1 ging. >et !if\ WILDZANG. fméo. laar Mcmws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11322. Maandag 8 Augustus 1910. 49ste Jaargang. I flu Verspreide Berichten. JHINALE I Buitenlandsch Overzicht. 1 FEUILLETON. k van uwer. SCHOUW HITS, ¥EG 48. jdag am. liking- iddag ühelos. orlwachler. E BEHL1J1 i i i 1 5 Circulaires gbaar aan ons mstreken by de Telefoon No. M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. weinig nauw nemen met de consequentie zyner theorieën, dat hij ter wille van de stemmen der blanken van den Raad, beloofde, dat de unionisten gedurende de zitting van het eerste Unie-parlement de quaestie der uitbreiding van het kiesrecht voor de ge kleurde bevolking van Kaapstad niet te berde zullen brengen. lNT. ien modellen te Comedie JONG. G. DE IALEN. Utrecht, jk; ■el Wz. 31. an Inrichtingen jzonder te letten EBT’, ihakkon CCESS" I). OVER Slooten, Wateren en Riolen. smeten werk) éepryzen. OMA. •ectie ET FIL8. ien toepassingen Merde K*or» lerto. Zy geven cers niet kunnen h, geen imitatie n. en aantal onge- tig op aanvraag IIS A Co. j volgende (Naar het Engelsch.) reiniging. ondergenestelde e reiniging. mg 40 ct., t. ners. ion. GOl lkSCIIE LIK KIM' 0). )NDAG AG v Pracht- BÜRGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gelet op de artt. 179—188 der Algemeene, Politie-Verordening voor deze Gemeente, Brengen ter kennis van de eigenaren en bruikers van de „niet” aan de Gemeente toebehoorende, binnen de bebouwde kom gelegen Slooten, Wateren en Riolen, dat op Maandag den 22 Augustus 1910 eene „Schouw” over die wateren enz. zal worden gedreven. Belanghebbenden worden herinnerd aan hunne verplichting om te zorgen dat hunne Slooten of Wateren voldoen aan de afme tingen, genoemd in art. 184 der bovenbe doelde Verordening en behoorlijk zyn opge sloot, zoodat geene boomstammen over tak ken in het water hangen en dat die Slooten, Wateren of Riolen gezuiverd zijn van „vast of drijvend vuil”» welke de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of stankverwekkende uitdampingen kunnen veroorzaken. Onverminderd de straf op de overtreding gesteld, zyn de eigenaren of gebruikers ver plicht de geconstateerde gebreken binnen 8 dagen te herstellen. De Naschouw zal plaats hebben op Maandag den 29 Augustus 1910. GOUDA, den 6 Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders van Gouda, H. J. NEDERH0RST, l.-B. De Secretaris, BROUWER. met het op den partijdag te Neurenberg ge vallen besluit. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten by den partydag op intrek king van het Neurenberger besluit aan te dringen. Hieruit blijkt dus zonneklaar, dat ondanks bet geschrijf van de groote partybladen de Badensche sociaal-democraten met slechts geringe uitzondering volkomen het revisio nistische standpunt zyn toegedaan. Verleden week Dinsdag werd een schip op de helling gebracht op de Govan werf, by Glasgow, tot bet ondergaan van belang rijke herstellingen. Donderdag d. a. v., toen het schip geheel onttakeld op de helling lag, besloten de arbeiders plotseling het werk te staken, indien niet aan bepaalde eischen, die zy stelden, werd voldaan. Deze staking ver- rastd de werkgevers ten zeerste, daar er te voren geen sprake van ontevredenheid onder de arbeiders was geweest en by overeenkomst tusschen den bond van werkgevers en negen tien van de voornaamste by den scheepsbouw betrokken werklieden-vereenigingen was be paald, dat het werk niet zou worden ge staakt, zoolang niet over een quaestie in geschil uitvoerige beraadslagingen hadden plaats gehad. Eene kennisgeving aan de beide betrokken werkliedenverenigingen, die der ketelmakers en scheepstimmerlieden, werd beantwoord met de mecledeeling, dat den stakers was aangezegd bet werk te hervatten. De lieden bleven echter toch van het werk weg, waarop Woensdag in eene vergadering van het uit voerend comité van den bond van werkge vers werd besloten tot uitsluiting van de leden der beide betrokken vereenigingen met ingang van den 13en dezer, ten ware de lieden zich alsnog den volgenden dag, d. i. Donderdag, op het werk aanmeldden. Volgens de laatste berichten zou er nog hoop zyn, dat in eene vergadering, die dien middag door de arbeiders zou worden ge houden, besloten is zich weder aan het werk te begeven, waartoe overigens reeds door vele stakers eigener beweging werd overge gaan. Op een te Lahr gehouden vergadering, waar de sociaal-democratische afgevaardigde Monscb, die met de afgevaardigden Geck en Storkinger de zittingzaal der Tweede Kamer verliet toen de begrooting in stemming kwam, zyn standpunt verdedigde, is gebleken dat de Badensche sociaal-democraten in groote meerderheid deze onverzoenlyke houding af keuren. Monsch werd door zyn kiezers in den steek gelaten, want met een overwegende meerderheid werd, na een pleidooi van dr. Frank uit Mannheim een motie aangenomen, waarin goedkeuring werd uitgesproken over de houding van die leden der soc.-dem. frac tie, die voor het budget stemden. De leider van de minderheid en ook dat verdient de aandacht verklaarde uitdrukkelijk dat hy zaketyjk de goedkeuring xler begrooting niet afkeurde, maar alleen daarom niet met de fractie kon meegaan omdat nu eenmaal de goedkeuring der begrooting in strijd was tante tot een breuk gekomen ware/ „Dan kunt ge uw gevoelens den vryen loop laten, want daarover bestaat geen twij fel meer. Ik heb overigens tot dusver nooit kunnen vermoeden, dat vrouwen zulke uit stekende redenaars kunnen zijn. Als Glad stone mrs. Bethune vandaag over bet onder werp „De weduwe lady Rylton" had kunnen hooren spreken, zou hy baar onmiddellyk een plaats in het kabinet aangeboden hebben, en wy zouden binnen vier en twintig uur Home Rule voor Ierland hebben, zeg ik u.“ „Maar wat moet Marian nu beginnen vroeg Margaretha, wier medelijdend hart voor alle verongelijkten bloedde, ongerust. „Zy is verloofd met een Rus, die geld als water heeft. Dat is trouwens ook het ver standigste, wat zij doen kon, en het is alleen maar jammer, dat haar dit nu eerst is inge vallen/ Mr. Gower had de laatste woorden zeer haastig uitgesproken, want de deur werd geopend en Margaretha stond op om haar nieuwe gast, mrs. Chichester, gekleed in een nieuw appelgroen voorjaarskostuum te be groeten. „Een nieuwtjeEen nieuwtje riep deze met schitterend# oogen uit, terwijl ZÖ met een baar anders vreemde gemakkelijkheid en bevalligheid in den kring der aanwezigen trad. „Jack komt de volgende maand thuis 1“ Zf| keek zegevierend om zich heen. Frankrijk. Gisteren is in de Sorbonne te Parys het tweede internationaal congres voor lager onderwijs geopend. Nederland is op dat congres vertegenwoordigd. Voor een woning in Levallois-Perret, een voorstad in bet noordwesten van Parjjs, is ’s nachts een bom ontploft. Het huis wordt bewoond door een beambte van de aangren zende fabriek Clement en een agent van de geheime politie, met hun gezinnen. Slechts de echtgenoote van den eerste was thuis, de politieambtenaar Frisch was met zyn vrouw afwezig. Hoewel groote materieele schade werd aangericht, vallen er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een tweede bom, welke nabij de deur gevonden werd, is door de politie tot ontploffing gebracht. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een wraakoefening tegen den poli tiebeambte, wiens vyanden dan waarschijn lijk niet geweten hebben, dat hy met vacan- tie afwezig was. Engïland. Op de werven aan de Clyde is zooals men weet, sedert eenigen tijd het werk gestaakt. Het verbond der werkgevers heeft den sta kers doen weten, dat, indien 13 Augustus a.s. het werk niet hervat is, een algemeene uitsluiting in de betrokken vakken zal wor den geproclameerd. Düitbühdand. In het ministerie van buiteniandsche zaken is men gereed gekomen met het ontwerp van een nieuwe patentwet. Het zal echter in de eerstvolgende zitting van den Ryksdag nog niet in behandeling komen. In den Ryksdag zullen voor de algemeene verkiezingen, van regeeringswegegeen nieuwe ryksbelastingen worden gevraagd. Spanje. Woensdagavond is bet op de Rambta te Barcelona tot een botsing gekomen tnaschen republikeinen en Carlisten. De politie moest „Natuurlijk 1“ stemde Gower toe, en daarna lachten beiden hartelyk. Margaretha had zich intusschen met kolonel Neilson in de meest verwijderde vensternis teruggetrokken, en Gower nam juist riïast miss Hescott plaats, toen James de deur open de en Rylton binnentrad. Sir Maurice zag er flink uit. Hy had zich met buitengewone zorgvuldigheid voor dit bezoek by zyn vrouw geprepareerd hy droeg het hoofd zeer hoog en had de bloem in z(jn knoopsgat met zorg uitgekozen. Hy schudde Margaretha eerst de hand en Titia het laatst; de kleine stijfkop verwaardigde hem daarbij geen blik, maar zy werd vree- /sel(jk bleek. Spoedig daarop nam de eene gast na den anderen afscheid, waarbij mrs- Chichester nog ieder tot op het laatste oogenblik dwaze dingen over „haar Jack* vertelde. Daarna verliet Margaretha onder een nietige ver ontschuldiging de kamer, en Maurice en Titia bleven alleen achter. Een heelen tyd werd er geen woord ge sproken. Rylton stond legen den schoor steen en keek onafgebroken naar Titia’s bekoorlijke gestalte, die zich over de bloemen aan het venster gebogen had. (Wordt vervolgd.) 57) „Daar kan ik morgen ook heengaan, maar morgen zou ik niet by u kunnen komen, antwoordde hy en voegde er dan zachter aan toe: „Ik heb u bovendien iets te zeg gen, als ge my straks een oogenblik gunnen Wilt/ „Natnurlykzei Margaretha snel en zacht. Daarna begroette Neilson de andere gasten. „Vermoedelyk steeds hetzelfde/ zei Go wer, die het kleine voorval had gadegesla gen, op harteiyken toon tot Margaretha; „maar ik vind, dat het wel wat lang duurt, eer deze teedere aangelegenheid tot een be vredigend einde komt. Ge weet natuurlijk reeds, wat hy n te zeggen heeft/ „Ik heb er geen vermoeden van,* ant woordde miss Knollys, moeite doende er on schuldig uit te zien. „Vertel my liever nog iets van Mariuk Het zon mfi erg spoten, indien het warksiyk tusschen haar en myn Reuter seint uit Brussel, d.d. 5 Aug. De heer Schollaert, hoofd van het kabinet en minister van binnenlandsche zaken, zal de portefeuille van kunsten en wetenschappen aanvaarden en ad interim het ministerie van binnenlandsche zaken waarnemen. Helleputte, minister van spoorwegen wordt minister van landbouw en openbare werken een interimair van het spoorwegwe zen. De benoeming van titularissen voor de twee vacante portefeuilles zal vermoedelyk eerst geschieden nadat de koning uit Possen- bofen zal zyn teruggekeerd. Daar Satlar Khan weigert zyn wapens uit te leveren, zal de regeering hem met geweld ontwapenen. De gezantschappen hebben me- dedeeling ontvangen, dat straatgevechten te verwachten zyn, Satlar Khan heeft indertijd in Tebris gestreden tegen de aanhangers van den aigezotten Sjah. Op aandringen van de Russen trok hy naar Teheran, maar de aan wezigheid- van zyn gewapende benden in de hoofdstad was der regeering zeer onaange naam en daarom tracht zy thans hem te ontwapenen. Woensdagavond heeft de leider der unio nisten, dr. Jameson, te Johannesburg in drie druk bezochte vergaderingen gesproken. Hy zette daarin de positie zijner party uiteen en zeide dat, na het mislukken van de pogingen om het ideaal te verwezenlijken van eene regeering der besten in den lande, het niet hunne schuld w^s, dat de rassenstryd in de politiek bleef betrokken. De schuld daarvoor lag, volgens hem aan generaal Botha, die in hunne inzichten deelde, maar by het nemen der laatste horde bad gefaald uit gebrek aan zedelyken moed. Door zich met reactionnaire collega’s te omringen was generaal Botha gevallen van zyn standpunt als leider en nu nog slechts lid van een kabinet, waarvan de meerder heid met zijne verlichte denkbeelden den spot dreef. Weder werd natnurlyk de onderwysquaestie in den Oranje-Vrystaat ter sprake gebracht en de „onderwerping” van Botba aan gene raal Hertzog’s denkbeelden, terwijl nog van een ander toegeven van Botha werd gewaagd, die immers op bet verzoek van de wijnboe ren van de Kaap had geweigerd, het verbod op den verkoop van sterke dranken aan in boorlingen in zyn programma op te nemen P Spreker besloot met hulde te brengen aan generaal Botha’s goede bedoelingen, doch betoogde daarbij, dat het Botba als hoofd van een coalitie-regeering, in den slecbtsten zin van bet woord, niet mogelyk zou wezen, zijne voornemens tot uitvoering te brengen. Intusschen moet dr. Jameson bet zelf zoo „Jack P“ vroeg Margaretha verward. „Ja, Jack I Jack Chichester, myn echtge noot 1“ Op baar gelaat teekende zich een onge kunstelde blijdschap af over den aanstaan den terugkeer van haar echtgenoot, wat aan Marryatt niet ontging. Een diepe zucht ont snapte zyn borst. Lieve Hemel 1 Twaalf maan den lang bad hij aan deze vrouw al zyn op merkzaamheid gewyd, en daarbij was baar hart al dien tyd van dien verfoeilijken Jack vervuld geweest! Hy nam afscheid zoo spoedig als de be leefdheid zulks toeliet, en verliet Margare- tha’s buis als een veroordeelde, maar zonder twijfel als een vrij wat verstandiger mensch. „Mag ik u myn deelneming betuigen P* aldus wendde Gower, die zich het eerst van de algemeene verrassing hersteld bad, zich op treurigen toon tot mrs. Chichester. Zy lachte. „Ge zyt op een dwaalweg; ik verheug er my werkelijk over, dat hy komt. Ik kan u zeggen, Jaeh bevalt my van alle mannen die ik ooit gezien heb (zy zyn allen niet veel waard), het best, en ik houd byna evenveel van hem als van my zelf/ „O, wy bonden allen van Jack I* verklaarde Gower met vuur. „Maar ik moet van tyd tot tyd myn kleine privé-genoegens hebben,* ging Jacks vrouw lachend voort. t Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naaj’ plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1