SEIZOEN OPRUIMING. ADVERTENTIEN NIEUWE BESSEN1 a>. SAMSOM. Firma Horman Zoon. Verspreide Berichten. TTIt d.e Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken, Posterijen en Telegrafie. tosiumes, Mantels, Blousen, tokken, Japonstoffen en Katoenen BEURS VAN ROTTERDAM twist Pern nog steeds aan Chili de recht matigheid van het bezit der salpeter-pro vincies. Men kan zeggen dat Montt, aan den overmaat van arbeid dien zjjn ambt hem oplegde, te gronde is gegaan. Frankrijk. Het parket van Saintes heeft het onderzoek naar de oorzaken van de spoorwegramp van Saojon beëindigd. Het is gebleken, dat de schold van het ongeluk moet worden geweten aan eeii wis selwachter, Desafit genaamd, die een sein op „veilig4 stelde, terwijl het onveilig" had moeten zyn. Desafit heeft in de instroctie zijn font er kend, en is natmjtHjjk zeer terneergeslagen door het bewustzijn van zijn vreeseljjlcc yer- antwoordelijkheid. Het officieele aantal dooden en gewonden is nog altijd niet met juistheid bekend. De spoorwegdirectie houdt zich nog altijd aan de eerste opgaven, dooden namelijk 37, maar de prefectuur te La Roebelle geeft reeds 43 op. En nog zijn er een aantal ge wonden, wier toestand van dien aard is, dat zjj waarschijnlijk niet lang meer leven zullen, Omstreeks negen uur Woensdagavond is er brand uitgebroken in de hoofdkerk van Saint-Just-et-Saint-Pasteur te Narbonne, een bouwwerk uit de dertiende eeuw. De brand kwam aan achter het hoogaltaar. In een oogwenk was al het houtwerk verbrand. Een luchter, die midden in het schip van de kerk boven het altaar hing, plofte neer. Oude mar t eren zuilen werden er door verhavend. De looden er» zinken versiersels van het groote koororgel smolten. Verder zijn er mooie -1 geschilderde glazen uit de veertiende en vijftiende eeuw vernield. Düitschland. Uit Frankfort wordt gemeld, dat de pos tillon Rqland, op de reis van Forbach naar Frankfort uit de bergplaats voor aangetee- kende stukken in zijn postwagen, twee pak ketten ontvreemdde, ter waarde van 80.000 Mark. Om den schijn te wekken dat de paketten door een gat in den bodem waren gevallen vernielde hij den bodem der berg plaats hij pakte de gestolen paketten in een mand en bezorgde dien bij een expedi teur om aan een gefingeerd adres te Neuen- kirchen verzonden te worden. De expediteur, die argwaan kreeg, waarschuwde de politie, en bij een onderzoek werden de vermiste paketten in de mand gevonden en Roland in hechtenis genomen. Spoorwegarbeiders, die op de Mosigkauer heide bij Dessau, aan het werk waren, zeg gen gezien te hebben, dat gisterenmiddag een boven die heide zwevend luchtschip, dat in brand stond, ergens in die heide is neer gedaald. Zij zonden dadelijk bericht aan den opperhoutvester, die de heide met werk lieden uit de bosschen laat afzoeken. Tot gisterenavond was niets gevonden. Toch acht men het mogelijk, dat nog er gens op de heide de overblijfselen van den luchtbol liggen. Engeland. Een eigenaardig automobiel-ongeluK is er van de week op een nacht in Engeland ge beurd. Tnsschen Hucknall en Annesley reed een tuf in volle vaart door een kuddo scha pen heen en verdween in de duisternis zon der zich verder om iets te bekommeren. Elf schapen werden gedood en vier verminkt. Hevige brand op de Brusselsche Tentoonstelling. Uit alle berichten van gehouden bijeen komsten, van genomen maatregelen en uit beschouwingen in de pers blijkt duidelijk dat de quaestie der aansprakelijkheid tot allerlei verwikkelingen zal aanleiding geven. In de eerste plaats woidt van Engelsche zijde al het mogelijke gedaan om de aansprakelijk heid vast te stellen. Door mr. Winthour, den Engolschen commissaris-generaal is namens den heer Sidney Brixton, voorzitter van den Board of Trade, en lord Herbert Asquith, eersten minister van Engeland, een dagvaar ding gestuurd, lo. aan M. Hubert, minister van Arbeid en Nijverheid 2o. aan M. d'Usel, algemeen commissaris der regeering3o. aan de Tentoonstellingsmaatschappij, vertegen woordigd door baron Janssen, Keym en Van der Burcb. In deze dagvaarding wordt voorop ge steld, dat de brand, die de Engelsche af- deeling vernielde, is aangesticht door de Belgische afdeeling, dat tot nog toe de oor zaak %au den brand niet bekend is en dat het niet te bewijzen is of de ramp kan ge weten worden aan de schuld van een der gedagvaarden, en ten slotte dat tusschen de Engeliche regeering en het Uitvoerend Comité werd overeengekomen, dat de verantwoorde lijke personen zouden worden opgeroepen ter aansprakelijkheid in geval van brand of ander ongeluk. Daarom vraagt de Engelsche com missaris dat drie deskundigen zullen worden benoemd om der. toestand der verbrande ge deelten op te nemen, den stand van eiken exposant in de Engelsche afdeeling te bepalen, de opgegraven voorwerpen te taxeeren, de oor zaak der ramp na te gaan en vast te stellen op welke wijze het vuur is overgebracht op de Engelsche afdeeling. .Van allerlei kanten wordt er op gewezen, dat de maatregelen tegen brand zeer onvol doende waren. In de eerste plaats was bij het bouwen der tentoonstellingszalen niet in het minst rekening gehouden met brandge vaar. Dat de brand zich in zeer korten tijd zoo ontzettend kon uitbreiden, was dan ook in hoofdzaak te wijten aan de velums, die in alle zalen, wel sierlijk, maar zeer gevaar lijk op allerloi wijzen zoo maar los aan de kappen hingen, naast elkaar, zoodat zjj bij minste aanraking met vuur moesten werken als lont. De groote brandbaarheid der muren deed de rest. Dan was het materieel zeer onvol doende en de algemeene branddienst op de tentoonstelling. Volgens ooggetuigen woedde de brand reeds e9n kwartier voor een half dozijn pompiers van de post in het Brazi- liaansche Paviljoen ter plaatse waren. Een verslaggever wees er in zijn brieven reeds op, dat er véél te weinig druk op hot water en dat ladders enz. ontbraken. Daarbij komt nog dat in het algemeen de Brusselsche brand weer niet zoo goed is, vooral omdat er niet het minst"? verband bestaat tusschen de brand weer van Brussel zelf en die uit de voor steden. Zelfs is op den avond van den brand gebleken dat de standpijpen van Brussel en van Ixelles van ongelijke diameter waren, zoodat de slangen van de eene gemeente niet pasten op de standpijpen van de andere. Dit was reeds twee nlpmden geleden geconsta teerd, maar men had er geen verbetering in gebracht. Het parket heeft een aantal deskundigen benoemd om de oorzaak van don brand op te sporendeze zijn bereid aan het werk gegaan. Uit een verklaring van den chef van het postkantoor moet blijken, dat niet kortsluiting als oorzaak mag worden aan genomen. Hij heeft nl. 's avonds 8 uur 50 plotseling vlammen zien opstijgen uit een stand in de hal. Gisterenmiddag bezocht Koning Albert het terrein van de ramp. Het volgende verslag van dit bezoek ontleenen wij aan het Hbl. v. Antwerpen i Midden van de puinen van Oud-Brussel liet Z. M. zich door de heeren van het gevolg breedvoerige inlichtingen geven over 't ver loop der ramp, over het lot der tentoonstel- Iers, over den toestand der maatschappij, steeds allen aanwakkerend en zeggend .-wat kan hersteld worden, dient hersteld. Te 3 uur verliet Koning Albert Oud-Brus sel en, wandelend langs den verbranden noofdgevel, liet hij zich door den voorzitter van 't uitvoerend comiteit uitleggingen ge ven over de genomen maatregelen om het zicht der puinen te verbergen. Ook in de Natiënlaan aanschouwde de Koning, die nu door eene ontelbare menigte werd gevolgd, de aangerichte vernieling en ter plautse waar de afdeeling der Fransche voeding stond, werd hij ontvangen door MM. Janselme, secretaris-generaal en Tem plier, voorzitter der klas van juweelfabrika- tie, die hij hartelijk geluk wenschte met hun besluit, van af morgen de ï'ransche af deeling te heropenen. De Koning wandelde nog voorbij de Ita- liaansche afdeeling en keerde dan, langs de Natiënlaan, terug naar het paviljoen der stad Brussel, waar de Koninklijke auto wachtte. De Vlaamsche Gazet stelt tegenover de gepleegde diefstallen ook eenige daden van eerlijkheid Zoo bevond M. Eduard de Sellier de Mo- ranville, officier van het regiment der gid sen, zich zeker oogenblik Zondag voor een hoop briljanten, parelen en diamanten. Hij vnlde er zijn zakken mede, voor honderd duizenden francs, en ging ze daarna in goede handen overleveren. De wachtmeester Sprimont, van Bergen, vond in de Engelsche afdeeling een groote hoop zilverstukken en overhandigde ze aan het comité der tentoonstelling. Andere daden van eerlijkheid werden ge pleegd door personen, welke weigerden hun naam op te geven. Een ingenieur-electricien heeft eenige ver klaringen afgelegd omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand. Naar zijn meening heeft de overtollige intensiteit, die van de electriciteitsgeleiders gevergd werd, den brand veroorzaakt. Drie geleiders waren geïsoleerd met papier, dat met een bijzondere stof doorweekt isde regen van deze laatste dagon en de brandende zon, die er op gevolgd is, hebben dit papier «chter doen barsten. Zondag was de vraag naar stroom zeer sterk en het koper der kabels werd zoozeer verhit, dat de isolator vuur vatte, en dat tenslotte bogen ontstonden tusschen de verschillende kabels tegen den bijzonderen gevel der tentoonstelling, aldus dien gejjeelen voorgevel het vuur mededee- lende. Wat die meening nog versterkt, is dat men een groene vlam gezien heeft voor dat de brand is uitgebroken welnu, het smelten van het koper in de geleiders geeft juist een vlam van die kleur. Een bewijs van de overtollige intensiteit waaraan de geleiders onderworpen waren, ligt in bet feit dat de brand uitgebroken is om 8 uren 50, en dat juist op dit uur de algemeene verlichting der hovingen begon, terwijl Brussel-Kermis „a giorno" verlicht was. Het is dus aan een te zware lading der kabels, veroorzaakt door een overdreven vraag naar stroom, dat de ramp zou kun nen toegeschreven worden. Enschedé.' Land en Volk driestart: Als de strijd in de textiel-industrie te En schedé iets geleerd heeft, dan is het zeker dit, dat de arbeiders zwak staan zoolang zjj niet behoorlijk zijn georganiseerd- Behoorlijk, d. w. z. zoo krachtig mogelijk. Ir» één groote vakvereeniging, omvattende al degenen, die in eenzelfde industrie werk zaam zijn. Thans was slechts een derde deel van alle stakers en uitgeslotenen georganiseerd. En dat derde gedeelte was dan nog in ver schillende organisaties vereenigd. Niet de vakarbeiders hadden zich bij medevakarbei ders aangesloten, maar zjj waren geschift, kleur bij kleur, naar politieke overtuiging. Nu kunnen dergelijke politieke vakvere nigingen wel eens een tijdlang samenwerken, maar op den duur gaat dat toch niet. Gelijk ook nu weer is gebleken. Op een oogenblik, dat de strijd er goed voor stond in een strijd, waarin de krach tige publieke opinie aan de zijde der arbei ders was, waarin de financieele steun niet ontbrak, nu ontstond er verschil van mee ning tusschen de besturen der organisaties onderling en dwongen de christelijke bestu ren tot capitulatie. Zoo'n verbrokkelde vakorganisatie moge iets beter zijn dan geen organisatie te genover de verbonden werkgevers is zij niet krachtig genoeg. En dat zal zoo blijven, zoolang de vakvereenigingen in hoofdzaak zijn politieke organisaties, ten deele onder leiding van politieke beroeps-propagandisten, ten deele onder leiding van de geestelijkheid. Zoo leert Enschedé opnieuw, dat de vak organisatie neutraal behoort te zjjn. Want eerst dan krijgt men de organisatie zoo krachtig mogelijk. Do nieuwe staking te Enschedé. Aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, dat de wevers der firma Menko op 20 na de fabriek weder verlaten hebben. Andere berichten meldden dat allen het werk hadden neer gelegd. De correspondent van het Hbld. schrijft Om de volgende reden meenden de wevers tot staking te kunnen öWergaan Een hunner had twee zware boomen (moeilijk te weven schering voor te weven goederen) vóór ge kregen en moest nog een derden boom heb ben. Deze derde was niet naar zijn genoegen hij noemde dien ook zwaar en verkoos hem niet te weven. Een andere arbeider wilde den gewraakten boom wel overnemen de firma liet dit niet toe. De boom moest wor den geweven door hem, die daarvoor werd aangewezen. Wy vernamen dat de firma den boom niet tot de zware rekende. Eenige arbeiders vroegen en verkregen een onderhoud met de firma, doch verandering kwam er in de zaak niet. In verband met een en ander verlieten te vijf uur eergisterenmiddag ruim 200 van de wevers de inrichting en bleef een 25-tal aan den arbeid. Het gerucht verspreidde zich als een loo pend vuurtje door de stad menigeen hoorde het met schrik. De firma Menko heeft de quaestie direct in handen der Fabrikantenvereniging ge steld. Aan de leden der organisatiebestaren werd een onderhoud met de firma Menko toege staan, waarbij ook twee arbeiders tegen woordig waren. Tegen gisterochtend 8 uur is een verga dering belegd van organisatiebestaren en de stakers. De arbeiders van de fabriek van Menko te Enschedé, hebben gisteren allen circa half- twaalf het werk hervat nadat in een lang durige fabrieksvergadering de directe actie staking door de organisatiebesturon was af gekeurd en anderhalve dag niet voldoen de werd geacht om een oordeel over de be handeling te vormen. Besloten werd als proef een langoren termijn af te wachten. Gistermorgen omstreeks 'halfnegen is te Amsterdam brand uitgebroken in het win kelhuis van perceel 50 Jodenbreestraat, waarin een zaak in heerenmode-artikelen was gevestigd van den heer L. Diamant. Er was op dat oogenblik in den winkel niemand aanwezig dan de bediende van den heer Diamant, daar deze met z(jn gezin uit de stad was. Vermoed wor.dt dat deze be diende by het aansteken van een sigaar in het achter den winkel gelegen magazijn achteloos zjjn lucifer heeft weggeworpen, en dat hierdoor het onheil veroorzaakt is. Toen de man, die zich een oogenblik naar buiten begeven had, in het magazjjntje wilde terugkeeren, vond hy hier alles in lichte laaie; eenige gammijassen, die daar hingen, brandden zóó fel, dat de vlammen zich met groote snelheid verspreidden, zoodat hij niet anders kon doen dan inderhaast vluchten. Onmiddellijk sloeg het vuur over byna de geheele hoogte van het buis uit, zoodat er groot gevaar was voor de gezinnen, die de verschillende verdiepingen bewoonden. Eenige agenten en burgers hebben zich zeer ver dienstelijk gemaakt door zich in het bran dende huis te begeven en daar eenige vrou wen uit te halen, die zich nog in bed bevon den. Een der agenten werd hierbij de baard afgeschroeid en hij kreeg brandwonden in het gezicht. Zonder hun heldhaftig optreden zouden er zeker menschenlevens te betreuren zyn geweest. Het winkelhuis is geheel uitgebrand, even als de eerste verdieping, bewoond door den heer Kolyn en de tweede verdieping, be woond door de gezinnen Mechanicus en Ker- ner. De derde verdieping stond leeg en kreeg byna geen schade, dank zjj het energieke optreden der brandweer, die met twee stoom spuiten, een koolznurspuit en 5 stralen op de leiding het vuur na verloop van 3 kwartier geLluscht had. De waarnemend-commandant, de heer Nieuwenhuis, leidde het blusschings- werk. Het sous-terrein, waarin een melkboer, Haak, en een winkelier in huishoudelijke artikelen, de heer De Vries, hun zaakjes hadden, kreeg slechts waterschade. Alle schade wordt door verzekering gedekt. Het tramverkeer stond ongeveer een half uur stop. In deze dichtbevolkte buurt had de politie de grootste moeite er voor te zorgen, dat de brandweer onbelemmerd haar moeiljjk werk kon doen. Het Ijjk van een vrouw, die Vrijdag bjj het baden te Oostvoorne is verdronken, werd Woensdagmorgen door den zalmvisscher Witte, uit Brielle, niet ver van de plaats, waar het ongeluk gebeurde, drijvende ge vonden en te Oostvoorne aan land gebracht- Te Opeinde betraden eenige opgeschoten jongens bjj avond het boerenerf van de wed. B. De zoon des huizes kwam naar buiten en ranselde de jongens af. Een jongen werd zyn linkerdjjbeen stukgeslagen. De vader heeft bjj de justitie een klacht tegen den dader dier mishandeling ingediend. Men schrijft uit Breda aan het „Vad.": Uit Dordrecht kwam hier de firma Spits en Zoon een vat petroleum aan met bestem ming voor den beruchte M. S. De politie waarschuwde de Dordtsche firma telephonisch en deze verzocht daarop aan den chef van het goederenvervoer alhier, het vat niet af te leveren, aan welk verzoek werd voldaan. Men zjj dus op zijn hoede. Op Maandag 4 of 11 Juli jl„ is door een onbekende dame, klein en tenger, tusschen 38 en 40-jarige leeftijd, gekleed met bruine japon, van den hotelhouder B. Van Altena te Rhenen f 1 geleend, voorgevende haar geld te hebben vergeten; zjj heeft daarvoor achtergelaten een ongemerkt zwart gelakt damesrijwiel met vernikkeld stuur, zwarte handvatten en bruin leederen Hammockzadel, zwart gelakte spatborden (waarvan het voor ste met een touwtje is vastgemaakt en ver sleten achterband. Op het stuur, dat omwon den is met geel lederen bagagedrager, be vindt zich een nikkelen bel. Bedoelde dame die zeide per rjjwiel van Zeist naar Velp te gaan en hier 'de tram wilde nemen, heeft tot gisteren niets van zich laten hooren, zoodat het niet onmogelijk is, dat het rijwiel ergens ontvreemd is. De Burgemeester van Rhenen verzoekt inlichting omtrent bedoeld rjjwiel. Een jongen uit Pjjnacker gaf te Delft zyn fiets te leen aan een venter in jjs, opdat deze ook eens een ritje kon doen; de jon gen zou dan op den jjswagen passen. De koopman liet zjjn negotie in den steek en moet met do fiets nog terugkeken. Dat katten erg bank zyn voor water is bekend. Maar dat haar moederliefde toch nog grooter is, bleek dezer dagen te Ierseke. Een poes had vier jongen. Terwyl de moe der even afwezig was, nam men al de klein- j tjes weg en wierp ze in een vijver. Den vol genden morgen vond men de oude kat in baar mand in gezelschap van twee levende jongen, die ze opgevischt had. De twee andere waren zeker verdronken. i> Iemand, wiens verstandelijke vermngens gekrenkt bleken te zijn, liep gisterenmiddag bjj strandpaal 99 te Scheveningen in zee. Men merkte den man op en wist hem nog bijtijds te redden. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Hot Hervormd Diaconiehuis te Gorinchem heeft nit Chicago bericht ontvangen, dat het een legaat van f 500 is toegekend van iemand, die daar 50 jaren geleden in het hnis ver pleegd werd. Herstellingsoord voor onderwijzers! Door wjjlen mej. A. Betsman, te Amster dam, is vrjj *an rechten f 2000 vermaakt aan hot Herstellingsoord te Lunteren. In het bijzonder moet dit geld bebrnikt worden lot, stenn van hulpbehoevende on- derwjj^Ussen- Men meldt nit Enschedé aan de Tel. Hit het nnbnrige Gronau, waar honderden Hollanders werk vinden, komt het bericht, dat de fabrikanten aldaar plannen hebben, om het bedrijf iD te krimpen, wegenB slechte toestanden in de textielindustrie. Een Engelschman over ons land. In de Daily Chronicle vertelt een Engelschman zjjn landgenooten, hoe het komt, dat het in Nederland land- en tninbonw goed gaat en over 't geheel in Engeland niet, hoewel er in Nederland zoomin protectie is als in Engeland. Hjj «il zjjn landgenooten leeren, dat zjj zelf moeten aanpakken en niet ver meerdering van de waarde van hun grond en verhooging van de prijzen hnnner pro ducten van beschermende rechten verwach ten. Hjj beschrijft den tninbonw, de warmoe- zerjj in het Westland, in Boskoop en Aals meer, en toont door cijfers aan, hoe die zjjn vooruitgegaanverder wat de zuivelberei ding met coöperatie gewonnen heefthoe de boeren ook voordeel trekken nit den cöops- ratieven verkoop van hun waren, enz. Wat, volgens den schrijver, de vergelij king voor Engeland nog beschamender maakt, is, dat de kosten voor den boer of tuinder hier te lande gemiddeld niot lager zijn dan in Engeland. Het land isniet goed- kooper, de arbeidsloonen zijn niet minder, de mest is even dnnr. En toch gaat het den Hollandschen boer en tuinder beter dan den Engelschen. Maar zij pakken aanonder den vrijhandel hebben zjj geleerd tegen de mededingers op te werken. Hebben niet onlangs op een tentoonstelling Hollandsche drniven het gewonnen van Fransche Een paar maanden geleden, zegt schrij ver, was er te Manchester een tentoonstel ling van Nederlandsche landbouwproducten. Iemand nit Cheshire beklaagde zich bp een der uitstellers over die ellendige Hollanders die kaas op de markt brengen in den tijd, dat de prjjzen oploopen, en in den tijd, dat de prjjzen laag zjjn, iets anders doen! Dat is het! zegt de schrijver. Zij voegen zich naar de omstandigheden. De eerste les, die hjj zjjn landbouwenden landgenooten geeft, isslnit n aaneen, leer coöperatie van den Nederlandschen boer en tninderI Een jongetje van drie jaar viel te Hoorn op Terschelling in een pot met pasgekoukte melk, die zijn moeder jnist van het fornniB op den grond had gezet en brandde zjjn zit vlak en beentjes daardoor deerlijk. De vader snelde terstond heen om hulp te halen, toen de brigadier der rjjksveld- wacht H. de Haan daar jnist passeerde en onmiddellijk handelend optrad en door over gieten met olie en bedekken met konde olie lappen den schreeuwenden kleine tot bedaren bracht, en daarna de ergste brandplekken en reeds open vleescbdeelen en wonden, met het bij znlke gelegeheden steeds zoo nuttig gebleken verbandpakje, waarin een hoeveelheid jodoform en verbandlinnen, vol doende wist te verbinden, zoodat met een nnrtje de pijn was geweken en de kleine in Blaap viel. Woensdag had bjj de spoorwegbrug te Westervoort een ernstig ongeluk plaatB. De bleeker B. reed met zjjn wagen op den djjk, toen plotseling een der wielen brak en de wagen omsloeg. B. sloeg achterover van den wagen en geraakte daaronder bekneld. Na voorloopig te zjjn verbonden werd de zwaar gewonde man naar het ziekenhuis te Velp overgebracht Een onzer medewerkers, vertelt het ,N. v. N.", wandelde met een Belgische dame en heer, te Amsterdam de vacantie doorbren gend, om de merkwaardigheden der stad te bezichtigen. In de Raadhuisstraat komt plot seling een fatsoenlijk gekleed werkman op het drietal, neemt met zwier zjjn pet van het hoofd en biedt heel graciens de dame een vjjftal bijeengebonden rozen aan. De Belgische kjjkt oven verwonderd den man aan, neemt de rozen en zegt .merci „Ja maar", zegt de man, „ze kosten een kwartje, 't zjjn zeldzame. Zie je, ik heb ze voor mijn vrouw gekocht, maar 'k heb d'r spjit van.' De galante echtgenoot had zeker de rozen voor een cent of wat gekocht voor moeder de vronw, in een weeke bni, denkend aan de wittebroodsweken, maar onderweg spjjt gevoelend over zjjn gnlbeid, getracht er een slaatje nit te slaan. De Belgische heer intnsschen vindt het geval grappig en zegt, dat het voor twee dnbbeltjes wel gaan zal en legt ze den man op de geopende hand. „Neen", zegt de man, „d'r motten nog vjjf spie bp, anders krjjgt moeder de vronw ze toch" en meteen heeft hp met een vlugge beweging de rozen weer te pakken. De „vjjf spie" zjjn intnsschen al in zjjn hand terecht gekomen en nn is hp tevreden. Lachend, diep buigend, strjjkages makend gaat hjj verder en wenscht beleefd nog „smakelpken maaltijd'. Naar ons van bevoegde zjjde wordt mede gedeeld, is de invoer van Nederlandsch- Indische benzine in Frankrijk nu mogelijk gemaakt, doordat de Fransche regeering op aandrang van onze regeering zich bereid verklaard heeft, het minimam-tarief op dien invoer toe te passen. (N. E. Ct.) Vóór de Sportingclnb, aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen, waar Zater dagavond laat door de justitie een inval werd gedaan, en vóór de daarnaast gelegen Jockeyclnb, staat thans een politiepost van des middags twaalf nar afdes avonds om zes nor worden do posten versterkt tot dub belposten. De taak der politieagenten is, geen bezoekers tot de clobs toe te laten. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Bp de „wandelende bladeren" in Artis te Amsterdam zpn reeds enkele volwassen exemplaren. Het is das gelakt deze uiterst merkwaardige insecten te kweeken uit eieren, welke van Java naar hier zpn gezonden. De levende dieren lijken zoo volkomen op bla deren, dat vele bezoekers nanwelpks gelooven kannen, dieren voor zich te hebben. Hot kost zelfs den verzorger, die er dageljjks mede omgaat, moeite, ze van de bladeren te onderscheiden, waartnsschen ze zich op handen. Toch zpn het geen kleine insecten; ze hebben ongeveer de groote van een eike blad. Nn ze volwassen zpn en vleugels heb ben gekregen, wordt zelfs de nervatonr van bladeren bedriegeljjk nagebootst. GOUDA, 19 Augustus 1910. Aao de Raadsleden zyn de volgende inge komen stukken toegezonden: Gouda, 9 Augustus 1910. De heeren P. J. Bellaart, P. W. Kamp huizen en A. Jaspers Lz. dit jaar aftredende als leden van het College van Zetters heeft do Raad eene aanbevelingslijst van zes benoembaren op te maken. Wij geven in overweging op de lijst te plaatsen de namen van de heeren 1. P. J. BELLAART. 2. P. W. KAMPHUIZEN. 3. A. JASPERS Lz. 4. J. J. DUIJM. 5. J. DE JONG Hz. 6. P. J. C. DESSING. Gouda, 12 Augustus 1910. Bij uw besluit van 27 Augustus 1909 werden de heeren Dr. G. J. de Groot en A. Ketellapper aan het Gymnasium alhier voor den cursus 1909—1910 benoemd de eerste tot Leeraar in de natuurlijke historie in de le en 2e klasse en de laatstgemelde tot Leeraar in de Hebreeuwsche taal. Wij achten het 'in het belang van het Gymnasium wenschelijk dat deze Leeraren aan de school verbonden blijven en hebben de eer onder overlegging van het advies van den Inspecteur der gymnasia U beleefd in overweging te geven de beide genoemde Leeraren in hunne respectieve betrekkingen opnieuw voor den tijd van één jaar, name lijk voor den cursus 1910—1911, te con- tinueeren. Het College van Curatoren bij het Gymnasium te Gouda, - Db. F. H. G. VAN ITERSON, President. BROUWER, Secretaris. Gisterenmiddag had op de werf „Krom- hout" van den heer Van Vlaardingen een vrjj ernstig ongelok plaats. Eenige aanko mende jongens hailden de onvoorzichtigheid in een bus, waarin benzine bewaard werd, en die zjj voor ledig hielden, een brandende lucifer te werpen. De benzine voorraad, die nog aanweiig wai, ontplofte. Een van de jongens kroeg een beenbrenk, terwyl tweo andere lievige brandwonden bekwamen. Heden is het juist 12,/ï jaar geleden dat de zaak in drogerjjen, verfwaren enz. van den heer C. C. Krom, Markt, werd opge richt. Ter gelegenheid hiervan was de win kel feestelijk versierd en zou de heer Krom, die van een reis terugkwam, gefeliciteerd worden door hét personeel en familie. Van de oprichting der zaak zjjn de ohef Gestel en de le bediende Tesingh in dienst 'Van den heer Krom geweest, zoodat het thans een 3-dubbel jubileum was. Het personeel bood den patroon een fraaien bloemenmand aan. De familie was hierbjj tegenwoordig. Donderdagmiddag is te Olst ter gelegen heid der landboowtentoonstelling een nationaal concours hippiqoe gehouden, waaraan tal van inschrjjvers in hét geheele land deel namen. Op het Nationaal concours voor eenspannen behaalde de beer J. L. van Ejjk alhier met Golden Chain, 5 jarige vos, min, den 2den prjjs f 50, en 'op het Nationaal Concoars voor tweespannen met Golden Chain en Vul- Gisteren werd voor' het Gerechtshof te Amsterdam gepleit in het door den voogdjj- raad ingestelde beroep tegen een beslissing der Amsterdamsche rechtbauk, waarbjj de wed. De Rjjk werd hersteld in de voogdjj over haar minderjarige kinderen. Voor den voogdjjraad trad als advocaat op mr'. H. R. Gondsmjt en voor de moeder mr. J. A. Levy. De pleidooien werden gehouden met ge sloten deuren, 'Na afloop der pleidooien heeft het O. M4. onmiddellijk conclusie geuomen. De procu reur-generaal, baron Bant, concludeerde tot niet-ontvankeljjk-verklaring van het appèl, daarbjj in aanmerking nemende, dat de kin deren thans bjj de moeder zjjn, en handha ving van de indertyd aangewezen voogden in de voogdjf opnieuw verandering zou mede brengen. cano den tweeden prjjs f 50; eveneens werd den heer van Ejjk een beBtuarsprjjs toegekend voor Vulcano. Bevorderd: 1 Aug. tot commies der telegrafie 1ste klasse, de commies 2de klasse G. J. van Dam 16 Aug. de hoofdcommies der telegrafie, de commiezen 1ste klasse J. L. Bloemen en H. Freie. Benoemd: 1 Ang, tot hulptelefonist te Amsterdam, M. E. den Ouden (o. v.) en M. M. E. H. Welters (o. v.)te Lochem, W. H. Milius (o. v.)te Rotterdam, H. P. C. van Hees (o. v.), A. C. Knip (o. v.), en A. G. Jongejan (o. v.)te Sliedrecht, N. E. van der Schnjjt (o. v.)te Utrecht, S. G. Bos (o. v.)tot schrjjver bjj den telegraafdienst te Amsterdam (telegraafkantoor) H. B. Pols; tot brievengaarder te Warga, G, Hiemstra. 16 Aug. tot directeur van het postkantoor te Meerssen, de commies-titulair der poste rijen en telegrafie D. Crap Hellingsman te Apeldoorn tot brievengaarder te Mensingeweer, P. Blaauw; te Heescb, de postbode G. van Hoorn aldaar en te Wedde, B. Loning; 1 Sept. tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Almelo, W. Mejjer, thans in geljjke betrekking te Heerenveen; tot directeur van het post- en telegraafkantoor te flarlingen, H. W. Heymans Jr., thans in geljjke betrekking te Winterswijk; 16 Sept. not hulptelefonist te Hoogeveen, P. Endendjjk (o. v.). 1 Oct. tot brievengaarder te Vinkeveen, L. D. Mulckhujjse. Verplaatst: 1 Aug. de commiezen der posterijen en telegrafie le klasse, J. Tiggel- man, van het postkantoor naar het telegraaf kantoor en J. Hogendjjk, van het telegraaf kantoor naar het postkantoor te Leeuwar den; de klerk der posteryen en telegrafie le klasse F. Rozeveld, van het telegraaf kantoor naar het bjjpost- en telegraafkan toor 2e Oosterparkstraat te Amsterdam; de klerk der posteryen en telegrafie 2e kl. E. F. F. M. Julien, van Amsterdam naar Heythnizen,; de hulptelegrafist T. F. W. Mat- taar, van Rotterdam naar Haarlem; de ad- sistent L. Benschop, van Groningen naar Maastricht 1 Sept. de hoofdcommies der posterijen A. J. P. Wouters, van Utrecht naar Am sterdam de commies der posteryen en telegrafie 3e klasse J. L. Clajjsenaar, van 's Graven- hage (postkantoor) naar Utrecht de klerken der posteryen en telegrafie le klasse H. A. Boekwjjt, van Oss naar Leiden, (bjjpost- en telegraafkantoor „Utrechtsche Veer"), R. K. Veenhois, van Sas van Gent naar Oss en H. G. van Daalen, van Vlissin- gen (telegraafkantoor) naar Rotterdam (tele graafkantoor) de klerk der posteryen en telegrafie 2e klafse P. A. Risseeuw, van Oostbnrg naar Sas van Gent; de verplaatsing van den klerk der poste ryen en telegrafie 2e klasse J. Bom, van Goes (telegraafkantobr) naar Rotterdam (telegraafkantoor) is tot nadere beschikking nitgesteld. Eervol Ontslagen op verzoek: 31 Juli. do klerk der posteryen en telegrafio le klasse J. Heniger (g. v.) te Rotterdam (telegraafkantoor) 1 Aug. de commies der posterijen en tele grafie A. G. Borgesius Sikkema (o. v.) te Njjmegen (postkantoor); de klerk der pos teryen en telégrafie 2e klasse A. W.% de Kie- wit (g. v.) te Rotterdam (telegraafkantoor) 1 Oct. de adsistent C. van der Ven te Rotterdam de brievengaarder te Vinkeveen, J. Mulckhoyse. Overleden: 6 Aug. de directeur van het post- en telegraafkantoor te Oostburg, C. C. L. Schermer. Alle nog voorhanden zullen van af heden tot veel verminderde prjjzen worden opgeruimd. VKIJDAG 5 AUG. L.K. 11. K Staatsleeninqen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 2% 77»/8 - Portugal. Oblig. Tabaksmono- polieleening (509—5000 fr.) 4 V» 97% Rentelooze certif. f 6.80 Oblig. 2e Serie frto500 3 61% —f Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91% Hypothee. Staatsl. 1892 6 94% Rusland. Iwang. Dombr. Obli gation 41/» 95V* Azie. Japan Obligatien 1899 4 95% Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4% 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 98% Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 97% Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 41/® 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4V9 100 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99 Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99% Pandb. Hojlandsche Hypb. 4 94 -- Scheepvaart- M aatechappijen. Oqlig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4% 100 Stoomvaart Mjj. „Triton" Obl. 5 100 Premieleemngen Beloie. Stad.Antwerpen 1887 2Vs 97% I Diversen. Laan v. Mèerdervoort Mjj. tot expl. van. Oblig. 1902 4 99 Nationaal Grondbezit Oblig- 4 99% Predikbeurt bij de Remonstrantseh- Gereformeerde Gemeente alhier- Zondag 21 Augustus, 's Morgens 10'/4 nnr. Dr. W. J. LENTE, Leiden. V Getronwd; P. H. VAN REEDT DORTLAND, Assis'. Univ. bibl. Leiden EN ANNIE SILLEVIS Phil. nat. doet», 's Gravenhage, 19 Augustus 1910. ZOET en ZUUR. Ie qual. per Liter f 1.05.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2