SEIZOEN OFBUlltlNQ. Onnavolgbaar BINNENLAND. I). SAHSOYI. ADVERTENTIEN Hevige branil op «le BriMgelsche Tentoonstelling. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. POSTERIJEN Costumes, Mantels, lilouscn, Rokken, Japonslolfeiieo katoenen Verloofd Kloir van Iftaiitzlü Dora Godschalk weg te krygen. Aan de uiterste lantaarn palen bevindt zich een automaat, waarop de aankondiging: «Voor 10 pfennig 12 minuten licht!" Werpt men nn by den eersten lantaarn paal een 10 pfennigstuk in den automaat, dan beginnen de lampen te branden en men heeft don geheelen weg, die gemakkelijk in 12 minuten af te loopen is, verlichting. Knupxaitd. Generaal Booth zei Maandagavond, ergens een redevoering houdende, dat hy, als de regeering hem den prys van een enkelen dreadnought wilde leenen (zeg 24 millioen gulden), 20,000 gezinnén, tezamen 100,000 zielen tellende, op kleine pacbtboerderyen op het land zou zetten, en de leening in 44 jaar zou aflossen. H(j zou do marir.cn uit de werke- loozen kiezen. Spahje. Naar Keuter gisteren uit Valladolid meldde, is daar een totdusver onbekende ziekte uit gebroken in een krankzinnigengesticht. Do ziekte heeft een uiterst kort verloop soms treedt de dood enkele minuten na de eerste verschynselen der ziekte in. In twee dagen zyn er vyf patiënten gestorven, drie andere zyn in observatie. I)o lykschouw heeft om trent de doodsoorzaak niets aan het licht gebracht. Het eenige uitwendige teeken is een rood plekje in het gezicht of den hals, dat er uitziet alsof het door een prik ver oorzaakt is en zoo meent men, dat de ziekte veroorzaakt kun worden door den beet van een giftig insect. Chiwa. Uit een van de offerhallen van het mauso leum van keizerin Tse-ksi van China, in do oostelyke keizorgraven l>u Peking, zy behalve andere zeer kostbare voorwerpen zes zware gouden en zilveren offervaten ter waarde van ongeveer een millioen taëls (1.800,000 gulden) gestolen. I)e overheid is er ontdaan over en doet yverig onderzoek naar de da ders. Dit kunnen allen ambtenaren geweest zyn, daar niemand anders in het mausoleum kan komen. Bjj keizerlyk besluit z(jn reeds de mannen, die rechtstreeks voor de veiligheid van het mausoleum verantwoordelyk waren, hertog 1-poe en generaal Hoeloc-tal, de bewaarders van het heiligdom, tor verantwoording ge roepen en is last gegeven hen te bestraffen. Men vermoedt, dat het onderzoek niet veel zal opleveren, tenzy men om tenminste den schyn te redden, voor geld een „dief" koopt, die aan ztjne familie, als vergoeding voor zUne onthoofding, een bescheiden vermogen wil verzekeren. Met een gevoel van leedwezen en deelne ming voor het volk der Balgen moet iedereen do byzonderhedon gelezen hebben van don grooten brand, die werkeiyk een nationale ramp moet genoemd worden. Het resnltaat van drie jaar hardon arbeid ligt nu voor het grootste gedeelte in ascli, de verwachtingen, commercieel® berekeningen van velen werden op harde wyze teleurgesteld, Brussel ia de eerste plaats is dour het vernielingswerk Vy&n het vuur wreed getroffen. Den SSeten April had Koning Albert do Worlds Fair geopend, die toenmaals nog niet geheel gereed was. Na vier maanden, nu de tentoonstelling zich op zyn best gaf, de bezoekers in de drukke vacantiemaanden van alle kanten toevloeien, nu de besta zaken worden gemaakt, gaat het grootste deel in vlammen op en allo moeite, al het geld uchy- nen in een vuurpoel weggeworpen te zyn. Welk een verlies ook voor vele inzenders. Kunst voor werpen gingen verloren, jloor geen geld te vervangen. Do moeite van een leven dikwyls om een volledige verzameling by elkaar te krygen, ziet mon dun hoogstens omgezet in oen nuchtere^ verzekeringssom. De meest ryke en wondervolle gobeiine uit het tydperk van den zonnekoning, waarmeo do h ranscben hun feestmaal hadden versierd, de oude kunstvolle meubelen door Engeland gestuurd, allen gir.gon verloren. Do gobelins, die de salons van het uitvoerend comité ver- sierdeo, schynen gerod te zyn. Het was een groot geluk, dut do tentoonstelling van oude Vlaainscho schilders, in welke zich schilde ryen uit inusea en altaarstukken uit de oude kerken van het land bevonden, op een af stand van het terrein van den brand lagen. Toch heeft men het gebouw, waar deze voor werpen zich bevondon, met byzondere zorg vuldigheid tegen de vonken beschermd, die over een afstand van duizend schreden nog overwaaiden. Dé ruïne is anders groot genoog. Ken,enkel geval zy neg vermeld. Ken dame had oude kostbare weefsels en gobelins tentoongesteld, die een waarde van 150.000 francs verte genwoordigden. Niets was verzekerd. Van de Belgische afdeoling is niets over gebleven dan een paar armzalige meubelstukken, die men in do haast huiten het brandende ge bouw geworpen bad. Vo# zoover nog Is vastgesteld, kwam niemand by den brand om, al zyn pr wel een twintigtal gewonden. Het personeel met toezicht beiast had by het uitbreken van den brand in de lichte omheiningsmaren van Bruxelles-Kerraesse, onmiddellyk groote bres sen geslagen, zoodat vrouwen eo kinderen onlkomen konden. Door dit zeer doelmatig optreden zyn vele menscben gered. Do oorzaak van de snelle uitbreiding van het vuur in het grootste gebouwen-complex was het materiaal, waaruit de paleizen en buizen, tydelyk daar nedergezet, waren op getrokken. Bovendien heeft deze brand weer eens doen inzien boe gevaarlyk het is by een tentoonstelling, veie afdeelingeo onder één dak te vereenigen, wanneer juist zooveel brandbaar materiaal byeen is en onvoorziene gevallen meer dan anders te verwachten zyn. Allerlei bijzonderheden betreffende den brand worden druppelsgewyze nog bekend. In de „Ylaamschc Gazel" lezen wy: „Het Hollandsch Paviljoen werd een oogen- blik bedreigd, door het feit dat, zoo de grooto gevel van het Paviljoen Parys ware neergevallen op de Natielaan, het Paviljoen van Groot Nederland, palend aan dit van Nederland, vuur zon hebben gevat. Gelnk- kig viel de gevel in den vuurpoel zelf. Aanpalende winkels en restaurants, op de Natielaan, rechts gelegen, vatten vuur., Do overkant is gelukkig gespaard geble ven, de kant van het Maisoo dn People, het Paviljoen der stad Gent, Spanje en de Belgi sche afdeeling van automobielen, metaalnij verheid, sociale wetenschappen, onderwüs, enz." En omtrent hetgeen gespaard bleet: „In do Groote Hallen werden gespaard door het vuurOostenrijk, «lapao, Perzië, Italië, Griekenland en de andere kleine lan den, die daar tentoonstellen, evenals de groote gannderyen machinen. Verder bevinden zich de volgende pavil joenen, gospaard in de Tuinen der Tentoon stelling: de groote hallen van Duitscfaland, het groot paviljoen van Nederland, de pavil joenen van Spanje, Monaco, Canada, Tu nisia, de Fransche koloniën, China; dan de hallen vAn den Franschen landbouw; de paviljoenen van Bosch-en Waterwezen. Bra zilië, de groote afdoeling van Automobilisme en motaalnyverhoid, onderwys en sociale wetenschappen; de paviljoenen der steden Brussel, Luik en Geut. Zoodat het grootste gedeelte nog is ge spaard gebleven, en alleen België, Engeland nn Frankrijk vooral werden geteisterd, als- medo Brussel-Kermis." Toen het vuur woedde in dc Frafische af deeling, waren eenige personen zoo moedig gewoost in het gebouw door te dringen, om dat men vertelde, dat daar meliniet, dyna miet, kordiet en toniet lag on men ontplof fingen vreesde. Ten slotte bleken de ontplof- fingswerktnigen geen gevaariyke stoffen, slechts zaagsel te bevatten. Uit de Fransche afdeeling werdor. nog schilderyen van Puvis lie Chavannes, liarpignies, Detaille en Mar tin gered. Een Inter boricht meldt nog, dat de vuur vaste braudknstem in welke een deel der juweolen van de Belgische juweliers was weggesloten, het vnur getrotseerd hebbou, zoodat de schade door hen geledon niot zoo groot is als oorspronkeiyk werd aangenomen. Van de sieraden, die in de glazen uit stalkasten der Fransche en Belgische afdee ling waren tentoongesteld, moet veel ge stolen zyn. De politie doet nasporingen. Overal speuren de dieven als byenu's op een slugveld rond, daar de voorworpen van waarde, die gered konden worden, voor 'n doel in de tuinen verstrooid liggen. Beeds verscheidene inhechtenisnemingen werden verricht. De president van de tontoonsteliing voor oude kunst verklaart, ten einde alle alar- moerende geruchten, die in don vreemde de ronde doen, te ontzenuwen, dat de schil deryen, kunstvoorwerpen, tapissories enz., de prachtige verzameling vormer.do van 17e- oeuwsche Belgische kunst en afkomstig van verschilloude beroemde verzamelingen in Engeland. Frankryk, Holland, Daitschland, Oostenryk, Italië enz, in 't geheel niet door den brand geleden hebben. Deze tentoonstel ling is in een andere' wyk van Brussel ge legen in liet Park-Cinquantenaire. Het Nederlandsch Commissariaat ter Brus- eelscbe tentoonstelling meldt, dal alle jUry- rnpporteu by den brand gered zyn. Het volgende volledige overzicht der door den brand aangerichte verwoesting ontleonun wy aau Belgische bladen De heele hoofdgevel der tentoonstelling, waarachter zich de hallen der Belgische af deeling bevinden, hoven op het groote ter ras, is totaal platgebrand, met geheel den inhoud van af Brussel-Kermis tot aan het paleis der stad Brussel. Engeland dat achter de Belgische afdeeling ligt, in dezelfde ge- boawen, is ook gansch vernield. Frankryk, dat aan dun overkant van do monumentnlo trap ligt, heeft maar weinig geleden. De parfumerie-afdeeling ia or ver nield. Aan het standbeeld der vryheid is men dec brand kunnen meester worden, zoodat om too te zeggen geheel de Fransche afdee ling. behalve de ingang er van, gespaard bleef. Aan bet afrukken der velums en het wegnemen der linoleums is hel te danken, dat men het vuur op die plaats meeatar werd. De Italiaansche en al de vreemde afdee- lingen, die daar in hetzelfde gebouw naast Frankryk liggen, bleven das gespaard. Toen met bet vuur zag naderen had men ai de Italiaansche marmeren beeldjes bniten ge dragen in de Fransche hoven. De glazen kasten, die groote kostbaarheden bevatten, had meu stok geslagen om er den inhoud van te kannen redden. Gelukkig waren deze maatregelen overbodig en gisteren stond reeds alles weer onder dak. Het Fransche paviljoen van voedingsmid delen, dat tegenover de Fransche hoven staat, is ook geheel vernield evenals het res taurant Gruber-Duval en het paviljoen der stad Parys. In de Avenue des Nations naast het Hol- landsche paviljoen zyn het eerste en het laatste paviljoentj* van den rechterkant dezer laan, die aan de Belgische afdeeling grenst, vernield. De electrische lampen, die deze laan 's avonds zoo prachtig verlichtten, hangen daar nu geheel vorwrongen aan haar palen. Overigens is er geen schade aan dien kant der tentoonstelling. Op de, Brussel kermis is het een droevig schouwspel. Wat voor enkele dagen nog vol leven, licht en vroolykheid was, ligt daar nu £4taal in puin. Buiten het gedeelte, dat zich tusschen der. „Groenen Hond" en den ingang bevindt is alles platgebrand. Vyf of 'zes buisjes staan nog overeind. Van de vermakelijkheden van hel zoo vroolyke Luna Park goeu spoor meer. Hier en daar nog een verkoold, stinkend geraamte van een krokodil of oen tyger uit de menagerie Bos- tock. Itechts en links nog eenige palen van den Waterschuto of den Feenix Railway. Het riviertje, dat zoo geheimzinnig langs do straten en onder de bruggen van Oud- Brussel liep, ligt na vol overblyfselen van in gestorte huizen of bruggen. Van do huizen, die op de Solboschloi ston den en die geheel door de tentoonstelling omringd waren, bleven er van do 20 slechts een vyftal ongedeerd. De andere liggen in puin. Naar wy vernemen heeft dr. Holwcrda, onder-directeur van 's Ryks Musênm van Oudheden, in opdracht van H. M. de Konin gin een prae-historische nederzetting aan het Uddelermeer onderzocht. Behalve twee heuvels, die ineengestorte koepelgraven bleken to zyn, en die zeer ryke bijdragen in ceramiek en stoeneu wapenen bevatten, hoeft dr. Holwerda aan den oever van dat meer oen dorpje van prae-historiscbe hotten gevonden, gedeeltelijk in den grond ingegra ven en vele fragmenten van yuursteen en ceramiek bevattend. Voorts vernamen wy nog, dat dr. Hol werda hier bet volgende jaar het onderzoek zal voortzetten. (Vad.j Dy minister van bnitenlaudsche zaken, jhr. do MareoS van Hwindcrén, komt Vrydag van zyr. verlof in den Haag terug, ton einde het buitengewone Engelscbe gezantschap, dat Vrydugavoud aldaar aankomt, den volgenden dag naar het Loo jte begeleiden ter audiëntie van H. M. de Koningin. De hoeren der deputatie keeren Zaterdag avond in de residentie terug en zyn Zondag de gasten aan tafel van den Britschen gezant by het Ned. Hof, den heer Buchanan. H. M. de Koningjn-Moedtfr ontvangt de leden der 'missie Maandag ten Paleize te HoesHyk, bij welke gelegenheid zy aan den lunch van H. M. deelnemen. Dinsdagochtend zal het gezantschap den Haag weer verlateu. Een tienjarig zoontje van den heer Ver beek te IJmuiden had Zondag het ongeluk naby de aude sluis aldaar in het water te vallen. Den zeeloods Gerritsen, die hem ouroid- deliyk achterna sprong, mocht het in vereeni* ging mot den schipper van het Belgische pleizierjacht „Viola" gelukken den drenkeling op het droge te krygen. Na geruimen tyd daarmede te zyn bezig gweest, mocht men er in slagen de levens geesten weer op te wekken. Op gezag van de „Nym. Ct." vermeldden wy, dat in de keuken van de Waalkazerne te Nijmegen by het opensoyden van een broodje een doode muis gevonden was. De bakker, die belast is met de levering van het brood voor de koloniale troepen, deelde gisteren aan genoemd blad mede, dat by de zorg, waar mede, steeds de bereiding van het brood ge schiedt, het onmogelyk is geweest, dat dit cadaver by toeval in bet deeg is gekomen. Er moet integendeel kwaadwilligheid in het i spel zyn geweest, en de betrokken bakkers knecht is Zaterdag dan ook op staaoden voet ontslagen. Gistervoormiddag was een electrician op het terrein der Haagsche gasfabriek aan den Trekvliet bezig herstellingen le verrichten aan de electrische geleiding in de kap van een kolenloods. Eensklaps stortte hy men heeft nog niet kannen vaststellen door welke oorzaak naar beneden, waar hy bewus teloos op den grond werd gevonden. Per auto werd hy naar het Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zyn toestand hoogst ernstig is. Zondagmiddag ongveer drie nnr bevond do ongeveer 18-jarige Geertje v. d. Wal zich op straat te Drogoham en ontmoette toen een 20 jarigen borstelmaker wonende te Angns- tinusga, die per rywiel op eerstgenoemd dorp was. Na eenige woordenwisseling nam deze een revolver uit zyn fletstaschje en loste twee schoten op Geertje, waarvan één haar in den rechter bovenarm trof. Onmiddellyk werd de politie gewaarschuwd, die de wonde voorloopig niet levensgevaarlijk bevond, doch het noodig oordeelde, dat de getroffene naar dr. Dijkhuis te Baitenpost ter onder werd vervoerd. De dader spoedde zich naar zyn woning. Hy verkeerde in de meening, dat by dat meisje had doodgeschoten, loste nog een schot in de lucht en dreigde zich zelf te zullen doodschieten, waarom de revolver hem af handig werd gemaakt. Onmiddellyk is hy toen gearresteerd. Men wil, dat de dryfveer dezer dAad in teleurgestelde of onbeantwoorde liefde moet worden gezocht en dat het meisje in den laat- sten tyd onderscheidene anonieme brieven moet hebben ontvangen. Ook wordt beweerd, dat de borstelmaker wat zwakhoofdig, of zenuwachtig van aard is. Overigens moet hy goed bekend staan. („Leeuw. Ct.") De Katwy'ksche haringlogger „De vrouw •lohauna", die in het laatst van de vorige week de haven van I.lmuiden verliet, keerde gisteren daar terug, omdat op zee een 36- jarige matroos by het inhalen van du netten, door eene hartverlamming getroffen, plotse ling overleed. Het lyk werd te IJmuiden geland. Dezer dagen boden by den winkelier H. in de Kerkstraat te Hilversum, twee Huizer vrouwen bankbiljetten van f40 ter betaling aan, die by nader onderzoek bleken geen geldswaarde te bezitten. De vronwen ont kenden dat ze er iets van wisten, wat door de politie onderzocht wordt. By de familie K., te Bargeroosterveen (Dr.) is gisteren telegrafisch bericht ontvan gen, dat hun zoon, in Pruisen werkzaam, by een twist was gestoken en aan de bekomen verwonding overleden. Maandagavond is er in de huartscbap Kailenkote, gem. Steenwykerwold, door hooi- broeit een hevige brand ontstaan, waardoor binnen korten tyd twee boerderijen, bewoond door de V. en BI., in de asch werden ge legd, alsmede een arbeiderswoning. Met da uit Steenwyk gehaalde spuit wist men verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. De verbrande perceelen en de groote boeveel heid verbrand hooi waren verzekerd. De firma Ranford en Mitchell Ld. te Bir mingham verkocht een party rjjwielonder- deeleo naar Antwerpen. Omdat de levering vertraagd was, werd de party by aankomst te Antwerpen geweigerd. Twee Hagenaars, D. en van K., was dit ter oote gekomen. Zy stelden zich in ver binding met den agent der Engelscbe firma, den heer H., te Arasterdam woonachtig en gaven te kennen de party te willen koopen. De heer H. die zich persoonlyk naar den Haag bega/ eischte van D. en van K. con tante betaling. Hiertoe waren de Hagenaars niet in staat doch om van hun goede bedoe lingen te doen blyken, boden zy een zostal. effecten van Amerikaansche en Fransche sporen als onderpand aan en teokenden een. accept op twee maanden. De heer H. nam« hiermede genoegen en verkocht hnn de party> rywielonderdÊulen. De effecten zond hy aan de firma Ranford Mitchell Ld. te Birming ham. Deze firma deponeerde ze by haar bankier doch daar bleek, dat twee der ef fecten reeds jaren geleden geamortiseerd en waardeloos waren en dat de vier andere van diefstal afkomstig zyn. De levering dezer effecten en dé teekening in het accept door D. en van K., aan den heer H., geschiedde in een café op den Coolsingel te Rotterdam. Dadelyk gaf de Eogelscbe firma van haar bevinding aan haar agent te Amsterdam kennis, die zich toen met de hem terugge zonden effecten tot de* politie te Rotterdam wendde. Deze legde er beslag op. De rywieionderdeelen, waren inmiddels door tusschenkomst eener Rotterdamse' firma van.Antwerpen naar den Haag pedieerd doch nog niet aan de k en van K. geleverd. Die levering is in tyda I voorkomen en de party onderhands verkocht. Een schade van f 800 werd door dezen on- I derhandschen verkoop, expeditiekosten en opslagkosten veroorzaakt. Procesverbaal is I tegen de beide Hagenaars opgemaakt. Als een bewjjs van buitengewone brnta- I liteit op inbrekersgebied kan volgend staaltje I dienen Zondagavond tusschen halfelf en elf uur verschaften zich een paar inbrekers toe gang tot de bovenwoning van bet perceel I Frederik Hendrik plantsoen 14, Amsterdam. Men ontsloot de deur van de voorkamer, brak de aanwezige kasten open, keerde de I bedden ten onderstboven, lichtte den munt- I gasmeter en doorsnuffelde alles. By al deze I verrichtingen werden in voor- en achterkamer I de lichten aangestoken, terwyl de balkon- I deuren openstonden, zoodat van de straat- I zyde de inbrekers aan het werk konden worden gezien. Zy gaven zich niet eens de moeite de gordynen neer te laten. Dit alles I geschiedde in nog geen half nor. terwyl de 1 bovenbewoners thuis waren en de bewoners I van de woning zich slechts voor een uurtje I twee huizen verder bevonden en niettegen- I staande de particuliere nachtveiligheidsdienst I een gedeelte van het perceel bewaakt NW8. I Zooals reeds vroeger gemeld is, zal op I 31 Augustus te Middelburg een Troinpetti- nenmarsch worden uitgevoerd, gecomponeerd door den heer Jan Marks, directear van het Middelborgsche Muziekkorps. Nadat van begin April tot Maandag 239 repetities onder leiding van den componist en waaraan eerst kleinere daarna grootere groepen jongens deelnamen, waren gehouden, werd Maaudag voor het eerst gerepeteerd met het Middelburgsch Muziekkorps. Deze repetitie is uitstekend geslaagd en het staat vast, dat het Middelburgsch publiek weer eens iets heel nieuws op muzikaal ge bied zal te hooren krygen. Het zou vooruit- loopea wezen als wy reeds alles vertelden, wat wy van dit o. i. hoofdnummer van de a. s. feesten wetenalleen melden wy nog, dat behalve de 100 trompettines nog een groote en kleine trom, een carillon en een schellenboom door jongens bespeeld worden en dat een marketenster aan het korps wordt toegevoegd. De trompettines worden naar Hannover opgezonden om voor de uitvoering nog eens gestemd te worden aan de fabriek. Ergens in een winkel in Utrecht kwamen Maandagmiddag een paar venters binnen stappen. Boezeroenen voor, petten Op, sjofel oiterlÜk, 't tweetal leverde een niet zeer gunstig aspect op. Hun handel bestond uit garen en band, vetera en dergelyke fraaiighedende een had ze in een kistje, nummer twee torste een fcascb. Dit naar het uiterlyk niet zeer kapitaal krachtige paar kwam den winkelier verzoe ken... een bankje van 1000 pop te wisselen. De winkelier was een verstandige winkelier, kreeg achterdocht en deed het niet. De po litie werd gewaarschuwd en deze rekende de twee sjofele bankbiljetbezitters natuurlyk in. Ze werden naar het bureau gevoerd, aan een gestreng verboor onderworpen, en het bleek, dat het bankbiljet afkomstig was van... Pardon, niet zoo snelDe heeren hadden wat beters dan hun uiterlyk cachet. Uit hun zakken verschenen perspenningen en een brief van een welbekenden dagbladdirecteur. Een en ander ter legitimatie van onze beide collega's, Rotterdamsche journalisten, die aldus incognito bezig waren kopy te ver zamelen. (Dit laatste vermoeden we tenmin ste.) Gisteren gaan deze beide confraters samen op Zeiat en Driebergen al, terwyl ze Woens dag Baaru met een bezoek znllen vereoren. (U. D.) Zondagmiddag getaakte een 8-jarige jongen oian den Ondeo- Rp te Leiden al spelender- w$a te water in den Onden Rp. Het knaapje ging reed» na eenige spartelingen naar de diepte. Onder de omstanders was ook zekere 8, die den knaap nasprong en naar hem dook. Het mocht hem echter niet gelukken den jongen te redden. Met behulp van S. werd de jongen eindelijk door eenige brug wachters met een dregge bewusteloos opge haald. Nadat een minuut ol zes of hem kunstmatige ademhalingsbewegingen waren •toegepast, keerden de levensgeesten terng. Gistermorgen is het werk op alle labrie- ken te Enschedé hervat. Tegen half 8 trok ken Ae takers der firma Menko Tan uit het café Heino in optocht naar de fabriek Hoornweg, waar duizenden nieuwsgierigen aanwezig waren. Een zestig arbeiders gin gen direct naar binnen, anderen volgden by groepjes, hetgeen luid gejoel der menigte uitlokte. Te haltnegen waren nagenoeg a^e arbei den in de fabriek. Toen gaven andere ta- brieken het atoomflnitaein en werd daar te 9 uur het werk hervat. De arbeiders die I wegbleven, zullen zeer zeker ook spoedig I aan het werk gaan. (Hbld.) Een duur beestje! De veehandelaar H. Schaap heeft van de I weduwe Noorderbosch te Midtam (Friesland) een fokstier aangekocht voor de som van I f 2000. Dit dier trok op de jongste tentoonstel- I ling te Drachten aller aandacht. Het zal I naar Oostenryk uitgevoerd worden. Van Maasdyk op Hanenburg, te's-Graven- I hage. Hoewel de wind vry sterk was, heeft Van I Maasdyk gisterenavond het publiek niet wil- I len teleurstellen en, schoon de opstyging I onder deze omstandigheid niet zonder ge- I vaar was, nam de moedige vliegenier toch I te omstreeks kwartier voor achten op zyn I machine plaats, die na eenige oogenblikken I uitstekend de hoogte in ging. Met groote I snelheid werd in de richting van de duinen gevlogen op vry groote hoogte, aanvanke- I lyk 50 GO M.daarna beschreef de vlieg machine een kring over het terrein tot I boven de tribunes, om toen op denzelfden I weg terug te keeren en dezelfde evolutie nog I eenmaal uit te voeren, wederom met groote I snelheid, ditmaal een hoogte bereikende van I plm. 90 M. I Daarna had de landing plaats, waarby zich I een klein incident voordeed. Door den hevigen I j wind in den rug, landde Van Maasdyk niet I zoo vlot als Zondag en kwam zijn machine I terecht tegen het ijzerdraad, waarmede het I vliegterrein is afgezet. Daardoor werd het 1 vliegtoestel licht beschadigd, welke schade echter van zoo weinig beteekenis word geacht, dat men voor de herstelling er van slechts enkele uren noodig oordeelde. De aviatear zelf kreeg niet het minste letsel I doch bleef kalm op zijn machine. De minder vlotte landing gaf tot eenige I consternatie aanleiding onder de menscben I op het terrein, die vlak achter de ijzerdraad- I afzetting stonden, maar alles liep goed af. Do I machine kon zeer geinakkeiyk de loods wor- I den binnen gereden. t Be vlucht duurde ongeveer 7 minuten. Het I publiek op het terrein -- plm. 800 bezoekers I - eu de zeer talryke menigte daar buiten I was zeer enthousiast en juichte Van Maas- I dyk luide toe, ook toen hy in zyn auto het I terrein verliet. Men verzoekt er de aandacht op te veuti- I gen, dat niet te bepalen valt, hoe laat pro- I cies er zal gevlogen worden, doch dat do I tijdruimte voor het vliegen biyft tusschen I 5 en 8 nar. Het vermiste meisje uit Oosterbeek. I Men meldt uit Oosterbeek aan de Tyd I Vrydag kwam een reiziger in ansicht- I kaarten alhier by de politie met de mede- I deeling, dat hy op reis in de Achterhoek een meisje had gezien, waarvan hy vermoed de, dat zy de vermiste Theodora Kraak zou cyn geweest, daar zy geheel met bet van haar gegeven signalement en het portret I overeen kwam. Door den officier van justitie is onmiddel lyk werk gemaakt, om het meisje, indien I dit verhaal waarheid bevat, op te sporen. Een aantal telegrammen werden door hem naar dp verschillende burgemeester aldaar gezonden. Op dit oogenblik is nog niets naders bekend. Wy vernemen, dat de dir.-gen. der poste- ryen en telegrafie, naar aanleiding van den verkoop van overgedrukte guldons-zegels als portzegels, een verbod heeft uitgevaardigd om portzegels met overdruk voortaan nog aan het publiek te verkoopen. (N. Haarl. Crt.) Dezer dagen kwam in een der bladen te Rotterdam een advertentie voor waarin ge vraagd werd een compagnon die f 400 kon stortep, in welk goval 50 60 fres. per week verdiend kou worden. Een 21-jarig k jongmensch, agent van een levensverzekeringbank, schreef op die adver tentie, kwam daardoor in kennis met twee I Duitscbérs, zekeren Hasse, wonende in de Kortebrandstraat, en zekeren Nagel, wonen- I de in de, Dirkrautsstraat te Rotterdam. Dé^ea spiegelden beoi voor dat zy een I middel gevonden hadden om de bank te I Montecarlo te doen springen. Daarvoor had- I den zy echter de hnlp van een derden per- I soon noodig, die dan f 25 per dag en reis- I en verbiyfkosten zou krygen. Het jongmensch I ging er op in en gaf een borgstelling van I f 250 toet een wissel voor dat bedrag bene- I vens zyn rywiel. Na een paar dagen niet meer van de zaak I vernemende kreeg by argwaan en bleek na I dat de beide Daitschers gevlogen waren. I De commissaris van politie der 5e afdoe- I ling (Feyenoord) verzoekt opsporing en aan- I houding van de beide Daitschers. I De vorlrf week vervoegde zich by eene I familie te Middeburg een zeer net gekleed I heer, voorgevende arts en in Zwitserland woonachtig te rii»- Al» vreemdeling had hy een laudgenoote opgezocht en was zeer ver- I heagd die aan te treffen. Hy was, vertelde hy, met zyn broer op 1 reis naar Brnssel en te Roozendaal even nit den trein gegaan om een courant te koopen. Iotusschen was de trein naar Brussel ver trokken en met dezen ook zyn broeder Daarop was by met den eerstvolgenden I trein naar Middelburg gespoord. De man wist, zoo door zyn optreden als I door het toonen van verschillende stokken. I zoodanig het vertrouwen der familie te win- I nen dat hy aan tafel werd genoodigd en I nog 16.50 leende, i 5 voor de reis naar Bros- I sel en f 1 50 voor een nacht logies te Middel- I borg. De lieer des hnizet bracht hem naar een hotel, doch nauwelyks had bjj hem verlaten of de vreemdeling was verdwenen. Van terug gave der geleende f 6.50 kwaui tot gisteren nog niets. Te Hasselt had een zeer treurig ongeval plaats. Zaterdagavond halfzeven vermaakten zich ongeveer 10 kinderen in een roeiboot op het Zwarte Water. Een van hen, het 12-jarig zoontje van deo bakker C. Koopraans, was bezig staande op een der banken, de boot voort te bewegen. Op een gegeven oogen blik verloor hy het evenwicht en viel te water. Op het hulpgeroep der kinderen kwamen terstond eenigo personen in de booten toe schieten, doch konden helaas geen hulp meer bieden, daar de drenkeling dadelyk was gezonken. Na een kwartier te hebben j gevischt mocht men hem weer bovetijhalen, I doch dr. Van der Hoeven, die terstond aan wezig was, kon na geruimen tyd pogingen le hebben aangewend de levensgeesten weer op te wekken, slechts den dood constateeren. De tuiniers in de buurt van Middelburg I klagen steen en been over het ongehoorde I aantal slakken in hun tuinen. Hoewel dit I ongedierte byna geen enkele groente of vruch- I tensoort versmaadt, hebben ditmaal toch I vooral komkommers en augurken van zyn I vraat le lyden, wel te verstaan niet de plan- I ten, maar de vrachten. GOUDA, 17 Augustus 1910. In de gisterenavond gehouden buitenge wone ledenvergadering der Sociëteit „One Genoegen" werd besloten tot het electriecb doen verlichten vnn de Sociëteit en den lain. Tot dekking der koeten van I 4000ialoeno geldleening worden aangegaan. Programma van het 7de Volksconcett op Donderdag 18 Angnetua de» avond» 7'/, nnr in het Houtmansplantsoon, te geven door het Sted. Mmiekkorps, directeur Joh. G. Aten"- 1. Marsch En.Vacnnce E. MuHnJ 2. Onvertnre Saint an Printemp» A. Barbe. 3. Walzer die Welle O. Metra. 4. Fantasie I.a flllo du Régiment Donizetti. 5. Blnette-Maznrka Infante Isabel C. Pintado. 6. Onvertnre Dichter nnd Baner 1'. v.Snppé. 7. Walzer Walzertranm O. Stran». 8. Fantasie Les Cloches deCor- neville Plaoguette. 9. Bicycle-Galop L, Andrien. Ëindeijjk dan toch heeft do heer Spaan- derman het pleit gewonnen. Ho heeft met stalen volharding telkens zooveel afwisseling j in de orgelconcerten weten te brengen, dat het aantal toehoorders, reeds den vorigen keer merkbaar toegenomen, nn al de andere overtrof. Do programmi's wareui weer uit verkocht. Geen wonderniemand minder danjie zoo gunstig bekende A. B. H. Verbeij zon ons scboone orgel in St. Jan bespelen. Het eerste nummer was al dadeljjk een sncces. Wjj hebben met groote oplettendheid bel heerlijk Concerto No. 4 van Handel gevolgd en genoten van de rjjke afwisseling, die dit werk biedt. Daarna ziogt Mevrouw Bettink—de Haas een Aria uit de P/ingitcantau, die bier wel meer gezongen is, maar niettemin zeer ge nietbaar bluft. Het kwam ons voor, dat de zangeres in dit Nummer de moeilijkheden niet altoos wist te overwinnen. 55e zong dit niet zoo gemak kelijk als de beide „Weihnachtslieder", hoe veel goeds er ook in op te merken wa». Haar stem is in 't middenregister 't mooist, 't Laatste lied „Die Könige" was keurig ge zongen en met fyn gevoel voorgedragen. De begeleiding van den heer Verbey bracht veel by tot verbooging van de zoo goed gekozen zangnummers. No. 8 en 5 van 't programma bevatte aott voor cello, i De nog maar 15-jarige Anton Verbey Jr. belooft wat voor de toekomst. Op zyn bui tengewoon mooi instrument gaf by ons staal- tjes van veelzijdig talent en het moet gezegd worden, dat hy zyn beroemden ledrmeester, I dtn hf.tr Moml alle etr aandoet. Op 81 Aug. zullen de eer hebben itetn roornamtn cfilisi te hoorenvoorzeker een groot voor rechtWat zal 'tweer bezoeker» stroomen By 't accompagneeren van de cel viel 't ons op, hoe fyn 'i spel van den beer V erheb Sr. aanpaste by den prachtigon, ryken toon. dien de jonge cellist aan zyn instrument wist te ontlokken! Last not least al» waardig slot op dit prachtig Concert nog dc „Marcbe Triomphale van J. Lemmers", waarby du heer Anton Verbey Sr. evenals bö du andere stukken toonde, wat hy al vermag al» organist Oos rest een woord van grooten dank aan allen, die deze 7e Orgelbespeling tot een der schoonste hebben gestempeld. Tot het houden van regimentsoefeningen onder leiding van den kolonel C. D. De Roou worden il9 dezer het le bataljon van het 4e regiment infanterie uit Delft en het 2e en 4e bataljon van dat korps uit Leiden per spowr naar Utrecht vervoerd om van daar naar de legerplaats by Zeist te marcheeren. liet 3e bataljon van gemold regiment uit Gouda neemt eerst deel aan de oefeningen in de Nieuwe Hoilaodtche Waterlinie, daar na aan de regimentaoefeningen te Zeist. Postkantoor te Gouda. Lyst van de aan dit kantoor on de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedu rende de le helft der maand Aug. niet zyn kunnen worden oitgoreïkt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. beatomming. Brieven Binnenland. W. Meyer, Amsterdam. Jaspers, Gouda. Geufleer, Rotterdam. Gernrt Nchoffer, Spaarvor. „de Voorzorg", i Ambt. Kantongerecht, Kpbraim, Scheveoingen. J. C. v. Raab, Tilburg. Briefkaarten Binnenland. M. Rien», Amnterdam. F. W. C. Scbeffcr, W. d. Park, VeUen. Moj. C. Habn, Haag. T. Snel, Rotterdam. Mej. Barna de Roode, M. Riet, Schereningen. Briefkaarten Bnitenland. Mad. L. Marrdor, Brn»«ol, lfigrnafen, Duisburg. Merr. A. Bergenias, Freibnrg. Not*. Aan de «(rentiers wordt nnnUe- volon hun naam on adro» op de «tnkken te vermelden, opdat doro bjj onbeatelbaarhoid van ben kannen teruggegeven worden. De wn. Directear v. h. Po»t- en Telegraafkantoor, VAN VOORST. Alle nog voorhanden rollen van af lieden tot veel verminderde prjjren werden opgeruimd. Gonda met Dtlsseldorf, Hohcstr. 20. DttsRq|dorfo 10 August 1910. rön thans door nienw gevonden toepasiingen onre lm ollrrrrf gruchiMmtr for- trcllen nelmtrnre- lÈogaerlt. Zjj geven kracht en diepte, die namaker» niet kunnen bereiken. Men overtnige rich, geen Imitatie voor de eek te te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getpigaehriften yrati. op aanvraag Boxtel. HOOAEUIH Jt Co. Agent voor GOUDA - Firma A. QUANT, I Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te I bezichtigen rijn.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2