sxmoM. GROOTE EXPOSITIE ADVERTENTIES BINNENLAND. Uit de 3?ers_ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 394-8t°Staats-loterjj. Rechtzaken. der Noiiveamé'fS Dr, NANNING's Kinadruppels. derd, zoo weinig toegankelijk de president zich voor zyn meeningen in belangrijke vra gen van binnenlandsche politiek getoond heeft. Hij volhardde zijn hooding, verzet te genover eenig lievelingsdenkbeeld van Roose velt en was ongeneigd in den twist der New-Yorksche Ropoblikeinon ten gunste van Roosevelt en tegen Sherman in te grijpen. Taft gaf Roosevelt te verstaan, dat hij niet alleen in naam, maar ook in werkelijk heid zijn positie als hoofd van de Repnbli- keinsche partij wilde handhaven. De presi dent heeft daarom ook laten mededeelen, dat hij een herkiezing als candidaat voor het presidentschap in 1912 zoo aanvaarden, hij denkt er niet aan voor Roosevelt terng te wijken. Op de reis naar Cincinnati, waarheen Taft van Newhaven oit gereisd is, ontving hij van zijn aanhangers talrijke telegrammen, in wel ke hij met zjjn zelfstandige houding werd gelokgewenscht. Gisterenmiddag heeft Prins Hendrik, ver gezeld van zjjn adjudant jhr. Hooft Graaf land, een bezoek gebracht aan Nederlandsch Mettray, ter bezichtiging van het nieuw ge bouwde Prins Hendrikhuis. De PriDS werd bij zijn aankomst ontvan gen door eenige leden van de hoofdcommis sie en alle commissarissen. De heer Schalier tot Pearsam sprak Zijne Koninklijke Hoogheid toe. De Prins bedankte, waarna het nieuwe gebouw werd bezichtigd. Te ongeveer halfvier is de Prins ver trokken. De Londensche correspondent van het Hbl. seint De „Times* wijdt een hoofdartikel vtfh gistermorgen aan de Dinsdag j.l. door H. M. de Koningin uitgesproken Troonrede en merkt op, dat de door Koningin VVilhel- mina aangeroerde problemen geheel gelijk zjjn aan die, waarvan ook in Engeland naar een oplossing gestreefd wordt. In het alge meen staat in Nederland zoowel als in En geland de politieke Strijd in het teeken van sociale horvoimingen en van tarief hervor ming. Een vraagstuk voor de naaste toekomst, aldus vervolgt de „Times", is de bonding van Nederland ten opzichte van de voorge stelde Dnit8che scheepvaartrechten op bin- neulandsche waterwegen en op den Rijn meer in het bijzonder, en welko aangelegen heid de meest voorzichtige behandeling eischt. Wy govoelen volkomen de moeilijkheden, die Holland het hoofd te bieden beeft op den weg der moderne beschaving, maar Neder land heeft de voordeelen van een behoed zaam „national temperament" en aldus mogen wij hopen, dat het voordeel trekken zal van de misslagen van anderen bij het tot oplossing brengen van vraagstukken, die met de elders voorkomende alleen in den omvang verschillen. Prins Hendrik naar Brussel. Naar het Hbld. v. Antw. meldt, zal Prins Hendrik der Nederlanden den 18den October te Brussel aankomen. Ofschoon incognito reizend, zal hij, volgens het Antwerpsche blad, de gast zijn van den Koning der Belgen en in het koninklijk slot van Laken afstappen. Het gewijzigd ontwerp-Adres van Ant woord van de Eerste Kamer op de Troonrede luidt Mevrouw 1. Het was voor de Eerste Kamer der Slaten-Generaal een groote vreugde Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, weder om, voor de eerste maal na de geboorte van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, in het midden van de Volksvertegenwoor diging te zien tot opening van de gewbne zitting. 2. Erkentelijk zijn wij voor de van Uwe Majesteit ontvangen hplangrjjke mededee- lingen, betreffende den toestand van vader land en koloniën. 3. Met levendige belangstelling namen wy kennis van de toezegging van do vele en ge wichtige wotsontwerpen, welke zullen worden ingediend. 4. Instemmende met den wensch, dat Gods zegen op den arbeid der Staten-Generaal moge rusten, meenen wjj do verzekering te mogen geven, dat het beroep van Uwe Ma jesteit op onze toewijding en ijver niet te vergeefs zal zijn gedaan. De Millioenen-nota. De oud-minister, het tegenwoordig Kamer lid De Meester schrijft in Het Vad. over de millioenen-nota. Wij ontleenen het volgende daaraan Aangezien het de werkwijze der Staten- Generaal in aanmerking genomen vrij wel ondenkbaar is, dat de inkomstenbelastingen de tariefsherziening den weg tot het Staats blad zoo spoedig zullen vinden, dat de dienst 1911 daarvan nog profit zou trekken, meenen wij als zeker te moeten aannemen, dat ook over 1911 de soikeraccrjns geen verlaging zal ondergaan. Het werkelijke tekort zou intusschen „zéér aanzienlijk beneden het ge raamde" moeten blijven, om te kunnen worden gedekt met h^t bedrag van f 1,850,000 (op centen en verhoogde successiebelasting. Red. N. R. C.) plus de opbrengst der verhooging van den gedistilleerd-accijns, die w(j zagen het roeds gevoelig tegenvalt. Voor goed afg^chreven wordt gelukkig de zoo hoog noodige verlaging van den suiker- accijns door den minister niet, maar hetgeen verkregen wordt Joor eene herziening van de nu nog gesplitste inkomstenbelasting „en door hetgeen het nieuwe tarief meer zal op brengen dan voor de maatregelen van socialen aard noodig zal zijn", zal, naar het oordeel van den minister, onvoldoende zjjn om te kun nen overgaan tot ovengenoemde verlaging en bovendien het evenwicht tosschen gewone ontvangsten en uitgaven te herstellen. Om die reden staat ons nog de minder aangename verrassing van een „nieuwe belas ting" te wachten, welke in onderzoek en voor bereiding is, doch van welken aard de mil lioenen-nota ons in het onzekere laat. Maar het belangrijkste en, van ons stahdpnnt gezien, tevens het meest betreurenswaardige van die nota achten wg de mededeeling, die vervat is in de boven aangehaalde woorden, dat de tariefsverhooging, in strijd met de tot dusver gedane toezeggingen, zóó ver zal gaan, dat zij niet slechts de ten laste van den staat komende kosten der maatregelen van socialen aard zal dekken, maar bovendien nog een deel van het tekort op de gewone uitgaven. Wanneer men bedenkt, dat van de door den minister Harte van Tecklenbnrg voorgestelde tariefsherziening door dien bewindsman oen bat» van ongeveer f 9 millioen werd verwacht, welk bedrag naar veler gevoelen te hoog was geraamd, en voorts in aanmerking neemt dat de door den minister Veegens voorgestelde onderdomsverzekering den staat jaarlijks f 6.4 millioen zon kosten, terwjjl naar alle waar schijnlijkheid voor de door den minister Talma toegezegde invaliditeits- en onderdomsverze kering vrij WJtt meer zal worden vereischt, dan zal men beseffen, dat de minister, Kolk man ons een zéér hoog tarief zal zal moeten voorleggen, wil bg nit de meerdere opbrengst nog een excedent kannen verwachten boven hetgeen noodig is voor de sociale maatre gelen. Voor de Kaderleden is de tijd sedert de indiening der ontwerp-begrooting te kort geweest, om baar reeds tot haar gezette studie te hebben kannen onderwerpen. Op de Volgsvertegenwoordiging rast intasschen, naar bet ons voorkomt, de ernstige plicht om nauwlettend na te gaan, of wel alle de voorgestelde verhoogingen noodzakelijk zjjn en urgent, en niet te voteeren wat, zonder gewichtige belangen te schaden, zon kanoën worden nagelaten of uitgesteld. Want een" geraamd te kort op de gewone uitgaven van meer dan twaalf en een half millioen is inder daad bedenkelijk, znlks tc meer waar, tot dasver althans, voldoende middelen tot dek king ontbraken. Suikeraccijns. Het Centrum driestart In de wet op de middelen leest men, dat van de accijnzen, die op suiker wordt ge raamd op een bedrag van niet minder dan 28.200.000 galden- De accijns op het gedistilleerd, wordt sleehts 2 millioen booger geraamd. Alle andere accijnzen, blijven in hun op brengst ver daar beneden. Van don wijn wordt f 1.630.000 verwacht, van het zout f 1,750.000, van het geslacht f 5.150.000. Men kan nit deze cijfers opmaken, dat het geen geringe belasting is, welke op sniker wordt gelegd, en dat dit voedingsmiddel want het is meer dan een genotmiddel heel wat goedkooper zon zijn, wanneer bet geen accijns kende. Maar tevens blijkt nit het bovenstaande, hoe groot belang de Fiscus juist bij deze accijns hqeft. Dat de scbatki6t een zoo aanzienlijk be drag als de opbrengst dezer belasting, of een ruim deel daarvan zou kannen missen, laat zich in de gegeven omstandigheden niet denken. De vereeniging tot afschaffing van de suiker-accijns zal dun ook vooreerst wel niet veel sncces op haren arbeid hebben te boeken. Wat inmiddels zeer te betreuren is, wijl het niet slechts een economisch, maar ook een hygiënisch belang is, dat goede suiker tegen niet te dnreu prijs kan worden ver kregen. 7 Ter wille van het algemeen welzijn blgve men das op vermindering van den suiker accijns aandringen en zoeken naar een aeqnivalent, dat minder verband houdt met de eischen der volksvoeding. In het perceel Molenstraat 10 i, te 's-Gra venhage, waarin een spihgel- en lystenma- gazyn is gevestigd, heeft gisterochtend een hevige gasontploffing plaats gehad. De bewoner, de heer J., had de onvoor zichtigheid, toen een sterke gaslacht in een der benedenkamers werd waargenomen, een lucifer te ontsteken, om te zien of er een lek aan lamp of gasleiding was, waarop de ontploffing volgde. De achter- en voorpni van het huis leden aanmerkelijke schade, de spiegelrnit en een andere ruit aan de straat werden geheel vernield en de meeste ruiten van deuren, ramen en een over een binnenplaats aange brachte lantaarn werden eveneens verbrijzeld. Na de ontploffing ontstond een begin van brand, die door de brandweer met een paar emmers water kon worden gebloscht, omdat de bewoner, niettegenstaande hy ernstige brandwonden aan hoofd en armen had ge kregen, zyn tegenwoordigheid van geest behield en terstond de hoofdkraan was gaan afsluiten. De brandweer verleende den verwonde de eerste halp, waarna hy naar liet gemeente ziekenhuis werd vervoerd. Te Rucphen nabij Roosendaal is gister nacht de woiing met stal en schunr van don landbouwer J. A. door onbekende oorzaak geheel afgebrand. De bewoners moesten in nachtgewaad bet huis verlaten. De man, die nog truchtte een en ander to redden, werd onder een hoeveelheid brandend stroo bedolven en bekwam ernstige brandwonden. Verzekering dekt de schade. Rijwieldiefstallen zyn te 's-Gravenhage in den laatsten tyd weder aan de orde van den dag en... van den nacht. De politie in de lste afdeeling heeft thans 4 personen aan gehouden, die verdacht worden zich aan diefstal van fietsen te hebben schuldig ge maakt. Drie der aangehoudenen zouden o. a. zich in vereenigjng door gebruikmaking van een valschen sleutel hebben schuldig gemaakt aan het wegnemen des nachts van drie rij wielen uit de gang eener woning in het cen- trnm van de stad. In het bezit van één der aangehoudenen werden nog twee der ver miste rijwielen bevonden. De derde fiets was al verkocht. Maandag j.l. vervoegde zich by den meu belhandelaar E. Smit, te Amsterdam, een man, die een paar beleenbriefjes van de stadsbank van léening voor in pand gegeven meubelen te koop aanbood. De heer Smit had niet veel zin in den koop, maar de man wist door een verhaal van werkloosheid en ellende zyn hart te roe ren, zoodat hy hem voor het doen van eenig loopwerk in dienst nam. Dinsdag ging alles goed. Hy deed eenige loopkarweitjes tot volle tevredenheid van den patroon. Woensdagochtend verscheen hy aan den winkel met een kleine handkar. De heer S. vroeg, waarvoor hy die noodig had, waarop hy antwoordde, dat hy een paar oude kasten gezien had, diep hy wilde balen. Misschien was dat iets voor den heer S. De heer S. had er niets op tegen en de man ging met zyn karretje op weg. Niet echter, om de kisten te gaan halen, doch naar de woning van den heer S., in de van Eeghenstraat. Daar vertelde hy aan de vrouw van den heer S., bat hij in opdracht had, een ameablement, dat in de woning ter bezichti ging aanwezig was, af te halen. Dit amea blement, zoo beweerde hy, was verkocht en de patroon had het noodig. Mevrouw S. merkte op, dat bet bedoelde ameublement reeds verkocht was. Geef n dan het andere maar mee, zei de man, bet is verkocht. Mevr. S.. niets kwaads vermoedende, gaf hem na vergunning bet ameablement weg to halen, van welke vergunning de man onmid dellijk gebruik maakte. Haastig laadde hy hpt op een kar, een canapé, zes stoelen en twee crapand8, en reed er mee weg. Toen 's avonds de heer S. thaiskwam, bleek, dat bij niet de minste opdracht had gegeven, om deze meubelen af te halen en dat men het slachtoffer was geworden van een brutalen diefstal. Noch den man, noch de meubelen, heeft men tot dusver teruggevonden. In een blad komt de volgende advertentie voor; „Aviatiek. Jongmonsch, 20 jaar, wenscht zich aan de aviatiek te wijden, en zoekt daarvoor finantieelen steun. Uitstekende geldbelegging voor H.H. Kapitalisten". „Uitstekende geldbelegging".hm.al les wat de lacht ingaat is tevens op weg naar de maan.. Gisteren werden de woningen te Eindhoven afgeloopen door een paar als nonnen gekleede personen, die geld kwamen inzamelen voor do weezen. Zjj verklaarden uit het klooster te Vaals afkomstig te zyn. Spoedig kwam evenwel uit dat dit tweetal niet gerechtigd was het geestelijk kleed te dragen. Zy wer den door de politie jn verzekerde bewaring gesteld. Een van hen bleek een man te zyn. De ondergrond voor de aan' te leggen spoorlynen in de Haarlemmermeer ten zoideu van het dorp Nieuw-Vennep blijkt zeer slap te zijn. De ingenieurs der maatschappij heb ben voor de aanbesteding het tegenoverge stelde geadviseerd. De aanuemer gaat nu door de grondbelasting aan te brenger», de verantwoording voor verzakking en ver schuiving overlatende aan de H. E. S. M. Een zonderlinge weigering. Onder dit opschrift lezen we in het „Week blad voor Vrijzinnig Hervormden" „In de gemeente Dordrecht bestaat de re geling. dat een nieuw predikant in zyn ambt bevestigd wordt door zijn jongsten collega, dat wil zeggen door hem, die in de gemeente den kortsten diensttijd heeft. Dientengevolge zal de heer J. L. N. Zillin- ger Molenaar, die het beroep naar Dordrecht heeft aangenomen, bevestigd moeten worden door den heer J. Keller, den man der „gere formeerden". Gelyk men weten zal, wordt van znlk een regeling in gemeenten met één predikant plaats is voor het werk der bevestiging de consulent aangewezen dikwyls afgeweken. Hy, aan wien de bevestiging is opgedragen, kan, indien het bcra wordt verzocht, het werk ook afstaan aan een ander. Verzoeken van dien aard worden herhaalde malen gedaan, en byna altijd ingewilligd. Zoo is ook de heer J. Keiler niet te Dordrecht bevestigd door zijn jongsten col lega, die er voor aangewezen was. maar door één zijner geestverwanten van elders. Na heeft, gelyk wel baast vanzelf spreekt, de heer Zilling Molenaar den heer Keiler verzocht, het recht om hem te bevestigen aan een ander af te staan. Men zon zoo zeggen, dat de heer Keller met beide handen de gelegenheid moest aangrij pen, om van dat werk vry te komen. Want het moet voor hem, die een vrij zinnig predikant beschouwt als een verderver der zielen, uiterst pijnlijk zyn, zulk een man aan de gemeente te verbinden, zóó pijnlijk, dat wy eigenlijk niet recht begrjjpen, dat hij het doen kan en doen wil. Wij zooden het volkomen rationeel vinden, als hy het hem opgedragen werk met be slistheid weigerde te verrichten, zegge.nde „ik zon een man, wiens prediking de zielen ter helle voert, als herder en leeraar der gemeente bevestigen P Ik zou myn geweten bezwaren door hem bij o in te leidtm, dien ik als leeraar niet erkennen kan en wil P Dat nooit. °°k van kome, ik weiger aan zulke een^lrae medeplichtig te zyn"' En ziet, de man, wiens geheele optreden ligt in de lijn van zulk een opvatting, die zelfs orthodoxe collega's van andere schakee ring niet erkent, en, wanneer zy afscheid nemen of intrede doen, zyn „gereformeerden" verzamelt in zijn lokaal, die man blijkt er nn plotseling juist bijzonder op gesteld te zyn, een vrijzinnig predikant in zyn ambt te be vestigen. Hij beeft het verzoek van den heer Zillinger Molenaar geweigerd. Dat zal een stichtelijke bevestiging wor den Dinsdagmorgen had, zoo meldt De Tijd, de Volendammer visscher Dirk Sier een goede vangst. Terwijl hy zijn botwant uit zee ophaalde, bevond zich tusschen de bot jes, aan een hoek, een Friesche gouden kap, waarin gegraveerd stond hat jaartal 1807. Een dienstbode vermist. De 22-jarige dienstbode M. G. v. W., die 2 September in dienst was gekomen by een familie aan de Gedempte Slaak te Rotterdam, ontving 7 September een briefkaart, waarop haar ge meld werd, dat zij wegens dringende omstan digheden direct naar 's-Gravenhage moest komen. Zy gaf daaraan gevolg, met achter lating van al haar goed, doch sedert is niets meer van haar vernomen. De commistaris van politie der 3e afdee- Iftig, Meermansstraat te Rotterdam, verzoekt inlichting omtrent haar verblijfplaats. Op het door den R.-K. Volksbond te Roer mond aan den Minister van Financiën gericht verzoek, maatregelen te willen nemen, dat de arbeidsloonen in Limburg in Nederlandsche munt worden nitbetaaid, is afwijzend beschikt op grond, dat de eischen van handel en ver keer in Limbnrg niet toelaten, het in betaling geven in die provincie van munten, althdns van zilveren munten, van het Doitsche Ryk te verbieden. Daar de arbeiders steeds gerechtigd zijn de nitbetaling van bun loon in Nederlandsche munt te eischen, wordt adressant in over weging gegeven er zooveel mogelijk naar te streven, dat de arbeiders van dit recht gebruik maken. De commissie ter verkrijging van een rijweg over de Ooster Schelde voor een ver binding van Zeeland en Noord-Brabant, heeft I thans den Minister van Waterstaat verzocht, over te gaan tot inpoldering aan de Znid- zyde tosschen den Noord-Brabantschen «en den Zeenwschen wal. De kosten worden op f 200.000 geraamd, waartegenover staat dat de Staat de gron den voor 3 ton kan verkoopen. Het Hbld. schaft Sinds eenigen tjjd is er opnieuw werking in de qnaestie-Louis Bouwmeester gekomen. De onderhandelingen boaden verband met den wensch van den grooten tooneelspeier, in ons land zijn gouden jubileum te vieren op waardiger wjjze dan in zyn tegenwoordige omgeving raogelyk is. Zij zijn van Indië uitgegaan. Een schrijven van den heer Bouwmeester werd in den Raad van Beheer der Kon. Vereeniging aanvang Augustus behandeld en beantwoord. In welken zin dat antwoord uitgevallen is, hebben wij niet kunnen verneihen. Gisterenmiddag was bet stampvol op het vliegterrein Woudesteijn, te Rotterdam. Het publiek moest langer wachten dan de vorige dagen, want eerst tegen half zes werd de witte vlag geheschen en rolde men het vlieg tuig naar het plankier. Om 5 aar 35 ging Olieslager de lacht in. Hij steeg direct tot aanzienlijke hoogte. De vogel met de vleugels onbewegelijk stil, zweefde ver weg, verdween, toen we hem langen tjjd hadden nagetuurd, achter de gryze wolken. Lang bleef by weg. Men werd ongernst, men zocht de lopjbt af, tot men eindelijk na ruim 20 minuten weer een kleine stip ont waarde. Dat was hy. En hy kwam nader, de stip werd grooter en ten slotte zag men weer de vormen van het vliegtuig, zag men 't weer zweven, hoog in de lacht. Na eenige cirkels boven bet terrein beschreven te hebben, daalde Olie slagers. Hö had 31 minuten gevlogen, was 600 M. hoog geweest en naar hy vertelde had by veel last gehad van de laaghangende wolken. Een der eersten, die hem met 't welslagen van zjjn tocht kwam gelokwenschen, was burgemeester Zimmerman, die met de wet houders Havelaar, van Dorp, de Jong en Rombach op het terrein aanwezig was. Mr. Zimmerman drukte Olieslagers de hand en bracht hem hnlde. De vlieger vertelde van zyn tocht, dat hy boven Gouda geweest was en duidelijk bet marktplein gezien bad, met de menschen er op, die hem toegejuicht hadden. Ook gisteren waren de menschen weer bly en opgetogon en beijverden zich den held van don dag geestdriftig te huldigen en blyken te geven hunner hartelijke genegen heid. De burgemeester en de wethouders volgden later met belangstelling de verklaring die Olieslagers van 't vliegen en de werking van zyn tuig gaf. Naar we vernamen werd namens de firma van Duyl een groote, fraai bewerkte Engel- sclie sleutel den vlieger aangeboden. In de statuten eener R.-K. werklieden vereniging, te Kerkdriel opgericht, is on der de redenen, waardoor het lidmaatschap verloren gaat, opgenomen „wanneer een lid zich abonneert op socia- „listische bladen of geschriften, deze leest „of verspreidt". Te Oudebiltzyl (Fr.) is een berg machinaal samengeperst stroo, 100.000 K.G., toebehoo- rende aan R. Schuiling door eenige jongens in brand gestoken. Gelukkig stond het op het vrye veld, terwyj de wind gunstig was, zoodat de in den omtrek liggende boerderijen geen gevaar liepen. Aan blnsschen viel niet te denken. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Het Joon der eerlykheid. „Hé, ligt daar niet een portemenee?" Het ding, een ond ding, wordt opgeraapt, geopend, en, nadat er een blik in geworpen is, door den werkman, die het vond, achte loos weggesmeten. Twee minuten latérGo «ie, 'n porte menee", mompelt een meisje met een modis- tendoos bengelend aan baar arm, schuchter om zich heen kykend, raapt ze het ding op en... „Ajakkes, er zit geen rooie duit in...." - Op hare beurt slingert zy het voorwerp nydig tegen den grond. Een dronken sjouwerman laveert in de rich ting. Even vóór de plek, waar de portemonnaie op nienwe vinders wacht, heeft hy den inbond van z'n eigen leer«n geldzakje geteld en dien, te oordeelen naar flen spytigen trek op zyn gezicht, onvoldoende bevonden, om nóg een graantje te pikken. „Bliksem, vtk lelt doarl" roept hy half luide nit,... „is dfc tiet,... dk niet 'n porte menee?!... Joal... non, voor den donder, die ken me te pas komme, non m'n spië ver sopen binne..." Met een zwaaibeweging tast by naar het ding en daarbjj zyn evenwicht verliezend, valt hg op-z'n facie. Weer opgekrabbeld, is bg evenWel in het bezit'van den buit. Een ruk eraan doet bg tooverslag zjjn bly gezicht betrekken... „Voor zoo'n vermoerd fod mot je nog op je snoet fallen ook", foetert hy, bet vod neersmakkend en zjjn zigzagsche be wegingen hervattend. Met trippelpasjes nadert een ond burger mannetje, bljjkbaar nit een gesticht. Ook zyn blik valt op de portemonnaie. Met moüte bakkend, raapt hij ze op, bekykt het uitwen dige vluchtig, en steekt ze zonder ze te ope nen in zyn zak. Een kwartier later stapt bg een politiepost binnen.... „Meneer, ik heb denzo porterae nee bjj den weg gevonden," voegt hg den brigadier ten bnreele beleefd toe. Vry stuursch neemt de politieman het on- oogelyke voorwerp aan... „Als je me nou vaart hy uit, „dan mot je 't maar zeggen!.... Er zit niks in dat versleten vod. Ik kan m'n tjjd beter gebruiken dan om me voor den gek te laten houden, versta je!.... En maak maar gaaw dat je weg komt, hoor!... Als je niet zoo'n oude grappenmaker waart, zon ik in staat zyn proces-verbaal tengen je op te maken....'" Beteuterd, zonder een woord te konnen spreken, trippelt het oude mannetje weg, en boiten gekomen, zucht by: „Dat heb je nou voor je eerlykheid en je moeite... daar woidt 'n mensch voor afgejakkerd door zoo'n...." (Tijd.) Gisternacht heeft te Vlake een belangrijke afschuiving plaats gehad op het werk van de aannemers Koch en Van der Straaten te Hansweert, ter vèrbreeding van het kanaal bij da spoorwegbrug. Een gedeelte van den nieuw aaogelegden dyk is over een lengte van ongeveer 60 meter zoo goed als geheel in het kanaal wegge zakt, wat een niet onbelangrijke vertraging in het werk tengevolge heeft. (M. Ct) Gisterochtend heeft er in de nabijheid der myn OraDje-Nassan I te Heerlen een vrij ern stig spoorwegongeval plaats gehad. Toen de zandtrein in volle vaart van Palem- berg kwam, sprongen er by een wissel plot seling vier wagens nit de lijn. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch de ma- terieele schade is aanzienlijk. Van twee wagens werd het geheele onder stel weggeslagen, van een derde wagen werden de wielen weggeslagen en de assen gebogen. Ook de vierde wagen werd ernstig beschadigd. Gebroken buffers, wielen en ijzeren stangen liggen over het terrein verspreid. Direct werd met de oprnim'ingswerken be gonnen, zoodat de lijn weer vry is. (N. L. K.) Vanwege de afdeeling Putten van den Volksbond tegen drankmisbruik zal 28 dezer een tehuis voor Oad-Indische militairen wor den geopend. In den nacht van Zondag ging een viertal mannen uit rijden door Amsterdam. By bet Victoriahotel begon de toer, die een paar aren later eindigde op de Nienwmarkt. Maar onder weg was een van het viertal gearresteerd wegens straatroof. In de Oude-Hoogstraat zag bet gezelschap een voorbijganger, die \.door zyn onvasten gang het vermoeden van ongesteldheidof iets anders wekteeen van het viertal stapte nit, en klopte den man bemoedigend op den schonder maar de voor bijganger vond daarop reden om zijn vertroos ter te bescbnldigen zijn horloge gestolen te hebbenInderdaad was het horloge verdwe nen, van den ketting afgernkt blijkbaar. De bestolene zette den man, dien hij voor den dief hield, achterna deze werd door burgers ge grepen, naar het .posthuis Nienwmarkt ge bracht en daarna naar het politiebureau St. Pietershalhy bleek geen onbekende van do politie te zyn, evenals de drie anderen, die eveneens door de politie verhoord werden. Het horloge is nog zoek. De politie zoekt nn den snorder, die het viertal rondgereden heeft. Electriciteitsbedryf te Delft! Men rekent er op het electriciteitsbedryf der gemeente Delft met 1 October a.s. in werking te stellen. Reeds nu zyn er 165 particnliere aanslui tingen met 180.000 K. W. U. terwijl de Technische Hoogeschool 80.000 K. W. U. zal afnemen per jaar. De geraamde ontvangsten zyn f 33500 uit stroom- en f 1800 uit meterhaur. Het in het rapport van dr. G. De Gelder geraamde nadeelig slot van bet le bedryfs- jaar ad. f 14400, is thans teruggebracht tot f 10800. Verwacht mag worden, dat de onder neming zich in het tweede bedryfsjaar zal bedruipen. GOUDA, 23 September 1910. In de zitting van den Gemeenteraad wer den heden behandeld De benoeming van: a. vier leden der Commissie voor de straf verordeningen Benoemd werden de hh. IJsselstyn, v. d. Ree, Dessing en Herman. b. twee leden der Commissie van bijstand in het beheer van het gemeente-pensioenfonds Benoemd werden de hh. Prince en v. d. Torren. c. drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken Benoemd werden de hh. Herman, Mnyl- wyk en Bokhoven. d. drie leden der Commissie van bystand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken Benoemd werden de hh. Knuttel, Bokho ven en Muylwyk. e. twee leden der Commissie tót onderzoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1910; Benoemd werden de hh. v. Eük en v. d. Ree. De benoeming van a. eene onderwijzeres aan de School v. g. 1. o. No. 1. Benoemd werd Mej. A. J. Berlijn. b. een onderwijzer aan de School v. g. 1. o. No. 3. Wordt ingetrokken. c. een onderwijzer aan de School v. g. 1. o. No. 4. Benoemd werd de heer A. Bongers. De begrootingen voor 1911 van a. de gesubsidieërde instellingen van wel dadigheid, b. de Hoffman's stichtingen. c. het gemeente-pensioenfonds. Worden goedgekeurd. De voorstellen betreffende de inrichting tot opleiding van bewaarschoolhonderessen. Worden goedgekeurd. De voorstellen tot verhuur van grond aan de Wed. H. van Willigen, geb. v. d. Starre, aan G. F. Kerper en aan de Wed. B. W. v. d. Pavoordt, geb. v. d. Wolf. Worden goedgekeurd. Het voorstel tot verkoop van grond aan de Krngerlaan aan J. Amesz. Ingetrokken. Het voorstel tot nadere regeling van de jaarwedde van den amanaensis der Am bachtsavondschool. Wordt goedgekeurd. De voorstellen betreffende den Handels- cursus. Wordt goedgekeurd. De voorstellen betreffende het geldelijk beheer van eenige gemeente-diensten en be- drjjven. Wordt goedgekeurd. Het preadvies op het verzoek der Neder landsche Vereeniging van Kaashandelaren tot vaststelling van een vast aanvangsnur voor de kaasmarkt. Een voorstel van den heer Jaspers om het aanvangsnur op half acht te stellen van 1 Maart tot 1 November en de overige maanden op 8 nar. Aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Het Kohier van schoolgelden op do Bur gerscholen. Wordt goedgekeurd. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stnk toegezonden Gouda, 20 September 1910. De heer J. Blok, grafmaker alhier, heeft ons verzocht huurder te mogen worden van den gerioleerden grond Sectie E n*. 2407v groot 37 M2., gelegen ter zijde van zijne woning aan de Prins Hendrikstraat, Sectie E n°. 2293. De Commissie van bijBtand in het beheer der Gemeente-werken rapporteert, dat zij geen bezwaar heeft tegen de inwilliging van dit verzoek. Ons College heeft even min bedenking den bedoelden grond aan Blok voornoemd in huur te geven. Wij hebben mitsdien de eer U voor te stellen aan J. Blok, grafmaker te Gouda, ten behoeve van diens perceel aan de Prins Hendrikstraat Sectie E n°. 2293, met ingang van 1 November a.s. te verhuren den gerio leerden grond Seotie E n°. 2407, groot 37 M'n«op de gewone voor waarden en voorts onder de bepaling, dat de poort of deur, welke toegang geeft tot den grond, door den huurder ten genoegen van ons College zal worden onderhouden en gang- en sluit- baar gehouden. De pogingen door een comité alhier aan gewend om ook hier een viiegweek te orga- niseeren zyn mislukt door gebrek aan flnan- cieelen steun. We zullen dos Olieslagers niet hier zien opstijgen. Zien vliegen hebben velen hem gisteravond tegen zes nar over de stad. Als een reusachtige vogel kwam hy daar aandrijven, zoo duidelijk zichtbaar, dat men de vleugels en het staartstuk uit stekend kon onderscheiden terwyl het gesnor van den motor goed hoorbaar was. In een oogwenk stonden overal groepen menschen. Het dnarde evenwel niet lang of Olieslagers was verdwenen in pijlsnelle vaart. By de gister gehouden politie-examens te Utrecht behaalde o. a. de heer H. Weertman alhier het diploma. 5e Klasse. Trekking van Vrjjdag 23 Sep. No. 3650, 7615, 9210 en 17949 ieder I 400. 2055 en 13965 ieder f 200. 7467, 9165. 9206, 9890,10196,12498, 14135, 15791, 15850 en 17831 ieder 1 100. Prijzen van 1 70. 62 3176 5751 9052 12610 14601 17441 199 3220 72 91 12729 36 17784 212 3311 5843 9764 12815 14792 17801 422 97 6077 9838 65 15000 18121 671 3547 6181 40 12998 73 87 746 3702 6331 10258 13022 15273 18316 ,894 7 67 10415 54 15412 74 955 11 6570 80 55 28 76 79 3981 6781 10544 13170 55 18483 1136 4081 6828 45 13293 15877 18609 1342 4267 6928 10633 13315 16135 19063 1493 4310 7143 11039 13403 91 19201 1554 16 7290 59 17 16375 19357 1730 44 7367 62 80 79 74 63 4403 7405 11156 13524 16468 19481 1857 4526 21 60 34 86 19776 2076 30 32 79 42 16500 19921 2371 4651 88 11417 87 39 20241 2423 55 7544 11540 13604 95 '53' 50 4832 7639 11827 42 16601 20360 2517 4908 7808 70 13913 16816 97 36 40 8016 71 50 16925 20453 2701 5091 8172 11947 14011 51 20657 20 5211 90 12142 14341 17071 20753 2876 60 8704 12416 56 17110 57 2918 5142 8823 12510 14474 62 20804 3054 5580 >8920 58 14529 17269 12 3132 5713 9021 98 63 Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage stond gisteren terecht J. M. v. 't H., 49 jaar, koopman in goad en zilver te Schoonhoven, door de rechtbank te Rotterdam wegens ver duistering van een paar gouden oorknopjes met recidive, veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf. Beklaagde, die al 7 maal was veroordeeld, beweerde dat hy de knopjes mocht behouden, daar hy met de vronw, die hem een broche ter reparatie had gegeven, had afgesproken, haar daarbij een paty andere knopjes te zullen geven, die by de broche pasten. Dit verhaal werd echter pertinent tegen gesproken door de benadeelde vrouw, de 24-jarigo Elisabeth van de Pol, hoisvroqw van Dirk van Eyk, te Wijngaarden, die als getuige gehoord is. Advocaat-generaal mr. van Hangest baron d'Yvoy, met het oog op de verklaring der getuige het feit bewezen achtende, requireerde bevestiging van het vonnis. Het Gerechtshof in den Haag heeft ver minderd tot 3 dagen de gevangenisstraf van één week, door de Rotterdamsche Rechtbank opgelegj aan J. V., landbouwer te Waddinx- veen, wegens het afleveren van melk, wetende dat die door bijvoeging van water vervalscht was, en die vervaisching verzwijgende. in Costumes tailleur Najaars Mantels Jupes trotteuses. Predikbeurt bij de Remonstrantsch- Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 25 September 's Morgens 101/» nur, Ds. A. D. WEMPE, Evang. Lnth. Pred. te 's-Gravenhage. Daar de verpakking onzer KINA DRUP PELS De Vrij veelvuldig wordt nage bootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wyzen w(j er op dat roode doozen zonder den naam ff. NMNiïilbU doch met opschrift „Kinadruppels", niet uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eische daarom nitdrakkeiyk Dr 3. SAVYlIQ'i Pharo. Ckim. Fabriek, Den Kaas *1,, Het besteonschadelykste en g» makkelykste poetsmiddel voor Heerea frVl en vooral dames en Kinderschoenwerk.. lACg. is de Appretuur van C M NHIIer It Ca BerlinBeuth-Str 14. Men lette goed op naam en fabrieksmerk.— Vsrkryikaar by Hmtm Wlsksllsr» Is tekst* wtrk, islaatsriM, «rsaary** mi. Oansrasl-OsMt by V. iarSwaaaa. Arokaa

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2