5EIZ0EH OPROTII. SAL0M1MENT I). SAMSOM. ADVERTENTIE! BIUtfEHLAND. Rechtzaken. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3948te3taats-loterij. Costumes, Mantels, Blousen, Rokken, Japonstolfén en Katoenen üouda en Omstreken J. F. CUYPERS, Ruslahd. Een echt Russisch voorval, toonende hoe de opvatting in Russische adellijke en offi cierskringen is, wordt nit Moskou gemeld Twee vaandrigs, jonkers, prins Watsch- nadse en Martschensko waren tot officier benoemd zij moesten die bevordering vieren met een gloeiende fnif, en kwamen in dron ken toestand met hon rjjtnig te Moskon aan. Schreeuwend en joelend reden de heeren door de straten, totdat een politieagent het rjjtuig deed stil houden, en de heeren ver zocht, niet zoo'n rumoer te maken. Martsclien8ko kwam uit hot rijtuig en sloeg den politie-agent met de vuist in het gezicht. Toen klom hp weer in het wagentje en gaf bevel verder te rijdenmaar de politie-agent hield het paard bij den tengel er. wilde de namen der beide officieren weten. Zij stegen uit, trokken de sabels, en sloegen den armen politie-agent zoolang, dat hij zwaar gewond bleef liggen. Toen de man opgenomen werd, waR hij reeds overleden. Een dichte volksmenigte was inmiddels om het rijtuig gekomen, luid protesteerend tegen dit optreden der beide officieren, en hun arrestatie eischend. De commandant der stad kwam met een patrouille en nam de beide heeren mee naar de wacht, waar zij echter onmiddellijk in vrijheid werden ge steld. De politie-agent had twintig jaren dienst, en laat een vrouw met vier kinderen achter. Amerika. De berichten over de boschbranden in Amerika zyn vreeselyk. Naar de Daily Mail uit New-York verneemt, is het in Idaho en Mon tana een week geleden op een dozijn ver van elkaar gelegen punten beginnen te brandden. Door een krachtigen wind aangewakkerd heeft bet vuur zich snel verspreid en grooto verwoestingen aangericht. Van Thomson naar de grens van Idaho strekken de vlammen zich in een kring van 80 K. M. lang uit. In dit district branden de steden (of dorpen) Belknap, White Pine, Noxon en Heron, die midden in bosschen liggen. Uit Wallace komt bericht, dat daar alleen nog een toren overeind staat. Ook de steden Taft, De Borgia, Henderson en St. Regis liggen in de asch. Te Bitter Creek zagen vjjftig mannen, na vruchteloos tegen den brand gevochten te hebben, zich door de vlammen omsingeld. Zjj namen toen de wijk in mijngangen, maar toen men hen Zondag wilde redden waren er dertig gestikt; de overigen lagen bewusteloos. De Daily Chronicle verneemt uit Chicago, dat volgens een telegram uit Spokano, in Washington, ambtenaren van den Noord wester Pacificspoorweg erkennen, dat er een trein zoek is met 42 vluchtelingen en 19 ziekenzusters. De vluchtelingen waren patiën ten uit een hospitaal te Wallace. Toen de brand naderde werden de zieken in een trein gezet en onder geleide der zusters ging het naar Missoula. Het laatste, wat men van den trein wist, was dat b(j eenige kilometer voorby Wallace het bosch inreed. Dat bosch heeft gebrand, en nu meent men, dat de heele trein met al wat er in was in de vlammen is verteerd. Naar de H. Ct. verneemt, zjjn de recbtsche leiders bereid, geen candidaat te stellen voor de open plaats, in de Provinciale Staten van Zuid-Holland ontstaan door de verkiezing van dr. Lely tot lid der Eerste Kamer. Naar het Dgbl. v. Nbr. verneemt, moet het raadsbeeluit van Breda tot onderhand- schen verkoop van de Baronielaan aan den heer Ingen IIoosz in zooverre zjjn gewijzigd alvorens daaraan de goedkeuring dojr Ged. Staten van Noord-Brabant werd geschonken, dat de clausule, dat na het overlijden van den heer en mevrouw Ingen Housz de Baro- nielaan aan de gemeente Breda in eigendom zou komen, is vervallen. Maandag 29 dezer zal H. M. de Koningin- Moeder op bet Paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van officieren van het Duitscbe regiment Prins Frederik der Nederlanden no. 15, welke afvaardiging H. M. den dank van het regiment komt betuigen voor de schilderij, welke H. M. ter versiering van de nieuwe societeitszaal aan het corps geschon ken heeft. Het doek, vervaardigd door den kunstschil der van militaire tafereelen, Hoynck van Papqpdrecht, stelt, zooals wy reeds bebben medegedeeld, voor een aanval op het dorp Plantenay, in den slag van Waterloo door het 15e reg. infanterie, op het oogeublik van het sneuvelen van kapitein Seydlitz. De dankbetuiging zal vergezeld gaan van de aanbieding van een boekje, geschreven door majoor Cramer, van dat regiment, en ver meldende de geschiedenis van het korps. Hoofd van de officieren-deputatie is de kolonel-regimenta-commandant von Morgen. Koningin Emma zal de officieren aan een noenmaal vereenigen. De Duiische correspondent van het heeft met de Parseval een luchtreis gemaakt. Hy schryft daarover in zyn blad en meldt daarby „Ben ik wel onderricht dan zou ook het legerbestour in Nederland de weiischelykheid ingezien hebben van het aanschaffen vac een luchtschip en zullen ter gelegener tjjd voor stellen in dien geest ingediend worden. „En om meteen nog een nieuwtje mee te doelen, dat op ons land betrekking heeft er bestaat veel kans, dat ook Nederlan ders weldra in eigen lucht en op eigen bodem een luchtschip zullen zien. „De Parseval-Ge'sellschaft bouwt thans een luchtschip, bestemd voor de Brusselsche ten toonstelling. Komt dit schip nog tydig ge reed in de maand .September dan is de heer Stelling (de kapitein van de Parse val) van plan een reis te ondernemen van Brussel naar Den Haag." Wy deelen hieronder mode een afschrift van het Rapport der Commissie, die zich heeft willen belasten met een onderzoek der bekende Uecoratiezaak. Het rapport, gericht aan den Hoogwelge boren Heer J. E. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, luidt als volgt 's Gravenhage, 14 Juli 1910. „Hoogwelgeboren Heer, De Commissie die zich op uwe uitnoodi- ging geconstitueerd heeft teneinde „ingevolge een verzoek van Dr. A. Kuyper, na onder zoek haar oordeel uit te spreken in zake de sinds einde Juni des vorigen jaars uitge strooide beschuldiging, als zou hy zich, tij dens hij Minister van Binuenlandsche Zaken was, schuldig gemaakt hebben aan corruptie", heeft de eer U hierby het resultaat van haar onderzoek mede te deelen. Do Commissie heeft by haar onderzoek, behalve van de door den druk openbaar ge maakte stukken, waaronder ook de op de zaak betrekkelijke Kamerverslagen, gebruik gemaakt van een haar door Dr. Kuyper toe gezonden memorie met bylagen, waaronder brieven van verschillende personen in origi- nali, voorts van schriftelijke inlichtingen die zy van onderscheidene personen gevraagd en verkregen heeft, eindelijk van haar door mej. M. Westmeyer mondeling verstrekte inlichtingen. Zy is van meening dat de tegen Dr. Kuy per ingebrachte beschuldigingen zich concen treert in do quaestie van de ridderorden voor de heeren Lehmann, on spreekt haar oordeel uit als volgt le. Voor wat aangaat de bepalingen van het Wotboek van Strafrecht, dat Dr. Kuyper vrij uitgaat, aangezien niet gebloken is van eenige aanduiding, dat hy ten eigen bate geld heeft aangenomen van de heeren Leh mann; 2e. in aanmerking nemende, dat de tegen Dr. A. Kuyper gerichte beschuldiging ook betrof het geven van ridderorden in verband met geldelijke bijdragen aan de antirevolu tionaire partykas voor verkiezingsdoeleinden, iets dat, al valt het niet onder de strafwet, als corruptie is gequalificeerd ten eerste, dat, voor wat den heer R. Leh mann betreft, die, naar aanleiding van zjjno ruime bijdragen ten behoeve van het herstel der Holiandscbe Kerk te Colombo en van het repatriëeren der op St. Helena verbly- veude krijgsgevangenen, den 31 Ang. 1903, gedecoreerd werd, niet geblekeu is, van eenige reden om te twijfelen aan do verzekering van Dr. Kuyper en van hem zeiven, dat hij voor het eerst in Mei 1904, dos geruimen tyd na de decoreering, geld voor de party- kas heeft gegeven; dat het onder 2e. bedoelde verband ook niet af te leiden h uit de omstandigheid, dat het aanwijzen van daden, waardoor de heer R. Lehmann zich voor het nationaal belang verdienstelijk kon maken, plaats had ingevolge een verzoek van Mej. M. West- meyer, wier ijverige betaoeiiogen ter inza meling van gelden voor de partijkas en wier geldelijke verplichtingen aan don heer R. Lehmann, aan Dr. Kuyper bekend waren. Immers naar het oordeel van do Commissie zou door deze omstandigheden in aanmer king te nemen het verband in den zin van corruptie te ver geiocht zijn, terwijl er geen twijfel kan zijn, dat Dr. Kuyper, ook afge zien van eenige betrekking tot mej. M. West- meyer, als agente zonder aanstelling, bijzon der belang stelde in het herstel der Kerk te Colombo en het repatrieeren der krijgsge vangenen op St. Helena. Ten andere dat voor wat don heer E. A. Lehmann aangaat, de zaak zich anders voor doet. De poging toch, van Dr. Kuyper om hem voor eene decoratie te doen voordragen, beeft plaats gehad nadat Dr. Kuyper gelden van hem had aangenomen voor de partykas, en zonder dat bij zich door eenigo speciale daad verdienstelijk had gemaakt voor bet nationaal belang. Deze feiten op zich zelf leveren echter, naar het oordeel der Commissie, nog geen grond op om corruptie aan te nemen en van het innerlijk verband tnaaohen die feiten ia de Commissie bij haar onderzoek niet geble ken. Overigens is, naar haar oordeel, de voorspraak van Dr. Kuyper by een zjjner arabtgenooten, ten gnnste van den heer E. A. Lehmann, niet te beschoawen als een ambtsdaad. Met bijzondere hoogachting, de Commissie voornoemd, (w. g.) VAN SWINDEREN. H. J. KIST. VAN KARNEBEEK. Voor eenslaidend afschrift, SCHIMMELPENNINCK v. d. OYE v. HOEVELAKEN. By een goudsmid aan de Broerenstraat te Arnhem kwam een persoon, welke gou den ringen wenscbti? te koopen. Nra er eenige gezien te hebben, kocht hy een gonden hee ren en damesrïug. Toon deze ingepakt wa ren, greep hy nog twee andere ringen weg en ging er vandoor, den winkelier verbluft achterlatende. Onmiddellijk werd van het gebeurde by de politie kennis gegeven, die den dader tracht op te sporen. Ais men de oene of andere plechtigheid moet bijwonen- en men heeft geen hoogen hoed, dan wendt men zich tpt zyn vrienden en allicht krijgt men er dan een te leen die past. Zoo zyn er menschen, die zooveel aan vraag krygen, ora hun houd nit te leenen, dat ze er een specialen „leenhoed" op na houden. Eenigen tyd geleden had nn niemand voor een plechtigheid een hoed geleend van een goeden konnis en na 't gebrnik kreeg die kennis oen hoed terug, met wat stukjes choco lade er by voor de Kindertjes. De leenheer nu hail na enkele weken zyn hoed nuodig voor een doopplechtigheid. Toen de kerkklok reeds luidde, zette Ivjy zyn hoed op, doch bevond dat de hoed die in de doos zat, hem veel to groot was. Grooto schrik en verbazing natuurlijk. Er word raad geschaft. De hoed, opge vuld met couranten, moost toch dienst doen. 's Anderen daags werd den leenman mee gedeeld, dat de hoed, dien hy den leenheer teruggebracht had, niet de zijne was, doch de leenman trok er zich niets, meer van aan. En zoo zag men dezer dagen voor een wo ning in 't midden der gemeente een hoed op de stoep staan, daar vanwege den leen heer bezorgd. Een hapje voor de straatjongens Men zegt, dat een paar jongens zich 's avonds over den hoed ontfermd hebben. De arme hoed moest anders don nacht op de stoep doorbrengen, dat konden de jongens niet aanzien. Ze name» hem Toee huiswaarts... Misschien kan die hoed -vader weloons te pas komen. Maar wie, z'n hoed zoa dat nu zyn! De Leegheer beweert, dat 't niet de zijne is; de leenman meent,l# dat van zijnentwege zeker wel de hoed ter/uggebracht is, dien hy géleend heeft. Een mooi zaakje voor de advocaten, als er een proces van 'xorat. De oom nit Amerika schijnt toch nog niet uitgestorven. Uit Oldesloc wordt gemeldt Vóór 38 jaren vertrok nit het naburige Segeberg een 20-jarige hoveniersgast, Nico- laas Ohrt, naar Aroerika en sedert dien was hy verdwenen. De ouders stierven in over tuiging, dat de zoon wel reeds lang ergens onder den grond lag. Thans evenwel is de vroegere hoveniersgast op bezoek gekomen by een getrouwde znster te Oldesloe. Hy is intnsschen een m illioenenryke mynbezitter in Alaaka gewordem. Ir. zyn goud- en kolenmijn, werken over de 500 man. Hy kwam te Ofdesloe aan in eigen automobiel, vergezeld van zijn vroaw die nit Wiesb/iden stamt. Hy had in Alaska v-oor de ontdekking der goudmijnen groote terreinen gekocht, dïe toen buitengewoon in "prys stegen en hem ineens tot een rijk man maakten. Bij den landbouwer Vair Woerkom te Haarlemmermeer is ingébrokenu Alleen wordt eenig lijfgoed nit een keukenkast vermist. De dieven, die in hun werk gestoord bellij nen te z(jn, hebben zich door t ten raam toe gang verschaft. Het is nn in koi ten tijd reeds de vierde maal, dat in die bnnrt werd inge broken. Naar de „Leeuw. Crt." verneenrt, .heerscht er onder de bewoners der strafgevangenis te Leeuwarden reeds geruimen tyd een zeer rumoerige stemming, ten gevolgei waarvan thans een aantal maréchaussees tor voorko ming van eventueele vyandelykh» iden in de strafgevangenis dienst doet. Men schrijft nog uit Meerssen aan het Hbld Eindigen wa onze mededeeüngen» omtrent een Gemeenteraadsverkiezing alhier- jnethet uitspreken van het vermoeden, dat b|j het planten van den boom voor bet huis va» een gekozen Raadslid heel wat zou wordeu gedronken, thans kannen we nog vermelden dat het nienw gekozen Raadslid aan den avond van zyn verkiezing ten zynen haize aan degenen, die hem kwamen gelukwen- scben en aan hen, die den boom plantten, onder meer andere dranken, verschonken heeft 600 liter bier en 19 fleBSchen cognac. Tronwens bier drinkt het volk hier als wa ter. Zoo hoorden we dezer dagen ook nog dat de knechts in een groote brouwerij alhier dagelijks 20 liter bier opdrinken en desniet temin zeer bekwaam zyn voor hun werk Men schrijft aan Het Volk Den arbeiders dor Nederlandsche Katoenspinnerij te Hengelo is aangezegd, dat zy voortaan 1 nor per dag langer znllen hebben te werken en dat tege lijkertijd het loon voor„ allen verlaagd zoa worden met 12 pet. Naar het heet kan de firma De Monchy niet coucurreeren met de Engelsche markt. De arbeiders zijn allen ongeorganiseerd, maar de organisaties zullen toch met hen vergaderen- Men schrijft aan de „Tel." uit Schevenin- gen Nu de „clubs" gesloten blijven, dag en nacht versterkte politie posten de ingangen streng bewaken, hebben eenige vreemdelin gen het plan opgevat en daaraan ook onmid dellijk uitvoering gegeven, bijeen te komen in hun pensions en tijdelijke woningen, waar zy thans ongestoord en ongedeerd han speel zucht botvieren. Eenige losloopende croupiers- zyn zelfs door hen geëngageerd. Tot laat in den nacht wordt er in deze privé speelholen, waarvan eenige van verdacht allooi, gespeeld, zonder dat de politie by machte is hiertegen op te treden. De Zwitser, die in Middelburg en andere plaatsen van Nederland oplichterij pleegde, heeft ook te Nenzen daartoe pogingen aan gewend. Hy trachtte, voorgevende van Engel sche nationaliteit te zyn, toegang te krijgen tot de woning van een ingezetene, die de zaak niet vejrtrouwd en hem aan de dear afscheepte. Later kreeg do gemeentepolitie daarvan de lacht en trof den persoon in een logement aan. Hy werd medegenomen naar het politie bureau en bleek in het bezit te zyn van adres sen van personen en verschillende plaatsen in het binnqn- en bnitenland. Uit papieren, die by by zich had, viel af te leiden, dat hy Bohron heette en afkom stig was van Frundewald (Interlaken). Daar hem niets kon worden ten iaste gelegd, werd hy vrijgelaten en kon hy weer naar zjjn loge ment gaan. (M. Ct.) Te Zaandam heeft men bij hot uitgraven vau grond in verband met de werken voor de uitbreiding der zeehaven in den Zaan dammerpolder bewesten den niunwen spoor dijk een doodkist gevonden met een men- schelyk geraamte. Men veronderstelt dat zich daar ter plaatse een kerkhof heeft be vonden ten tijde van IGoris V. Omstreeks dien tyd moet daar het kasteel van de heer lijkheid Saenden gestaan hebben, terwijl do geschiedenis verhaalt dat de kapel van den heer Van Saenden werd verwoest omdat ver moed werd dat deze heerschar medeplichtig was aan het vermoorden van Floris V. Later Werd de kapel weer opgebouwd op de plaats waar thans de Oostzyder kerk staat. Het gevonden geraamte zon dan ongeveer 1000 jaar zou zyn. •- Voor de twee notarisplaatsen te Velp heb ben zich, naar wy vernemen, ruim zestig sollicitanten aangemeld. Inbraak te Haarlem. Aangaande den te Haarlem gepleegden diefstal vernemen wy nog het volgende Het hnis der wed. Rijnbende behoort aan de gemeente Haarlem, die het ten geschenke kreeg doch met het servitnnt er op dat het niet door een man mag bewoond worden vandaar dat er geen waker in het perceel was toen mevr. R. op reis ging. Het perceel is van achteren gemakkelijk te bereiken, allereerst door de aan beide zijden met een lage dear afgesloten Baan- laan en dan nog door de tuinen heen van af de z.g. Wagenmakerslaan, en de justitie vermoedt dat die weg gekozen is om het huis te naderen, althans door enkele der dieven. Men tast nog in het duister hoe zij zyu binnengekomen. De open gevonden dear moet van binnen zyn opengemaakt, want alle binnendeuren waren voor het o^, reis gaan door de gezelséhapsjaffronw gesloten, liefst met twee knippen er op, zoodat alleen de voordenr over bleef om met een slefltel te kannen openen. De inbrekers beweren door een dakraampje te zyn binnengekomen, doch dit wordt onaan nemelijk geacht. Waar zij no echter toch aan het klappen zyn, z&l dit ook wel blijken. Het staat vast dat de diefstal niet ineen nacht heeft plaats gehad. Dit viel te oon- stateeren nit hel aantal nagelaten souvenirs v en is het wel in een nacht geschiedt, dan moeten er minstens negen personen aan debet zyn. Van het gestolene komt er nu telkens meer te voorschijn. Een bekkensnijdersbende. Men meldt nit Lutterade, bij Sittard, aan de L. K. Zondagavond, omstreeks 10 aar, had al hier een hevige vechtpartij plaats, waarbij zekere W. en S., nit Lutterade, verscheideue messteken opliepen. Te 11 nar was dr. Schoenmakers ter plaat se, hy beschouwde de messteken van W. als gevaarlijk. Te middernacht werden de gebroeders D., nit Daniken, als vermoedelijke daders, van hun bed gelicht door de inmiddels ontboden marechaassees nit Beek en veldwachter Ra makers, en zwaar geboeid naar de gevan genis overgebracht. De getroffene W., oud 55 jaar, had geen ruzie gehadhy was op straat om zyn zoon te zoeken. Doch de lezer herinnert zich nog wel de vechtpartij van voor een maand of vijf te Geleen, waarbjj zekere W. D. toen het leven liet. Op een paar man na, was het weder dezelfde vechtclnb van toen. Men schryft uit Middelburgs Toen gisterenavond de zoogenaamde werk manstram, die bestaat nit een motorwagen en twee derde-klassewagens der onde stoom tram, de Markt alhier opreed, geraakte de eerste aanhangwagen by den wissel nit de rails en werd over de steenen medegesleept, totdat hij tegen een paal der electrische geleiding reed. Het zich onder aan den paal bevindend ornament werd geheel verbrijzeld en zoowel de paal als een der armen werd scheef getrokken. De wagenbestuurder viel door den schok tegen den voorrnit, die daar door brak j de man werd gelukkig niet ge- wond en kwam evenals de'talrijke passa giers, voor het grootendeel werklieden der Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, met den schrik vrij. Gelnkkig, dat de draden het hielden, anders was zeker grooter onheil aangericht. De instructie in de zaak van de dienst bode van de Nicolaas Witsenkade te Am sterdam, die met haar vrijer haar meesteres mevr. Wijnia aanviel met kokend water, ten gevolge waarvan deze overleed, is thans gesloten. De zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen en zal vermoedelijk in bet eind der volgende maand worden behandeld. Een paar dagen geledbn is er in het Rijksmuseum een schilderij ernstig bescha digd. Het bekende doek van den schilder Jan van Hnysem, een stilleven en hangende in een der bijzalen, niet ver van de Rem- brandtzaal, vertoont een kras met een scherp voorwerp gemaakt, terwijl bovendien op een paar plaatsen schilfers verf verdwenen zyn. Het doek stelt een aantal vrachten en bloe men voor, waarop tal van insecten azen. Behalve een aantal dezer, die op de drniven loopen, vindt men op het midden van de schilderij een appel, waarop een vlieg zit. Deze vlieg is zoo natonrlyk geschilderd, dat men op 't eerste gezicht meent met een wer kelijk insect te doen te hebben ook de brom vlieg onderaan op de schilderij is buiten gewoon natuurlijk. Nu merkte de oppasser, dat van af eerstgenoemde vlieg een lange streep over het doek liep. De directeur, jhr. Van Riemsdijk, werd door den suppoost ge waarschuwd en hij zag bij nadere inspectie ook ontbrekende schilfers verf. Aan opzet wordt niet gedacht. Men vermoedt, dat een der talrijke vreemdelingen met een potlood het insect heeft willen aanwijzen en dat de scherpe pnnt van 't potlood de kerf heeft gemaakt. Ondanks de uitstekende bewaking schijnt zoo iets niet te voorkomen te zijn. Het museom was gisterenmiddag zeer druk bezocht. Tal van vreemdelingen wijzen el kaar vaak enthousiast de bijzonderheden aan. Bij nadere inspectie door den directeur bleken tal van doeken vingerafdrukken en vlekken te hebben. Zooals men weet zijn en kele kostbare schilderijen reeds achter glas geplaatst, o. a. „de avondschool" van Don, een Vermeer in de nevenzaal en enkele anderen, een maatregel, die dus hoogst noodig en nuttig blijkt. De beschadigde schil derij eigendom der stad Amsterdam alle, onze gemeente toebehoorende doeken hebben op de lijst het wapen der gemeente. (Nbl. v. Ned.) Op het land van de wed. Slim te Borger- compagnie is een proef genomen met een door de fabrikanten gebr. Baas te Wildervank uitgevonden aardappelrooimachine. In één dag kan men er 11/2 tot 2 deimt mee rooi en. De machine wordt door twee paarden getrokken. De aardappelknollen komen, van loof, kweek en modder ontdaan, in een korf. Tal van landbouwers woonden de proef neming by en stonden verbaasd over deze -voor de aardappelbonwende streken nattige uitvinding 't Probleem van machine-rooiing, waar aan binnen- en bnitenlandsche technici jaren hebben gearbeid, schijnt dus opgelost! Als voorbeeld van vlngge afwikkeling van een faillissement kan zeker niet gelden het geen men nit Den Bosch aan „Het Vad." meldt. Nadat in 't jaar 1902 de Noord-Bra- bantsche Bank te 's Hertogenbosch was failliet verklaard, gingen 3 volle jaren voor bij voor de eerste uitkeering (45 pCt.) plaats had. Na verloop van weer 2 jaren werd de tweede nitdeelingslyst ter griffie der Recht bank aldaar gedeponeerd, tegen welke lijst toen door niet-geverifieerde schnldeischers dadelijk verzet werd aangeteekend. Thans, na verloop van weer byna 3 jaar is door den Hoogen Raad die lyst in hoogste instantie bindend verklaard en heeft een tweede nit- keering (10 pCt.) plaats gehadmaar wan neer de slot-nitkeering kan worden tegemoet gezien, dat valt nog niet te zeggen. In het dnin tnsschen Zandvoort en IJmni- den, zelfs tot dichtbij het kopje, soms ook achter Overveen, zwerft een „heer" rond, die er ojf nit is, met speelgoed en lekker nijen kleine jongens mee te lokken. Aan de redactie van de „Haarl. C." is al één geval bekend van een jongen, die met z'n broertjes en vriendjes aan het wan delen was in 't duin en werd meegetroond, doch te rechter tyd door een wandelaar werd ontzet. De „heer" ging op de vlucht. GOUDA, 23 Augustus 1910. VERGADERINGvandenGEMEENTERAAD op Vrijdag 26 Augastus 1910, des avonds 7'/4 unr. Aan de orde: 1. De benoeming van: a. een Onderwijzer in het handteekenen aan de Scholen v. g. 1. o. nos. 3 en 4 en de Bargerscbolen voor jongens. b. een Onderwyzer(es) in het handteeke nen aan de Burgerscholen voor meisjes. c. een Leeraar in de natnnrlyke historie en een Leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium (voor één jaar). d. een Leeraar in het rechtlijnig- en projoctieteekenen (voor één jaar) en een Leeraar in het handteekenen en boetseeren aan de Ambachtsavond school. 2. Het opmaken van een zestal tor benoe ming van drie leden van het College van Zetters. 3. Het voorstel betreffende den concierge van den Handelscnrsns. 4. De voorstellen tot wijziging der gemeente begroting voor 1910. 5. Het voorstel in zake de overneming van de Graaf van Bloisstraat. 6. Het voorstel tot wijziging der salarisre geling voor do nitslnitend aan het gym nasium verbonden leeraren. 7. De rekening der gemeente over 1909. 8. De begrooting voor 1911 van de Bank van Leening. 9. Het eersteaanvullingskohier van de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910. Door de Goudsche politie is gisteren te Utrecht de 2e rijwielverdaisteraar aange houden. Deze heeft de diefstal by den lieer Verkaaik bekend en is reeds naar het hnis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Onder bevel van den kolonel H. D. Twise zal u.8. Donderdag het 3e regiment huzaren te paard naar Vechel en Uden marcheeren. De marsch daarheen zal in 3 dagen worden volbracht over Gonda, Zalt-Bommel en 's Her togenbosch. Gisteren- slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Fransch l. o. mejuffrouw H. C. Boumans, alhier. Bloemententoonstelling te BoBkoop. Definitief is nn vastgesteld, dat te Boskoop ter viering van het 50-jarige bestaan der Pomologische Vereeniging aldaar, het vol- gende voorjaar van 6 tot 20 April een ten toonstelling zal worden gehonden van ver vroegde bloem- en bladheesters en vaste planten. Een gebouw ter grootte van 2600 M3., met een front van 40 M. breed en 12 M. hoog, zal daartoe op het sportterrein wor den opgetrokken. Vijftig zestig deskandigen nit een twaalf tal landen worden uitgenoodigd als jnry-leden op te treden en van velen zijn reeds gnnstige antwoorden ingekomen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Op 5 Mei liep hij dronken in de Spoorstraat te Gouda, verklaarde voorts de 20-jarige losse werkman van daar, en kreeg van een onbekende een daw. Daarop had hy zich om gedraaid en den ander een slag in het gelaat gegeven met een bierglas, dat hy toevallig in de hand hadhoe hy er aan kwam wist hy niet. Uit de verklaringen der getaigen bleek, dat beklaagde volstrekt niet een duw had gekre gen, maar zonder de minste aanleiding den getuige W. v. Koll, een slagersknecht van Rotterdam had geslagen. De slag was heel leeljjk aangekomen, een groot litteeken ter rechterzijde van het hoofi van v. Koll, was nog duidelijk zichtbaar. Het O. M. waargenomen door mr. Boow- man, wilde/waar de waarnemende kanton rechter van Gouda over bekl. gunstig heeft geadviseerd en van meening is, dat een geld boete voor deze eerste maal meer reden van bestaan heeft, geen gevangenisstraf eischen en requireerde f 30 boete snbs. 30 dagen hechteniB. De officier waarschuwde bekl. voor een volgende maal en raadde hem aan zyn drankzucht te beteugelen. 3e Klasse. Trekking van Woensdag 24 Ang. No. 12903 1 5000. 3011 1 2000. 3510 1 1000. 2619 en 5069 ieder 1 200. 1719, 3992, 7876, 8297, 16011 en 16640 ieder 1 100. 40 169 90 230 48 62 312 36 76 436 84 89 91 511 39 83 669 98 721 40 41 66 857 83 93 908 1(1 77 81 1015 55 83 1132 1349 1559 1617 19 53 97 Prijzen van f 45. 3051 5837 8711 12007 1710 1923 79 97 2205 67 G8 3152 3206 34 78 99 3348 54 3415 34 71 85 3636 82 3701 6 49 3826 52 58 95 3966 67 4011 42 51 71 4115 20 38 4321 89 4409 15 51 53 4532 60 4615 16 96 4702 4804 23 57 61 75 5931 32 6002 7 27 93 6201 27 6315 6404 23 34 62 6553 89 6710 22 39 51 6876 81 6974 7012 76 7100 25 48 7213 47 7301 3 58 90 53 66 92 82 8848 12175 63 84 95 12283 8913 12386 38 12423 9012 86 57 97 73 12508 9141 12603 82 21 9246 12705 60 17 62 36 69 93 77 12833 9374 70 77 77 9405 12946 10 63 22 13100 42 11 9504 62 13 71 45 91 56 13247 78 60 9642 13352 65 13452 9852 84 9904 13519 95 55 7451 10023 70 57 65 82 66 85 13641 81 10101 13745 7567 7 94 7648 55 79 7700 10448 13 13891 54 13910 81 37 50 60 14041 7845 88 14136 55 96 14215 7948 10560 20 8013 10608 39 71 46 14312 2476 88 75 10700 46 8138 45 14548 41 78 55 97 96 61 8223 10862 95 28 11118 14689 83 11351 14716 8303 73 2543 51 94 2646 94 2738 91 84 2907 8 24 38 50 55 64 81 3020 33 4985 5068 85 92 5146 49 5274 5351 78 5416 87 5554 5607 10 48 52 99 5742 5802 4 79 11403 64 8426 8 14816 44 11576 60 74 95 63 77 11632 14952 80 11766 15044 86 62 8502 55 11823 94 8600 50 11931 40 15131 42 15308 35 53 15451 15519 60 15619 37 44 45 1572» 38 15865 87 15957 16010 55 59 95 98 16233 16360 70 16411 34 98 16516 78 16617 16711 16887 92 93 16903 14 17032 43 45 17104 24 70 76 17267 95 17364 17499 17632 61 86 17641 17708 48 96 97 Q(l 17808 17914 58 18054 81 99 18126 18217 53 55 61 18385 18465 67 90 96 18505 69 76 78 87 W 92 18633 85 18802 11 62 86 90 91 18963 69 72 77 19025 52 53 19117 84 19265 85 19345 51 19477 88 19515 24 35 53 19610 83 94 19817 33 88 19928 44 76 80 20030 43 20164 20247 87 90 43 15234 62 82 76 20400 36 20535 53 20612 60 85 Q9 20720 77 20828 61 20980 69 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik U voor het volgende een plaatsje vragen in Uw geacht blad? Bij voorbaat mijn dank. 'tWas steeds myn gewoonte, met belang stelling de voorbereidende werkzaamheden te volgen ter viering van ons jaarlyksch Koninginnefeest. Het bericht dat onze be proefde Commissie voor Openbare Feesten het bijltje er by neergelegd had, was dan ook voor my een groote teleurstelling. Door de sympatnie, die zy genoot, en den ijver barer leden, kon zy telkens een schoon en afwis selend programma leveren. Het woord van hulde haar gebracht is ten volle verdiend. Wat zon er nu van de viering \i\n de Koninginne-verjaardag terecht komen, vroeg menigeen zich af Algemeen vernam men den wensch tot vorming van een nieuwe Commissieaan dien wensch gaf men uiting in tal van ingezonden stukken, gepubliceerd' door de plaatselijke bladen. Dank zij in de eerste plaats onzen zeer geachten Bnrgemeester voor de moeite, die ZEA. zich gaf, kwam gelukkig een nieuw Comité tot stand, dat weldra een mooi voor- loopig Feestprogramma kon openbaar maken. De ingezetenen onzer goede stad zullen dus op 31 Augastus a. s. volop gelegenheid hebben om feest te vieren. M. de Red. de naaste uanleiding tot het schrijven van dit stukje bestaat in een onder deel van het feestprogramma, een onderdeel, dat toch het meest aantrekkelijke deel kan wordeu, namelijk de Lichtstoet. Ik schrijf kan worden, omdat ik na de mededeeling door den heer A. J. J. Vos, als Voorzitter, in de vergadering van verleden Vrijdag ge daan, niet durf zetten tal worden. Mij althans komt het voor dat de deelname aan dezen stoet veel grooter kan en moet zyn. Ja, hot klinkt prachtig, dat vijf, zegge zes Muziek korpsen, in totaal een goede honderd man, zullen meedoon. Het Bestuur zorgt dus wel voor de noodige opluistering. Maar wanneer ik hoor, dat het aantal deelnemers ongeveor 400 zou bedragen, dan is dit tenminste voor my een ontnuchterende tijding. Met het oog op de talrijke vereenigingen in onze veste had ik my gevleid, hier het cijfer 1000, te hooren, dit auntal kan myns inziens heel wel worden bereikt. In elk geval, het cyfer 400 moet minstons worden verdubbeld 't It juist de algemeette deelnane die een der- gelijk Otid-flollandsche ommegang grootsch en indrukwekkend maakt. Ik hoop dan ook, dat vélen, die nog wei felen, spoedig een goed beslnit nemen en onvprwyl^ zich znlien gaan aanmelden, want er is haast by. Dan zal de Lichtstoet het voornaamste deel uitmaken van het programma voor ons schoon Oranjefeest on zal in het volgende jaar een herhaling niet uitblijven. Goada, 24 Angustus '10. EEN DEELNEMER AAN DEN LICHTSTOET. Alle nog voorhanden znllen van af heden tot veel verminderde prijzen werden opgeruimd. (modern) en een prachtig huiskaraeraraeu- blement, massief eiken, door bijz. omst. aangeboden. Ook afzonderlijk. Zes maanden oud, kwitantie en blijvend garantiebewijs ter inzage. Nu voor den halven prijs. Te zien tot a.s. Vrijdagavond, dagelijks van 10 tot 6 uur aan de transport- en bergplaats van inboedels van de Wed. C. LAFEBER, Hout- man8gracht 25, Gouda. Door dezen heb ik de eer te berichten dat een mijner stemmers geregeld elke week 1 dag te werkzaam zal zyn. Hoogachtend, Hok. Med. I'binofabriek. Westeinde 37, v DEN HAAG. Teleloon No- 28J7- OCCASION, een zeer goeden SA 1,0N- VLEUGEL, klein model.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2