SEISDEN OPRUIMING. ADVERTENTIES NIEUWE BESSEN I). SAMSOM. B INHEIT LAND. Firma Horman Zoon. Gemengde Berichten. fJZarRconcart Stadsnieuws. 394steS taats-loterij Veemarkt te Rotterdam. BEURS VAÏ ROTTERDAM Costumes, Mantels, Blousen, Rokken, JaponstolTenen Katoenen roeriger. By een dezer dagen gehouden be tooging traden zy zelfs aanvallend tegen de politic oponder het zingen der Internatio nale" werd de stryd met paraplnies, nagels en hoedepennen aangebonden. Het rjjtoig- en tramverkeer werd zelfs gedurende een kwar tier gestremd, maar toen was de politie ook meester van het slagveld. Een drietal He- can's werd mee naar het bureau genomen om aldaar een weinig tot zich zelf te komen. Engeland. Op de Japansch-Eogelsche tentoonstelling te Londen is Zaterdag een Formosaansch kuwelyk voltrokken tusschen Sarongai Boe- saribie, jonkman oud 24 jaar, en Roengais Roegigasella, jongedochter oud 21 jaar. Buiten Formosa is er nog nooit zulk een bruiloft gehouden en zoo was er Zaterdag middag groote belangstelling onder de be zoekers van de tentoonstelling. Het konin klijke genootschap voor dierenbescherming had, op het bericht dat er een varkentje geslacht zou worden, er drie van zijne in specteurs en een veearts heengezonden, om toe te zien, dat er geene barbaarschheden gepleegd werden. De plechtigheid werd onder bescherming van Pugos, den god der droomen, onder een baldekyn van bladeren voltrokken. Rijkver sierd met veeren, kralen, spiegeltjes en aller lei kleurige gewaden trokken de Formosanen met hun speren in de hand in optocht over de tentoonstelling. Volgens het Formosaansche gebruik, werd de bruid met geweld onder de hoede van hare familie vandaan gehaald en in tranen op den schonder van haren man en meester naar diens hut gedragen. Later werd een varkentje midden in het dorp geslacht en, terwyl de inboorlingen een krijgsdans uit voerden, stak bet hoofd van den stam het een speer in het hart. Daarna werd het dier gevild, in stukken gesneden en boven een houtskoolvuur gebraden. De vrouwen kwamen aandragen met kommen met ryst, groenten en maccMMii, deze laatste ter vervanging van het ^rmosaansche nationale gerecht, dat uit een deeg van rijst, bloem en tarwe wordt gebakken. De bruid verscheen aan het feestmaal met behuilde kaken en verdrietige blikken, maar prachtig getooid in een vlammend scharlaken en geel gewaad met een kroon van stukjes spiegelglas en pauweveeren op het hoofd en tallooze halssnoeren om. Aan den maaltijd werd in een langgesteelde brandewijnskom sterke drank rondgediend, waaruit bruid en bruigom tegelijkertijd moesten drinken, onder liet uitspreken van de woordenWij zijn nu een. De plechtigheid werd met een krijgsdans om de bekkeneelen van gekoppesnelde vijan den heen besloten. Onder den dans riepen de krijgslieden de geesten aan, om de bruid en bruigom tegen booze invloeden te be waren. Rusland. In Nicolajef, dat een levendig verkeer onderhoudt met Odessa, heeft zich Zaterdag het eerste geval van pest voorgedaan. De regeering neemt nu hals over kop aller lei maatregelen, nadat ze vroeger ten deze volkomen werkeloos is geweest. In Odessa neemt het aantal gevallen van pest toe. De ziekte breidt zich tot wijken uit, welke vroeger verschoond bleven. De overheid te Odessa doet wat ze kan om de ziekte te bestrijden, maar er zijn niet genoeg artsen. De welgestelde inwoners van Odessa ver huizen in massa naar Hief. Italië. De overheid te Barletta, in Apulië, heeft met het oog op het choleragevaar, den ver koop van vygen verboden. Dit bleek echter niet naar den zin te zjjn van de bevolking. Ten getale van ongeveer twee duizend bestormden de belanghebben den het stadhuis en mishandelden den ge meentesecretaris en den bevelhebber der bur gerwacht. Daarop werd een aanval gedaan op het ziekenhuis, waarbij eenige doktoren en beambten ernstig bedreigd werden. Door het krachtige optreden der autoriteiten werd erger voorkomen. Verschillende politieagenten werden nochthans gewond. Het parket te Napels heeft de inhechtenis neming bevolen van een bekend Italiaansck professor, die verdacht wordt, ongeveer drie honderd boeken van waarde aan de natio nale bibliotheek te hebben ontvreemd. De diefstal kwam aan het licht door een schrijven van een boekhandelaar te Munchen, wien men twaalf zeldzame boekwerken te knop aangeboden had. De boekhandelaar vroeg, of de nationale bibliotheek de werken in kwestie werkelijk wilde verkoopen. Duitschland. Het luchtschip L Z VI heeft van uit Baden- Baden do 20 reis met passagiers gemaakt. Men begaf zich ditmaal naar Mannheim. De Duitsche bladen geven een geestdriftige be schrijving van den tocht. Het weer was buiig. De heenreis over Heidelberg werd, dank zij den gunstigen wind, met een snelheid van •oms 90 K.M. in het uur gemaakt en dourde 1 u. 55 min. De terugreis dut?r(Je 3 uur en ging over Neustadt. De L i VI had met krachtigen tegenwind, kolkeq en regen te kampen. Niettemin verliep alleh naar wensch. De passagiers, meest Franschen en Amerika nen, warenopgetogen. Er was een gemiddelde snelheid van 50 K M. per uur bereikt. Naar het Berl. Tageblatt meldt zo| er een positie gevonden zijn voor den voorinaligen Sjah van Perzië, Mohammed Ali. Deze moet nog al wat aandeeleu in der Poljakofbanken te Moskou bezitten, waarin men aanleiding heeft gevonden hem een plaats als directeur aan te bieden. Of de voormalige Sjah dit aanbod heeft aangenomen meldt het blad niet. Het is zeer waarschijnlijk zoo verneemt het Utr. Dbld. dat dr. Kuyper in het a.s. najaar geen belangrijk aandeel in de behan- handeling der staatszaken zal nemen. Gedurende zjjn verblijf in een der dalen van de Oostenrijksche Alpen, heeft de be jaarde staatsman tot nu toe het gehoopt volledig herstel niet gevonden. Met het oog op de liehto hartaandoening, aan welke dr. Kuyper sinds eenigen tyd lijdend is, werd het verblijf in hooge luchtstreken hem beslist verboden, maar ook ondanks deze voorzor gen is de gezondheidstoestand niet belang rijk verbeterd. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat de afgevaardigde voor Ommen hierin aanleiding zal vinden zijn mandaat over eenigen tijd neer te leggen. De schrijver der .Brieven uit de Hoofd stad" in de Leeuw. Ct. heeft het over het opsporen van misdadigers enz., en zegt o.a. Ter wille van de discipline worden de re chercheurs wel wat erg aan het lijntje ge- honden. Zoo is het gebeurd, dat een recher cheur iemand liet- glippen, omdat deze van de'IJ-pont gebruik maakte en onze recher cheur er geen vyf centen voor over had. Znlke kosten moeten de menschen name lijk zelf betalen Jaren geleden wist een rechercheur een krankzinnige man niet beter te bemeesteren, dan door telkens zyn hoofd om den hoek van de kamer, waar de kerel zat, testeken en hem zoo te verlieden de zes patronen van zijn revolver af te schieten. Bij de daar na volgende worsteling nam de rechercheurs strooien hoed den vorm van een pannekock aan. Hij kreeg van de gemeente geen nieuwen hoed wel van den commissaris als parti culier, een golden Bij de te Amsterdam zoo veelvnldijg voor komende jachten op de daken achter inbre kers scheurt een politieman weieens zijn pan talon. De gemeente geeft geen nieawe Men wil zelfs dat een rechercheur als pro test tegen dezen toestand wekenlang met oen zeer decoratief gelapte broek heeft rondge- loopen Stelt men daartegenover, dat de recher cheur soms een zwaren dienst heeft, veel verantwoording en dat h\j onder bnitenge- meen strenge controle staat dan begrijpt men, dat de geest van het korps niet altijd vaardiig is, als 't er op aan komt .een zaakje" in aLjtyn finesses na te speuren. Zondag is te Vierlingsbeek de personen trein, welke te 2.24 van Nijmegen naar Venlo vertrekt, in aanraking gekomen met een goe derentrein. Van den goederentrein ontspoor den de locomotief en vier wagens, terwijl van den personentrein een bagagewagen derailleerde. Het materieel werd vrij belang rijk beschadigd. Een hoofdconductenr en een remmer werden licht gewond. De personen trein ondervond door dit ongeval belangrijke vertraging. Door de politie te Hilversum is de navol gende circulaire op ruifae schaal verspreid De commissaris van politie te Hilversum verzoekt dengenen, die in de laatste veertien dagen in bet winkeltje van de thans over leden vrouw Mols aan de Honingstrant, halve centen in betaling Uebben gegeven, daarvan schriftelijk of mondeling -kennis te geven op het politiebureau aan de Lhngstraat alhier. Ouders worden dringend uitgenoodigd hun ne kinderen te ondervragen of deze hunne halve centen bij oude vrouw Mols hebben versnoept en, zoo ja, hiervan eveneons aan het politiebureau kennis te willen geven. De kinderen behoeven niet aan het politie- bureau te komen. Het .N. v. F." vertelt van do toekomst plannen, welke de zoo ongelukkig om het leven gekomen aviateur Van Maasdijk had. Hij zou geen vlieger gebleven zijn. Hjj had zijne verloofde, die reeds van den beginne af steeds haar tegenzin er over had uitge. sproken, dat baar toekomstige echtgenoot zich aan de levensgevaarlijke vliegerij ging wijden, moeten beloven, dat hy na het na komen van de nog loopende contracten de vliegerij vaarwel zou zeggen. Reeds was een betrekking toegezegd hij zou mede-directeur worden van een buitenlandsche autoraobie- lolfabriek, waaraan tevens een afdeeling vliegtuigen-fabricage zou worden verbonden. De eigendar van een perceel aan den Harstenhoekweg te Schevevingen, waarin gevestigd is de Deliclub, hebben eene vor dering ingestold togen den staat wegens het plaatsen van' een politiepost voor hun huis en het belemmeren van hen, die toegang wenschen oiu binnen te treden. Do president der rechtbank te 's-Graven- hage heeft nu gistermiddag in kort geding de staking van bovengenoemde politiemaat regelen bevolen. De raad. der gemeente Nibbixwoud (N.-H.) die in hooger beroep waa gegaan tegen de uitspraak van Gedeputoerde Staten van Noord- Holland, waarbij goedkeuring werd onthouden aan hot raadsbesluit* tot opheffing der open bare lagere school aldaar, heeft bericht ont vangen, dat dit beroep niet-ontvankelyk is verklaard, zoodat de school blijft voortbe staan. De uitslag van het onderzoek, door den inspecteur der volksgezondheid ingesteld naar het verdachte ziektegeval dat zich jl. Vrijdag onder de polderwerkers der spoorwegwerken te Aalsmeer heeft voorgedaan, is, dat aan geen besmettelijke ziekte behoeft te worden gedacht, doch dat het een geval van zeer zware dysenterie is. De lijder wordt nog steeds in afzondering gehouden en verpleegd in do gemeentelijke ziekenbarak, 's Mans toestand is hoogst bedenkelijk. Aan de Lijnbaangracht te Amsterdam is gisteren een kind uit een derde verdieping op straat gevallen. Men dacht hot kind ver morzeld te znllen oprapen, maar tot ieders verbazing was het nagenoeg ongedeerd. De vader kreeg het zoo op zyn zennwen, dat hy, in plaats van zich te vergewissen hoe het ongeluk was afgeloopen, onmiddellijk in de gracht sprong, waaruit hy gered werd door iemand, die zich daartoe gekleed te water begaf. Te Delft wordt, krachtens verordening, alle schoolgeld aan huis ontvangen on ook van aanslagen in den hoofdelyken omslag van inkomens, van hoogstens f 775, geschiedt dit, als de belastingschuldige daartoe het verzoek doet. De commiezen, mót deze inning belast, klagen met reden dat hun bezoeken nit dien hoofde van jaar tot jaar stygen. Het pnbliek laat hen herhaaldelijk terugkomen, met het gevolg, dat de bedoelde ambtenaren minstens 84, soms 92 diensturen per week werken. B. en W., daarin verbetering willende brengen, stolden den raad voor, allo school geld te doen innen door de hoofden der onderwijsinstellingen en de belasting te doen betalen by den gemeente-ontvanger. Het raadslid van Dijk vreesde, dat de kleine man daarvan moeilijkheden zal ouder vinden. Het schoolgeld, thans per week opgehaald en de belasting per maand, zul len moeilijk in grootere termijnen worden gebracht. Daaïom stelde hy voor de rege ling te laten zoo zy is, voor de scholen en voor de belasting. De voorzitter van den gemeenteraad weer legt in een uitvoerig schrijven aan det col lege, de geopperde bedenkingen. Het voorstel van Dijk zou tot onvermij delijk gevolg hebben de aanstelling van nog twee commiezen, wat f 1400 tot f 1800 per jaar zou kosten, voor een innig van f 8800. De voorzitter zegt, dat een regeling, waar van zoo weinig de gemeentekast bereikt, zich- zelve veroordeelt Ten gevolge van aanvaring met het Duit- sche stoomschip Astarte is de Nederland- sche afhaalkotter 7 met zware averij °P de haven te Vlissingen gesleept door de motor boot van het Belgisch loodswezen. De Nationale Schietwedstrijd van „de Utrecht",, Onderafd. van Volksweerbaarheid, zal worden gehonden te'Utrecht op do Rijks banen van 't fort aan de Biltstraat op 17, 18, 19, 24, 25, 26 September en 1, 2 en 3 October 1910. Tegenslag De gemeente Apdel bezit vele boomgaar den, welke elk jaar worden verpacht. Ook wordt er wel eens f 1000 besteed voor een boomgaard, doch by de gehouden verpachting van fruit, voor dit seizoen, bleek duidelijk hoe schaars dit aanwezig is. Enkele frerdep verpacht beueden... f 10 en één bracht slechts do som van f 1 op. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om 3 uur, ontwaakte mej. de wed. Jb. Nanning, te Zaandijk, en ^bemerkte, dat haar slaap kamer vol rook stond. Opstaande en de ka merdeur openende, bespeurde zy, dat de zolder naby de trap brandde. Zy snelde naar buiten, en riep om hulp. Toen de brandweer ter plaatse was, tastte zy met kracht den vuurgloed aan, die door den felien Noordwestenwind, lustig oplaaide. Van de woning van Mej. Nanning bleef weinig over. Mej. Nanning begrijpt zelf niet, hoe zy zich hoeft weten te redden. Haar gezicht, handen en nachtgewaad waren letterlijk zwart van rook en root, doch brandwonden had zij niet. Een groot uur vóór het uitbreken van den brand was zy wakker geworden, en had een nachtlichtje aangestoken. Hoewel zy zeker meent, dit uitgeblazen te hebben toen zy weder te bed ging, noemt men toch aan, dat de brand hierdoor ontstond. Een teleurstelling. Het is voor ons zegt De West en zeker ook voor vele anderen, een teleur- ling geweest, te vernemen, dat van de in Nederland ingezamelde gelden (wjj meenen ruim 40 duizend galden) voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der Prins Willem II, niets zal worden uitgekeerd aan SariwÊÊKf. Wulis van het in Suriname bijeengebrachte (r 3600) nog zoo wat de helft afgestaan voor Europa en Curasao. Verder is er in Suriname tot overmaat van ramp verschil ontstaan over de wijze, waarop het voor een weduwe, die haar zoon by het vergaan der Willem II verloor, bestemde be drag zal worden besteed. (De West). Zondagmorgen is te Loosduinen uit zee opgehaald en door de.politie in het daarvoor bestemde huisje geborgen, het lyk van een onbekend man. Het was alleen gekleed ,met een geelklènrjge badbroek met donkere slre- pen. Men vermoedt dat het 6 7 weken in zee heeft gelegen en uit een zuidelijke bad plaats is aan komen dryven. Wegens" den vergevorderden staat van ont binding kon geen signalement worden opge maakt. B. en W. van Arnhem hebben een ver ordening voorgesteld, waarbij het verboden zal zjjc op eenigen grond in de gemeente behalve op den eigen vogels te dooden, te kwetsen of te vangen, zonder schriftelijke vergunning van den eigonaar. Het feit, dat benden jongens en beroeps vogel vangers (vooral Zondagsmorgens) uittrekken om zooveel mo gelijk vogels te vangen of eieren te zoeken, zal dus strafbaar worden. Strafbaar is ook het zich bevinden met een voorwerp om vogels te vangen op een anders grond en het ver voeren, verkoopen of in het openbaar uitstal len van blinde vogols. AaD het U. D., dat by de politie te Zeist om inlichtingen vroeg, inzake den vermisten jon gen v. d. Wiel, is gebleken, dat van het be richt van hot N. v. N., dat de jongen by zyn vader in Amerika zou zyn by de politie absoluut niets bekend is. Het bericht is niet anders dan een herha ling van een maanden-oud gerucht. De Hilversumscbe correspondent van het Vad. schrijft B. en W. hebben met ingang van 1 Jan. 1911, dat is met behoud van drie maanden salaris, twee gemeente-ambtenaren, opzich ter-teekenaars by Publieke Werken, ontsla gen, omdat er voor hen geen werk meer is. De een, D. A. Van Zanten, heeft een jaar proef gewerkt en daarna een vaste aanstel ling ontvangen, terwyl de ander, J. Neis- singh, eveneens vast wa3 aangesteld. De eerste, gehawd en vader, genoot een salaris van f 1400, de andere, eveneens ge hawd eu vader, had een salaris van f 1300. Dit ontslag heeft in het korps gemeente ambtenaren groote ongerustheid verwekt. Een derde opzichter, later aangesteld dan de heer Van Zanten, blyft gehandhaafd, ter wyl een ander, die vrijgezel is en voor wien by het Bouwtoezicht geeo werk was, by de rioleeringwerken werd aangesteld. Over dit ontslag zal, vermoeden we, nog wel een woordje in den Raad gesproken worden. In den nacht van Zondag op Maandag is door den hevigen Westerstorm het gebeele dak van de 34 vierkante meter groot zijnde nieuwe houten tent van het Centraal Genoot schap voor Vacantiekolonies te Egmond aan Zee afgewaaid en tegen een duintop terecht gekomen. De geheele tent is nu gesloopt. In een gemeente in de buurt vau Dordrecht is, zoo vertelt de Dordr. Ct., sinds eenige dagen bet onderwerp van den dag: de be- toorering van een 15-jarig meisje, dat helaas is overleden. Aan de gevolgen en de uitkom sten dier betoo vering, volgens een groot deel der gemeentenaren, aan een ziekte, die ern stig was zeker en wellicht weinig voorkomend en das vreemd, maar waarbij ▼an mysterie geen sprake was, volgens de anderen. En toch zyn het jnist de laatsten, die het meest over het geval praten. Terwyl de eersten stokstijf blijven by hnn overtuiging, dat bier toovery in het spel is, maar overigens ge sloten zyn tegenover ongeloovigen. Een diergenen, die onwrikbaar overtuigd z(jn van geheimzinnige machten heeft het volgende verhaal der toovery gedaan. Tien weken geleden kwam het bewuste meisje ten bnize van een dorpsgenoot, wiens overgrootmoeder en grootmoeder en moeder den naam hebben gehad van toovenaressen te zyn en die na op zyn heart in den roep staat, van zich met duistere dingen bezig te houden. Het meisje dronk daar een kopje thee en van dat oogenblik af klaagde zy over een onaangenaam gevoel in maag en buik en zelf verklaarde zy, betooverd te zyn. Daaraan is toen geen aandacht geschonken en zeker geen geloof gehecht. Doch het meisje werd bedlegerig en ernstig ziek. Hevige koortsen grepen haar aan en zy, die eerst oen zachtzinnig kind was, sprak nu de ruwste scheldwoorden tegen verschillende personen. Doch als die aanvallen geweken waren, vroeg zy allen weer vergiffenis en verzekerde zy, al dat leelyke te hebben moe ten zeggen. Dan weer gilde zy het uit: „daar heb je hem weer'' en wild trachtte zy te vluchten voor wie er niet was. Eindelijk namen de koortsen af, de aanvallen van wildheid hielden echter aan. De dokters spraken van zenuwen efi vreesden een her- sen-ziekte, doch buren opperden nu met grooter aandrang het vermoeden van toovery en zy praatten, totdat ook de ouders van het zieke meisje overtuigd waren. De vader is toen met een flescbje urine van de zieke naar een stad gereisd,, waar iemand woont, die met gevallen van betoo- vering goed op de hoogte is en daartegen kan inwerken. De urine werd geschouwd, en weldra was de diagnose gesteldop het meisje was ëen kwade hand gelegd en haar toestand was hoogst ernstig. Kruiden werden meegegeven om de duistere machten te weer staan. En yeel nog voorspelde de anti-toover- dokter van wat gebenren zou. Den eersten avond zouden de wakers de Waarheid ont moeten, den tweeden avond zouden zy in aanraking komen met den Geest en den derden avond zouden zy den Persoon ont moeten, aan wiens toedoen de ziekte te wyten viel. Met het oog hierop moesten de vrouwen, die byna zeven weken achtereen 's nachts gewaakt hadden, door mannen wor den vervangen. „En alles is uitgekomen", vertelde onze zegsman. Den eersten nacht zyn de wakers verschrikt door luid gestommel van onbe grepen herkomst. Den tweeden nacht weer klonken zeven zware voetstappen, zonder dat iemand werd gezien. En onrustig vloog het kind door de bedstede. Den derden nacht heeft het zieke kind niet beleefd 's morgens is ze, dood-zwak als ze was, bezweken. Toch heeft de dader het hnis genaderd, zooals was voorspeld. Toen de doodkist het huis werd binnengedragen, passeerde de too- venaar het huis, zoodat hy voor de kist inoest uitwijken. Toovenary laat sporen achter in de veeren van het bed, waarop de betooverde heeft geslapen. Edoch, het bed was hier met ka pok gevuld en „daarin kan niet gewerkt worden". Doch de hoofdpelnw was met echte veeren gevuld Na opening werden gevonden Ten eerste een pracht-gevurmde roos van veeren. Ten tweede een dot veeren in den vorm van een raagbol. Ten derde een touwtje, luschvormig opge rold en met veeren omwonden. Nog was een eindje van het touw niet gekronkeld ware ook dat gerold geweest, het kiud ware ge wurgd. Drie bewijzen Derhalve niet geaarzeld en den bewesten dorpsgenoot, zyn familie en kinderen op straat nageroepen„toovenaar" en niet te noemen fraaie betitelingen O, niet door familieleden van de gestorvene, want die zyn te zeer in droefheid gedompeld, doch door buitenstaan ders, die het geval gretig meeleven, het aandikken en vergrooten tot het yselykste. De toovenaar komt niet om zich te ver dedigen. Een cienw bewijs! Maar een groot deel van de bewoners geeft den man gelijk, dat hy zwijgt en niet op onzinnige beschuldigingen ingaat. Door hen wordt de faam van toovenary teruggebracht tot jalouzie tegen den man, wiens zaken voorspoedig gaan. Zeker toovery Aldus geschiedt in een gemeente van Zuid- Holland in den jare 1910! In verband met. loopende geruchten) dat te 's Gravendeel een 42-jarige man aan Azia tische cholera zon zyn overleden, kan de Dordr. Ct. znlks ten stelligste tegenspreken. Wel deden zich de laatste weken in die gemeente een groot aantal gevallen voor van maagdarmcatarh, met diarrhee gepaard. Hoe wel deze ziekteverschijnselen ieder jaar in de maanden Jnli en Angnstns voorkomen, wat vair bekenden aard is, zijn er na meer gevallen dan andere jaren. Het is aan deze ziekte, dat bedoelde man is gestorven. De overige gevallen hadden allen een goed ver loop. Ook in het naburige Mookhoek doen zich eenige gevallen voor. Het is naar aanleiding hiervan, dat bil jetten zyn aangeplakt, waarbij den inwoners de raad wordt gegeven, melk en drinkwater te koken. De justitie te Breda heeft een nader on derzoek ingesteld naar een in de bosschen van die gemeente gepleegd misdrijf, bedoeld in art. 249 W. v. S. De tienjarige knaap O. C., wonende te Breda, ging Zaterdagmiddag een bezoek brengen by zijn grootmoeder, die te Terhey- den woont. Onderweg ontmoette hy een per soon uit Made, die daar bekend staat onder den naam van „Pietje pak aan", en het ventje in de bosschen wist te lokken, en tot Zondag ochtend by zich hield. Toen wist de knaap te ontsnappen en naar Breda terug te keeren, waar hij zonder kraag of das thuis kwam, terwijl zich aan den hals schrammen en kras sen vertoonden, waardoor het vermoeden is ontstaan, dat de dader getracht heeft het kind te worgen. Onmiddellijk werd by de politie aangifte gedaan, wie het gelakte den onverlaat te arresteeren, die toen naar het huis vau be waring is overgebracht. In de Zweminrichting op de Mauritska in Den Haag sprong Zaterdag een zwemmer, zonder uit te kijken, van de kleine spring plank. Hij kwam met kracht boven op een ander terecht, die zich in bet water bevond, en brak zich den nek. Stervend werd hy naar het Ziekenhuis vervoerd. Degene, op wie de onvoorzichtige springer neerkwam, werd met zooveel geweld naar beneden gedrukt, dat hy zich tegen den bodem van het bassin, daar ter plaatse ongeveer drie meter diep den arm ontvelde. Overi gens werd by niet gev\ond. (N. Ct.) gegeven door Mej. TILLY KOENEN en LOUIS ROBERT. Wanneer, zooals we in de couranten kon den lezen, in Naarden do groote kerk (een forsch gebonw) by den aanvang van een concert, ook door Tiljy Koenen en Louis Robert uitgevoerd, reeds geheel bezet was, dan hadden .we hier in St. Jan zeker een veel grooter aantal toehoorders moeten zien. Den vorigen keer, toen zy hier zor.g, was er maar één roep over haar zangNu leek het ods toe, dat haar stemgehalte nog steeds heeft gewonnen, 't Is moeilijk om woorden te vinden, die onze bewondering voldoende uitdrukkenAls een welsprekend redenaar ons geboeid had door een buitengewoon mooie rede, op de beste wijze uitgesproken, dan had hy ons niet zoo kannen treffen als Mej. Koenen door haar heerlijken zang. Of haar groot en omvangrijk altgeluid door de gewelven der kerk schalde, of dat zy bijna fluisterend een lieflijk gedeelte van een lied voordroeg, altijd kwam haar indrukwekkende voordracht op den voorgrondZooals zij „Die Ehre Gottes aas der Natur" zong, zóó moet de groote meester van dit lied het be doeld hebbenzóo schoon is het hier nog nooit gezongen. Onvergetelijk is het om haar te hooren zingen als of het uit de verte klonk„Wer tragt der Himmel unzallbare Storne". Zoo was het ook met „Friede kehrt bei mir ein, Wenn Jems sprichtuit het nooit volprezen Largo van HündelTrouwens laten we maar in 't kort zeggenalles was mooi of liever vol impressieDenk nog eens aan de grootheid van haar stem als zy zingend roeptHerr, wer wird bestehen In alle zangnummers treft ons de voor naamheid van kunst en de innigheid van haar religions zeggenGeen wonder, dat allen bij 't heengaan stil waren, diep ge troffen door zooveel edel genot En dan de begeleiding van Louis Robert, die alles registreert in volkomen harmonie met den zangHet is een lust te hooren, hoe hy haar begrijpt en met haar aan de woorden denkt, die zy zingend tot ons ge moed spreekt. Ook in de soli voor orgel toont Louis Robert zijn ongemeen groot talent. We behoeven hier niet in bijzonderheden te treden wat hy ons te genieten gaf was ver boven onzen lof. 't Was 'n uitgezocht Programma, dat in alle opzichten ieder heeft voldaan, die het voorrecht had dit concert by te wonen. GOUDA, 6 September 1910. De troepen die gisteren alhier arriveerden zyn hedenmorgen reeds vroeg onder de tonen der muziek naar Bodegraven vertrokken. De veld-artillerie vertrok reeds om 4 uur, de grenadiers en jagers om half 7. Ook no was weder zeer veel publiek op de been om ben uitgeleide te doen. Tot veler groote teleurstelling is niets gekomen van een concert op de markt. Uit zeer vertrouwbare bron was ons medegedeeld, dat het zou plaats hebben, zoodat we geen reden hadden er aan te twijfelen, vandaar ons bericht van gisteren. Wy vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie, voorkomende in dit nr. waarin wordt aangekondigd dat de tooneelvereeni- ging „Joost van den Vondel" op Woensdag 7 September een tooneeluitvoering zal geven ten voordeele van de vereeniging tot be strijding der Tuberculose alhier. Wy bevelen gaarne deze uitvoering aan en hoopen dat een flink bedrag als batig saldo ^er.. Powering aan de vereeniging tot be strijding der Tuberculose zal kunnen worden ter hand gesteld. 4e Klasse. Trekking van Dinsdag 6 Sept. No. 571 f 25,000. 17599 J 2000. 17618 f 1000. 322, 5013, 11635 en 15937 ieder f 100. Pry'zen van f 65. 98 3057 5635 8560 11804 14630 17790 147 66 56 8604 8 31 17864 55 76 84 8 11917 56 96 221 3108 5711 8831 25 14703 17929 84 16 5820 62 36 14814 52 91 82 41 8924 52 56 84 300 3207 68 36 56 99 18010 27 50 5943 92 96 14995 16 43 60 45 9118 12056 13040 45 73 93 50 25 85 15270 18106 89 3318 53 9282 12117 15356 18 418 3440 6141 ,9373 04 15407 44 54 78 66 9400 68 89 90 599 3525 6358 5,1 12251 15505 18326 652 3602 61 61 72 15632 93 56 6 6472 9506 12350 52 18420 72 9 85 51 12410 73 30 757 62 89 91 37 15750 60 75 65 6502 99 12612 75 64 919 70 6745 9633 27 92 75 23 3757 53 74 67 15828 18628 61 77 63 9710 89 91 34 53 3902 71 59 12709 15946 58 67 4 78 91 19 51 89 1104 23 88 9920 91 71 96 1248 45 6896 22 12822 86 18898 1328 62 6941 37 29 98 18903 56 98 51 74 43 16003 58 78 4013 88 87 90 4 60 89 76 89 10000 12945 9 19014 1420 4107 99 29 13000 93 46 23 69 7031 32 69 16123 90 27 4217 59 89 13132 24 19177 1507 88 68 10200 53 33 19208 18 99 94 12 68 63 48 74 4354 7331 78 82 16405 93 1610 62 43 85 13214 14 19330 90 4412 65 10357 18 19 66 94 66 7400 10475 19 24 ,19517 1720 87 29 87 58 29 69 28 95 44 10573 13337 71 77 38 4604 63 83 13557 16515 19677 60 8 80 10843 86 19 57 1809 36 7502 66 13702 75 19760 84 4605 7629 10910 48 88 19812 91 8 90 11085 49 16607 67 1918 76 98 11126 13807 31 89 55 4707 7718 11208 69 72 19917 99 47 66 24 13985 16703 45 2016 63 77 57 14000 52 70 181-4809 85 11326 6 16817 20029 33 69 95 42 8 16913 35 2137 74' 97 46 67- 28 70 82 99 7825 49 14128 38 20108 83 4902 56 63 63 71 62 2217 5008 7928 67 68 17003 20218 25 16 8079 89 84 21 73 V 69 66 85 11467 14216 23 20403 84 88 87 75 36 88 94 2314 95 8111 81 14344 17120 20520 38 5193 31 85 14405 27 86 63 5280 95 94 32 32 20728 2401 84 8214 11577 39 40 97 81 5358 21 11636 45 17299 20803 2500 73 8323 44 50 17356 44 74 91 70 48 77 17482 91 2654 5474 91 11705 14523 17632 20905 97 5521 8432 14 35 38 23 2760 88 69 47 44 17772 24 2823 5608 8500 78 14624 75 98 3053 29 59 INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Gouda, 6 Sept. 1910. Geachte Redactie. Nogmaals waag ik het een klein plaatsje in uw blad te verzoeken in de hoop dat gy mij dit zult toestaan, By voorbaat mijn wel- gemeenden dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk vau 3 Sept. j.l. van den beer voorzitter der Goudsche Gem. Zacgv. Zang en Vriendschap deel ik genoemden heer mede dat ik van de gastvrijheid van de geëerde Redactie geen misbruik wil maken. Maar ik verwijs genoem den heer voorzitter naar dè gecombineerde bestanrsvergadering welke vermoedelijk zal plaats hebben op nader te bepalen plaats en datam op voorstel der Gera. Zangv. Gonda waar de ontstane kwesties in den breede kan worden besproken.' De Redactie nog maals dankend voor de plaatsruimte noem ik my DE ZANGER. Dinsdag 6 September 19to. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwaliteit 40, 2e 35 en 3e 30 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien, goed aangevoerd Vette kalveren goeden aanvoer ie kwaliteit 3a, 2e 30, en 3e 27 ct. per half KG. Stieren goeden aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 32, 2de kwal. 29, 3de kwal. 25 cents per half kilo. Graskalveren goed aangevoerd. Handel in vet voe en vette kalveren iets lager in prijs, andere soorten mager en vet vee prijs houdend. VRIJDAG '2 SEPT. L.K. H.K. Staütsleenmqen. Nederland. Oblig. Ned. Werk. Schuld 21/, 7?Va Portugal. Oblig. Tabakstnono- polieleening (500—5000 fr.) 4197% Rentelooze certif. f 6.80 Oblig. 2e Serie fr. 500 3 61% Bulgarije. Oblig. Tabakslee- ning 1902 5 91s/& Hypothee. Staatsl. 1892 6 94% Rusland. Iwang. Dombr. Obli- gatien 41/,' 95% Azie. Japan Obligatien 1899 4 95% Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandsche Schuld. R. 3 49 Hypotheek-Banken Paudb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4% 100 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 98 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 98 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 97% Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4% 101 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4V, 100% Pandb. Bataafsche Hypb. 4 99 - Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 99 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 94 Scheepvaart- Af aatschappijen Oqlig. L. Smit en Co. Sleep dienst 4l/j 100 Stoomvaart My. „Triton" Obl. 5 100 PremieUeningen, Beloie. Stad Antwerpen 1887 2'/j 97% Diversen. Laan v. Meerdervoort Mij. tot expl. van Oblig. 1902 4 99 Nationnal Grondbezit Oblig- 4 991 9 Alle nog voorbanden zullen van af heden tot veel verminderde prijzen werden opgeruimd. Burgerlijke Stand. GEBOREN 4 Sept. Andries, ouders A. Keller en C. Molenaar. Wilhelraina Mag- dalena, ouders J. M. de Jong en C. den Edel. Gerrit Wilhelm Friodrich Karl, oaders A. M. Dekker en E. H. W. H. Hilterbaas. 5. Jeannette, ouders A. Polak eo J. H. Levie. Maria Gerarda Elizabeth, oaders W. G. M. Hemmelder en C. T. M. Grobben. Cornelia Hendrikus, ooders H. P. van Buurt en M. J. Vreeswijk. 6. Clasina, oudere L. J. Boegheim en G. Nieuwerf. ZOET en ZÜDR. Ie qual. per Liter f 1.05.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2