SSEN IMBt IE\ WILDZANG. I Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 11335. Donderdag 11 Augustus 1910. 49 ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. i’S iDE R Verspreide Berichten. treken FEV1LLETOX. HINALE ging, einiging. (PERS, wfaMet. SbZoon. hy naar Parys. iden SALON- dubbele flesch (Wordt vervolgd.) Telefoon No. 81. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Circulaires 'baar aan one istreken by de r te berichten ?eld elke week Bgte, Zaltbomme ttordain. Czn. Rotterdam ndergenestelde reiniging, king. No. 2897. J0N8..G. DE ALEN. Utrecht, k; !1 Wz. 31. tl Inrichtingen tonder te letten. f 1.05. (Naar het Engelscb.) GOÜDSCHE (111II A NT Elynate en ge. el voor Heeren erschoenwerk, I Müller Ca Men lette goed erk.— werk, lalantiriiHt, iKMAN Zn Denemarken. Sedert verscheidene dagen regent het in Denemarken allerwegen onophoudelijk en hevig. Sommige steden staan onder water en enkele spoorwegen zyn overstroomd. Hier en daar is het verkeer geheel gestremd. op hem wacht." Zy vlyde haar bleek gezichtje een oogen- blik tegen Margaretha’s wang en verliet de kamer, zonder meer naar de bloemen mand om te kyken doch Margaretha be merkte, dat zy het vergeet-my-nietje meege nomen had. die maar als gezaghebbende meent te kannen optreden, als byv. stouwers, natiebazen, be vrachters, er op nit is een drankdebiet te openen zoogenaamd als plaats van aanwer ving, uitbetaling enz., om hierdoor ten koste van zyn ondergeschikten en hun huisgezinnen zich een dubbel bestaan te verzekeren”. Portugal. Officieel wordt medegedeeld, dat Portugal on de Vereenigdo Staten een verdrag hebben gesloten, waarby zy elkaar beschouwen als meestbegunstigdo natie. Spanje. Een poging van den minister van bin- nonlandsche zaken, om het stakingsgoschil te Bilbao by te leggen, is afgestuit op de weigering der werklieden, om den arbeid te hervatten, vóór de quaesties zjjn geregeld. De regeering verklaart thans, dat haar in verband met de onverzoenlyke houding van beide partyen niets overblyft, dan te gelege- nertyd den arbeidsdag by wet te regelen. Duitschland, De Russische gezant te Parys, vorst Ne- lidow, die zich sinds Mei in een sanatorium te München laat verplegen, is daar door een beroerte getroffen. Zyn toestand is zeer zorgwekkend en men verwacht, dat hy er niet weer van bovenop zal komen. Alexander Nelidow, geboren 1835, heeft in de Russische diplomatie een belangrijke rol gespeeld. Onder het verdrag van San Stefano staat zyn naam naast dien van graaf Ignatiew. Na den oorlog werd hy „Margaretha zei my, dat ik je hier zou vinden," zei Rylton, met uitgestrekte handen op zyn vrouw toetredende. Op zyn gelaat streden hoop en vrees om den voorrang. „Heb je je belofte gehouden en over myn woorden nagedacht „Ik kan niet meer nadenken," antwoordde zy met een diepen zucht. „En je besluit?" „O, bet kan mijnentwege alles zyn, wat je wilt," riep zy heftig uit; zy onttrok haar hand aan de zijne en leunde tegen den muur, alsof zij steun noodig had. „Je hebt immers steeds naar je eigen inzichten gehandeld, en zult daarmee wel tot aan den jongsten dag voortgaan." „Je stemt dus toe?" riep hy opgewon den uit. „Je denkt er slechts aan, hoe je je tegen over de wereld rechtvaardigen kuntwat ik 60) „O neen!" riep Titia snel uit en maakte daarna voorzichtig het matblauwe lint, het echte teeken van een minnend hart, los. „Het schijnen bloemen te zyn," zei Mar garetha vol verwachting. „Die behoeft men toch niet zoo stevig in te pakken." „Nu, er zal een brief by zyn." „Je schijnt met dergelyke verrassingen goed op de hoogte te zyn." plaagde Titia, waarop Margaretha hevig bloosde en, even als de papegaai in de fabel, wenschte ge zwegen te hebben. „Ja, het zyn bloemen!" riepTitiauit,ter wijl zy het laatste lint Verwijderde. „BIn welke bloemen!" riep Margaretha bewonderend uit. Sir Maurice had inderdaad ook de verrukkelijkste kinderen der jonge lente tot zyn liefdesboden uitgezocht. ,En wat is dit?" vroeg Titia. gere loon verloren. Prof. Brentano wyst daarby op het bekende feit, dat arbeiders in de Duitsche grensgebieden zooveel mogelyk in Nederland wonen, dat zelfs Duitsche fa brikanten daar arbeiderswoningen laten zet ten, met name te Glanerbrug, welk dorp daaraan zyn opkomst heeft te danken. Wyl het leven in Duitschland zopveel duurder is, vertelt de schryver verder, heeft deNederlandscheStaatsspoorwegmaatschappy zich genoodzaakt gezien de salarissen van haar ambtenaren en beambten te Emmerik met 10 percent te verhoogen met een mini- mum-verhooging eerst van vjjftig, later van honderd gulden. Zyn conclusie is dezeDe graanrechten hebben de pryzen der levensbehoeften doen stjjgendaarom hebben de werklieden hoo- gere loonen moeten vragen. De salarisssn der ambtenaren moesten ook verhoogd wor den. Dientengevolge stegen de staatsuitgaven. Dus werden nieuwe belastingen noodig. Daar uit wordt weer een drang naar loonverhoo- ging geboren enz. Volgens een later bericht heeft de Brazi- liaansche regeering den prins Lodewyk van Braganza toch nog toegestaan to Rio de Janeiro aan land te gaan. Overigens is de prins juister als prins Lodewyk van Orleans te benoemen. Hy is tweede zoon van den graaf van Eu en prin ses Isabella van Braganza, dochter van Keizer Dom Pedro en als zoodanig drager van de aanspraken op den troon van Brazilië, daar zyn oudere broeder voor twee jaren daarvan afstand deed om de niet „ebenbür- tige” gravin Dobrzonsky te kunnen huwen. De zaken, die prins Lodewyk naar Brazilië voerden, zyn van financieelen aard, en deze liggen hem misschien nader aan ’t hart dan de voor uitoefening hoogstwaarschijnlijk nooit meer vatbare rechten. trfroflen i welbekend BÏ-1LIX13 i'abriekimerk). radicale en van alle, zelfs kkige lenuifr ontstaan door ugdigen leeftijd zwakte, Bleek Hoofdpjjn - Maagpijn nvermogen enz. üit- Verschillende buitenlandsche bladen maken melding van geruchten over een aanstaande wending ten gunste in de betrekkingen tus- schen Spanje en het Vatikaan. Zelfs spreekt de Echo de Paris van de mogelijkheid van een entente. In officieele kringen echter, zoo verneemt de Indépendance Beige uit Madrid, begrijpt men niet waarop die optimistische berichten gegrond zyn. Evenmin weet men daar iets van een eigenhandig schrijven van den paus aan Koning Alfons. Aan den Temps heeft minister president Dragoemis verteld, dat hy niet dén minsten lust heeft om eeuwig aan het bewind te blij ven. Maar hy schijnt al even weinig lust te hebben om het bestuur neder te leggen. Naar het blad Empros meldt, heeft de Koning hem opmerkzaam gemaakt op den ernst van den binnenlandschen toestand en daarbij do vrees uitgesproken, dat de algemeene opwinding tot erge onlusten zou leiden. Daarom gaf de Koning den wensch te kennen, dat de huidige regeering, die uit de omwenteling is geboren, zou aftreden, om plaats te maken voor een ministerie uit de partyen. De heer Dragoemis antwoordde ontwijkend op de opmerkingen van den koning. Later deelde hy bet gesprek mede aan den minis ter van oorlog Zorbas, die in toorn ontstak en den raad gaf onmiddellyk af te treden. Beweerd wordt, dat de jongere officieren beletten, dat deze raad werd opgevolgd, door te dreigen met instelling van een dictatuur. De bekende Beiersche hoogleeraar Lujo Brentano heeft eer. werkje samengesteld, waarin de nadeelen van de Duitsche graan rechten duidelijk in het licht worden gesteld. Hy berekent daarin, dat een arbeider 13.1 dag per jaar moet werken enkel om ’t recht van 5.5 mark op te brengen; voorts dat een familie van zes personen in Gelderland voor 21 mark 'evenveel kan koopen als in bet Duitsche Ruhrgebied voor 28 mark. De loonen zyn hooger in Duitschland, mede ten gevolge van de door de graanrechten duurder geworden levensbehoeften, maar daar het leven der Duitsche arbeiders zooveel meer kost, gaan alle voordeelen van ’t hoo- woordde zy verwijtend. „O neen, je doet mij onrecht aan," ver dedigde hy zich. „Als je in mijn hart kondt lezen, zon je weten, dat ik slechts aan jou denk. Ik heb alles tot je gemak en behagen ingericht. Je zult zoo vrij zyn als een vogel tje in de lucht. Ik verzoek je alleen de zorg voor het huishouden en de plichten tegenover onze gasten waar te nemen. Je kunt alles naar je goeddunken inrichteo, ik zal je nooit met de een of andere vraag lastig vallen. Voor myn persoon verlang ik niets ik weet, helaas, te goed, dat ik myn geluk verbeurd heb." „Dit alles zou m(j toch niet bevallen," antwoordde zy; „ik zou dan dezelfde plaats van vroeger innemen en my in myn eigen huis als gast gevoelen." Rylton liep zenuwachtig de kamer op en neer; baar eenvoudige woorden smartten hem diep. Vreemd in baar eigen buis! Wat had hy veel by haar goed te maken! „Heb ik je werkelijk zoo ongelukkig ge maakt?" vroeg hy zacht. Er lag zulk een diepe, hopelooze droefheid in zijn woorden, dat Titia’s hartje een weinig weeker werd. Frankrijk. By de Kamerverkiezing, welke Zondag te Angers gehouden is, is de nationalist Mon profit, wiens..verkiezing van onwaarde was verklaard, met 12.608 stemmen opnieuw ge kozen. Zyn tegenstander, een radicaal-so- cialist, kreeg 10.546 stemmen. Engeland. De Britsch-Indische autoriteiten betoonen zich ten zeerste gereserveerd ten opzichte van de ontdekte politieke samenzwering. Maar links en rechts hebben arrestaties plaats, in de provincie zoowel als te Calcutta, en te Rangoon. Onder de gearresteerden bevinden zich een advocaat van aanzien en eonige notabelen. In het grootste geheim worden de bewij zen tegen de beschuldigden bijeengebracht. By huiszoekingen te Calcutta zyn documen ten gevonden, uit welke ten duidelijkste is gebleken, dat een samenzwering tegen het Britsche bestuur op het spoor is gekomen, die vertakkingen had in alle provincies van Indië. die in de blijdschap over haar tot vervulling gekomen voorspelling vergeten had, dat zy zien daar straks versproken had. Titia haalde den veronderstelden brief byna tegen haar zin te voorschijneen plantje ver- geet-my-nietjes was er aan bevestigd. „Wat kan hy my wel te zeggen hebben?" overlegde zy, het hoofd schuddende. „Mis schien schrijft hy, dat bij niet kan komen; laat ons dat ten minste maar hopen." Maar toen zy het couvert opende, viel er slechts een kaart uit, waarop de volgende woorden geschreven stonden „Weet te vergeven en neem het voor lief, wat een minnend hart je biedt; plant deze bloemen als een zinnebeeld mijner liefde in je tuin, en bid den Hemel, dat ze mogen bloeien." Beiden zwegen. „Een allerliefste groet," zei Margaretha eindelyk. „Ja," was het korte antwoord. Titia had het gelaat afgewend en keek het venster uit. „Hij zal spoedig komen," merkte Marga retha op. „Dat weet ik reeds." „Zul je wel aardig tegen hem zyn „Dat weet ik nog niet." „O, Titia, je moet toch zien, dat hy je „Laat my nadenken Margaretha. Als hy komt, zee hem dan. dat ik in de kleine salon Telefoon No. 81 ADVEHTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel ineer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Reuter seint uit New-York, 9 Aug. Er is geschoten op den burgemeester van New-York, den heer Gaynor, aan boord van de stoomboot „Kaiser Wilhelm der Grosse”, naar Europa vertrekkende. De burgemeester zou doodelyk gewond zyn. De dader is gevat. Volgens de laatste berichten is de heer Gaynor overleden. De burgemeester, die naar een ziekenhuis vervoerd is, leeft nog. Hy stond blootshoofds op het dek van de stoomboot en nam afscheid van zyn vrienden, toen er drie schoten op hem werden gelost, van welke er twee misten. De man, die den aanslag pleegde, is een zeker> Gallaghan. Toen hem gevraagd werd waanm hy de daad had bedreven, antwoord de nj, dat Gaynor hem uit zyn brood had gesternten. DelAntwerpsche afdeeling van den „Vader- landsdben Bond tegen drankmisbruik” heeft een verzoekschrift gezonden aan koning Al bert, waarin gewezen wordt op het onrust barende misbruik van sterken drank in het land, blijkende uit het toenemende aantal herbergen n.l. ruim 211,600 (d. i. één op de 34 inwoners). Hoewel de Bond inziet, dat de bestaande toestanden niet met een pennestreek zyn te verbeteren, is men toch van meaning, dat door ingrijpen van staatswege de uitbreiding te voorkomen is en er een trapsgewijze be perking dier drankgelegenheden kan inge voerd worden. Ten slotte vestigt het verzoekschrift ’s ko- nings aandacht op het euvel, dat „een ieder, gezant te Dresden en daarna gezant te Konstantinopel, waar hy 14 jaar bleef en zeer veel invloed uitoefende. In 1897 werd hy overgeplaatst naar Rome. In 1903 ging Reuter seint uit Antwerpen, d.d. 9 Aug. Onder voorzitterschap van Strauss werd het yhandelscongres geopend. De voorz. gispte in zyn openingsrede de comedie welke sinds 20 jaar in Engeland wordt opgevoerd en die ten slotte de Engelsche vrybandelaars wakker geschud heeft. De heeren Strauss en Welby, president van de Cobdenclub, werden tot voorzitters gekozen. Mac Donald las een brief voor van den Engelschen minister van handel, waarin deze verklaart, dat de regeering instemt met den veldtocht voor den vrijhandelde vrijheid zal de regeering bevestigen of om verwerpen. s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1