ging. LAZEN, SENl DI W H W. 2Vwmw«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 0 MiSKERK DE, IHINALE Verspreide Berichten. treken rPERS, nnfabriek. •einiging. -Zoon. CRAMM, FEUILLETON. KJENN1SGEV1NG. Buitenlandsch Overzicht. V i 49ste Jaargang. f Vrijdag 16 September 1910. 1 lilderde kerkglazen minister van koophandel so. 2897. den SALON- i, dubbele flesch Czn. Rotterrtaa (Wordt vervolgd.) I r te berichten geld elke week 'te, Zaltbomme erdam. 3 r .lanskerk, der mingen eni. IHT DER ABETH. indergenestelde reiniging, iklng. JON». G. DE ALEN. Utrecht, k;. ■1 Wz. 31. n Inrichtingen londer te letten. fiOÏBSCHE COURANT Circulaire» fb&ar aan ons «streken bij de 1.05. De Grieksche t Gryparis, is naar Athene ontboden. iende Kunsten enz., Directeur der te Utrecht. VNT. evers - Gouda van landbouw, heeft dit gisteren ook gezegd tegen een afvaardiging van het Dnitsche verbond van vleeschhoowers, die hem zyn nood kwam klagen. Het gehoor dunrde twee en een half uur, maar schijnt bitter weinig opgeleverd te hebben. De minister sprak als zijn meening uit, dat een ruimere open stelling van de grens de schaarschte toch niet verhelpen zou. De afvaardiging zon vandaag ook nog by den Pruisischen aankloppen. rtrotten welbekend 1T-ÏUZ12 ibriekimerk). radicale en ran alle, zelfs kige zenuw- ontstaan door gdigen leeftgd zwakte, Bleek Hoofdpjjn Maagpjjn i vermogen «z. üit- gezant te Konstantinopel, heeft aanleiding gegeven tot geruchten, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Tur kije en Griekenland spoedig zouden worden afgebroken. Deze geruchten worden echter te Athene gelogenstraft. In regeeringskrin- gen te Athene wordt verzekerd dat Gryparis slechts ontboden is om mondeling opheldering te geven over eenige punten. De Grieksche consul-generaal te Odessa, Alexandropoelos, zal Gryparis tijdens diens afwezigheid ver vangen. Overigens wordt nogmaals met nadruk verzekerd dat Griekerilands bedoelingen vre delievend zijn. Er worden geen militaire maatregelen getroffen. Ook heeft de wegens de aanstaande herfstmanoeuvres sinds lang beraamde oproeping van eenige lichtingen der reservisten totdusver niet plaats gehad. Ook de stemming van het volk wordt vre delievend genoemd. Daar het boycot tegen de Grieken een gevolg van het Kretenzer vraagstuk is en de mogendheden zich de regeling van dat vraag stuk hebben voorbehouden, zoo meldt een berichtgever te Athene, hoopt men hier op een tusschenkomst der mogendheden. De overwinning der democraten by de verkiezingen in de Vereenigde Staten blijkt volgens berichten uit New* York nog grooter te zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. In den staat Maine zijn op 31 senatoren 21 democraten gekozen, terwijl zij tot dus ver slechts 8 zetels hadden. Te Portland wer den tot leden van het congres gekozen twee democraten met een meerderheid van 2 3000 stemmen en twee republikeinen met een meerderheid van slechts 2 k 300. Ook in Phoenix behaalden de democraten de over winning. Voor de grondwet van den nieu wen staat Arizona zullen de democraten den toon aangeven, aangezien zij van de 52 zetels der wetgevende vergadering er 28 be zetten. Men zegt, dat president Taft mot het oog op den politieken toestand zyn reis naar Panama zal uitstellen. V Men seint uit Tanger aan de Morning Post 1500 inboorlingen, voetvolk en ruiterij, onder bevel van den caïd der Afloes, heb ben eene stelling bezet nabij Mogador, met het doel de politie te beletten verder door te dringen, dan binnen eene straal van 10 kilom. Mea kan alle oogenblikken eene botsing verwachten tusschen de troepen en de poli tie van Mogador. Een telegram aan de Köln. Ztg. uit Mo gador, via Tanger, zegt, dat de politie, on der aanvoering van Fransche officieren, ei ken dag buiten de grens der 10 kilom., door de Acte van Algeciras toegestaan, tochten onderneemt en dat eene botsing met de caïds in het achterland onvermijdelijk wordt. Frankrijk. De ontsporing bij Bernay houdt nog steeds de pennen in beweging. Over de oorzaak der ontsporing is men nog niet veel wijzer geworden. Zooals wy gemeld hebben, wil de directie der westelyke staatssporen van te snel rijden al evenmin booren als van een slechten toestand van den weg. Men spreekt nu van kwaadwilligheid, maar ook daarvan blijkt verder niets. De ontstemming van het publiek is groot en dit is te begrijpen als men zich even wil herinneren, dat het spoor wegongeluk by Bernay het derde ongeluk is, dat binnen de drie maanden op de lijnen van den staat gebeurd is. By Villepreux zyn 20 Juni 18 personen omgekomen, bij Saujon op 14 Augustus 50 en nu bij Bernay 8. Dat zijn dus in het geheel 76 dooden voorts zijn er bij die drie spoorwegrampen 150 menschen gewond, van wie sommige voor hun leven verminkt en tot arbeiden ongeschikt gewor den zyn. En onder de by de ontsporing te Bernay zwaar gekwetsten zjjn er wier leven thans nog in gevaar verkeert. Een lezeres van de Temps” schrijft aan dat blad, dat zy en haar man ’s winters heel dikwijls reizen met den sneltrein Cherbourg Parys, die nu by Bernay ontspoord is en dat zy altijd met angst bet oogenblik tegemoet zien, dat de trein de tunnel by Bernay door gaat. Zy schrijft, dat de trein daar altijd met dolle vaart de helling afvliegt en dat zy en haar man daar dikwijls met hun ken nissen over gesproken hebben. In de katoennijverheid van Lancashire zjjn de vooruitzichten op een vredelievende oplos sing van het hangende geschil zeer gering geworden. Het bestuur van de patroonsorga nisatie heeft den werklieden tot Dinsdag den tyd gelaten om toe stemmen in een scheids rechterlijke uitspraak. De vakvereeniging der spinners zond echter scbriftelyk bericht, dat het voorstel tot een scheidsrechterlijke be slissing in een volgende ‘Vergadering zon wor den behandeld. Daarop besloot het bestuur van de vereeniging vanjeigenaars van weve rijen tegen Maandag a. s. een ledenvergade ring byeen te roepen en daar voor te stellen, een algemeene uitsluiting af te kondigen. Daardoor zonden 150,000 tot 300,000 werk lieden op straat komen. Het regent nog altijd besluiten, verzoek schriften enz. in verband met de duurte van het vleesch, maar men hoort nog niets van stappen van de regeering, om het koor der ontevredenen het zwijgen op te leggen. Mis schien wil zy de zaak op de lange baan schuiven, tot Slachtmaand in het land is. De ondervindiög heeft immers geleerd, dat het aanbod van varkensvleesch, ganzen enz. dan zoo sterk toeneemt, dat de prjjzen van rund- en kalfsvleesch van zelf gaan dalen. En verder zullen de gemeenten, die het meest onder de schaarschte te lyden hebben, misschien moeite doen, om groote hoeveel heden visch van gemeentewege aan te voeren, gelijk al meer gebeurd is. Maar van een openstelling der grenzen is natuurlijk geen sprake. Baron v. Schorlemer, de Pruisische minister doorleven. Naast bet oude geslacht was eene zijlinie ontstaande tegenwoordige beuren Von Knee. Die zijlinie bad het beste deel der geestgronden gekregen en den kostelijke Westdorfer kleipolder, daar de stichter dezer linie (een jongere zoon) de lieveling van zyn vader was geweest. Er viel dus niets buit te maken, ook geen vet postje met weinig arbeid en groote inkomsten en daarom had de vader zyn goederen verdeeld, al deed by dat dan ook met een bezwaard hart. Dit gebeurde omstreeks het jaar 1790. Het jonge geslacht, dat zich eenvoudig .hoeren Von Knee“ noemde, bloeide in het deitige huis, dat het voor zich liet bouwen aan de groote populierenlaande oude stam, die op het slot troonde was aan het verdor ren. En het was graaf Hans, die den groot stee dronk kreeg uit den beker vol familie leed. Het was ten tyde van de vrijheidsoorlog in 1813, toen de lentestormen geheel Duitsch- land en alle Dnitsche harten in beroering brachten. Toen had de landsheer een stan denvergadering bijeengeroepen, om als bond genoot van Napoleon hulp voor den keizer te vragen. De hoeren hadden er niet veel tegen in te brengener werd zoo iets ge sproken over trouwe aanhankelijkheid der ridders, van den dank der steden van bond genootschappelijke trouw en een enkele bad het gewaagd schuchter het Contlnentaalstel- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 130 dezer executoir is verklaard Het Kohier No. 4 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1910/11. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is, zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 15 September 1910, De Burgemeester voornoemd, B. L. ^ARTENS In de Cbatelet te Parys heeft een bezoe ker in de engelenbak Bengaalscb vuur afge stoken. Het pnbliek dacht, dat er brand was uitgebroken, on velen vluchtten onder angstig geroep de straat op. Hen aantal dames vielen in zwym. Aangezien de voorstelling voort duurde, bedaarde de opwinding na een eenigen tyd. Men gelooft, dat de man die deze lang nietongevaariyke aardigheid heeft uitgebaald, een ontslagen machinist is. Do onderzeeër Monde is voor Toulon op oen sleepboot geloopen, en beeft een gat van een meter diep in den romp van dat schip geboord. De Monde bleef zelf onbeschadigd aan boord van de sleepboot ontstond een paniek, die echter geen persoonlijke ongeluk ken veroorzaakte. Zwitsibluid. Ten gevolge van een defect aan de ventila tors in den Gothardtuunel, is een tunnel- wacbter in het Noordelyk gedeelte gestikt, De arbeiders, die in den tunnel aan ’t werk waren, en de tunnelwachters in bet Zuide lijke gedeelte, slaagden er in zich te redden. Rusun». Te Petersburg werd Maandag groote ont steltenis gewekt door bet bericht, dat oen van pest verdacht geval zich in de stad had voorgedaan. Gisteren werd echter, hakend gemaakt, dat hoewel de zieke het voorwerp was van een zorgvuldig, medisch toezicht, die vrees geheel ongegrond was. Italië. Een heftige cycloon beeft gewoed in de gelt van Toronto, waar tal van Italiaansche oorlogsschepen geankerd lagen. Sommige zijn van hun ankers afgeslagen en er zyn botsin gen ontstaan, die oen rpaterieele schade van een half millioen gulden hebben veroorzaakt. Vbbbbniodb Status. Dr. Raisner, predikant van de Grace Methodist Episcopal Church te New York, put zich uit in hot bedenkeu van attracties, die hem een flink kerkbezoek kunnen bezor gen. Hy laat nu onder da godsdienstoefe ningen do kinematograaf vertonnen. Dezen Zondag is in die kerk o. m. het Passie-spel van Oberammergau op bet doek vertoond en door den predikant mondeling toegelicht. Devertooning had zooveel succes, dat de dominéé nu ook op weekdagen ’s avonds de kinematograaf zal laten vertoonen. Want het publiek schept er vermaak inen het is een leerzaam vermaak. den wagen moesten spannen, wanneer zy in een goede luim de arbeiders op den akker in de marseb bier gingen brengen op heete zomerdagen. Om hierin verbetering te bren gen, had men rondgezien naar een materiaal, waarmee men den weg in goeden staat zou kunnen brengen en men was begonnen aan den voet der duinen zand te graven. En sedert dien tyd, verzekerde de oude be volking der landstreek, was het voortdurend achteruitgegaan met het oude machtige ge slacht. De eene wagen was na den anderen aan het dnin gekomen en met zand beladen de marsch ingereden en zoo had men de wegen geschikt gemaakt, om te borgden en te be- loopen. Overal in de marsch bestomjen de wegen, voeten diep den grond in, nit zsnd, en elk kind dier streek, dat barrevoets er door waadde, wist te vertellen: „Dit is zand van het Witte Knee 1“ De heeren Von Knee waren echter in hun schik met elke lading zand, die ze zagen wegvoeren want geen lading mocht vertrekken, voordat de voerman op het slot was gekomen en op de tafel van den slotheer zjjn penningen be taald hadvier schellingen voor een wagen met één paard bespannen, zes schellingen als het voertuig met twee paarden bespannen was. Het gravengeslacht had moeilijke tyden te wel te noemen. Toen was graaf Hans Von Knee opgestaan, die daags te voren meerder jarig was geworden een jonkman van een en twintig jaar met glinsterende oogen onder bet lichtblonde baar. Hy had niet lang ge sproken nauweiyks tien minuten van ’s konings oproeping ten stryde en van do geestdrift ginder in Pruisen en hy eindigde met te zeggen, dat hy eene regeering niet kon begrypen, die eene politiek volgde, waar tegen binned .wéiyigs wéken geheel Enropa zich zou vo^aetdaty .^1 Daarover ’wag'groote drukte in de verga dering ontstaéeé'drt Agéiw had graaf Hans ge noeg gehoord begrypen, dat hy hier niet langer veilig was. Hy bad een lang durig onderhoud met zyn administrateur Jur gen Thorbeekeo en stak vervolgens in de duisternis van den nacht de Elbe over om deel te nemen aan den grooten vrijheidsoorlog. En de laatste der zandgraven was niet terug gekeerd. De toren stond er echter nog en keek neder in de zandgroeve, in de marsch, „op het groote buis van den voormaligen admi nistrateur en op de woeste baren die tegen den dyk sloegen 27) En de naam f Die was ook spoedig ge vonden. Zy noemden zich graven Von Knee; want in den omtrek heette het groote duin toen reeds gelyk nog heden ten dage: „bet Witte Knee”. Waarom? Wel, dedui- nenry, door de zee in vroegere tyden langs de kust opgeworpen, vormde by den duintop, waar de burcht op stond, een stompen hoek, die in vorm overeenkwam met de gebogen knie van een mensch. Wégens de witte plekken, door de zee in de bovenste laag heide geslagen, werd die plek „Witte Knee* genoemd. En dit bygevoegde woord „witte* kreeg in den loop der tyden gedurig meer reden van bestaan. Toen namelijk de menschen begonnen de vochtige kleigronden der marsch door lange djjken tegen de zee te besejiermen slooten groeven, wegen aanlegden on de tarwekor rels aan den grond toevertnhtwden toen waren do wegen weldra zoo slecht, dat de hoeren Von Knot twee sterke paarden voor Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels A .50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. i|

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1