SEIZOEN OPRUIMING. ADVERTEFTlÈiT S). SAMSOM. Onnavolgbaar BINNENLAND. Verspreide Berichten. VËKGADER1N6 VAK DEN GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Costumes, Mantels, Blouse», Bokken, Japonstoffen cd Katoenen aanbesteden Dr, NANKING'S Kinadruppels. Posterijen en Telegrafie. BEURS VAN ROTTERDAM Frankrijk. Te Villejaif (ten Zuiden van Parys) heb ben stakers de machine van een steenbak kerij, waar niet gestaakt werd, door dyna- mietpatronen opgeblazen. De machine is vernield. Er zal voortaan beter gewaakt worden. Als het kalf verdronken is.* 1 Düitsohland. Een bezending Duitscb Vee, die voor de tentoonstelling te Buenos-Aircs besterad was, is van daar teruggezonden, omdat de Argen tijnen het ziekelijk vonden. Bij de aankomst van de boot te Hamburg wachte een regee- ringscommis8ie dit vee op, onder wier toezicht het daarop geslacht is. Het bleek, dat 60 tot 70 percent van de beesten in sterke mate tabercnlcas waren, zoodat er ondanks het voor de verscheping ingestelde onderzoek zieke dieren onder geweest moeten zijn. De Beiersche bieroorlog is als geëindigd te beschouwen', al woedt hij in sommige plaatsen nog in stilte voort. De brouwerijen hebben voor het meerendeel den opslag van den bierprjjs kunnen handhaven. Alleen in Neder- en Opper-Beieren hebben de kleine en middelbare brouwerijen hun prijs moeten verlagen. Het Beiersche bron wersbed rijf heeft bij den bieroorlog groote schade geleden en de schat kist ook. In het eerste kwartaal van 1910 heeft de moutbelasting 4.77 en in het tweede kwartaal 14 pet. minder opgebracht. Bjj Kicbrath, in het distriet Dosseldorp, heeft een onbekende auto vier kinderen op den grooten weg overreden. De kinderen waren een wagen met Zigeuners nageloopen en er achteraan gaar. hangen. Toen de auto achterop kwam, sprongen zij, waarschijnlijk door het getoeter verschrikt, van den wagen af en kwamen onder de auto. Twee werden zwaar, twee licht gewond. Een dame stapte uit de nuto en zette de kinderen op den berm van den weg. DAarna stapte zij weer in en ging de auto er van door. Rusland. Kisjinef is tengevolge der hevige regens gedeeltelijk overstroomd. Het verkeer op straat staat stil. Verscheidene huizen zijn in gestort. De cholera breidt zich snel uit en heeft een zeer venijnig karakter. Het sterftecijfer is naar verhouding zeer hoog. Dinsdag zijn 29 nieuwe gevallen vastgesteld. Balkan-Sta ten. Berichten uit Servië melden, dat prins George, de vroegere kroonprins, aan ontste king van den blinden darm lijdtdo bladen, die de party van den vroegeren Kroonprins trekken, beschuldigen de regeering dit te hebben geheim gehouden en daardoor den toestand te hebban verergerd. De Dnevni List zegt zelfs, dat toen de prins in Milano- vac verblijf hield, de appendicitis een operatie noodig maakte, maar dat zyn verzoek om naar Belgrado te komen en zich daar onder geneeskundige behandeling te stellen, werd afgewezen. Door de slechte behandeling is de ziekte verergerd en tijdens zijn verblijf te Vicby i» bjj hard achteruitgegaan, Hjj zaJ thans te Parjjs in een sanatorium worden opgenomen en geopereerd. H. M. de Koningin heeft, door tasschen- komst van Haar Particulier Secretaris, als blyk van Hare belangstelling in den groei en het streven v*n het Centraal Genootschap voor Kinderher8tellings- en Vacantiekolonies en tot een bijdrage in de ontbrekende gelden voor het op 28 Juli e.k. te openen nieuwe koloniehuis aan den voorzitter dr. A. Sik kel een bedrag van twee honderd en vijftig galden doen toekomen. Naar wij vernemen, is het plan, dat het Belgische Koningspaar 15, 16 en 17 Septem ber a. s., zijn voorgenomen bezoek aan ons land zal brengen. 15 September doeo de hooge gasten hun intocht in Amsterdam en nemen ban intrek in het Koninklijk paleis op den Dam. 's Avonds van den löden September vertrekken zy weer naar 's-Gravenhage, waar zij den 17den blyven vertoeven. (Tel.) De tuinpartjj, die gisteren van 2% tot 41/» op Het Loo zou worden gegeven, kon wegens den regen niet doorgaan. Daarom werden de talrijke genoodigden, militaire en burgerlijke autoriteiten, in bet Paleis ont vangen in de benedenzaal. De genoodigden wareu van alle zijden aan gekomen per spoor, auto, equipage of huur rijtuig. De stroom ran allerlei vervoermid delen deed meermalen oen opstopping in de meer dan 800 M. lange Paleislaan ontslaan. Tijdens een dier momenten reed Prinses Juliana, vergezeld van hofdame en juffrouw Marting, tegen den stroom van rijtuigen in de Paleislaan af en werd laide toegejuicht, ^iet alle genoodigden konden door het ver oorzaakte oponthoud bijtijds bet cour oprij den. De laatste auto kwam 2,40 binnen. Op bet cour was een linnen tint opgeslagen, waarbinnen de stafmnziek van het 8e regi ment speelde. (N. R. Ct.) Onder de talrijke betuigingen van deel neming, die de Koninklijke familie ontving bij het overlijden van de Vorstin-weduwe Von Wied, geboren Prinses der Nederlan den, behoorde ook een adres van de Doit- sche humanitaire Wereldvereeniging „Cos- mopoliet." In opdracht van het hoofdbestnur dier vereeniging, die steeds van hare levendige belangstelling heeft doen blijken, by gebeur tenissen. ons Koningshuis en ons volk be treffende, werdou namens den consul-gene raal voor ons land adressen van rouwbeklag aangeboden, waarop ingevolge bevelen van het Koninklijk Huis dankbetuigingen van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin en van den grootmeester van H. M. de Koningin-moeder inkwamen. Door de Staten van Gelderland is aan de Vereeniging „Doorweth" een hüdrage van f 10.000 verleend in de kosten Ntfln de restauratie van het kasteel Doorwerth en de inrichting daarvan tot een Geldersch museum. VRIJDAG 15 "JULI 1910. (Vervolg.) De heer Kolijn: Ik heb met eenige ver wondering geluisterd naar wat door den hoor de Jong gezegd is. M. de V. gevoelig en gevoelsmensch te zyn, lijkt mij aardig toe, maar ik geloof toch, dat wanneer wij zakelijk willen zyn, wij de principes moeten handhaven en niet uit het oog verliezen, dat deze zaak, die zoo blijkbaar onbetee- keneud «ich .aan ons voordoet, toch, wan neer wij do historie te baat nemen, niet van gewicht ontbloot is. Ik bodooi dit. Hot is heel best mogelijk, dat het Goudscli- muziekoorps in de oogen van den heer de Jong een prachtig iets is in onze jjoede stad, dat hy kan toejuichen, dat er weer adspirant-muzikanten zijn, en misschien ook veel gevoel hooft voor dat mooie pakje van die heeren, maar M. de V. dat zijn tep slotte allemaal dingen, waar het niet om gaat. Hot gaat eenvoudig om deze vraag „Mogen en kunnen wij als leden van den Gemeen teraad telkens en telkens weer voor de vraag gesteld worden of wij zullen toe schieten en aanvullen, wat dat muziekcorps te kort komt V" M. de V. in de zitting van Aug. 1907 is ook door de heeren Dercksen en Vingerling het principe vooruit gescho ven oil U zelf hebt dat ook in de Raads zitting volkomen erkend. Men is toen tot deze bpslissing gekomen dat men heeft gezegd „Welnu wij zijn niet ten koste van alles tegen muziek en wij waardeeren ook goede muziek, maar wanneer het langs deze lyn moet gaap, moeten wij ons daartegen verklaren." Hetzelfden waar toen tegen gewaarschuwd is, is nu weer aan de orde. Toon heeft men er mede gctechermd„Kijkt eens, er zyn zooVeel menschen, die wat ovor hebben voor do muziek in Gouda. Nu zullen die van die muziek zooveel te hooren krygen dat de inwoners van Gouda, die 't het best kunnen betalen, enthousiast worden en zeggen„gij kunt bij my over de noodige guldens en rijksdaalders komen beschikken". Juist het tegenovergestelde is befeikt, M. de V. ondanks alle pogingen die men in het werk heeft gesteld is men tot de ervaring, tot de erkentenis, ik mag wel zoggen tot do belijdenis gekomen „Wij kunnen niet vorder, men gevoelt in Gouda niets voor ons." En nu, do reddings plank verhooging van subsidie. Dat is geen beginsel, M. de V. Dat is onder het gevoelsrogime thuis te brengen en daaraan mogen wij niet meedoen. Hier op het raad huis is onder de stukken die omtrent deze zaak ter visie hebben gelegen, reeds een wenk te lezen dat liet vermoedelijk niet lang zal duren of wy kunnen de heeren weer voorzien van een nieuw uniform. Dan zal men natuurlijk weer hetzelfde opgeld doen„Wy hebben U nu zoo lang gediend in den strijd; onze uniformen zijn gehavend en verslotenoch mijne heeren, helpt ons nu aan een nieuw costuum". Dan kan de Raad van Gouda, wanneer hij naar de oogen blikt van die heeren, weer opnieuw geld uitgeven. Ik gevoel er niet veel voor. En dat de heeren er ook niet zoo bijster veel voor gevoelen, blijkt wel uit het finantieei rapport; anders zou zoo'n noodkreet niet vernomen worden. Ik gevoel ook niet de minste roeping om in dit opzicht eenigszins tegemoet te komen. Men aal misschien straks met het argu ment voor den dag komen, dat ons volk wordt veredeld door muzikale concerten. Ik zal de laatste zyn om te ontkennen, dat de muziek niet veredelend en verheffend zou werken op ons menschen, maar men zal mij dan direct toestemmen, dat zij zal dienen te worden gegeven in de juiste lijst. En of dat hier geschiedt, betwijfel ik ten zeerste. Men kan het mij niet aantoonen, dat hier in Gouda bij de volksconcerten waar te nemen is een verhooging van het volkspeil. Ik heb altijd getoond op alle terreinen mede te willen werken tot de verheffing van ons volk, maar, wanneer ik zie in sommige hoeken van het plantsoen, terwijl de muzieknummers ten beste worden gegeven, hoe onder het spelen en na afloop daarvan een ware stormloop moet worden doorstaan door de daar gestationeerde agen ten, dan moet men mij niet kwalijk nemen, wanneer ik in een ander uiterste zou ver vallen en zeggen„Er voert mij een hui vering door de leden, wanneer dat is de verhoogende invloed, die uitgaat van de volksconcerten." Alles bijeengenomen ge loof ik, dat het hoogst onverantwoordelijk zou zijn om aan dat muziekcoiys nog meer dere toelage te verschaffen. Want de Ge meenteraad gelieve er dit bij te bedenken, dat die f 665.zijn geschonken met deze restrictie, dat uit de burgerij van Gouda zou blijken, dat men het muziekkorps waar deerde en het ook zou steunen. Een corps van dien omvang toch zou op den duur niet gebaat zijn met f 665.in het jaar. Bovendien heb ik nog op iets anders het oog. Niet alleen bestfiat in Gouda het vroe gere schutters-muziekcorps, maar ook andere muziekcorpsen. En deze gezelschappen orga- niseoren zich ook en wanneer nu aan het Goudsch-mi^iekcorps wel steun wordt ver leend, welke billijke rodönon zullen wij dan kunnen aanvoeren om dien steun aan an dore corpsen te weigeren Wanneer do heeren, die voorstanders zijn van hel voor stel van B. en W. mij dat zullen kunnen duidelijk maken, dan zal ik mij daarin ver blijden. Ik vrees echter, dat de heeren dat niet zullon kunnen. Alles tezamen nemende, geloof ik, dat wij zeer onjuist en hoogst onverantwoorde1 ijk zouden handelen, door, lettende op wat de Raad zelf in 1907 be sloot, toch op dezen weg voort'te gaan. Ik moet zelf zeggen, dat ik mij niet heb kun nen begrijpen, dat het college van B. en W. met dezen brief tot ons is kunnen komen. De heer IJsselstijn M. de V., ik zal heel kort zijn en den heer Kolijn in allo finesses niet volgen, maar ik wil toch even aan toonen de groote noodzakelijkheid van het hebben van een muziekcorps voor Gouda. Dan behoeven wij nog niet eens te kijken naar andere plaatsen of cijfers te noemen. Wij hebben het voorrecht in onze stad te hebben wanneer de berichten in de bla den althans juist zijn een commissie tot het vieren der openbare feesten, aan het hoofd waarvan staat onze eminente Voor zitter. Hoe zou de heer Kolijn het vinden, als het hoofd van de Gemeente moest zien, dat wij ons muziekcorps niet meer in stand kunnen houden, zoodat het moest verdwij nen on de burgemeester van Gouda leentje buur moest gaan spelen in Waddinxveen om muziek te krijgen Met alle vrijmoe digheid, M. de V., geef ik mijn stem aan het amendement van den heer de Jong. De heer de JongHet eersten wat ik tegen den heer Kolijn wou zeggen, is al gezegd door den heer IJsselstijn. De heer Kolijn komt verder op tegen die pakjes. Kijkt eens dat zij die uniformen hebben overgenomen, dat is toch niet meer dan netjes. Want verbeeld U eens, als die heeren ergens anders zyn bij een wedstrijd of een optocht, wat zou het dan voor een gek gezicht zijn als de een liep met een grijze jas en de ander met een blauwe jas, de een met een hoed en de ander met een pet. Dan zouden zij hartelijk uitgelachen worden. Daarom vind ik het goed, dat zij die uniformen hebben. Ik vind dat dit bij een stedelijk muziekcorps volkomen op zijn plaats. In Middelburg wordt wel f 2000.— gegeven. Daarbij komt Gouda, wat grootte betreft toch niet zooveel ten achter. En dan is die f 800.subsidie toch werkelijk niet veel. Ik durf daarom met mijn amen dement besl^voor den dag komon. De heer KolijnHet spijt mij, dat ik over deze zaak nog verd,er het woord moet voeren. Ik begrijp wel, dat de heeren be sloten hebben in die richting te werken dat blijkt uit alles dat zooveel mogelijk zal worden gehandhaafd en gekoesterd ons hooggèloofd muziekcorps. Het moet dan ook nog wel in costuum. Ik dacht zoo bü mij zelf ik heb nogal wat van de wereld gezien, zoowel in ons land als daarbuiten „het zit hem toch niet in die grijze jas of blauwe pantalon." Ik heb in de grootste wereldstad van Europa een muziek corps gehoord, M. de V., waarvan de leden alleen te herkennen waxen aan een insigne op de borst. Dat bestond uit 320 man, waarvan er niet één een uniform aan had. Het ging daar om de klanken, om de har monie, M. de V., niet om het costuum. Dat is dan ook in de verste verte niet, wat ik bedoelde toen ik zooeven het woord voerde. Dat is maar een van de bezwaren, dat men dat alles wil zetten in een zekeren uniform. Wat Middelburg betreft, toevallig ben ik met de toestanden daar nog al aardig op de hoogte. Het ligt niet ver van mijn geboorteplaats af. IÉ betwijfel het en ik durf dat wel in het publiek te zeggen ik betwijfel het ten sterkste, ik zou mij verbazend moeten vergissen, als het niet zoo was, dat Middelburg f 2000.— subsidie betaalt aan zijn muziekcorps. Het garnizoen van Middelburg heeft ook nog een niet onbeteekenend muziekcorps der infanterie. En wat betreft de mededeeling van den heer IJsselstijn, M. de V., dat U aan het hoofd zou komen te staan van een com missie tot viering der openbare feesten, in de toekomst zult U misschien over meer dan één corps kunnen beschikken. Dat zyn allemaal dingen, die meer zijdelings met de zaak in verband staan. De hoeren rukken de principes uit het verband. Ik ben vol strekt piet togen muziek, maar de manier, waarop hier in Gouda dit muziekcorps wohlt gehandhaafd is tegen allen reden in. Dat heb ik getracht te betoogen. De beraadslaging wordt geslotenhet amendement-de Jong wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heeren: Bokhoven, d. Ree, de Jong, v. Eijk, Horman Knuttel v. d. Velde en IJsselstijn. Tegen stemmen de heerenDessing, Muijlwijk, Jaspers, Kolijn en van Galen. Op voorstel van den heer Kolijn wordt daarna in stemming gebracht het geamen deerd voorstel van B. en W., dit wordt aan genomen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heerenBokhoven, v. d. Ree, de Jong, Herman, van Eijk, Knuttel, V. d. Velde en IJsselstijn. Tegen stemmen de heerenDessing, Muijlwijk, Jaspers, Kolijn en van Galen. (Wordt vervolgd.) Te Deventer werd by de politie kennis gegeven dat een landbouwer aldaar onder droevige omstandigheden, hy was weduwnaar en zyn eenige koe was den vorigen avond gestorven, zyn woning had verlaten en sedert niet was teruggekeerd. Hierin vond de heer Hübscher, inspecteur van politie, aanleiding met zyn politiehond op onderzoek te gaan. De nog jonge hond deed al vrij spoedig de noodige aanwijzingen en bracht zijn baas by de pet van den vermiste die aan den rechter IJsseloever lag. Ter plaatse gedregd werd het lyk spoedig gevonden. Te Oosterhout aan den Groenendijk brandde Woensdagmiddag het lorapeninngazyn van den koopman Spoor tot. den grond af. Een ezel kwam mede in de vlammen om. De oorzaak is waarschijnlijk onvoorzich tigheid der kinderen, terwijl moeder te bed lag. Dezer dagen is de opmerking gemaakt, dat de Amsterdamsche politie in gewone tijden oen gemakkelijk leventje zou hebben, als er geen rijwielen bestonden Dat hiervan iets aan is bewijst weer het Politierapport van Woensdag. Daarin lezen we achtereenvolgens Gestolen 1 rijwiel, staande voor een werk plaats aan den N.-Z. Voorburgwal. Gestolen 1 rijwiel, staande voor oen per ceel aan de Heerengracht. Aangehoaden 1 jongmeusch, verdacht van diefstal van een rijwiel. Aangehouden een persoon, verdacht van verduistering van een rjjwie). Aangehoaden 1 opgeschoten jongen ver dacht van medeplichtigheid aan diefstal van een rijwiel. Overgebracht een varensgezel, te Rotter dam aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aau verduistering van een rjjwiel. Dit zestal loopt over één enkelen dagl Aan boord van een in de haven te Zaan dam liggend stoomschip kregen twee sche pelingen twist, waarbij de een zyn tegen stander een kop haete thee in bet gelaat wierp. Na een voorloopige behandeling door een Zaandamschen geneesheer werd voor verdere verpleging opname in hel ziekenhuis noodzakelijk geacht. Men vreest dat de ge troffene het gezicht zal verliezen. De gemeenteraad van Weesp heeft giste ren het besluit genomen, dat, wanneer in de toekomst een der onderwijzeressen van een der openbare scholen in de gemeente in het huwelijk treedt, B. en W. daarin aanleiding behooren te vinden haar voor ontslag voor te dragen, ingaande 2 maanden na den len van de maand, waarin het huwelijk is vol trokken. Te Termunterzijl (Gr.) is Woensdag in den met water ge vulden spuiboezem van het wa terschap Oldambt een reebok gezien. Toen het dier bemerkte, dat het achtervolgd werd, wilde het vluchten, doch verdronk. De nieuwe zeehaven te Zaandam. De be richtgever van het „Hbl." schrijft: Aan de nieuwe zeehaven ten westen van de Bpoorijjn Amsterdam—Zaandam wordt reeds met kracht gearbeid. De oude spoorlijn ia reeds gedeeltelijk doorgegraven, ten einde de opening te vormen, waardoor de oude en nieuwe haven met elkaar in verbinding zul len komen. Ook aan de zijde van het Noord zeekanaal wordt een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. Om het terrein, waar de nieuwe haven zal komen, is men bezig een dyk te leggen. Een zeer sterke machine, die evenals een locomotief op rails loopt, gaat den polder in en schept, zooals een baggermolen dit te water doet, den grond van den IJpolder in drogen toestand op. De aldus afgegraven grond komt op een transport band, die dezen dyksgewyze op zy stort. Per dag wordt op deze wijze ongeveer 100 M. dyk verkregen. Voorts is men bezig aan het uitgraven en het maken van zandkistings voor den ringdijk. De duur van het werk wordt op ongeveer een jaar begroot. Oplichting van effecten. Na twee dagon onderzoek is het den inspectenr van politie te Purmerehd gelukt, den dader op te spo ren, die, als deftig heer gekleed, te Beem- ster, onder valscbe voorwendsels en listige kunstgrepen, dan aldaar wonenden landman C. D. heeft bewogen tot afgifte van eenige effecten. De aangehoudene, die ter beschikking is gesteld van de Haarlemsche justitie, is ge boren te Terwispel, vroeger wonende te Utrecht, en het laatst in de gemeente Op- steriand. Over de valscha munters meldt de Limb. Koer. nader uit Heerlen Voor eenige maaa- den werden alhier valsche geldstukken uit gegeven, en door de politie in beslag ge nomen. Destyds werd door deze een onder zoek ingesteld naar de herkomst van dit valscha geld, zonder resultaat. Verleden week echter, toen de politie een onderzoek instelde aangaande koppelarij, kreeg men van een der verdachte vrouwen aanwyzigin- gen, waar het valsche geld vandaan kwam en werd een Pool, zekere F., wonende in de Kolonie, Aangebonden met zijn vrouw. Daar men echter aiet genoeg bewyzen had, liet men beiden weer los. Alsdan werd weer een uitgebreid onderzoek ingesteld, en men kon bewyzen genoeg krjjgen om het echtpaar F. opnieuw gevangen te nemen, en oen huiszoeking te doeu. Bij deze huiszoeking werden in huis eenige valsche geldstukken gevonden. In het privaat werden nog gevon den valsche stukken van f 2.50, 2 mark stukken en 5 markstuken. Een medeplichtige van F. heeft de w\jk naar België genomen. Het echtpaar F. zal ter beschikking ge stold worden van den Officier van Justitie te Maastricht. Men seint nit Rotterdam In de Parklaan was gisterenavond een achttien-jarige kantoorbediende, A. C. ge naamd, zich zoo langdurig aan het oefenen in de athletieksport, dat hy plotseling be wusteloos neerviel. Naar het ziekenhuis ver voerd, bleek hy bjj aankomst overleden. De staking, Maandag 4 Juli onder jongens en karryders der melkfabriek Amsterdam uitgebroken, behoort thans weder tot de ge schiedenis. Niet minder dan 28 mannen en jongens, die er aan deelnamen zjjn ontsla gen, en vervangen door anderen. Gedurende eanige dagen hebben ze onder politie-geleide hnn werk gedaan, maar sinds gisteren ryden ze alleen door de stad. Na komen van alle kanten de ontslagénen weer naar de fabriek om te trachten weder geplaatst te worden, maar do directie moet weigeren hen weer aan te nemen. (Hbl.) Men leest in de Risico Bank, het orgaan der Centrale Werkgevers-Risicobank Dezer dagen ontvingen wy een beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, welk onze aandacht vestigde op een lacnne der Ongevallewet 1901, die slechts zeer zel den aan het licht zal treden, doch vermoe delijk herhaaldelijk aanleiding geeft tot on gemotiveerde „buitenkansjes". Bedoelde la cune schnilt in art. 25 der Ongevallenwet 1901. Volgens dit artikel heeft hij, die de begralenis van den door een ongeval gedoo- den arbeider heeft bekostigd, recht op ver goeding dier begrafeniskosten ten bedrage van een som, gelijk aan 30-maal het dagloon van den overledene. In de meeste gevalles worden deze be grafeniskosten betaald door één persoon, die dan de genoemde vergoeding van de Rijks verzekeringsbank in haar geheel ontvangt. Het is in dat geval niet noodig te onderzoe ken hoeveel de betrokkene voor de begra lenis heeft betaald, want hij krijgt toch al tijd 30-maal het dagloon vergoed. Zoodoende is er bijna nooit gelegenheid of aanleiding om na te gaan of de betrok kene te veel o! te weinig ontvangt. Io het onderhavige geval was de begrale nis echter bekostigd voor een deel doorliet gemeentebestnnr, voor een ander deel door den werkgever, Nu had ieder dezer dus recht op een deel der wettelijke vergoeding van 30 maal het dagloon des overledenen en wel in verhou ding der door hen betaalde bedragen. Er moest dns in dat geval worden onder zocht hoeveel ieder had betaald. En nn bleek nit dit onderzoek dat de ge meente 18 en de werkgever 6 galden had den bijgedragen. Daarop kregen de gemeente en de werkgever respectievelijk vergoed 18/24 en 6'24 van het bedrag van 30-maal het dagloon, of te wel... de gemeente f 33.431 2 en de werkgever i 11.141/2. Zoodat beiden een aardig baitenkanje had den! Dergelijke ongemotiveerde buitenkansjes zouden worden voorkomen, wanneer werd bepaald, dat vergoed worden de begrafenis kosten lot een maximum van 30-maal het dagloon van den overledene. kwamen ten slotte allen behouden aan boord van de sleepboot en werden de schikbreuke- lingen hier geland. De schoener drijft thans zinkende rond. Een sleepboot en hot transportvaartuig Coertzep zyn naar buiten gegaan om te trachten den schoener op te pikken, daar deze in drnk vaarwater drjjft. Het is evenwel zeer goed mogelijk, dat de schoener reeds is gezonken. Verscheidene bewoners van het YVillems- ivark te Amsterdam zaten Woensdag nog altijd in het water en in do misère want het stoomgemaal aan den Amstelvoenschen weg was aityd cog maar niet in urde en zoo blyft het grondwater staan, tot groot ongerief en schade van de benedenwoningen, waar het water, vermengd met rioolvocht, door de vloeren opwelt, Renteloose certif. f 6.80 Oblig. 2e Serie fr. 600 3 61% Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91»/1 Hypothee. Staatsl. 1892 6 94% Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 4l/t 95% Azie. Japan Obligaties 1899 4 95% Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek'Danken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pdbr. Sted Hypb, 'sGrav, 4% 100 Pandb. Otrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 98% Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 97'/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 100' Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99 Eerste Ned. Hypotheekbr/ef- bank 4 99'/4 Pandb, Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart- M aatschappijen Oqlig- L. Smit en Co. Sleep dienst 4% 100 Stoomvaart My. „Triton* Obl. 5 100 Premieleemngen Belgir. Stad Antwerpen 1887 2'/i 97% Diver ten. Laan v. Meerdervoort My. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig. 4 99', Alle nog voorhanden znllen van af heden tot veel verminderde prijzen werden opgeroimd. Predikbeurt bij de Remonstrantsobo Gereformeerde Gemeente alhier. /.ondag 24 Juli. Morgens 10'/, nor. Ds, H. VAN ASSENDELFT. De LUITENANT-KOLONEL GARNI ZOENSCOMMANDANT zal op 3 Augustus e.k. des middags te twaalf uur toZynen Bureele in het openbaar de levering' van steen kolen, cokes, turf, vuur makers en briquetten, benoodigd ton dienste van de militaire gebouwen en inrichtingen in het garnizoen Gouda gedurende het tydvak 1 October 1910 tot en met 30 September 1911. Nadere inlichtingen te verkrygon dos voormiddags tasschen 9 en 11 uur Bureel Luitenaut-Kwartiermee8ter. Daar de verpakking onzer KINA DRUP PELS De Vrij veelvuldig wordt nage bootst om Kinapraeparaten vau andore herkomst aan den man te brengen, wyzon wy er op dat roode doozen zonder don naam Mi. I II IIIY. doch met opschrift „Kinadkuituls", niet uit on*c fabriek afkomstig xijn. Men eischo daarom uitdrokkelijk Si I. Uil»,', num. Chim r.bmk, Du Bug ijn thans door nieuw gevonden toepassingen onze iu olieverf getchUderde Por tretten Peiutnre-Uognert*. Zjigevon kracht en diepte, die namakers niet kunnen hereiken. Men overtuige zich, geen imitatie voor de echte te ontvangen. öeïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften grati$ op aanvraag Boxtel. ff. BOGAHBIH Jt Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, by wien modellen te bezichtigen zyn. Aan de artillerieiurichtingen aan de Hem- brug /Zaandam) is gistermorgen bij het be werken van ontplofbfire stof in een afzon derlijk gebouwtje een flesch niteengesprongen met het gevolg, dat de werkman P. Geldof, te Zaandam, door een scherf zoodanig werd getroffen, dat hij kort daarna overleed. Een andere werkman H. Lock te Amsterdam bekwam zware brandwonden. Hy is dadelijk vervoerd naar het mil. hospitaal te Amster dam. Geldof is ongehuwd. Het Leger des Heils begint in de drie noordelijke provinciën een geheel nieuwen tak van arbeid. Door de Noorder-divisie is een groote tjalk van 160 ton aangekocht. Het schip is ver bouwd, zoodat er zich daarin niet alleen be vinden kajuiten, ter woning van de officieren, maar ook een vorgaderzaal voor 140 personen. Hot doel is om onder de schippers te evan- geliseeren, ir.aar eveneens om onder hen maatschappelyken arbeid te verrichten. In het bijzonder is het oog gericht op die schip perskinderen, die gewoonlijk van onderwijs verstoken zyn. Z\j zullen in het vaartuig onderwijs ont vangen: de meisjes in nuttige handwerken, den jongens wordt les gegeven in lezen, re kenen en schrijven. Het vaartuig zal eerst gaan naar de kana len in de venen der veaikoloniën. Politiehondon-concour8. Men meldt nit 's Gravenhage: Bij echt hondenweer krachtige storm uit het Westen en regen bij stroomen, zoodat men zich op de open vlakte ter' nauwernood op de been kon honden ving gisterochtend op Houtrnst het vierdaug- sclio Internationale Politiehonden-concours aan. Byna 50 honden staan ingeschreven. Er zyn er velen by, die in Hollandschen of Duitschen politiedienst reeds vaak door vernuft, moed en behendigheid goede dien sten bewezen en diploma's en prjjzen ver wierven op wedstrijden, tentoonstellingen enz. De bedoeling is iederen wedstryd-dag twaalf honden, elk gedurende 40 minuten te laten „werkeu". Dit „werken" is verdeeld in 3 afdeelingen, n.l. gehoorztfamheidsoefe- ningen, spenrdienst en veiligheidsdienst. De honden moeten o.a. vrjj volgen aan den voet 3 minuten afleggen; aangeboden of toege worpen voedsel weigeren een voorwerp ap- porteerenspringen hoogte- en breedte-sprong, voorwerpen opzoeken op minstens 100 M. afstand; voorwerker bewaken; revieren en aanblaffen; een of meer arrestanten opbren gen; zijn geleider verdedigeneen vlaobtend persoon stellen, enz. enz. Tal van medailles en geldprijzen zijn uit geloofd. Ook H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins der Nederlanden hebben door het beschikbaar stellen van groote zilveren me dailles van Hnnne belangstelling doen blijken. Meu seint uit Vlissingen aan bet „Vad.u: Gisterennacht heeft op de Noordzee een scheepsramp plaats gehad, welke gelakkig geen raenschenlevens heeft gekost. De Rus sische driemastschoener Cappelle, kapitein Krag, komende van Demerara, geladen met greenheart voor de naamlooze vennootschap bonthandel voorheen Alberts en Co. te Mid- delbnrg, werd gisternacht ongeveer 2 aar in de Wielingen aangevaren door de Belgische sleepboot-John Buil. De aanvaring had plaats ter hoogte van den boeg en was zoo hevig, dat de schoener water begon te maken. De kapitein van den schoener vond het daarna het beste het zinkende schip t$ ver iaten; de nit 9 man bestaande eqnipage en de NederlandBche zeeloods P. Van Saane, namen plaats in de jol. De sleepboot zou de schipbreukelingen overnemen, doch ongelnkkigerwyze sloeg de jol om en vielen de opvarendeq te water. Het duurde geraimeu tijd, eer men er in slagen mocht de drenkelingen te redden, waartoe van de sleepboot alle pogingen in het werk werden gesteld. Enkelen der drenkelingen lagen meer dan een half nor te water, doch GOUDA, 22 Joli 1910. Door de Goudsche Zweraclub zal op Zondag 28 Augustus een nationale zwemwedstrijd gehouden worden iu de stedelijke zwemin richting alhier. De griffier van den raad van beroep (on- gevallenverz.) te Dordrecht maakt bekend, dat wegenB het overlyder. van het lid-werk gever Adr. Vuyk, te Capelle aan den IJssel, van rechtswege als lid-werkgever is opge treden hot plantsv. lid W. I. D. van Rymo- nam, alhier, en dat in diens plaats door Ged. Staten van Zuid-Holland is benoemd de heer Cuin\ Schouten te Capelle aan den IJssel. („St.-Ct") Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Waddinxveen G. Van Dort Kroon, secretaris dier gemeente. Benoomd: 1 Juli. tot hulptelegrafist te Amsterdam, P. Steen (o.v.)tot hulptelefo nist te Rotterdam, E. J. Kojjzer (o.v.) en M. C. P. Hendrikx (o.v.); te Wormorveer, B. J. Nuijs (o.v.tot brievengaarder te Ze- venbergschenhoek, H. G. L. Snoeys 16 Jali. tot inspecteur der posterijen en telegrafie to Groningen, de directeur van hot post- en telegraafkantoor te IJmuiden, J. C. J. C. Wyffelmantot brievengaarder te Halsberg, J. J. R. van der Broeck te Oudelande, F. Smit I Aug. tot directenr van het telegraaf kantoor te Delft, de hoofdcommies dor tele grafie M. Hillen te 's-Gravonhage; tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Voorschoten, G. Baert, thans in gelijke be trekking te Tholen. Verplaatst: 1 Juli. de klerk der pos terijen en telegrafie 2e klasse E. C. Bendien (o. v.), van Huiasen naar Zeist. II Juli, de klerk der posteryen en telegra fie le klasse J. Wiarda, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Oosterbeek. 16 Joli. de hoofdcommies der telegrafie W. D. Nolting, van Nykerk naar Amsterdam de klerk der posterijen en telegrafie le klasse G. J. Brauers, van Gemert naar Rotterdam (telegraafkantoor)da telefonist G. Bos (o.v.), van Rotterdam naar Amsterdam de adsistent A. van Brandeuburg, van 's-Gravenhage naar Arnhem 1 Aug. de klerk der posterijen en telegra fie le klasse J. K. Amelsberg, van bet post kantoor .naar het büpost- en telegraafkan- tsor „Steentiistraat" te Groningen de hulp telegrafist J. Jonkman (o.v.), van Rotter dam naar Amsterdamde verplaatsing van den commies-titulair der posteryen en tele grafie G. A. M. Rutten, van Venray naar Valkenburg gaat in 16 October in plaats vaD 16 Juli. Eervol ontslagen op verzoek: 1 Juli. de telefonisten 8. E. de Leve (g. v.) te Rotterdam en R. T. Steenhuia (g. v.) te Amsterdamde hulptelegrafist P. J. J. M. de Rooij te 's Hertogenbeschde brieven gaarder te Zevenbergschenhoek H. L. Snooys 1 Ang. de hnlptelefonist 8. M. A. van Weemen van Noord (o. v.) te Leeuwarden. Eervol ontslagen; 80 Juni. de hulptelegrafist J. E. Broek te Rotterdam. Overleden: 8 Juli. de teekenaar C. A. W. Simons te 's Gravenhage (herstellingswerkplaats; 9 Juli. de brievengaarder te Vriescheloo, 8. J. Mellema. DONDERDAG 21 JULI. L.K. H.K Staat, eleentnqen. Nmderland. Oblig. Ned. Werk. Schold 2'/, 77'/, Poetooil. Oblig. Tabaksmono- polieleening (500-5000 Ir.) 4'/, 97'/.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2