meh meldt uit Breda: Een heer en dame, die sedert gernimen tijd in pension Bakkeren to Ginniken gelo geerd wuren. zijn gevlogen met achterlating van een schuld, groot f 780. By den rijwielhandelaar Oomes te Breda hadden z(j zich op crediet twee kearige karretjes nungeschaftmet der. architect Van der Pas te Ginneken wuren zij in onderhan deling over bouwgrond voor een villa aan den Ulvenhontschen weg, terwijl zy reeds een automobiel in besprek hielden. De man gaf voor bet spoorwegongelnk te Coutry te hebben medegemaakt, waardoor hij zenuwziek zou zijn geworden en, tot her stel, door de spoorwegdirectie onder behan deling gesteld te zijn van dr. Soer. Werke lijk is hij patiënt van dr. Soer geweest. Hij loog allen voor, dat hem 200.000 francs schadevergoeding door de spoorwegmaat schappij was geboden, doch hij een eisch van 400.000 francs iugesteld had. Toen de familie Bakkeren eindelijk maan de, wilden de oplichters per rijwiel vertrek ken, dat werd hun belet, waarop zij te voet uit gingen. Onder weg viel de man flauw, een rijtuig werd ontboden, de oplichters wisten den koetsier te bewegen, naar de Meer'elsche dreef te rijden, van waar zij per Belgische stoomtram ontsnapten. GOUDA, 19 Juli 1910. Ook boven onze stad woedde gisternacht een hevig onweer, en plaste do stortregen neer, ofschoon niet zoo hevig als wij lezen vaD den Haag en Amsterdam. Van ongelukken hoorde wij niets. Hier en daar, kreeg men last van het water. Gistermiddag evenwel toen een minder hevige onweersbui zich ont lastte, sloeg de bliksem in de Oude Gonwe by den Graaf Florisweg in een grooten kas tanjeboom. By den landbouwer de Groot, in den Plattewog sloeg de bliksem in den schoor steen, verbrijzelde eenige dingen op zolder en verdween door een anderen schoorsteen. Ook vernamen wjj dat bij een ander een koe door het vaar doodgeslageu werd, en de boer die juist bezig was bet dier te melken, onge deerd bleef, maar bewusteloos neerviel. Gisteren zijn by het hevige onweder alhier een tiental telefoon-draden door de bliksem getroffeu. Door de politie is een minderjarige jongen aangehoaden en naar zjjn woonplaats, Delft, overgebracht. In de gisteravond gebonden vergadering van de Commissie voor Openbare Feesten werd besloten den Verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Angnstns a. s. feestelijk te vieren. Met dat doel zal eene collecte wor den gebonden op Maandag 25 Juli en vol gende dagen Algemeen werd het vertrouwen uitgesproken, dat de Bnrgerjj liet streven der Commissie krachtig zal steunen. Wjj kunnen thnns ook mededeelen, dat do Commissie bestaat uit de volgende heeren R. L. Martens, Burgemeester van Gouda, Eere-Voorzitter, H. N. Valckenier de Greeve, Voorzitter, A. van Reedt Dortland, Viee- Voorzitter, B. P. van Giitert, Secretaris, H. J. Nederhorst Jr., Penningmeester. P. Bokhoven Wzn., G. D. Boswjjk, H. A. C. Brinkman, I. van Dantzig, J. Derckson H.Mzn., J. L. van Eijk, J. F. Oodd{jn A. Goedewaagen Jr., L. J. Jaspers, C. J. M. Kroon, R. Moerkerk, H. J, Nederhorst Sr., S. Olman, M. J. Oosterling, H. Onderkerk, P. van dor Pol, L. H. A. J. M. Quant, P. A. de Ridder, C. G. Spit, A. H. Teepe, A. J. J. Vos, J. P. Waltz, D. W. Wester baan van Haansbergen en I. IJssel de Schepper. Wjj hopen dat de burgerij het vertrouwen der commissie niet zal te leur stellen en flinken steun zal verleenen. i Wanneer allen die iets te missen hebben, naar vermogen bijdragen; kan er iets gedaan worden en 31 Augustas gemaakt worden tot een feestdag. GASCON T ROLE. 18 Juli 1910, 2 nnr namiddag. Drok 47 m.M. Lichtkraeht 15.5 Kaarsen. By beschikking van den Minister van Marine is de plaatsing van den officier- machinist der 2e klasso J. IJpelaar, in de directie der marine te Hellevoetsluis inge trokken en die officier met 20 dezer op non activiteit gesteld. Onze vroegere stadgenoot S. L. Cats De., slaagde voor Doitsche handelscorrespontio Mercarins en vorige jaar voor Eugeiscbe handelscorrespondentie Mercnrius. Dinsdag 19 Juli 1910, Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor rste kwaliteit 40, ae 36 en te to ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd. 4 Vette kalveren goeden aanvoer ie kwaliteit 30, 2e 27, en 3e 24 ct. per half KG. titieren goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 3 a1/,, 2de kwal. 29, 3de kwal. 24 cents per half kilo. Handel in vet vee en stieren prijshoudend, vette kalveren traag, op de magere markt waren de prijeeu hoog. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde prjjzen worden opgeruimd. Burgerlijke tttaud. GEBOREN17 Juli. Johannes, oaders I. v. d. Klojj en J. M. Lftrieveld, Willem Johannes, onders N. Both en C. Tijboot. 18. Gforge Lodewjjk, ouders G. L. Hammer en S. ter Beek. Johanna Heronyma, onders S. Prinsenberg en C. de Vos. Maartje, oaders M. J. Reparon en S. Rozekrans. Cornelis Leendert, oaders A. Baan en A. de Groot. Willem, onders J. Sanders en M. den Outer. Wijnand Marinas, onders A. Stolk en N. C. den Held. 19. Ida, ouders S. Meewezen en M. Fnrrer. OVERLEDEN18 Juli. M. J. Zakee eclttg. van J. F. Potharst 83 j. en 11 m 03 cent pee Jleech. Aanbevelend,

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2