s 3SBN 1SITIE 3tü! DEMI MM, JM. i .akken &Zoon. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 11364. Dinsdag 27 September 1910. 49ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht Verspreide Berichten. h' K FEUILLETON. idsbeurs, iilé’s ITS, a 48. iten werk) HBH ti", i1 1 ideweg 5 gaar nsingel 35 naar inis, wars bedrag van 24.000 frank aan (Wordt vervolgd.) 1 V l i 3 naar Utrecht, 129 naar Rot- I ds trotteuses. tand. tje, onders J. Cornelia, ainenburg. er Linden en Plomp, 79 j. M. Boom en Boot en E. M. de Bruyn. i op 23 Sopt. Het Rassiecbe kabinet beeft in de laatste dagen een voorstel ontvangen van den minis ter van verkeersmiddelen, om bet Finsche spoorwegnet onder het toezicht van bet Ras- ebonrt 7 naar in da. ir Amsterdam, Harkt 47 naar t 86. ringstraat 101 D 228. t 8 naar Bode- BSS” f 1.05. ftOÜDSCHE 011111VI Telefoon No. 6> ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a .50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des midd. Op zeer geheimzinnige wyze is de kassier van bet Parysche hotel Continental voor 24.000 fr. bestolen. Terwijl deze in zjjn bureau zat te arbsi* den, werd hy aan den telefoon geroepen, welke vlak daarby in de vestibule is aan gebracht. Hy liet de brandkast openstaan, doch draaide den sleutel van het vertrek tweemaal om. Toen hy na een paar minuten terugkeerde, miste hy een bedrag van 24.000 frank aan bankpapier. Aangenomen mag worden, dat het perso- sische ministerie van verkeersmiddelen te plaatsen, ten einde het gebruik er van in geval van mobilisatie vast te stellen. De mi nister acht het voorstel urgent en verzoekt spoedige beraadslaging erover. Het bureau van den Finschen Landdag besloot den Landdag de Finsche voorstellen van de Russische regeering ter beraadsla ging aan te bieden. De stemming in den Landdag is krachtig tegen de voorstellen. En naar uit Helsingfors wordt gemeld, zal de regeering, zoo de Landdag de aanneming weigert, tot sluiting der zitting en ontbin ding van den Landdag overgaan. Een Zaterdagmorgen ontvangen telegram meldt, dat de Landdag de voorstellen niet in behandeling wilde nemen, maar besloot den Tsaar mede te doelen, dat dit met de grondwettige rechten onvereenigbaar is. Ongeveer 2000 arbeiders van den onder- grondschen spoorweg te Parijs hebben, daar de door ben gestelde eischen van de hand zyn gewezen, in een. Vrijdagavond gehouden vergadering besloten op hel eerste sein van het vakvereenigingsbestuur den arbeid neder te leggen. De vertegenwoordiger van den Bond der electriciens, die ter vergadering aanwezig was, verklaarde onder grooten byval, dat de arbeiders in het electriciteitsbedryf zich onvoorwaardelyk by de staking zullen aan sluiten. gesloten. Daarop zond mevrouw Durieux een bode te paard naar het naastbyzynde dorp om de hulp van de gendarmerie in te roepen. De beide beambten, die met het bevel tot in hechtenisneming van een gevaarlijken land- looper aankwamen, waren eenigszins verrast, toen bun een huilende boerenknaap werd voorgebracht, en verbeelden die verwonde ring tegenover de lichtgeraakte meesteres van Balincourt dan ook niet. In de aanstaande zitting van den Prui- siseben Landdag zullen vermoedelijk kre dieten worden aangevraagd voor de oprich ting van ambulante buishoudcursussen voor het gebeele land. Op deze cursussen, die successievelijk op verschillende plaatsen zul len worden gehouden, zullen de meisjes uit den kleineren boerenstand onderricht kunnen ontvangen in alle huishoudelijke bezigheden. Het leerplan zal omvattenkoken, bakken, inmaken, onderriebt in de voedingswaarde der verschillende levensmiddelen, bet con- serveeren van voedingsmiddelen, schoonma ken, wasseben, strijken, naaien, verstellen, behandeling van vee, pluimveefokkery, ooft- en tuinbouw, voedings- en gezondheidsleer. Iedere cursus zal ongeveer acht weken duren. Na afloop van den leertijd zal een examen afgenomen worden. gen., Dora Thorbeeken overdacht, dat zy niet ernstig verlangde naar een echtverbintenis met dezen knappen en behendigén, maar in verstand beneden haar staanden man. Zy be kende zicbzelven openhartig, dat zy alleen uit verveling drie jaar geleden met hem een liefdesbetrekking bad aangeknooptde ware Jozef was ’t niet. Wanneer die kwam opdagen, dan ja, dan zou zy alles wagen, wat een vrouw voor baar liefde doen kan. Intusscben naderden de paarden van Thor beeken de hofstedede knecht opende het hek. Met wankelende schreden trad Thorbeeken zijn schrijfvertrek binnen. De kleine baron, die stil had zitten nadenken, sprong op en vertelde hem in telkens afgebroken zinnen, wat er in het boerenhuis gebeurd was. „Merkwaardig! Het is, alsof zy na vele jaren door iemand hierheen gezonden is Bepaald hierheen gezonden „Door wien oom?" Met waterige uogen keek hy zyn nicht aan. „Door wien? Wat weet ik daarvan? Misschien door den duivel!* Hinze hoestte eens, alsof hy moed wilde vatten, en zei toen„Wjj sullen er oen einde aan maken mynheer Tborbeeken Zyn stem klonk beesch. i Catsweg 142 46a. ige Tiendeweg niemand anders deelt in mjjn liefde." Hy liet baar los en op geheel anderen toon zeide hy bedaard„En ga nu zitten, kindik ben in groote ongerustheid naar hier gekomen, waar is je oom?* „Weet je het dan zelf niet?* „Hy is dezen morgen met my uit Ham burg gekomen en in de stad achtergebleven. Dus zal hy den ganschen dag wel weer in de koffiehuizen doorbrengen en onbekwaam zyn, als hy thuis komt. En ik moet hem zoo noodzakelyk spreken." „Wat is er dan gebeurd?" „Het ergste! Morgen komt de justitieraad Nagel uit de stad en zal mynheer Von Knee klaren wyn schenken omtrent de omstandig heden, waarin hy verkeert. En dan heb ik daar afgedaan!" „En wat nu?" De kleine baron keek strak naar den grond. „Wat nu Als je oom het verneemt, zegt hy morgen alle hypotheken op; zoo- als je weet, heeft hy die sedert jaren in handen. De laatste heeft hy gisteren in Hamburg aangekocht „En dan?* „Wel, Dora, vraag je dat nog? Dan zal hy hem failliet laten verklarendat ia sedert jaren zyn eenige bedoeling”. „Maar zullen de hypotheken voldoende Mln?* neel van het hotel in deze vry uitgaat. De politie verdenkt drie vreemdelingen, die on langs in het hotel geweest zijn. Overigens heeft men geen enkelen leiddraad om deze geheimzinnige misdaad te ontwarren. Spamje. Gedurende een stierengevecht te Barajas stortte één der tribunes in, met het gevolg, dat één persoon gedood en vier gewond wer den. De stier kreeg tevens gelegenheid een jong meisje te verwonden, dat in de arena gevallen was, doodde ook een loreo en ver wondde nog eenige andere. Amerika. Het aantal slachtoffers van bet spoorweg ongeluk by Fort Wayne is nog grooter dan eerst in de telegrammen werd gemeld. Er werden onmiddellyk 42 personen gedood, maar nog een tiental gewonden is of reeds overleden of stervende, zoodat het aantal omgekomenen reeds meer dan vijftig bedraagt. Het ongeluk bad plaats op den electrischen spoorweg. Een der fragens was geheel beset met lieden, die eeu uitstapje hadden gemaakt naar Fort Wayne, de andere wagen was een extrawagen uit Kingston. De botsing bad plaats in een bocht, waar de wagenbestuur ders elkaar niet konden zien aankomen. De schok was zoo hevig dat een der wagens volkomen verbrijzeld werd. Een der wagenbestuurders, die zwaarge wond zich uit het puin wist te bevrijden, dacht onmiddellyk aau de vreeselyke ramp die volgen zou, indien de naderende wagens niet tydig gewaarschuwd werden. Hy liep deze met een roode vlag tegemoet, plaatste de vlag op ongeveer vierhonderd meter af stand van de plaats van de ramp in den grond, maar viel toen bewusteloos neer. Zijn tegenwoordigheid van geest voorkwam een nog grooter ongeluk. De commissaris van politie te Denve (Ver- eenigde Staten) beeft een nieuw middel be dacht tegen de dronkenschap. Hy laat ieder, die wegens dit delict in hechtenis wordt genomen, pbotographeeren. Is de roes uitgeslapen, dan krijgt de gearres teerde by zyn in vrijheidstelling de photo mee naar buis. Het zien van zyn eigen wezen- looze, nare tronie moet op den gekiekte zoo’n indruk maken, dat hy walgt van zichzelf. Een moorddanig duel, dat men ook een vechtpartij zou kunnen noemen, en dat ken schetsend is voor de ruwe zeden in de Zui delijke Staten van de Noord-Amerikaanscbe Unie, heeft in een straat te Pelham (Georgia) plaatsgevonden. Twee Amerikanen, Tate en Marchant, on aan 139 naar 1 36) „Laat dat,” sprak Dora Thorbeeken ruw. „Vertel me liever van de zandgravinje bent altyd zoo vol van haar schoonheid en baar verstand.* „Ben je jaloerscb, myn schat?* vroeg Hinze met gefronst voorhoofd. „Als die dame schoon is, kan ik haar toch niet leelyk noemen Overigens heb je geen reden om daarover bezorgd te zijn; zy heeft my duidelijk ge noeg te verstaan gegeven, dat zy my niet mag lyden. Geef mij een glas goeden port wijn en een sigaar, en laat ons dan eens over ernstige zaken spreken.* Dora bleef kalm voor hem staan en zei: „Ik zal nog beginnen te gelooven, dat je hier enkel komt om de wjjo, en omdat de goede sigaren je aanlokken.* Hinze trad snel op haar toe en nam haar bjj de schouders vast met de woorden„Wees overtuigd, Dora, dat ik je boven alles lief heb. Om jou zou ik zelfs van den ochtend tot den avond kunnen werken, en daar houd ik anders volstrekt niet van. Ik bemin je Telefoon No. 81. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. j.’ Het comité voor het Jong-Egyptische Congres, dat te Brussel gehouden wordt, bad aan het gemeentebestuur verlof gevraagd deel te nemen aan een betooging, die eergiste ren op de Place des Martyrs zon worden gehouden ter eere van hen, die gevallen zyn in den stryd voor de Belgische onafhanke lijkheid. De burgemeester van Brussel had echter een weigerend antwoord gegeven, en wel om redenen van openbare oide. Toen nu eergisteren de leden van hetzelfde Congres in de optocht meegingen en de be- toogers bet plein hadden bereikt, kwam de politie tusschenbeide. De voorzitter van de veteranen-vereeniging verzocht den burge meester een Egyptische deputatie te ver gunnen voorbjj het monument te trekken. De burgemeester antwoordde getroffen te zyn door het voornemen der Egyptenaren, maar hun niet ie kannen toestaan verder aan de plechtigheden deel te nemen, waarop de Egyptenaren aftrokken onder den kreet „Vive la Belgique". De door den gouverneur van Archangel voor twee maanden georganiseerde expeditie naar Nova-Zembla, is thans te Alexandrowsk teruggekeerd. Voor het eerst is het gelukt het noordelyk deel van het eiland rond te varen. Hierby stuitte de expeditie op een vflftal Noorweegsche kolonies. De gouver neur heeft den vice-gouverneur met een detachement politie per stoomboot „Koningin Olga” naar het eiland afgezonden om de vreemde kolonisten te verwijderen. In de hotelkamer te Emden, waar de beide, van spionnage beschuldigde Engelschen Bran don en Trench woonden, werd by een her nieuwde huiszoeking een aanzienlijk belas tend materiaal gevonden, ongeveer 20 pho- tograflën van forten by Kiel, Wilhelmshaven, op de Noordzee-eilanden, by Borkum en van de Eems, met nauwkeurige opgaven van de diepte der vaargeul, betonning en andere voor de scheepvaart belangrijke gegevens. Deze foto’s lagen in een matras van het bed, en werden by het schoonmaken van de kamer gevonden. Deze ontdekking verergert de zaak der beide Engelschen, die voor het Reichs- gericht te Leipzig moeten terechtstaan, op zeer ernstige wyze. De Bulgaarscbe bladen houden zich nog steeds bezig met het mysterieuse Turksch- Roemeensche verbond. Men werpt thans, en niet alleen van ééne zyde, de gebeele schuld vóór den onzekeren en misschien hachelyken toestand op Koning Ferdinand. Zoo schrijft o. a. een Russisch gezind blad: „De omsin geling van Bulgarije is de vrucht van de geniale politiek van Koning Ferdinand, die er zich openlijk op beroemd, dat hy de leiding heeft der Bulgaarscbe buitenlandscbe politiek eu zich zelf de long noemt, waar door Bulgarije ademt. Maar met den blik op den ijzeren band, waarin thans het Ko ninkrijk schjjnt geklonken, zullen zelfs de grootste lofzangers van den Koning wel be grijpen, dat hy het is, die na zooveel ge heimzinnige tochten, na zooveel lawaai en onrnst ons van alle kanten door onze tegen standers liet insluiten.” „Zonder twijfel I Eu dan niemand kan bet landgoed koopen dan Thorbeeken. Sinds jaren beeft hy het recht van verkoop op de zestig morgen by Westdorf en zonder die landeryen is de landbouw op het geheele landgoed niet wel uit te voeren; dan is het voor den laagsten prys nog te duur. Je oom wordt niet zonder reden door alle landbou wers gevreesd." „Wat zal er dan van de familie Voo Knee worden en van die twee meisjes?" „Vraag my daar niet naar, Dora?”Hinze liep onrustig in de ruime kamer heen en weer „Ik weet het niet,* sprak hij, terwijl hy weer ging zitten, „ik heb daar vroeger niet zoo over nagedacht I* Hy sprong weer op, trad met flikkerende oogen op Dora toe en zeide met heesebe stem„Ik heb slechts aan u gedacht, ik wilde u winnen daarom ben ik zyn handlanger geworden." „My en dit landgoed," zeide zy be daard. „Ja, dat ookIk houd niet van werken Hy bleef steken .Nu meer dan ooit! Hy moet my nu den prys uitbetalen, en dat isuw hand Zyn zoon is dood. Je bent zyn eenige erfgename. Hy kan by ons blyven of in de stad gaan wonen. Het beste zon zyn „Dat hy zich dood dronk," zeide zy koel. Beiden verzonken in een peinzend stilzwy- Frankrijk. De slotvrouw van Balincourt, mevrouw Durieux, geboren barones Vaughan, heeft een wel wat al te eigenmachtige handelwijze gepleegd, waardoor zy zich aan de critiek van de Fransche pers heeft blootgesteld. By een rytoer had namelyk een elfjarige jongen met een pijnappel naar haar rytuig geworpen. Mevrouw Durieux liet onmiddel lyk stilhouden, liep den pleger vau dien aanslag na, en bracht hem eigenhandig in haar slot, waar hy in een kamer werd op-

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 1