SHOOTE EXPOSITIE I). SAMSOM. AD VERTENTEN. BINNENLAND. VERGADERING VAR DER GEMEENTERAAD i Gemengde Berichten. 3948U,S taats-loterij Stadsnieuws. der iloiiveaufé's Zenuw- en Maaglijders Kaadg-evei tot laat in den nacht woedde de strjjd. De straat is van het eene einde tot het andere met scherven bezaaid, zoodat ten laatste de bereden agenten er niet meer door konden. Voortdurend werd uit alle huizen met scherp geschoten en met flesschen eet. geworpen. Allo bewoners der geheele straat namen aan het gevecht deel. Tegen twee nur stormden weer talrijke oproerlingen de haizen ait, be laden met houtblokken, matrassen, petroleum, etc. Snel werd een brandstapel opgericht, waardoor de tot dusver geheel donkere straat thans helder verlicht werd. Van alle kanten stroomde nu opnieuw het gepeupel aan, waar op de politie met een charge met de blanke sabel en onder herhaald gebruik van de revolver, antwoordde. Do brandweer, door de politie gealarmeerd, blusebte den brandstapel spoedig. Den geheelen nacht moesten de hoeken der straten door een sterke politiemacht be waakt worden. In de Huttenstrasse werden door het janhagel in verscheidene zaken, die hun Ijzeren jaloeziën niet hadden neergelaten, de ruiten verbrijzeld en de ételage geplun derd." Tot zoover de Lokal-Anzeiger. W|j maak ten reeds melding van de pogingen van sommige binden de schold voor de ongere geldheden op <de sociaal-democraten te schui ven. Hiertegen protesteert de Vorwiirts met alle kracht, De Vorwürts ontkent, dat aan de opstootjes niet door stakers wordt deelgeno men. De stakers z|jn allen georganiseerd en hebben van het stakingscomité het strenge bevel zich van alle buitensporigheden te ont houden en zelfs van de provocaties deijpolitie geen notitie te nemen. Het Berliner Tageblatt schrijft nog, zonder een bepaald oordeel over eigen schuld of provocatie uit te spreken „Het ruwe" optreden der politie in de Hut tenstrasse werkte op verscheiden plaatsen direct prikkelend op de massa. Een kreupele werd hv. door de agenten zoo lang geranseld tot by bewusteloos bleef liggen." De Rus, die in Frankfort werd gearres teerd, tijdens het bezoek van den Tsaar aan den zoölogischen tuin, heet Iwanof. Hy had geen wapen by zich, en in z|jn bezit werd slechts een papieren zak met fruit en een Baedeker gevonden. Over zyn arrestatie was hij zeer opgewondenhij Bprak Russisch en Franscb door elkaar. Op het politiebureau werd hy in de gelegenheid gesteld een pro test te schrijven aan den consul-generaal. Het stuk was in het Russisch gesteld, zoo dat de politic-commissaris het niet kon lezen hy liet het door eon agent aan het consu laat bezorgen, en stelde den arrestant in vrijheid, toen de Tsaar vertrokken was. Waarom de man echter gearresteerd was, schijnt zelfs der Duitsche politie onbekend te z|jn. De Duitsche Keizer is van plan, voor zijn beroemden vader admiraal graaf de Coligny in een van de havens van de Noordzee-vloot een standbeeld op to richten- Het ontwerp is al gereed. Men weet, dat Louise Henrietta, de dochter van stadhouder Frederik Hendrik en achter kleindochter van den admiraal, de gemalin van den Grooten Keurvorst werd. Amerika. Het eeuwfeest van de onafhankelijkheid van Mexico bereikte den 23en dezer zjjn hoogtepunt, toen des avonds 10,000 genoo- digden deelnamen aan het bal dat president porflrio Diaz gaf in het Palacio Nacional. Het met plaatijzer overdekte hoofdplein van het paleis was tot een balzaal van een hectare oppervlakte ingericht. Tot verlichting van die groote ruimte waren niet minder dan 40,000 eloctrische gloeilampjes benoodigd. Men seint uit Rotterdam: aan het „Hbld„. \V|jl reeds geruimen tyd te voren bekend was dat de heer mr. A. de Jong, in verband met z^n benoeming tot wethouder der ge meente, het voornemen had te bodanken als lid van de Tweede Kamer voor het vijfde district, hebben de verschillende kiesveree- nigingen alle gelegenheid gehad om het aan staande verkiezingswerk voor te bereiden. W|j vernemen dan ook, dat de onderhande lingen tussschen de drio vrijzinnige kiesver- eenigingen zoowel onderling als met den can- didaat. die van het begin af aan op den voor- grond is getreden, haar einde naderen en als vr|j *öker mft£ morden aangenomen dat door haar unaniem zal worden uitgokomen met den heer G. J. de Jongh, oud-directeur van gemeentewerken. Alleen het feit dat de he^r De Jongh te St. Petersburg vertoeft, zoodat de correspondentie met hem over verschil lende politieke vraagstukken van den dag, waaromtrent men zyn pertinente verklarin gen wenscht eenigen tyd vorderen is de oor zaak dat nog niet definitief tusschen de be sturen overeenstemming is verkregen. Van rechUche zyde is reeds eenigen tijd het anti revolutionaire Raadslid, de heer A. Diemer, genoemd, terwijl de socialisten, betzjj met den heer H. Spiekman, hetzij met het oud- Kamerlid, den heer H. H. van Kol, zullen uitkomen. Men meldt uit Den Haag aan „Het Volk" In de troonrede wordt gewaagd van ver sterking der financiën door een nieaw mid del dat nog niet wordt genoemd. Het is vrij wel zeker, dat dit „nienwe middel" is een tabaksbelasting, misschien wel in den vorm van een debietrecht. Gisteren zyn in Den Haag aangekomen tien inspecteurs van de Volksgezondheid (Medical Officers ofHealth) nit verschillende plaatsen van Engeland. Officieus had de Nederlandscbe regeerirrg, met bet oog op den omvang van den uit voer uit ons land naar Engeland van zuivel artikelen, geslacht vee, enz., die autoriteiten doen nitnoodigen tot een bezoek, ondër des- knndige leiding, aan verschillende inrichtingen in ons land op het gebied van zuivelberei ding en vlec8chexport, teneinde hun een indruk te geven der hygiënische voorzorgen welke bp de bereiding, verzending dier pro ducten gonomen worden. De Nederlandscbe znivelconsulent te Lon den, dr. van Rjjn, was ter beschikking ge steld van de Engelsclie gasten en onder zyn geleide kwamen zjj in ons land aan, terwijl zy op hun bezoeken hier te lande ook verder door hem worden vergezeld. Voorts sta|in den Engelscben gasten op hun tucht doör bet land tot het verstrekken van inlichtingen ten diensten o.a. de heeren dr, Reinmelts, inspecteur van den veeartseny- knndigen dienst aan het departement van landbouw, njjverheid en handel'; dr. Berger, rykskourmeester in algemeenen dienst aan den Hoek van Holland, en dr. Swaving, in specteur in algemeenen dienst. Het gezelschap zal o.ra. de groote export- slachtery aan den Hoek van Holland (van de Great Eastern), directeur de heer Schaap, bezoeken, ten einde een indruk te krjjgeo van een groot export-slachthuis. Maar ten einde hnn ook een denkbeeld te gevqn van de inrichting var. een kleinere export-slachterij, zal een slachthuis op be scheidener voet ingericht te Ede by If age- ningen worden bezocht. t Voorts wordt een bezoek gebracht aan het slachthuis te Arnhem de zuivelfabrieken van Hollandia te Purmerend het proefstation en de zuivelboerdery, beide te Hoorn, de mar- garinefabriek v. d. Bergh Ltd. te Rotterdam, en wellicht nog enkele andure inrichtingen. Heden heeft men te 's-Gravenbage een bezoek gebracht aan de kliniek van dr. Plantenga (do znigelingen kliniek aan de Regentesselaan). De Engelsche heeren ver klaarden dat in geheel Engeland eon derge lijke inrichting niet bestond. Zy zijn voornemens tot a.s. Zaterdag in ons land te vertoeven. Do firma Hudig en Pieters, de agenten der Groat Eastern, zal hnn tijdens hun verblyf alhier, een diner aanbieden in den Huize van der Pyl te 's-Gravenhage te Arnhem znllen zy de gasten van het gemeentebestuur zyn do firma Houwelingh te Purmerend biedt o.a. een lunch aan, evenals de firma v. d. Bergh te Rotterdam. De minister van marine brengt in de „Stct." ter algumeene kennis, dat, blijkens een by het departement van marine ontvan gen bericht, eene reddingboei van Hr. Ms. pantserschip Evertsen is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft der halve geene aanleiding te geven tot onge rustheid. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. verhaalt ergerlyke dingen aangaande den geest in het leger, die door de jongste legoroefeniugen aan den dag zyn gekomen. Het Vaderland geeft daarvan het volgende weer. Er zou dan by de manoeuvres aan het Lek- accès gebleken zijn aldus de schrijver dat de gewone infanterie by verre niet voor haar taak berekend is, dat het kader zijn plicht verzaakte, en dat aldus de manoeuvres haar karakter van ernst ten eenenmale ver loren. Men heeft wachten slapende gevonden, niet toevallig ingeslapen door vermoeidheid op de plaats waar ze behoorden te staan, maar net- jus, binnenstents of binnenshais in de dekens. Zoo was het dan ook mogelyk dat een com pagnie militaire wielrijders nitstekend ge traind en flink korpsje onverwachts door drong tot het hart van het vijandelijke leger kamp zonder dat iemand dien verkennings tocht had opgemerkt! Hy acht het dan ook dringend noodzake lijk dat de rapporten over die manoeuvres gepubliceerd worden, opdat het volk zelf in staat zy te begrijpen, wat er in ons leger gaande is en de verantwoordelijkheid, die misschien het Kabinet niet voldoende gevoelt, deele. Want toestanden, als wy hier signa- leeren, mogen niet geheim blyven en door de hooge autoriteiten bemanteld worden om gedurig erger in te vreten eu onze geheele defensie ten slotte aan te tasten. Men heeft, ook by den grooten marach der grenadiers en jagers naar Rotterdam opge merkt, dat de geest van den troep verre van loffelijk was. Zijn wij wel ingelicht, dan was by velen de ijver er weldra uit, het uithou dingsvermogen of liever de wil om ver moeienis te verduren gering. Er zijn bovendien relletjes voorgevallen over welks aard nader licht dient opgedaan. Een cojnpagnieskas werd gestolen toen de com mandant moeite had met de opdringende manschappen. Wat was de reden van dat „opdringen?" Het is onverklaard gebleven. Vele officieren, en waarlyk niet alleen de zulken die een Pruisisch oefeuingseysteem voorstaan, verklaarden ons dat het vrijwillig kader steeds achteruit gaat io gehalte en dat het militiekader, bywyleu niet in staat zich tegen de tuchteloosheid te keereD, liever zwygt eu langs zyn kant laat gaan, wat er kwaads gfebeurt dan gevaar te loopen een op stootje te verwekken. Zelfs wordt gezegd dat de jongere officieren vaak den moed missen kordaat op te treden waar zulks io het be lang van de discipline dringend noodzakelijk zou zjjn. De Minister van Oorlog kent die toestan den; zy zyn aan 't departement gerappor teerd; maar het wordt verzwegen vermoe delijk uit vrees om krachtig in te grjjpen en te zeggen waar 't op staat. En zoo krygt men meer en moer den indruk dat de porte- feoille van oorlog is toevertrouwd aan han den, die alle kracht missen. Nimmer hebben wy aldus de schrijver sympathie gekoesterd voor hen, die met politieke bij-oogmerken alle lasten der bevol king voor militaire doeleinden opgelegd be spotten en als overbodig voorstellen. Integen deel, welk systeem men ook huidige, wy wil len medewerken om het zoo treffelijk moge lyk in te richten. Maar als wy zien, dat niet alleen de zg. vyanden der defensie, maar juist zy die zich haar warmste vrienden noe men, geen vinger uitsteken om desorganisatie te voorkomen, dan wordt het ons wel bang te moede. Een Minister van Oorlog vertelle de waar heid, do volle waarheid over den toestand des legers, daarmee zal al veel gewonnen zijn. Want zoo hy zelf de kracht en het intellect mist om verbetering aan te brengen,v dan zal men in ieder geval woten dat een ander gezocht dient te worden. Naar wy vernemen, heeft da heer mr. Z. v.an den Bergh, wethonder voor de publieke werken te Amsterdam het voornemen af te treden. De heer Van den Bergh heeft als raadslid zitting tot 1911 en zou als wethouder in 1914 aan de beurt van aftreding zyn. Zyn besluit om do periodieke verkiezing van 1911 niet af te wachten, maar reeds thans het wethouderschap neer te leggen, zou gebaseerd zyn op gebleken ernstig ver schil tusschen hem en zjjne partygenooten over de wyze waarop hg de beginselen der party in den raad toepast. Voor wie gewoon zyn de beraadslagingen in den raad te volgeu is 't geen geheim hoe groot het gebrek aan samen-stemming op gewichtige punten vaak is; de uitdrukking samen-stemming ook iu den letterlijken zin genomen. By het electriciteits-debat met name over de wyze waarop ontslag is verleend aan dr. De Gelder, is dat opnieuw gebleken. ,^Of de heer v. d. Bergh zal aanblijven tot dat eenige onderwerpen, die meer in 't by- zonder door hem persoonlijk geentameerd zyn, zooals de 9-urige arbeidsdag en het erfpachtsvraagstuk, zullen zyn afgehandeld, is nog onzeker, 't Is zooals ons ait on twijfelbaar goede bron is medegedeeld zelfs mogelük, dat zyn aftreden al zeer spoe dig op handen zal zyn. (N. v. d. D.) VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1910. (Vervolg.) En de meLkfabrieken dan, vraagt de heer IJsselstijn. Er zijn enkele van die fabrieken opgericht maar juist in die streken, welke de melkproducten haast niet naar Gouda brengen. In de omstreken van Woerden, Bodegraven en Zoetermeer zijn die fabrieken maai- niet hier vlak in de buurt. Men zou dus mogen verwachten dat de aanvoer hier ter plaatse uit deze streek, waar men de meeste melk nog op de boerderij verwerkt, wat helaas in andere streken minder wordt, in veel sterkere mate was vooruitgegaan dan op andere plaatsen het geval is. Ik geloof dan ook dat, wanneer wij de handelaars weder hierheen konden lokken en dit kan gebeuren als zij gelegenheid hebben hier met den eersten trein te komen om kaas te koopen wij de producenten meer genegen zullen zien om hun product naar de Goudsche markt te brengen. De producenten schikken zich naar de koop liedenhet omgekeerde is niet het geval, ten minste wat de landbouwers betreft. Dat leert de ondervinding. Het argument dat de producenten liever vroeger komen dan later is onjuistdat ia meer een idee van de stedelingen. De land- 4 bouwer wil gaarne eerst thuis zyne zaken regelen en dan naar de markt gaan. Zij doen dat veel liever dan dat zij hun zaken in den steek laten en op een vroeg uur naar de markt gaan. Ik laat natuurlijk bui tengewone omstandigheden, als den hooi tijd e. d. buiten beschouwing. Ik bén er dus voor een vast aan vangéuurV voor de kaasmarkt te stellen opdat de koop lieden van elders wetèn dat zij hier kaas zullen kannen vinden eu zrj niet liever zul len gaan naar andere plaatsen, waar de markt geregeld is. De heer van Galen: Het zal den Raad wel niet verwonderen wanneer ik in deze zaak een woordje medespreek, al is het slechts kort. Van het oogenblik dat ik lid van den Raai geworden ben heb ik er voor gestreden dat het aanvangsuur van de kaasmarkt vrij zou zijn van het begin af aan is het mijn vaste - overtuiging geweest dat wij hier te Gouda moeten hebben een vrij aanvangsuur tenzij er gegronde redenen mochten aangevoerd worden om een vast uur te bepalen. In 1898 heeft de Raad besloten het aanvangsuur- vrij te laten. Ik heb mij daarover zeer verheugd en ik dacht toen dat do zaak daarmede finaal uit was, dat de voorstanders van een vast aanvangsuur tenslotte zouden zeggen wij zullen op die zaak niet meer terugko men. Na 12 jaren echter bereikt ons opnieuw een adres van de Voreeniging van Kaas handelaren waarin zij op deze zaak terug komen en een vast aanvangsuur vragen. Daarentegen hebben ons bereikt tal van adressen van andere belanghebbenden, die er allen voor zijn den toestand te laten als hij nu is. Ik heb mij afgovraagd: Is er op dit moment reden om verandering in den toestand te brengen. Het is mij tot dusver niet duidelijk welke gegronde redenon daarvoor bestaan noch van don heer van Eijk noch van den heer van der Torren heb ik ze vernomen. Er zijn hier wel een aantal cijfers gtpoemd waaruit zou moeten blijken dat de kaasmarkt hier niet vooruitgaande is, maar één zaak heeft mij getroffen. De heer van Eijk zegt ik neem het onvoorwaardelijk aan dat in de laatste 5 jaren de aanvoer op de Goud sche kaasmarkt vrijwel constant is gebleven. Waar de Goudsche markt zooveel concur rentie heeft gekregen van omliggende maak ten is dat juist voor mij een bewijs d/t te Gouda de markt floreert. Niettegeiyrtaande de groote concurrentie van Bodegraven, Woerden, Utrecht, enz., zooals de heer van Eijk zelf toegeeft, waarhoen veel kaas ge bracht wordt, weet Gouda toch zijn kaas markt te handhaven. De heer van Eijk schermt veel met de aanvoeren, maar hij zal toch onmiddellijk toegeven dat een grootere of kleinere aan voer van kaas in hoofdzaak verband houdt met de grootere of mindere vraag naar dat artikel. Dat is altijd zoo geweest en het zal natuurlijk ook zoo blijven. Ik herhaal, noch door den heer van Eijk, noch door den heer van der Torren is een enkel argument aangevoerd dat zou wettigen verandering te brengen in den bestaanden toestand. Ik ben het geheel eens met de heeren IJsselstijn en van Iterson, dat wij thans in den toestand alsnog geen verande ring moeten brengen. De heer van EijkAls men de heeren tegenstanders hoort spreken zou men zeggen dat de zaak geheel verloren is voor de Ver- eeniging van Kaashandelaren. Men laat de door mij genoemde cijfers geheel buiten beschouwingmen noemt het statistieken, waarop men in het geheel niet aan kan. Ik had verwacht dat de heeren, die zoo tegen de door mij genoemde cijfers opkwamen, ook eens met cijfers waren gekomen, maar ik heb er niets van vernomen en in de tot den Raad gerichte adressen heb ik ze ook niet gevonden. De. heer van Galen zegt dat ik geen argument heb geleverd dat verandering in den bestaanden toestand zón wettigen, maar ik heb toch met officieele cijfers aangetoond dat in de 7 jaren, dat het aanvangsuur der markt op 8 uur v.m. was gesteld, de aan voer 600 wagens per jaar grooter was. Als dat geen bewijs is houdt alles op. Men be roept er zich op dat Gouda groote concur rentie ondervindt van andere marktplaatsen maar dat is voor alle plaatsen gelijk ik zou eigenlijk zeggenaat maakt juist de zaak voor andere markten, welke pas op gericht zijn, veel moeilijker. Wanneer de heeren niets willen weten van statistieken maar meer hechten aan adres sen, dan wil ik wel eens even nagaan welke waarde aan die adressen is te hechten. Er is bij den Raad ingekomen een adres van de caféhouders alhier. Ik ben eens op onderzoek uitgegaan en bij 3 van de onder teekenaars geweestik vroeg telkens of zy er zulk een groot bezwaar tegen hadden dat het aanvangsuur der kaasmarkt werd ge steld op 8 uur v.m. Ik kreeg ten antwoord: och, wat kan het mij schelen, ik ben lid der Vereeniging en toen men mij vroeg heb ik maar geteekend. Ik vraagwelke waarde kan men aan der gelijk adres toekennen? Dan het adres van de Af deeling „Gouda en Omstreken" van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Op de vergadering dier Afdeeling, waar deze zaak besproken is en waar ook de heer van de Velde tegen woordig was, heb ik ook eenige woorden gesproken en omdat de daar geopperde mo tieven zoo flauw waren heb ik den Voorzitter verzocht die ook in het adres te vermelden, hetgeen geschied is. Alleen staat er niet in wat ik gezegd heb. Het komt mij voor dat het bestuur der Afdeeling zich in het adres geen partij stelthet zegthet heeft opdracht van de leden der Afdeeling. Ik had veel liever gezien dat het bestuur partij had ge kozen zoo behoorde het ook, maar het is niet gedaan. In die vergadering heb ik een steekhoudend motief vernomen uit den mond van den heer van Veen, die er op wees dat men, zoo de markt te 8 uur aanving, men hier moeilijk heden sou krijgen tengevolge van de groote drukte aan den weg. Dat geef ik toe, maar dat zal niet het gevolg zijn van het stellen van het aanvangsuur op 8 uur v.m.de door den heer van Veen gevreesde toestand is er nu reeds. De waag wordt gebruikt voor het wegen van varkens, van ander vee, van kaas enz. Nu bestaat er op dit oogenblik een commissie, welke zal trachten een betere regeling in het marktwezen te brengen zij is nog niet gereed maar toch zal binnen niet al te langen tijd het rapport der commissie inkomen en daaruit zal blijken dat zij op het oog heeft die waag alleen te bestemmen voor het wegen van kaas. Dit bezwaar van den heer van Veen zal daardoor geheel uit den weg geruimd worden. Een ander bezwaar, in die vergadering geopperd, was dat de ruimte op de markt, wanneer het aanvangsuur op 8 uur v.m. werd gesteld, niet zou toelaten dat voldoende vee als anderszins kon aangevoerd worden. Ik kan mededeelon dat de zoo even door mij bedoelde commissie met voorstellen zal koitien om de ruimte van de markt te ver- grooten zoodat wij dan voldoende ruimte zullen hebben, zoowel voor de kaasmarkt alsook voor de veemarkt, welke de Hol landsche Maatschappij van Landbouw zich voorstelt hier op te richten. Dat bezwaar vervalt dus ook. (Wordt vervolgd.) Door de politie te Oroningen is gisteren morgen in bet Hotel Willems gearresteerd de 22-jarige gelddrager J. Everts, die Maan dagmiddag voor de firma J. en A. van der Schuyt te Rotterdam f 4000 bad geïnd by de bankierB R. Mees en Zonen aldaar en daarmee was gevlucht. De voortvluchtige was in gezelschap van den kantoorbediende Chr. Malan en den kellner Arnoldns de Leeuw. Per auto van Leeuwarden naar Oroningen gekomen, trokken zy de aandacht door bon groote verteringen. Op hen werd nog f2300 gevonden. Zy bijjven, in afwach ting van bon opzending naar Rotterdam, voorloopig in arrest. Een ingezetene van Kampen verzond een tijdje geleden (in Juni) een felicitatiekaartje aan iemand te Boxnm by Leeawarden. Dezer dagen kwam dit kaartje in 't bezit van den geadresseerde met een bijgevoegd schrijven, luidende als volgt: Dit kaartje vonden we tasscben boeken en prentenkwam met de post van de N.- kost van Atjeh naar een boschbivak in de Oajoelanden, niet direct den kortsten weg naar Boxnm. Verzoeke beleefd den geadres seerde ook namens ons gelnk te wenschen Bivak Roeseb-Gajoelanden Atjeh Snmatra-Lbi (onleesbaar). De onderteeking Inidde: W. v. d. Vlerk, kapt. marech. R. P. R. van Riemsdijk le lnit. inf. Uitleg van den jongen man „nützt niks". Geen recht, en aatoriteiten, en boeten en kaartjes inbonden een herrie van heb ik jon daar, maakt de man. In Leiden, eind station voor onze wetsovertreders, stappen broer en zns uit, en werden aan een monw (ze moesten eens ontsnappen) meegevoerd naar een man met een roode pet (een fatsoenlijke roode pet). Deze doet ook ge wichtig. Kijkt de twee misdadigers van voe ten tot hoofd aan, zint op wrake od zegt eindelijk, na zeer rjjp beraad „Twee enkele derde bijbetalenProcesverbaal*. Weer wordt het koppel aan hnn mouwen meegesleurd in een klein hokje, waar de eerste beambte op een bloc note invalt Naam, voornaam, woonplaats, ouderdom, dag van geboorte, enz. enz., enz. enz. Dat enz. deed denken aan een bijbeltekst, waarin komt van tot het derde en vierde geslacht. Enfin de lnidjes waren ge willig en gednldig en de man volde in. De dame gaf zelfs haar leeftijd op en zonder blikken of blozen, hoewel iedereen toegeven zal dat in 't publiek iemands leeftijd vragen, wonderlijk lijkt op onbescheidenheid. Maar na kwam een kink in|den kabel. „En geboren?" „Tusschen Ylaardingen en Maassluis.De man schreef opbleek onvoldoende en toen alles al afgeloopen was en bet boertje met zyn zuster wilde weggaan, kreeg hy een lumineusen inval en vroeg: „Tusschen Vlaar- dingen en Maassluis, welke gemeente is dat De dame voor 't eerst bloosde. Maar de mar. zag het niet. „Welke gemeente? vraag ik." De dame keek rond als zocht ze bnlp, toen ziende dat ze moest antwoorden, zei ze: „Ja, ziet q... ik ben niet in een ge meente geboren, maar in een rjjtuig." „Tusschen Vlaardingen en Maassluis" schreef de man nog eens. „In een rytnig." Oroote hilariteit. Maar aan de eiscben der wet was voldaan. tytar wy vernemen, zal dezer dagen een prospectus verschijnen, ten doel hebbend een kapitaal van 1 millioen galden bijeen te brengen, ter oprichting van een Wagner- Schonwbnrg te Scheveningen. Eerste onder teekenaar van het prospectus is mr. W. van Hoogenhuyze, directeur van de Giro-Bank te 's-Gravenhage, dezelfde die door zyn stenn de opvoering van „Electra", onder leiding ▼an Richard Stranss, mogelyk heeft gemaakt. (N. R. Ct.) „Het Vad." vertelt: Ze waren op 't laatste oogenblik het per ron opgehold vonden alle portieren diebt op één na en op aandringen van een con- dnctear, stapten ze in. 't Was een waggon eerste en ze hadden biljetjes tweede, 't Boertje keek zyn veel oudere zuster aan. „Hm ja, even kijken." Hij liep de couloir door, maar vond geen plaats 2e vrij. Dus gingen ze rnstig le zit ten. De condoctenr komt, ziet men een sennin geniepig blikje naar de beiden en zegt zit eerste* op een toon die beduidt „maar ik ben de autoriteit bier en ik sal je wel krijgen". Een sigarenwinkelierster op het Oostplein te Rotterdam kreeg gisteren in haar winkel bezoek van een man, die voor een dubbeltje sigaren kocht. Even later kwam een tweede persoon den winkel binnen, die een stok manufacturen bij zich had, dat volgens zyn beweren f 36 waard was, maar dat hij om verschillende redenen voor f 18 te koop had. Do man, die sigaren had gekocht, had wel zin in den koop, maar geen geld by zich, weshalve hy de sigaronwinkelierster f 18 te leen vroeg, onder belofte haar dit geld da delijk met een rijksdaalder winst te zullen tornggeven. De juffrouw voldeed aan het verzoek en behield als waarborg de gekochte manufacturen. Daarmee is zy blyven zitten, en ze zyn nog geen tientje waard zegt de „N. R. Ct.". Een ontwikkelde jongen. Iemand, die zich taxeerde als „een ont wikkelde jongen", heeft kort geleden aan de administratie van de Bred. Ct." de volgende advertentie ter plaatsing toegezonden: „Een ontwikde Jonen ond 34 Jaren zoekt Een wedewe of zoo be nede die Jaren die Een klien boerderij of zoo An de band heeft of wel handel drijf om met haar hnwelyk an te gaan lieft zonder kindere. belaan stelende worde ver zogt zig te melde binen viertien dagen onder nnmmer 4846 van dit blad". Een kansje voor ontwikkelde jongedames. Het Concert en Theater Bureau M. J. de Haan meldt ons dat de Tournée Schiirmann met Agnes Sorma de grootste doitsche trage dienne van den tegenwoordigen tyd (ook wel genoemd de daitsche Sarah Bernhardt) met het gezelschap van het Nene Schanspielhans ait Berlin als volgt is vastgesteld 20 Oct. Utrecht, 21 Amsterdam, 22 Rot terdam, 23 Groningen, 24 Den Haag, 26 Maastricht, 27 Arnhem, 30 Nijmegen, 1 Nov. Haarlem, 2 Nov. Leiden. Zij zal spelen Monna Vanna en Das Kon- zert. De prijzen znllen ongeveer gelijk zijn als die van de voorstellingen van Sarah Bernhardt. zeten, daar er mima^in|n geld is om het werk te vervolgen."* Aangaande de oorzaak der vermissing van de heer S. is niets bekend. Men vermoedt, dat hem 'een ongeluk is overkomen. Sedert 10 dagen is de vermiste niet meer op het werk geweest. Menschryft uit Eindhoven aan het „Hbld*. Ook de tweede kermisnacht is te Stratum (N.-B.) allesbehalve rnstig voorbijgegaan. Kenmerkte zich de eerste door botsingen van publiek onderling, den tweeden nacht kwam de politie er aan te pas en was zij genoodzaakt handelend jegens een aantal twistenden in eene herberg op te treden. Op een gegoveu oogenblik moest van de sabels worden gebruik gemaakt, en werden de men- schen in verschillende richtingen verspreid. Daar sommige personen een schuilplaats zoch- in Woli's Btoomdraaimolen, werd deze in richting door de politie op last van den bur gemeester ontruimd. De politie wordt nu voor de volgende avonden versterkt. Vliegweekdrukte te Rotterdam. Zondag zyn op Ijjn 1 van de elektrische tram aldaar 30.000 en op l|jn 5 24.000 pas sagiers vervoerd. Het eindpunt van beide lynen is nabjj Woudensteyn. In de afgeloo pen week zyn in bet geheel op Ijjn 1 59.000 en op Ijjn 5 30.000 passagiers méér ver voerd dan onder gewone omstandigheden. Men meldt ait Utrecht: Zooals bekend, zjjn de werkzaamheden voor den boaw van de nieuwe Ryksmunt sinds Maandag gestaakt. Gistermiddag is het werk voortgezet. Naar men verzekert is de neerlegging van het werk wat over ijld geschied, als gevolg van het bekend worden der vermissing van den aannemer, den beer S. nit Amsterdam. Na correspondentie met den Rijksbouw meester en beide borgen, de heeren Siegers, (een broeder van den aannemer) en Broere, is het werk weer opgevat. Overwegingen van geldeljjken aard moeten niet hebben voorge- Men seint uit Enschedeaan het „Hbld". Olieslager steeg onder gejuich van een ont zaglijke menigte te Enschede op om 4.24. Hjj beschreef een kring om het terrein en vloog vervolgens tot over de Daitsche grenl. Hy herhaalde deze kringen verscheidene keeren, totdat hy eindelijk behouden daalde. Olieslager, vlucht duurde 26 minuten, de snelheid was 90 K.M. Hjj bereikte een hoogte van 150 M. De landing gelakte prachtig. Na mens het vliegcomité bood mevr. Koster Hoog klimmer den aviateur een krans aan. Humor in den boekhandel. De heer J. L. Bruyn te 's Gravenhage, die ook den Esperanto-scheurkalender voor 1910 uitgaf, leverde één exemplaar van dien kalender aan een R.-K. en algemeenen boekhandel in een der Zuid-Hollandsche dorpjes, en ont ving, op zyn herhaalde aanvraag om het sommetje over te maken, het volgende be scheid M. H. Ik dacht dat het een leesbaren scheur kalender was voor ieder een maar toen ik hem ontving zag ik dat het alleen, espe ranto was maar ik begrjjp niet dat U die mjj gestuurt heb U wist tog wel dat hjj by ons niet gebruikt kan worden maar ik zal het bedrag wel stunren het is geen onwil maar hoofdzakelijk dat ik er niets aan heb ik dacht het komt er bjj U niet op 1 aan want ik ontvangt van ieder soort 1 gratis van anderen uitgevers. (Nbld. v. d. B.) Het stooraship Prinses Juliana der stoom vaartmaatschappij Zeeland, gisterochtend om 12 uur van Vlissingen naar Queenboro ver trokken, is ongeveer halfeen in dikken mist in aanvaring goweest met het Belgische stoomschip Prinses Clementine. De Prinses Juliana, die alleen beschadigd werd boven de waterlyn, kon de reis naar Queenboro vervolgen. De Prinses Clementine is met averjj naar Antwerpen teruggekeerd. Vette varkens, goede aanvoer, handel vlug, 16 4 39 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel vlug, 33 4 35 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel matig. f 1.10 4 3.per week. Vette Schapen, red. aanvoer, handel matig, seer min soort 30.a 24.—, Lammeren, goede aanvoer, handel matig» zeer min soort 14.— en 18.—. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, handel vlug 14.— k 16.—. Graskalveren goede aanvoer, handel vlug ƒ45-— i HO.— Pokkalveren 16.— k 34.—. Kaas, aangevoerd 9a partijen, handel vrywel. ie kwal. 30.— 4/33 50, ade kwal. a7 4 39—. Zwaardere 30 a 34. Noordhollandsche a Boter 1006 stukken van'/,KG. Handel vlug, Goeboter 1.45 k t.55, Weiboter 1.30 a 1.40. 5e Klasse. Trekking van Donderdag29 Sep. No. 11254 I 10.000. 7337, 9222 en 19429 ieder 1 J00. 2871, 3755, 5138, 6814, 13756 en 19108 ieder f 200. 1513, 9196, 5296, 7709,12211,12658, 14373, 15813, 15875, 17111, 17186, 18919 en 19630 ieder 1 100. Prijzen van 1 70. 4 3188 5673 9259 U714 15017 18494 16 3218 5771 9305 25 34 18575 58 38 5986 18 74 52 18619 80 41 6098 65 12214 15175 18709 163 3343 6165 9449 12367 15267 67 223 62 72 9588 12434 16633 18885 85 83 6311 9681 12550 87 18918 350 3429 43 9705 53 15721 19011 470 3793 6695 44 12652 33 43 643 3832 6810 67 12713 68 75 921 3982 29 80 45 16102 19148 1056 93 6925 9856 12976 16267 19365 1169 4034 7128 72 13015 16449 19451 1337 48 7255 75 53 16767 70 64 50 7312 10064 13215 87 19832 76 75 61 10222 54 16811 41 1532 4333 83 55 13301 43 55 82 4497 7412 10467 13552 73 81 1700 4542 7572 10647 91 94 19991 1821 60 7633 10714 98 17.188 20026 2025 89 44 49 13663 17340 27 2154 4671 96 52 13868 17570 98 85 85 7976 10804 14089 17656 20145 2277 92 8026 10909 14197 17756 20410 78 4743 98 31 14203 82 64 2402 87 8178 49 7 17899 75 41 5010 99 76 14325 18109 20548 2676 46 8298 85 14484 27 20654 80 5255 8553 11311 93 39 81 2905 61 8870 11509 14524 89 20806 44 5382 8903 11629 14627 18230 27 3006 5472 9067 33 14864 18353 95 16 5501 9100 54 80 56 20984 3143 GOUDA, 29 September 1910. Tegen het verlaagde tarief van 15 cent maakten gisteren ruim 1500 personen ge bruik om een bezoek aan de Electriciteits Tentoonstelling te brengen. De dames-kapel en de muziek in den tain weerden zich danig en bielden er een prettige geest in. Door de politie is een Daitscber aange houden, die zonder middelen van bestaan hier rondzwierf. Hjj wordt over de grenzen des rjjks gebracht. Bjj het gister te Utrecht gehouden examen politie-diploma werd bet diploma met aan* teekening toegekend aan H. Bruin, alhier. flARKTBERIOHTEK. Gouda. 22 September 1910. GRANENOnveranderd met weinig handel. TarweZeeuwsche io.— k 10.50. mindere dito 9,15 k f 9.75. Afwijkende 8.— k f 8 75- Polder 7.85 k 7-75 Rogge Zeeuwsche 5.75 k 6.35. Polder 5.k f 5.35. Buitenlandschc per 70 kilo 5.35 a 5.50 GerstWinter 4.50 k f 4.75. Zomer k f k f Chevalier 6.35 4 6.75, Buitenl. voergerst per 65 kilo 4.4 4.35. Haver per hectoliter 44 4.30. Per 100 kilo 7-75 k 8 50. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 6.50 4 7.«5. Kanariezaad: xi.4 11.50. Karwijzaadper 50 Kilo 13— k 13.50. Koolzaad: fu.— kf 11.50 per Hectoliter. Erwten Kookerwten 13. 4 14.Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo/ 6.50 4 6.75. Boonenbruine Boonen 13.50 4 15.Witte boonen 4 Paarden boonen 7.7-a5 Duiven boonen 9 75 4 10 Mais per 100 Kilo Amerikaansche Mixed 6.75 4 7.—. Kleine ronde 7.75 k f 8.—-. Vermarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel en prijzen zeer goed. in Costumes tailleur Najaars Mantels Jupes trotteuses. Burgerlijke Stand.. GEBOREN 28 Sept. Hubreckt Cornelis, ouders C. Hoek en J. A. de Hoop. Petrus Cornelis, ouders J. T. Smulders en J. M. M. Kropman». Christiaan Johannes Joseph, ouders A. Heerkens en M. H. Kalmejjer, OVERLEDEN28 Sept. A. v. d. Kraan 64 j. - G. J. Bosman, Wed H. J. Kabel 78 j. GEHUWD: 28 Sept. L. A. Vermen W. T. M. Homes. W. de Koning on W. van den Berg. HeeuwUk. GEBORENAlbertns Gerardns, ouders A. Hoogenboom en M. Bromnik. Cornelia Hendrika, onders W. J. de Wit en A. J. M. Rath. OVERLEDEN J. Oostenrijk 6 m. wordt uit overtuiging, als een werkeljjke bulp in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d>t boekje franco per post toegezonden door B LOEF GEL'S boekhan. ZaLt bommel.

Goudsche Courant | 1910 | | pagina 2