SEIZOEN OPEÜIMINO. O. S lilISOM. ADVERTENTIES BINNENLAND. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3948teStaats-loterij. Rechtzaken. FQ3TElK.IJBTSr"~~ C'osiuiiies, Mantels, Blouse», Hokken. JaponstoOeii en Katoenen l. MN DEK TOKKEN k.zion. LEÖERZAKEN. Militielichting 190 9. Bü de „St.-Ct." no. 184 is uitgegeven een staat omtrent den afloop van dc lichting 1909. De lichting was bepaald op 17.500 man, waarvan 12.300 ter volledige on 5200 tot korte oefening in te lijven, en 400 voor den dienst ter zee. Het getal ingeschrevenen bedroeg 52.341 tegen 52.710 in 1908. Kr werden 3069 inan na hnn inlijving by herkenring voor den dienst afgekenrd. Van de lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefening in aanmerking kwamen en een der beroepen uitoefenden of tot een der categorieën (behoorden, in art. 137 der Militiewet bedoeld, hebben 1210 zich voor de zeemilitie aangemeld. Uithoofde van gemis van de gevorderde iengfe werd aan 630 militieplichtigen vrij stelling verleendten aanzien van 4 hun ner geschiedde dit bij de herkenring. Om vermelde reden werden er voor de lichtingen van 1905- 1908 resp. 717, 679, 729 en 608 vrijgesteld. Wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken werden 10.928 militieplicbtigen vrijgesteld of ongeschikt verklaard. Van dezen waren er 3065 reeds ingelijfd hun afkearing had plaats by herkeuring. Het getal vrijgestelden, on geschikt verklaarden en afgekeurden bedroeg in 1905—1908 achtereenvolgens 8184, 8158, 9067 en 9381. Aan 7641 militieplichtigen werd vrijstel ling verleend wegens eigen militairen dienst of broederdienst. Het getal vrijge stelden om een dezer redenen bedroeg in 1905^-1908 achtereenvolgens 7774, 7903, 7835 en 7925. Het gezamenlijk getal der om verschil lende redenen vrijgestelde militieplichtigen van do lichting van 1909 was 19.313. In 1905-1908 beiiep het 16.819, 16.873, 17.734 en 18.010. Aan 152 militieplichtigen is op grond van art. 113 der Militiewet voor één jaar ontheffing van den werkeljjken dienst ver leend. Do derde zinsnede van dat artikel werd op 3 militieplichtigen toegepast; en in verband met de vierde zinsnede had dit bovendien plaats ten aanzien van 11 mili tieplichtigen. Naar het Centr. vernoemt, is door den af gevaardigde van Almelo, mr. Aalberse, een vraag gesteld aan den minister van justitie, naar aanleiding van de niet-vervolging van twee veldwachters te Tubbergen, tegen wie een aanklacht was ingediend wegens mis handeling van eenige personen op 2 Fe bruari j.l. INDISCH NIEUWS. De gemeenteraad van Batavia heeft de jaarwedde van den directeur der Gemeente werken gesteld op f 5500 met vier twee jaar- lyksche verhoogingen van f 500. Volgens meer en meer aan betrouwbaar heid winnende geruchten zouden in Atjeh de Oelama's Teungkoe Tji Ma'et Tiro en Teung- koe Di Boekit by overvalling door luitenant Schmidt een van beiden of beiden gesneu veld zjjn. De „Java-Bode" schrijft dat met hun op ruiming in Atjeh een slag van beteekenis voor de toekomst zal zyn geslagen, Deze Oelama's zyn (of waren) de hoofd leden van het verzet in het Pedische, voor namelijk in de tirostreek, welke zich ten zuiden van ons bivak Meulo uitstrekt. Deze lieden waren geen bendehoofden maar geestelijke leiders van het verzet mannen, wier invloed door geheel Atjeh geldt. Een treffend voorbeold daarvan onder- vondeu wij nog in het vorige jaar, toen reeds lang onderhandelingen waren aan geknoopt met Toekoe Pidie (westkust van Atjeh), die zich wilde onderwerpen. Op het laatste oogenblik sprongen die onderhandelingen af, door den invloed van den nu waarschijnlijk gesneuvelden Teung' koe Ma'et Tiro, die aan Toekoe Pidië deed weten, dat een rechtgeaard volger van Mo- hamed zich nimmer aan de Kaffirs ondor- werpt. Het zyn de Oelama's, die den geest van verzet levendig houden, die uit volle over tuiging ten oorlog tegen de ongeloovigeD te trekken. Van onderwerping kan en zal bij hen nimmer sprake zjjnalleen bun verdwij nen van het tooneel kan de pacificatie van Atjeh ten slotte ten volle doen slagen.* Tuinfeest van „het Roode Kruis". In het park van het „Huis ten Bosch" word gisteren van 2-6 en wordt heden van 10— 4 uur het aangekondigde tuinfeest voor „het Roode Krui»" gegeven. De opbrengst strekt ten voordeele van de kas van het hoofd comité. Toch hebben niet overwegingen van geldelyken aard alleen by de organisatie van dit tuinfeest voorgezeten. Propaganda was het eerste doel. Vandaar dat aan dit feest een tentoon stelling verbonden is van verplegings- en transportmiddelen voorde gewonden en zieken op en by het slagveld. In de eerste plaats is in het park op- gestold een volledig ingerichte hulpverband- plaats, waarheen in oorlogstijd zieken en verwonden het eerst worden vervoerd en welk hulpstation alles bevat, wat een zoo snel mogelyko evacuatie kan bevorderen. Hier worden de zieken en gewonden zoo als de technische term luidt gesorteerd. Eén afdeeling is daarvoor uitsluitend inge richt, praktisch en eenvoudig; oen andere afdeeling is berekend op het vervoer. De zoogenaamde marschvaardige gewonden wor- don eenvoudig doorgezondende ernstige gewonden worden, na verbonden te zyn, per brancard en ziekenwagens getransporteerd. Eindelijk is een afdeeling bestemd en inge richt voor doodeiyk gewonden, wier ver voer onmogelijk is. Het behoeft nauwelijks gezegd dat in deze hulpverband plaats al het materiaal aanwezig is om te zorgen dat de gewonden in zoo goed mogelyken staat aan komen in de verder gelegen hoofd verband- plaats. De hoofdverbandplaats is op ongeveer gelijke w\jze ingedeeld maar op veel ruimer Behaal. Tusschen de hulpverband- en de hoofdverbandplaats heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Roode Kruishonden haar zetel gevestigd in een tent, waar het be stuur allerlei propaganda-geschriften aan bood. Op een tentoonstelling als deze mocht natuurlijk een inzonding van dr. de Mooy niet ontbreken. Zij is er dan ook in den vorm van een zg. „Gibustent", welker praktische bruikbaarheid is gebleken in den Transvaaloorlog. Zy werd van 1898 tot 1901, onder het vijandelijke vuur, door de drie Nederlandsche ambulances gebezigd, voor de verzorging van 12 tot 16 lijders die er gemakkelijk een plaats kunnen vin den. Treedt in de hulpverband- en hoofdver- bandplaatsen de militaire geneeskundige dienst op, de tank van „het Roode Kruis", die niet minder omvangrijk is, begint eigen lijk eerst in de afdeeling B (wagenvervoer) van de hoofdverbandplaats. In tyd van oor log vinden do mobiele Roode Kruistrans- portkolonies daar allerlei vervoermiddelen om de zieken en gewonden over te brengen naar het evacuatie-station, van de moderne Roode Kruis-automobiel af, tot een gewo nen vrachtwagen toe. Het is in deze af deeling eerst recht duidelijk van hoe groot belang voor een richtige uitvoering van haar taak voor „het Roode Kruis" is, de zoo grootst mogelijke medewerking van partico- culieren. Wanneer in lijd van oorlog een aantal auto's te barer beschikking worden gesteld, zal het vervoer der gewonden zeer gebaat zijn. Dui delijk wordt gedemonstreerd boe een auto van de carosserie ontdaan, op zeer eenvoudige wijze is in te richten voor ziekentransport. Dank zy niet he.t minst de medewerking van de firma Utermöhlen te Amsterdam en van de Hulpvereeniging van 't vrouwencomité van „het Roode Kruis" alhier, is men in staat geweest een model-evacuatie-station ten toon te stellen. Buiten op het terrein, vlak by bet evacuatiestation stelt een verhuiswagen, daar toe ingericht voor, hoe het vervoer van ge wonden in oorlogstijd plaats heeft van uit het evacuatiestation naar de achterlaudsche zie kenhuizen. Heden zal een muziekuitvoering plaats hebben on wel van 10—12 en van 2—4 uur. Dan zullen de jagerskapel van het regiment grenadiers en jagers en de rauziokvereoniging van het 3e regiment veldartillerie zich doen hooren. Tevens zullen te 11 uur v.m, 300 post- daiven, behooronde aan het Ryk en aan par ticuliere vereenigingen, in ons land gevestigd, worden losgelaten om naar 16 plaatsen, o.a. Leeuwarden en Groningen, berichten over te brengen. De duiven zyn van 10 uur af te bezich tigen. De deelnemende vereenigingen ont vangen van het Ryk een medaille met bre vet, als belooning voor de beschikbaarstel ling van haar duiven. In de meubolmaker8werkplaats en stoffeer- dery van M. T. Berghuis, aan de Bergstraat no. 20a te Rotterdam, trok gisteravond om streeks 8 uur een jongen een petroleumtoe- stel om, wanrop een pot met Ijjm stond te koken. Tevergeefs trachtte men het vuur met eigen middelen te blusschen, zoodat de gebeele werkplaats in korten tyd in lichte laaie stond. Aanvankelijk onder de leiding van den brandmeester den heer A. Rijlaars dam, later onder die van den hoofdman den heer H. van Dam, was de brand te 10 uur gebluscht door de gasten van de spuiten 13 en 14 met twee op de waterleiding geplaatste slangen. Mede waren aanwezig de reddings brigade en de spuiten 18, 17, 80, 15, 29 en 12. Verzekering dekt de schade, die vry aan zienlijk is. Door de moeder-overste van het St. Gudula- gesticht te Lochem was aan den deurwaar der Roelofs te Zatphen verklaard, dat zy be reid was de beide dochtertjes van do wed. do Rijly ten huize van de moeder af te le veren. In verband hiermede zond do wed. de Ryk een aangeteCkend schrijven aan genoemde overste, met verzoek, de raeisjeB ten huize van eerstgenoemde af te loveren. Daarop werd Dinsdag telegrafisch antwoord ontvangen van mr. De Crane te Lochem. Deze deelde namens de overste mede, dat de meisjes ter beschikking van de moeder zyn, doch dat de gelegenheid ontbreekt om haar te brengen en zy te joeg zyn om haar alleen te laten reizen. In het telegram werd verder gezegd, dat zy kunnen worden afge haald en onmiddellijk en wel liefst zoo spoe dig mogelijk zullen worden afgegeven aan de mopder zelve of aan een behoorlijk gemach tigde. De moeder zal haar dochtertjes a.s. Don derdag gaan halen. Het nader onderzoek aan, boord van het te IJmuiden in quarantaine liggende stoom schip Louga heeft uitgemaakt, dat de over leden matroos werkelijk aan cholera is be zweken. Verdachte verschijnselen bij de overige bemanning werden niet vastgesteld. Het stoomschip zal vyf dagen in observatie blyven, alle lijfgoederen enz. zullen worden ontsmet en dr. Bok zal dagelyks het stoom schip bezoeken, teneinde de meest uitgebreide sanitaire maatregelen te treffen. De toestand van den burgemeester te Tho- len blijft gunstigde toestand was echter zóó, dat de geneesheeren verboden iemand toe te laten, zoodat volkomen rust hoop geeft, dat weldra algeheel herstel zal intre den. Natuurlijk doen allerlei verhalen in ver band met den moordaanslag de ronde, Een agent, die te Zierikzee gelijktijdig circa 15 jaren geledon met den moordenaar, den oud- veldwachter Kaan, in dienst was, doelde mede, dat hy in dien tyd een degelijk en oppassend persoon was, die in geen geval misbruik maakte van sterkedrank. Geplaatst te Tholen schijnt langzamerhand gebruik over te zyn gegaan tot misbruik, terwyl huiselijke omstandigheden daarop misschien mede in vloed hebben, daar algemeen bekend is, dat huiselijke twisten, die soms zeer hoog liepen, Diet zelden voorkwamen. Toen hy een veer tien dagen vóór den datum van ontslag by gelegenheid van een muziekuitvoering op de markt, weder dronken was en een jongen een afstraffing gaf, schijnt de*maat volge- loopen te zyn. By zyn bezoek op den avond van den aan slag op den burgemeester, verweet hy, naar wordt gemeld, hem, dat het zijn sphuld was, dat hy uit zyn betrekking was ontslagen, waarop nog door den burgemeester geant woord schijnt, dat hem genoeg waarschuwin gen waren gegeven, dat lang genoeg ver draagzaamheid was getoond, en daarop blijkt de aanval te zyn geschied. Een snede van 18 c.M. lang bij een diepte van ruim 3 cen timeter de burgemeester, die vry zwaar is, schijnt het leven te danken te hebben aan die lichaamsgesteldheid. Op straat heeft Kaan aan twee personen te kennen gegeven te hebben een moord gepleegd te hebben en het ines, waarschijnlijk een scheermes, zon in de haven geworpen zyn, maar werd nog niet teruggevonden ondanks de moeite, die men daarvoor reeds heeft gedaan. Op de IJselkade te Doetincbem zyn gister middag drie zwaar beladen goederenwagens van de Geldersche Stoomtram ontspoord. De ontsporing geschiedde met zooveel kracht, dat eer. waggon kantelde en de twee andere denzelfden weg gevolgd zouden zyn, indien zy niet op de langs de lyn staande hoornen gestooten waren. Bovendien braken eenige koppelingen, terwyl de rails totaal verbogen werden. In de grensplaats Bocholt heeft men by het bouwen van een huis gisteren een met kruit gevulde bom gevonden, waarvan de lont reeds was aangestoken. Dit is waarschijnlijk een uiting van wraak van een der daar werkzame arbeiders, dien anderen den vori- gen dag door toedienen van een liter jenever in bewu8teloozen toestand hadden gebracht. De politie te 's-Gravenhage heeft nog een vierde persoon aangehouden, verdacht van medeplichtigheid aan de berooving van een kleermaker in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarvan wy in een vorig nommer melding hebben gemaakt. Thans is de derde beruchte „club van Jan de Graaf", die het winkeliers en publiek in de omgeving van het Spui, vooral op den laten avond, zeer lastig maakte en waarover herhnaldelyk by de politieklachten inkwamen, achter slot en grendel. Ook de vierde is ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Op een der zolders van de pakhuizen der firma Wijnand Fockink in de Pijlsteeg te Amsterdam is gistermorgen, omstreeks 11 uur, door onbekende oorzaak, brand uitge broken. Het vuur ontstond waarschijnlijk in een gisteren aangevoerden voorraad doppen, deelde zich mede aan de stroohulzen welke in de nabijheid lagen opgetast, en sloeg spoe dig daarop het dak uit. Door den schrik welken het plotseling ver schijnen van de vlam verwekte, viel een jongmenscb, dat op het dak van een der werk plaatsen was geklommen, door een glazen lantaarn omlaag. Hy werd naar het Binnen gasthuis vervoerd. De brandweer was den brand spoedig meester. Men schryft aan het Hdbl. Op een van onze fietstochten door 't Wes terkwartier van de provincie Groningen rustten we even in het dorpje Lutjegast. De vriendelijke kasteleiu Rozema wees ons als vreemdelingen op een photo, die een kluize naar voorstelde en van wicn ons zooveel bijzonders werd verteld, dat we tot een bezoek besloten. De heer R. geleidde ons op de fiets en door lage bouw-, gras- en veonlanden kwamen we eindelijk aan een groepje hoo rnen, het doel van den tocht. Onderweg werd ons al een paar maal toegeroepen of het naar „den ouden Kroeskop" ging. Een hoopje rie tendak, grootendeels met gras begroeid, eenige halt vermolmde plankjes, in alle rich tingen aan elkaar verbonden, een gat als denr, ziedaar een woning. W(j naar binnen. Een sterke roetlucht kwam ons tegen en d« rook belette ons eerst iets te zien. Toen we wat aan de benauwde lucht en de schemering gewend waren, konden we onze omgeving eenigszins opnemen. De ruimte was juist groot genoeg om plaats te geven aan ons drieën, die in gebukte houding op een rytje achter elkaar konden staan. Vooraan lag een groote hoop asch met wat smeulende turf- en hout- brokken en daarboven hing een oude thee ketel. Dan stonden op den grond nog oen paar ijzeren potten en een vaatje met een plankje er op, dat als tafel dienst moest doen. De vloer was gewone aarde en door de nat tigheid van den laatsten tyd wat drassig. Onze hoofden kwamen, als We niet voor zichtig waren, in aanraking met het riet en de palen, die het dak vormden en waarvan het roet in groote natte vlokkon neerhing. Naast ons lag een hoop stroo, de bedstede. In een hoek, gedeeltelijk in de asch, onder een ruit, het eenige middel waardoor wat. licht binnen viel, zat op iets dat op een over blijfsel vau een stoel geleek, een menschelyk wezen. Klein, gebogen, met gekroesde gryze haren en een grijzen stoppelbaard, zat daar eon oud manueke. Dat, wat een jas moest verbeelden, was met touwen om zyn lichaam gebonden on iets als een brook hing met gaten en rafels om zyn beenen. De heer R. kwam wol meer met vreemden by hem en daar dan een kleino gift voor den kluizenaar niet uitbleef, wilde deze wel pralen. Hij vertelde ons, dat hy al 76 jaar was en reeds 37 jaar daar alleen had geleefd. Enkele jaren had hy zijn broer nog by zich gehad, toen die door brand zyn dergelijke woning had verloren, maar die broer is nu al een jaar of acht dood en sedert leefde hü weer alleen. Hy had nog eenig land by zyn „hnis" en een geit, waarvan hy, met enkele gaven van ingezetenen, leefde. Hy had ook nog bezienswaardigheden een kop van een gestorven bok met bijzonder groote horenshet haar en vel hing er nog gedeeltelijk aan en rnpsen en wormen vielen er nit. De heer R. vertelde ons nog, dat de oude zich nooit uitkleedde en uooit waschte, wat zyn gelaat met uitpuilende, tranende oogen wel deed vermoeden. In het oude-manoenbnis wil hy niet opge nomen wordep en wanneer men daarover spreekt, uit hy allerlei vreeseljjke vloeken en verwenschingen. „Onbewoonbaar ver klaard" is natuurlijk aan dit verblijf gespij kerd, doch de oude heeft „on" afgekrabd en vindt zyn „woning" wel degelijk bewoonbaar, ofschoon hy wel wat tegen den strengen winter opziet. Gisteren werd te Amsterdam door iemand aangifte gedaan dat hy jl. Zaterdag van een persoon, die voorgaf gezagvoerder van een Duitsch stoomschip te zyn, liggende aan de IJkade, een party huiden had gekocht, waar op hy rnim f50 voorschot had gegeven. By onderzoek bleek de verkooper slechts een opvarende van het bedoelde stoomschip en dat deze geen recht tot verkoop der huiden had. Twee touwbazen op een der andere fa brieken, in dienst der firma Menko, waren gisteren aan 't werk gezet in fabriek Room- weg. Toen beide bazen gisterenavond onder bescherming van de politie de fabriek ver lieten, werden zy door een groote menigte werklieden gevolgd, welke steeds aangroeide. Door het afzetten van verschillende straten kon de politie de orde handhaven en beide bazen zonder verdere ongevallen thnis bren gen. Als gevolg dezer rumoerigheden is 't verbod van samenscholingen van meer dan drie personen afgekondigd. In een der plaatselijke bladen komt een advertentie voor van een Daitsche firma by Manster, waarbij wevers worden gevraagd. Velen, voornamelijk ongehowden, nemen in ernstige overweging, van deze aanbieding gebruik te maken. Zaterdagavond heeft te Zevenbergen een hevige vechtpartij plaats gehad. Zekere Da- men, landbouwer, is zoodanig bestoken, dat zyn leven in gevaar is. Hy mag niet ver voerd worden. Dr. De Lint en dr. Koek verRenden bnlp. De long is doorstoken. In arrest zyn als vermoedelijke daders zekere Pluim en Van Zundert. De gewonde wordt verpleegd in hotel Pays Bas. ('s H. Ct.) Te Maastricht is gisteren door den in specteur der belastingen, den heer Lichten berg, 20 ambtenaren, den commissaris van politie en C agenten een inval gedaan in de distilleerderij „Den Engel" van den brander M., daar vermoed werd, dat er oen geheime afvoerbuis bestond voor gedistilleerd. De buis, die ontdekt werd, was aange- bacht in den maar on eiudigde in den kel der, waar aanwezig is veraccynsd gedistil leerd voor de slytery. Gedeelten van de buis zyn in beslag genomen, evenals de kraan. De administratie heeft van een en ander proces-verhaal opgemaakt. De aan wezigheid van den commissaris van politie geschiedde in zyn qualiteit van hnlp-officier van jastitie op last vau den officier van justitie. Een der vroegtreinen, bestemd voor Noord- Holland, stond aan het Centraal station te Amsterdam gereed om te vertrekken. Daar wordt plotseling een portier geopend aan den tegonovergestelden kant van het perron. In een damescoupé, waarin zich een vijftal eerzame juffers bevondeu, wordt geduwd een groote koffer en duwt zich daarna een dampond heerschap binnen, op zyn Zondags gekleed met een nienw Panama'tje op een oor. De man is buiten adem hy hygt„r»a«n open"hy haalt in en haalt nit als een pomp. De juffers staren hem aan met open mond. De vraag spreekt uit haar verbleekt gelaat: Wie zou dat wezen een moordenaar In dien koffer een lyk P Een zakkenroller P of vlachtend kassier Zy grypen onwil lekeurig elkaar by de monwtjes hunner met zorg gemaakte blousjes. Middelerwijl komt de heer by zyn adem. Hy vraagt naar zyn vronw. „Waar is my'n vronw P" „Uw vronw P" „Ja, zy zou voor den kinderwagen zor gen en ik zou de kaartjes nemen. Hebt u haar niet gezien- Een knappe vrouw, niet zoo groot als u on niet zoo klein als u." „Zy zal misschien elders in den trein zyn gegaan. Ja, maar zy heeft geen kaartjes. Ik moet naar Leeuwarden over Enkhuizen. Wacht ik zal te Zaandam wel eens kijken. Zyn wy nog ver van Zaandam P Mynheer kykt buiten het portier. Flap, daar waait zyn Panama'tje van zyn zwie rige lokken. Gegiegel by de dames en trenrstemmen „Och, och 1" „Myn vronw heeft nog, een hoed van my, by zich" troost mynheer. Maar waar is zyn vrouw Eindelijk station Zaandam. Mijnbeer zoekt zyn vronw in elke coupé vindt niets vraagt condnctenrs. Zy halen de schouders op -- vraagt stationchef weet niets geen vronw, geen kinder wagen, geen kinderen, geen hoed Vrouw, kinderwagen, kinderen en hoed te Amsterdam, zonder kaart:es. Man, koffer, zonder hoed te Zaandam met kaartjes. Hoe nn naar Leeuwarden P (Tyd.) Te Sneek werd de vorige week oen echt paar van 80 jaar bewusteloos in bed ge vonden, tengevolge van een gasontsnapping Hoewel nog intyds het ongeval ondekt werd, en geneeskundige hulp ingeroepen, vreest men toch voor het leven der beide oudjes, die op dezen hoogen leeftijd blijkbaar geen genoeg weerstandsvermogen hebben, om zalk een schok te doorstaan. De moordaanslag te Groningen. De toe stand van mejnffroow Annie Verkerk w»s gisteren naar omstandigheden bevredigend. De hoop op herstel geenszins uitgesloten. Nog vernam de „Pr. Gr. Ct." dat de stu- dent Noy, die haar wilde vermoorden, Vry- dagavond heimelijk de ouderlijke woning te Deventer heeft verlaten. Toen mevronw N. dat bemerkte, heeft zy haar echtgenoot, die te Groningen voor de hoofdakte examineert, dat telegrafisch medegedeeld. Zaterdagmor gen heeft de heer Noy zijnen zoon opgezocht. Diens opgewonnenheid bemerkende, raadde hy zynen zoon aan een poosje te gaan slapen. Na afloop van het examen zonden zy dan sa men naar Deyenter gaan, om over de ver houding tot mejuffrouw V. nog eens kalm te spreken. De zoon heeft dien raad niet op gevolgd. Hy heeft haar opgezocht, is met haar gaan wandelen en heeft toen de droevige daad gepeelgd. In de vergadering van den gemeenteraad van Eindhoven is een der leden opgekomen tegen de wijze, waarop de „Eindhovensche Ct." schryft over twee achtenswaardige raads leden, onder wie wethonder Ranpp. De voorzitter stemde ten volle met dit protest van den heer VVyers in en vond het ergerlijk, dat door die artikelen voortdurend tweedracht in do gemeente werd gestookt volgens den burgemeester behoorde de schrij ver beter in een gekkenhuis thuis dan in de samenleving. Het lid Mignot stelde daarna voor, den redacteur niet meer aan do perstafel toe te laten. De voorzitter antwoordde, dat hy niemand den toegang kan weigeren, maar wanneer opnieuw feiten mochten voorkomen, den redacteur geen vaste zitplaats in de raads zaal meer zal worden toegestaan. Tevens zal de burgemeester in overwe ging nemen, aan de „Eindhov. Ct." in het vervolg geen gemeentelijke advertenties meer te gunnen. Als protest tegen do Borromeo-encycliek heeft de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk besloten, de kerkbesturen uit te noodigen tot 't houden van een buiteugewone collecte ten behoeve van het Protestantsche Ziekenhuis te 's Hertogenbosch, of een andere stichting in Roomsche omgeving. Tot opwekking daartoe zal het onder staande schrijven waarvan ook mededee- ling zal worden gedaan aan H. M. de Ko ningin van alle kansels worden afgelezen „De Alg. Synode, „gevolg gevend aan eigen diepgevoelde behoeften en aan den drang der Kerk om zich uit te spreken naar aanleiding van de encycliek „Editiae saepe", „deelend in de verontwaardiging, onder Protestanten en zelfs Roomsch-katholieken openbaar geworden over dit pauselijk ge schrift, waarin lasterlijke woorden worden gebezigd ten opzichte van de helden der Hervorming, de vorsten en volkeren der 16e eeuw, ons geestelijk voorgeslacht, onder wie ook de Nederlandsche belyders en marte laren en de edele voorzaten van ons geëer biedigd Vorstenhuis een eerste plaats in nemen „overtuigd dat in die woorden het oordeel wordt weergegeven, van Roomsch-kalholie- ke zyde geveld over falies wat den Protes tanten heilig is, en dat daarin duidelijk aan hoi licl<t treedt, dat Rome de vyapd is van en een voortdurend gevaar voor het behoud der onschatbare voorrechten, op elk levens gebied door de Reformatie aan de volkeren geschonken „overwegend dat die woorden niet zyn ternggenomen, noch herroepen „evenwel in aanmerking nemend dat óf gebrek aan historiekennis óf welbewust ver krachten van geschiedkundige on godsdien stige waarheid die aantijgingen in de pen gaf, „acht het niet noodig, aan de eftcykliek zelve verder eenig woord te verspillen, „maar gevoelt zich door haar openbaar making gedrongen om nevens innigen dank aan God met volle overtuiging hulde en dank te brengen aan de edele mannen en vrouwen, die, eerbiedwaardig in hnn groot heid, door de kracht des geloofs tot den prjjs van hnn goed, vrijheid en leven aan dp Christenheid den schat hergaven van het Evangelie van Gods genade en der recht vaardiging nit het geloof en de vrijheid ver wierven om dat Evangelie te belijden en God naar Zyn woord en de inspraak des gewetens te dienen, „acht zich geroepen, getuigenis af te leg gen van baar vast geloof, dat de eer dier mannen en vrouwen wei kan worden aange rand, maar niet verduisterd, „spreekt haar trouw uit aan het Vorsten- huis van Oranje, waarin zy een waarborg vindt voor het behond van Protestantsche rechten en voorrechten, „en wekt alle leden der Ned. Herv. Kerk op om in dezen tyd, waarin Rome met steeds grooter aanmatiging optreedt, met woord en daad krachtig en waardig te slrjjden voor bet heerlijk goed van geloof en vrijheid en met beslistheid zich te scharen achter de groote Hervormers door blijmoedige belyde' nis van het Evangelie van Jezns Christus en door heiligen levenswandel." GOUDA, 10 Angnstns 1910. Gisteren slaagde te 's Gravenbage voor het examen Engelsch j. o. Mej. L. Brouwer, alhier. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen hoofdakte de» heer H Boon, alhier. Door de politie alhier zijn drie" minder jarigen aangebonden en naar hun woonplaats te Amsterdam overgebracht. Hedenmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een loods van den beer A. W. van Lange, papierfabrikant te Wad- dinxveen. De loods waarin de grondstoffen, benoodigd voor de papierfabricage, opgebor gen worden, brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. De entreeprijs van de Nationale Tentoon stelling voor Huisvlijt is in het vervolg '8 Woensdags teruggebracht van 50 op 25 cents, zoodat de tentoonstelling op Zondag, Zaterdag en Woensdag voor f 0.25 te be zichtigen is. Maandagnacht brandde de arbeiderswo ning met schuur van R. v. d. Wolf te Den Tempel (gera. Zwammerdam) tot den grond af. Vermoedelijke oorzaak is dat een nacht lampje omviel. Assurantie dekt een gedeelte van de schade. 2e Klasse. Trekking van Woensdag 10 Aug. No. 7 31 151 73 303 15 510 41 55 735 1)4 854 73 925 76 1039 1102 19 33 47 1273 1323 25 48 50 1435 59 79 88 1501 4 29 97 99 1752 71 66 1810 98 1920 61 70 86 2051 2134 2223 31 42 79 85 91 2300 2404 .7 16 43 44 60 70 2571 2775 2820 31 38 70 78 79 96 2e 11371 I 1000. 8774, 11300 en 19862 ieder f 400. 8044 en 15394 ieder f 200. 4295, 4538, 5937, 9524,10920, 15536 en 18605 ieder I 100. Prijzen van 1 30 2997 6001 9270 12106 15241 3029 32 9306 47 91 3109 66 39 88 95 73 6157 40 12312 15357 9457 29 15491 96 74 15509 9552 12422 24 9621 12536 29 9715 12616 58 25 20 71 43 34 15608 3264 3349 3412 3509 53 3608 63 3756 74 3850 64 57 3931 4038 53 4103 25 49 86 97 4230 45 79 4341 96 4537 51 64 70 4600 18 22 39 4709 26 67 69 4853 4910 11 47 5063 91 98 6260 74 76 82 6314 6430 68 6552 75 76 6616 68 55 12 9873 85 21 86 12716 51 9909 55 54 34 12813 84 79 12914 15718 52 10041 19 79 80 44 89 15829 83 10109 13002 35 6709 51 18 15916 19 85 13119 33 40 10298 35 16000 41 10405 46 23 6844 20 76 49 60 26 13483 77 62 46 13506 16144 73 57 37 16228 6901 10512 47 51 44 22 89 77 7008 30 13605 84 24 51 90 88 7117 75 13721 16306 75 10649 89 14 7307 65 13801 44 16 87 39 56 21 99 53 61 7484 10720 13930 16506 7622 25 74 51 64 40 14028 99 7702 88 37 16759 60 10813 78 16803 66 57 14102 13 7963 85 15 15 8040 10925 33 21 92 75 51 16999 75 8153 96 14290 17039 83 8224 11004 95 64 5106 72 58 14329 17119 59 84 11110 64 17213 75 8331 12 14426 49 5337 44 93 49 17327 49 53 96 65 47 68 8410 11227 83 81 5433 83 1X402 14538 17403 46 8546 9 45 79 71 91 49 62 17506 81 97 71 75 29 89 8651 11531 14610 48 5533 66 74 90 90 56 8837 11641 14728 17645 68 40 11745 76 87 5611 52 82 14868 92 40 69 85 14942 17726 5763 71 11815 93 42 5833 8963 36 15037 17855 51 90 66 39 17986 5965 9093 94 72 18028 70 9178 11940 15206 38 82 9211 12089 Klasse 2e Lijst No. 14430 m. z. 18057 95 18123 64 18214 88 18301 49 75 80 86 18419 18643 44 63 77 18734 68 18815 28 .32 93 18940 95 19005 16 19109 57 75 19233 54 73 19407 26 28 75 19533 50 19630 71 19804 24 46 85 19920 24 51 20017 44 59 20122 40 48 20202 43 54 57 75 20344 20456 20548 62 74 20653 20876 20917 44 14330. Bij een volksoploopje in de Wagenstraat te 's-Gravenhage werd een heer wegens dronkenschap door de politie gearesteerd, to gen welke arrestatie een jaffrouw zich, vol gens de politie, verzotte door den meneer om zyn bals vast te grypen onder de woorden: hy gaat niet mee, maar blyft bi mij- Wegens verzet had de bedoelde juffrouw. S. J. v. L., zich gisteren voor de Recht bank aldaar te verantwoorden. Zy ontkende zich roet de arrestatie te hebben bemoeid, allerminst die belet te hebben, terwyl de agonteft volhielden dat dit wel het geval was. Zes getnigen A décharge verklaarden, dat de juffrouw zich niet had verzet of althans dit niet gezien te hebben door de dichte rnon- schenmassa, welke er om het standje stond. Subst. off v. justitie mr. Van Kieffens, doeldo mede, dat daugs na het standje oen heer by hem geweest die zelf had verklaard dat hy dronken was geweest, dat hy gearresteerd was en dat een meisje waarmede hy een relatie had zich daartegen had verzettedat hy de hoogste boete had letaald wegons zyn dronkenschap en dat hy beleefd verzocht bet zaakje blauw-blauw te later., waarop do off. niet inging. Voorts verdededigde de of ficier de juistheid van de beteekening der dagvaarding - waartegen de verdediger inr. Francken geopponeerd had en vorderde bevestiging van het vroeger in deze zaak gewezen vonnis. De verdediger mr. Fr. Francken kwam op tegen het verhaal door het O. M. gedaan. Dit staat buiten de zaak anders had het O. M. dien heer moeten dagvaarden, gelijk hij ook zou gedaan hebben, als hy het noodig had geoordeeld. Verder hield pleiter vol dat de dagvaarding nietig was en dat de politie onoordeelkundig was opgetreden, daar zy niet had gearres teerd don man of de mannen die het standje hadden uitgelokt (door don heer zijn hoed af te slaau) maar den heer die het slacht offer was geworden van het relletje. Ook was volgens pleiter nog niet bewezen dat do twee agenten in de rechtmatige uitoefe ning hunner bediening warou geweest, en evenmin was z.i. het verzet bewezen, ge hoord de getuigen A décharge. Conclusie nietigheid van dagvaarding. Subsidiair vrij spraak. Groote manoeuvres aan het Lekacces. 17—26 Augnstua 1910. De wn. Directeur van het Post- en Tele graafkantoor breugt onder da aandacht vau belanghebbenden, dat het voor een spoedige bezorging van brieven en andere stukken, bestemd voor de manoeuvreerende troepen een vereischte is op duidelijke w(jze of) het adres dier stukken te vermelden „Op groote manoeuvres aan hot Lekwces". Het adres moet verder zoo volledig mo gelijk zyn (naam en voorletters, rang, korps, onderdeel). De wn. Directeur v. h. Post- on Telegraafkantoor, VAN VOORST. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde prijzen werden opgeruimd. Heden overleed plotseling in den ouderdom van ruim 86 jaren onzo ge liefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader de Heer Waddinxveen. C.M.VAN DORTKROON- VAN DER ToRRE». 0, VAN DOKT KROON. Gouda. J. H. VAN DEK TOK KEN K zoo*. P. .1. C. VAN DER TOK KEN—Oosthoek. Gouda .I.C. VAN DER TOKKEN. J.C. VAN DERTOKREN- OPPKLAAB. Gouda M. C. 8PEUIJT— va* der Torren, A. H. 8PRUIJT. Koudekerk J. H. OPPELAAK- aid. Rijn. vak der Torren. .1. OPPELAAR. Alphen a/d J. B. WITHOFF KEUS- Rijn va» der Torren. .1. Th L. WITHOFF KEUS. Waddin*v#en, 9 Augustus 1910. Bezoeken vim rouwbeklag kannen niet worden afgewacht.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2