'DKVLOffi YllHKIGELD. >et UIEN. 1 N THEE. HITS, oningen Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» No. 11354. 49ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. streken Verspreide Berichten. li|PERS, ligafabriek. ENEN dg sde Donderdag 15 September 1910, fiOÜDSCHFWRANT iNZOIKi. f ZONEN, H. FEUILLETON. 2897. oed. SALON- ir den [NEMAN Zn (Wordt vervolgd,) be- jer te berichten egeld elke week erijen op 1 No- m c.a. op 1 Mei U hart ;vader moeten vóór 15 den ten Kantore JRINGAR, Leu- VEG 48. smeten werk) ERT’, ihakken CCR8S" i HOEVE” ibacht dime bouwmans- en daarbij £e‘ schoor, een en lenstallen, hooi* ten, tnin, erf en litmontend wei- Hectare 72 are aan C. de Bruin er de ha tul ;unslig gelegen snhuis, LDIJS GOUDA h ten doel om ;e huishoudelijke i veol noodig te jk aan minge en te verkoopen. komt geheel ten teeniging ,Xr- Boven op bel dein, voet boven de zee, slacht, dat eenmaal woning gebouwd. Telefoon No. 8J. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. samen. Vos stapte dwars door het vertrek en hief de hand op om eene denr open te stooten, die verder voerde. Frauke hield zyn arm vast, hield vervolgens met een vriéndelijk woord haar handen voor de oogen van haar nicht en toen de deur open was, voerde zy Gertrude over den drempel en deed nog eenige schreden met haar. „Doe je oogen maar open, zandgravin Gertrude stond midden in een ruime zaal met gewelfde zoldering. Door een hoog Romeinsch boogvenster, dat bjjna even hoog en breed was als de zaal, stroomde het heldere, warme zonlicht naar binnen, en verlichtte den schoon be werkten steenen vloer, de oude wapenschil den, die in de zijmuren uitgehouwen waren, op de leuningen aan beide zjjden der stee nen banken. Bevende van bljjde ontroering, stond Gertrude daar en keek met schitte rende oogen naar het fraaie uitzicht, omlyst door den steenen boog, welke het omsloot als eene hoogst smaakvolle lijst. wel honderd vijftig had het machtige ge- hier huisde zich eene door Thorbeeken wordt bewoond en hem toe behoort. Toentertijd behoorde het met alle marsgronden aan je familie. Je grootvader heeft ’t aan zyn opzichter, den ouden Thor beeken, moeten verkoopen, toen bij in den vreemde ging. Graaf Hans beeft zich nog weken lang in den toren schuilgehouden vóór hij de Elbe overstak. Sedert dat oogenblik heeft niemand van je familie deze plek be treden." „En hoe lang is dat geleden, oom P“ „Dat was in 1813, in een Maartnacbt." „Ging by toen naar de Pruisen De invalide knikte„Ten strijde voor de vrijheid Is Zij stonden nu voor den toren. Vos haalde Weer zijn sleutels uit zijn zak en stootte een lage eikenhouten deur open. Zij kwamen nu in een gewelfde ruimte, waarin van ter zijde door een onregelmatige opening genoeg licht binnenstroomde om den vorm dier kamer te kunnen onderscheiden. Het waren donkere muren, waar de kalk afbrokkelde; de lucht was duf en vochtigaan het gewelf hingen kristalheldere waterdroppels. Steeds droppe lend en langs de muren afloopend, bad bet water jaren en nog eens jaren de kalk der muren opgelost en kristallen doen ontstaan, die wanden met een donzig, glinsterend kleed bedekten. «Hul* zei Franke en ze nam haar japon overleg met de andere Duitsche spoorweg maatschappijen, met het oog op de buiten gewone duurte van het vleesch, bepaald, dat het uilzonderingstarief voof het vervoer van versch geslacht vee, tot 31 December 1912 van kracht zal blijven. Het gemeentebestuur van Halle a.d. Saaie heeft besloten pogingen in het werk te stel len om op de eerstvolgende vergadering van Duitsche gemeentebesturen, naar aanleiding van den vleeschnood, een betooging uit te lokken. De gemeenteraad van Halle heeft met algemeene stemmen een voorstel aangenomen om de regeering te verzoeken de grenzen weder open te stellen voor den invoer van slachtvee en vloescb, onder de noodige waar borgen tegen de overbrenging van besmettelij- ke ziekten en’om bovendien andere maatrege len te nemen, die kunnen ieiden tot verlaging van den vleeschprjjs. Veel kans dat dit verzoek ingewilligd wordt he«taat echter niet, zoolang de regee ring de agrariërs naar de oogen moet blijven zien. Frankrijk. Het onderzoek naar de oorzaken van de ontsporing van den sneltrein bij Bernay is nog niet afgeloopen, maar reeds meent men met zekerheid te kunnen zeggen, dat het ongeluk niet te wijten is aan buitensporige snelheid, evenmin aan slechten toestand van Maandag kwam er in Engeland een par- tieele gunstige wending in de crisis der vak verenigingen, doordien de meerderheid van het personeel van den Great Northern-spoor- weg gunstig gestemd bleek voor een scheids rechterlijke oplossing. Wel is de toestand nog niet geheel zuiver, maar toch gelooft men, dat te dezen aanzien niet behoeft te worden gevreesd voor eene bepaalde crisis. Wat de uitsluiting der ketelmakers betreft, hebben de bij het sebeepsbouwvak betrokken vereenigingen de werkgevers gevraagd om eene conferentie. Het antwoord der werkge vers wordt nu afgewacht. Wat de vertegen woordigende vergadering der ketelmakers op Maandag a.s. aangaat, is het meer dan waar- scbynlyk, dat de uitkomst zal zijn, dat den werkgevers zekere waarborgen zullen wor den gegeven tegen partieele stakingen. Het schijnt, dat de lieden niet wilden, dat de leiders over hunne hoofden heen, zonder dat zy er iets in zouden hebben te zeggen, den aard der te geven waarborgen zonden kun nen vaststellen. Intusschen zyn nu reeds ten gevolge van de uitsluiting 50.000 arbeiders in het sebeeps bouwvak werkloos, welk aantal in den loop dezer week nog met 10.000 zal toenemen. In elk geval wordt verwacht, dat de uitsluiting nog minstens veertien dagen zal aanhouden. In de katoenindustrie hadden de werkge vers antwoord geëisebt op Maandag, op hunne vraag, of de werklieden bereid waren het Osborne-geschil aan een scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen. Maandag werden schikkingen getroffen voor eene algemeene vergadering van werkgevers op Maandag a.s., als wanneer de voorstellen betreffende eene algemeene uitsluiting in behandeling zullen komen. De mijnwerkers in Zuid-Wales schijnen eene beslissing over de vraag, of zij al dan niet zullen staken, uit te willen stellen tot de te houden conferentie. toch de schuldigen mocht doen arresteeren, hunnen gezinnen door do vakvereeniging zouden worden onderhouden. Drie aanvallers werden onmiddellijk na den moord in hechtenis genomen, thans zijn ook de leiders, die tot den misdaad aange sticht hebben, achter slot on grendel ge bracht. het de Vendetta. Sedert 6 jaar is in Mon tenegro geen inbraak voorgekomen. Teen een gast bij de jongste feesten zijn huisheer om den huissleutel vroeg, antwoordde deze lachend„Wy honden er geen sleutels op na, de huisdeur dient slechts tot bescher ming tegen de koude en de honden.” De Katholiekendag te Innsbruck heeft, op voorstel van den president, graaf Hubert Galen, aan den Paus het volgende telegram gezonden „De zevende algemeene Oostenrijksche Katholiekendag dankt H. geroerd voor den apostolischen zegenhy dankt in het bijzonder, op diepgevoelde wyze, voor de heerlijke Borromaeusrencycliek, en betreurt diep de volkomen ongerechtvaardigde aan vallen daarop”. Graaf Galen verklaarde, dat dit telegram bewijzen zal, dat de Katholieken in de toe komst niet meer zullen dulden, dat op Pan- seljjke woorden kritiek wordt geoefend. Aan den Keizer en den aartehertog-troon- opvolger, Franz Ferdinand, werd het volgende telegram gezonden „Wij gelooven, dat onze Keizer zyn macht van God ontving, dat bij Keizer is bij de Gratie Gods, en daarom zijn wjj U. M. trouw. „En ook g{j, heerlijke troonopvolger, moogt vernamen, dat wij u trouw zijn, omdat gij Katholiek zyt”. De bijeenkomst eindigde met een Hoch 1 op den Paus en den Keizer. Toen het tele gram van antwoord van don troonsopvolger inkwam, dat in buitengewoon hartelijke woorden dank zeide voor de trouwbelofte van den Katholiekendag, werd de voorlezing daarvan met een luidruchtige ovatie voor den aartshertog begroet. Over het voorkomen van cholera in het Baranyaer-comitaat in Hongarije wordt ge meld, dat in Psesza in 14 dagen 22 gevallen van cholera zijn voorgekomenin Mohacz werden twee choleragevallen vastgesteld. De Oostenrijksche regeering neemt uitgebreide maatregelen tot bestrijding der ziekte. De Russische grens wordt zorgvuldige bewaakt. Hoe erg het in Rusland is, blijkt wel uit deze beide cijfers, die officieel worden op gegeven Sedert het optreden van de thans heerschende epidemie zijn voorgekomen 154,445 gevallen, waarvan 74,723, dus on geveer de helft, met doodelijken afloop. Volgens een telegram uit München heeft het bestuur der Beiersche spoorwegen, jn ERK te letten VAN f worden afgele- e pakjes van vyj en een Ned. one van Nommer en an nevenstaand s Wet gedepo- tvoering van ge- «velende [JL, lBT Lx. Men weet, dat de Joodsch-Russiscbe too- neelspeler Eisenberg, met zijn gezio Dnitsch- land is nitgebannen, wegens het bezoek van den Czaar. Het joodsebe tooneelgezelschap waarvan Eisenberg deel uitmaakte, wilde nu voor hem een benefice-voorstelling geven, om hem met de opbrengst daarvan In de vreemde eenigszins te steunen. Opgevoerd zou wor den een geheel „Larmlos” stok, dat bet joodscb Paaschfeest tot onderwerp heeft. Een paar uur vóór der. aanvang, werd de voorstelling echter door de politie verboden. Verder moest de directeur zich sohriftoiyk verbinden om voortaan geen voorstellingen meer te geven. Het gebeele tooneelgezelschap is daardoor broodeloos geworden. De sociaal democratische partjj-afdeeling van het district Offenbach-Dieberg, had een proteitmeeting nitgeschreven tegen het ver blijf van den Czaar in Duitachland en tegen de politie-maatregelen, welke aanhoudend door de Duitsche politie als nederige diena res van de Russische politie, worden genomen. De politie verbood deze vergadering, en een beroep op bet Ministerie in Darmstad bleef zonder gevolg. Toen werd gisteren een nieuwe vergade ring uitgeschreven, waarvan als onderwerp ter bespreking vermeld stond: „de Duitsche vereenigingswet en het Hessische burger recht”. Het Ryksduglid Ulrich, en de landdag- afgevaardigde Hoffman uit Berlijn, voerden het woord en geeselde op scherpe wijze de politie maatregelen. De eerste spreker weet deze maatregelen aan de Hessische Regee ring, terwijl de laatste Pruisen er voor ver antwoordelijk stelde. om recht of onrecht te kunnen doen naar eigen welgevallen. Van daarbuiten, van de duinhelling zagen de kruinen der oude dennen op de bonte wildernis; zy wenkten den wilden sorbeboom toe, die in een scheur van den muur wor telde en den breedgetakten vlierboom, die niet wist, dat hjj wortel schoot op de plek, waar eeuwen geleden de ruw getimmerde slaapstede had gestaan van den strengen graaf. Een gansche schaar zwaluwen die tegen de helling van het Witte Knee nestelden, zat op eene ry boven op den muur en wat verder zat een zilverwitte meeuw. Voor die dieren deed de muur dienst als rustplaats voor het uitvliegende broed en bet was een aangename zitplaats voor de ouden, waar zij van den heerlijken zonneschijn konden, genieten. Tusschen het weelderige onkruid enAe neergestorte steenen voer een oneffenypad door de wildernis. Het gezelschap ma/akte zich gereed dien weg te volgen. „Oom", vroeg Gertrude met beklei en tranen in de oogen, „hoe heeft grot hier kunnen wonen?* Von Knee wees met zijn stok na toren en antwoordde: „Reeds je o var groot vader woonde niet meer hier, maar daar be neden in den marseb, in het gebouw,\dat nu De „cbasse aux renards", het jacht maken op arbeiders, die zich niet storen aan een stakingsbesluit der organisatie en dus blijven doorwerken, neemt in sommige streken van Frankrijk hoe langer boe barbaarscher vor men aan. Bepaalde men zich voor korten tyd nog tot bet molesteeren van arbeidswilligen, thana wordt een doodvonnis in optimaforma over ben uitgesproken en worden eenige per sonen aangewezen om dit vonnis ten uitvoer te leggen. Dit is althans dezer dagen te Havre ge beurd. Een arbeider, Dongé genaamd, die geweigerd had het werk neder te leggen, werd, zooals reeds met enkele woorden gemeld door een twintigtal andere arbei ders overvallen, en op gruwelijke wijze mis handeld, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar by, zonder het bewustzijn te hebben herkregen, na eenige uren den geest gaf. De justitie stelde een onderzoek in en daaruit bleek, dat de arbeiders van bet be gin der staking af tegen Dongé en nog twee anderen stelselmatig werden opgebitst. Er werd in een vergadering gestemd over een voorstel om hen ter dood te brengen het voorstel werd aangenomen en twintig arbeiders werden aangewezen als uitvoerders van bet vonnis. Er waren allerlei maatregelen genomen om de ontdekking der moordenaars te voor komen of althans te bemoeilijken en tevens was dezen beloofd, dat ingeval de justitie Te Cettinje schijnt het iu de gevangenis sen een fldeele boel te zyn. Daar gaan de gevangenen overdag uit om zichzelf sigaret ten, levensmiddelen en wat zy verder noo- dig hebben te verschaffen. Wel gaat een be waker mee, en sleepen zy een ketting voort, die hun de vlucht belet, maar daarvan trek ken zy zich niet veel aan. Trouwens er zyn op het oogenblik slechts acht of tien gevan genen, allen jongelui, veroordeeld wegens moordaanslagen. In de meeste gevallen gold 26) Hetgeen het kleine gezelschap voor zich zag, was in den waren zin des woords een bouwval. Daken, maren, gemetselde bogen, eikenhout en ijzeren krammen, dat alles op en door elkaar, zooals het was neergestort. Van boven af was de instorting begonnen en zoo allengs was het vernielingswerk naar omlaag voortgegaan. Het hoogste stok muur, dat nog was blijven staan, reikte niet verder dan een manshoogte. De buitenmuur, van bijna 2 meter dikte, die eenmaal de aan vallen der vgand had weerstaan, was nu beroofd van zijn bovenlijst; aan den voet daarvan lag een met onkruid begroeide wal aan den buitenkant lag stellig ook zulk een wal, als bewijs waar de afgebrokkelde steenen gebleven waren, voor zooverzeniet in den afgrond in het Witte Knee neerge stort waren. Nu 'bouwden de barrevoets loopende jon gens van Westdorf hunne konjjnenhokjes van de steenen, die een machtig adellijk geslacht had opgestapeld te midden van een rijk volk, Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. s

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1