SEIH OPRUIMING. ADVERTENTIES BINNENLAND. uJS I). SAMSOM. TJit de Fexs- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 394-8t03 taats-loterij. Posterijen en Telegrafie. Costumes, Mantels, Blousen, Hokken, Japonstoflen en Katoenen Italië. Op het eiland Sicilië heelt ook al een navolger van den .kapitein van Kopenick" zijn streken uitgehaald, ditmaal in de rol van commissaris van politie. In het stadje Kaïnacca, nabij Catania ge legen, verscheen nl. een in het zwart gekleed heer, die zich met een schrijven van den prefect, by een karabinierspost aandiende. Hij bad, zoo verklaarde bij kort en bondig, de geheime opdracht, bij verschillende groot grondbezitters een huiszoeking in te stellen. Daar de pseudo-commissaris van politie zich even ongenaakbaar en grol gedroeg als men dat van een echten politie-commissaris in Italië gewoon is, koesterde niemand van de karabinierB eenigen argwaan en werden den commissaris drie hunner en vier politieagenten meegegeven. Met dit escorte bezocht de pseudo-commis saris verscheiden buitenplaatsen, waar bij onder allerlei voorwendsels, den bewoners groote geldsommen wist af te persen. Toen bjj 's avonds eenige duizenden lires bijeen had, zond hy zyn escorte naar ltamacca terug, zeggende, dat hij daar den volgenden dag weer zou komen voor een nieuwe straf expeditie. Daarna liet hy een rijtuig inspan nen om naar Catania te ryden, ten einde daar, volgens zyn zeggen, den prefect ver slag van de zending te geven. Toen meneer de commissaris evenwel niet terugkwam, begon men te Ramacca argwaan te krygen, en zoo kwam men er eindelijk achter, dat men door een slimmen bedrieger by den nens. genomen was. O08TENRIJK-HONQARIJE. Uit Innsbruck wordt gemeld Van den Kleinglocknor is Dr. Kaupe uit Dortmund met zyn gids naar beneden gestort. Beiden zyn dood. Op de Tierserstraat by Bozen is oon rytuig naar beneden gestort. De koetsier is zwaar, twee reizigers zyn licht gewond. De paarden zyn dood. Engeland. Verschillende bladen weten te vertellen dat dr. Grippen en miss le Neve aan boord van de Monrose op lust van den kapitein zouden zyn gearresteerd en in verschillende hutten zouden worden bewaakt. Op Scotland- Yard is hiervan evenwel niets bekend. In tegendeel meent men daar, dat de arrestatie eerst door de Canadeesche politie zal plaats hebben, waarop deze, op de gebruikelijke wyze, de vluchtelingen aan Engeland zal uitleveren. In de potloodfabriek Hartmnth te Bnd- weis zyn groote belastingfraudes ontdekt, die zich over een tiental jaren uitstrekkon. De firma werd daarop tot een boete van een millioen kronen en tot nabetaling ver oordeeld. Na onderhandelingen door de firma met de regeeriug gevoerd is thans het bedrag der boete tot 360.000 gulden ver laagd. Van gooderbnnd wordt verzekerd, dat de berichten omtrent do voltooiing der voor bereiding eener tariefwet onjuist zjjn en bijgevolg ook de modedoolingen omtrent den inbond van nog in bewerking zijnde voor atellen, waarvan het tijdstip van indiening aan de Stateu-Qeneraal zeil» nog niet ia aan te geven. Blijkens door het Ministerie van Bnitenl. Zaken ontvangen mededeeling van den con sol to Port-Said, acht do Egyptische Regee- ring het noodzakelijk in verband met don bouw van eon nieuw spoorwegstation ter genoemder plaatse, de reeds in 1892 voor het gebruik gesloten begranlplaats in do nabij heid van bedoeld station gelegen tot een tnin in te richten en daarom de graven over te brengen naar bot nieuwe ver van de stad verwijderd kerkhui. Aangezien bet in de bedoeling der auto riteiten ligt, de overblijfselen in een en het zelfde graf op het nieuwe kerkhof te plaat sen, verzoekt de Minister van Buitenland- sche Zaken aan belanghebbenden hem to willen medodeeleo of bj) ben bezwaar daar tegen bestaat en of wellicht familieleden der overledenen een afzonderlijk gral verlangeu. De namen der op bovenbedoeld kerkhof begraven Nederlanders, alsmede do datnm waarop zij zjjn begraven zjjn als volgti 1879 20/9 Dirk Broens1879 6/12 Johan nes v. Maaren 1880 29/9 Antonia dB Bres- ser; 1881 24/9 öodfriod Van Osj 1882 13/4 Hortense Jnlie Helene Verloop; 1885 14/9 Johan Christiaan Jozef Stutter1887 22/4 Marie Theresa Teeuwen18889 21/7 Frits Bnnjes1891 27/11 Wilhelm Heisman1892 11/12 Dirk Langendjjk. De werkgevers en de Arbeidswet. .Het Hulsgezin" (R.-K.) driestart: de afzonderlijke groepen van werk gevers en de Kamers vau Koophandel uit de industrie streken heeft thans de Vereeni- ging van Nederlandscbe Werkgevers in een adres aan de Tweede Kamer de wijziging der Arbeidswet bestreden. Het zjjn dezelfde grieven en bezwaren, dezelfde argumenten en betoogen. 'tKan ook moeiiyk anders. Of men de groepen van patroons hoort, of de Kamers van Koophandel, of de mach tige werkgevers-organisatie, men verneemt telkens hetzelfde geluid, omdat liet dezelfde mond is die spreekt. Men had dan ook zeer goed met één adres kunnen volstaan. Wat ons in deze adressen het meest opvalt en tegenstaat, js het verzet tegen de ver- hooging van do leeftjjdgrens voor kinderen van 12 tot 13 jaar. Is hot krampachtig vasthouden aan den verkeerden toestand van gisteren om kinde ren al met hnn twaalfde jaar in de fabrie ken te trekken. Is de min juiste voorstelling alsof kinde ren met hun twaalfde jaar van school af moeten en dan in do fabriek zoo bést be zorgd zyn. Is bot argument feitelijk is het een aanklacht togen de fabrikanten zelf - - dat het gezin de verdiensten dier twaalfjarige stumpers niet kan missen. Laat de kinderen althans tot hun dertien de jaar de school bezoeken, kind blijven, van de vryheid genieten, in plaats van ze nog een jaar vroeger liefst elf uren der dag in do fabriek te doen doorbrengen. Gold het arbeid in de buitenlucht, op ak ker of veld, in tyden dat alle handen noo- dig zyn voor het overstelpende werk, we zouden niet op do dertien jaar staan, maar de fabriek komt tydig genoeg als ze mot het dertiende jaar op de kinderen beslag legt." Het drama te Lochem. De verdachte van deu oudermoord te Lochom, B., is, na Dinsdagavond uit het gemeeute-ziekenhnis naar het Huis van Be waring alhier te zyn overgebracht, gister ochtend vroeg por Staatsspoor naar Zutfen vervoerd om tor beschikking van het Parket aldaar te worden gesteld. De teraardebestelling der slachtoffers had Dinsdag te vyf uur onder ontzaglijke belang stelling te Lochem plaats. Door don heer Keyzer, onderwjjzor te Lochom, werd in hot sterfhuis een roerend woord gesproken. Aan het graf sprak do heer A. Vromen, uit Zut fen, die voorhoen te Lochem woonde. Deze herdacht de zeer vrome levenswijze van den vermoorde en herinnerde er aan, hoe Bach- rach op Grooten Verzoendag o. a. de gemeente in het gebed voorging. Hy eindigde zyn rede met een woord van troost on berusting in bot gebeurde. De broer van deu dader was niet in staat de plechtigheid by te wonen. Ook deze ver keerde in een zeer overspannen toestand, doch is thaus weder eenigszins tot rust ge- komeu. Do andere naaste familieleden der slachtoffers waren by do teraardebestelling aanwezig. Eerst werd bot stoffelijk overschot van do vrouw, daarna dat van den man ter aarde besteld. De voogdijkinderen uit Hilversum. By bet verhoor der getuigen werd door een der geestelijken de meedeeliug gedaan, dat de kinderen waren in hot Leo-gesticht te Borculoo. Toon, namens de moeder, daarheen de aanvraag om afgifte van de kinderen werd gericht, kwain van de direc tie van het Leo-gesticht nntwoord dat de kinderen zich daar niet bevonden. Nader onderzoek leidde toen tot de ont dekking, dat, toen in 1908 de ontzettings zaak aanbangig was, als voogden zich had- deu aangeboden bot St.-Gudula gesticht te Lochem en het St.-Aloysius-gesticht te Amsterdam. H Een brief, door mr. J. A. Levy aan die gestichten geschreven, om de kinderen aan de moeder terug te geven, bleef onbeant woord. Thans zal, ingevolge de wet de uitleve ring van de kinderen gerechtelijk afgedwon gen worden. Zwemmende ossen. Dinsdagmorgen werden per gierbrug te Nymegen aangevoerd drie ossen, komende van Bommel en bestemd om per stoomboot naar Rotterdam te worden getransporteerd. Nauwelijks hadden zy de gierbrug verlaten of een der dieren plaste door het water, dat op de lage kade staat, en liep daarin zoover, tot bet, geen grond meer voelende, in het rnime sop kwam, weldra door de beide anderen gevolgd. Nadat zy tot even voorby de spoorbrug waren voortgezwora- men, werden zy door eenige personen, die hen met een roeiboot waren gevolgd, naar de Lentscbe zjjde gedreven, waar zy in een weide, na wat van ban zwemtochtje te zyn bekomen, door den eigenaar werden opge- f) vangen. T jj Door de gemeente Lensden passeerden Dins- dagmiddag twee automobielen eigendom van k mevr. E. te Zeist jnist op bet oogenblik, toen 5 de gemeenteschool nitging. Een twaalfjarig meisje, dochterje van den heer Kolfschoten te Woudenberg, kwam by het oversteken van den weg onder het voorste voertuig met het nood- loting gevolg dat zy voor dood werd opgeno men. Hoewel de tweede automobiel onmiddel lijk naar Amersfoort reed om geneeskundige hulp, mocht deze niet meer baten. We verne men, dat de bestuurder geen schuld beeft aan dit ongeval. Gistermorgen vermiste de heer G., wonende op du Hobbemakade te Amsterdam, een yzeren geldkistje, bevattende f 100, welk leitje hy 's morgens nog onder zjjn bed had zien staan. Thans is gebleken, dat do ontvreemding door insluiping tydens afwezigheid van de bewo ners is geschied. Van den diefstal is aangifte gedaan aan het politiebureau. Van de daders is echter nog geen spoor gevonden. Men meldt nit VenloDinsdagmorgen wer den by den winkelier H. alhier, uit do win kellade twee portemonnaies ontvreemd, een met ongeveer 30 Mark en een met 50 Mark. I Het mocht de politie gelukken de dieven aan j te hondeneen was by zyn arrestatie ge- I zeten op een rywiel dat hy wegwierp om er i te voet van door te gaan. Het bleken twoe Dnitscbers te zyn, beide 17 jaar oud, n.l. zekere R. I. nit Oedt en W. K. nit Hagenbrnch by Siichteln. Het geld werd nog in hnn bezit gevonden. Dnar de laatste dagen horhaaldelyk dief- 9 stallen plaats hadden, o.a. Zaterdag nog van j tweo rijwielen, zullen deze twoe jeugdige va- I gebonden daar wol meer van weten en heeft de politie met deze arrestaties een goede vangst gedaan. Een familielid van Bouwmeester stelt de Tel. welwillend in -do gelegenheid nit een brief van den grooten acteur bot volgende over to nemen. Men zal in deze regelen de waro reden vindon, waarom bet Bouwmees ter, ondanks de gebleken belangstelling van het Indisch publiek, daar niet voor den wind gaat. „Het gaat bier crimineel; al viermaal heb ik moeten slniten. 16 dezer ga ik door do Preanger, om 1 .Juli op Batavia te spelen. Ik durf niet. Batavia is woer besmlt ver klaard, 25 k 30 menscben stierven per dag aan cholera; ik weet das niet wat te doen. Do kranten verzwygen 't, maar de ziekte heeft alleen te Semarang in 2 maanden 2400 menscben genomen; al de plaatsen, waar wat te verdienen valt, zjjn besmet; de schrik zit or in. Jammer, want ik heb anders veel succes, maar tegen zoo iets valt niet te vech ten. Ik kan niet meer doen dan als een beest werken om mjjn monschen te betalen. Ik zal God danken als ik op do boot zit. Juli Bata via Aagnstns Deli dan Soerabaje dan October jubileum mot „De rechte Ijjn" van Fabricius dan de binnenlanden en 27 October op de boot terug naar Holland en dan maar weer met frisschen moed. Ge zond ben ik golnkkig, en zoo sterk als al de Turken. Zal ik mjjn 50-jarig jubileum in Holland kunnen vieren op een waardige ma nier? Enfin, ik zal in Holland toch wel vrie- den hebben, die daarvoor zorgen." De Nationale Tentoonstelling voor Huis vlijt was nog niet geheel gereed toen zy werd geopend en daarom komen nog steeds meerdere zendingen aan, die ten zeerste de moeite van het bezichtigen waard zyn. De zending van de twee groote hnisvlytvereeni* gingen, nit Denemarken, welke op den ope ningsdag er nog niet was, is thans aange komen totaal omvat zy een paar duizend voorwerpen van grooten en kleinen aard, welke ieder voor zich spreken van de hooge trap van ontwikkeling, welke de hnisviytin Denemarken reeds heeft bereikt. Ook nit Schotland is alsnog een fraaie inzending gearriveerd. Deze, van veel klei ner omvang dan de Deensche, geeft een blik op het zeer verscheiden werk, dat de Scot tish Home Industry Association weet aan te moedigen en voortgang te doen vinden. De thans eveneens aangekomen Russische inzending, welke door bemiddeling van den Rnssischen vice-consul te Rotterdam, den heer de Peterson, werd verkregen en nogal tamelijk uitgebreid is geeft een ruim over zicht over het vele, dat door de Russische boeren wordt bewerkt en over den hoogen graad van ontwikkeling, die daarbij reeds door hen is bereikt. By een tnrnfeest dat Dinsdag te Bocholt plaats had, kreeg de 20-jarige F. H. by het kogel werpen een yzeren kogel van 20 pond op het hoofd. De jongen werd zwaar gewond en kreeg een hersenschudding. In de Maashaven te Rotterdam kwam bet binnenkomend stoomschip „Rossland", gela- den met graan, komende nit Windas in aan varing met bet lichterschip „Koroblome", zijnde de bnitenste van een groep lichters! Behalve dat verschillende lichters bescha digd werdeD, werd de „Kornblnme" tegen het gemeentelijk zwembad aangedrukt, dat mede ernstige schade bekwam. Bovendien voer de „Russland" tegen het daar liggend rijnschip „Wilhelm II", dat de vorige week doorbrak en thans opnieuw beschadigd werd. Reeds tamelyk Iaat leefde Dinsdagavond de drukte in de Kal verstraat te Amsterdam, die reeds aan het la wen was, plotseling weder op, en groeide in een minimam van tyd aan tot een waren volksoploop. Het mid delpunt biervan waren eenige „heeren",die, waar zy ook gingen of bleven staan, liet gezelschap niet kwyt konden raken van eenige politieagenten. Het Amsterdamsche publiek, dat daar zoo langzamerhand op gedresseerd is geraakt, begreep aanstonds inot kwartjesvinders te doen te hebben, wien de politie de uitoefe ning van hnn bedryf niet te gemakkelijk wilde maken. Natuurlijk was er overvloodige belangstel ling, totdat de vervolgden in den Nes ban achtervolgers kwijtraakten, dank zy een paar wielrijders, vermoedelijk vrienden in den nood, die pogingen deden om hnn fietsen aan hen te geven om zoo gemakkelyk te kuunen ontkomen. Do fietsers werden opgebracht omdat zy in een richting reden, waarin liet in den Nes niet geoorloofd is, en de kwart jesvinders geraakten in den volksoploop zoek. Mr. P. J. Troelstra en de heer W. H. Vliegen zyn, naar Avp. thans meldt, benoemd resp. tot voorzitter en secretaris van de Nederlandscbe delegatie voor het Socialistisch Congres te Kopenhagen. Twee Amsterdamsche knapen stonden in do nabijheid van Maiden op do veeren van een anto een bunner sloeg van zijn gevaar lijke plaats, zonder dat de bestuurder van hot voertuig zulks merkte. Door den stoker van de passeerendo stoomtram werd lig be wusteloos langs den weg gevonden en naar Maiden fervoerd, waar lig bij een geneesheer werd binnengebracht. Zyn toestand is zeer ernstig. Op haar thuisreis naar Java heeft de „Tji- kini" van de Java-China-Japan lyn, een 400- tal Chineescho koelies mee moeten nemen voor Ned.-Indië. Het was een ramoerig zoodje, vertelt het „Hoer. Nbld.", en de scheeps-officieren hadden de handen vol om ze in bod wang te honden. De kerels dachten hensch, dat ze aan boord de wet konden stellen. Met z'n vierhoc ierden afstammoliugen van Macao'sche piraten en Formosaansche menschoneters, voelden ze zich tegenover het handjevol Europeanen geweldig do baas. Han beleedigende en aittartende bonding was ten leste niet meer te slikken, en ééB der officieren, die reeds ettelijke dagen Job's geduld had geoefend, kon zich eindolyk niet meer bedwingen en diende ééu van het schuim znlk een slag toe, dat de man tegen het dek sloeg. Toen was het, alsof de hel losgebroken was; een gekrysch van stemmen, schril gevloek in 't vreemde koeterwaalsch dier kerels vloog de lacht in, vnisten werden dreigend opgestoken. Eerst langzaam, doch allengs sneller kwamen die 400 opgewonden duivels van het voordek aangeloopen, totdat zy eindelijk met een rash naar bet achterdek toeholden. Daar stnitten ze echter op de bajonetten en de dreigend op hen gerichte geweerloopen van een 10 tal mariniers van een repatrieerend ge deelte van de Pekingsche gozantschapswacht, die-- toevallig met de „Tjikini" de thuisreis naar Batavia hadden aanvaard. Deze hadden toen 't opstootje vóór op het schip aanving, in alleryl naar hnn wapens ge grepen en zich en garde opgesteld. De onverwachte aanblik dier geweren scheen wfet boeventnig zoo te intiuiiteeren, dat ze hnn rush staakten en de commandant daardoor gelegenheid kreeg, ze door den Chi- neescben tolk te kunnen toespreken en tot bedaren te brengen. Gedwee lieten ze zich naar het voordek voeren. Zoodat het incident ten slotte kalm is afgeloopen. Een candidatenlyst zoek. De „Njjkerkscbe Ct." schrijft: Een diefstal, zooals misschien nog nooit plaats vond, ia hier waarschijnlijk gepleegd, of wel, er is hier een voorwerp verloren goraakt, dat nooit te voren onder de verloren voorwer pen werd aangetroffen. Er is dan, gestolen of verloren een candidatenlyst. De man, die zich voor de candidatnnr van den heer R. Nieboer zooveel moeite had ge geven en met prjjzenswaardigen jj ver het by de wet vereischte aantal namen van kiesgerech tigden had bijeengegaard, bewaarde de lijst, die al dagen te voren in gereedheid was ge bracht en die men al Teel te vroeg op de secre- arie had willen inleveren, met groote zorg vuldigheid, in een afgedankt koffiezakje ge wikkeld, in een tafellade. Op den dag voor de inlevering der lysten is bet kostbaar document verdwenen. Alle po gingen om het verloren schaap terug te vinden bleven zonder resultaat, zoodat van een inle vering der candidatenlyst op het Gemeente huis geen sprake kon zyn. Toen Dinsdagavond het rytnig van mr. Cappeyne v. d. Copello aan'het station Nieu- werslnis wachtte, geraaktte het paard met zyn voorpoot in het tuig verward, waardoor bet begon te stygeren en met bet rytnig in het Merwedekanaal terecht kwam. De inzittenden kw&men met den schrik vry, de koetsier haalde een nat pak. Het rytnig werd ernstig beschadigd. (Tel.) GOUDA, 28 Juli 1910. In de gisteravond gebonden vergadering van de Commissie voor Openbare Feesten werd een voorloopig programma opgemaakt van de feestelijkheden op 31 Augustas a. s. Deze znllen waarschyolyk bestaan in Koraalranziek van den toren, Carillon, Ommegang van een of meer muziekkorpsen, Ringrydery, Volksspelen, Uitvoering van langstokken in de muziektent aan het Hont- mansplantsoen, Middag- en Avondconcert op Markt, Orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk, Licbtstoet en Vaurwerk. Snb-commissiën werden benoemd ma ge noemde feestelijklieden voor te bereid^ De collecte is nog niet geheel afgeloopen. Door de politie alhier is een deserteur aangeboaden en aan de militaire overheid overgeleverd. Gisteren slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen de heer W. F. J. van der Meer, leerling vau den heer dr. le Grom alhier. Woensdagavond ongevoer half elf viel van een voorbijvarend schoitje een der opvarenden in de Torfsingelgracht, ter hoogte van de aanlegplaats der stoorabooten. Op het angst- geschrei schoot een vronw van een daar liggend tjalkschip toe, die den dreukeling een dweilstok toereikte, waaraan hy zich wist vast te honden, tot de kapitein R. Lara- merts van do motor „Christina" van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek zich in alleryl met een boot naar den drenkeling had begeven en het gelnk had hem nog juist bytyds te redden. Het had niet lang moer moeten duren. Het late nnr in den avond was trou wens oorzaak dat een en ander zoo lang dnarde, daar de meeste menscben reeds naar bed waren. Het programma voor de 6e Orgelbespeling op Dinsdag 2 Angastns a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder zal bevatten werken van Bach, Mo zart, Klnghardt (Aria uit „die Zerstörnng Jerusalems"), Vieuxtemps, Saint-Saens en m.a. Bovendien zal worden uitgevoerd het „Wilhelmus" van Marnix van St. Aldegonde en „Gelukkig Vaderland" nit de Gedenck- Clanck van Adr. Valerias, en het bijzonder mooie lied van F. van Dnyse „'t Geuzen vendel op den thnismarscb", terwyi het pro gramma wordt besloten naet de Finale nit de A-dnr Sonate over het „Wien N.bl." van G. A. Ritter. Door de rechtbank te Rotterdam is geho mologeerd het accoord ad 20 pet., door E. H. Rientjes, winkelier, Kleiweg 83 te Gouda en bandelende onder den firma-naam C. A. Berkel aangeboden. Gisteren slaagde to Leiden voor het eind examen H. B. S. m. 5 j. c.Estella A. van Aalst, Adrienne H. G. Gabry, W. F. v. Beek, J. Bos, J. Hey en W. W. Slingerland te Gouda. Door de Rechtbank te Rotterdam is gis teren het faillissement uitgesproken van M. vto Dyk, koopman in meubelen, Korte Groe- nendaal 14 alhiercurator mr. M. M. Schim nu der Loeft Dinsdagmiddag vervoegde zich een bede laar in den winkel van den manofactorier J. v. d. K. te Reenwyk, en vroeg de dienst bode, die voorkwam, om een oud hemd. Terwyl de dienstbode zich even verwijderde en den bedelaar alleen in den winkel ach terliet, nam deze de gelegenheid waar om een flanellen sporthemd nit de uitstalkast weg te nemen en onder zyn jas te stoppen. Het 13-jarig meisje van C. Bontebal bemerkte dit en waarschuwde J. v. d. K. De politie werd er mee in kennis gesteld, aan wie bet mocht gelukken den bedelaar te achterbalen. Het sporthemd werd nog op hem bevonden. Onder hevig verzet wdrd hy gearreateerd, waarbij hy de politie aan oog en nens bloe dend verwondde met een stok. Dinsdagmiddag is bet 11-jnrig dochtertje van den werkman Matthnis Mndde te Lek- kerkerk, achter de onderlyke woning in een diepe wetering geraakt. Op 't hulpgeroep van een der haren, die het ongeval nit de verte bemerkte, ijlde de vader de woning nit en had deze bet gelnk met bebnlp van een hooi- hark zjjn kind dat reeds zinkende was van een anders wissen dood te redden. Wy lezen in de Leeuwarder Courant van Woensdag 20 Jali j.l. Zyn wy wèl ingelicht dan is het dit jaar reeds de elfde maal, dat gèdnrende de Leeawarder kermis het specialiteiten-gezei- i schap onder directie van den heer Vleugels de zaal der Harmonie bespeelt. Elf jaar achtereen met telkens nieuwe nummers de aandacht te boeien $n ieder jaar te kannen voldoen aan de steeds booger gestelde eischen der tronwe bezoekers bet is in derdaad geen kleinigheid. En wanneer wy dan zooals zulks gisteren het geval was omstreeks middernacht een opgetogen menigte het gebonw der Harmonie zien ver laten en wy hooren overal uitroepen als „Wat was het mooiWat 'n prachtige num mers! Zoo iets hebben we nog nóóit ge zien!" dan wii bet ons wel voorkomende dat deze vox populi den heer Vleugels meer waard is dan de beste recensie. En inderdaadde heer Vlengels beeft ons dit jaar op een uitgelezen programma ver gast, zoowel wat de nummers elk afzonder lijk aangaat als wat betreft de nfwicseling en keaze der verschillonde nouveauté'»de attracties, welke in wereldsteden het sncces- nnmmer vormden, worden ons hier in vollen omvang vërtoond. Hoe moeiiyk, het ook is by dergelijke eerste klas-nummers onderscheid te maken in belangrijkheid, zoo meenen wy toch niet de andere artiesten te kort te doen, wanneer wy in de eerste plaats de aandacht vragen voor de praestaties van Frau Lina Marrdor. Dit nnmmer, op het programma aangekondigd als „sensationeel sportact met paard, St. Bernard, fox terrier en politiebonden" is in een woord brillantStel n voor op het met donkerbruine draperieën behangen tooneel te zien verschijnen oen prachtige, met verguld tnig ombangeu schimmel, bereden door een amazone in blinkend malienkolder, bet laag hangende rijkleed met gouden loovertjos be zaaid. bet hoofd getooid met schitterende pauwenpronk over de in statige lokken néér- vallende poeder-prnik. Zóó, wit en blinkend in het felle gestraal der electrische reflec torlampen rydt zy het tooneel op'n oogen blik van overweldigende verrassing en ter wijl onze oogen zich nanwelyks verzadigen kannen aan het schitterend schouwspel, voert Lina Marrder, steeds te paard blijvende, correct en met bijzondere gratie tal van pracht-proeven van dressuur en rijkunst nit en het nobele genoegen: te aanschonwen het trotsch en gracelyk bewegen van net op de maat der zachte muziek dansende en hoog- stappende paard, wordt nog vermeerderd door de lichteffecten, welke bereikt worden door op dit bekoorlijke geheel telkens afwis selende kleuren en tinten te werpen. Aan deze hippische praestaties heeft Fran Marrder een alleraardigste afwisseling ver bonden door tegelijk een vyftal zware St. Bernardsbonden ten tooneele te voeren, die de bewegingen van der. schimmel op schoone wyze begeleiden; kalm en met groote zeker heid worden de „kunsten" uitgevoerd en ter- wyl twee fox-terriers hnn spriMknnstjes ver- toonen zorgen de politiehonden voor de nota gaie. En onderwyi vergast de bekwame schoolrydster ons op al maar schoonere dressnnr: het veranderen van galop, een Spaausche dans etc., tot bet geheel bekroond wordt door een duizelingwekkende serpen- tioedans te paard. De voorstelling der vyf Lilliputtersdrie dames en twee beeren, tnsschen twintig en dertig jaar ond en niet grooter dan kinderen van drie k vier jaar, werd eveneens met groote belangstelling gevolgdhet hooge zangstemmetje van Prinses Kolibri, die zich later ook als een volleerde danseres deed kennen, het athletische werken van Martha Mickla, het goochelen van den heer Gondini, het bal-loopen van Madll# Johanna en het worstelen der heeren Gondini en Kriiger het was alles even interessant als vermake- lyk en de dwerg-menscbjes waren wat in bnn nopjes met het harteiyke en langdnrige applans. Voor egnilibristische kanstverrichten zorg den The Harrys en The Paxtonsschoon wy Diet onverdeelde bewonderaars zyn vander- gelyke krachttoeren en de sensatie dezer sprongen en buitelingen soms wel wat mach tig is, zoo willen wy toch niet achterbiyven onze balde voor zooveel spierontwikkeling, geoefendheid en behendigheid te voegen by de haast aan een ovatie gelyke toe juichingen der toeschouwers, die ook de enorme toeren, welke La Amara en Karini met hunne krachtig ontwikkelde mond- en balespieren verrichten, met bewondering volgden. Ving en vlot werd het programma dat met een „Holde aan Leenwarden-marsch" van den kapelmeester den beer A. Blokland geopend werd afgewerkt, een programma, wy herhalen het, waarmede de heer Vleu gels niet alleen zyn onden roem gehandhaafd heeft, maar ongetwyfeld nienwe triomfen zal vieren. De Friesche Conrant van 17 dezer schryft Vliegmachines zyn tegenwoordig aan de orde van den dag; dat men evenwel nog niet van het beheerschen der lacht kan spreken, bewyzen de vele dooden, die In de laatste weken by het beoefenen van den vliegsport gevallen zyn. Aangenaam is het daarom te vliegen op een gevaarlooze en amusante ma nier en dan zon ik willen aauradeu, wilt gy per sé vliegen, vlieg dan naar Vleugels in de Harmonie. Trouwens alle jaren vliegen de menscben in do Kermis naar de Harmonie en zoo zal 't dit jaar ook wel weer zyn, af gaande op het tableau de la tronpe. Een van de mooiste en aantrekkelykste nummers man keert ook ditmaal niet en wel Signoru Mar- chérita'8 fantastische electrische wondertnin, waarin door meer dan 10.000 gloeilampjes de meest verrassende lichteffecten worden te yoorechyn geroepen. Een origioneel nnmmer vormen de Strassbnrger Lilliputters in hnn zingen, dansen en gymnastiseeren. De heer Dumas, wiens leuke liedjes ons van verleden jaar nog ia de ooren klieken, zal medewerken met een geheel nieuw repertoire en als We daarby nog voegen Mej. Louise Flenron als een der beste voordraebt-soubrettes die wy hier in langen tyd hebbeu gehad, dan is dankt my het Nedcrlandsch element zeer ge lukkig in het internationale ensemble ver tegenwoordigd. Op het gebied der gymnastiek ou acrobatiek vermelden wy nog do 4 Paxtons en tlnh Harrey's. Enfin, ieder weet, dat hy by VLEUGELS iets goeds te zien kr(jgt, dos zullen we mnnr niet meer namen noemen, ofschoon bet programma nog genoeg mooie nummers bevat. t M A tt K T tt hl tt 1 C T K h. Gouda. 28 Juli 1910. CRANEN Vast met vorige prijzen. Tarwe: £eeuwsche 10.50 a 11.—. mindere dito 9,7s a 10.25. Afwijkende 7.75 A 8 75- bolder d Rogge Zeeuwsche 625 a 6 50. Polder 5.25 a 5.50 lluitenlandschc per 70 kilo 4.75 5.25 Gerst: Winter 4.25 a 4.50. Zomer a a Chevalie? 6.— a 6.50 Buitenl. voergerst per 65 kilo 4.a 4.25. Haver per hectoliter 4 25 a 4 50. Per 100 kilo 7-5° a 8.50. HennepzaadBuiteulandsche per 50 Kilo 7.50 a J 7.75 Kanariezaad 10.— a 10.75. Karwijzaad per 50 Kilo a Koolzaad d per Hectoliter. Erwten Kookerwten d Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo 6.25 a 6 50. Booncn bruine Boonen, a Witte boonen a Paarden boonen 6.50 Ó.75. Duiven boonen 9.25 a 9 75. Mais per 100 Kilo Amorikaansche Mixed 675a/ 7.25. Kleine ronde 7.75 a 8. Veemarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel vlug, prijzen staande. Vette varkens, weinig aanvoer, handel vlug, 25 i 28' 8 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel matig, 23 a 24 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanroer, handel vrijwel, f 1.15 a a.per week. Vette Schapen, redel. aanvoer, handel matig, .5 i 37.—, Lammeren, geen aanvoer, handel en Nuchtere Jtalveren, red. aanvoer, handel vlug 13 4 16.—. Graskalveren eenige aanvoer, handel Fokkalveren 14 a 24. Kaas, aangevoerd 102 partijen, handel vlug. ie kwal. 30.— a 32.50, 2de kwal. 27 d 29.—. Zwaardere 30 a 33.50. Noordhollandache a Boter 1497 stukken van '/jKG. Handel vlug. Goeboter 1.40 a 1 50. Weiboter 1.30 a 1.30. le Klasse. Trekking van Donderdag28 Jali. Prjjzen van f 20 53 3869 7458 9983 12703 14987 17675 290 74 7621 10048 12858 15607 17912 624 91 7829 10179 13609 10 18092 709 4216 83 10207 81 15735 18297 895 37 7950 10775 13842 16002 18541 1341 4824 8001 11214 13963 16112 63 1586 4913 8204 40 99 93 18904 2378 5428 8584 11521 14060 16337 19393 2684 2882 5740 8625 27 58 71 194Ö1 6546 8941 91 14255 16455 19718 93 62 9177 11650 67 19802 3030 6737 9466 11885 17087 19923 3110 3589 3689 6861 9539 12328 71 17130 46 7372 7436 9946 12446 96 17614 20075 Benoemd: 16 Jali. tot brievengaarder te Achtmaal, F. O. van Bedafj 1 Aug. tot directenr van het postkantoor te Princenhage, de commies der posteryen le klasse L. Engels te Leeuwardentot brievengaarder te Oldeberkoop, H. Prop te Overdinkel, A. J. Konyzer. 16 Aog. tot directeur van bet postkantoor te Sommel8dyk, de commies-titnlair der pos terijen en telegrafie G. J. E. Meyer te Ond- Beierland. Bevorderd: 1 Aug. tot hoofdcommies der posteryen, de commiezen le klasse A. J. E. Woaters, J. W. van Ryn; 16 Aug. tot commies der posteryen le klasse, do com miezen 2e klasse K. van Ham en J. Smit. Verplaatst: 1 Juli, de klerk der posteryen en telegrafie le klasse L. F. van der Schaaf, van Deventer (telegraafkantoor) naar Olst. 16 Jali. De adspirant-commies der pos teryen en telegrafie H. van dor Linden, van bet telegraafkantoor naar het postkantoor te Rotterdam. de klerken der posteryen en telegrafie 2de klasse E. S. van Borrendam (0. v.) van liet bypost- en telegraafkantoor „Concordia* naar het telegraafkantoor te Rotterdam en H. J. Vlogtman, va'n het telegraafkantoor naar het bypost- en telegraafkantoor „van der Helst- straat* te Amsterdam de hulptelegrafisten A. R. Hofenk, van Nymegen naar Arnhem en A. Klinkenberg, van Amsterdam naar Nijmegen. 17 Juli. de klerk der posteryen en tele grafie 2de klasse M. P. van der Kloot (o.v.), van Lekkerkerk naar Beverwijk 1. Aug. de klerk der posteryen 4e klasse B. Verhey, van Sloterdyk naar Amsterdam (telegraafkantoor); de conducteur der brie venmalen' 2de klasse J. M. Driedonks, van Antwerpen (spoorwegpostkantoor uo. 2) naar Venlo (spoorwegpostkantoor no. 4) de verplaatsing van den adspirant-commies der posteryen en telegralio P. J. Droogendyk, van het telegraafkantoor naar het postkan toor te Rotterdam, zal ingaan 10 Jali in plaats van 1 October en van den klerk dor posterijen en telegraflo 2de klasse A. A. N. Paché, van Velson naar Amsterdam (tele graafkantoor), 16 Angnstus in plaats van 1 October. Eervol ontslagen op verzoek: 1 Aug. de brievengaarder te Oldeberkoop, K. K Prop; 1 Dec. de directeur van het telegraafkan toor to Utrecht, C; P. Treffers. Ontslagen: 6 Juli. de brievengaarder te Ouderkerk aan den Amstel, H. van dor Velden. Alle nog voorbanden1 zullen van af hedon tot veol verminderde prijzen worden opgeruimd. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 29 Jali. Theodora, ouders J. van Vliet en A. Labey. 27. Maria, ouders A. Degenkamp en J. A. Vlasman. Ltfntjo en Aaltje (tweel.), ouders C. B. Hoogeveon en W. Molenaar. Petras Johannes, ouders H. A. J. Bron en G. van Leest. Tennis, onders C. J. P. van Veen en S. Boere. Johanna, onders A. J. v, Werkbooven en M. C. A. Tarainian. GEHUWD: 27 Jali. T. A. Donk en J. C. de Jong. J. N. de Vos en E. C. Lagthart. W. v. d. Valk en J. Wannet. - C. S. Voorderbaak en J. M. Has. Koouwljk. GEBORENJohannes, ouders C. Baar» en J. van der Weyden. Jannetje Wilbel- mina, onders B. van Dyk en J. Stouthart. Andrystje, oaders A. do .Tong en A. van Harskamp. - Wilhelmina Johanna, onders J. N. de Goey en W. M Streng. Johannes Cornelia, onders G. W. Nobel en A. van Vliet. OVERLEDEN: M. de Jong, 3 m. GEHUWD: W. de Hoog 00 J. Verweij. Bü Tonnis van de Arrondkaementa-Kecbt- bank to Rotterdam dd. 27 Joli 1940 ia MAK1NHS VAN DIJK, koopman in monbe- len wonenda tc Gouda, verklaard In Htant van benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. M. POLAK tot Recbter-Commiaaaria en van den onder- geteekende tot nnrator. De Curator Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Honda, 28 Joli 1910. I

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2